Slnečnými pretekmi každý rok štartuje európska sezóna World Tour a aj tento rok sem zavítalo množstvo špičkových cyklistov s cieľom využiť natrénované z prvých klasík či ázijského programu. My sme verili, že Peter Velits nadviaže na posledné dva ročníky, v ktorých sa mu na Paríž - Nice darilo.
 
vlajka Paríž - Nice 2015 (UCI World Tour, 1141 km, 73. ročník)
P 8.3. indiv. čas. ciel rovina Maurepas > Maurepas 6,7 km vitaz Kwiatkowski
1. 9.3. rovinatá ciel rovina Saint Rémy > Contres 196 km vitaz Kristoff
2. 10.3. rovinatá ciel rovina Saint Aignan > Saint Amand 172 km vitaz Greipel
3. 11.3. rovinatá ciel rovina Saint Amand > Saint Pourcain 179 km vitaz Matthews
4. 12.3. horská ciel rovina Varennes > Croix Chaubouret 204 km vitaz Porte
5. 13.3. kopcovitá ciel rovina Saint-Étienne > Rasteau 192 km vitaz Cimolai
6. 14.3. kopcovitá ciel rovina Vence > Nice 180 km vitaz Gallopin
7. 15.3. indiv. čas. ciel rovina Nice > Col d'Éze 9,6 km vitaz Porte
 
historiavlanajsi-rocnikstartova-listina sumar-pretekov-cerveny
 
 

Paríž - Nice 2015 - 7. etapa (nedeľa 15. marca) víťaz Richie Porte

indiv. čas. ciel rovina Nice > Col d'Éze 9,6 km vitaz Porte
 
Francúzske podujatie zakončila tradičná horská časovka na Col d'Éze, ktorá mala veľký potenciál, aby narobila prievan v celkovom poradí. Pretekári sa postavili na štart v rovnakých podmienkach, aké ich sprevádzali vo včerajšej dramatickej etape. Znovu pršalo, bolo chladno a na trati fúkal silný vietor, čo boli dôležité atribúty, ktoré ovplyvnili ich výkony. Pred tromi rokmi dosiahol Bradley Wiggins rekordný zápis
9°C
na tomto kopci s časom 19:12, ale dnešnú etapu sa rozhodol vynechať. Najdôležitejšie súboje sa odohrali na samom konci, priebežný líder Tony Gallopin sa postavil na štart o 14:25.
 
Prvý smerodajný čas stanovil Thomas de Gendt, ktorý sa zastavil na úrovni 21:19. Belgický pretekár sa na podujatí ukázal v dobrej forme, keď získal bodkovaný dres pre najlepšieho vrchára, a aj v ITT predviedol veľmi dobrý výkon. Po nevydarených predstaveniach v kopcovitých etapách sa pripomenul Rafal Majka, ktorý sa v cieli zaradil na priebežné druhé miesto s mankom 23 sekúnd. V oveľa lepšom svetle sa ukázal ďalší jazdec, ktorý mal na podujatí vyššie ambície, Andrew Talansky, ktorý sa dostal na vedúcu pozíciu s novým najlepším časom rovných 21 minút. V roku 2013 obsadil v tejto časovke druhé miesto, keď ho porazil len suverénny Richie Porte.
 
Už bývalý majster sveta v časovke Tony Martin potom ukázal, že je stále parádnym špecialistom na túto disciplínu a amerického jazdca zosadil z vedúcej pozície o osem sekúnd. Jedna z nádejí Movistaru Ion Izagirre stratil na Martina len 21 sekúnd a zaradil sa na tretie miesto, naopak, taliansky talent Fabio Aru už nemal motiváciu podať parádny výkon a v cieli pri jeho mene svietilo manko 1:26. Ani Tejay van Garderen sa dnes nevyburcoval k svojej najlepšej časovke, so stratou 49 sekúnd sa zaradil na koniec prvej desiatky. Pre informáciu Romain Bardet dorazil do cieľa s mankom 1:16 na Tonyho Martina.
 
S príchodom posledných pretekárov sme sa mohli dočkať zaujímavých výsledkov, tieto predpoklady začal napĺňať Simon Špilak, ktorý na prvom medzičase porazil nemeckého lídra o 19 sekúnd, a aj Rui Costa bol rýchlejší ako jazdec tímu Etixx - Quick-Step. Prvými jazdcami z top 10 sa ukázali v cieli Tim Wellens a Gorka Izagirre, ktorí dosiahli takmer identické časy so stratou 25, resp. 26 sekúnd na Martina. Svoju pozíciu si udržal aj Rafael Valls, ktorý bol od svojich konkurentov pomalší o päť sekúnd.
 
Simon Špilak pokračoval vo svojej bezchybnej jazde až do cieľa, kde sa dostal na vedúcu pozíciu s výsledkom 20:36. Na druhú priečku sa prepracoval Rui Costa, ktorý stratil na slovinského jazdca 11 sekúnd, čo bol presne rozdiel, ktorý medzi nimi panoval v klasifikácii. Zaujímavé údaje sme získali z prvého medzičasu medzi trojicou Porte, Kwiatek a Thomas, kde bol z nich jasne najrýchlejší Richie Porte, ktorý mal pred poľským jazdcom náskok 30 sekúnd, Thomas bol ešte pomalší. Austrálskemu borcovi sa už na tomto úseku podarilo zmazať manko aj na Tonyho Gallopina, takže smeroval do žltého trička.
 
Časovka nevyšla Jakobovi Fuglsangovi, ktorého tak v poradí predbehli Špilak i Costa. Michal Kwiatkowski dosiahol v cieli rovnaký čas ako Tony Martin, a keďže Geraint Thomas dnes nepodal najlepší výkon, britského jazdca nepustil pred seba v GC. Suverénny výsledok mal na svojom konte Richie Porte, ktorý sa dostal na vedúcu pozíciu s časom 20:23, a druhého jazdca v poradí Simona Špilaka porazil o 13 sekúnd. Tony Gallopin nakoniec nedokázal vzdorovať lepším časovkárom a v poradí si výrazne pohoršil. V cieli stratil 1:39.
 
Austrálsky jazdec Richie Porte sa tak posúva na čelo klasifikácie a vďaka výbornej forme vyhráva prvé etapové preteky v sezóne. Od začiatku roka ukazuje vynikajúcu pripravenosť a môžeme povedať, že sa dostal na svoju najlepšiu úroveň z roku 2013. Na druhej priečke sa usadil Michal Kwiatkowski, ktorý sa včera snažil hrdinsky dostať pod tlak chlapcov z tímu Sky, ale tí svedomite vzdorovali. V obidvoch kľúčových fázach pretekov bol síce slabší ako Porte, ale aj tak sa môže pochváliť veľmi dobrou výkonnosťou. 
 
Dnešný výborný výkon posunul Simona Špilaka na tretiu pozíciu. Slovinský jazdec dokáže parádne jazdiť v chladných podmienkach, čo včera i dnes potvrdil. Smutný nemusí byť ani Rui Costa, ktorý raritne dosiahol rovnaký čas ako jeho dvaja konkurenti, a spokojný musí byť predovšetkým s tým, že jeho kolega Rafael Valls sa dostáva do veľkej pohody. Najväčší zosun zaznamenal po časovke Tony Gallopin, ktorý sa prepadol na šieste miesto, pretože včerajšia famózna etapa mu zobrala príliš veľa síl. 
 
Richie Porte (Sky): "Chcem zložiť poklonu Tonymu Gallopinovi. Dnes som bol trochu nervózny. Včera sme boli s Thomasom vo  skvelej pozícii, ale dva pády všetko zmenili. Dnešné vydreté víťazstvo je fantastický pocit. Pre mňa to znamená veľa, že som sa stal dvojnásobným víťazom tohto ikonického podujatia. Tento triumf chutí lepšie, pretože bol ťažšie vybojovaný. Po nevydarenom včerajšku je víťazstvo na Col d'Éze, ktoré som dosiahol aj v roku 2013, jednoducho neuveriteľné. V minulej sezóne náš tím jazdil ako na hojdačke, ale v tomto roku sme definitívne späť."                
 
VÝSLEDKY 7. ETAPY
1. albansko PORTE Richie SKY PROCYCLING 20' 23''
2. vlajka ŠPILAK Simon KATUSHA TEAM + 00' 13''
3. vlajka COSTA Rui LAMPRE - MERIDA + 00' 24''
4. vlajka MARTIN Tony ETIXX - QUICK-STEP + 00' 29''
5. vlajka KWIATEK Michal ETIXX - QUICK-STEP + 00' 29''
6. vlajka TALANSKY Andrew TEAM CANNONDALE - GARMIN + 00' 37''
7. vlajka THOMAS Geraint SKY PROCYCLING + 00' 39''
8. vlajka IZAGIRRE Ion MOVISTAR TEAM + 00' 50''
9. albansko WELLENS Tim LOTTO SOUDAL + 00' 54''
29. vlajka GALLOPIN Tony LOTTO SOUDAL + 01' 39''
 
KONEČNÉ PORADIE PO 7. ETAPE
1. albansko PORTE Richie SKY PROCYCLING 29h 10' 41''
2. vlajka KWIATKOWSKI Michal ETIXX - QUICK-STEP + 00' 30''
3. vlajka ŠPILAK Simon KATUSHA TEAM + 00' 30''
4. vlajka COSTA Rui LAMPRE - MERIDA + 00' 30''
5. vlajka THOMAS Geraint SKY PROCYCLING + 00' 41''
6. vlajka GALLOPIN Tony LOTTO SOUDAL + 01' 03''
7. vlajka FUGLSANG Jakob ASTANA PRO TEAM + 01' 05''
8. vlajka VALLS Rafael LAMPRE - MERIDA + 01' 24''
9. vlajka IZAGIRRE Gorka MOVISTAR TEAM + 01' 38''
10. albansko WELLENS Tim LOTTO SOUDAL + 02' 18''
 
 
CELKOVÁ SÚŤAŽ BODOVACIA SÚŤAŽ
sky albansko PORTE Richie orica albansko MATTHEWS Michael
SKY PROCYCLING ORICA GREENEDGE
VRCHÁRSKA SÚŤAŽ SÚŤAŽ DO 25 ROKOV
lotto albansko DE GENDT Thomas kwiatek vlajka KWIATKOWSKI Michal
LOTTO SOUDAL ETIXX - QUICK-STEP
 
                      
 
 
7.etapa
 

Paríž - Nice 2015 - 6. etapa (sobota 14. marca) víťaz Tony Gallopin

kopcovitá ciel rovina Vence > Nice 180 km vitaz Gallopin
 
Druhá kopcovitá etapa priviezla pelotón do cieľového mesta podujatia Nice, kde zajtra vyvrcholia celé preteky. Siedmy deň bol na programe najťažší profil čo sa týkalo nastúpaných výškových metrov a aj keď posledný kopec Cote de Peille (6,6km, 6,8 %) sa nachádzal až 27 km pred cieľom, favoriti mali z dnešnej etapy veľké obavy. Vedúci pretekári v klasifikácii mali pred sebou náročnú úlohu, ako na šiestich pripravených stúpaniach ubrániť svoje pozície.
 
Podľa predpokladov sa hneď na prvej horskej prémii dostala dopredu početná skupina, ktorá sa postupne menila, pretože do úniku sa chcelo veľké množstvo pretekárov. Medzi nimi nechýbal včerajší hrdina Thomas de Gendt (Lotto-Soudal),
10°C
ktorý chcel definitívne potvrdiť zisk bodkovaného dresu. Keďže na vrchole prvého kopca bol naozaj prvý, svojho nového zamestnávateľa mohol potešiť týmto honorom.
 
Spolu s ním sa na čele postupne vytvorila mimoriadne početná skupina, ktorá obsahovala až 31 jazdcov. Poriadnou hrozbou pelotónu boli Boom (Astana), Dennis (BMC), Barguil (Giant-Alpecin), Clarke (Orica), De Gendt (Lotto-Soudal), Paulinho (Tinkoff) Chernetski (Kaťuša), Jungels (Trek), Van Baarle (Can-Garmin), Bakelants (Ag2r), Erviti, Jon Izagirre, Intxausti, Quintana (všetci Movistar), Kruijswijk (Lotto-Jumbo), Bauer (Can-Garmin), Taaramae (Astana), Sicard (Europcar), Yates (Orica), Bennett (Lotto-Jumbo), Wellens (Lotto-Soudal), Edet (Cofidis), Valgren (Tinkoff), Slagter (Can-Garmin), Chavanel (IAM CYCLING), Cherel (AG2r), Hermans (BMC), Breschel (Tinkoff), Mate (Cofidis), Kišerlovski (Tinkoff), Gautier (Europcar) a Hivert (Bretagne-Séché).
 
V úniku nemali svojho zástupcu tímy Etixx - Quick-Step a Sky, teda tie celky, ktoré mali najväčšie šance na celkový triumf. Práve ony museli zabrániť utečencom, aby dostali na čele pretekov krídla. Ich najväčšou hrozbou boli Tim Wellens, ktorý zaostával za Kwiatekom 1:25, a Sylvain Chavanel s mankom 90 sekúnd. Do útoku dnes zavelili predovšetkým zoskupenia Movistar a Tinkoff-Saxo, ktoré mali vpredu po štyroch jazdcov. Movistar chcel zaiste vyhrať etapu, podobnú ambíciu mal aj Tinkoff, ktorý by však nenamietal, keby sa Kišerlovski posunul vyššie v poradí. Ale v brejku sa nachádzali aj iní silní cyklisti, ktorí mali kvalitu na to, aby to dotiahli až do cieľa.
 
Keď Thomas de Gendt vyhral aj druhú vrchársku prémiu, pelotón zaostával 2:50. Na trati počas ťažkého dňa pršalo, čo poriadne zhoršovalo podmienky na pretekanie. Medzitým z podujatia odstúpilo niekoľko jazdcov ako Bouhanni, Coquard či Haussler. Neskôr sa k nim pridal aj Warren Barguil.
 
Neustála jazda hore-dole a dážď na klesaní po treťom kopci robili problémy jazdcom tak vo vedúcej skupine, ako aj v pelotóne, pričom z obidvoch skupín vypadlo niekoľko jazdcov. Na čele pretekov zostalo len 25 cyklistov, nefigurovali tam napríklad de Gendt či Breschel. Naopak, z hlavného balíka sa po zjazde posunula dopredu malá skupinka, kde nechýbal Kwiatkowski, ktorý mal pri sebe troch kolegov z tímu, vrátane Tonyho Martina. Za nimi viedol prenasledovanie tím Sky, ktorý strácal 35 sekúnd. Pôvodný únik sa rozpadol na dve skupiny, aj pelotón sa rozdelil na dve časti, takže proti sebe stáli štyri partie, ktoré sa nachádzali v rozmädzí dvoch minút. 
 
Kwiatkowskeho útok britský celok napokon dokázal eliminovať a pred hlavným balíkom stáli už len dve stúpanie prvej kategórie. A práve po tom poslednom mohol prísť rozhodujúci atak poľského cyklistu. Pelotón postupne chytil aj všetkých odpadlíkov z úniku, takže na Col St. Roch sa pred ním nachádzala len 22-členná skupina, ktorá mala náskok 90 sekúnd.
 
Na vrchole predposledného kopca zostali v prednej skupine už len Wellens, Gautier, Bakelants, Edet, Chavanel, Bauer, Izagirre, Yates, Valgren, Mate. V hlavnom balíku zatiaľ výborne jazdil tím Etixx - Quick-Step, ktorý okresal jeho zloženie na približne dvadsať borcov, medzi ktorými už chýbal Peter Velits. Podobne boli na tom Bardet, Majka, Aru, Kelderman, ale prekvapujúco tam zostávali Matthews a Swift a všetci hlavní favoriti.
 
Trojica z Etixxu Kwiatkowski, Martin, Golaš v zjazde predviedla parádne zrýchlenie, a keď sa k nim pridal aj Gallopin, dvojica z tímu Sky Porte a Thomas musela zapnúť na plné obrátky. Britský celok mal po druhýkrát problémy s Michalom Kwiatkowskim, poľský jazdec si tentoraz vypracoval 40-sekundový náskok a spoločne s ďalšími jazdcami sa približoval na čelo dnešnej etapy.
 
Pred záverečným kopcom sa Kwiatkowski dostal do vedúcej skupiny, kde bolo momentálne deväť jazdcov, z toho dvaja jeho pomocníci. Za nimi prenasledovatelia vedený tímom Sky strácali 30 sekúnd. To sa už dostal na čelo druhej skupiny Geraint Thomas, ktorý sa musel obetovať pre Richieho Porta. Štyri kilometre pred vrcholom zaútočil Tony Gallopin, čo úplne zmenilo rozloženie síl, pretože Kwiatek potom zostal bez tímovej podpory. Francúzsky jazdec išiel veľmi dobre a bolo vidno, že Kwiatkowski je už mierne vyčerpaný. Preto nebolo prekvapením, že ho za chvíľu dobehla Porteho skupina, zatiaľ čo Gallopin sa vzďaľoval.
 
Dva kilometre pred vrcholom z ničoho nič atakoval Richie Porte. Aj keď to nebol taký zdrvujúci útok ako v štvrtej etape, ale splnil účel. Kwiatkowski sa dostal do problémov. Karta sa obrátila. Spolu s Austrálčanom sa odpútali aj Thomas, Fuglsang, Valls, Costa a Špilak. Pred touto partiou stále jazdil osamotený Tony Gallopin.
 
Na vrchole strácal Kwiatkowski na Porteho pribižne 20 sekúnd, ale jazdec tímu Sky mal v zjazde obrovskú smolu, keď spadol a stratil kontakt so skupinou, kde bol Thomas, aj keď okamžite vysadol na bicykel. Za chvíľu si to isté zopakoval aj druhý jazdec tímu Sky a obidvaja sa nečakane ocitli opäť pri Kwiatkowskom. Obrovská smola pre týchto dvoch pretekárov!
 
Fuglsang, Valls, Costa, Špilak vtedy zapli na plné obrátky a od svojich prenasledovateľov sa vzdialili na 15 sekúnd. Lenže pred nimi sa ukazoval v parádnom svetle Tony Gallopin, ktorý mal stále náskok 30 sekúnd.
 
Tony Gallopin nakoniec dokázal udržať svoj náskok až do cieľa a po skvelom výkone sa dokonca oblečie do žltého trička. Francúzsky jazdec strávil osamotený na čele pretekov 30 kilometrov a v cieli si prišiel pre zaslúženú odmenu. Skupina Ruia Costu zaostala 32 sekúnd a druhé miesto si vyšpurtoval Simon Špilak. Kwiatek, Porte a Thomas dorazili do cieľa so stratou jednej minúty. Spolu s nimi finišovali aj Wellens, Vichot, Chavanel, Edet a Izagirre.
 
Romain Bardet a Wilco Kelderman dnes tratili zhodne 2:17, americký jazdec Tejay van Garderen až 4:57. Ak by chceli ešte pomýšľať na posun do top 10, zajtra by museli v horskej časovke podať výkon nad hranicou svojich možností. Peter Velits podobne ako množstvo iných pretekárov dnešnú etapu nedokončil.  
 
Dnes sme videli fantastickú etapu, kde sa pretekalo naplno od polovice pretekov a favoriti si nič nedarovali. Kľúčový atak podnikol na poslednom kopci Tony Gallopin, ktorý vydržal na čele pretekov až do samého konca a nedovolil veľkej presile, aby ho dobehla. Michal Kwiatkowski dvakrát útočil na jazdcov tímu Sky v zjazdoch, tí mu to potom vrátili na záverečnom kopci, ale všetci sa nakoniec opäť stretli po dvoch pádoch pretekárov britského celku.
 
Počas ťažkého dňa sa vpredu udržali len tí najsilnejší a možno ani samotní cyklisti netušili, aké vetry narobí v celkovom poradí. Opäť sa ukázalo, že kopcovitá etapa s niekoľkými stúpaniami nepotrebuje byť zakončená náročným kopcom, aby narobila veľké rozdiely.  
 
Z najlepšej desiatky prekvapujúco vypadol Tejay van Garderen a aj Tiago Machado, ich miesta zabrali Simon Špilak a Tim Wellens. Najväčšou udalosťou dňa je posun Tonyho Gallopina na vedúcu priečku, kde má pred zajtrajšou ITT sľubný náskok pred favoritmi ako Porte, Kwiatkowski a Thomas. Všetci spomínaní musia zajtra predviesť svoj najlepší výkon, ak sa chcú dostať do žltého trička, ale francúzsky jazdec bude mať ohromnú motiváciu, aby zostalo doma. Ale nesmieme zabúdať ani na Ruia Costu, ktorý si po dnešnej etape polepšil a ktorý patrí rovnako medzi výborných časovkárov do vrchu. Máme sa na čo tešiť!
 
Tony Gallopin (Lotto-Soudal): "Veľmi ma teší tento triumf, bolo to neuveriteľné víťazstvo. Nečakal som, že etapa bude mať takýto scenár. Myslel som, že na konci bude bojovať o úspech skupina približne pätnástich jazdcov. Poveternostné podmienky urobili túto etapu veľmi ťažkou a takisto k tomu prispel aj silný únik, v ktorom bol Tim Wellens. To znervózňovalo pelotón. Pršalo a bolo chladno, ale mne to nevadí. Časovka nie je zrovna moja disciplína, uvidíme, ako to nakoniec dopadne. Som odhodlaný urobiť všetko, aby som vyhral tieto preteky."             
 
VÝSLEDKY 5. ETAPY
1. vlajka GALLOPIN Tony LOTTO SOUDAL 4h 52' 57''
2. vlajka ŠPILAK Simon KATUSHA TEAM + 00' 32''
3. vlajka COSTA Rui LAMPRE - MERIDA + 00' 32''
4. vlajka FUGLSANG Jakob ASTANA PRO TEAM + 00' 32''
5. vlajka VALLS Rafael LAMPRE - MERIDA + 00' 35''
6. vlajka VALGREN Michael TEAM TINKOFF - SAXO + 01' 00''
12. albansko PORTE Richie SKY PROCYCLING + 01' 00''
13. vlajka THOMAS Geraint SKY PROCYCLING + 01' 00''
14. vlajka KWIATKOWSKI Michal ETIXX - QUICK-STEP + 01' 02''
DNF vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM DNF
 
CELKOVÉ PORADIE PO 6. ETAPE
1. vlajka GALLOPIN Tony LOTTO SOUDAL 28h 49' 42''
2. albansko PORTE RICHIE SKY PROCYCLING + 00' 36''
3. vlajka KWIATKOWSKI Michal ETIXX - QUICK-STEP + 00' 37''
4. vlajka THOMAS Geraint SKY PROCYCLING + 00' 38''
5. vlajka FUGLSANG Jakob ASTANA PRO TEAM + 00' 38''
6. vlajka COSTA Rui LAMPRE - MERIDA + 00' 42''
7. vlajka ŠPILAK Simon KATUSHA TEAM + 00' 53''
8. vlajka VALLS Rafael LAMPRE - MERIDA + 01' 01''
9. vlajka IZAGIRRE Gorka MOVISTAR TEAM + 01' 19''
10. albansko WELLENS Tim LOTTO SOUDAL + 02' 00''
 
CELKOVÁ SÚŤAŽ BODOVACIA SÚŤAŽ
lotto vlajka GALLOPIN Tony orica albansko MATTHEWS Michael
LOTTO SOUDAL ORICA GREENEDGE
VRCHÁRSKA SÚŤAŽ SÚŤAŽ DO 25 ROKOV
lotto albansko DE GENDT Thomas kwiatek vlajka KWIATKOWSKI Michal
LOTTO SOUDAL ETIXX - QUICK-STEP
 
                           
 
 
pariz-nice-2015-profil-6
 
 

Paríž - Nice 2015 - 5. etapa (piatok 13. marca) víťaz Davide Cimolai

kopcovitá ciel rovina Saint-Étienne > Rasteau 192 km vitaz Cimolai
 
Po včerajšom drsnom závere sa dostal do programu ďalší atraktívny finiš, pretože v mestečku Rasteau mala etapa vyvrcholiť špurtom do kopca, ktorý bol ešte dlhší a náročnejší ako ten v tretej etape. Favoriti pre tento dojazd ako Matthews či Degenkolb zostávali rovnakí, ale karty mohli zamiešať aj puncheuri, s ktorých mal dobrú formu najmä Philippe Gilbert.
 
Takmer okamžite sa začalo stúpať na kopec Col de la Republique (12 km; 4,5%), ktorý je dobre známy z histórie tohto podujatia. Pre menej odolných jazdcov bolo radostnou správou, že preteky na tomto kopci sa odohrali v znesiteľnom
   ÚNIK DŇA
lotto Thomas de Gendt
(Lotto-Soudal)
garmin Andrew Talansky
(Can-Garmin)
tinkoff Pawel Poljanski
(Tinkoff-Saxo)
katusha Egor Silin
(Kaťuša)
europcar Romain Sicard
(Europcar)
tempe, takže niekoľko odpadlíkov sa po prekonaní vrcholu dokázalo vrátiť späť do hlavného balíka. To už pred ním jazdilo päť jazdcov, ktorí chceli vyskúšať celodennú organizáciu pelotónu. Odvážlivcami boli Thomas De Gendt (Lotto-Soudal), Andrew Talansky (Cannondale-Garmin), Romain Sicard (Europcar), Pawel Poljanski (Tinkoff-Saxo) a Egor Silin (Kaťuša).
 
Do brejku sa dostali talentovaní jazdci, ktorí mohli na kopcovitej trase pelotónu spôsobiť problémy. Líder vrchárskej súťaže Thomas de Gendt si išiel pre ďalšie body, na prvých dvoch kopcoch sa mu to naozaj podarilo. Dopredu sa prepracoval Andrew Talansky, ktorému včera nevyšlo cieľové stúpanie, a dnes chcel vylepšiť svoju stratu v klasifikácii, ktorá preskočila tri minúty. Americký jazdec je veľký bojovník, preto jazdci na GC nemohli nič podceniť. V hlavnom balíku bol aktívny tím Etixx-Quick-Step, ktorý obraňoval žltý dres Michala Kwiatkowskeho. Poľskému cyklistovi vyhovoval dnešný dojazd, preto sme čakali, či sa tam pokúsi dostať pod tlak dvojicu z tímu Sky.
 
Tretia vrchárska prémia rovnako zostala v hrsti de Gendta, odstup utečencov bol v tej chvíli už len dve minúty. Na čele pelotónu sa ukazovali aj dresy Cofidisu, čo znamenalo, že Nacer Bouhanni je pripravený na dnešný finiš. Tím BMC zastupoval na predných pozíciách aj Peter Velits. A etapu chcel vyhrať aj Giacomo Nizzolo, ktorý takisto vyslal dopredu svojich kolegov.
 
Medzitým sme videli pád, na ktorý najviac
14°C
doplatil Arthur Vichot. Francúzsky jazdec bol jedným z favoritov na dnešný dojazd, preto ho stíhacia jazda do pelotónu obrala o dôležité sily. Po tomto incidente sa za hlavným balíkom nachádzalo niekoľko skupiniek, ktoré sa postupne vracali späť. Hlavný balík začal ku koncu viditeľne zrýchľovať, príčinou bolo ešte jedno stúpanie, ktorého vrchol sa nachádzal osem kilometrov pred cieľom. Jeho dĺžka bola necelé dva kilometre a priemer len štyri percentá, ale aj tak chcel byť každý líder na čele pelotónu.
 
Thomas de Gendt sa ešte vyburcoval na tomto kopci, aby uchmatol aj tieto body na vrchárskej prémii, čo sa mu napokon podarilo po odhodlanom výkone. Hlavný balík zaostával 35 sekúnd a vpredu zostali len de Gendt, Talansky a Silin. Belgický jazdec potom po svojom zrýchlení dostal odtiaľ preč Talanskeho a nová dvojica na čele male tri kilometre pred cieľom náskok 30 sekúnd.
 
Dráma pokračovala až do samého konca, pelotón mal proti sebe veľmi silného Thomasa de Gendta. Tristo metrov pred cieľom belgického jazdca hlavný balík predstihol a v dramatickom špurte vyhral taliansky jazdec Davide Cimolai. Druhé miesto patrí pre Bryana Coquarda, tretia priečka sa ušla pre Michaelovi Matthewsovi.
 
Pelotón mal na konci plné ruky práce s de Gendtom a belgickému jazdcovi chýbalo skutočne veľmi málo, aby sa tešil z víťazstva. Z odolných špurtérov vyrazil dopredu ako prvý Coquard, ale bolo to príliš skoro. Za jeho kolesom sa udržali iba Cimolai a Matthews. Taliansky jazdec mal potom viac síl a mladého francúzskeho borca na páske predbehol. Austrálčan Matthews sa na konci nedokázal dostať ani pred jedného z nich. Peter Velits pred kľúčovými momentami udržiaval van Garderena v pozícii a do cieľa prišiel so stratou 53 sekúnd.
 
Davide Cimolai predviedol výborný výkon už v tretej etape, ktorá rovnako končila na menšom kopci, kde obsadil druhé miesto. Vtedy bol úspešný Michael Matthews, ale ten dnes nemal pri sebe takú silnú tímovú podporu. Dnešný finiš veľmi dobre zvládol Bryan Coquard, ktorý odhodlane vsadil na dlhý špurt, a v cieli bolo vidieť na jeho tvári sklamanie, že mohol trošku počkať.  
 
Favoriti na celkové poradie dnes svoje kvality neukázali a rozhodli sa šetriť sily. Všetci bezpečne dorazili do cieľa, preto sa poradie v celkovej klasifikácii nezmenilo. V bodovacej súťaži si po svojich špurtoch do kopca vybudoval na čele slušný odstup Michael Matthews, pričom druhému mužovi v tomto poradi Alexandrovi Kristoffovi tieto dojazdy na podujatí nejdú. Thomasovi de Gendtovi úniky zabezpečili výrazný náskok vo vrchárskej súťaži a s veľkou pravdepodobnosťou je v tomto bodovaní o víťazovi už rozhodnuté.
 
 
VÝSLEDKY  5. ETAPY
1. vlajka CIMOLAI Davide LAMPRE - MERIDA 4h 12' 09''
2. vlajka COQUARD Bryan TEAM EUROPCAR + 00' 00''
3. albansko MATTHEWS Michael ORICA GREENEDGE + 00' 00''
4. vlajka BOUHANNI Nacer COFIDIS SOLUTIONS CREDITS + 00' 00''
5. vlajka ROJAS Jose MOVISTAR TEAM + 00' 00''
6. vlajka KRISTOFF Alexander KATUSHA TEAM + 00' 00''
7. vlajka BRESCHEL Matti TEAM TINKOFF - SAXO + 00' 00''
88. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM + 00' 53''
  
CELKOVÉ PORADIE PO 5. ETAPE
1. vlajka KWIATKOWSKI Michal ETIXX - QUICK-STEP 23h 56' 20''
2. albansko PORTE Richie SKY PROCYCLING + 00' 01''
3. vlajka THOMAS Geraint SKY PROCYCLING + 00' 03''
4. vlajka VAN GARDEREN Tejay BMC RACING TEAM + 00' 27''
5. vlajka FUGLSANG Jakob ASTANA PRO TEAM + 00' 32''
6. vlajka GALLOPIN Tony LOTTO SOUDAL + 00' 38''
7. vlajka COSTA Rui LAMPRE - MERIDA + 00' 41''
8. vlajka IZAGIRRE Gorka MOVISTAR TEAM + 00' 44''
9. vlajka MACHADO Tiago KATUSHA TEAM + 00' 50''
81. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM

+ 17' 40''

 
 
CELKOVÁ SÚŤAŽ BODOVACIA SÚŤAŽ
kwiatek vlajka KWIATKOWSKI Michal orica albansko MATTHEWS Michael
ETIXX - QUICK-STEP ORICA GREENEDGE
VRCHÁRSKA SÚŤAŽ SÚŤAŽ DO 25 ROKOV
lotto albansko DE GENDT Thomas kwiatek vlajka KWIATKOWSKI Michal
LOTTO SOUDAL ETIXX - QUICK-STEP
     
     
 

Paríž - Nice 2015 - 4. etapa (štvrtok 12. marca) víťaz Richie Porte

horská ciel rovina Varennes > Croix Chaubouret 204 km vitaz Porte
 
Kráľovská etapa ročníka finišovala na stúpaní Croix Chaubouret (10 km; 6,7 %), pred ktorým sa bezprostredne nachádzalo päť menších kopcov, takže príjazd na cieľové stúpanie nebol v žiadnom prípade jednoduchý. Chabouret bol tempársky kopec, ktorého najťažšie úseky sa nachádzali na samom vrchole. Na jeho sklonoch sme očakávali útoky mladých vrchárov ako Aru, Bardet či Majka, ktorí po prológu v klasifikácii mierne zaostávali. Naopak, Kwiatkowski, Porte a van Garderen malo túto hru veľmi dobre rozbehnutú, preto presne vedeli, o čo sa dnes hrá. 
 
Ani dnes sa v úniku nepredstavilo
ÚNIK DŇA
lotto Thomas de Gendt
(Lotto-Soudal)
tinkoff Chris Sorensen
(Tinkoff-Saxo)
europcar Antoine Duchesne
(Europcar)
veľa pretekárov, ale trojica Thomas de Gendt (Lotto-Soudal), Chris Anker Sorensen (Tinkoff-Saxo) a Antoine Duchesne (Europcar) tvorila na ceste súdržnú partiu. Pred pelotónom si vypracovali až 8-minútový odstup, ale hlavný balík vedel, že na záverečnej zvlnenej časti bude klesať. Na pretekárov dnes čakalo príjemné slnečné počasie, takže tí najlepší sa mohli sústrediť len na záverečné stúpanie.
 
V brejku najusilovnejšie jazdil belgický jazdec tímu Lotto-Soudal, ktorý zbieral body na vrchárskych prémiách a postupne sa prepracoval na vedúcu pozíciu vrchárskej súťaže. De Gendtovi sa v minulosti darilo na tomto podujatí, na svojom konte má dve víťazné etapy. Päťdesiat kilometrov pred cieľom vypadol z úniku Antoine Duchesne. Náskok vedúcej skupiny sa pohyboval na úrovni štyroch minút.
 
Na sérii troch krátkych kopcov pelotón výrazne zrýchlil, najmä zásluhou tímu Ag2r, čo viedlo k rozdeleniu hlavného balíka. Pozadu zostali prevažne šprintéri a jazdci, ktorým dnes nešlo o etapový úspech. Výnimku tvorili len Rafal Majka, ktorý dostal vo veľmi zlom okamihu defekt, a Tom Wellens. Ale Tinkoff-Saxo a Lotto-Soudal svoju stíhaciu jazdu zvládli a obidve skupiny sa spojili. Na treťom stúpaní od konca začali z pelotónu definitívne odpadať niektorí jazdci, Rafal Majka mal opäť problémy, musel meniť bicykel.
 
Po prekonaní posledného krátkeho stúpania mala vedúca dvojica náskok osemdesiat sekúnd, do cieľa zostávalo 25 km. V nasledujúcom zjazde zásluhou tímu Etixx - Quick-Step išiel tento odstup poriadne dole a ešte pred cieľovým stúpaním sa dvojica utečencov vrátila do pelotónu. Podľa našich informácii v týchto kľúčových okamihoch tam už chýbal Peter Velits.
 
Hneď na začiatku posledného kopca mal nepríjemný pád Warren Barguil. Zlý deň prežíval aj Rafal Majka, ktorý veľmi rýchlo vypadol z vedúcej skupiny. Na konci odpáli prvú akciu Tiralongo, ale vrchársky vláčik tímu Sky to nevystrašilo. Britský celok držal prvú časť stúpania pevne vo svojich rukách. Pelotón stále obsahoval okolo 35 jazdcov.
 
Až na méte troch kilometrov pred vrcholom zaútočil Geraint Thomas, ktorého nasledovali len Fuglsang a Špilak. Tí najväčší favoriti ešte vyčkávali, ako prvý vyrazil dopredu Tejay van Grederen. Za ním potom vyrazili ostatní jazdci. Ešte predtým doplatil na nepozornosť mladík z Movistaru Ruben Fernandez, ktorý sa zachytil o Garderena a spadol.
 
Vedúca trojica bola dobehnutá kilometer pred vrcholom a okamžite začal špurtovať Richie Porte a jediný pri ňom zostal jeho kolega Geraint Thomas! Austrálčan ukázal vynikajúci ťah na bránu a po skvelom výkone vyhral etapu, jeho tímový kolega finišoval hneď za ním. So stratou osem sekúnd ich nasledovali Kwiatkowski a Fuglsang. Piate meisto sa ušlo pre Tejay van Garderena. 24-sekundový stratu si ešte pripísal Simon Špilak, Romain Bardet mal na svojom konte manko 30 sekúnd. Tesne za francúzskym jazdcom finišovali Gorka Izagirre a Tiago Machado, ostatní borci si už pripísali väčšie straty.
 
Najväčším sklamaním dnešného dojadzu bol určite Rafal Majka, ktorý v cieli zaostal o 12:27. Dobrý výkon neukázal ani Andrew Talansky, pri ktorého mene svieti manko 2:51. Peter Velits vypadol z vedúcej skupiny už po predposlednom stúpaní, preto bol na vrchole záverečného kopca so stratou cez sedemnásť minút.  
 
Na cieľovom stúpaní tím Sky predviedol parádnu exhibíciu, najskôr potiahli na čele pelotónu, aby potom vyslali do prvého útoku Thomasa. V zálohe zostal Richie Porte, ktorý si počkal na ten správny moment a kilometer pred cieľom ušiel všetkým súperom, okrem svojho spolujazdca. Dvojica na konci zaznamenala dvojité víťazstvo, ktorým sa však nedostali na čelo celkovej klasifikácie, pretože sa tam vrátil Michal Kwiatkowski, ktorý má po bojovnom výkone pred Portem náskok jednu sekundu.
 
Dnešná etapa poriadne zatriasla celkovým poradím, najväčšie šance na celkový triumf ma trojica na čele poradia. Strata van Garderena je už značná a americký jazdec bude mať čo robiť v záverečnej horskej časovke, aby sa prepracoval aspoň na pódium. Ak nasledujúce dva dni nič nerozhodnú, tak na Col d´Éze sa môžeme tešiť na strhujúci súboj medzi Kwiatkowskim a dvojicou z tímu Sky.
 
Richie Porte (tím Sky): "Bol to fantastický deň pre náš tím. Na cieľovom kopci sme išli od začiatku naše tempo, ale nebolo to ľahké stúpanie. Prvé dve miesta v etape sú fantastické. Ešte máme pred sebou dva ťažké dni a časovku do kopca. Mám rád to stúpanie a dúfam, že mi to tam vyjde. Pre nás je dobré, že môžeme hrať dvomi kartami. Milujem tieto preteky a rád by som ich opäť vyhral. S Geraintom sme neboli dohodnutí. Len sme povedali spolujazdcom, aby išli rýchlo. Nakoniec to vyšlo perfektne."      
     
VÝSLEDKY  4. ETAPY
1. albansko PORTE Richie SKY PROCYCLING 5h 18' 39''
2. vlajka THOMAS Geraint SKY PROCYCLING + 00' 00''
3. vlajka KWIATKOWSKI Michal ETIXX - QUICK-STEP + 00' 08''
4. vlajka FUGLSANG Jakob ASTANA PRO TEAM + 00' 08''
5. vlajka VAN GARDEREN TEJAY BMC RACING TEAM + 00' 17''
6. vlajka COSTA RUI LAMPRE - MERIDA + 00' 24''
7. vlajka GALLOPIN Tony LOTTO SOUDAL + 00' 24''
8. vlajka ARU Fabio ASTANA PRO TEAM + 00' 24''
9. vlajka VALLS Rafael LAMPRE - MERIDA + 00' 24''
87. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM

+ 17' 04''

    
CELKOVÉ PORADIE PO 4. ETAPE
1. vlajka KWIATKOWSKI Michal ETIXX - QUICK-STEP 19h 44' 11''
2. albansko PORTE Richie SKY PROCYCLING + 00' 01''
3. vlajka THOMAS Geraint SKY PROCYCLING + 00' 03''
4. vlajka VAN GARDEREN Tejay BMC RACING TEAM + 00' 27''
5. vlajka FUGLSANG Jakob ASTANA PRO TEAM + 00' 32''
6. vlajka GALLOPIN Tony LOTTO SOUDAL + 00' 38''
7. vlajka COSTA Rui LAMPRE - MERIDA + 00' 41''
8. vlajka IZAGIRRE Gorka MOVISTAR TEAM + 00' 44''
9. vlajka MACHADO Tiago KATUSHA TEAM + 00' 50''
86. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM

+ 17' 40''

 
CELKOVÁ SÚŤAŽ BODOVACIA SÚŤAŽ
kwiatek vlajka KWIATKOWSKI Michal orica albansko MATTHEWS Michael
ETIXX - QUICK-STEP ORICA GREENEDGE
VRCHÁRSKA SÚŤAŽ SÚŤAŽ DO 25 ROKOV
lotto albansko DE GENDT Thomas kwiatek vlajka KWIATKOWSKI Michal
LOTTO SOUDAL ETIXX - QUICK-STEP
         
 
 
pariz-nice-2015-profil-4
 

Paríž - Nice 2015 - 3. etapa (streda 11. marca) víťaz Michael Matthews

rovinatá ciel rovina Saint Amand > Saint Pourcain 179 km vitaz Matthews
 
Tretia etapa v rade pre šprintérov mala dosiaľ najťažší profil, ale ten v končenom dôsledku nemal ohroziť ďalší hromadný dojazd. Záverečné stovky metrov boli technické a do mierneho kopca, preto sme na konci očakávali zaujímavý súboj. Ani dnes nebola veľká ponuka na vytvorenie úniku, dopredu sa dostali len dvaja borci Philippe Gilbert (BMC) a Florian Vachon (Bretagne-Séché). Pelotón im počas celého dňa dýchal na chrbát, ich náskok sa vyšvihol maximálne na tri minúty.
 
Pre Gilberta to bol dnes tréning pred San Remom a
ÚNIK DŇA
bmc Philippe Gilbert
(BMC)
bretagne Florian Vachon
(Bretagne-Séché)
europcar Thomas Voeckler
(Europcar)
určite chcel popri tom získať vrchársky dres, na ktorý mu chýbali dva body. Francúzsky celok Bretagne-Séché mal zas každý deň v úniku svojho jazdca a Vachon mal dnes za úlohu na troch vrchárskych prémiách obrániť líderskú pozíciu svojho kolegu Jonathana Hiverta. Na začiatku etapy ešte zaútočila z pelotónu dvojica z Treku Steegmans a Jungels, ktorých zámerom bola jedna bonusová sekunda na rýchlostnej prémii pre Jungelsa, a po úspešnej misii sa vrátili späť.
 
Prvú horskú prémiu pre seba uchmatol Gilbert a dostal sa na virtuálne prvé miesto vrchárskej klasifikácie. Po sedemdesiatich kilometroch mali utečenci náskok len jednu minútu, čo okamžite využil Thomas Voeckler (Europcar) a rozšíril rady na čele pretekov. Posilnená vedúca skupina potom pomaličky zvyšovala svoj odstup, ale hlavný balík s tým nemal problémy, lebo do cieľa zostávalo ešte veľa kilometrov. 
 
Belgický jazdec tímu BMC ukoristil najviac bodov aj na ďalšej vrchárskej prémii a potešila ho aj informácia, že ich odstup od pelotónu presiahol päť minút. Hlavný balík bol medzitým zoradený za zoskupením Etixx - Quick-Step. Philippe Gilbert potom zobral body aj na poslednej prémii a definitívne sa stal novým majiteľom bodkovaného dresu. V pelotóne medzitým nepanovala podobná selanka ako v predchádzajúcich etapách, silný únik ich prinútil jazdiť vyšším tempom.
 
Počas poslednej hodiny musel pelotón zmazať manko štyri minúty, čo sa mu spočiatku veľmi nedarilo,
13°C
preto tímy Giant-Alpecin a Kaťuša vyslali svojich jazdcov dopredu, aby ich Voeckler nenaťahoval až na cieľovú pásku ako v prvej etape. Zvýšená palebná sila hlavného balíka prinášala svoje ovocie, dvadsať km pred cieľom klesol odstup utečencov pod jednu minútu. Thomas Voeckler sa snažil burcovať svojich kolegov v úniku, ale Gilbert a Vachon už boli značne vyčerpaní. Belgický pretekár si potom počkal na pelotón.
 
Desať kilometrov pred cieľom zostal pred hlavným balíkom už len Voeckler, ale na zvlnenom teréne sa odohralo niekoľko atakov, po ktorých sa usadila vpredu skupinka Tiralongo (Astana), Bardet a Bakelants (obaja Ag2R). Táto trojica odtrhla Voecklera a vypracovala si pekný odstup, na ktorý museli reagovať všetci jazdci na GC, pretože Bardet patril medzi favoritov na celkový triumf. Ich náskok predstavoval 16 sekúnd, ale ten bol anulovaný dva kilometre pred cieľom.
 
Náročný špurt do mierneho kopca nakoniec najlepšie zvládol Michael Matthews, ktorý porazil Davida Cimolaia a Giacoma Nizzola. Ako sme už napísali, posledné stovky metrov sa odohrali na náročných úsekoch, kde bola pre špurtéra veľmi dôležitá pozičná jazda. Tieto úseky najlepšie zvládol tím Orica, ktorý pre Matthewsa vytvoril výbornú pozíciu. Peter Velits finišoval v hlavnom balíku a dnes nemal problémy ani jeden z favoritov na celkové poradie.
 
Austrálska zostava vyviezla na čele pelotónu svojho špurtéra presne na to miesto, kde potrebovala, a Matthews potom už len rozbalil svoju rýchlosť. V miernom kopci jeho konkurenti nedokázali zmazať svoje pozičné manko. V každom prípade od obidvoch talianskych jazdcov to dnes boli veľmi dobré výkony, veď za sebou nechali Kristoffa či Degenkolba
 
Michael Matthews po svojej špecialite, ktorou je špurt do kopca, vyzliekol zo žltého trička Michala Kwiatkowskeho, a 24-ročný Austrálčan si doplnil zbierku úspechov o ďalší cenný moment. Okrem toho sa dostal aj na čelo bodovacej súťaže a súťaže pre mladých jazdcov, tá vrchárska pre zmenu putuje do rúk Philippa Gilberta. V ostatných prípadoch v celkovej klasifikácii sa neudiali veľké zmeny, po zajtrajšej etape to však už nebude platiť, pretože nás čaká dojazd na vrchole stúpania, ktorý bude mať kľúčový vplyv na celé preteky.
 
Michael Matthews (Orica-GreenEdge): "Posledné dva dni sme sa snažili vyhrať, ale nejako nám to nevychádzalo. Dnes sme mali naplánované, že začneme jazdiť na čele tri kilometre pred cieľom. Tím bol veľmi silný, spolujazdci ma dostali do dobrej pozície a potom pred cieľovou páskou to už bolo na mne. Môj tím sa dnes pre mňa obetoval. Sú to moje prvé preteky v sezóne, prišiel som sem zistiť moju výkonnosť a podarilo sa mi vyhrať. Je to úžasné. Žlté tričko je bonus."   
 
 
VÝSLEDKY 3. ETAPY
1. albansko MATTHEWS Michael ORICA GREENEDGE 4h 32' 12''
2. vlajka CIMOLAI Davide LAMPRE - MERIDA + 00' 00''
3. vlajka NIZZOLO Giacomo TREK FACTORY RACING + 00' 00''
4. vlajka KRISTOFF Alexander KATUSHA TEAM + 00' 00''
5. vlajka ROJAS José MOVISTAR TEAM + 00' 00''
6. vlajka BRESCHEL Matti TEAM TINKOFF - SAXO + 00' 00''
43. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM + 00' 00''
favoriti na celkové poradie + 00' 00''
         
CELKOVÉ PORADIE PO 3. ETAPE
1. albansko MATTHEWS Michael ORICA GREENEDGE 14h 25' 27''
2. vlajka KWIATKOWSKI Michal ETIXX - QUICK-STEP + 00' 01''
3. albansko DENNIS Rohan BMC RACING TEAM + 00' 01''
4. vlajka DEGENKOLB John TEAM GIANT - ALPECIN + 00' 03''
5. vlajka MARTIN Tony ETIXX - QUICK-STEP + 00' 08''
6. vlajka SÁNCHEZ LUIS LEON ASTANA PRO TEAM + 00' 11''
9. vlajka THOMAS Geraint SKY PROCYCLING + 00' 14''
12. vlajka VAN GARDEREN Tejay BMC RACING TEAM + 00' 15''
13. albansko PORTE Richie SKY PROCYCLING + 00' 16''
79. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM + 00' 41''
 
 
CELKOVÁ SÚŤAŽ BODOVACIA SÚŤAŽ
orica albansko MATTHEWS Michael orica albansko MATTHEWS Michael
ORICA GREENEDGE ORICA GREENEDGE
VRCHÁRSKA SÚŤAŽ SÚŤAŽ DO 25 ROKOV
bmc albansko GILBERT Philippe orica albansko MATTHEWS Michael
BMC RACING TEAM ORICA GREENEDGE
 
 

Paríž - Nice 2015 - 2. etapa (utorok 10. marca) víťaz André Greipel

rovinatá ciel rovina Saint Aignan > Saint Amand 172 km vitaz Greipel
 
Včera sme videli netradične pokojnú etapu, ktorá sa len málokedy odohrá v úvode tohto podujatia. Aj dnešný deň sa odohrával na podobnom profile a v závere mal rozhodnúť o víťazovi hromadný špurt. Na začiatku druhej etapy si pelotón minútou ticha uctil tragickú smrť francúzskych športovcov, ktorí dnes zahynuli v Argentíne.
 
Napriek tomu, že včera hlavný balík takmer nechal vyhrať utečencov, záujem o pobyt v úniku bol minimálny. Hneď po oficiálnom štarte vyrazil dopredu
ÚNIK DŇA
bretagne Arnaud Gerard
(Bretagne-Séché)
iba domáci jazdec Arnaud Gerard (Bretagne-Séché) a týmto pokusom sa skončil exodus v pelotóne. Pre ostatných pretekárov to bola ideálna situácia, ako stráviť dnešný deň na bicykli. Priemerná rýchlosť sa počas dvoch hodín vyšplhala len na 35 km/h, čo určite nebola závratná rýchlosť.
 
Okrem toho pre pelotón zostali na ceste aj zvyšné bonusové sekundy na rýchlostných prémiách, tie prvé na méte 58 km vybojovali Alexander Kristoff a John Degenkolb. Práve títo dvaja jazdci si mali na konci etapy zopakovať svoj včerajší súboj, druhý menovaný by sa v prípade víťazstva dostal na čelo priebežnej klasifikácie. Osamotený francúzsky cyklista na čele pretekov zatiaľ jazdil s časovou výhodou 7:30.
 
V prostriedku etapy kilometre ubiehali veľmi pomaly, na rovinách nefúkal žiadny vietor, ktorého sa niektorí jazdci obávali. Naopak, pre iných cyklistov to bolo menšie sklamanie, pretože s jeho pomocou plánovali šprintérom znepríjemniť dojazd do cieľa. Šesťdesiat kilometrov pred cieľom sa konečne začalo stupňovať tempo v pelotóne, na svedomí to mali celky Cofidis a Europcar.
 
Potrebné vzrušenie sme videli na druhej rýchlostnej
12°C
prémii, v pelotóne tentoraz špurtovali o body a bonusové sekundy Degenkolb a Matthews, nemecký jazdec bol tentoraz úspešnejší. Štyridsať kilometrov pred cieľom náskok Arnauda Gerarda klesol na jednu minútu. Francúzsky jazdec dobre vedel, že jeho jazda na čele o chvíľu skončí, ale mal pred sebou ešte jeden cieľ, ktorým bola jediná vrchárska prémia. Na tomto kratšom stúpaní sa v pelotóne rozbehli menšie ataky, ale Gerard bol na vrchole ako prvý. Za ním si vyšprintovali pre ďalšie body Philippe Gilbert a aktuálny líder vrchárskej súťaže Jonathan Hivert, ktorý sa týmto počinom udržal na vedúcej pozícii.
 
Potom sa do hlavného balíka vrátil Arnaud Gerard a šprintérske tímy mali pred sebou úlohu, aby zabezpečili hromadný dojazd. O chvíľu sa na čele pelotónu objavili dresy tímu Cannondale-Garmin, ktorý sa pokúšal rozdeliť hlavný balík. Aj keď jeho pretekári nasadili tvrdé tempo, podmienky na trati neboli také drastické, aby sa im to mohlo podariť. Ich niekoľkokilometrové úsilie neprinášalo žiadané výsledky, pelotón zostával kompletný.
 
Deväť kilometrov pred cieľom sa rozhodol zaútočiť Tony Martin, ku ktorému sa pridali Lars Boom, Geraint Thomas a Matti Breschel. Šprintérske tímy tak mali pred sebou veľký problém, ktorý bolo treba okamžite riešiť. Potom Breschel dostať defekt a Martin prestal ťahať kvôli Thomasovi, ale vedúce trio aj tak naťahovalo pelotón. Necelé dva kilometre pred cieľom sa mu túto hrozbu nakoniec podarilo zažehnať.
 
Druhý hromadný špurt ovládol André Greipel, ktorého na výbornú pozíciu dostali jeho spolujazdci. Hneď za ním finišoval Arnaud Démare, tretí dorazil John Degenkolb. Všetci favoriti prišli do cieľa v rovnakom čase ako víťaz etapy, vrátane Petra Velitsa
 
Po včerajšom sklamaní naplnil tím Lotto-Soudal svoje ambície, keď pre svojho nemeckého špurtéra pripravil najlepší lead-out. Aj keď musel Greipel začať šprintovať trošku skôr, nikto ho nedokázal predbehnúť. Jedine Arnaud Démare s ním zviedol súboj, ale to len z toho dôvodu, že bol zavesený na jeho zadnom kolese. Ostatní jazdci pri Greipelovom zrýchlení zaostávali. Pre francúzskeho jazdca je to výborný výsledok a potvrdenie, že na jarných klasikách bude veľmi rýchly.
 
Na treťom mieste skončil John Degemkolb, ktorý sa tam dostal bez špeciálnej podpory svojho celku, ktorý zatiaľ pri hromadných dojazdoch neprejavuje svoju kvalitu. Naopak, dnes mal veľmi dobrú podporu Michael Matthews, ktorú dokázal pretaviť do štvrtej priečky, ale jeho chvíle ešte prídu v zložitejších etapách.
 
V celkovej klasifikácii sa udiali len kozmetické zmeny, tou najdôležitejšou je posun Johna Degenkolba na tretie miesto, ktorému sa podarilo znížiť stratu na žltý dres na štyri sekundy. Aj zajtra je na programe rovinatá etapa, v ktorej bude mať určite ambície prepracovať sa na vedúcu pozíciu. Nemecký jazdec bude mať zálusk aj na zelený dres, na ktorý momentálne stráca dva body. Aj táto súťaž bude napínavá až do konca, medzi reálnych adeptov stále patria aj Kristoff, Bouhanni, Greipel či Matthews.
 
André Greipel (Lotto-Soudal): "Som hrdý na mojich spolujazdcov. Mali sme dobrý plán, ktorý nám vyšiel. Každý z nich zvládol svoju úlohu a som rád, že som tento kolektívny výkon mohol zakončiť víťazstvom. Pred cieľovou páskou fúkal protivietor a bol to pekný šprint, ktorý som zviedol s Démarom. Včera sa nám nepodarilo na konci presadiť, dnes sme chceli predviesť lepší výkon."   
 
VÝSLEDKY 2. ETAPY
1. vlajka GREIPEL André LOTTO SOUDAL 4h 30' 18''
2. vlajka DÉMARE Arnaud FDJ + 00' 00''
3. vlajka DEGENKOLB John TEAM GIANT - ALPECIN + 00' 00''
4. albansko MATTHEWS Michael ORICA GREENEDGE + 00' 00''
5. vlajka ROJAS José MOVISTAR TEAM + 00' 00''
6. vlajka BOUHANNI Nacer COFIDIS SOLUTIONS CREDITS + 00' 00''
53. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM + 00' 00''
favoriti na celkové poradie + 00' 00''
           
CELKOVÉ PORADIE PO 2. ETAPE
1. vlajka KWIATEK Michal ETIXX - QUICK-STEP 9h 53' 16''
2. albansko DENNIS Rohan BMC RACING TEAM + 00' 00''
3. vlajka DEGENKOLB John TEAM GIANT - ALPECIN + 00' 04''
4. vlajka MARTIN Tony ETIXX - QUICK-STEP + 00' 07''
5. albansko MATTHEWS Michael ORICA GREENEDGE + 00' 09''
6. vlajka SÁNCHEZ LUIS LEON ASTANA PRO TEAM + 00' 10''
10. vlajka THOMAS Geraint SKY PROCYCLING + 00' 13''
12. vlajka VAN GARDEREN Tejay BMC RACING TEAM + 00' 14''
13. albansko PORTE Richie SKY PROCYCLING + 00' 15''
94. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM + 00' 40''
 
 
CELKOVÁ SÚŤAŽ BODOVACIA SÚŤAŽ
kwiatek vlajka KWIATEK Michal katusha vlajka KRISTOFF Alexander
ETIXX - QUICK-STEP KATUSHA TEAM
VRCHÁRSKA SÚŤAŽ SÚŤAŽ DO 25 ROKOV
bretagne vlajka HIVERT Jonathan kwiatek vlajka KWIATEK Michal
BRETAGNE - SECHE ENVIRON. ETIXX - QUICK-STEP
 

Paríž - Nice 2015 - 1. etapa (pondelok 9. marca) víťaz Alexander Kristoff

rovinatá ciel rovina Saint Rémy > Contres 196 km vitaz Kristoff
 
Po prológu nasledovali tri rovinaté etapy, takže sme očakávali, že sa k slovu dostane rozsiahla šprintérska špička, ktorá sem zavítala. André Greipel, John Degenkolb, Nacer Bouhanni, Alexander Kristoff, Arnaud Démare, Michael Matthews, Bryan Coquard, Ben Swift, Heinrich Haussler či Moreno Hofland.
 
Kvalita rýchlych pretekárov na Paríž - Nice nahrávala aj Petrovi Saganovi, ktorému ostali na Tirreno - Adriatico Cavendish s Kittelom a Modolom, ale najnovšie informácie z Giant-Alpecin hovorili o tom, že dnes lekári Nemecovi štart zakázali kvôli pretrvávajúcej liečbe z vírusového ochorenia v januári.
 
O únik v pondelok nebol veľký záujem. V jednom z menších stúpaní v úvode etapy ostal vpredu osamotený Jonathan Hivert z Bretagne-Séche a keďže sa to jemu aj športovému riaditeľovi domáceho prokonti tímu zdalo zaujímavé, v samostatnom úniku pokračoval. Jeden cyklista v úniku znamenal záujem bojovať o šprintérske prémie. Do súboja o prvú sa zapojili viacerí šprintéri a dva body + bonifikácie bral Michael Matthews pred Johnom Degenkolbom. Nemec sa tak posunul v celkovej klasifikácii na štvrté miesto so stratou deviatich sekúnd a vedel, že ak dnes vyhrá, dostane sa do žltého dresu.
 
ÚNIK DŇA
europcar T. Voeckler
(Europcar)
bretagne A. Delaplace
(Bretagne-Séche)
Po tridsiatich kilometroch sa rozhodol Hivert vrátiť do pelotónu a o tri minúty náskoku prišiel dobrovoľne. Vpredu ho ihneď nahradili Thomas Voeckler (Europcar) a ďalší pretekár Bretagne Anthony Delaplace. Čoskoro si vybudovali medzeru veľkú päť minút. Priemerná rýchlosť prvých dvoch hodín bola "závratných" 34 km/h, čo znova dokazovalo našu teóriu, že v rovinatých etapách World Tour sa jazdí pomalšie (niekedy až výrazne pomalšie) ako na Okolo Slovenska a ďalších pretekoch 2. kategórie. Ani v tretej hodine sa táto hodnota nezvýšila, takže sme finiš očakávali minimálne o pol hodiny neskôr ako organizátori plánovali. Bola to "výborná" správa hlavne pre televízne spoločnosti.
 
Na trase sa nič zásadné nedialo. Voeckler s Delaplacom si päťminútový náskok vytvoriil rýchlo, ale cez túto hranicu to už nešlo. Naopak, pelotón ich postupne sťahoval. Na jeho čele sa objavovali hlavne pretekári Etixxu, Sky a Astany, teda trochu paradoxne tímy, ktorých pretekári nepatrili do najužšieho okruhu kandidátov na víťazstvo. Lotto, Giant, Codis, Kaťuša či Orica stále šetrili sily v najväčšom možnom rozsahu.
 
S blížiacim sa záverom došlo k zvýšeniu rýchlosti aj väčšej nervozite. Viacero jazdcov muselo riešiť problémy s defektom a došlo aj k pádu, kde sa ocitol Rui Costa (Lampre-Merida). Bývalý majster sveta však bez problémov pokračoval. Tridsať kilometrov pred cieľom mala dvojica na čele 80-sekundový náskok.
 
Katastrofálna správa prišla pre fanúšikov Etixx - Quick-Step 18 kilometrov pred cieľom, keď došlo k pádu Toma Boonena a jeden z najväčších kandidátov na triumf v najprestížnejších klasikách si podľa športového riaditeľa Wilfrieda Peetersa zlomil kľúčnu kosť.
 
Etixx mal ešte aj ďalší problém, a to ohrozenie žltého dresu Michala Kwiatkowskeho. Množiace sa pelotónové problémy v závere etapy pomáhali Voecklerovi s Delaplacom, ktorí si stále dokázali držať mierny náskok. Nakoniec to také dramatické nebolo, pretože náskok domáceho dua klesol pod pol minúty, teda toľko, koľko obaja stratili v prológu + bonifikácie. Etapové víťazstvo však stále bolo v hre. To padlo 1700 metrov pred páskou.
 
Klasický špurt vyhral Alexander Kristoff. Jazdec Kaťuše využil zlyhanie Giantu. Degenkolba nechali kolegovia samého už štyristo metrov pred páskou a taký dlhý špurt z prvej pozície nemohol pretaviť do víťazstva. Naopak, vzduchový vak za ním hral v prospech nórskeho rýchlika. Pomyselné pódium doplnili domáci Nacer Bouhanni (Cofidis) a Bryan Coquard (Europcar). Do najlepšej desiatky sa dostali iba favorizovaní šprintéri. Jediný Greipel sa do koncovky nezapojil.
 
V prípade Toma Boonena nejde o prvé zranenie počas klasikárskej jari. Pred dvoma rokmi spadol na Okolo Flámska, v roku 2011 na Paríž - Roubaix. Rok pred tým na Kuurne-Brusel-Kuurne, ale tam si nič nezlomil a najdôležitejšie klasiky absolvoval. V prvej polovici kariéry sa mu väčšie zranenia na jar vyhýbali.
 
Alexander Kristoff (Kaťuša): "Som veľmi šťastný. Je to moje prvé víťazstvo na tomto podujatí a považujem to za významný krok v mojej kariére. Na konci som sa nachádzal v dobrej pozícii, potom vyštartoval Degenkolb, ale bolo to veľmi skoro. Ja som sa držal za Bouhannim, a keď sa mi podarilo dostať na čelo, dokázal som vyhrať etapu. Dnes sa išlo veľmi pomaly, len posledné tri kilometre boli rýchle." 
 
 
VÝSLEDKY 1. ETAPY
1. vlajka KRISTOFF Alexander KATUSHA TEAM 5h 15' 18''
2. vlajka BOUHANNI Nacer COFIDIS SOLUTIONS CREDITS + 00' 00''
3. vlajka COQUARD Bryan TEAM EUROPCAR + 00' 00''
4. albansko HAUSSLER Heinrich IAM CYCLING TEAM + 00' 00''
5. vlajka NIZZOLO Giacomo TREK FACTORY RACING + 00' 00''
6. vlajka ROJAS José MOVISTAR TEAM + 00' 00''
50. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM + 00' 00''
favoriti na celkové poradie + 00' 00''
 
 
CELKOVÉ PORADIE PO 1. ETAPE
1. vlajka KWIATEK Michal ETIXX - QUICK-STEP 5h 22' 58''
2. albansko DENNIS Rohan BMC RACING TEAM + 00' 00''
3. vlajka MARTIN Tony ETIXX - QUICK-STEP + 00' 07''
4. vlajka DEGENKOLB John TEAM GIANT - ALPECIN + 00' 09''
5. vlajka SÁNCHEZ Luis Leon ASTANA PRO TEAM + 00' 10''
6. vlajka BOOM Lars ASTANA PRO TEAM + 00' 10''
10. vlajka THOMAS Geraint SKY PROCYCLING + 00' 14''
11. vlajka VAN GARDEREN Tejay BMC RACING TEAM + 00' 14''
12. vlajka WIGGINS Bradley SKY PROCYCLING + 00' 15''
13. albansko PORTE Richie SKY PROCYCLING + 00' 15''
30. vlajka COSTA Rui LAMPRE - MERIDA + 00' 21''
104. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM + 00' 40''
 
CELKOVÁ SÚŤAŽ BODOVACIA SÚŤAŽ
kwiatek vlajka KWIATEK Michal katusha vlajka KRISTOFF Alexander
ETIXX - QUICK-STEP KATUSHA TEAM
VRCHÁRSKA SÚŤAŽ SÚŤAŽ DO 25 ROKOV
bretagne vlajka HIVERT Jonathan kwiatek vlajka KWIATEK Michal
BRETAGNE - SECHE ENVIRON. ETIXX - QUICK-STEP
 
 

Paríž - Nice 2015 - prológ (nedeľa 8. marca) víťaz Michal Kwiatkowski

indiv. čas. ciel rovina Maurepas > Maurepas 6,7 km vitaz Kwiatkowski
 
Úvodný deň patril prológu, ktorý sa do programu pretekov vrátil po ročnej pauze a predvlani tu Peter Velits zašiel skvelé šieste miesto. Vtedy to však bolo iba 2900 metrov v Houilles. Tentoraz čakalo pretekárov 6700 rovinatých metrov v dedinke Maurepas na severe Francúzska.
 
Peter Velits štartoval hneď medzi prvými pretekármi, keďže organizátori zostavujú štartovú listinu v obrátenom poradí štartových čísel jednotlivých tímov. Musíme, žiaľ, skonštatovať, že Púchovčan výrazne zaostal za očakávaniami a na priebežne vedúceho Dylana Van Baarla z Garminu stratil 16 sekúnd. Vyzeralo to až na umiestnenie niekde okolo 70-110. miesta výsledkovej listiny. Ale presne sa to odhadovať nedalo, keďže väčšina pretekárov sa ešte len pripravovala v autobuse. O hodinu ich čakal trenažér a o dve samotná jazda.
 
Očakával sa súboj Tonyho Martina s Bradleym Wigginsom. Nemec mal čo Britovi vracať, spomeňte si na vlaňajší svetový šampionát. Obrnené vozidlo už tento rok jeden časovkársky vavrín dosiahlo, a to z obľúbeného Algarve. Štvornásobný olympijský víťaz šiel proti chronometru v Katare, kde skončil tretí. Vynikajúcu formu v tejto sezóne ukazuje aj víťaz TDU Rohan Dennis (BMC), takže asi jeho sme mohli označiť za veľkého favorita na pódium.
 
A práve Austrálčan sa objavil na štarte ako prvý z dôležitých ľudí a svoje predpoklady naplnil. Jazdou za 7:40 odsunul dovtedy prvého Tiaga Machada o priepastných dvadsať sekúnd. Velits šiel o 40 sekúnd pomalšie ako jeho tímový kolega. Ihneď bolo jasné, že Dennisa bude mať šancu zosadiť z prvej priečky až Tony Martin štartujúci o hodinu neskôr.

Jazdec Etixxu sa o to snažil, ale v cieli na Rohana Dennisa stratil až sedem sekúnd, čo len potvrdilo obrovskú kvalitu mladého Austrálčana. Už ho mohol prekonať snáď iba Wiggins. Napokon to však bol ďalší majster sveta, hoci nie v tejto disciplíne. Na sekundu zhodný čas s Dennisom mal Michal Kwiatkowski, ktorému hralo do karát pár desatín. Bradleymu Wigginsovi dnešný deň nesadol, stratil 15 sekúnd, rovnako ako líder BMC Tejay Van Garderen, a tak sa prvý lídrom Paríž - Nice 2015 stal mladý Poliak. Petra Velitsa napokon klasifikovali na 113. mieste so spomínanou stratou 40 sekúnd.

Keďže nás teraz čakajú tri rovinaté dni, budeme zvedaví, či sa BMC pokúsi dostať Dennisa do žltého dresu cez nejakú šprintérsku prémiu, alebo si nechajú súboj o žltú do hôr. Zaskočiť ich však môže John Degenkolb. Nemec šiel prológ fantasticky a stratil iba desať sekúnd, teda toľko, koľko bonusových sa udeľuje za etapové víťazstvo.
 
Keď sa už nedarilo Petrovi Velitsovi, jeho dvojička pokračuje vo vyrovnaných výkonoch a na podujatí Tri dni v Západnom Flámsku Martin obsadil celkové 33. miesto, keď v dnešnej náročnej etape prišiel do cieľa s najlepšími.
 
Etixx - Quick-Step má po dnešnom dni šestnásť víťazstiev v sezóne 2015, čo je vzhľadom na dátum v kalendári viac nez úctyhodná bilancia. Druhé Sky sa môže pochváliť deviatimi triumfmi. LottoNL, Garmin a FDJ ostávajú stále bez víťazstva.
 
 
VÝSLEDKY PROLÓGU A CELKOVÉ PORADIE
1. vlajka KWIATEK Michal ETIXX - QUICK-STEP 07' 40''
2. albansko DENNIS Rohan BMC RACING TEAM + 00' 00''
3. vlajka MARTIN Tony ETIXX - QUICK-STEP + 00' 07''
4. vlajka SÁNCHEZ Luis Leon ASTANA PRO TEAM + 00' 10''
5. vlajka BOOM Lars ASTANA PRO TEAM + 00' 10''
6. vlajka DEGENKOLB John TEAM GIANT - ALPECIN + 00' 10''
10. vlajka THOMAS Geraint SKY PROCYCLING + 00' 14''
11. vlajka VAN GARDEREN Tejay BMC RACING TEAM + 00' 14''
12. vlajka WIGGINS Bradley SKY PROCYCLING + 00' 15''
13. albansko PORTE Richie SKY PROCYCLING + 00' 15''
29. vlajka COSTA Rui LAMPRE - MERIDA + 00' 21''
113. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM + 00' 40''
 
CELKOVÁ SÚŤAŽ BODOVACIA SÚŤAŽ
kwiatek vlajka KWIATEK Michal kwiatek vlajka KWIATEK Michal
ETIXX - QUICK-STEP ETIXX - QUICK-STEP
VRCHÁRSKA SÚŤAŽ SÚŤAŽ DO 25 ROKOV
bmc vlajka BMC RACING TEAM
BMC RACING TEAM
 
 
 
 
cimolai-davide-nice-2015-lamf
Davide Cimolai vyhráva 5. etapu (© Lampre-Merida / BettiniPhoto)