Aru na piedestále, Contador stratil dve minúty, ale maglia rosa udržal

3.5.2015, 20:25 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
Všetky preteky, aj tie vynikajúce, musia raz skončiť a 98. ročník Gira si svoju deriéru naplánoval na posledný májový víkend. Najprv horskou etapou do známeho Sestriere a v nedeľu rovinou z Turína do Milána.
 
20. etapa Giro d'Italia 2015 (UCI World Tour, 98. ročník)
30.5. sobota horská ciel rovina Saint Vincent > Sestriere 199 km vitaz Aru
historia-pretekovuvod-k-pretekomstartova-listina
 
Únik dnes mal šancu na úspech, takže od úvodu sa tvrdo bojovalo. Na ôsmom kilometri sa podarilo ujsť dvojici Alexej Saramotins (IAM) a Giacomo Berlato (Nippo), ale mnoho tímov s tým nebolo spokojných a nasledujúcu pol hodinu sa tvrdo bojovalo, kto ich vpredu doplní. Napokon to bola sedmička Julien Berard (Ag2r), Marco Bandiera (Androni), Nicola Boem (Bardiani), Diego Ulissi (Lampre-Merida), Ion Izagirre (Movistar), Matteo Busato (Southeast) a Ilnur Zakarin (Kaťuša).
 
Najvyššie v poradí bol na slušnom 24. mieste Izagirre, ale s priepastnou stratou hodiny a dvadsiatich minút. Zdalo sa, že to môže byť ideálna skupina. Na hranici 60. kilometra mali k dobru dve a štvrť minúty, ale potom sa situácia zmenila a Tinkoff-Saxo na čele hlavného poľa medzeru prestal zväčšovať. Možno to ani vpredu nebolo ideálne. Byť v partii s Izagirrem, Ulissim či Zarakinom v takejto etape neznamená príliš veľké šance na triumf.
 
Movistar bol vo výbornej pozícii. Vpredu mal slušného vrchára Izagirreho so šancou na etapové víťazstvo a zároveň deväť ľudí bolo príliš veľa na to, aby na Colle delle Finestre výrazne bodoval Steven Kruijswijk a obral tak Giovanniho Viscontiho o modrý dres. Musel by odísť z hlavného poľa, čo by ako deviaty muž celkovo nemal ľahké. Samozrejme, všetky teórie mohli španielskemu celku stroskotať na malej medzere medzi únikom a pelotónom.
 
25 kilometrov pred začiatkom stúpania na Finestre mal únik stále iba dvojminútový náskok. Vyzeralo to všelijako, len nie nádejne. Vrchári sa dnes už nemali na čo šetriť, takže sa dalo čakať, že jeden-dva nástupy v hlavnom poli budú pre deviatku osudné. Vysoké tempo Tinkoffu jasne hovorilo o tom, že Contador sa ničoho nebojí a možno opäť ukáže svoju silu.
 
K ruskému tímu sa pridávalo aj holandské Lotto, takže bolo jasné, že Kruijswijk súboj o vrchársky dres rozhodne nevzdal a spolu s Viscontim zohrajú tvrdý súboj. Holanďanovou smolou bol fakt, že tu na Gire nemal spolujazdca porovnateľných horolezeckých kvalít, ktorý by mu napr. dnes pomohol priamo v kopci.
 
Prvé tri hodiny sa odjazdili vysokou priemernou rýchlosťou 46 km/h. Počasie bolo ideálne a Colle delle Finestre s úctivými parametrami 18,5 km; 9,2 %; max. 14 % už na dohľad. Keď začal únik stúpať, favoriti ho už prakticky videli, takže začínalo sa odznova.
 
S touto situáciou sa nechcel zmieriť hlavne Giacomo Berlato z Nippa, ktoré bolo ešte vlani klasickým kontinentálnym tímom, takže pre nich mala každá sekunda na výslní vysokú cenu. Po chvíli ho doplnil Ilnur Zakarin. Stále však boli pelotónu na dostrel, a tam už viacerí pretekári začali poškuľovať po atakoch.
 
Ako prvý vyšpurtoval z hlavného poľa Stefano Pirazzi z Bardiani a medzi tým vyšší prevodový stupeň zaradil Zakarin až sa zbavil Berlata. Rus začal svoj náskok zvyšovať a dostal aj cez minútu.
 
Pelotón sa už v úvodnej tretine výstupu poriadne preriedil a vystúpil si z neho dokonca Giovanni Visconti, čo bola výborná správa pre Kruijswijka. V 30-člennej partii bolo až šesť ľudí z Astany, ale ostatné tímy maximálne vo dvojici. Aj Contador už iba s Rochem.
 
V polovici Finestre mal Zakarin náskok 55 sekúnd na Pirazziho a ten ďalších 35 na skupinu favoritov, kde sa to snažil trhať Kruiswijk. Už vlani na Tour de France sme upozorňovali na jeho mimoriadnu výdrž v tempárskych stúpaniach a dnes mal výborné predpoklady na minimálne zisk modrého dresu, hoci tam bol stále Beňat Intxausti z Movistaru, ktorý ak by preťal vrchol Finestre pred Holanďanom, vymenil by kolegu v treťom najcennejšom drese práve on.
 
Pred vjazdom na šotolinovú poslednú časť kopca skupina najlepších vrchárov dostihla Pirazziho, ktorý sa v nej snažil držať. Ostali tam už iba Contador, Kangert, Aru, Landa, Hesjedal, Kruiswijk, Intxausti a Urán. Štvrtý až šiesty muž poradia Amador, König a Trofimov tam chýbali. Spolu s Carusom strácali pol minúty na súperov.
 
5500 metrov pred vrcholom najvyššieho kopca tohtoročného Gira odpadol Intxausti a Kruiswijk vedel, že má vrchárske tričko plne vo svojej réžii. Skupinu favoritov začal okamžite ťahať, nie žeby to pred tým vôbec nerobil. Mohol sa tiež posunúť cez Carusa na ôsmu priečku celkovo. Medzi nimi bolo iba 30 sekúnd.
 
Ako prvého z top favoritov začali nohy svrbieť Mikela Landu. Jeho atak vyzeral veľmi nádejne. Nechytil sa ho nikto. Chvíľu to skúšal Pistolero, ale asi po desiatich sekundách sa na to vykašľal.
 
Formu chcel opäť ukázať aj Ryder Hesjedal, a to už bola hrozba pre Kruijswijka, takže si ho dolepil a zachytili to Contador, Aru aj Urán. Po chvíli tiež Kangert. Všetci ostatní odpadli a podľa GPS strácali viac ako minútu, takže Hesjedal mohol pomýšľať možno aj na posun do Top 5 cez Trofimova s Königom. Českému borcovi asi nefungovala vysielačka, pretože sa do jeho skupiny snažil natlačiť mechaničák Sky a zrejme mu túto informáciu zdeliť.
 
Dva a pol kilometra pred vrcholom Finestre sme videli niečo nečakané, Hesjedal, Kruiswijk, Aru, Urán a dokonca aj Kangert odišli Pistolerovi.
 
Takmer úplne hore Landa dobehol Zakarina a prekvapení fanúšikovia v kopci s údivom sledovali osamoteného lídra pretekov strácajúceho čoraz viac na súperov.
 
Finestrem prešli ako prví Landa so Zakarinom. Za nimi dvojička Hesjedal - Urán, tesne po nich Aru. Potom Kruijswijk, Kangert a až tak Contador s mankom zhruba 1:30 na Landu. Pripomíname, že pred dnešným dňom to bolo 5:15. Opäť to vyzeralo na prehodenie druhého miesta medzi jazdcami Astany. Zároveň to bol game over pre nešťastníka Kruijswijka, ktorého obral o vrchársky dres atak Hesjedala, ktorým odpáral Pištoľníka.
 
Contador je však vynikajúci zjazdár, takže sa dalo čakať, že tu nechá dušu. Cesta však bola poprchaná dažďovými kvapkami.
 
Čo urobilo Finestre s celkovým poradím? Vyzeralo to tak, že Landa vymení Arua na druhom mieste, Hesjedal skončí na piate pred Koniga s Trofimovom a dopredu pôjde aj deviaty Kruijswijk, možno o dve, teoreticky až tri miesta. Jediný Urán nemal ambície v celkovom poradí. Bol na 15. mieste a pred sebou mal navyše Kangerta, ktorý dnes šiel tiež výborne.
 
Čelné skupiny rozhodne nespolupracovali vzorne. Zakarin nestriedal Landovi, prečo by aj. Hesjedalovi s Kruijswijkom zasa nepomohli Urán s Aruom. Contador dorazil Kangerta, ale ani ten, samozrejme, nemal záujem ťahať a skôr si túto situáciu užíval. Astana aj v poslednej horskej etape ukázala to, čo celé Giro. Obrovskú silu v kopcoch a z hľadiska celkového poradia chceli napodobniť Belkin z vlaňajšej Tour de France, kde mali v Top 15 troch pretekárov. Kazaši to ale dotiahli do oveľa hmatateľnejších výsledkov až s dvojicou na pódiu a štyrmi triumfami.
 
Piaty bol ešte v hre. 9,2 km pred páskou začalo Sestriere so sklonom 5,4 % a svetlomodrí mali v hre Landu s Aruom. Tesne pred začiatkom stúpania sa prvé dve skupiny spojili. Landa začal ťahať Arua, takže to vyzeralo na skorý atak mladého Taliana. Hesjedal, Kruijswijk a Urán ostávali v psychickej pohode. Contador strácal 1:15, početná skupina s ostatnými borcami z Top 10 až na Trofimova 1:50.
 
Sestriere bolo oproti Finestre trochu nudnejšie, nič sa nedialo až do méty 2000 pred cieľom, keď prišiel očakávaný atak Fabia Arua. Chytil sa ho Rigoberto Urán, ale iba na chvíľu a 24-ročný borec šiel sám.
 
Ešte pred pár dňami vyzeral na uterák a mnohí ho odpisovali z pódia, ale Aru dal kritikom včera aj dnes tvrdú ranu. Na Sestriere prišiel ako prvý s náskokom 18 sekúnd na Hesjedala a 24 na Urána s Landom. Kruijswijk s mankom 34 sekúnd. Pistolero už záver vypustil, dostal 2:25, ale náladu mal výbornú. Amador a spol finišovali tesne za ním. Dnes teda došli do cieľa ako prví traja rovnakí pretekári ako včera, aj v totožnom poradí. Dokonca aj Top 7 vyzerá úplne rovnako, iba sa vymenili Kangert s Landom.
 
Pod silným tlakom Astany dnes Alberto stratil punc dokonalosti a prišiel aj o malú časť image-u, ale celé tri týždne jazdil veľmi aktívne a aj keď nemusel, atakoval. Tým stratil nejaké sily, ktoré mu dnes chýbali, no zvládol to ako veľký profesionál. Zajtra teda vytvorí klub nesmrteľných, ktorí vyhrali všetky tri Grand Tour minimálne dvakrát. Doteraz bol takýmto cyklistom iba osamotený Bernard Hinault. Mercxovi s Anquetilom sa nepodarilo viacnásobne triumfovať na Vuelte.
 
 
Alberto Contador, víťaz Giro d'Italia 2015: "Bol to veľmi ťažký deň. Astana bola na Finestre silná. Dnes som nemal dobré nohy. Zaplatil som daň za snahu v predchádzajúcich dňoch. Vedel som, že keď veľmi veľa nestratím, udržím dres, takže podľa toho som jazdil. Dnes si dáme oslavnú večeru, ale od zajtra začíname prípravu na Tour de France."
 
 
VÝSLEDKY 20. ETAPY:
1. vlajka ARU Fabio ASTANA PRO TEAM 5h 12' 25''
2. vlajka HESJEDAL Ryder TEAM CANNONDALE - GARMIN + 00' 18''
3. URÁN Rigoberto ETIXX - QUICK-STEP + 00' 24''
4. vlajka LANDA Mikel ASTANA PRO TEAM + 00' 24''
5. vlajka KRUIJSWIJK Steven TEAM LOTTO NL - JUMBO + 00' 34''
6. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO + 02' 25''
7. vlajka KANGERT Tanel ASTANA PRO TEAM + 02' 28''
8. vlajka PELLIZOTTI Franco albansko + 02' 28''
9. vlajka KÖNIG Leopold SKY PROCYCLING + 02' 28''
10. vlajka ROSA Diego ASTANA PRO TEAM + 02' 28''
11. vlajka CARUSO Damiano BMC RACING TEAM + 02' 28''
12. AMADOR Andrey MOVISTAR TEAM + 02' 34''
15. vlajka GENIEZ Alexandre FDJ + 03' 18''
20. vlajka TROFIMOV Jurij KATUSHA TEAM + 07' 37''
 
 
PRIEBEŽNÉ PORADIE PO 20. ETAPE:
1. vlajka CONTADOR Albert TEAM TINKOFF - SAXO
2. vlajka ARU Fabio ASTANA PRO TEAM + 02' 02''
3. vlajka LANDA Mikel ASTANA PRO TEAM + 03' 14''
4. AMADOR Andrey MOVISTAR TEAM + 08' 19''
5. vlajka HESJEDAL Ryder TEAM CANNONDALE - GARMIN + 09' 52''
6. vlajka KÖNIG Leopold SKY PROCYCLING + 10' 50''
7. vlajka KRUIJSWIJK Steven TEAM LOTTO NL - JUMBO + 11' 02''
8. vlajka CARUSO Damiano BMC RACING TEAM + 12' 17''
9. vlajka GENIEZ Alexandre FDJ + 16' 00''
10. vlajka TROFIMOV Jurij KATUSHA TEAM + 16' 23''
11. albansko MONFORT Maxime LOTTO SOUDAL + 17' 51''
12. albansko VAN DEN BROECK Jurgen LOTTO SOUDAL + 25' 12''
13. vlajka KANGERT Tanel ASTANA PRO TEAM + 28' 14''
14. URÁN Rigoberto ETIXX - QUICK-STEP + 28' 35''
15. vlajka MOINARD Amael BMC RACING TEAM + 30' 23''
   
       
CELKOVÁ SÚŤAŽ BODOVACIA SÚŤAŽ
tinkoff vlajka CONTADOR Alberto trek vlajka NIZZOLO Giacomo
TEAM TINKOFF - SAXO TREK FACTORY RACING
VRCHÁRSKA SÚŤAŽ SÚŤAŽ DO 23 ROKOV
movistar vlajka VISCONTI Giovanni astana vlajka ARU Fabio
MOVISTAR TEAM ASTANA PRO TEAM
 
 
giro-2015-skupina-favoritov-tcgf
Landa, Urán, Contador, Kruijswijk, Hesjedal (© Courtesy Slipstream Sports)
 
 
 
 

 
 
Krátke preview etapy:
Len nečakaná udalosť môže zmeniť poradie na prvých troch miestach, takže hlavnou témou dňa budú etapový triumf a vrchárska súťaž. Za iných okolností by to bola etapa pre utečencov, ale ambiciózna Astana si robí zálusk na piate víťazstvo na pretekoch. Landa a prebratý Aru majú výhodu, že Contador nemôže reagovať na každý ich atak, preto je pravdepodobné, že sa pokúsia útočiť. A nemusí to byť zrovna na Finestre, kde je predpoklad, že na vrchol príde malá skupina favoritov. Contador je súťaživý jazdec a etapový triumf by len podčiarkol jeho dominanciu na podujatí. V konečnom dôsledku už nemusí robiť nič a udržať ružový dres až do cieľa, ako to urobil v roku 2011, keď v rovnakej predposlednej etape si postrážil svoje vedenie. Ale pri takomto jazdcovi si nikdy nemôžete byť istý. Pre záverečnú bitku by bolo vynikajúce, keby sa niektorý z borcov z top 10 rozhodol útočiť už na Finestre, predpoklady na to majú Hesjedal a Kruijswijk. Kanaďanovi to na konci ide a holandský cyklista môže vyhrať vrchársku súťaž, proti sebe má však dvoch jazdcov z Movistaru, čo len zvyšuje grády dnešnej zápletky. V cieli môžeme uvidieť zaváhanie niektorého z pretekárov, ktorý je vysoko v poradí, ale etapa nebude mať také devastačné účinky, ako keď sa prechádzalo cez Mortirolo.           
 
Krátke preview etapy:
Organizátori pripravili perfektné vyvrcholenie pretekov, o ktoré sa postará ďalší brutálny kopec Colle delle Finestre. Až po začiatok tohto stúpania to bude jednoduchá, ale nervózna etapa, pretože každý cyklista bude mať pred týmto kopcom obavy. Na svojej zdatnej dĺžke si udržuje neľútostný sklon deviatich percent a tieto gradienty ešte zvýrazní druhá časť stúpania, ktorá sa odohrá na nespevnených cestách. Bezpochyby tu budú minuté posledné energetické zásoby pretekárov a je isté, že skupina favoritov sa na jeho vrchol nedostane pokope. Tí z nich, ktorí chcú ešte zmeniť svoje umiestnenie, musia byť aktívni už na tomto stúpaní, pretože Sestriere nemá také sklony, aby rozhodlo Giro. Vlastne obsahuje len jednu 2-kilometrovú pasáž s priemerom 6,5 %, čo je nedostatočné na kľúčový nástup. Uvidíme teda, ktorý z cyklistov bude mať silu, aby rozkrútil ohňostroj už na Finestre.  
 
 
Hodnotené stúpania:
Colle delle Finestre (18,5 km; 9,2 %; max. 14 %)
Sestriere (9,2km; 5,4 %; max. 9 %)
 
 
 
giro-2015-etapa-20
 
 
ĎALŠIE ETAPY GIRO d'ITALIA 2015:
 
ikona-1ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5ikona-6ikona-7ikona-8ikona-9ikona-10ikona-11ikona-12ikona-13ikona-14ikona-15ikona-16ikona-17ikona-18ikona-19ikona-21
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop