Nemecký rýchlik John Degenkolb s najrýchlejším motorom vo 4. etape

16.8.2014, 11:15 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
Vuelta pokračovala ďalšou etapou, v ktorej mali preukázať svoje kvality najrýchlejší muži štartového poľa. Medzi nimi mal zatiaľ najlepšiu formu francúzsky vlčiak Nacer Bouhanni, ale konkurencia Degenkolba či Matthewsa zaručovala napínavý dojazd.
   
4. etapa Vuelta a Espaňa 2014 (UCI World Tour, Španielsko)
26.8. utorok zvlnená ciel rovina Mairena Alcor > Córdoba 165 km v: Degenkolb
 
 
Etapa finišujúca v Córdobe patrí medzi známe predstavenia, ktoré zvyčajne končia špurtom hlavného balíka. To však neplatilo pred tromi rokmi, keď na rovnakej trati ako dnes zaútočili v zjazde z posledného kopca štyria jazdci Cannondalu, medzi ktorými boli aj Sagan a Nibali. Táto štvorica spoločne s Lastrasom dorazila do cieľa s náskokom 17, resp. 23 sekúnd na ostatných favoritov, ale taliansky celok nezvládol záverečné metre, na ktorých chceli ísť pre bonifikačné sekundy pre Nibaliho, preto musel
ÚNIK DŇA
.alm14. Sebastien Turgot
(Ag2r)
.euc14. Jimmy Engoulvent
(Europcar)
.cjr14. Javier Aramendia
(Caja Rural)
.cof14. Gert Joeaar
(Cofidis)
zasiahnuť Peter Sagan, aby im etapový triumf neukradol Pablo Lastras. Pre slovenského borca to bolo zároveň prvé Grand Tour víťazstvo.
 
Aj z tohto dôvodu boli všetci hlavní favoriti na celkový triumf zameraní na Alto del Catorce, kde nemohli pripustiť žiadne zbytočné prekvapenie. Po včerajšej horúcej etape, po ktorej skončení sa niektorí pretekári schladili momentálne mimoriadne populárnym ice bucket challenge (napr. Froome, Contador), sa dnes museli pripraviť na ešte horšie podmienky, pretože v cieli dosahovala teplota až 40 stupňov.
 
Oficiálny štart pretekov hneď ukázal štyroch cyklistov, ktorí boli odhodlaní jazdiť na čele pretekov aj v týchto vyčerpávajúcich podmienkach. Boli to Sebastien Turgot (Ag2r), Jimmy Engoulvent (Europcar), Javier Aramendia (Caja Rural) a Gert Joeaar (Cofidis). Táto skupina bola zložená presne z tých pretekárov, ktorí majú jazdiť v úniku vo zvlnených etapách. Najznámejším z nich bol francúzsky bojovník Turgot, ktorý mohol byť pri úspešnom ťažení brejku v závere najrýchlejší. Jimmy Engoulvent a rovnako estónsky jazdec tímu Cofidis Gert Joeaar patria medzi špecialistov na krátke prológy, chýbať nemohol ani zástupca Caja Rural, ktorým bol tentoraz útočiaci jazdec na jednoduchších profiloch Aramendia, ktorý to skúšal vpredu aj v druhej etape.
 
Tempo pelotónu udržiaval tím Orica, ktorý bol odhodlaný brániť červený dres Michaela Matthewsa až do šiestej etapy, kde bol naplánovaný prvý finiš na vrchole stúpania. Austrálsky celok mal vo svojich radoch dostatok výborných
37°C
tempárov, aby dokázal kontrolovať na rovinatých pasážach odstup utečencov na nie veľmi vysokej úrovni 2:30, čo muselo byť pre vedúcu štvoricu veľmi demotivujúce.
 
Jednotvárnu prvú časť etapy najskôr oživila rýchlostná prémia, kde bol najrýchlejší Turgot pred Joeaarom a Engoulventom.  Francúzsky jazdec z Ag2r získal tri bonifikačné sekundy a bol aj najvyššie postaveným mužom v úniku, keď strácal na vedúceho pretekára 2:15. S blížiacim sa prvým stúpaním začal rapídne klesať odstup vedúcej skupiny, na čele pelotónu sa posúvali tímy ako Movistar, Tinkoff, OPQS, Sky, ktoré nechceli nič na týchto úsekoch podceniť. Prvý odpadol z úniku Turgot, v hlavnej skupine bojoval na konci aj Peter Sagan.
 
Utečenci boli pred vrcholom tohto kopca späť v hlavnej skupine, okamžite však atakoval Amets Txurruka, za ktorým sa ešte udržal aj Jimmy Engoulvent. V klesaní sa však pelotón rozdelil na niekoľko skupín, v tej prednej sa nachádzalo približne 50 borcov. Zaostali aj Sagan, Cancellara a Bouhanni, ale potom prestali ťahať na čele hlavného balíka jazdci Tinkoff-Saxo a mnohí borci sa vrátili späť. Iniciatívu potom prebral celok Movistar. Amets Txurruka získal druhú rýchlostnú prémiu, no pelotón bol obidovm borcom stále v pätách. Blížila sa totiž najťažšia pasáž dnešnej etapy, ktoru bolo osemkilometrové stúpanie.
 
Tam si už vystúpil z hlavného poľa Peter Sagan a spoločnosť mu robilo hneď niekoľko pretekárov. Jeho tím Cannondale zatiaľ jazdil viditeľne na čele hlavného balíka, Damiano Caruso si chcel postrážiť toto zradné stúpanie. Txurruka a Engoulvent boli chytení, Sky potom strážilo predné pozície, aby sa neatakovali silní pretekári.
 
Dva kilometre pred vrcholom tohto kopca odpadli aj Bouhanni a Boonen, tesne pred koncom stúpania nastúpil Winner Anacona, za ktorého sa zavesil Adam Yates. Potom to skúšal aj Romain Sicard. Oveľa zaujímavejším bol však pohyb Alejandra Valverdeho, ktorý je výborný zjazdár. Práve táto štvorica sa spojila a vypracovala si menší odstup, ale Tinkoff-Saxo bol v prenasledovaní veľmi odhodlaný.
 
Dánsko-ruský celok tam však mal za chvíľu na čele už iba Contadora, ale palebná sila pelotónu bola aj tak značná, ktorá nechcela dať Valverdemu ani sekundu k dobru. Nehovoriac o tom, že na svoju šancu na cieľovej čiare čakali Matthews a Degenkolb. Romain Sicard sa odkázal odpútať od svojich kolegov v úniku a zabránil tak tomu, aby ho hlavná skupina dobehla deväť kilometrov pred cieľom ako zvyšných troch jazdcov. Lenže francúzsky borec mal defekt a vrátil sa do pelotónu ešte skôr ako táto trojica.
 
Tri kilometre pred cieľom bolo isté, že uvidíme špurt hlavnej skupiny, v ktorej sa udržalo približne 50 jazdcov. V napínavom závere bez špurtérskych vláčikov vyhral John Degenkolb. Na druhom mieste dorazil domáci Vicente Reynes, tretí bol včerajší víťaz Michael Matthews.
 
Nemecký špurtér sa najlepšie zorientoval na posledných kilometroch, keď využil prvé zrýchlenie Vicenteho Reynesa, ale potom nemal v žiadnom prípade konkurenciu, keďže mal pred cieľovou páskou najlepšiu pozíciu a bol aj najrýchlejší. Pre Degenkolba je to už šiesta víťazná etapa na tomto podujatí. Vedúci muž klasifikácie Michael Matthews nebol v závere dobre umiestnený, preto sa musel uspokojiť s treťou priečkou, ktorá ho však udržala na čele poradia.
 
V celkovom poradí sa nič nemenilo, aj keď sa po poslednom kopci snažil útočiť Alejandro Valverde, ktorý sa síce vzdialil ostatným favoritom, ale tí si jeho atak ustrážili. Peter Sagan mal na obidvoch dnešných kopcoch problémy a neudržal sa v prednej skupine, ktorá bojovala o etapový triumf.
 
 
John Degenkolb (Giant-Shimano): "Milujem Vueltu a túto krajinu, užívam si tento životný štýl. Včerajšok bol pre nás sklamaním, ale bolo to príliš ťažké a výbušné. Dnes som sa cítil lepšie. Potrebujem jeden alebo dva dni, aby som sa adaptoval na teplo. Môj tím dnes odviedol veľké úsilie, čo ma v závere motivovalo. Je skvelé vyhrať tu ďalšiu etapu."        
 
     
VÝSLEDKY 4. ETAPY:
1. vlajka DEGENKOLB John TEAM GIANT - SHIMANO 4h 02' 55''
2. vlajka REYNES Vicente IAM CYCLING TEAM + 00' 00''
3. albansko MATTHEWS Michael ORICA GREENEDGE + 00' 00''
4. vlajka CARUSO Damiano CANNONDALE PRO CYCLING + 00' 00''
5. vlajka MARTIN Daniel GARMIN - SHARP + 00' 00''
6. vlajka KOLOBNEV Alexander KATUSHA TEAM + 00' 00''
7. vlajka MONDORY Lloyd AG2R LA MONDIALE + 00' 00''
8. vlajka CONTI Valerio LAMPRE - MERIDA + 00' 00''
9. vlajka JUNGELS Bob TREK FACTORY RACING + 00' 00''
10. vlajka ARU Fabio ASTANA PRO TEAM + 00' 00''
138. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING + 13' 44''
170. vlajka VELITS Martin OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 16' 55''
        
 
CELKOVÉ PORADIE PO 4. ETAPE:
1. albansko MATTHEWS Michael ORICA GREENEDGE 13h 30' 44''
2. QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM + 00' 08''
3. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM + 00' 15''
4. URÁN Rigoberto OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 19''
5. vlajka CARUSO Damiano CANNONDALE PRO CYCLING + 00' 21''
6. CHAVEZ Esteban ORICA GREENEDGE + 00' 21''
7. albansko BENNETT George CANNONDALE PRO CYCLING + 00' 24''
8. vlajka ZUBELDIA Haimar TREK FACTORY RACING + 00' 24''
9. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO + 00' 27''
10. vlajka KEDLERMAN Wilco BELKIN PRO CYCLING TEAM + 00' 27''
15. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING + 00' 35''
18. vlajka RODRÍGUEZ Joaguim KATUSHA TEAM + 00' 42''
128. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING + 17' 35''
158. vlajka VELITS Martin OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 20' 53''
 
 
BODOVACIA SÚŤAŽ PO 4. ETAPE:
1. albansko Matthews Michael ORICA GREENEDGE 45 bodov
2. vlajka DEGENKOLB John TEAM GIANT - SHIMANO 45 bodov
3. vlajka BOUHANNI Nacer FDJ 33 bodov
 
 
VRCHÁRSKA SÚŤAŽ PO 4. ETAPE:
1. vlajka MAS Guillamo CAJA RURAL - SEGUROS RGA 9 bodov
2. vlajka COUSIN Jeróme TEAM EUROPCAR 9 bodov
3. vlajka WYSS Danilo BMC RACING TEAM 6 bodov
 
 
KOMBINOVANÁ SÚŤAŽ PO 4. ETAPE:
1. vlajka CONTI Valerio LAMPRE - MERIDA 79 bodov
2. vlajka MAS BONET Luis CAJA RURAL - SEGUROS RGA 124 bodov
3. vlajka TXURRUKA Amets CAJA RURAL - SEGUROS RGA 125 bodov
 
  
 
Horské prémie (km do cieľa):
3-20-modre 54 km - Alto de San Jerónimo: 4,3 km (6,9 %)
2-20-modre 26 km - Alto del Catorce por Ciento: 8,0 km (4,8 %)
body v cieli: 25-20-16-14-12-10-9-8-7-6-5-4-3-2 (obe prémie 4-2-1)
 
 
Krátke preview etapy:
Dnešná etapa ma podobný charakter ako včera, no cyklistov už nebude čakať záludné stúpanie tesne pred cieľom. Ak sa nestane nič neočakávané, Alto del Catorce by mali zvládnuť aj niektorí šprintéri a pobiť sa v klasickom súboji. Bouhanni vyzerá naozaj veľmi dobre a zelený dres by fanúšikovia radšej dopriali jemu ako vrchárovi z Top 5 celkového poradia. Budeme zvedaví na Petra Sagana. Ak posledný kopec prejde v pelotóne, ako sa zachová v závere.
 
 
Krátky opis trasy:
Prvých 105 kilometrov z celkovo 165 dnešnej etapy bude prakticky po rovine. Štartovať sa bude v malom meste v provincii Sevilla. Na trati sú pripravené dve horské prémie, jedna tretej a jedna druhej kategórie. Tá prvá, Alto de San Jerónimo (4,3 km, 6,9 %), čaká na pelotón 54 km pred cieľom a tímy bez špurtérov sa budú snažiť ísť také tempo, aby sa rýchlici neudržali. Ak sa im to nepodarí na prvom, určite im to výjde na druhom a zároveň poslednom stúpaní dňa, Alto del Catorce por Ciento (8 km, 4,8 %), po ktorom bude do cieľa ostávať iba 26 km. Cieľové mesto Cordoba očakáva špurt malej skupiny a možno, ako tomu bolo v roku 2009 (víťazstvo Larsa Booma po úniku), opäť odhodlaného uprchlíka.
 
 
vuelta-etapa-04
 
 

 
 
ĎALŠIE ETAPY VUELTA A ESPAŇA 2014:
 
ikona-1ikona-2ikona-3ikona-5ikona-6ikona-7ikona-8ikona-9ikona-10ikona-11ikona-12ikona-13ikona-14ikona-15ikona-16ikona-17ikona-18ikona-19ikona-20ikona-21
 
 

Diskusia

cialis online (Neprihlásený užívateľ) - 11.06.2021 08:32:52
is tadalafil and cialis the same thing buy cialis online tadalafil side effects
 
Náš eshop