Orica splnila svoj cieľ, vyhrala tímovú časovku na Gire, ružový Gerrans

3.5.2015, 20:25 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
Giro si vždy potrpí na štýlový začiatok, tímová časovka určite patrí medzi atraktívne disciplíny. Pre hlavných favoritov na celkový triumf to dnes bolo o tom, aby na trati nestratili zbytočné sekundy, ale na štarte sa objavili aj celky, ktoré sa chceli zajtra obliecť do ružového.
   
1. etapa Giro d'Italia 2015 (UCI World Tour, 98. ročník)
9.5. sobota tím. čas. ciel rovina San Lorenzo - San Remo 17,6 km vitaz Orica
historia-pretekovuvod-k-pretekomstartova-listina
 
Medzi hlavných favoritov patrili celky Orica a Etixx - Quick-Step, vhodnú zostavu na TTT sem priniesli aj Tinkoff-Saxo a Sky. Časovka končila pre cyklistov v známom meste San Remo, kde finišuje prvý monument sezóny. Giro na prvý deň pripravilo pre súťažiacich slnečné počasie, ktorí sa tak mohli sústrediť len na svoje výkony.
 
Prvým z dôležitých celkov sa v cieli objavil Ag2r, ktorý
18°C
tu predovšetkým zastupuje Domenico Pozzovivo. Francúzsky tím preťal cieľovú pásku s hodnotou 20:14, ale dlho sa zo svojho výkonu nemohol tešiť, pretože ho pokorila Astana. Kazašský zostava vylepšila ich výsledný čas o 35 sekúnd a Fabio Aru mohol byť spokojný s výkonom svojich spolujazdcov. Lepší výkon nedosiahli ani borci z Treku, ktorý za Astanou zaostali 16 sekúnd.
 
Na prvé miesto sa potom nedostal ani úradujúci majster sveta v tejto disciplíne tím BMC, ktorý zaostal za momentálnym lídrom dvanásť sekúnd. Ešte o dve sekundy dosiahol pomalší čas tím Sky, takže Richie Porte bude po dnešnom dni zaostávať za Aruom o 14 sekúnd. Astana tak naďalej kraľovala tejto disciplíne s výkonom 19:39. Veľká pozornosť sa potom sústredila na Etixx, ktorý v polovici dnešnej časovky dosiahol o dve sekundy lepší čas ako líder pretekov. Lenže v cieli sa situácia obrátila a belgický celok si pripísal manko šiestich sekúnd. Na vysoké pozície sa dostal tím IAM Cycling, ktorý dosiahol rovnaký čas ako BMC. Pre ich špurtérov Pelucchiho a Hausslera to bola dobrá správa, tešiť sa mohol aj Sylvain Chavanel.
 
Ešte lepšie sa prezentoval Movistar, ktorý sa zaradil na tretie miesto so stratou ôsmich sekúnd. Intxausti a Izagirre tak potvrdili svoje časovkárske kvality, ktoré ich môžu udržať na čelných priečkach v klasifikácii. Potom sa na trati objavila Orica a rešpekt si vyslúžila už na prvom meranom úseku, kde dosiahla o osem sekúnd rýchlejší čas ako Etixx. Zatiaľ to bol jasne najlepší výkon. Austrálsky celok napokon udržal svoje parádne predstavenie až do cieľa a s časom 19:26 sa dostal na priebežné prvé miesto. V prípade, že by mu to vydržalo až do konca, ružový dres by si zajtra obliekol Simon Gerrans.
 
Kaťuša sa dokázala v strede časovky pohybovať hneď za Oricou, ale v cieli jej patrilo siedme miesto s mankom 27 sekúnd. Tím Tinkoff-Saxo celý čas jazdil veľmi dobre, ale nakoniec to nestačilo na prvé miesto, pretože zaostali sedem sekúnd za austrálskym celkom. Pre Alberta Contadora to bol teda naozaj veľmi dobrý začiatok pretekov. A keďže najlepšie časy nedosiahli ani Cannondale-Garmin a FDJ, Orica si splnila svoj veľký cieľ.
 
Austrálska zostava veľmi túžila vyhrať túto etapu a ukoristiť ružový dres, čo sa jej napokon parádnym spôsobm podarilo. Na čelo klasifikácie sa tak dostal Simn Gerrans, pre ktorého to môže byť náplasťou za doterajšiu smoliarsku sezónu. Tento skúsený jazdec by mal naďalej naháňať etapové víťazstvá spoločne s Michaelom Matthewsom.

Výborný výkon predviedol aj Tinkoff-Saxo, ktorý sa dostal na druhé miesto, čo musí byť pre Alberta Contadora veľkým povzbudením, že jeho spolujazdci sú veľmi dobre pripravení. Výborne zvládla túto disciplínu aj Astana. Medzi favoritmi sa však vytvorili len malé rozdiely, no Richie Porte už stráca na Pistolera dvadsať sekúnd. Najväčšie straty spomedzi nich zaknihovali Domenico Pozzovivo, Ryder Hesjedal a Przemyslaw Niemiec
 
 
VÝSLEDKY 1. ETAPY
1. albansko ORICA GREENEDGE 19' 26''
2. vlajka TEAM TINKOFF - SAXO + 00' 07''
3. vlajka ASTANA PRO TEAM + 00' 13''
4. albansko ETIXX - QUICK-STEP + 00' 19''
5. vlajka MOVISTAR TEAM + 00' 21''
6. vlajka IAM CYCLING TEAM + 00' 25''
7. vlajka BMC RACING TEAM + 00' 25''
8. vlajka FDJ + 00' 26''
9. vlajka SKY PROCYCLING + 00' 27''
10. vlajka KATUSHA TEAM + 00' 27''
16. vlajka AG2R LA MONDIALE + 00' 48''
19. vlajka TEAM CANNONDALE - GARMIN + 00' 53''
21. vlajka LAMPRE - MERIDA + 00' 59''
 
 
Vyjadrenia pred pretekmi:
 
Alberto Contador (Tinkoff-Saxo):"Som rovnako motivovaný na Giro a Tour, pre mňa je to jedna udalosť. Teraz sa ale plne sústredím na Giro, kde chcem podať najlepší výkon. Mojimi najväčšími súpermi budú Porte, Aru a Urán, ktorí sú na rovnakej úrovni. Porte má za sebou výbornú sezónu, Aru a Urán zamerali svoju prípravu hlavne na Giro. Nemyslím si, že je nejaké presné miesto, kde očakávam útoky, vaša taktika je odvodená od pozície v klasifikácii, ale spočiatku budem jazdiť viac-menej agresívne. Dôležitým bodom pretekov bude časovka jednotlivcov, ktorá je veľmi ťažká, pretože tam nie je miesto na odpočinok."
 
Richie Porte (Sky):"Od konca minulej sezóny bol mojím hlavným cieľom ružový dres na Gire. Tento rok je pre mňa skutočne dobrý, víťazstvá sú fantastické, ale najdôležitejšie preteky prichádzajú práve teraz, ktoré chcem veľmi vyhrať. Vo svojej príprave a svojom prístupe som zmenil niekoľko vecí, preto som si istý, že som na žiadnej Grand Tour nebol tak pripravený, ako momentálne. Necítim na sebe žiadny tlak, len ten svoj. Ak sa mi podarí udržať takú výkonnosť, akú predvádzam od začiatku roka, na konci pretekov sa budem nachádzať vysoko v klasifikácii."
 
Rigoberto Urán (Etixx - Quick-Step):"Nie je žiadnym tajomstvom, že tieto preteky mám veľmi rád a sú mojím hlavným cieľom v sezóne. Som pripravený znovu sa dostať na pódium, ale nikdy neviete, ako dopadne trojtýždňové podujatie. Nemyslím si, že Giro rozhodne časovka jednotlivcov, veď v poslednom týždni nás čaká niekoľko horských etáp. Bude to tvrdý súboj o ružový dres, ktorý sa neodohrá len v jednej či dvoch etapách. Musíte byť konzistentný počas celých troch týždňov, aby ste mohli robiť rozdiely v tak silnej konkurencii."
 
Fabio Aru (Astana):"Na Giro som sa tvrdo pripravoval od novembra a mám pri sebe silných a motivovaných spolujazdcov. Škoda, že moju záverečnú prípravu narušila choroba, ale takéto problémy sa v cyklistike stávajú. Mojimi súpermi budú elitní Grand Tour jazdci, takže to bude veľmi zaujímavé. Giro bude od začiatku náročné a všetko sa bude točiť okolo dlhej časovky jednotlivcov. Posledný týždeň bude ťažký s kopcami ako Mortirolo a Finestre, preto musíte zostať koncentrovaný každý jeden deň."
 
 
Krátke preview etapy:
Tímová časovka patrí neodmysliteľne k tomuto podujatiu. Jej 17-kilometrová dĺžka nemá ambíciu ovplyvniť celkovú klasifikáciu, ale pre favoritov bude znamenať dôležitý vstup do pretekov z psychologického hľadiska. Niektoré celky sem pre zmenu prichádzajú s jasným zámerom presadiť sa v tejto disciplíne a hneď prvý deň si vybojovať ružový dres. Profil je priamočiary, kopíruje pobrežie Ligurského mora, nie sú tam žiadne technické pasáže, ale pretekári musia jazdiť celý čas sústredene, pretože sa budú pohybovať na cyklotrase, ktorá nie je veľmi široká.        
 
 
giro-2015-etapa-01
 
 
ĎALŠIE ETAPY GIRO d'ITALIA 2015:
 
ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5ikona-6ikona-7ikona-8ikona-9ikona-10ikona-11ikona-12ikona-13ikona-14ikona-15ikona-16ikona-17ikona-18ikona-19ikona-20ikona-21
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop