Adriano Malori tretíkrát potešil Movistar, časovka poradie nezmenila

16.8.2014, 11:15 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
Podvečerná časovka v historickom meste Compostela slúžila len na uctenie si všetkých pretekárov, ktorí prekonali tri náročné týždne, pretože otázniky v celkovej klasifikácii už boli vyriešené. Jej krátka dĺžka by však ani v opačnom prípade nemala silu na napínavé vyvrcholenie podujatia.
 
21. etapa Vuelta a Espaňa 2014 (UCI World Tour, Španielsko)
14.9. nedeľa indiv. čas. ciel rovina Santiago de Compostela 9,7 km víťaz: Malori
 
 
Pripravených desať kilometrov sa kompletne odohrávalo na mestských cestách, technické pasáže mohol veľmi výrazne ovplyvniť očakávaný dážď, ale na prvého cyklistu sa štartovacej rampe svietilo  slnko. Pri absencii najlepších časovkárov sveta sa svojej úlohy dobre zhostili Adriano Malori (Movistar), ktorý sa usadil na čele priebežného poradia s výsledným časom 11:12, a Jesse Sergent (Trek), ktorý za ním zaostal osem sekúnd a ktorému sa podarilo finišovať v top 10 aj v predchádzajúcej časovke. Martin Velits zakončil svoju šiestu účasť na Grand Tour s výsledkom 12:12.
 
Na vysokých priečkach sa potom objavil Rohan Dennis (BMC), ten v cieli stratil na talianskeho jazdca deväť sekúnd. Dennis zaznamenal na prvom medzičase najrýchlejší čas, o šesť sekúnd lepší ako Malori, ale priebežný líder etapy dokázal na priamočiarejšej druhej časti trasy poriadne zrýchliť. Potom sa naplnili čierne predpoklady a v Compostele začalo pršať. Pre ostatných jazdcov to bolo výrazné zhoršenie podmienok, potvrdením toho boli časy Matthewsa, Castrovieja a Ludvigssona, ktorí už na prvom medzičase stratili jednu minútu.
 
Na daždi boli veľmi nepríjemné najmä dlažobné kocky starobylého mesta, preto si hlavne jazdci z najlepšej desiatky museli dať veľký pozor, aby zbytočným riskovaním neohrozili  svoje pozície. Aj keď za chvíľu bolo po daždi, cesty zostávali stále rovnako mokré. Skutočne, najlepší čas z neskoršie štartujúcich dosiahol Wout Poels (OPQS), ktorý však zaznamenal stratu až 51 sekúnd. Ostatní jazdci postupovali veľmi obozretne, preto sme netrpezlivo čakali na príchod najlepších borcov v klasifikácii, ktorí by oživili dianie na trati.
 
Na jazdcov z najlepšej desiatky už nepadal dážď a hneď jej prví dvaja jazdci na trati Damiano Caruso a Daniel Navarro zápasili o svoje pozície, pretože medzi nimi bol rozdiel iba šesť sekúnd. Medzi Sánchezom a Martinom bola zas medzera iba 17 sekúnd. Damiano Caruso bol nakoniec v cieli rýchlejší ako Navarro o 18 sekúnd, takže sa dostal na deviate miesto. Daniel Martin jazdil na istotu a nepokúšal sa zaútočiť na šieste miesto Samuela Sáncheza. Ostatní jazdci išli rovnako veľmi pozorne a žiadne prekvapenie sme nemohli očakávať. Najzaujímavejším výsledkom bol rozdiel medzi Contadorom a Froomom, kde mal navrch Brit o 27 sekúnd, ale domáci jazdec skutočne nepotreboval riskovať.
 
Z etapového víťazstva sa mohol tešiť Adriano Malori, ktorému výrazne zahrala do kariet zmena počasia, ale aj tak patril medzi dnešných hlavných favoritov a jeho čas by určite patril medzi najlepšie. Tím Movistar tak opúšťa podujatie okrem tretieho miesta Valverdeho aj s tromi víťaznými etapami. V druhej časti dnešného dňa sa poradie vôbec nemenilo, druhú priečku si udržal Jesse Segent, tretí skončil Rohan Denis. Martin Velits aj pod vplyvom podmienok obsadil nakoniec 42. priečku. Najväčšie zmena v celkovom poradí  sa udiala na samom konci top ten, keď si vymenili pozície Caruso a Navarro v prospech talianskeho pretekára.
 
Po záverečnej etape si mohol vychutnať svoju korunováciu Alberto Contador, pre ktorého to už bolo tretie víťazstvo na Vuelte. 31-ročný cyklista zavŕšil veľmi vydarenú sezónu tým najlepším spôsobom a fanúšikovia ho mohli znovu vidieť v silnej verzii. Po nepríjemnom zranení z Tour de France sa dokázal neuveriteľne rýchlo dostať na vysokú výkonnostnú úroveň, takže Pistolerova éra ešte nekončí. Tú novú mal začať Chris Froome, ktorý svojím výkonom na tomto podujatí jasne ukázal, že najbližšie roky bude na každej Grand Tour veľmi tvrdým konkurentom. Obidvom sa podarilo prekonať ťažké chvíle po odstúpení z Tour tým najlepším spôsobom a už sa môžeme tešiť na ich súboje v novej sezóne, keď budú znovu v top kondícii.
 
Za nimi predvádzali pekné výkony Alejandro Valverde, Joaquim RodríguezFabio Aru. Valverde dokázal perfektne obraňovať svoje tretie miesto, Purito tentoraz nemal potrebnú výkonnosť, aby na kopcoch viac podkúril svojím konkurentom, a Aru urobil po mimoriadne úspešnom Gire ďalší veľký krok svojej začínajúcej kariéry.
 
V top 10 si vybojoval výbornú pozíciu Samuel Sánchez, ktorý ešte na začiatku sezóny nemal angažmán, Daniel MartinDaniel Navarro po predchádzajúcich sklamaniach na Grand Tour dosiahli povzbudzujúce výsledky. Warren BarguilDamiano Caruso zas zaknihovali najväčšie úspechy medzi profesionálmi. Francúzsky borec zaujal typicky aktívnou francúzskou cyklistikou a Caruso musel potešiť svojho nového zamestnávateľa celok BMC, kde zaiste dostane priestor na ďalšie napredovanie.
 
Johnovi Degenkolbovi sa podarilo vyhrať bodovaciu súťaž, ktorú rozhodol štyrmi víťaznými etapami. Nemecký jazdec ukázal na podujatí veľmi odolnú výkonnosť, ktorá má vyvrcholiť na majstrovstvách sveta. Vrchársku súťaž ukoristil Luis León Sánchez, ktorý urobil presne to, čo musí záujemca o bielo-modrý dres - byť aktívny v únikoch a zbierať body na ponúkaných kopcoch. Presne to sa mu podarilo a mohol si aj vydýchnuť, že najlepší vrchári nemali záujem o toto tričko. Prvenstvo v kombinácii bolo spestrením pre Alberta Contadora.
 
 
V nasledujúcich dňoch budeme publikovať viacero sumárov Vuelty...
 
 
VÝSLEDKY 21. ETAPY:
1. vlajka MALORI Adriano MOVISTAR TEAM 11' 12''
2. albansko SERGENT Jesse TREK FACTORY RACING + 00' 08''
3. albansko DENNIS Rohan BMC RACING TEAM + 00' 09''
4. vlajka KIRIENKA Vasil SKY PROCYCLING + 00' 17''
5. vlajka ENGOULVENT Jimmy TEAM EUROPCAR + 00' 17''
32. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM + 00' 55''
42. vlajka VELITS Martin OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 01' 00''
48. vlajka SÁNCHEZ Samuel BMC RACING TEAM + 01' 03''
56. vlajka RODRÍGUEZ Joaquim KATUSHA TEAM + 01' 08''
63. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING + 01' 13''
68. vlajka CARUSO Damiano CANNONDALE PRO CYCLING + 01' 15''
70. vlajka BARGUIL Warren TEAM GIANT - SHIMANO + 01' 17''
85. vlajka NAVARRO Daniel COFIDIS SOLUTIONS CREDITS + 01' 33''
101. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO + 01' 40''
       
 
CELKOVÉ PORADIE PRETEKOV:
1. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO 81h 25' 05''
2. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING + 01' 10''
3. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM + 01' 50''
4. vlajka RODRÍGUEZ Joaquim KATUSHA TEAM + 03' 25''
5. vlajka ARU Fabio ASTANA PRO TEAM + 04' 48''
6. vlajka SÁNCHEZ Samuel BMC RACING TEAM + 09' 30''
7. vlajka MARTIN Daniel GARMIN - SHARP + 10' 38''
8. vlajka BARGUIL Romain TEAM GIANT - SHIMANO + 11' 50''
9. vlajka CARUSO Damiano CANNONDALE PRO CYCLING + 12' 50''
10. vlajka NAVARRO Daniel COFIDIS SOLUTIONS CREDITS + 13' 02''
11. vlajka MORENO Daniel KATUSHA TEAM + 16' 44''
12. vlajka NIEVE Mikel SKY PROCYCLING + 19' 54''
13. vlajka SICARD Romain TEAM EUROPCAR + 24' 20''
14. vlajka KELDERMAN Wilco BELKIN PRO CYCLING TEAM + 25' 04''
15. vlajka CARUSO Giampaolo KATUSHA TEAM + 25' 27''
130. vlajka VELITS Martin OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 4h 15' 08''
 
 
BODOVACIA SÚŤAŽ PRETEKOV:
1. vlajka DEGENKOLB John TEAM GIANT - SHIMANO 169 bodov
2. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM 146 bodov
3. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO 145 bodov
 
 
VRCHÁRSKA SÚŤAŽ PRETEKOV:
1. vlajka SÁNCHEZ Luis León CAJA RURAL - SEGUROS RGA 58 bodov
2. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO 45 bodov
3. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM 40 bodov
 
 
KOMBINOVANÁ SÚŤAŽ PRETEKOV:
1. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO 6 bodov
2. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM 8 bodov
3. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING 11 bodov
 
 
Horské prémie (km do cieľa):
žiadne horské prémie
body v cieli: 25-20-16-14-12-10-9-8-7-6-5-4-3-2
 
 
Krátke preview etapy:
Tony Martin a Fabian Cancellara do Composteli neprišli a časovka je krátka, takže môže dôjsť k nejednému prekvapeniu. My favorizujeme Chrisa Frooma, ktorý tú prvú časovku nezvládol podľa predstáv, ale neustále sa zlepšoval a dostal do skvelej formy. Alberto Contador by bol za normálnych okolností tiež favorizovaný, ale s najväčšou pravdepodobnosťou nepríde o la roja a určite nebude prehnane riskovať (Tour má ešte v živej pamäti), takže si zrejme nepripíše tretie víťazstvo, hoci nemusí byť ďaleko. Z borcov mimo poradia by sa mohol ukázať Rohan Dennis, ktorý v drese BMC jazdí aktívne. Máme tu aj Adriana Maloriho. Talian tento rok vyhral takúto časovku na Tirreno-Adriatico. Obaja ale v prvej dlhej časovke prepadli, takže ťažko odhadovať, či budú mať tie správne nohy.
 
 
Krátky opis trasy:
69. ročník Vuelty napíše dnes svoju poslednú kapitolu. Pre cyklistov je pripravená 9700 metrov dlhá individuálna časovka, ktorá je umiestnená v Santiago de Compostela. Prvýkrát od roku 1993 tak Vuelta nekončí etapou v hlavnom meste Španielska. Santiago de Compostela naposledy hostilo etapu v roku 2007, z víťazstva v nej sa po špurte tešil Oscar Freire. Časovka je to veľmi krátka na to, aby dokázala niečo veľké urobiť s celkovým poradím. Prvá časť je dosť technická s viacerými zákrutami. V tej druhej to budú môcť pretekári rozbaliť naplno, keďže je tam iba rovná trasa.
 
 
vuelta-etapa-21
 
 

 
 
ĎALŠIE ETAPY VUELTA A ESPAŇA 2014:
 
ikona-1ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5ikona-6ikona-7ikona-8ikona-9ikona-10ikona-11ikona-12ikona-13ikona-14ikona-15ikona-16ikona-17ikona-18ikona-19ikona-20
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop