Juniorským kráľom Bokeloh, z našich najlepší Bellan + slová a fotogaléria

4.9.2014, 09:33 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
Disciplína: Preteky juniorov na MS 2014 v Ponferrade
Majster sveta 2014: Jonas Bokeloh (Nemecko)
Vlanajší víťaz: Matieu Van der Poel (odkaz)
Dátum a čas: Sobota, 27. september 2014, od 09:00
Trasa a dĺžka: Ponferrada > Ponferrada; 127,4 km (7 okruhov)
Počet nastúpaných metrov: 2142 m
Slováci: David Zverko, Kristián Zimány (obaja MŠK CK Žiar nad Hronom), Juraj Bellan (Firefly), Ladislav Kniha (CyS Žilina)
Úvod/preview k tejto disciplíne: -
 
 
Na štyroch slovenských zástupcov čakalo sedem okruhov, ten prvý z nich prebehol v zahrievacom tempe, keďže na trati sa nič dôležité neudialo a jazdci sa len zoznamovali z terénom. V druhom kole sa pokúšal útočiť na stúpaní jeden z ruských zástupcov, ale pelotón jeho snahu takmer okamžite zlikvidoval. Na týchto kopcovitých úsekoch hlásil prvé problémy Kristián Zimány, ktorý sa už od začiatku pretekov pohyboval na konci štartového poľa a ktorý pri vstupe do tretieho okruhu zaostával za hlavným balíkom 15 sekúnd.
 
Pretekár tímu MŠK CK Žiar nad Hronom sa potom dokázal vrátiť späť do hlavného balíka, ale na ďalších stúpaniach sa tempo zvýšilo a opäť nedokázal
20°C
udržať kontakt s pelotónom, tentoraz to vyzeralo, že definitívne, pretože jeho strata už presahovala tri minúty. Aktívna bola najmä americká reprezentácia, ktorá si na kopcoch ustriehla pokusy útočiť a udávala stabilné, ale rýchle tempo. Američania jazdili pre Adriena Costu, ktorý skončil pred niekoľkými dňami v ITT na druhom mieste. A práve tento cyklista sa spoločne s kazašským borcom Grigorijom Stheinom dostal do silného úniku. Do cieľa zostávali štyri kolá. 
 
Za chvíľu si vypracovali 45-sekundový náskok, táto strata pelotónu platila aj pre Zverka, Bellana a Knihu. Tento atak nemohol zostať bez reakcie, preto sa za nimi vydali štyria jazdci a hlavný balík rovnako nasadil vyššie tempo. Na kratšom stúpaní znovu atakoval Adrien Costa, ktorý sa zbavil svojho kolegu z úniku a na čele pretekov zostal sám. Shtein sa potom spojil s prenasledovateľmi, ale tých pelotón pri prejazde cieľovou čiarou pohltil. Americký jazdec mal v tom momente náskok  30 sekúnd. Z našich pretekárov vypadol z hlavného balíka aj Ladislav Kniha, ktorého strata už bola štyri minúty.
 
Keďže strata Kristiána Zimányho sa postupne vyšplhala na desať minúť, rozhodol sa ďalej nepokračovať v pretekoch. K Adrienovi Costovi sa postupne prepracovali na čelo Vincenzo Albanese (Taliansko) a Jan Maas (Holandsko), ale pelotón pracoval veľmi dobre a zostával za nimi na konci piateho kola len osem sekúnd. Zverko a Bellan stále zostávali medzi najlepšími. Dve kolá pred koncom bolo všetko pohromade, čo bol signál pre Christiana Kocha (Nemecko), aby vystrelil dopredu.
 
Na dlhom stúpaní však dostali chuť útočiť mnohí cyklisti, pred pelotónom preto jazdilo niekoľko borcov, ale odstupy boli minimálne. Tesne pred jeho vrcholom mal veľkú smolu David Zverko, ktorý sa zaplietol do kolízie, ocitol sa na zemi a dlhšiu dobu musel meniť bicykel. Bolo jasné, že pri letiacom pelotóne bude pre neho veľmi ťažké vrátiť sa späť. Pred hlavným balíkom sa pohybovalo šesť pretekárov, ale tí si na začiatku posledného okruhu mohli užívať iba 14 sekúnd k dobru. Preteky nakoniec nedokončil ani náš druhý zástupca Ladislav Kniha. Za chvíľu sa k nemu pridal aj smoliar David Zverko
 
Na záverečných kilometroch preteky explodovali, hlavný balík pohltil utečencov, ten už však nebol veľmi kompaktný, ale rozdelený na niekoľko skupín. Pred záverečným kopcom jazdili pred pelotónom s malou výhodou traja pretekári, no tí boli na kopci poľahky chytení. Hlavný balík bol po jeho prekonaní potrhaný, na čele jazdila skupina siedmich jazdcov, ktorých sa snažila pred cieľom eliminovať väčšia partia. Vpredu už nejazdil ani Juraj Bellan.
 
Nakoniec sa z víťazstva netešili utečenci, ale hlavný balík, kde bol najrýchlejší Jonas Bokeloh (Nemecko), ktorý porazil Alexandra Kulikovskeho (Rusko) a Petra Lenderinka (Holandsko). Juraj Bellan dorazil do cieľa na 57. mieste so stratou 3:36.
 
O víťazovi zlatej medaily tentoraz rozhodol špurt väčšej skupiny, ktorej sa podarilo pohltiť útočníkov z posledného kopca tesne pred cieľovou čiarou. V špurte bol najsilnejší nemecký jazdec Jonas Bokeloh, pre ktorého je to určite najväčšie víťazstvo kariéry.
 
Z našich mal najlepší deň Juraj Bellan, ktorý ešte na začiatku predposledného stúpania bol v hlavnom balíku, ale na ňom sa tempo tak vystupňovalo, že v cieli zaknihoval minútové straty. Veľmi dobre jazdil David Zverko, ktorý však po nešťastnom páde v predposlednom kole musel preteky opustiť. Dovtedy vyzeral byť v pohode a ak by sa udržal vpredu až do samého konca, jeho finiš mohol byť nebezpečný. Zvyšní dvaja naši borci Ladislav Kniha a Kristián Zimány bojovali s profilom, koľko im sily stačili, ale do rozhodujúcich okamihov na trati nevydržali.
       
 
Juraj Bellan: "Prvé tri kolá sa išli na rozjazdenie, štvrtý okruh už bol ťažší, aj pre mňa, pretože pri zrýchlení tempa som jedol a nečakal som to. Ale potom to už bolo dobré. Na poslednom kopci v záverečnom okruhu som dostal kŕče a už som na to nemal, aby som skončil v prvej skupine. Keby sme išli iba šesť kôl, tak by som bol spokojný, ale v tom siedmom to už nebolo ono. Dĺžka mi robila problémy, radšej mám preteky okolo sto kilometrov. V celkovom meradle som spokojný na 50 percent, čakal som, že skončím okolo tridsiatky. Ale aspoň som došiel do cieľa."
 
David Zverko: "Na začiatku pretekov som sa dopredu veľmi netlačil, tam to bolo dosť na lakte, nechcel som príliš riskovať. Na juniorskú kategóriu mali preteky dosť kilometrov, preto som to bral v pohode, nechcel som sa na začiatku ukazovať. Vedel som, že sa rozhodne na konci. Dve kolá pred koncom som sa začal posúvať dopredu, ale urobil som chybu, keď som trošku ťukol do jazdca pred mnou a ocitol som sa na zemi. Potom už nemalo zmysel ísť ďalej, lebo by som nič nespravil, nedobehol pelotón. Išlo sa veľmi rýchlo a zbytočne by som to silil. Vážnejšie zranenia som neutrpel, iba mám odreniny. Hnevá ma hlavne to, že keď sa začalo pretekať, pre mňa sa to skončilo. Ale bolo to mojou chybou, lebo som bol chvíľu nepozorný."
 
Ladislav Kniha: "Dnes som nevládal a odpadol som na jednom kopci. Nezvládol som to. Už od začiatku som sa necítil dobre, snažil som sa udržať v hlavnej skupine, ale každým kolom to bolo horšie, a nakoniec som to vzdal. Najskôr som jazdil vzadu, potom som sa dostal na vyššie priečky, ale jednoducho som nemal na to, aby som sa tam udržal."
 
Kristián Zimány: "Bolo to veľmi ťažké a dosť o pozičnej jazde, pretože bolo veľa pádov. Ja som sa bál tých pádov, preto som zostal vzadu, ale stálo ma to veľa síl, aby som sa potom mohol dostať vyššie, čo som neskôr oľutoval."                  
 
Milan Novosad: "Majstrovstvá sveta sú vždy lotéria a kebyže poviem, že som spokojný, tak by som klamal. V časovke išiel David Zverko tak, ako išiel, s výsledkom nie som spokojný. Tá časovka bola odrazom nášho tréningu v tejto disciplíne počas celého roka, celý čas sme museli riešiť nejaké problémy. S cestnými pretekmi nie som úplne nespokojný, pretože Bellan, Zverko, Kniha predviedli to, čo sa od nich očakávalo. Dávid mal pád, čo ovplyvnilo jeho výsledok, Juraj bol v závere vo finále, ale potom dostal kŕče, no stále bol na konci vpredu. Kniha ukázal svoj štandard. Trošku som sklamaný z výkonu Zimányho, ale je prvoročák a bude mať šancu na reparát. Všetci títo chlapci sú talentovaní, majú pred sebou budúcnosť, musíme s nimi pracovať."     
 
 
VÝSLEDKY:
1. vlajka BOKELOH Jonas NEMECKO 3h 07' 00''
2. vlajka KULIKOVSKIJ Alexander RUSKO + 00' 00''
3. vlajka LENDERINK Peter HOLANDSKO + 00' 00''
4. vlajka AFFINI Edoardo TALIANSKO + 00' 00''
5. vlajka KLARIS Magnus DÁNSKO + 00' 00''
6. vlajka PENKO Izidor SLOVINSKO + 00' 00''
57. vlajka BELLAN Juraj SLOVENSKO + 03' 36''
DNF vlajka ZVERKO Dávid SLOVENSKO odstúpenie
DNF vlajka KNIHA Ladislav SLOVENSKO odstúpenie
DNF vlajka ZIMÁNY Kristián SLOVENSKO odstúpenie
 
 
Fotogaléria z pretekov juniorov (autor: Jaroslav Maliňák, Cycling-Info.sk):
Fotografia 1 z 45
Fotografia 1 z 45
Fotografia 1 z 45
Fotografia 1 z 45
Fotografia 1 z 45
Fotografia 1 z 45
Fotografia 1 z 45
Fotografia 1 z 45
Fotografia 1 z 45
Fotografia 1 z 45
Fotografia 1 z 45
Fotografia 1 z 45
Fotografia 1 z 45
Fotografia 1 z 45
Fotografia 1 z 45
Fotografia 1 z 45
Fotografia 1 z 45
Fotografia 1 z 45
Fotografia 1 z 45
Fotografia 1 z 45
Fotografia 1 z 45
Fotografia 1 z 45
Fotografia 1 z 45
Fotografia 1 z 45
Fotografia 1 z 45
Fotografia 1 z 45
Fotografia 1 z 45
Fotografia 1 z 45
Fotografia 1 z 45
Fotografia 1 z 45
Fotografia 1 z 45
Fotografia 1 z 45
Fotografia 1 z 45
Fotografia 1 z 45
Fotografia 1 z 45
Fotografia 1 z 45
Fotografia 1 z 45
Fotografia 1 z 45
Fotografia 1 z 45
Fotografia 1 z 45
Fotografia 1 z 45
Fotografia 1 z 45
Fotografia 1 z 45
Fotografia 1 z 45
Fotografia 1 z 45
 
 
ponferrada-profil-okruh
 
 
Súvisiace články:
{module ms-2014-clanky}
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop