Giro: Porte nečakane stratil a dostal penalizáciu za nepovolenú pomoc

3.5.2015, 20:25 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
Po voľnom dni nás čakala rovinatá etapa, z klasických šprintérov tu zatiaľ vyhrali len Elia Viviani a André Greipel, triumf získal aj Michael Matthews. Pre ostatných rýchlych borcov to bola ďalšia príležitosť na etapový triumf a dnešný deň bol dôležitý aj z hľadiska bodovacej súťaže.
 
10. etapa Giro d'Italia 2015 (UCI World Tour, 98. ročník)
19.5. utorok rovinatá ciel rovina Civitanova Marche > Forlí 199 km vitaz Boem
historia-pretekovuvod-k-pretekomstartova-listina
 
Deviata etapa začala rýchlym tempom a to aj napriek tomu, že vedúca skupina sa vyprofilovala na prvých kilometroch. Do úniku sa dostali Alan Marangoni (Can-Garmin), Matteo Busato (Southeast), Alessandro Malaguti (Nippo-Vini Fantini), Nicola Boem (Bardiani) a Oscar Gatto (Androni). Talianska skupinka na
ÚNIK DŇA
garmin Alan Marangoni
(Can-Garmin)
southeast Matteo Busato
(Southeast)
androni

Oscar Gatto

(Androni)
nippo

Al. Malaguti

(Nippo-Vini Fantini)
bardiani Nicola Boem
(Bardiani)
čele pretekov si po prvej hodine pretekov dokázala vybudovať 4-minútový náskok.
 
V tomto roku si užívajú cyklisti na Gire krásne počasie, inak tomu nebolo ani dnes, na trati opäť svietilo slnko. Dobrý deň to vyzeral byť aj pre Tinkoff-Saxo, ktorý mal ružový dres, ale hneď od začiatku etapy sa na čelo hlavného balíka posunul tím Lotto-Soudal. Belgický celok chcel na Gire vyhrávať čo najviac a najlepšou cestou k tomu bola rýchlosť Andrého Greipela. Postupne sa k nim pridali aj ostatné celky, ktoré mali na konci etapy víťazné záujmy, takže si zodpovednosť za hromadný dojazd pekne podelili.
 
Vo vedúcej skupine sa nenachádzal ani jeden borec, ktorý by ohrozoval jazdcov v celkovom poradí. Domáci jazdci v úniku by potrebovali viac zvlnený terén, aby mohli pomýšľať na nejaké prekvapenie, pri koncentrácii šprintérskych celkov tak len prezentovali tímových sponzorov. Najznámejším mužom na čele pretekov bol Oscar Gatto, ktorého poznáme z jeho minuloročného pôsobenia v Cannondale, kde bol pomocníkom Petra Sagana na jarných klasikách. Jediná vrchárska prémia neaktivovala v úniku žiadnu súťaživosť, ako prvý preťal jej vrchol Alessandro Malaguti.
 
Tempo na trati bolo celkom svižné, ale nálada bola pokojná a situácia zostávala nezmenená. Náskok vedúcej skupiny sa mierne zmenšoval, šprintérske tímy možno lákali dve rýchlostné prémie, ktoré mohli ovplyvniť bodovaciu súťaž. Hlavný balík to napokon nepreháňal so sťahovaním náskoku utečencov. Pre tím IAM Cycling potom prišla nepríjemná správa, že z pretekov odstúpil ich najrýchlejší jazdec Matteo Pelucchi, ktorý sa úplne nezotavil z pádu, ktorý utrpel v druhej etape. 
 
V poslednej štvrtine etapy začal pretekárom fúkať
28°C
vietor do chrbta, čo bola vďačná podpora pre utečencov. Tí dokázali dlhú dobu udržiavať nemenný odstup od pelotónu a šprintérske celky museli poriadne zvýšiť svoje úsilie, aby sa na konci neodohralo veľké prekvapenie. Lotto-Soudal a Trek boli tými celkami, ktoré jediné jazdili na čele pelotónu. Desať kilometrov pred cieľom mala vedúca skupina náskok 90 sekúnd, ale vpredu už boli len štyria jazdci, pretože Oscar Gatto mal defekt. Taliansky jazdec bol veľmi nahnevaný, keďže cítil šancu na etapový triumf. Na konci mal určite patriť medzi najrýchlejších v čelnej partii.
 
Päť kilometrov pred cieľom už utečenci vedeli, že len vlastnou chybou sa môžu pripraviť o cenný úspech. Medzitým mal mechanické problémy Richie Porte, ktorý sa za pomoci kolegov musel vracať do pelotónu. Jeho strata bola v jednom momente 35 sekúnd. To chcel využiť Etixx, ktorý sa postavil na čelo hlavného balíka.
 
Na konci sme teda videli prekvapujúci záver etapy, keď utečenci nachytali pelotón na hruškách, a z víťazstva sa radoval Nicola Boem. Pelotón finišoval so stratou 18 sekúnd, Richie Porte zaostal 1:05. Kilometer pred cieľom útočil Alan Marangoni, ale nebol to rozhodujúci nástup. Jeho atak zlikvidoval Nicola Boem, ktorý bol na páske aj najrýchlejší. Pre tím Bardiani je to prvé víťazstvo na Gire a nadviazali tak na svoje minuloročné úspechy. Špurt pelotónu vyhral Nizzolo pred Modolom. Nicola Boem sa okrem toho dostal aj na čelo bodovacej súťaže.
 
Videli sme veľmi rýchlu etapu, ktorú ovplyvnilo to, že sa jazdilo po vetre. Utečenci tak dostali šancu jazdiť vo vysokom tempe napriek tomu, že im dochádzali sily. V hlavnom balíku sa všetci až príliš spoliehali na tím Lotto-Soudal, ktorý na konci nedostával od ostatných tímov takú pomoc, aby vedúcu skupinu dobehli.  Smoliarom dňa bol Oscar Gatto, ktorý vypadol z vedúcej skupiny kvôli defektu tesne pred cieľom. Jazdec tímu Androni tak prišiel o mimoriadnu šancu pobiť sa o etapový triumf.  
 
Favoriti na celkové poradie prežili tento deň bez straty, jedinú výnimku tvoril tretí muž poradia Richie Porte, ktorý mal v tom najhoršom momente mechanické problémy a ani za podpory svojich kolegov sa potom nedokázal vrátiť do hlavného balíka. Pri stíhacej jazde musel dokonca krotiť spolujazdcov, aby udržal ich tempo. Nakoniec stratil 47 sekúnd. Austrálsky pretekár mal pred rýchlym finišom defekt predného kolesa. V tejto situácii mu pomohol jeho krajan Simon Clarke z tímu Orica, ktorý mu dal svoje predné koleso, aby mohol Porte okamžite pokračovať na ceste. Lenže túto pomoc rozhodcovia vyhodnotili ako nepovolenú pomoc od jazdca iného tímu, čo je porušenie pravidiel, preto dostal Porte pokutu 200 švajčiarskych frankov a penalizáciu dvoch minút! Po dnešnej etape mu tak patrí až dvanáste miesto so stratou 3:09 na Alberta Contadora.
 
 
Mauro Vegni (riaditeľ pretekov): "Je jasné, že nebolo o čom premýšľať, pravidlá sú pravidlá. Myslím si, že pravidlá musia byť dodržiavané kvôli dôveryhodnosti tohto športu a v tomto prípade išlo o zachovanie dôveryhodnosti Gira. Toto je naša záležitosť, ktorá je posudzovaná z pohľadu komisárov a ich rozhodnutie je definitívne."
 
David Brailsford (riaditeľ tímu Sky): "Ide o to, či sa na to pozeráte z hľadiska litery zákona, alebo ducha zákona. Väčšina ľudí asi uzná, že to bol jeden z najväčších momentov fair-play, ktoré sme videli v športe po dlhú dobu, špeciálne v tom našom, ktorý bol zasiahnutý nekalými praktikami. Iní to však posudzujú podľa prísnej litery zákona. Budeme pokračovať v našom boji a dúfam, že už nedostaneme žiadny defekt. Je škoda, že ľudia nevidia zmysel tej pomoci, v skutočnosti to bolo férové gesto, Porte nezískal žiadnu nespravodlivú výhodu."
       
Simon Clarke (Orica): "Richie mal defekt a potreboval pomocnú ruku. Boli to jedny z tých kľúčových sekúnd, keď môžete stratiť Giro. Bola to len pomoc pre kamoša. V žiadnom prípade to nebola nejaká tajná dohoda, že budeme proti niekomu jazdiť. Keď sa to stalo, nemal tam nikoho. Bol som tam, tak som mu pomohol." 
   
Nicola Boem (Bardiani):"Som veľmi šťastný a spokojný. Na Giro som prišiel, aby som vybojoval veľký výsledok, ale nečakal som, že ho dosiahnem už dnes. 20 kilometrov pred cieľom sme mali dobrú časovú výhodu. Vedeli sme, že nám to môže vyjsť do cieľa, preto sme dobre spolupracovali až do konca. Tam atakoval Marangoni, ale ja som ho nemohol nechať ujsť. Nechcel som premárniť túto príležitosť."
 
VÝSLEDKY 10. ETAPY:
1. vlajka BOEM Nicola BARDIANI - CSF PRO TEAM 4h 26' 16''
2. vlajka BUSATO Matteo SOUTHEAST PRO CYCLING + 00' 02''
3. vlajka MALAGUTI Alessandro NIPPO - VINI FANTINI + 00' 04''
4. vlajka MARANGONI Alan TEAM CANNONDALE - GARMIN + 00' 04''
5. vlajka NIZZOLO Giacomo TREK FACTORY RACING + 00' 18''
6. vlajka MODOLO Sacha LAMPRE - MERIDA + 00' 18''
favoriti na celkové poradie + 00' 18''
150. albansko PORTE Richie SKY PROCYCLING + 01' 05''
 
 
PRIEBEŽNÉ PORADIE PO 10. ETAPE:
1. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO 42h 58' 09''
2. vlajka ARU Fabio ASTANA PRO TEAM + 00' 03''
3. vlajka LANDA Mikel ASTANA PRO TEAM + 00' 46''
4. vlajka CATALDO Dario ASTANA PRO TEAM + 01' 16''
5. vlajka KREUZIGER Roman TEAM TINKOFF - SAXO + 01' 46''
6. URÁN Rigoberto ETIXX - QUICK-STEP + 02' 10''
7. vlajka VISCONTI Giovanni MOVISTAR TEAM + 02' 12''
8. vlajka CARUSO Damiano BMC RACING TEAM + 02' 20''
9. AMADOR Andrey MOVISTAR TEAM + 02' 24''
10. vlajka KÖNIG Leopold SKY PROCYCLING + 02' 30''
 
 
CELKOVÁ SÚŤAŽ BODOVACIA SÚŤAŽ
tinkoff vlajka CONTADOR Alberto bardiani vlajka BOEM Nicola
TEAM TINKOFF - SAXO BARDIANI - CSF PRO TEAM
VRCHÁRSKA SÚŤAŽ SÚŤAŽ DO 23 ROKOV
giant vlajka GESCHKE Simon astana vlajka ARU Fabio
TEAM GIANT - ALPECIN ASTANA PRO TEAM
 
 
 
 

 
 
Krátke preview etapy:
Druhý týždeň je pre šprintérov vľúdnejší, ktorí svoju príležitosť dostanú hneď po voľnom dni. Lotto-Soudal, Giant-Alpecin, Trek či IAM Cycling zoberú etapu do svojich rúk, aby sme videli ďalší hromadný špurt. To je jasné. Dnešný dojazd však nebude jednoduchý, posledný kilometer obsahuje dve ostré, 90-stupňové zákruty, ktoré rozhodnú o víťazovi etapy. Z toho dôvodu víťazom nemusí byť ten najrýchlejší z cyklistov. Ani jeden šprintér zatiaľ neopustil podujatie, preto bude na konci veľký pretlak. O ten sa postarajú aj favoriti na celkové poradie, ktorí sa budú v závere obávať nepríjemných kolízii, aby nedopadli ako Contador v šiestej etape. Tento technický dojazd tak bude opäť nervózny.          
 
Krátky opis trasy:
Pre mnohých pretekárov bude pokračovať voľný deň aj v desiatej etape, výnimku budú tvoriť len šprintéri, ktorí museli na svoju ďalšiu šancu trpezlivo čakať. Rovinatý deň obsahuje len jedno menšie stúpanie a pelotón sa bude celý čas pohybovať po brehu Jadranského mora. Jazdci na GC sa postavia na štart so želaním, aby minuli čo najmenej energie, utečenci sa budú spoliehať na slabú organizáciu šprintérskych tímov, tie však budú chcieť pripraviť pre svojich najrýchlejších cyklistov hromadný dojazd. Bolo by prekvapením, keby sa im to nepodarilo.          
 
 
giro-2015-etapa-10
 
 
ĎALŠIE ETAPY GIRO d'ITALIA 2015:
 
ikona-1ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5ikona-6ikona-7ikona-8ikona-9ikona-11ikona-12ikona-13ikona-14ikona-15ikona-16ikona-17ikona-18ikona-19ikona-20ikona-21
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop