Hesjedal si podmanil etapu, Valverde mierne stratil, Sagan odstúpil

16.8.2014, 11:15 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
V sobotu sa celý cyklistický svet tešil na vyvrcholenie 14. etapy Vuelty. Záverečné tri kilometre hraničili s neľudskosťou pri maximách 19 %. Dali sa čakať nemalé rozdiely v celkovej klasifikácii.
 
14. etapa Vuelta a Espaňa 2014 (UCI World Tour, Španielsko)
6.9. sobota horská ciel rovina Santander > Camperona 201 km víť: Hesjedal
 
 
Úvodná hodina bola hektická a keď bolo jasné, že sa únik nevytvorí do prvej šprintérskej prémie, videli sme na nej boj Johna Degenkolba s Michaelom Matthewsom. Nemec vzal ďalšie štyri body a odpútal sa od Bouhanniho na 26 bodov. Ten včera ani dnes o prémiu nemal záujem.
 
Ihneď po prémii došlo k ďalším atakom a vpredu sa vytvorila 23-členná skupina bez človeka v celkovom poradí. Bola to ideálna situácia a okamžite ich náskok stúpal. Zastúpanie tam malo pätnásť tímov. Až traja unikali z MTN Qhubeca.
 
Przemyslaw Niemiec, José Serpa (2x Lampre-Merida), Robert Wagner (Belkin), Luis León Sánchez, David Arroyo (2x Caja Rural), Guillaume Levarlet (Cofidis),  Romain Sicard, Yannick Martinez (2x Europcar), Ryder Hesjedal (Garmin-Sharp), Johannes Frölinger (Giant-Shimano), Alexandr Kolobnev (Kaťuša), Bart De Clercq, Adam Hansen (2x Lotto Belisol), Imanol Erviti (Movistar), Louis Meintjes, Jacobo Venter, Jacques Van Rensburg (3x MTN Qhubeka), Tom Boonen, Carlos Verona (2x OPQS), Luke Rowe (Sky), Sergio Paulinho, Oliver Zaugg (2x Tinkoff-Saxo) a Fabio Felline (Trek).
 
Najdôležitejší muži boli asi Paulinho a Zaugg z Tinkoffu. Celok s vedúcim pretekárom netradične poslal dopredu až dvoch ľudí, ktorí mali zohrať dôležitú úlohu v závere etapy. Kaťuša, Sky aj Movistar mali vpredu po jednom človeku. Pelotón nemal kto ťahať. Zle dopadla hlavne Astana, ktorá vpredu nemala nikoho. Najvyššie v celkovom poradí bol Przemyslaw Niemiec so stratou 11:02 na 21. mieste. Potom David Arroyo s mankom 14:51. Neboli to však borci, ktorí predstavovali bezprostredné ohrozenie. Jacques Van Rensburg sa zasa rozhodol únikom osláviť svoje 27. narodeniny.
 
Keďže sa o čelnú skupinu bojovalo iba jednu hodinu, partia mala šancu rozdať si to o víťazstvo v etape. Vybudovali si náskok šiestich minút. Potom sa to však zastavilo a čakala ich prvá veľká skúška Puerto de San Glorio: 20,9 km (5,8 %; max. 12 %).
 
Ešte pred kopcom prvej kategórie čakala pretekárov dvojka Collada de la Hoz, ktorú si vzal Luis Leon Sánchez a začal výrazne prehovárať do súťaže o vrchársky dres. Mal 16 bodov a už iba štyri ho delili od cenného trička. Na Glorii čakalo pre prvého borca desať.
 
Na vrchole Puerto de San Glorio sa ako prvá objavila dvojica Caja Rural Sánchez a Arroyo. Španieli to mali rozbehnuté výborne. Prvý menovaný sa virtuálane dostal do bielo-modrého dresu a druhý skákal do druhej desiatky celkového poradia. Živili aj šancu na etapový triumf, ale čakalo ich šesťdesiat kilometrov v zjazde a na rovine, čo jazde v malej skupinke vôbec nevyhovuje.
 
Preto sa stalo nevyhnutné, Sáncheza s Arroyom dobehli Hesjedal, Kolobnev, Zaugg, Hansen, De Clercq, Erviti, Meintjes, Verona, Sicard, Lavarlet a Martinez. Vytvorila sa tak 13-členná skupina. Balík viedli ľudia z OPQS. Boonen sa vrátil z úniku ťahať.
 
Medzi časom prišla informácia, že s pretekmi sa rozlúčil Peter Sagan a vydal sa individuálne pripravovať na MS v Ponferrade.
 
Náskok držala trinástka nad štyroma minútami, ale práca OPQS bola čoraz slabšia a čelná partia zvyšovala svoje šance. 40 km pred páskou mali k dobru viac ako päť minút, čo hovorilo o veľkých šanciach na etapový triumf a ešte to rástlo. Medzi tým sa pelotón rozrastal, keď sa do neho masívne vracali ľudia zozadu. Giullaume Lavarlet dostal defekt a keďže ho čelo čakať nechcelo, zúžilo sa na dvanásť ľudí.
 
Pred záverečným kopcom sa tempo pelotónu pochopiteľne zvýšilo a čelo prišlo o minútu náskoku, ale všetko bolo ešte v rámci rezervy. Dvanástka udržiavala veľkú šancu. Po návrate Niemieca do pelotónu bol celkovo vysoko okrem Arroya ešte aj Romain Sicard. Francúz strácal 11 minút. Favoriti začali rozohrávať svoju vlastnú hru.
 
Pod cieľovú La Camperonu (8,3 km; 7,5 %; max. 19 %) prišli unikajúci borci s náskokom 5:40 a očakávali sme prvé ataky. Tie dlho neprichádzali, pretože sa očakával nájazd do posledných troch kilometrov s obrovským sklonom. Tempa sa ujal Adam Hansen pre svojho kolegu Barta de Clercqa. Ako prvý čosi skúšal Meijtens z MTN, ale šesť ľudí ho dobehlo. Obaja muži z Caja Rural odpadli.
 
hesjedal-ryder-giroPri takýchto sklonoch od dvanásť do dvadsať percent nastávajú mnohé krízy, ale akosi nepostihovali Olivera Zaugga z Tinkoffu, ktorý ostal na čele sám. Za ním drali asfalt Hesjedal, Kolobnev a Erviti. Až dvesto metrov pred páskou Hesjedal predbehol Zaugga, ktorý bol dlhé minuty sám na čele, a zvíťazil v 14. etape. Švajčiar si takúto porážku asi nezaslúžil, ale Kanaďan ukázal, aký je bojovaník a vie si perfektne rozložiť sily v ťažkom stúpaní.
 
Medzi favoritmi sa konala vlastná bitka a už tri kilometre pred páskou atakoval Alejandro Valverde. Druhý muž celkového poradia rozbil pelotón a chytili sa ho iba Contador, Caruso, Rodríguez a Aru. Urán s Froomom strácali. Následne atakoval El Pistolero a to už bola iná pesnička. Dobehli ho iba Rodríguez a Aru. 1600 metrov pred páskou sa zázračne vynoril Froome až v Contadorovej partii a to bol iba začiatok. Vlaňajší víťaz Tour dokonca zaútočil, resp. udával také tempo, že vláčik súperov za sebou stratil. Contrador nereagoval, nechal ťahať Rodrígueza.
 
Tesne pred páskou Brita Purito dobehol. Contador s Aruom stratili pár sekúnd, ale Valverde pol minúty. D. Martin 50 sekúnd. Urán s Navarrom, Carusom a Barguilom cca. 1:10. Gesink 1:30. Najhoršie dnešný deň zvládli Sánchez, Anacona a Kelderman, ktorých strata na Frooma atakovala až dve minúty.

Najlepšia desiatka sa nám opäť trochu roztiahla. Valverde po novom stráca už 42 sekúnd na la roja a začína sa prejavovať syndróm z Tour de France. Froome s Rodríguezom sú ešte na dostrel s mankom 1:13 a 1:29. V prípade Purita musíme povedať, že výrazne stratil v časovkách. Bez nich by bol v červenej on, takže nie je vylúčené ďalšie krátenie straty na Pištoľníka. Hore sa postupne derie Aru, stráca 2:15 a možno už zajtra zhltne piateho Urána. Sánchez dnes predviedol druhú krízu a zdá sa, že je mimo boja o najlepšiu šestku pretekov. O siedmy flek si to zrejme rozdá s Gesinkom, Anaconom, nevyspytateľným Martinom, Carusom a Navarrom.

Degenkolb mal dnes radosť, že do cieľa neprišli ako prví favoriti. Bezpečne mu ostal zelený dres. Luis León Sánchez sa zajtra teší na vrchársky a Valverde je bez problémov stále v bielom. Medzi tímami je vyrovnaný boj medzi Movistarom a Kaťušou, kde je rozdiel iba 1:08. Prekvapujúco tretí je Quick-Step.
 
Zajtra sa opäť máme na čo tešiť. Dojazdom na legendárny Lagos de Covadonga vás prostredníctvom nášho live priebehu prevedie kolega Tomáš Šandor. Dnes o polnoci vydáme ďalší sumarizačný článok z diania Vuelty.
 
 
VÝSLEDKY 14. ETAPY:
1. vlajka HESJEDAL Ryder GARMIN - SHARP 5h 18' 10''
2. vlajka ZAUGG Oliver TEAM TINKOFF - SAXO + 00' 10''
3. vlajka ERVITI Imanol MOVISTAR TEAM + 00' 30''
4. vlajka KOLOBNEV Alexander KATUSHA TEAM + 00' 39''
5. MEINTJES Louis MTN - QHUBEKA + 00' 42''
6. albansko DE CLERCQ Bart LOTTO BELISOL TEAM + 00' 52''
10. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING + 02' 36''
11. vlajka RODRÍGUEZ Joaquim KATUSHA TEAM + 02' 37''
12. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO + 02' 43''
13. vlajka ARU Fabio ASTANA PRO TEAM + 02' 45''
14. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM + 03' 05''
15. vlajka MARTIN Daniel GARMIN - SHARP + 03' 21''
17. vlajka CARUSO Damiano CANNONDALE PRO CYCLING + 03' 37''
18. URÁN Rigoberto OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 03' 42''
19. vlajka NAVARRO Daniel COFIDIS SOLUTIONS CREDITS + 03' 42''
21. vlajka BARGUIL Warren TEAM GIANT - SHIMANO + 03' 49''
24. vlajka GESINK Robert BELKIN PRO CYCLING TEAM + 04' 02''
28. vlajka SÁNCHEZ Samuel BMC RACING TEAM + 04' 17''
31. ANACONA Winner LAMPRE - MERIDA + 04' 42''
126. vlajka VELITS Martin OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 22' 51''
DNF vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING odstúpenie
 
 
CELKOVÉ PORADIE PO 14. ETAPE:
1. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO 54h 20' 16''
2. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM + 00' 42''
3. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING + 01' 13''
4. vlajka RODRÍGUEZ Joaquim KATUSHA TEAM + 01' 29''
5. URÁN Rigoberto OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 02' 07''
6. vlajka ARU Fabio ASTANA PRO TEAM + 02' 15''
7. vlajka SÁNCHEZ Samuel BMC RACING TEAM + 03' 26''
8. vlajka GESINK Robert BELKIN PRO CYCLING TEAM + 04' 14''
9. ANACONA Winner LAMPRE - MERIDA + 04' 36''
10. vlajka MARTIN Daniel GARMIN - SHARP + 04' 37''
11. vlajka CARUSO Damiano CANNONDALE PRO CYCLING + 04' 49''
12. vlajka NAVARRO Daniel COFIDIS SOLUTIONS CREDITS + 05' 10''
13. vlajka BARGUIL Romain TEAM GIANT - SHIMANO + 06' 02''
14. vlajka KELDERMAN Wilco BELKIN PRO CYCLING TEAM + 06' 18''
15. vlajka MORENO Daniel KATUSHA TEAM + 07' 18''
145. vlajka VELITS Martin OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 2h 07' 25''
 
 
BODOVACIA SÚŤAŽ PO 14. ETAPE:
1. vlajka DEGENKOLB John TEAM GIANT - SHIMANO 116 bodov
2. vlajka BOUHANNI Nacer FDJ 90 bodov
3. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM 80 bodov
 
 
VRCHÁRSKA SÚŤAŽ PO 14. ETAPE:
1. vlajka SÁNCHEZ Luis León CAJA RURAL - SEGUROS RGA 26 bodov
2. vlajka MAS Guillamo CAJA RURAL - SEGUROS RGA 20 bodov
3. ANACONA Winner LAMPRE - MERIDA 18 bodov
 
 
KOMBINOVANÁ SÚŤAŽ PO 14. ETAPE:
1. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM 9 bodov
2. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO 15 bodov
3. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING 22 bodov
 
 
 
 
Horské prémie (km do cieľa):
2-20-modre 123 km - Collada de la Hoz: 7,1 km (6,0 %)
1-20-modre 70 km - Puerto de San Glorio: 20,9 km (5,8 %; max. 12 %)
1-20-modre Cieľ - La Camperona, Valle de Sabero: 8,3 km (7,5 %; max. 19 %)
body v cieli: 25-20-16-14-12-10-9-8-7-6-5-4-3-2 (obe prémie 4-2-1)
 
 
Krátke preview etapy:
V doterajšom priebehu Vuelty sme súboj najlepších vrchárov sledovali vždy až v záverečnom stúpaní, kam ich doviedli silné podporné tímy. Dnešný deň zrejme bude rovnaký, ale 21-kilometrové stúpanie sedemdesiat kilometrov pred páskou prináša mierny otáznik. Ak by nebol Alberto Contador v červenom, možno by sa pokúšal útočiť na súperov v týchto fázach etapy, ale budú to musieť byť jeho súperi, ktorí niečo vymyslia. Dôležité bude aj zloženie úniku, ktoré tímy tam budú mať zastúpenie. Ak sa na favoriti na Puerto de San Glorio nebudú trhať, samotný únik má šancu prísť až do cieľa, no ak sa za prvé dve hodiny vôbec nejaký vytvorí a vybuduje náskok, lebo v takýchto etapách je to veľmi náročné. Asi viacero fanúšikov by dnes prialo víťazstvo Puritovi Rodríguezovi, aby sa zadramatizoval boj o pódium. Záverečný výstup na La Camperona bude mimoriadne náročný. Šialené záverečné kilometre napáchajú veľké rozdiely. Mnohí čakajú pád Frooma. Uvidíme.
 
 
Krátky opis trasy:
Nadchádzajúce tri dni budú absolútne šialené a takmer isto rozhodnú o víťazovi 69. ročníka Vuelty. 201 km dlhá horská etapa, ktorou sa cyklisti zo Santanderu presunú juhozápadným smerom, má na trase pripravené tri stúpania. To prvé prichádza po zhruba 70-tich kilometroch, kedy sa začne stúpať na Collada de la Hoz (7,1 km; 6 %). Na ňom si určite El Pistolero zaspomína na svoj skvelý atak z roku 2012, vďaka ktorému sa neskôr tešil z celkového víťazstva. Po zjazde sa začnú okamžite pretekári štverať na Puerto de San Glorio (20,9 km; 5,8 %), ktoré je najdlhšie zo všetkých troch. Bude to naozaj dlhý a únavný výstup, ktorý dá pri maxime 12 % zabrať. Dôležité je zvoliť konštantné tempo a nepreceniť svoje sily, pretože to najhoršie ešte len príde. 70 km budú cyklisti mierne klesať a tí, ktorým ostanú ešte nejaké sily, tak ich určite všetky nechajú v cieľovom stúpaní, ktoré na Vuelte zažije veľkolepý debut. La Camperona, Valle de Sabero začína zľahka, pri desiatich percentách. Avšak to je len začiatok. Záverečné tri kilometre hraničia s neľudskosťou, max. 19,5 %! Celkové poradie sa poriadne premieša.
 
 
vuelta-etapa-14
 
 

 
 
ĎALŠIE ETAPY VUELTA A ESPAŇA 2014:
 
ikona-1ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5ikona-6ikona-7ikona-8ikona-9ikona-10ikona-11ikona-12ikona-13ikona-15ikona-16ikona-17ikona-18ikona-19ikona-20ikona-21
 
 

Diskusia

cialis 20 mg (Neprihlásený užívateľ) - 11.06.2021 08:47:59
tadalafil generic buy cialis usa tadalafil research
 
Náš eshop