7. etapa TdS: Výborný špurt pre Kristoffa, Sagan skončil tesne za ním

5.6.2015, 08:54 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
Peter Sagan dosiahol na podujatí už jedenásť triumfov, čím vyrovnal rekord v počte víťazstiev, ktorý držali Hugo Kobleto a Ferdi Kubler. Slovenský šampión mal však veľkú motiváciu, aby sa na čele tohto rebríčka osamostatnil.
 
7. etapa Tour de Suisse 2015 (UCI World Tour, 79. ročník)
19.6. piatok zvlnená ciel rovina Biel > Düdingen 165 km vitaz Kristoff
uvod-k-pretekomstartova-listina ikona-1ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5ikona-6ikona-8ikona-9
 
Etapa na prvý pohľad vyzerala byť vhodná pre rýchlych mužov, ale zvlnený profil mohli využiť utečenci, aby prvýkrát v ročníku nachytali hlavný balík. Do útoku sa preto chystalo dostatok jazdcov, nakoniec sa vpredu usadila silná štvorica. Daryl Impey (Orica), Silvan Dillier (BMC), Michal Kwiatkowski (Etixx - Quick-Step) a
ÚNIK DŇA
kwiatek M. Kwiatkowski
(Etixx - Quick-Step)
orica Daryl Impey
(Orica)
bmc Silvan Dillier
(BMC)
ag2r Axel Domont
(Ag2r)
 Axel Domont (Ag2r) sa na čele pretekov rozhodli popreháňať pelotón.
 
Ten musel zostať celý čas ostražitý, pretože v úniku sa objavil úradujúci majster sveta, čo nebýva každodennou záležitosťou. Aj keď tu Kwiatkowski nejazdil vo vrcholnej forme, jeho časovkárske kvality boli pre pelotón veľmi nebezpečné. To isté platilo aj o mladom Silvanovi Dillierovi, ktorý bol v minulom roku členom víťaznej zostavy v TTT v Ponferrade. Daryl Impey patrí k tradičným členom Oricy, ktorý tiež vie potiahnuť skupinu, no jeho najväčšou zbraňou je rýchlosť, ktorá by sa mu na konci dnešnej etapy mohla zísť. Z toho dôvodu sa na čelo balíka poskladali celky Tinkoff-Saxo a Kaťuša, aby utečencom nedarovali veľký náskok.
 
Ruský celok sa potom stiahol do závetria, Tinkoff však posilnil Giant-Alpecin. Obidva celky držali svoje manko v rozpätí troch-štyroch minút, aj z toho dôvodu mala prvá hodina etapy vysoký priemer 47,7 km/h. Rozostupy medzi skupinami zostávali stále veľmi malé, na zvlnenom teréne bolo preto tempo celkom rýchle. Dnešní favoriti skutočne nenechávali nič na náhodu. Degenkolb a Kristoff boli nabudení, aby prekazili Saganovu šnúru víťazstiev, no slovenský borec jazdil v optimálnej forme.
 
V druhej časti pretekári nabehli na okruch, kde sa nachádzali dve prémie, ktoré absolvovali dvakrát. Náročnejšou záležitosťou bola prvá z nich (1,1 km; 6,3 %),
18°C
ale pre odolných špurtérov to nemal byť žiadny problém. Päťdesiat kilometrov pred cieľom mal pelotón pod kontrolou Tinkoff-Saxo, spolujazdci Petra Sagana chceli jeho súperom znepríjemniť dojazd do cieľa. Utečenci veľmi dobre reagovali na vysoké tempo balíka a svoj odstup udržiavali na stabilnej úrovni. Lenže jeho hodnota bola už len 70-sekundová.
 
Pelotón si vedel predstaviť aj rýchlejšie sťahovanie náskoku vedúcej skupiny, na trati prebiehal tvrdý boj. Preto do tejto hry zasiahol aj Giant. Náramné tempo na čele pretekov neudržal Axel Domont. Po záverečnej horskej prémii mali utečenci náskok 30 sekúnd a veľmi statočne bojovali pred balíkom. Na čelo pelotónu potom poslali čerstvých jazdcov Kaťuša a Lotto-Soudal, ale desať kilometrov pred cieľom znížili odstup len o pár sekúnd. V tejto chvíli mal defekt Thibaut Pinot, ktorý musel vynaložiť veľkú úsilie, aby sa čo najskôr vrátil dopredu. Kwiatkowski, Impey a Dillier nakoniec podľahli 1500 metrov pred cieľom, nezabral ani Kwiatkowskeho posledný útočný pokus.
 
Na konci sa tešil z víťazstva Alexander Kristoff, Peter Sagan s ním zviedol tuhý súboj a obsadil druhé miesto. Daniele Bennati opäť rozbiehal špurt pre slovenského jazdca, ale to dokázal využiť Kristoff, ktorý sa za neho zavesil, pretože Sagan stratil jeho koleso. Nórsky borec potom vyrazil do svojho typického dlhého špurtu a v tom momente mal pred Saganom menší náskok. Slovenský šampión sa snažil túto stratu dohnať, na konci bol rýchlejší ako Kristoff, ale na etapové víťazstvo to už nestačilo.
 
Alexander Kristoff na konci predviedol svoju špecialitu a odmenil sa svojim kolegom, ktorí na konci tvrdo pracovali na čele pelotónu. Peter Sagan dnes nešťastne stratil koleso svojho rozbiehača špurtu Bennatiho, čo ho pripravilo o ďalší etapový vavrín, ale v samotnom špurte vyzeral aj tak vynikajúco. Tretí skončil Davide Cimolai, ktorý v tejto sezóne dosahuje pekné výsledky v ťažších dojazdoch.
 
Organizátori v cieli opäť videli medzeru v hlavnom balíku, takže Thomas a Dumoulin získali na Pinota päť dôležitých sekúnd. Za dnešný výkon si zaslúžia pochvalu aj štyria utečenci, ktorí vyprovokovali pelotón k tvrdej naháňačke.
 
 
Alexander Kristoff (Kaťuša): "Bol to ťažký deň. Na tomto podujatí sa necítim nijako výborne. Tím odviedol skvelú prácu, aby ma dostal na čelo. Ak by to neurobili, nemohol by som vyhrať, aj keď som nemal príliš dobré nohy. Podarilo sa mi dostať pred Sagana, ktorý bol veľmi rýchly. Cítil som ho za sebou, bol to náročný špurt do kopca a som rád, že som pred cieľom dokázal zareagovať na jeho rýchlosť. Včerajší deň bol pre mňa príliš technický, dnes som sa cítil lepšie a som šťastný, ako to dopadlo." 
   
 
sagan-p-audio VYJADRENIE PETRA SAGANA mikrofon
po 7. etape Tour de Suisse 2015
{play}images/music/sagan-2015/suisse-7-etapa.mp3{/play}
zdroj: P. Orphanidis / J. Korbel
 
 
VÝSLEDKY 7. ETAPY:
1. vlajka KRISTOFF Alexander KATUSHA TEAM 3h 38' 07''
2. vlajka SAGAN Peter TEAM TINKOFF - SAXO + 00' 00''
3. vlajka CIMOLAI Davide LAMPRE - MERIDA + 00' 00''
4. albansko VAN AVERMAET Greg BMC RACING TEAM + 00' 00''
5. vlajka DÉMARE Arnaud FDJ + 00' 00''
6. albansko ROELANDTS Jurgen LOTTO SOUDAL + 00' 00''
7. albansko VANMARCKE Sep TEAM LOTTO NL - JUMBO + 00' 00''
8. vlajka ALBASINI Michael ORICA GREENEDGE + 00' 00''
9. vlajka MARCATO Marco WANTY - GROUPE GOBERT + 00' 00''
10. vlajka ROJAS José MOVISTAR TEAM + 00' 00''
  

PRIEBEŽNÉ PORADIE PO 7. ETAPE:
1. vlajka PINOT Thibaut FDJ 25h 55' 03''
2. vlajka THOMAS Geraint SKY PROCYCLING + 00' 37''
3. vlajka ŠPILAK Simon KATUSHA TEAM + 00' 50''
4. vlajka POZZOVIVO Domenico AG2R LA MONDIALE + 00' 50''
5. LOPEZ Miguel Angel ASTANA PRO TEAM + 01' 07''
6. vlajka FUGLSANG Jakob ASTANA PRO TEAM + 01' 22''
7. vlajka DUMOULIN Tom TEAM GIANT - ALPECIN + 01' 27''
8. vlajka MORABITO Steve FDJ + 02' 29''
9. vlajka REICHENBACH IAM CYCLING TEAM + 02' 43''
10. HENAO Sergio SKY PROCYCLING + 02' 46''
39. vlajka SAGAN Peter TEAM TINKOFF - SAXO + 23' 18''
 
 
BODOVACIA SÚŤAŽ:
1. vlajka SAGAN Peter TEAM TINKOFF - SAXO 43 bodov
2. vlajka PINOT Thibaut FDJ 20 bodov
3. vlajka DUMOULIN Tom TEAM GIANT - ALPECIN 18 bodov
 
 
 
 

 
 
Krátke preview etapy:
Ďalšia zvlnená etapa pre silných šprintérov, ktorí budú mať proti sebe odhodlaných utečencov. Opäť nie sú na trati pripravené náročné stúpania, jedinou prekážkou zostávajú záverečné stovky metrov, ktoré majú priemerný sklon štyri percentá. Na rozdiel od včerajška, posledná zákruta striehne 500 metrov pred cieľom, takže to bude vyhovovať Kristoffovi a Degenkolbovi, ktorý môžu rozbaliť svoju ohromnú rýchlosť. Lenže Peter Sagan jazdí s veľkou ľahkosťou a v lepšej forme ako jeho súperi, preto jeho tretí etapový triumf sa môže stať realitou. Navyše, Tinkoff sa pred cieľom môže pokúsiť na zvlnených úsekoch unaviť uvedených jazdcov. Degenkolb by to mal zvládnuť, ale ak odpadnú jeho rozbiehači špurtu, slovenský šampión to bude mať na konci jednoduchšie. Dnes do útoku zavelia aj utečenci, ktorí čakajú na svoju príležitosť. Ak Giant a Kaťuša pôjdu na čelo pelotónu okamžite, vedúca skupina to bude mať na trati ťažké. Keď však pelotón zaváha, môžu to dotiahnuť až do cieľa. Proti tomu bude však na konci Tinkoff-Saxo, ktorý jednoducho musí využiť výbornú formu Petra Sagana.                
 
 
Krátky opis trasy:
Ani siedma etapa neprehovorí do celkovej klasifikácie, na trati si to rozdajú utečenci a odolní šprintéri. Záverečné stúpanie je situované až 20 kilometrov pred cieľom, preto môže len mierne ovplyvniť osud etapy. Uvidíme, aký víťazný apetít si budú udržiavať najrýchlejší jazdci, pretože pripravený dojazd si môžu parádne vychutnať. Pre niektorých z nich môže byť lákadlom aj to, že cieľová čiara sa nachádza na miernom kopci, čo môže zvýšiť motiváciu hlavného balíka. Ale tento profil by mohol sadnúť aj utečencom, preto to bude dráma až do samého konca.
 
 
etapa-7-maly
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop