Giro: Gilbert sa dočkal, Contador sa zlepšuje, Aru spravil chybu

3.5.2015, 20:25 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
Zatiaľ čo sa Tour de France zvlnené etapy s krátkym a prudkým cieľovým stúpaním akoby bála zaradiť do itinerára, na Gire aj Vuelte ich každý rok vidíme a sľubujú vzrušujúce vyvrcholenie dňa.
 
12. etapa Giro d'Italia 2015 (UCI World Tour, 98. ročník)
21.5. štvrtok zvlnená ciel rovina Imola > Vicenza 190 km vitaz Gilbert
historia-pretekovuvod-k-pretekomstartova-listina
 
Pred štartom novinári netrpezlivo očakávali príchod Rigoberta Urána na pódium. Kolumbijčan sa podpísal a zástupcom médií iba stroho oznámil, že po včerajšom páde bude pokračovať, hoci v bolestiach.
 
Prvých 120 kilometrov bolo na klasickej rovine, ale priebeh nebol príliš typický. Dlho sa nevedel vytvoriť únik a ani prokontinentálne celky neboli príliš aktívne. Bez mála až po dvoch hodinách sa dopredu dostala skupina, ktorej sa podarilo vybudovať náskok vyšší ako pár desiatok sekúnd.
 
Patrick Gretsch (Ag2r), Kenny Elissonde (FDJ), Nick Van der Lijke (LottoNL), Davide Appollonio (Androni) a Enrico Barbin (Bardiani) vytvorili čelnú skupinu. Najprv si náskok budovali rýchlo, ale na hranici 2:30 ich pelotón zaskočil a začal sťahovať. 70 km pred pásku už mali iba 70-sekundový náskok.
 
17°C
V hlavnej skupine došlo počas tretej hodiny aj k menšiemu pádu Kolumbijčanov Carlosa Betancura a Darwina Atapumu. Obaja pokračovali.
 
Maličká medzera sa nepáčila skvelému časovkárovi Gretschovi a odhodlal sa k samostatnému úniku. Urobil dobre, pretože už v stúpaní na prvú prémiu bol zbytok pôvodného úniku pohltený. Tento osud si však onedlho počkal aj Nemca.
 
Bolo zaujímavé, že Tinkoff-Saxo mal strpenie s množstvom nástupov, ktoré vzápätí prišli. Ak by ich tempo nebolo tak vysoké, partia mohla mať ešte hodinu menší náskok a pelotón pokoj. Odskočiť na viac ako pol minúty sa v ďalšom priebehu podarilo Louisovi Vervaekemu z Lotta-Soudal a Gianfrancovi Ziliolimu z Androni. Aj to však dlho netrvalo a v stúpaní na Crosara (3,7 km; 9,1 %) viedol etapu pelotón. Vedľa Tinkoffu to kontrolovala aj Orica.
 
1500 metrov pred vrcholom odišiel Beňat Intxausti (Movistar) po prémiu 3. kategórie a zvýšil svoj náskok na čele modrej súťaže už na deväť bodov. Naťahujúci sa pelotón viedol najrpv Michael Rogers, potom jeho kolega Roman Kreuziger a tristo metrov pred vrcholom ich vymenil samotný Alberto Contador. Favoriti ale prešli Crosarou pokope.
 
Zjazd bol vlhký a s množstvom zákrut. Najčastejší tohtosezónny "padáč" Simon Gerrans (Orica) sa ocitol na zemi a bolo po jeho šanciach na dnešný triumf. Veľmi dobre si ešte počínal jeho kolega Michael Matthews, stále prítomný vpredu. Pádov bolo viacero, zrejme však žiadni favoriti.
 
V predposlednom stúpaní Peralo (2,8 km; 7 %), ktoré nebolo hodnotené, si šiel za mediálnou pozornosťou Franco Pellizotti. Zdalo sa, že Contador v spolupráci s Movistarom by rádi potrápili Fabia Arua, ktorý nevyzeral najlepšie. Astana však svojho lídra obklopila a nedopúšťala žiadne prekvapenia. Mali tam jasnú prevahu. Začalo opäť pršať.
 
Keďže vrchárov Pellizoti príliš nezaujímal, Astana dala voľnú ruku Tanelovi Kangertovi, aby skúsil Taliana dostihnúť a pobiť sa o víťazstvo. Po Estóncovi atakoval preriedenej skupine aj Philippe Gilbert (BMC) s Ionom Izagirrem (Movistar). Najväčší favorit bol teda jasný, majster sveta z Valkenburgu.
 
Kangert si víťaza vrchárskej súťaže z Tour 2009 dostihol, Gilbert však nie a BMC začalo pracovať na čele skupiny vrchárov. S taliansko-estónskou dvojicou to vyzeralo nádejne. BMC však odviedlo fantastickú robotu. Čelo stiahli a mohol nastúpiť majster svojho remesla Phil. Na prudkom kopci vyhral suverénne, s náskokom troch sekúnd.
 
Pre vývoj Gira však bola podstatnejšia strata Fabia Arua, ktorý sa dnes v daždi viditeľne necítil dobre a dorazil až so stratou 16 sekúnd na Gilberta, hoci mu rozhodcovia päť odpustili, keďže prišiel v skupine. Navyše, Pistolero vycítil šancu a chytil sa jej za pačesy. Dorazil druhý a bral aj bonifikácie. To, čo nedokázala rozdeliť prvá polovica Gira, sa podarilo v nenápadnej zvlnenej etape. Aru má po novom na Contadora 17-sekundovú dieru. Landa s Cataldom ostávajú tretí, resp. štvrtý.
 
 
Philippe Gilbert (BMC): "Bola to veľmi ťažká etapa a na začiatku aj poriadne rýchla. Po včerajšom dni som bol veľmi sklamaný, skoro celú noc som nespal. Včera sa mi nepodarilo vyhrať, pretože na konci som bol úplne prázdny. Dnes som nemohol urobiť žiadnu chybu, pretože to bola moja posledná príležitosť na týchto pretekoch. Vedenie tímu mi dodalo sebavedomie a rozhodli sme sa, že nebudeme pracovať celý deň, aby sme zostali čerství na konci. Nakoniec sa nám to podarilo, moji spolujazdci mi veľmi pomohli. Pred finišom som si veril, pretože som si ho bol obhliadnuť ešte na jar a vedel som, že môže robiť rozdiely."
 
Alberto Contador (Tinkoff-Saxo): "Myslím si, že moje nohy sú stále lepšie a lepšie. Niekoľko posledných dní sa stále hovorilo len o mojom ramene, ale aj moje nohy utrpeli počas toho pádu. Cítim sa lepšie a dúfam, že sa budem zlepšovať až do konca. Na Grand Tour robí rozdiely schopnosť zostaviť sa. Arua sledujem celkom pozorne. Dnes na posledných stovkách metrov vyzeral byť trošku unavený, nebol to jeho deň. Ale rozhodujúci bude aj tak záverečný týždeň. Od začiatku sa bojuje veľmi tvrdo a každý je už unavený. No pred sebou máme ešte poriadne dlhú cestu do cieľa. A každý deň sa udeje tisíc vecí. Som veľmi spokojný, ako opadla dnešná etapa, že som si polepšil v klasifikácii a že ako tím naďalej jazdíme inteligentne a využívame naše skúsenosti."
 
Fabio Aru (Astana): "Na konci som sa dostal do problémov, pretože som sa dostatočne nenajedol. V závere nebolo veľa času, aby som sa mohol najesť, takže na posledné stúpanie som prišiel prázdny. Bolo teda nevyhnutné, že niečo musím stratiť. Urobil som chybu a musel som za ňu zaplatiť. V cyklistike sa učíte každý deň. Ale Giro je ešte dlhé a my sa už zameriavame na nasledujúcu etapu."  
 
           
VÝSLEDKY 12. ETAPY:
1. albansko GILBERT Philippe BMC RACING TEAM 4h 22' 50''
2. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO + 00' 03''
3. vlajka ULISSI Diego LAMPRE - MERIDA + 00' 03''
4. vlajka GESCHKE Simon TEAM GIANT - ALPECIN + 00' 03''
5. vlajka BATTAGLIN Enrico BARDIANI - CSF PRO TEAM + 00' 03''
9. albansko VAN DEN BROECK Jurgen LOTTO SOUDAL + 00' 06''
10. vlajka LANDA Mikel ASTANA PRO TEAM + 00' 06''
11. URAN Rigoberto ETIXX - QUICK-STEP + 00' 06''
12. albansko PORTE Richie SKY PROCYCLING + 00' 06''
14. vlajka CARUSO Damiano BMC RACING TEAM + 00' 06''
15. vlajka VISCONTI Giovanni MOVISTAR TEAM + 00' 06''
16. vlajka KREUZIGER Roman TEAM TINKOFF - SAXO + 00' 06''
17. vlajka KÖNIG Leopold SKY PROCYCLING + 00' 11''
20. AMADOR Andrej MOVISTAR TEAM + 00' 11''
26. vlajka ARU Fabio ASTANA PRO TEAM + 00' 11''
 
 
PRIEBEŽNÉ PORADIE PO 12. ETAPE:
1. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO 51h 17' 06''
2. vlajka ARU Fabio ASTANA PRO TEAM + 00' 17''
3. vlajka LANDA Mikel ASTANA PRO TEAM + 00' 55''
4. vlajka CATALDO Dario ASTANA PRO TEAM + 01' 30''
5. vlajka KREUZIGER Roman TEAM TINKOFF - SAXO + 01' 55''
6. URÁN Rigoberto ETIXX - QUICK-STEP + 02' 18''
7. vlajka VISCONTI Giovanni MOVISTAR TEAM + 02' 21''
8. vlajka CARUSO Damiano BMC RACING TEAM + 02' 28''
9. AMADOR Andrey MOVISTAR TEAM + 02' 38''
10. vlajka KÖNIG Leopold SKY PROCYCLING + 02' 44''
 
 
CELKOVÁ SÚŤAŽ BODOVACIA SÚŤAŽ
tinkoff vlajka CONTADOR Alberto bardiani vlajka BOEM Nicola
TEAM TINKOFF - SAXO BARDIANI - CSF PRO TEAM
VRCHÁRSKA SÚŤAŽ SÚŤAŽ DO 23 ROKOV
movistar vlajka INTXAUSTI Beňat astana vlajka ARU Fabio
MOVISTAR TEAM ASTANA PRO TEAM
 
 
 
 

 
 
Krátke preview etapy:
BMC a Orica stratili včerajšiu etapu a podobné zaváhanie si nemôžu dovoliť, pretože ich pretekárom nezostáva na trati veľa príležitostí. Pre Gilberta je špurt do kopca ideálnym miestom na zisk etapového vavrínu, to isté môžeme povedať o Matthewsovi či Gerransovi. Na rovinatých pasážach budú mať ich spolujazdci ľahkú úlohu kontrolovať utečencov, ale na záverečných tridsiatich kilometroch sa všetko zmení. Dve krátke, ale prudké stúpania môžu rozbiť hlavný balík a odštartovať útočné momenty, ktoré tieto celky jednoducho musia ustriehnuť. Aktívne by mali jazdiť aj Lampre-Merida a Movistar, keďže Ulissi už vyhral jeden špurt do kopca a Lobato patrí na tomto teréne k najlepším na svete. Ako vždy, všetko bude závisieť od toho, ako sa k tomu postaví Astana. Aru môže záverečný špurt vidieť ako šancu na ružový dres, jeho kolegovia sú zase dostatočne výbušní, aby získali etapové víťazstvo, takže kazašský celok to môže na konci každému záujemcovi poriadne sťažiť.              
 
Krátky opis trasy:
Ak sa výbušní pretekári nedostali do včerajšej koncovky, nemusia zúfať, pretože v dvanástej etape dostanú príležitosť ukázať sa na strmom cieľovom dojazde. Etapa štartuje jednoduchým spôsobom a tento trend si udrží až do svojej poslednej tretiny. Tam sa cesta zdvihne prostredníctvom troch krátkych, ale prudkých stúpaní. Najťažším z nich je Crosara (3,7 km; 9,1 %), ktoré dosahuje aj dvojciferné gradienty. Za ním nasleduje Peralo (2,8 km; 7 %) a obidva tieto kopce môžu slúžiť na útok z diaľky. Výbušní cyklisti však budú chcieť tieto nástupy kontrolovať, aby sa mohli sa presadiť na poslednom kilometri. Ten má priemer sedem percent, ale sklon jeho druhej časti neklesne pod  desať percent. Aj dvanásta etapa pripravila vzrušujúce finále, avšak to uvidíme len vtedy, ak si to na konci nerozdajú utečenci.       
 
 
giro-2015-etapa-12
 
 
ĎALŠIE ETAPY GIRO d'ITALIA 2015:
 
ikona-1ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5ikona-6ikona-7ikona-8ikona-9ikona-10ikona-11ikona-13ikona-14ikona-15ikona-16ikona-17ikona-18ikona-19ikona-20ikona-21
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop