6. etapa Vuelty: Starý lišiak Valverde porazil favorizovaných súperov

16.8.2014, 11:15 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
Vo štvrtok už prišla na rad prvá vážna vrchárska bitka o červený dres, ale aj psychickú pohodu pred dvoma ľahšími etapami. Každý sa chcel predviesť v čo najlepšom svetle.
 
6. etapa Vuelta a Espaňa 2014 (UCI World Tour, Španielsko)
28.8. štvrtok kopcovitá ciel rovina Benalmádena > La Zubia 167 km víťaz: Valverde
 
 
Na štarte v Benalmádene ortuť teplomera ukazovala 29 stupňov, teda o čosi priaznivejšiu teplotu ako predchádzajúce dni. Bolo jasné, že favoriti neodkryjú karty už v prvej polovici etapy, takže únik mal šancu vybudovať si väčší náskok. To si štartové pole uvedomovalo a boj o čelo bol tvrdý.
 
Do trháku sa už pomerme skoro dostala dvojica Guillermo Mas (Caja Rural) a Pim Ligthart (Lotto Belisol), ale vedúceho muža vrchárskej súťaže a včerajšieho atakera sa vydali stíhať ďalší dvaja borci. Johan le Bon z FDJ a verte-neverte Peter Sagan. Náš borec sa po piatich dňoch zrejme rozhodol ukončiť vozenie a z cyklistu sa stal pretekár. Tempo však bolo vysoké. Peter dlhé minúty videl pelotón za sebou. Medzera bola iba pársekundová. Všetkých štyroch uprchlíkov to stálo veľké množstvo síl. Peter si, žiaľ, nevybral správnu etapu, ale ukázal, že sa ešte v jeho prípade rozhodne máme na čo tešiť.
 
28°C
Po osemnástich kilometroch mala pôvodná dvojica náskok tridsatich sekúnd a Le Bon so Saganom to vzdali, balík ich jednoducho nechcel pustiť. Ihneď po ich dostihnutí nastali ďalšie ataky, ale nikomu sa nedarilo odskočiť a Mas s Ligthartom si budovali časovú výhodu. Keď dosiahla dve minúty, ataky skončili a pelotón sa upokojil.
 
Španiel ani Belgičan nefigurovali vysoko v celkovom poradí, mali viac ako 12-minútové straty. Veľmi rýchlo nadobudli šesť minút a bolo jasné, že to ešte nebude maximálna hranica. Movistar s Tinkoffom jednoducho nezaujímali. Silné tímy mali vlastné predstavy o tempe a stratégii na dnešný deň. Slabý únik iba sedel do ich predstáv. Každý chcel šetriť sily na záver.
 
Strata balíka narastala a nebolo tímu, ktorý by to zastavil. Až v momente, keď to bolo štrnásť minút, to už nevydržali borci tímu Garmin-Sharp, vynorili sa na čele a zvýšili tempo. Do cieľa ostávalo 110 kilometrov.
 
Prvý kopec Alto de Zafarraya veľké selekcie nenapáchal, Garmin sa mierne stiahol z prvých pozícií a pelotón vyšiel 12-kilometrové stúpanie v pokojnom tempe. Na jeho vrchole, 90 km pred cieľom, mala dvojica náskok jedenástich minút. Päť vrchárskych bodov bral Mas.
 
ÚNIK DŇA
.ltb14. Pim Ligthart
(Lotto Belisol)
.cjr14. Giullermo Mas
(Caja Rural)
Etapa bola veľmi pokojná, Garmin si nemohol dovoliť ísť na sto percent. Bola tu aj hrozba zdravotných komplikácií z tepla. Pod druhý klasifikovaný kopec dňa Alto de los Bermejales dorazili Mas s Ligthartom s náskokom 8:50. Vrcholom prešiel opäť prvý Mas a výhodou ôsmich minút. Nasledovala zvlnená časť etapy až do méty 4,5 km pred páskou. Zdalo sa, že to únik udrží až pod samotný Alto Cumbres Verdes, ale tam to roztočia vrchári.
 
Dvadsať kilometrov pred cieľom už bolo tempo veľmi vysoké. Videli sme pekné boje o pozície. Orica, Kaťuša aj Movistar boli na čele. V pelotóne sme napočítali osem ľudí Cannondalu, Peter Sagan jazdil úplne na chvoste, konci dlhého hadu. Samozrejme, dnes by nemohol atakovať najvyššie priečky ani pri najlepšej forme, takže opäť úradovala logika a záver vypúšťal.
 
Na úpätí kopca bol dostihnutý Mas. Ligthart ešte vpredu chvíľu ostával a chcel opäť získať ocenenie najbojovnejšieho jazdca. Z balíka atakoval Christophe Le Mével (Cofidis), ale na výslní sa ohrial iba krátko. Pravá Vuelta začala.
 
Tempa sa ujal Alejandro Valverde a z tejto rýchlosti sa nedalo nastupovať. Odpadávalo sa zozadu. Prekvapením boli veľmi skoré problémy Rigoberta Urána, Daniela Martina či Samuela Sáncheza s Cadelom Evansom. Neudržal sa ani mnohými favorizovaný mladík Warren Barguil.
 
Jediným mužom, ktorý sa pokúšil o atak, bol Joaquim Rodríguez kilometer pred páskou. Najprv sa ho chytil iba Valverde, ale napokon dostihli aj Contador, Froome a Quintana. Na päťstovke prekvapujúco došli sily víťazovi Gira Quintanovi a vtedy atakoval jeho kolega Valverde, ktorý odtiahol celý kopec. Tentoraz už konkurenta nenašiel a vyhral šiestu etapu. S minimálnou stratou dorazili Chris Froome aj Alberto Contador. Rodríguez piaty, Quintana šiesty so stratou dvanástich sekúnd + bonifikácie.
 
Alejandrovi sme pred etapou príliš neverili, ale sypeme si popol na hlavu. Predviedol úžasný výkon a zaslúžene sa dostal do červeného dresu. Kto čakal, že v polovici kopca nastúpi Quintana a naplní všetky papierové predpoklady, mýlil sa. Naopak, Kolumbijčovi dnešok nevyšiel podľa predstáv. Jeho súperovi z mája Uránovi už vôbec. Stratil 64 sekúnd. Zázračne uzdravené koleno El Pistolera funguje. Videli sme krásny dojazd a veru, máme sa na čo tešiť v ďalších dňoch. Dnešný záver musel všetkých fanúšikov poriadne namlsať.
 
Rozdiely v celkovom poradí u najlepších stále robí z väčšej časti tímová časovka, takže žiadne veľké odskoky zatiaľ nevidíme. Z Top favoritov má Purito najväčšie manko. Jeho 45 sekúnd vzhľadom na blížiacu sa časovku (na budúci utorok) nevyzerá najlepšie. Bude musieť niečo skúšať v nedeľu pri najťažšej etape prvého týždňa. Uvidíme čo bude s Uránom. Sympatický výkon predcádza ďalší Kolumbijčan Chávez z Orici.
 
V bodovačke sa nič nemenilo. John Degenkolb má pred vrchármi stále štyridsať bodov k dobru a jeho chvíle by mohli prísť nasledujúce dva dni. Medzi vrchármi naďalej vedie Giullermo Mas, ktorý si môže dať nasledujúce dva dni pauzu. V kombinácii sa už vďaka vrchárskym bodom z dnešného záveru preskupilo poradie a do vedenia sa dostal Valverde. Biely dres si ale zajtra oblečie Chris Froome.
 
Všetkému dôležitému, čo sa dnes udialo, sa bude večer tradične venovať kolega Tomáš Šandor v osobitnom článku.
 
 
VÝSLEDKY 6. ETAPY:
1. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM 4h 35' 27''
2. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING + 00' 00''
3. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO + 00' 00''
4. vlajka RODRÍGUEZ Joaquim KATUSHA TEAM + 00' 08''
5. QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM + 00' 12''
6. vlajka ARU Fabio ASTANA PRO TEAM + 00' 18''
7. CHÁVEZ Esteban ORICA GREENEDGE + 00' 25''
8. vlajka NAVARRO Daniel COFIDIS SOLUTIONS CREDITS + 00' 25''
9. vlajka NIEVE Mikel SKY PROCYCLING + 00' 32''
10. vlajka GESINK Robert BELKIN PRO CYCLING TEAM + 00' 33''
11. vlajka BARGUIL Warren TEAM GIANT - SHIMANO + 00' 33''
15. vlajka SÁNCHEZ Samuel BMC RACING TEAM + 00' 47''
18. vlajka MARTIN Daniel GARMIN - SHARP + 00' 59''
19. URÁN Rigoberto OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 01' 04''
120. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING + 11' 27''
125. vlajka VELITS Martin OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 11' 28''
 
 
CELKOVÉ PORADIE PO 6. ETAPE:
1. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM 22h 48' 08''
2. QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM + 00' 15''
3. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO + 00' 18''
4. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING + 00' 22''
5. CHÁVEZ Esteban ORICA GREENEDGE + 00' 41''
6. vlajka RODRÍGUEZ Joaguim KATUSHA TEAM + 00' 45''
7. vlajka GESINK Robert BELKIN PRO CYCLING TEAM + 00' 55''
8. vlajka ARU Fabio ASTANA PRO TEAM + 00' 58''
9. vlajka BARGUIL Warren TEAM GIANT - SHIMANO + 01' 02''
10. vlajka KELDERMAN Wilco BELKIN PRO CYCLING TEAM + 01' 06''
11. vlajka NIEVE Mikel SKY PROCYCLING + 01' 09''
12. vlajka SÁNCHEZ Samuel BMC RACING TEAM + 01' 11''
142. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING + 42' 24''
158. vlajka VELITS Martin OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 45' 43''
 
 
BODOVACIA SÚŤAŽ PO 6. ETAPE:
1. vlajka DEGENKOLB John TEAM GIANT - SHIMANO 72 bodov
2. vlajka BOUHANNI Nacer FDJ 54 bodov
3. albansko MATTHEWS Michael ORICA GREENEDGE 50 bodov
 
 
VRCHÁRSKA SÚŤAŽ PO 6. ETAPE:
1. vlajka MAS Guillamo CAJA RURAL - SEGUROS RGA 18 bodov
2. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM 10 bodov
3. vlajka COUSIN Jeróme TEAM EUROPCAR 10 bodov
 
 
KOMBINOVANÁ SÚŤAŽ PO 6. ETAPE:
1. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM 13 bodov
2. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING 16 bodov
3. vlajka RODRÍGUEZ Joaquim KATUSHA TEAM 24 bodov
 
 
 
 
Horské prémie (km do cieľa):
2-20-modre 90 km - Alto de Zafarraya: 12,3 km (5,8 %)
3-20-modre 50 km - Alto de los Bermejales: 5,8 km (5,2 %)
1-20-modre Cieľ - Alto Cumbres Verdes: 4,6 km (7,8 %; max. 13 %)
body v cieli: 25-20-16-14-12-10-9-8-7-6-5-4-3-2 (obe prémie 4-2-1)
 
 
Krátke preview etapy:
Zábava skončila, ide sa tvrdo pracovať. To je heslo vrchárov pred dnešnou etapou. Z reálnych kandidátov na celkový triumf v prvých piatich etapách nikto neočakávane nestratil ani neodstúpil, takže začína sa takmer od nuly. Na víťazstvo v dnešnej etape favorizujeme Naira Quintanu, ktorému bude záver sedieť. Dostal by sa tak aj do červeného dresu. Otázna je stará španielska úderka Contador - Sánchez - Valverde, ktorej príliš neveríme, ale môžu nás prekvapiť. Domáce farby by mohol statočne hájiť Rodríguez. Zaujímavé môžu byť aj dva šprinty neďaleko cieľa s časovými bonusmi. Včera o jeden prejavil záujem Froome. Inak, Chris s Quintanom na Tour pred rokom prehral iba na Mont Semnoz, ale to už bolo o všetkom rozhodnuté. Dnes sa napíše prvá kapitola ich súboja na Vuelte.
 
 
Krátky opis trasy:
Favoriti na červený dres a cyklistickí nadšenci sa dočkali! Práve dnes uvidíme prvé veľké rozdiely v celkovom poradí. Šiesta etapa začína v Benalmadene a prvých 65 km nebude vôbec náročných. Potom však čaká na pelotón prvé z troch stúpaní, a to prémia druhej kategórie na Alto de Zafarraya (12,3 km; 5,8 %). Stúpanie nebude zďaleka rozhodujúce, ale malo by ukázať, ako na tom lídri o celkové poradie sú. Po tomto stúpaní pôjdu cyklisti hore-dole, až sa dostanú k druhému hodnotenému stúpaniu dňa Alto de los Bermejales (5,8 km 5,2 %). Prvá zo siedmych horských etáp má vyvrcholenie v La Zubii na Alto Cumbres Verdes (4,6 km; 13 %). Najkratšie stúpanie dňa, ale za to najťažšie. Počas prvých 600 m sa pretekári ešte nezapotia, no postupne bude vrchol dňa naberať na percentách. Najťažší úsek ich čaká 3,5 km pred cieľom, kde to bude strašne bolieť - 13 %! A to všetko 1200 m.n.m. Máme sa na čo tešiť.
 
vuelta-etapa-06
 
 

 
 
ĎALŠIE ETAPY VUELTA A ESPAŇA 2014:
 
ikona-1ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5ikona-7ikona-8ikona-9ikona-10ikona-11ikona-12ikona-13ikona-14ikona-15ikona-16ikona-17ikona-18ikona-19ikona-20ikona-21
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop