Druhá slávna belgická jednorazovka pritiahla na štart veľký počet šprintérov, ktorí chceli na pre nich prijateľnom profile vyfúknuť víťazstvo klasikárom. Peter Sagan bol odhodlaný zopakovať svoj triumf z roku 2013, na podujatí sa predstavili aj Michael Kolář a Martin Velits.
     
Gent - Wevelgem 2015 (UCI World Tour, 4. kat., 77. ročník)
29.3. nedeľa zvlnená ciel rovina Deinze > Wevelgem 239 km vitaz Paolini
 historiavlanajsi-rocnikuvod-k-pretekomstartova-listina
 
Na podobných podujatiach hrá významnú úlohu počasie, dnes z tohto pohľadu na jazdcov nečakalo nič dobré. Dažďové prehánky a silný vietor mali potenciál ohroziť súdržnosť hlavného balíka. V takýchto podmienkach špurtérske tímy len ťažko zabezpečia hromadný dojazd, pre ich lídrov tak čakali na trati ťažké chvíle. Na štarte v meste Gent vyrazili pretekári pod silným dažďom a okamžite sa začali na čele pelotónu útoky. Ambíciu dostať sa do úniku malo niekoľko pretekárov, nakoniec sa to podarilo siedmim z nich, ktorým hlavný balík dal zelenú.
 
V brejku sa predstavili Albert Timmer (Giant-Alpecin), Alexis Gougeard (Ag2r La Mondiale), Alex Dowsett (Movistar), Jesse Sergent (Trek Factory Racing), Mirko Tedeschi (Southeast), Tim Kerkhof (Roompot). a Pavel Brutt (Tinkoff-Saxo). Na začiatku sa síce jazdci predstavili na rovinatých úsekoch, ale tie sa odohrávali v blízkosti pobrežia, ktoré vždy znamená hrozbu rozdeleniu hlavného balíka. A dnešný deň bola na to výborná príležitosť.
 
Dvaja favoriti na víťazstvo Peter Sagan a John Degenkolb mali  v úniku spolujazdcov. Pre nich to bola výhodná situácia, pretože v prípade rozdelenia pelotónu im určite zostane jeden kolega, ktorý ich počká vpredu. Okrem toho ich ďalší spolujazdci nemuseli kontrolovať odstup utečencov. Vedúca skupina si po päťdesiatich kilometroch vybudovala nás
10°C
kok presahujúci osem minút. Jesse Sergent a Alex Dowsett zase patria medzi veľmi dobrých tempárov, preto aj ich zásluhou náskok utečencov vyletel tak vysoko.
 
Na trati naozaj striehli nebezpečné podmienky, po jednej zákrute a zmene vetra sa pelotón rozdelil na dve skupiny, tá druhá strácala už 30 sekúnd, ale po chvíli bolo všetko pohromade. Túto situáciu chcel využiť tím Etixx - Quick-Step, ktorý sa zoradil na čele pelotónu a zvyšil tempo. Tým pádom sa mu podarilo znížiť náskok utečencov na 6:30. Medzitým prišla informácia o odstúpení Filippa Pozzata, ktorý už pred E3 Harelbeke ochorel. 
 
Pri zrýchľujúcom sa tempe sme videli pád, do ktorého sa dostali napríklad Steegmans, Cavendish a Bak, a hlavný balík sa opäť rozdelil na tri časti. 
 
Potom sme sa dozvedeli informáciu, že do pádu sa zaplietol aj Martin Velits, ktorý si zlomil kľúčnu kosť! Pre súrodencov Velitsovcov je táto sezóna akoby zakliata.
 
Zdalo sa, že toto delenie v pelotóne nechcel využiť žiadny celok a postupne sa skupiny k sebe približovali. Náskok utečencov klesol v tom prípade na štyri minúty, pričom táto skupina to mala na silnom vetre mimoriadne ťažké. Potom však prebral opraty tím BMC a na čele hlavného balíka poriadne zrýchlil, čím na trati zachoval predchádzajúci status, teda z pelotónu zostali tri skupiny. Medzi prvou a poslednou bol rozdiel 50 sekúnd. V prvej skupine sa nachádzalo len 40 jazdcov a títo strácali na utečencov štyri minúty. Za chvíľu sa počty opäť prepisovali a do hlavného balíka sa vrátila početná skupina.
 
Celok BMC bol pri chuti a znížil odstup vedúcej skupiny na 1:40. Už pred prvými bergami sa zdalo, že utečenci budú späť v hlavnom balíku, čím sa otvorí cesta pre ďalšie ataky. Skutočne, pred prvým bergom boli utečenci chytení v pelotóne. O chvíľu sa odohral ďalší hromadný pád a bočný vietor po niekoľkýkrát rozdelil hlavný balík. V prvej skupine zostali určite Sagan, Kristoff či Thomas, problémy hlásili Démare a Cavendish, ktorý však musel meniť koleso v zlom momente. Na Casselbergu zaostávali aj Degenkolb alebo Bouhanni. Nemecký jazdec však dokázal zabrať a pri druhom prejazde cez tento kopec sa dokázal vrátiť do vedúcej skupiny.
 
Vpredu sa udržalo okolo 30 jazdcov, medzi ktorými boli favoriti ako Štybar, Trentin, Terpstra, Kristoff, Roelandts, Vanmarcke, Thomas či Boassoan Hagen. S Petrom Saganom tu zostával Matti Breschel, ale dánsky jazdec sa potom prepadol do druhej skupiny. Pomocníkov tu mal aj Kristoff alebo Vanmarcke, ale početnú výhodu mal celok Etixx -Quick-Step. Druhá partia v tom momente zaostávala 30 sekúnd, aktivitou hýrili najmä Orica a BMC, belgický celok potreboval dostať dopredu Grega van Avermaeta.
 
Sto kilometrov pred cieľom sa obidve vedúce skupiny spojili a na čele sa usadilo približne 50 jazdcov. Z rýchlych borcov tu stále jazdili Greipel, Bouhanni, Ciolek, Démare, prítomnosť Sagana, Degenkolba či Kristoffa bola zatiaľ samozrejmá. Situácia sa potom upokojila, čo využil Maarten Tjallingii (Lotto-Jumbo), aby vyrazil na osamotenú akciu pred hlavný balík, a vybudoval si pekný odstup 50 sekúnd.
 
Jazdci sa postupne dostali na okruh troch rozhodujúcich bergov, na vrchole toho prvého mal Tjallingii náskok presahujúci jednu minútu. Po Banebergu sa rozhodlo niekoľko ďalších jazdcov zaútočiť, tieto ataky sa pokúšal eliminovať Mati Breschel. Aj tak však odišli dopredu Oss, Vandenbergh, Roelandts, Keukeleire. Na túto situáciu zareagoval celý pelotón a za chvíľu boli všetci pokope. A prišiel rad na najťažší dnešný kopec Kemmelberg. Stúpanie si zobral na starosť tím Etixx, ale žiadna dráma sa nekonala. Peter Sagan sa pohyboval v prednej skupine, ale už bez tímovej podpory. K Tjallingiimu sa na čelo pretekov dotiahol Jurgen Roelandts. Po treťom bergu z tejto série zostal vo vedení už len jazdec tímu Lotto-Soudal.
 
Rovinatú prestávku medzi bergami využili Oss, Thomas, Vanmarcke, Vandenbergh a Debusschere, aby sa odpútali od borcov v hlavnom balíku. Stále silno fúkalo a takáto príležitosť doslova ležala na zemi. Zatiaľ nemali veľký náskok, ale všetci prenasledovatelia vedeli, že je to mimoriadne nebezpečná partia. Problémom však bolo, že kto bude stíhať túto skupinu, pretože silné celky ako BMC a Etixx tam mali svojho jazdca.
 
Tento moment sa potvrdil a silná skupina si vypracovala náskok jednej minúty, pretože nikto z ostatných lídrov nemal pri sebe potrebné zdroje domestikov. Ani Peter Sagan. Medzitým však jazdil výborne aj osamotený líder Jurgen Roelandts, ktorý si pred Ossom a spol. udržiaval jednu minútu, druhá partia zaostávala už dve minúty. K Ossovej skupine sa potom pripojil Luca Paolini, ale na veľké nešťastie z nej vypadol Geraint Thomas, ktorý na mokrej ceste spadol. Jazdec tímu Sky má však formu, pretože sa dokázal vrátiť späť.
 
S touto situáciou nakoniec nebol spokojný tím Etixx - Quick-Step, ktorý mal vpredu Vandenbergha, keďže jeho borci začali ťahať druhú skupinu. Vandenbergh nemá silný finiš, preto tam chceli dostať svojich rýchlejších borcov ako Štybar či Trentin. Nakoniec sa rozhodol vyraziť dopredu Niki Terpstra, ktorému sa podarilo preklenúť medzeru do prvej skupiny. V tom momente už Etixx nemal dôvod ťahať na čele prenasledovateľov, ktorí začali strácať pôdu pod nohami. Ossova skupina už mala pre nimi odstup dve minúty. Momentálne v nej boli Oss, Vandenbergh, Terpstra, Thomas, Debusschere, Paolini, Vanmarcke.
 
Pred príchodom na posledné tri bergy hlavný balík s Petrom Saganom strácal na prvú skupinu už necelé štyri minúty a preteky pre nich s najväčšou pravdepodobnosťou skončili. Rozdiel medzi Roelandtsom a jeho prenasledovateľmi bol 42 km pred cieľom dve minúty. Na Kemmelbergu tlačil na pílu tím Etixx, ale podarilo sa im dostať do problémov len Ossa a Paoliniho. Kým Oss mal toho plné zuby, Paolini sa dokázal vrátiť späť. Fantastický Jurgen Roelandts mal stále k dobru 90 sekúnd, ale jeho náskok pravidelne smeroval dolu.
 
Skupina prenasledovateľov bola k nemu čoraz bližšie, preto sa víťazom dnešného podujatia mal stať niekto z týchto šiestich jazdcov. Najrýchlejším z nich bol Jens Debusschere, ktorý navyše nemusel ťahať na čele a mohol šetriť sily. Etixx mal presilu v počtoch, Thomas výbornú formu, Vanmarcke zase hlad po prvom veľkom triumfe, pre zmenu Paolini mohol na konci vymyslieť niečo prekvapujúce.
 
Osemnásť kilometrov pred cieľom mal defekt Niki Terpstra, musel meniť bicykel a vedúca skupina mu utiekla. V tom momente skončilo aj snaženie Jurgena Roelandtsa, ktorý strávil na čele pretekov  osamotený 60 kilometrov. Terpstra sa potom dokázal vrátiť späť. Na konci sme videli niekoľko nástupov, ale ani jeden z nich nebol úspešný. Sľubný vyzeral ten Paoliniho šesť kilometrov pred cieľom.
 
Skúsený, 38-ročný jazdec Luca Paolini nakoniec udržal tento nástup až do cieľa a po skvelom dni mohol osláviť veľké víťazstvo. Na druhom mieste skončil Terpstra, tretí finišoval Thomas. Títo dvaja borci sa snažili preklenúť medzeru k talianskemu cyklistovi, ale na páske si rozdali špurt len o druhé miesto. Potom dorazili Vandenbergh, Debusschere a Vanmarcke. Statočný hrdina dnešného dňa Jurgen Roelandts obsadil siedmu priečku.
 
Pre Petra Sagana skončili preteky približne 70 kilometrov pred cieľom, keď sa nedostal do rozhodujúceho úniku. Pritom len chvíľu predtým sa aj on prepracoval dopredu do silnej skupiny, ale tá nedostala priestor, aby mohla odísť. Takmer okamžite potom sa vytvorila iná, ale v nej už chýbal. Keďže v tom momente nemal pri sebe žiadneho kolegu, sťahovanie odstupu bolo veľmi náročné, pretože v úniku sa prezentovali silné tímy, ktoré nemali dôvod pomáhať. Hlavný balík na konci bojoval o deviate miesto a Peter Sagan skončil presne na hranici top 10, keď sa pred neho dostal Alexander Kristoff.        
 
Vo fantastických pretekoch ukázal najlepší finiš Luca Paolini, ktorý mal šesť kilometrov pred cieľom ešte silu, aby o svojom triumfe rozhodol sólovou cestou. Pritom cestu do vedúcej skupiny absolvoval rovnako bez pomoci, čo bol tiež výborný krok. Pre skúseného pretekára je to druhý triumf na belgickej klasike, v roku 2013 vyhral Omloop Het Nieuwsblad. Tento triumf je odmenou za jeho podporu, ktorú v predchádzajúcich pretekoch odvádzal pre Kristoffa.
 
Preteky o prežití dnes vysilovali jazdcov od samého začiatku silným vetrom, pádmi a dažďom., čo spôsobilo, že podujatie dokončilo len 39 cyklistov. Do cieľa neprišiel ani Michael Kolář. Nakoniec z toho v žiadnom prípade nebola klasika pre špurtérov, pretože priebeh mal značný selektívny charakter. Pred rozhodujúcimi tromi bergmi sa vyprofilovala silná skupina, ktorá udržala svoj náskok až do cieľa. Tím Etixx - Quick-Step v nej mal početnú výhodu, no ani tentoraz to nepretavil do víťazstva. Ale môžu byť spokojní aspoň s tým, že dnes sa ukázal v dobrom svetle Niki Terpstra. Parádnu formu potvrdil Thomas Geraint, ktorý má po triumfe na E3 vo vrecku ďalší výborný výsledok. Na čele sa udržal aj Sep Vanmarcke, ale už nemal toľko vytrvalosti, aby skončil lepšie ako šiesty. Ale na monumentoch sa to môže zmeniť.
 
Peter Sagan (Tinkoff-Saxo): "Boli to extrémne ťažké a náročné preteky. Po sedemdesiatich kilometroch prišiel skutočne silný vietor a presne v tom momente sa jazdilo na plný plyn, čo delilo pelotón a urobilo závod naozaj ťažkým. Mám za sebou dve náročné podujatia, kde som minul veľa energie. Teraz si musím odpočinúť a už sa teším na Tour of Flanders."
 
Lars Michaelsen (športový riaditeľ Tinkoff):"Tohtoročná edícia bola unikátna a ťažká pre každého pretekára. Pre náš tím to bola na trati dráma, pretože nám veľmi veľa jazdcov popadalo. Stalo sa to 70 kilometrov po štarte, keď pelotón zmenil smer a začal fúkať vietor s rýchlosťou 80 km/h. Cyklisti doslova lietali. Trusov musel vyťahovať svoj bicykel z vodnej priekopy, Bodnar tiež padol v týchto miestach. Matti si zlomil nos a po pretekoch sme zistili, že mal slabší otras mozgu. Na zemi sa dokonca ocitol aj Peter Sagan. Matti sa potom dokázal vrátiť do prednej skupiny, ale 75 km pred cieľom musel odstúpiť. To znamenalo, že Sagan už nemal okolo seba podporu. Všetci sme veľmi sklamaní, pretože sme si to takto nepredstavovali. Ale na Okolo Flámska budeme pripravení." 
 
Luca Paolini (Kaťuša):"Som super šťastný! Nečakal som, že môžem vyhrať, pretože som prišiel podporovať Alexandra Kristoffa. Ten mi však v jednej chvíli povedal, že sa necíti veľmi silný, preto ma podporil, aby som to skúsil na vlastnú päsť. Bol to ťažký deň. Dvakrát som padol, dvakrát som menil bicykel, ale aj tak som sa udržal na čele. Na konci som sa chcel vyhnúť špurtu, pretože nie som veľmi rýchly. Najskôr som zaútočil na 50 %, ale keď som zbadal, že sa nikto nechytil, rozbalil som to naplno. Mal som šťastie, ale dosiahol som asi moje najkrajšie víťazstvo v kariére."
 
Geraint Thomas (Sky): "Dnes to bolo ťažké. Celý deň to bol stres a plný plyn. Som rád, že som skončil na pódiu, ale bol by som radšej, keby som vyhral. Ale keď na konci všetci útočia, je nemožné všetko zachytiť, hlavne ak nie všetci chcú ťahať. Vo vedúcej skupine nebola dobrá spolupráca, ale zároveň bolo náročné odpútať sa. Po mojom víťazstve na E3 si ma všetci striehli. Keď odišiel Paolini, bol to od neho dobrý krok. My ostatní sme sa vtedy na seba len pozreli." 
 
 
VÝSLEDKY PRETEKOV
1. katusha vlajka PAOLINI Luca 6h 20' 55'' 80 b.
KATUSHA TEAM
2. etixx vlajka TERPSTRA Niki + 00' 11'' 60 b.
ETIXX - QUICK-STEP
3. sky vlajka THOMAS Geraint + 00' 11'' 50 b.
SKY PROCYCLING
4. etixx albansko VANDENBERGH Stijn + 00' 18'' 40 b.
 ETIXX - QUICK-STEP
5. lotto albansko DEBUSSCHERE Jens + 00' 26'' 30 b.
LOTTO SOUDAL
6. lottoj albansko VANMARCKE Sep + 00' 40'' 22 b.
TEAM LOTTO NL - JUMBO
7. lotto albansko ROELANDTS Jurgen + 01' 52'' 14 b.
LOTTO SOUDAL
8. bmc vlajka OSS Daniel + 04' 15'' 10 b.
BMC RACING TEAM
9. katusha vlajka KRISTOFF Alexander + 05' 12'' 6 b.
KATUSHA TEAM
10. sagan vlajka SAGAN Peter + 05' 12'' 2 b.
TEAM TINKOFF - SAXO
DNF tinkoff vlajka KOLAR Michael DNF
TEAM TINKOFF - SAXO
DNF etixx vlajka VELITS Martin DNF
ETIXX - QUICK-STEP
     
 
 
 
 
 
 

 
 
Predpoveď počasia:
10°C, dažďové prehánky, veľmi veterno
 
Stúpania (údaje v km do cieľa):
1. 119 km Casselberg (1700 m; 5 %; 10 %)
2. 113 km Casselberg (1700 m; 5 %; 10 %))
3. 96 km Catsberg (500 m; 9 %; 14 %)
4. 87 km Baneberg (300 m; 10 %; 20 %)
5. 79 km Kemmelberg (530 m; 6,2 %; 19 %; kocky / celkovo 3000 m; 4 %; 22 %)
6. 75 km Monteberg (1000 m; 7,3 %; 13 %)
7. 46 km Baneberg (300 m; 10 %; 20 %)
8. 38 km Kemmelberg (530 m; 6,2 %; 19 %; kocky / celkovo 3000 m; 4 %; 22 %)
9. 35 km Monteberg (1000 m; 7,3 %; 13 %)
 
 
gent-profil-2015
Profil Gent - Wevelgem 2015 (klik pre zväčšenie)