TdS: Sagan dostal výbornú podporu a vyhral ťažkú etapu + vyjadrenia i foto

5.6.2015, 08:54 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
Pretekárov čakala ďalšia zradná etapa, dva záverečné kopce mali z dnešného dojazdu urobiť komplikovanú záležitosť. Podľa niektorých športových riaditeľov ani dnes sme nemali vidieť špurt balíka. Preto sme boli zvedaví, či Peter Sagan dostane príležitosť bojovať o etapový triumf.
 
3. etapa Tour de Suisse 2015 (UCI World Tour, 79. ročník)
15.6. pondel. horská ciel rovina Quinto > Olivone 117 km vitaz Sagan
uvod-k-pretekomstartova-listina ikona-1ikona-2ikona-4ikona-5ikona-6ikona-7ikona-8ikona-9
 
Priesmyk Gotthardpass znamenal ťažký vstup do etapy a nebolo to len kvôli mačacím hlavám, ktorými bol na niektorých miestach vydláždený. Pelotón musel byť celkom spokojný, že dopredu vyrazili len dvaja jazdci Stefan Denifl (IAM Cycling) a Marco Marcato (Wanty-Group), ktorí si po desiatich kilometroch vybudovali náskok 90 sekúnd. Pre Marcata prišli na stúpaní ťažké chvíle, pretože je známy ako klasikár. Z balíka potom vyrazil dopredu aj Branislau Samoilau (CCC Sprandi).
 
Na vrchole prvého kopca Samoilau strácal na
ÚNIK DŇA
iam Stefan Denifl
(IAM Cycling)
wanty Marco Marcato
(Wanty-Group)
ccc Bran. Samoilau
(CCC Sprandi)
vedúcu dvojicu 50 sekúnd, hlavný balík sa tam dostal pokojným tempom s mankom 3:50. Bieloruský pretekár sa v zjazde dostal do vedúcej skupiny, čím Denifl a Marcato dostali kvalitnú tempársku pomoc. Stefan Denifl má za sebou náročné obdobie, pretože v minulej sezóne si poranil koleno na Dauphiné, absolvoval niekoľko operácii, jeden rok rehabilitoval a do súťažného rytmu sa vrátil sa nedávno. Pritom predtým dosiahol na Paríž - Nice prelomový výsledok, keď obsadil siedmu priečku v GC.
 
Cyklistov potom čakali jednoduché kilometre. Pre ostatných borcov bolo teda výhodné, že na týchto úsekoch nemuseli naháňať silnú vedúcu skupinu a mohli šetriť sily na turbulentný finiš, ktorý začal dvadsať kilometrov pred cieľom. Keďže všetky celky okrem Giantu boli schované v pelotóne, ktorý ako jediný kontroloval utečencov, vedúca skupina si po klesaní vytvorila až 6-minútový náskok. Tento odstup ešte vzrástol 40 kilometrov pred cieľom, žiadny iný tím nepomohol Giantu, aby bránil žltý dres. Branislau Samoilau totiž strácal v klasifikácii 6:01. Až potom sa na čele objavili farby Tinkoff-Saxo.
 
Spolujazdci Petra Sagana zabrali v pravú chvíľu a pred rozhodujúcimi kopcami stiahli stratu balíka pod tri minúty. Za chvíľu im asistovala aj Orica, takže Sagan, Matthews a Albasini si verili, že môžu vyhrať dnešnú etapu. Na začiatku predposledného stúpania náskok utečencov klesol pod dve minúty. Tinkoff a Orica potom na chvíľu nejazdili na čele, kde ich vystriedali celky ako Sky, Giant, BMC, Lotto-Jumbo či Kaťuša, ktoré začali aktívne ochraňovať svojich lídrov.
 
Na stúpaní začalo pršať a nasadené tempo nedokázal udržať Michal Kwiatkowski. Medzitým jazdil na čele balíka jeho krajan Rafal Majka. Ako prvý vypadol z vedúcej skupiny Marco Marcato. Poľský jazdec previedol hlavný balík cez vrchol Zona Cumiasca so stratou 34 sekúnd a podarilo sa mu okresať jeho zloženie na približne
21°C
35 jazdcov. Peter Sagan sa nachádzal v strede pelotónu.
 
V zjazde z pelotónu poskočilo dopredu sedem jazdcov, ale hlavný balík sa k nim dostal zásluhou Rafala Majku. Napriek tomu atakovali Albasini a Bakelants. Sagan jazdil zavesený za Majkom a musel sa spoliehať, že jeho poľský kolega eliminuje aj tento útok. Potom prevzal iniciatívu tím Sky, slovenský šampión zostával vpredu. Britský celok nakoniec pripravil útok pre Sergia Henaa, ktorý však netrval dlho.
 
Po záverečnom stúpaní zostávalo do cieľa šesť kilometrov, vpredu sa nachádzalo približne 20 jazdcov. Tri kilometre pred cieľom zaútočili Coppel, Lopez a Morabito, ale ani tento pokus nevyšiel zásluhou výborného Rafala Majku.
 
Napriek mnohým útokom sme videli nakoniec špurt do mierneho kopca, ktorý parádnym spôsobom ukoristil Peter Sagan. Na konci to mala výborne rozbehnuté Kaťuša, ktorá pripravila pre Daniela Morena výbornú pozíciu na špurt, ale slovenský jazdec vyštartoval v pravú chvíľu, v technickom dojazde predbehol španielskeho jazdca a už ho pred seba nepustil. Daniel Moreno druhý, Thibaut Pinot tretí.
 
Záverečné kilometre boli veľmi hektické, videli sme niekoľko atakov, ale pre Petra Sagana takmer všetky zlikvidoval nezničiteľný Rafal Majka. Slovenský šampión si potom na poslednom kilometri našiel tú najlepšiu pozíciu a mohol si vychutnať desiatu víťaznú etapu na tomto podujatí. O jeho ďalšom skvelom výsledku svedčí aj fakt, akých jazdcov porazil v dnešnej etape. Okrem Dumoulina a Rojasa to boli všetko pretekári do kopcov, pri ktorých sa na konci dokázal udržať.
 
Pred koncom etapy Tinkoff-Saxo  sa postavil na čelo hlavného balíka a jeho zásluhou sa podarilo eliminovať značný náskok utečencov. Peter Sagan dnes dostal výbornú tímovú podporu, za ktorú sa nemohol odmeniť inak ako víťazstvom. Na TdS teda vyhral všetky tretie etapy, na ktorých štartoval - už päť.
 
V celkovom poradí sa posunul na tretiu priečku a svoju stratu na žltý dres znížil na päť sekúnd. Zajtra má tak poslednú príležitosť, aby ho na týchto pretekoch vybojoval, pretože v stredu je na programe kráľovská etapa.
 
Všetci favoriti finišovali vo vedúcej skupine, najspokojnejší z nich museli byť Moreno a Pinot, ktorí získali bonusové sekundy, i keď španielskeho jazdca môže mrzieť, že si po včerajšku zopakoval druhé miesto v etape. Na čele poradia zostáva Tom Dumoulin, ktorého spolujazdci si odreli veľkú časť dnešného dňa na čele pelotónu.
 
 
sagan-p-audio VYJADRENIE PETRA SAGANA mikrofon
po 3. etape Tour de Suisse 2015
{play}images/music/sagan-2015/suisse-3-etapa.mp3{/play}
zdroj: P. Orphanidis / J. Korbel
 
 
Peter Sagan na tlačovej konferencii (Tinkoff-Saxo): "Finiš bol naozaj technický. Musel som trošku riskovať, aby som zostal vpredu až do konca, ale podarilo sa mi to. Som veľmi rád, že som vyhral, ale teším sa aj z výkonu mojich spolujazdcov. Odviedli skvelú prácu a Rafal Majka mi pomohol na záverečných dvoch kopcoch, aby balík zostal pokope. Musím im poďakovať, že som dnes triumfoval. Teraz si užijeme víťazstvo a uvidíme, čo sa stane zajtra."
      
Daniel Moreno (Kaťuša):"Po včerajšom úsilí som sa cítil fajn, bolo dobré, že prvé stúpanie prebehlo bez stresov. Na konci sme chceli byť so Šimonom vpredu. Snažili sme sa pokryť všetky útoky, aby som sa dostal do dobrej pozície. Špurt bol z mierneho kopca. Išiel som dopredu, ale v jednej zákrute ma Sagan predbehol a potom bolo nemožné ho predbehnúť, pretože to bolo veľmi rýchle. Opäť som získal druhé miesto, ale som spokojný s tým, ako som sa na cítil."
 
 

VÝSLEDKY 3. ETAPY:
1. vlajka SAGAN Peter TEAM TINKOFF - SAXO 3h 00' 35''
2. vlajka MORENO Daniel KATUSHA TEAM + 00' 00''
3. vlajka PINOT Thibaut FDJ + 00' 00''
4. ARREDONDO Julián TREK FACTORY RACING + 00' 00''
5. vlajka DUMOULIN Tom TEAM GIANT - ALPECIN + 00' 00''
6. vlajka THOMAS Geraint SKY PROCYCLING + 00' 00''
7. vlajka FUGLSANG Jakob ASTANA PRO TEAM + 00' 00''
8. CHAVES Esteban ORICA GREENEDGE + 00' 00''
9. HENAO Sergio SKY PROCYCLING + 00' 00''
10. vlajka ROJAS José MOVISTAR TEAM + 00' 00''
 

 

 

PRIEBEŽNÉ PORADIE PO 3. ETAPE:
1. vlajka DUMOULIN Tom TEAM GIANT - ALPECIN 6h 43' 12''
2. vlajka MORENO Daniel KATUSHA TEAM + 00' 05''
3. vlajka SAGAN Peter TEAM TINKOFF - SAXO + 00' 05''
4. vlajka THOMAS Geraint SKY PROCYCLING + 00' 07''
5. vlajka PINOT Thibaut FDJ + 00' 12''
6. vlajka FUGLSANG Jakob ASTANA PRO TEAM + 00' 14''
7. vlajka MORABITO Steve IAM CYCLING TEAM + 00' 15''
8. vlajka DURAŠEK Kristijan LAMPRE - MERIDA + 00' 18''
9. vlajka JUNGLES Bob TREK FACTORY RACING + 00' 19''
10. vlajka ŠPILAK Simon KATUSHA TEAM + 00' 19''

 

 

BODOVACIA SÚŤAŽ PO 3. ETAPE:
1. vlajka MORENO Daniel KATUSHA TEAM 16 bodov
2. vlajka SAGAN Peter TEAM TINKOFF - SAXO 14 bodov
3. vlajka DUMOULIN Tom TEAM GIANT - ALPECIN 12 bodov

 
 
Fotogaléria z finiša 3. etapy (© Tinkoff-Saxo / BettiniPhoto):
Fotografia 1 z 6
Fotografia 1 z 6
Fotografia 1 z 6
Fotografia 1 z 6
Fotografia 1 z 6
Fotografia 1 z 6
 
 
 
 
Krátke preview etapy:
Favoriti na GC vo včerajšej etape rozkrútili vrchársky kolotoč a ak im to zachutilo, dnes majú podobnú príležitosť. Prvých 20 kilometrov stúpa na Gotthardpass a uvidíme tam dramatické súboje o vytvorenie brejku. Len silný vrchársky tím môže kontrolovať tieto pohyby, preto bude zaujímavé, či sa na čele vytvorí kvalitná skupina jazdcov. Ak sa tak stane, Giant-Alpecin určite dostane pomoc od ostatných celkov, pretože rozdiely v klasifikácii sú malé. Po prekonaní vrcholu zostáva do finále dostatok jednoduchých kilometrov, utečenci budú s napätím sledovať, akou silou bude disponovať pelotón. Posledné dve stúpania Zona Cumiasca (4,9 km; 7 %) a Via Cantonale (3,2 km; 6,8 %) majú znovu náročné parametre, ale to záleží len od toho, ako sa na nich rozhodnú pretekať najlepší vrchári. Peter Sagan ukázal včera veľmi dobrú lezeckú formu. Ak dnešný záver nebude znovu prebiehať v zbesilom tempe, mal by zostať v prednej skupine a predviesť svoj typický špurt do kopca. To isté platí aj pre klasikárov ako Albasini či Van Avermaet. Keď budú útočiť favoriti na GC,  šancu má Daniel Moreno, ktorý včera ukázal formu ,nebezpečný môže byť aj Julián Arredondo, silná je Astana. Ak etapový triumf nezískajú utečenci, dojazd bude agresívnou a nepredvídateľnou záležitosťou.        
 
 
Krátky opis trasy:
Tretia etapa musela byť skrátená oproti pôvodným plánom, čo dodalo tejto previerke novú dynamiku. Pretekári neabsolvujú celú 40-kilometrovú štreku na Gotthardpass, ale len jej druhú polovicu, ktorá je náročnejšia. Vstup do etapy tak bude ťažký, čo môže spôsobiť v pelotóne veľké škody. Ak sa vytvorí na čele silná skupina, má šancu vydržať až do cieľa, pretože etapa je pomerne krátka, po novom meria 117 km. Na konci potom striehnu dve krátke stúpania. To prvé z nich môže motivovať niektorých jazdcov k dlhšiemu útoku, druhý kopec je v podstate cieľovým dojazdom, ktorý je vyhovujúci pre výbušných jazdcov. Ak chcú títo pretekári pomýšľať na etapový triumf, musia mať pri sebe kvalitnú tímovú podporu, aby dokázali eliminovať všetky nebezpečné pohyby.
 

Pôvodný profil:
etapa-3-maly
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop