Puerto de Ancares: Contador odolal atakom Frooma a sám triumfoval

16.8.2014, 11:15 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
Predposledná etapa bola veľmi náročná. Pretekári šli neustále hore-dolu a hoci boli ohodnotené iba štyri stúpania, reálne ich bolo viac. Každý kilometer 160-tich cyklistov viac a viac bolel.
 
20. etapa Vuelta a Espaňa 2014 (UCI World Tour, Španielsko)
13.9. sobota horská ciel rovina Estevo > Puerto Ancares 185,7 km víť: Contador
 
 
Už prvá hodina bola profilovo dosť náročná a preto aj terén pomáhal k zmenám v situácii na trati. Od úvodu skúšal šťastie Luis León Sánchez, ktorý sa bál, že v záverečných stúpaniach budú bodovať favoriti a útočiť na jeho vrchársky dres. Španiel ale nemal šťastie. Žiadny z jeho pokusov nevyšiel. Až na 38. kilometri definitívne vpredu ostala štvorica Jeróme Coppel (Cofidis), Maxime Mederel (Europcar), Wout Poels (OPQS) a Przemyslaw Niemiec (Lampre-Merida).
 
Tímy najlepších vrchárov sa chceli šetriť na záver etapy, takže si toto kvarteto nevšímali. Najvyššie v poradí bol Niemiec, ale až s hodinou straty. Potom prišiel tím Caja Rural na to, že Poliak je štvrtý vo vrchárskej súťaži a stráca 38 bodov na Sáncheza, čo by sa síce iba teoreticky, ale dalo stiahnuť. Zeleno-biele družstvo udávalo tempo na čele balíka, ale nikto im nemal záujem pomáhať a medzera neustále rástla až dosiahla hranicu jedenásť minút.
 
ÚNIK DŇA
.lam14. Przemys. Niemiec
(Lampre-Merida)
.opq14. Wout Poels
(Quick-Step)
.euc14. Maxime Mederel
(Europcar)
.cof14. Jeróme Coppel
(Cofidis)
To bolo maximum, ktoré už v ďalšom priebehu nedosiahli. V stúpaní na prvý hodnotený kopec Alto de Vilaesteva prišli o pár minút a medzera sa zmenšila na sedem minút. Zaujímavé bolo, že Niemiec o prémiu nebojoval a prišiel o teoretickú šancu vyhrať vrchársku súťaž. Buď nevedel o svojich šanciach, nechcel o to bojovať, alebo vedel, že do cieľa pred favoritmi nepríde. To by však nebol veľmi ambiciózny pretekár. V pelotóne sa tempa zhostila Astana.
 
Alto de Restelo prebehlo vpredu bez problémov, v pelotóne ale došlo k menšiemu pádu niekoľkých pretekárov mimo hry o celkové poradie. Tí uchovávali pokoj zbraniam. Únik mal päťdesiat kilometov pred páskou náskok päť a pol minúty.
 
Pred a počas stúpania na Alto de Folgueiras de Aigas sa hlavné pole veľmi rýchlo približovalo k úniku, favoriti už nasadili rýchle tempo vedené tímom Sky. Začalo sa odpadať. V čele ako prvý padol Poels, ktorý sa prezentoval v úniku už štvrtý raz, a to na ňom zanechalo stopy. Veľmi dobre šli Niemiec s Mederelom. Nepríjemnou správou bol príchod dažďa. Na predposlednom kopci trval iba krátko.
 
Vrcholom Aigasu (22 km pred cieľom) prešla trojica Coppel, Mederel, Niemiec s náskokom 42 sekúnd pred hlavným poľom, kde si po dva body prišiel Contador, ale v jeho prípade to bolo skôr poistenie čelnej pozície pred zjazdom. Ten bol relatívne suchý. Našťastie sa zaobišiel bez pádov.
 
Pod Puerto de Ancares (12,7 km; 8,7 %; max. 18 %) prišli Coppel s Niemiecom s náskokom 35 sekúnd. Francúz vpredu už dlho nevydržal, Niemiec to úvodné stovky metrov držal na polminúte.
 
Desať kilometrov pred páskou bola rýchlostná prémia, ktorú vzal Niemiec, ale Froome si prišiel po dve bonusové sekundy. Sky zlikvidoval nie len Poliaka na čele, ale aj preriedil balík na minimum. Kirienka, Sivtsov i Deignan odviedli vynikajúcu robotu, z ktorej sa nedalo nastúpiť.
 
Napokon ostali vpredu iba Deignan, Froome, Contador, Valverde, Rodríguez, G. Caruso, Barguil, Hérnandez a Aru. Prvý z tejto partie atakoval Purito. Štvrtý muž celkovej klasifikácie si budoval slušný náskok, nebol to žiadny platonický pokus. Za ním musel atakovať Valverde a za jeho zadné koleso sa zavesili Contador, Froome i Aru. Znova teda najlepšia päťka na pretrase dňa. Do cieľa ostávalo ešte osemtisíc metrov. Stále veľa času na zmenu situácie.
 
Tá sa však dlho nemenila. Na zreteli sme museli mať aj to, že Rodríguez je slabý v časovke, ktorá ho čaká zajtra. Ako prvý opadol Aru, po ňom Valverde a ostala iba dvojka Froome - Contador blížiaca sa k Rodríguezovi.
 
Neustále nastupujúci Brit lídra Kaťuše dostihol, ale vedúci muž Vuelty sa neodlepil od jeho zadného kolesa. Štyritisíc metrov pred posledným dojazdom na kopec ostali vpredu Froome s Contadorom. Rodrígueza stál príliš veľa síl nástup v prvej polovici. Dostal sa cez neho aj Valverde a blížil sa Aru.
 
contador-alberto-vuelta-prstCelý kopec nastupoval Froome, ale bol to Pistolero, ktorý na radosť Olega Tinkova nakláňajúceho sa z mechaničáku nastúpil kilometer pred cieľom a Brit nemal šancu. Domáci borec definitívne ukázal, kto je tu kráľom. Chris stratil 14 sekúnd. Valverde 57, Rodríguez 1:17, Aru 1:22. Potom veľká diera a Barguil 2:51, G. Caruso 2:55, Sánchez 2:58, Navarro 3:15 a D. Caruso 3:20, Martin 3:22 a Moreno 3:26.
 
V globále povedané, Puerto de Ancares zväčšilo rozdiely a neprinieslo žiadne podstatné zmeny. V Top 10 si vymenili pozície iba Sánchez s Martinom, ktorí zároveň predstavujú jedinú zápletku zajtrajšej časovky, keďže je medzi nimi iba 17 sekúnd a šiesta pozícia nie je na zahodenie. Najmladším členom Top 10 je iba 22-ročný Barguil, ktorý dnešok zvládol výborne a do cieľa prišiel ako prvý za najsilnejšou päťkou. Ôsme miesto v celkovom poradí je úžasné pre francúzskych fanúšikov aj tím Giant-Shimano, ktorý na Grand Tour ešte nikdy nemal takto vysoko svojho pretekára.
 
V bodovacej súťaži definitívne zvíťazil John Degenkolb a bielo-modrý dres si odnesie Luis León Sánchez. Kombináciu ovládol Contador a iba podporil hlasy fanúšikov, ktorí chcú túto klasifikáciu poslať do histórie. Kaťuša jasne ovládla tímovú súťaž.
 
 
Alberto Contador (víťaz etapy a líder pretekov): "Taktika bola jednoduchá. Poradie hralo v môj prospech, takže Froome bol na ťahu. Šiel veľmi dobre, bol silný. Na konci som skúsil nastúpiť a vyšlo to. Som nadšený z ďalšieho víťazstva. Vyhral som dve najťažšie etapy. Nemôžem chcieť viac."
 
 
VÝSLEDKY 20. ETAPY:
1. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO 5h 11' 21''
2. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING + 00' 16''
3. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM + 00' 57''
4. vlajka RODRÍGUEZ Joaquim KATUSHA TEAM + 01' 18''
5. vlajka ARU Fabio ASTANA PRO TEAM + 01' 21''
6. vlajka BARGUIL Warren TEAM GIANT - SHIMANO + 02' 51''
7. vlajka CARUSO Giampaolo KATUSHA TEAM + 02' 55''
8. vlajka SÁNCHEZ Samuel BMC RACING TEAM + 02' 58''
9. vlajka NAVARRO Daniel COFIDIS SOLUTIONS CREDITS + 03' 15''
10. vlajka CARUSO Damiano CANNONDALE PRO CYCLING + 03' 20''
11. vlajka MARTIN Daniel GARMIN - SHARP + 03' 22''
12. vlajka MORENO Daniel KATUSHA TEAM + 03' 26''
15. vlajka KELDERMAN Wilco BELKIN PRO CYCLING TEAM + 05' 21''
17. vlajka NIEVE Mikel SKY PROCYCLING + 05' 34''
19. vlajka SICARD Romain TEAM EUROPCAR + 06' 04''
103. vlajka VELITS Martin OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 28' 19''
 
 
CELKOVÉ PORADIE PO 20. ETAPE:
1. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO 81h 12' 13''
2. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING + 01' 37''
3. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM + 02' 35''
4. vlajka RODRÍGUEZ Joaquim KATUSHA TEAM + 03' 57''
5. vlajka ARU Fabio ASTANA PRO TEAM + 04' 46''
6. vlajka SÁNCHEZ Samuel BMC RACING TEAM + 10' 07''
7. vlajka MARTIN Daniel GARMIN - SHARP + 10' 24''
8. vlajka BARGUIL Romain TEAM GIANT - SHIMANO + 12' 13''
9. vlajka NAVARRO Daniel COFIDIS SOLUTIONS CREDITS + 13' 09''
10. vlajka CARUSO Damiano CANNONDALE PRO CYCLING + 13' 15''
11. vlajka MORENO Daniel KATUSHA TEAM + 16' 25''
12. vlajka NIEVE Mikel SKY PROCYCLING + 19' 59''
13. vlajka SICARD Romain TEAM EUROPCAR + 24' 29''
14. vlajka CARUSO Giampaolo KATUSHA TEAM + 25' 00''
15. vlajka KELDERMAN Wilco BELKIN PRO CYCLING TEAM + 25' 36''
130. vlajka VELITS Martin OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 4h 15' 50''
 
 
BODOVACIA SÚŤAŽ PO 20. ETAPE:
1. vlajka DEGENKOLB John TEAM GIANT - SHIMANO 169 bodov
2. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM 146 bodov
3. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO 145 bodov
 
 
VRCHÁRSKA SÚŤAŽ PO 20. ETAPE:
1. vlajka SÁNCHEZ Luis León CAJA RURAL - SEGUROS RGA 58 bodov
2. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO 45 bodov
3. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM 40 bodov
 
 
KOMBINOVANÁ SÚŤAŽ PO 20. ETAPE:
1. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO 6 bodov
2. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM 8 bodov
3. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING 11 bodov
 
 
 
 
Horské prémie (km do cieľa):
2-20-modre 76 km - Alto de Vilaesteva: 6,4 km (5,4 %)
3-20-modre 57 km - Alto de Restelo: 8,4 km (4,0 %)
1-20-modre 22 km - Alto de Folgueiras de Aigas: 9,7 km (6,7 %)
hc-20-modre Cieľ - Puerto de Ancares: 12,7 km (8,7 %; max. 18 %)
body v cieli: 25-20-16-14-12-10-9-8-7-6-5-4-3-2 (obe prémie 4-2-1)
 
 
Krátke preview etapy:
Krátka časovka v závere pretekov bude mať obmedzenú moc uskutočniť rozdiely v celkovej klasifikácii, preto by sme dnes radi videli stenčenie rozdielov v najlepšej desiatke. Kombinácia Alto de Folgueiras a Puerto de Ancares bude obrovským sústom pre vyšťavených cyklistov, a preto môžeme byť prekvapení, aké medzery sa vytvoria a kto bude prežívať krízu. Nepredpokladáme, že by zvíťazil niekto z úniku, hoci De Marchi či Hesjedal dajú do toho všetko. Tipujeme, že zdvíhať ruky nad hlavu bude Alberto Contador, ale fanúšikovia čakajú aj na dvojicu Valverde - Rodríguez, či sa starí lišiaci prebudia, pretože v treťom týždni im to v porovnaní s Froomom či Aruom nejde tak ako v prvej polovici pretekov.
 
 
Krátky opis trasy:
Predposledná etapa a zároveň posledná horská nedá favoritom vydýchnuť. Tí sa budú mať na pozore od začiatku do konca. A to hlavne muž v červenom drese. Ak ešte náhodou nebude o víťazovi rozhodnuté, dvadsiata etapa bude posledná možnosť zmeniť celkové poradie, alebo aspoň vylepšiť si pozíciu. Na trati sú pripravené štyri stúpania. Od začiatku bude pelotón pedálovať po zvlnitom teréne, až sa dostane na métu 76 km pred cieľom, kde je pripravená prémia druhej kategórie Alto de Vilaesteva (6,4 km; 5,4 %). Po desať kilometrovom zjazde prichádza druhé bodované stúpanie Alto de O Lago (8,4 km; 4 %). Alto de Restelo je nebodované krátke stúpanie, po ktorom prichádza dlhý zjazd, ktorým sa pretekári dostanú 22 km pred cieľom na predposledný kopec Alto de Folgueiras de Aigas (9,7 km; 6,7 %). To už naznačí, kto ako na tom je pred záverečným výstupom do výšky 1655 m.n.m. Bude to dlhé (12,7 km) stúpanie s priemerom 8,7 %, avšak posledných päť kilometrov budú dosahovať od 12 % až do 18 %! Puerto Ancares si v roku 2012 dokázal podmaniť Joaquim Rodriguez, ktorý porazil Valverdeho, Contadora aj Frooma. Príde odveta?
 
 
vuelta-etapa-20
 
 

 
 
ĎALŠIE ETAPY VUELTA A ESPAŇA 2014:
 
ikona-1ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5ikona-6ikona-7ikona-8ikona-9ikona-10ikona-11ikona-12ikona-13ikona-14ikona-15ikona-16ikona-17ikona-18ikona-19ikona-21
 
 

Diskusia

generic cialis (Neprihlásený užívateľ) - 10.06.2021 12:04:34
tadalafil drug buy cialis is tadalafil and cialis the same thing
 
Náš eshop