Na P-N si Porte vynahradil minulú sezónu, odkazy vyslali aj ďalší borci

16.3.2015, 23:00 | Preteky vo svete | Juraj Pivarči
Preteky slnka, ako sa nazýva podujatie Paríž-Nice, by sme mohli pokojne označiť i za európske preteky vychádzajúceho slnka. Je to totiž prvý etapák v sezóne patriaci do kategórie WT, konajúci sa na starom kontinente.
 
Súbežne s francúzskym podujatím sa koná i talianske Tirreno - Adriatico, čo spôsobuje, že sa elitní pretekári rozdelia na dve fronty. I napriek tomu však núdza o napínavé súboje tých najlepších na Paríž - Nice nebola.
 
 
Na štarte chýbal minuloročný víťaz
 
Jazdec domáceho celku Ag2r Carlos Betancur totiž súťaží na konkurenčných pretekoch "dvoch morí". Je to skutočne zaujímavý krok. Francúzsky tím nepostaví obhajcu víťazstva na domáce podujatie, ba čo viac, pošle ho do konkurenčného Talianska. Na štarte však nechýbal bývalý majster sveta Rui Costa, ktorý ročník 2014 dokončil na striebornej pozícii. Z minuloročnej prvej desiatky tu štartovali i Arthur Vichot, Jakob Fuglsang, Cyril Gautier, Simon Špilak, Tony Gallopin a náš Peter Velits, ktorý však už kvôli známym zdravotným problémom s artériou na ľavej nohe preteky nedokončil. Artgur Vichot obsadil v mimoriadne ťažkej predposlednej etape deviate miesto, čo mu dodá sebavedomie pred ardenskými klasikami. Jakob Fuglsang je zas veľmi nenápadným domestikom, ktorý nikdy nepohrdne príležitosťou dobre obstáť v GC.
 
 
Úvod pre rýchlych mužov
 
Etapy číslo jeden, dva a tri patrili špurtérom. Francúzske podujatie prilákalo v podobe rýchlosti veľkú kvalitu. Jej zárukou boli v hromadných dojazdov André Greipel, John Degenkolb, Nacer Bouhanni, Alexander Kristoff, Arnold Démare či Bryan Coquard. V úvodnej etape nepredviedli optimálny výkon jazdci Giantu, a tak ju pre seba ukoristil Kristoff. Nórsky jazdec sa momentálne perfektne presadzuje v hromadných dojazdoch, Degenkolb v tomto smere potrebuje ešte pár vecí doladiť. Zlá správa prišla počas jej priebehu pre fanúšikov Etixxu či Toma Boonena. Pád a zlomená kľúčna kosť znamená to, že Belgičan príde o jarnú časť sezóny.
 
Druhý diel podujatia vyhral André Greipel, ktorý zvolil pomalší vstup do sezóny, aby bol dostatočne pripravený na La Primavera, a záverečnú rovinatú etapu ovládol jazdec austrálskeho celku Orica-GreenEDGE Michael Matthews. Pre neho to boli prvé preteky v sezóne a ukázal sa naozaj v dobrom svetle. Stal sa víťazom bodovacej súťaže a veľmi dobre sa predviedol aj v prológu. Nesmieme zabúdať ani na Davide Cimolaia, ktorý tvorí lead-out pre Sachu Modola, ale v tejto sezóne sa už dokázal presadiť aj samostatne. Na tomto podujatí vyhral etapu, raz obsadil druhé miesto a ešte predtým ovládol taliansku jednorazovku Trofeo Laigueglia
 
 
matthews-nice-2015-vitazstvo-lamf
Michael Matthews vyhráva 3. etapu Paríž - Nice 2015 (© Lampre-Merida / BettiniPhoto)
 
 
Michal Kwiatkowski bojoval, no vyhral Richie Porte
 
Po krátkom prológu si obliekol dres lídra čerstvý majster sveta a jazdec Quick-Stepu Michal Kwiatkowski. Britské zoskupenie Sky však do krajiny kvalitného vína a dobrého syra prišlo vo veľmi silnom zložení. Inak ako víťazstvom jedného z jazdcov "oblohy" to snáď ani nemohlo skončiť. Richie Porte podčiarkol celkové víťazstvo i dvoma víťaznými etapami, ktoré mu priniesli rozhodujúcu časovú výhodu. Vyhral najťažšiu horskú etapu dlhú 204 kilometrov. Kilometer pred cieľom zaútočil spolu s Geraintom Thomasom. Koncovú pásku preťali spolu s malým náskokom nad ostatnými favoritmi. Vtedajší líder Kwiatkowski stratil osem sekúnd. Nestratil ešte dres, no bolo predznamenané, ako sa to celé vyvinie. To, že mali komplexní cyklisti na francúzskych cestách výhodu, sa ukázalo i v záverečnej časovke. Tú tiež vyhral rodák z ostrova Tasmánia pred Slovincom Špilakom o 13 sekúnd. "Som skutočne v najlepšej forme vo svojom živote. V minulom roku som prežil pekelné chvíle, ale vrátil som sa späť. Pred Girom som znovu získal veľkú dôveru a okrem toho viem, že tam budem mať okolo seba silnú podporu."
 
 
Gallopin v tieni súboja
 
Kwiatkowski stratil žltý dres ešte v etape pred časovkou. Na jeden deň sa totiž do žltej obliekol Tony Gallopin, ktorý atakoval v tieni súboja Sky a Etixxu. Časovku dlhú 9,6 kilometra však nezvládol, skončil až na 29. mieste. Francúzsky jazdec bol po poslednej etape veľmi sklamaný. "Po štarte som okamžite vedel, že to bude zlé. Potom to pre mňa bolo psychicky náročné. Nohy neboli dostatočne dobré. Je to obrovské sklamanie. Ale to je cyklistika. Jeden deň sa cítite výborne, na druhý deň je to presne naopak. Bola to pre mňa veľká rana, ale dúfam, že mi to v budúcnosti pomôže." Celkovo teda vyhral líder Sky, Poliak Kwiatkowski skončil na mieste druhom. Stratil presne pol minútu. Tridsať sekúnd okrem neho stratili i Simon Špilak a Portugalčan Riu Alberto Faria Da Costa, čo je veľká rarita. Troch cyklistov v rovnakej sekunde na rozhraní pódia si nepamätáme.
 
Podujatie bolo dôležité aj pre poľského cyklistu Michala Kwiatkowskeho, u ktorého aj po druhom mieste prevládali pozitívne pocity. "Môžem byť spokojný s mojím výsledkom, pretože Richie Porte bol najsilnejší. V predposlednej etape, ešte pred časovkou, sme sa snažili niečo urobiť s mojím postavením, a aj keď to nevyšlo, musíme byť spokojní. V tomto týždni som sa veľa naučil. Vyhral som prológ, mal som žltý dres, nakoniec som získal ten biely a uistil som sa, že práve v takýchto pretekoch mám svoje šance. Ale najdôležitejšou vecou bolo zistenie, že som sa dokázal udržať pri najlepších vrchároch. Získal som veľkú motiváciu pred ďalšími pretekmi."
 
 
nice-2015-podium-eqsf
pódium: M. Kwiatkowski - R. Porte - S. Špilak (© Etixx - Quick-Step / Tim de Waele)
 
 
Peter Velits...
 
Už úvod sezóny v Ománe a Katare Petrovi príliš nevyšiel. Predpokladalo sa, že hľadá formu alebo ju šetrí na toto podujatie, na ktorom sa mu v minulosti darilo. Ibaže Paríž-Nice nedokončil. Ako príčina sa ukázali zdravotné problémy s tepnou na ľavej nohe. Pri neustálom mechanickom namáhaní skrátka niekedy príde k tomu, že sa dostatočne neprekrví. Púchovčan podstúpi v najbližšej dobre operáciu. Mala by sa uskutočniť v Londýne. Vynechá celý zvyšok jarnej časti sezóny, a tak pravdepodobne šťastnú siedmu účasť na Tour de France nepridá. Do úvahy tak pripadá posledná Grand Tour, Vuelta.
 
 
Medzi elitou chýbali dresy BMC a Tinkoffu, ostatní to využili
 
Veľké sklamania si na svoje konto pripísali vodcovia BMC a Tinkoff-Saxo. Tejay Van Garderen z prvej desiatky vypadol po etape číslo šesť. Celkovo skončil na 16. priečke so stratou 5:41. Druhým pretekárom, ktorý nenaplnil očakávania, bol Rafal Majka. V horskej etape prišiel do cieľa so stratou takmer dvanásť a pol minúty. V záverečnej časovke mu už o nič nešlo, skončil na 22. pozícii. Tinkoff-Saxo tak najlepšie reprezentoval Chorvát Robert Kišerlovski, ktorý skončil s mankom 11:08 na dvadsiatom mieste, čo sa samozrejme za úspech jedného z najbohatších tímov považovať nedá.
 
Naopak, veľmi dobrý dojem zanechal Geraint Thomas, ktorý bol viac ako Porteho luxusným domestikom. Tento univerzálny jazdec sa stretol na začiatku roka s parádnou formou a vo vedení tímu Sky budú mať problémy, ako uspokoja ambície všetkých svojich pretekárov. Rafael Valls pre zmenu dokázal, že jeho triumf v Ománe nebola náhoda, a spoločne s Ruiom Costom si Lampre-Merida užívala ich stabilné výkony. Dôvod na spokojnosť má aj Thomas de Gendt, ktorý sa po dvoch rokoch hľadania našiel v tíme Lotto-Soudal. Na podujatí vyhral vrchársku súťaž a niekoľkokrát sa prezentoval v úniku, najmä ten v piatej etape bol veľmi silný. Ako klasický útočník si môže v tomto roku pripísať ďalší veľký triumf na GT, samozrejme, po pobyte v úniku. 
 
 
pariz-nice-unik-de-gendt-tcgf
Thomas De Gendt (vľavo) a únik v 5. etape (© Courtesy Slipstream Sports)
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop