Giro: Pozzovivo má poranenia hlavy, BMC sa hnevá na Tinkoff-Saxo

3.5.2015, 20:25 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
Už na tretí deň bola pripravená kopcovitá etapa, ktorá bola najkratšou v celom ročníku, preto sme očakávali veľmi dynamické predstavenie. Na štarte sa neobjavil Anton Vorobjev z Kaťuše, ktorého vyradili z pretekov žalúdočné problémy.
 
3. etapa Giro d'Italia 2015 (UCI World Tour, 98. ročník)
11.5. pondel. kopcovitá ciel rovina Rapallo > Sestri Levante 136 km vitaz Matthews
historia-pretekovuvod-k-pretekomstartova-listina
 
Prvé stúpanie dnešného dňa bolo dejiskom veľkého exodu z hlavného balíka, pretože do čelnej skupiny sa podarilo dostať až dvadsiatim piatym cyklistom. Túto situáciu si v pelotóne zobrali pod patronát celky Tinkoff-Saxo a Astana, ktoré síce pustili túto partiu do úniku, ale nedarovali mu veľkú voľnosť.
 
Vpredu sa teda prezentovali Domont (Ag2r), Zilioli (Androni), Malacarne (Astana), Chirico, Zardini (obaja Bardiani), Dillier, Gilbert, Burghardt ( všetci BMC), Paterski, Samoilau (obaja CCC), Boonen (Etixx), Pineau (FDJ), Mori, Ulissi (obaja Lampre-Merida), Hansen (Lotto Soudal), Fernandez, Herrada (obaja Movistar), Clarke, Chaves (obaja Orica), Gavazzi (Southeast), Villella (Cannondale), Haga (Giant-Alpecin), Kočetkov (Katuša), Puccio (Sky) a Boaro (Tinkoff-Saxo). Ešte pred vrcholom prvého kopca sa k nim chcel dostať aj Slagter, ale holandskému jazdcovi sa to nakoniec nepodarilo.
 
Úvodnú horskú prémiu vyhral Edoardo Zardini a
21°C
domáci jazdec potom pokračoval v útočnej cyklistike, keď sa dostal osamotený na čelo pretekov. Za ním sa vo veľkej skupine utečencov preskupovali rady, ale toto vyčkávanie sa nepozdávalo Ulissimu a Villellovi, ktorí sa vydali za Zardinim. Pretekárov potom čakali dlhé chvíle na ťahavom stúpaní. V pelotóne medzitým udával tempo Tinkoff-Saxo.
 
Naťahovačky vo vedúcej skupine pokračovali aj naďalej, niektorí pretekári sa pokúšali atakovať, aby ich ostatní členovia úniku o chvíľu dobehli. Na všetko sa pozeral z bezpečnej vzdialenosti rusko-dánsky celok, ktorý im nechával 80-sekundový náskok. Ďalšou novou partiou na čele pretekov boli Paterski, Fernandez, Dillier a Zardini.  Ani tento pokus však nemal dlhé trvanie, takže štvorica sa vrátila do početnej skupiny. V nej už ale chýbali Malacarne, Boonen a Domont. Čoskoro odtiaľ vypadli aj Pineau a Haga.
 
Potom prestali útoky vo vedúcej skupine, kde jazdil na čele tím Bardiani a zvádzal súboj na diaľku s Tinkoffom. Výsledkom bol rozdiel 55 sekúnd. Táto naháňačka si vyžiadala prvé obete, keď z pelotónu začali vypadať prví pretekári, medzi ktorými boli aj Greipel, Boonen či Mežgec. Potom začal ťahať vedúcu skupinu tím Lampre, ktorý chcel prostredníctvom Diega Ulissiho vyhrať dnešnú etapu. 
 
Po dlhých kilometroch v ťahavom stúpaní dostali cyklisti chvíľu na oddych v krátkom zjazde, ktorý ich privádzal pod rozhodujúci a najťažší kopec dnešnej etapy. Rozdiel medzi obidvomi skupinami neprekročil jednu minútu, ale to nemalo zabrániť kvalitným vrchárom v úniku, aby sa pripravili na svoj útok. Ešte pred týmto stúpaním sa nachádzala druhá rýchlostná prémia, ktorú opäť vyhral Philippe Gilbert a na jeho konte sa objavilo šesť bonusových sekúnd. Na týchto prémiách si vybojoval dve druhé miesta Simon Clarke, ktorý získal štyri sekundy k dobru a vďaka tomu sa za istých okolností mohol na konci etapy obliecť do ružového dresu.
 
Barbagelata začala okamžite deliť obidve skupiny, v tej čelnej zostali Samoilau, Paterski, Ulissi, Clarke, Hansen, Gilbert, Gavazzi, Herrada, Chaves, Kočetkov, Villella, Dillier a Boaro. Z pelotónu začali odchádzať predovšetkým rýchli pretekári a domestici. Prekvapením bolo, že sa medzi nimi objavila aj dvojica zo Sky Vasil Kiryienka a Sebastian Henao.
 
Jazdci v úniku si nechávali útoky na poslednú chvíľu, tesne pred vrcholom atakoval Pavel Kočetkov, ktorý prekročil vrchol ako prvý. Za ním sa nachádzala roztiahnutá skupina prenasledovateľov so stratou 20-tich sekúnd, hlavný balík zaostával 35 sekúnd. Pravidelné tempo Tinkoffu oslabilo jeho zloženie na približne 50 jazdcov, ale medzi nimi sa stále nachádzal aj Michael Matthews, z rýchlych jazdcov sme videli aj Felliniho či Boleho.
 
V technickom zjazde sme videli škaredý pád Domenica Pozzoviva, ktorý vystavil stopku jeho ďalšiemu pôsobeniu na pretekoch. Domáci jazdec zostal na zemi nehybne ležať, ale pomoc mu bola poskytnutá tak skoro, ako sa len dalo. Informácie z talianskej televízie nakoniec hovorili, že Pozzovivo bol pri vedomí, hýbal sa a nemal žiadne zranenia, ktoré by ohrozovali jeho život.
 
Medzitým Pavel Kočetkov udržiaval svoj 30-sekundový náskok pred prenasledovateľmi, ktorými boli Ulissi, Gilbert, Chaves, Clarke, Samoilau, Paterski, Herrada, Gavazzi, Villella a Hansen. Hlavný balík pred koncom klesajúcej pasáže zaostával jednu minútu. Ruský pretekár držal dlhú dobu na dištanc skupinu s Gilbertom a Ulissim, Tinkoff-Saxo v pelotóne udržiaval minútovú stratu. Na čelo hlavného balíka sa potom presunula aj Orica, ktorá chcela umožniť Matthewsovi vyhrať etapu.
 
Keď pelotón začal zrýchľovať, skupina pred nimi sa rozhodla počkať na prichádzajúcich pretekárov, okrem Hansena, Clarka a Paterskiho, ktorí sa desať kilometrov pred cieľom pripojili ku Kočetkovi. Toto kvarteto bolo chytené štyri kilometre pred cieľom a rýchli pretekári sa mohli pripravovať na hromadný špurt. Po záverečnom stúpaní sa do hlavného balíka vrátilo niekoľko zaujímavých jazdcov, preto sme na cieľovej páske očakávali tuhý súboj.    
 
Dnešnú koncovku najlepšie zvládol Michael Matthews, ktorý zviedol bitku s Fabiom Fellinim. Tretí finišoval Philippe Gilbert. Matthews mal na konci najlepšiu podporu spolujazdcov, ale ako prvý začal špurtovať Felline, ktorý ho dokázal poradiť na Okolo Baskicka. Tentoraz si však austrálsky jazdec ustriehol svojho súpera a pre svoj tím vybojoval už druhú etapu na tomto podujatí. Na pódium sa dostal aj Philippe Gilbert, ktorý potvrdzuje veľmi dobrú formu a veľkú túžbu vyhrať etapu.
 
Nielen pre Michaela Matthewsa, ale aj pre celú Oricu sa dnes odohral ideálna etapa, ktorú od začiatku do konca kontroloval tím Tinkoff-Saxo a držal na uzde početnú skupinu utečencov. To mimoriadne vyhovovalo Matthewsovi, ktorý je dostatočne kvalitný pretekár, aby sa potom na pripravenom profile udržal v hlavnom balíku. Za odmenu tak môže prežiť ďalší deň v ružovom drese.
 
Pochvalu si zaslúži aj Tinkoff-Saxo, ktorý pedantne jazdil na čele pelotónu celý deň a ani na chvíľu nedal vedúcej skupine nádej, že to môže dotiahnuť do cieľa. Alberto Contador tak prežil dnešnú etapu v bezpečí. To sa, žiaľ, nedá povedať o Domenicovi Pozzovivo, ktorý po páde opustil preteky a ktorého sprevádzala veľká smola od začiatku podujatia.
 
Lekárska jednotka Giro d´Italia: "Domenico Pozzovivo utrpel poranenia hlavy a tváre, na ktorej má aj veľkú tržnú ranu. Od chvíle, keď sa k nemu dostala prvá lekárska pomoc, bol pri vedomý, v strehu a bol schopný dýchať samostatne. Bol ošetrený priamo na mieste a sanitkou odvezený k helikoptére, ktorá ho previezla do nemocnice na ďalšie vyšetrenia. Počas prevozu bol bdelý a jeho stav bol stabilizovaný. Hneď, ako sa stala nehoda, stratil na chvíľu vedomie. Udrel si hlavu a mal tržné rany na tvári, ale po príchode lekárov dýchal v poriadku, bol pri vedomý a dokázal chýbať údmi. Po príchode do nemocnice bol jeho stav stabilizovaný."        
 
Michael Matthews (Orica): "Pre mňa je to splnený sen. Mali sme naplánované, že chceme vyhrať tímovú časovku, a individuálny triumf bol naším ďalším zámerom. Minulý týždeň sme si prezreli profil dnešnej etapy, preto sme z toho ťažili a vedeli sme, čo môžeme od nej očakávať. Na začiatku vo vedúcej skupine sme mali dvoch jazdcov, preto sme mohli v pelotóne jazdiť uvoľnenejšie a čakať, ako sa situácia vyvinie. Na poslednom stúpaní to bolo veľmi ťažké. Snažil som sa tam šetriť nohy čo najviac, ako to bolo možné, preto som sa na jeho začiatku dostal dopredu a pomaly sa zosúval dozadu, aby som zachoval energiu na záverečný špurt. Na konci som mal dobrú podporu spolujazdcov, najmä Simon Gerrans mi pomohol pri špurte." 
 
Alberto Contador (Tinkoff-Saxo): "Keď som sa pozrel po etape na SRM, uvidel som, že sme pretekali vo vysokom tempe takmer celý deň. Jazdili sme vpredu, aby sme zabránili pádom a nejakým prekvapeniam. A profil bol tiež taký, že na čele pelotónu to bolo najbezpečnejšie. Musím sa poďakovať mojim spolujazdcom, boli výnimoční a dodali mi veľa sebavedomia. Dnešná taktika bola tá najlepšia, aby sme zabránili zbytočným stratám v klasifikácii. Kontrolovali sme priebeh etapy, pretože sme sa nechceli dostať do situácie, že nikto nebude chcieť prevziať zodpovednosť a počas krátkeho dňa dostane vedúca skupina náskok 15 minút."
 
Valerio Piva (športový riaditeľ BMC): "Pre nás je to sklamanie, pretože Philippe Gilbert bol od začiatku v úniku a bol to dobrý ťah, pretože mal pri sebe dvoch spolujazdcov. Snažili sme sa, ale nerozumiem taktike tímu Tinkoff-Saxo. Dokážem pochopiť, že ich úlohou je ochrániť Contadora, ale nechápem, prečo to robili práve v tejto etape takýmto silným spôsobom. Ale, samozrejme, ja nie som športový riaditeľ toho tímu. V každom prípade je to pre nás škoda, pretože Philippe bol na konci vpredu a dokázal obsadiť tretie miesto. Je to pre nás dobré znamenie, že jeho výkonnosť je na dobrej úrovni, preto sme dnes chceli dosiahnuť viac."         
 
 
VÝSLEDKY 3. ETAPY:
1. albansko MATTHEWS Michael ORICA GREENEDGE 3h 33' 53''
2. vlajka FELLINE Fabio TREK FACTORY RACING + 00' 00''
3. albansko GILBERT Philippe BMC RACING TEAM + 00' 00''
4. vlajka LAGUTIN Sergej KATUSHA TEAM + 00' 00''
5. vlajka TIRALONGO Paolo ASTANA PRO TEAM + 00' 00''
6. vlajka PAOLINI Luca KATUSHA TEAM + 00' 00''
7. vlajka GAVAZZI Francesco SOUTHEAST PRO CYCLING + 00' 00''
favoriti na celkové poradie + 00' 00''
  
PRIEBEŽNÉ PORADIE PO 3. ETAPE:
1. albansko MATTHEWS Michael ORICA GREENEDGE 8h 06' 27''
2. albansko CLARKE Simon ORICA GREENEDGE + 00' 06''
3. albansko GERRANS Simon ORICA GREENEDGE + 00' 10''
4. CHAVES Esteban ORICA GREENEDGE + 00' 10''
5. vlajka KREUZIGER Roman TEAM TINKOFF - SAXO + 00' 17''
6. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO + 00' 17''
7. albansko ROGERS Michael TEAM TINKOFF - SAXO + 00' 17''
8. vlajka TIRALONGO Paolo ASTANA PRO TEAM + 00' 23''
9. vlajka ARU Fabio ASTANA PRO TEAM + 00' 23''
10. vlajka ROSA Diego ASTANA PRO TEAM + 00' 23''
 
CELKOVÁ SÚŤAŽ BODOVACIA SÚŤAŽ
orica albansko MATTHEWS Michael sky vlajka VIVIANI Elia
ORICA GREENEDGE SKY PROCYCLING
VRCHÁRSKA SÚŤAŽ SÚŤAŽ DO 23 ROKOV
katusha vlajka KOČETKOV Pavel orica albansko MATTHEWS Michael
KATUSHA TEAM ORICA GREENEDGE
 
 
 
 

 
 
Krátke preview etapy:
Orica-GreenEdge si užíva chvíle s ružovým dresom, preto ho bude chcieť udržať aj po tretej etape. Austrálsky celok má v podobe Michaela Matthewsa a  Simona Gerransa vhodných mužov do tohto terénu, ale pre týchto odolných a silných jazdcov bude kľúčové, ako bude prebiehať výstup na Barbagelata. Ak tímy na GC nasadia vysoké tempo, na jeho vrchole môže v hlavnom balíku chýbať tento druh cyklistov. Uvidíme, či sa niektorí zo silných jazdcov odhodlajú na jeho sklonoch zaútočiť zdiaľky. Pre každého z favoritov na GC by bolo najlepšie, keby o víťazovi rozhodoval špurt okliešteného pelotónu. V takom prípade by mali šancu okrem spomínaných Austrálčanov aj Juan Jose Lobato, Philippe Gilbert, Fabio Felline alebo Francesco Gavazzi.           
 
Krátky opis trasy:
Hneď v tretej etape čaká na cyklistov svižná záležitosť, pretože na pomerne krátkej vzdialenosti musia prekonať až 2300 výškových metrov. Takmer celý deň bude pelotón jazdiť hore-dole, úplne plochých je len posledných 20 kilometrov. Táto etapa rozhodne nie je vhodná pre klasických šprintérov, šancu dostávajú tí odolnejší z nich alebo utečenci. Všetko bude závisieť od toho, aký silný brejk sa vytvorí a aké budú zámery pelotónu či celku držiaceho ružový dres. Na prvých stúpaniach sa odohrá bitka o únik a potom bude záležať na tom, ktorý tím v hlavnom balíku bude chcieť míňať energiu na kontrolu vedúcej skupiny. Kľúčovým bodom je najťažšie stúpanie Barbagelata (5,7 km; 8,1 %). Ak sa na jeho vrchole udržia v pelotóne rýchli pretekári, ich spolujazdci majú stále pred sebou 43 kilometrov, aby dobehli utečencov.            
 
Najťažšie stúpanie:
Barbagelata (5,7 km; 8,1 %; max. 12 %), 43 km pred cieľom
 
 
giro-2015-etapa-03
 
 
ĎALŠIE ETAPY GIRO d'ITALIA 2015:
 
ikona-1ikona-2ikona-4ikona-5ikona-6ikona-7ikona-8ikona-9ikona-10ikona-11ikona-12ikona-13ikona-14ikona-15ikona-16ikona-17ikona-18ikona-19ikona-20ikona-21
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop