V kráľovskej etape triumf Contadora. Rozhodcovia vylučovali za bitku

16.8.2014, 11:15 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
Kráľovský deň organizátori prichystali na záver druhého týždňa. Viac ako 80 kilometrov do kopca a cez 4500 nastúpaných výškových metrov malo definitívne vyselektovať najlepších. Boje medzi najlepšími vrchármi sa očakávali už skôr ako na záverečnom stúpaní, ale nestalo sa tak.
 
16. etapa Vuelta a Espaňa 2014 (UCI World Tour, Španielsko)
8.9. pondel. horská ciel rovina San Martín > Farrapona 160,5 km víť: Contador
 
 
Najťažšiu etapu odštartovali v San Martín del Rey Aurelio v Astúrii na severe Španielska a už po desiatich kilometroch sa začalo prvé stúpanie Alto de la Colladona. Nebolo žiadnym prekvapením, že sa začalo veľmi z ostra a atak striedal atak. Už pri tomto výstupe sa pelotón potrhal a neustále sa menila aj čelná skupina. Nebudeme menovať všetky zmeny vpredu, pretože by to nemalo žiadny zmysel. Podstatné bolo to, že po zjazde z prvého kopca sa situácia upokojila a pelotón prestala ťahať Kaťuša. Menoslov unikajúcich pretekárov bol už preto definitívny.
 
Rohan Dennis (BMC), Laurens Ten Dam (Belkin), Gianluca Brambilla a Wout Poels (2x OPQS), Johan Le Bon (FDJ), Romain Sicard (Europcar), Ivan Rovny (Tinkoff-Saxo), Peter Kennaugh (Sky), Adriano Malori (Movistar), Alessandro De Marchi (Cannondale), Damiano Cunego (Lampre-Merida), Luis León Sánchez a Pello Bilbao (2x Caja Rural). 
 
Na 30. kilometri pelotón takmer zastal a zozadu sa vrátili všetky skupiny šprintérov aj domestikov. Trinástka unikajúcich ľudí si behom chvíle vybudovala obrovský náskok. Kľúčová bola najmä skutočnosť, že najvyššie v celkovom poradí bol Romain Sicard na 17. mieste so stratou 13:15, ale inak nebol vpredu nikto nebezpečný. Mladý Francúz nevzbudzoval veľké obavy v tímoch najväčších favoritov. Naopak, Tinkoff, Movistar, Sky aj OPQS mali vpredu zastúpenie. Jediná Kaťuša mala taktiku ostať v pelotóne kompletná. Keďže z ruského tímu ešte nikto neodstúpil, Rodríguez mal k dispozícii všetkých osem pomocníkov. Zaujímavé bolo, že v prvom stúpaní mal nejaký problém, pretože chvíľu strácal na skupinu svojich hlavných súperov.
 
Pelotón sa nehodlal zničiť v úvode etapy, takže pustil únik do osemminútovej výhody. To sa im však zdalo príliš veľa a preteky sa akoby reštartovali a ešte pred Alto del Cordal (2. kat; 7,6 km; 6,2 %). Výhoda trinástky klesla na šesť minút.
 
Luis León Sánchez bol vpredu s cieľom získať vrchársky dres, ktorý mu po jednodňovom vlastnení včera "ukradol" Valverde. Známy borec, ktorý okrem iného v minulosti vyhral Paríž-Nice a na budúci rok už podpísal zmluvu s Astanou, získal už desať bodov na prvom stúpaní a ešte pätnásť bodov ho čakalo za nasledujúce dve stúpania, ktoré mal podľa predpokladov bez problémov zvládnuť.
 
Zatiaľ čo Sánchez vyhral prémiu na Cordali, pelotón sa začal rozpadať a prekvapujúco už tu nestačil tempu Rigoberto Urán. Líder OPQS trpel už predchádzajúce dni a naberal stratu, ale toto bolo prekvapenie.
 
Hneď po zjazde nasledovalo stúpanie Alto de la Cobertoria (1. kat; 10 km; 8,8 %; max. 16 %). Urán strácal asi 45 sekúnd na favoritov z Top 10. Tesne pred vrcholom Kaťuša na čele balíka spomalila, ale s tým nesúhlasil Fabian Cancellara trénujúci na MS a vydal sa do úniku. Zároveň sa Rigobeto Urán s pomocou Tonyho Martina a Carlosa Veronu dotiahol späť do hlavnej skupiny.
 
Zjazd nepriniesol žiadne zmeny. Cancellara naďalej jazdil sám, Zvoľnenie tempa vzadu pomohlo úniku k zvýšeniu náskoku na 4:45. Predposledný kopec začínal 43 km pred cieľom. Ten sa už rozhodli borci Kaťuše a Sky vyjsť rýchlejšie ako predchádzajúci, a to rezultovalo v zníženie straty na trinástku, zlikvidovanie Cancellaru a odpadanie ďalších ľudí z hlavnej skupiny. Tú viedla partia zo Sky a zdalo sa, že majú prevahu dokonca aj nad Kaťušou.
 
Zvýšené tempo pelotónu nenechalo chladných ľudí vpredu a došlo k selekciám. Napokon ostali vpredu iba Brambilla (OPQS) a De Marchi (Cannondale). Za nimi šli Poels (OPQS) a Sánchez (Caja Rural). Ostatní strácali viac a viac. Zbavenie sa piev malo za následok zvýšenie rozostupu medzi čelom pretekov a Contadorovou skupinou. Z tej opäť vypadol Urán, ktorého trápia zdravotné problémy.
 
Na Puerto de San Lorenzo sa teda ako prví objavili De Marchi s Brambillom. Sánchez prešiel štvrtý a poistil si vedenie v bielo-modrej súťaži. Hlavná skupina prišla na vrchol presne o tri minúty neskôr ako čelo etapy. Bolo tam asi 30 ľudí a rovnaký počet kilometrov do cieľa.
 
V zjazde si dopredu doskočil Poels a Quick-Step to mal zaujímavo rozohraté, hoci Urán vzadu trpel. To ale platilo iba pod záverečný kopec. Vtedy sa totiž Brambilla dozvedel, že bol z pretekov vylúčený kvôli bitke s Ivanom Rovnym z predchádzajúceho priebehu etapy. Aj jazdec Tinkoffu bol o pár minút stiahnutý z trate. Ak máme správne informácie, hlavným rozhodcom na tohtoročnej Vuelte je legendárny Čech Miroslav Janout, s ktorým plánujeme rozhovor medzi sezónami. Určite sa ho na túto situáciu opýtame.
 
Záverečný kopec La Farrapona mal dlhší nájazd a ani prvé kilometre neboli príliš prudké, takže nič dramatické sme tu čakať nemali. S blížiacim cieľom sa terén lomil. 11 km pred páskou De Marchi atakoval Poelsovi a z 55 sekúnd náskoku rýchlo skočil na minútu a pol. Obdivuhodný výkon Taliana.
 
Froomovi vyhovuje veľmi pravidelné tempo, a preto viedli balík borci Sky - Kirienka, neskôr Kennaugh a Nieve. Pravé stúpanie začalo päť kilometrov pred páskou. Na túto hranicu prišli už iba Nieve, Froome, Contador, Martin, Valverde, Rodríguez, Sánchez, Hesjedal, Navarro a Aru. Z Top 10 tam chýbali Gesink, Barguil a, samozrejme, Urán.
 
4500 metrov pred cieľom zaútočil Chris Froome a chytil sa ho iba Contador. Rodríguez s Valverdem a Aruom šli za nimi s miernym odstupom. Pred etapou strácal rodák z Kene 80 sekúnd, takže Pištoľník to mal pod kontrolou. Už menej Valverde.
 
De Marchi "kľakol" tri kilometre pred páskou, ale držal sa medzi čelnou dvojkou a trojkou prenasledovateľov.
 
Úžasný súboj piatich najlepších mužov pretekov vyvrcholil osemsto metrov pred cieľom famóznym Contadorovým nástupom, na ktorý Froome nemal nárok. Do cieľa prišiel so contador-alberto-2014-vueltastratou štrnástich sekúnd. De Marchi finišoval tretí, Valverde štvrtý, ale až s mankom 50 sekúnd. Tesne za ním prišli do cieľa Rodríguez aj Aru. Tak Gesink, Martin a Sánchez. Najhoršie dopadli Kelderman, Anacona a Urán, ktorí dnes nakúpili poriadne drahý nákup. Holanďan klesol na 15. miesto, Anacona až na dvadsiate a druhého muža Gira odsúdila dnešná strata 15:46 na 16. pozíciu. Usmievať sa ale môže napríklad Damiano Caruso, ktorý sa dostal na desiate miesto a má šancu na najväčší výsledok kariéry.
 
Dnešný deň teda potvrdil El Pistolera v červenom drese (zvýšil náskok o celú minútu) a vyrovnal súboj o druhý flek medzi Valverdem a Froomom, kde je iba trojsekundový rozdiel. Rodríguez už stráca takmer minútu na túto dvojicu a nevyzerá to ani na bránenie štvrtého miesta pred Aruom. Líder Kaťuše, zdá sa, skončí na veľmi nepopulárnom mieste. Za Aruom sa vytvorila veľká medzera.
 
V súťaži o zelený dres sa náskok Johna Degenkolba zužuje naďalej. Pred Valverdem má už iba desať bodov, ale ešte nemusí zúfať. Naopak, Alejandro Valverde dnes stratil vrchárske tričko, ktoré sa vracia k LL Sánchezovi a musí sa obávať už aj blížiaceho sa Contadora v kombinácii. Pištoľníkovi stačí jeden lepší finiš na kopci a môže vyhrať tri dresy. Vrchárska súťaž je už pevne v rukách jazdca Caja Rural.
 
 
VÝSLEDKY 16. ETAPY:
1. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO 4h 53' 35''
2. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING + 00' 15''
3. vlajka DE MARCHI Alessandro CANNONDALE PRO CYCLING + 00' 50''
4. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM + 00' 55''
5. vlajka RODRÍGUEZ Joaquim KATUSHA TEAM + 00' 59''
6. vlajka ARU Fabio ASTANA PRO TEAM + 01' 06''
7. vlajka MARTIN Daniel GARMIN - SHARP + 01' 12''
8. vlajka GESINK Robert BELKIN PRO CYCLING TEAM + 01' 22''
9. vlajka SÁNCHEZ Samuel BMC RACING TEAM + 01' 43''
10. vlajka HESJEDAL Ryder GARMIN - SHARP + 01' 48''
11. vlajka BARGUIL Warren TEAM GIANT - SHIMANO + 01' 51''
12. vlajka NAVARRO Daniel COFIDIS SOLUTIONS CREDITS + 02' 00''
14. vlajka CARUSO Damiano CANNONDALE PRO CYCLING + 02' 13''
15. vlajka NIEVE Mikel SKY PROCYCLING + 02' 32''
20. vlajka MORENO Daniel KATUSHA TEAM + 03' 27''
21. vlajka SICARD Romain TEAM EUROPCAR + 03' 57''
29. vlajka KELDERMAN Wilco BELKIN PRO CYCLING TEAM + 08' 36''
38. ANACONA Winner LAMPRE - MERIDA + 14' 57''
50. URÁN Rigoberto OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 15' 46''
136. vlajka VELITS Martin OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 34' 44''
 
 
CELKOVÉ PORADIE PO 16. ETAPE:
1. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO 63h 25' 00''
2. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM + 01' 36''
3. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING + 01' 39''
4. vlajka RODRÍGUEZ Joaquim KATUSHA TEAM + 02' 29''
5. vlajka ARU Fabio ASTANA PRO TEAM + 03' 38''
6. vlajka MARTIN Daniel GARMIN - SHARP + 06' 17''
7. vlajka GESINK Robert BELKIN PRO CYCLING TEAM + 06' 43''
8. vlajka SÁNCHEZ Samuel BMC RACING TEAM + 06' 55''
9. vlajka BARGUIL Romain TEAM GIANT - SHIMANO + 08' 37''
10. vlajka CARUSO Damiano CANNONDALE PRO CYCLING + 09' 10''
11. vlajka NAVARRO Daniel COFIDIS SOLUTIONS CREDITS + 09' 24''
12. vlajka MORENO Daniel KATUSHA TEAM + 11' 52''
13. vlajka NIEVE Mikel SKY PROCYCLING + 13' 16''
14. vlajka SICARD Romain TEAM EUROPCAR + 17' 16''
15. vlajka KELDERMAN Wilco BELKIN PRO CYCLING TEAM + 17' 54''
144. vlajka VELITS Martin OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 3h 12' 07''
 
 
BODOVACIA SÚŤAŽ PO 16. ETAPE:
1. vlajka DEGENKOLB John TEAM GIANT - SHIMANO 124 bodov
2. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM 114 bodov
3. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO 108 bodov
 
 
VRCHÁRSKA SÚŤAŽ PO 16. ETAPE:
1. vlajka SÁNCHEZ Luis León CAJA RURAL - SEGUROS RGA 53 bodov
2. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM 30 bodov
3. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO 23 bodov
 
 
KOMBINOVANÁ SÚŤAŽ PO 16. ETAPE:
1. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM 6 bodov
2. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO 7 bodov
3. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING 17 bodov
 
 
 
 
 
 
Horské prémie (km do cieľa):
1-20-modre 143 km - Alto de la Colladona: 7,4 km (6,7 %; max. 12 %)
2-20-modre 91 km - Alto del Cordal: 7,6 km (6,2 %)
1-20-modre 74 km - Alto de la Cobertoria: 10 km (8,8 %; max. 16 %)
1-20-modre 33 km - Puerto de San Lorenzo: 10,1 km (8,5 %; max. 13 %)
1-20-modre Cieľ - La Farrapona, Lagos de Somiedo: 16,5 km (6,2 %; max. 12 %)
body v cieli: 25-20-16-14-12-10-9-8-7-6-5-4-3-2 (obe prémie 4-2-1)
 
 
Krátke preview etapy:
Posledné dve etapy a aj celý druhý týždeň poriadne vyčerpali celé štartové pole a veľmi ľahko môže dôjsť ku veľkej kríze niektorého z favoritov. Froome sa viditeľne trápil, Valverde má za sebou Tour de France na sto percent. Aru je náladový a mladý, Urán lape po dychu. Contadorovi nechcel takmer nik prestriedať. Často si chytal ataky sám. Podľa nás je najväčším favoritom na dojazd v kráľovskej etape Rodríguez, ktorý ešte neprežil žiadnu slabšiu chvíľku, je zatiaľ najlepší v kopcoch a má podporu najsilnejšieho tímu. Doterajším víťazom druhého týždňa je ale určite Contador, ktorému hrajú do karát ubúdajúce dni aj záverečná krátka časovka. Verme, že nás dnes čaká veľká reklama na cyklistiku. V cieli očakávame väčšie rozdiely ako doteraz, hoci dramatizácia boja o červený dres by potešila. Contador však býva v drese lídra celú kariéru neochvejný!
 
 
Krátky opis trasy:
Kto si myslel, že po náročnom víkende príde niečo ľahké, mýlil sa. Aká by to bola Grand Tour bez kráľovskej etapy? Organizátori označili za kráľovskú práve tú dnešnú. A ona naozaj kráľovská je so všetkým, čo k tomu patrí. Čo však môže pretekárov upokojiť je fakt, že zajtra ich čaká zaslúžený deň voľna. Pre pelotón je pripravených päť stúpaní, štyri z nich prvej kategórie a jedno druhej, ktoré nasledujú prakticky po sebe. Alto de la Colladona (7,4 km; 6,7 %) prichádza hneď na úvod po desiatich kilometroch, ako menší predkrm. Po ňom prejde pelotón zhruba 40 km zjazdom, až sa dostane pred druhé stúpanie na Alto del Cordal (7,6 km; 6,2 %), po ktorom sa začne stúpať na najstrmší kopec dňa, a to Alto de la Cobertoria s max. 16 %. Ďalší dlhý zjazd privedie pelotón 33 km pred cieľ, kde je pripravená predposledná horská prémia Puerto de San Lorenzo (10,1 km; 13 %). Rýchly zjazd a 16,5 km dlhé cieľové stúpanie La Farrapona, na ktorom Vuelta finišovala aj v roku 2011. Najťažšia pasáž prichádza dvetisíc metrov pred cieľom, s max. 12 %. Posledný kilometer bude o niečo ľahší - 8 %. Ideálny scenár dňa pre favoritov by bol, keby sa od začiatku dňa odtrhne od pelotónu skupina, ktorá neohrozuje žiadneho z lídrov v celkovom poradí. Dovolíme si predpokladať, že práve tu sa definitívne rozhodne o majiteľovi červeného dresu 69. ročníka Vuelty.
 
 
vuelta-etapa-16
 
 

 
 
ĎALŠIE ETAPY VUELTA A ESPAŇA 2014:
 
ikona-1ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5ikona-6ikona-7ikona-8ikona-9ikona-10ikona-11ikona-12ikona-13ikona-14ikona-15ikona-17ikona-18ikona-19ikona-20ikona-21
 
 

Diskusia

cialis generic (Neprihlásený užívateľ) - 10.06.2021 12:07:11
buy tadalafil cialis 20 mg tadalafil warnings
 
Náš eshop