Najväčší cyklistický sviatok sezóny odštartoval individuálnou časovkou, ktorá kládla na pretekárov väčšie nároky ako klasický prológ. Najrýchlejší jazdec získal na konci žltý dres, motivácia na trati bola preto obrovská. Do dnešných výsledkov mal výrazne prehovoriť aj Peter Sagan.
 
1. etapa Tour de France 2015 (UCI World Tour, Francúzsko)
4.7. sobota indiv. čas. ciel rovina Utrecht > Utrecht 13,8 km vitaz Dennis
 

V holandskom Utrechte sa na štarte predstavilo až dvadsať domácich zástupcov, najväčšia pozornosť sa upriamovala na Toma Dumoulina, ktorý sa túžil dostať na najvyšší stupienok. Prvým pretekárom na štartovacej rampe bol Daniel Teklehaimanot z MTN-Qhubeka, ktorý sa postaral o premiérové vystúpenie akéhokoľvek afrického celku na Tour de France. Tí najzaujímavejší jazdci mali súťažiť až na konci prvej etapy, ale v priebehu celého dňa sa mali postupne objavovať ďalší zaujímaví cyklisti.
 
Prvým z nich bol austrálsky jazdec Luke Durbridge, ktorý ako výborný dráhar dokáže zvládnuť takéto kratšie časovky. Ale najskôr zaujal domáci pretekár Jos van Emden (Lotto-Jumbo), ktorý na prvom medzičase porazil svojho austrálskeho konkurenta o desať sekúnd, a v cieli sa dostal suverénne na prvé miesto, keď bol lepší o neuveriteľných 56 sekúnd ako Jack Bauer. Jeho výsledný čas mal hodnotu 15:11.
 
Luke Durbridge sa musel na konci uspokojiť s významnou stratou 31 sekúnd. Podobné predstavenie ako jazdec tímu Orica predviedol aj Greg van Avermaet a zaradil sa na priebežné tretie miesto. Tridsať sekúnd zaostal v cieli aj Sylvain Chavanel,
33°C
pre francúzskeho cyklistu to muselo byť sklamanie. Naopak, vynikajúci výkon ukázal ďalší borec z Lotto-Jumbo Robert Gesink, ktorý sa dostal na druhé miesto so stratou osemnástich sekúnd na tímového kolegu.
 
Veľkým vyzývateľom bol Rohan Dennis, ktorý potvrdil veľkú motiváciu už na prvom medzičase, kde na van Emdena strácal len jednu sekundu. Jazdec tímu BMC však v druhej časti svoj výkon poriadne vyšperkoval a dostal sa na vedúcu pozíciu s časom 14:56, čím prekonal holandského jazdca o 15 sekúnd. Pre ostatných borcov to bol prvý dôležitý údaj. O tom sa okamžite presvedčil Richie Porte, ktorý v cieli zaostal 1:06.
 
Dnešný deň sa skončil sklamaním aj pre lídra tímu IAM Cycling Matthiasa Franka, ktorý si pripísal manko 1:15. Nemecký pretekár pritom dokáže zajazdiť veľmi dobré jazdy proti chronometru. Šťastie nemal ani holandský časovkársky majster Wilco Kelderman, ktorý bol pomalší o 30 sekúnd, ale v konečnom dôsledku to môže byť pre neho sľubný začiatok. Potom sa na trati predstavil Nairo Quintana, ktorý vyštartoval ako prvý z najväčších favoritov. Kolumbijský pretekár dosiahol výsledok 15:57, preto sa dalo očakávať, že na konci dňa si pripíše nejakú stratu na zvyšných elitných jazdcov na GC.
 
Aj Roman Kreuziger si vyskúšal svoju formu, po 14-tich kilometroch svietila pri jeho mene hodnota 16:02, pričom dosiahol rovnaký čas ako Richie Porte. Veľmi dobrú premiéru na podujatí si odkrútil Bob Jungels, ktorý zaknihoval stratu 38 sekúnd. Veľká pozornosť sa upierala na Thibauta Pinota. Francúzsky cyklista sa chcel v klasifikácii dostať čo najvyššie, hneď v prvom dni predviedol kvalitný výkon s mankom 41 sekúnd na Rohana Dennisa. Musel byť spokojný, že na Quintanu dnes získal 20 sekúnd.
 
Potom sa na štart postavila najväčšia domáca hviezda Tom Dumoulin, ktorého na trati podporovali davy fanúšikov. Po ňom sa mali predviesť aj ostatní favoriti, ktorí mali rozvíriť ustálené vody v priebežnom poradí. Dumoulin sa rozbehol k výbornému výkonu a na medzičase strácal jednu sekundu na Dennisa. Medzitým sa v cieli objavil Bauke Mollema, ktorý stratil 37 sekúnd a dosiahol trošku lepší čas ako Pinot. Naopak, Daniel Martin vybojoval manko 1:17.
 
Tom Dumoulin sa nakoniec zaradil na druhé miesto, pretože Dennis bol rýchlejší o osem sekúnd. Dobrý výkon v časovke predviedol Zdeněk Štybar, ktorý sa prebojoval do skupiny pretekárov, ktorí zaostali o 45 sekúnd. Leo Konig bol v cieli rýchlejší o dve sekundy. 
 
Ani Tony Martin nedokázal poraziť na prvom medzičase Rohana Dennisa, kde nemecký jazdec zaostával štyri sekundy. Potom už na trati bojoval Peter Sagan, ktorý mal veľkú motiváciu potvrdiť svoju výbornú formu. Tony Martin sa zaradil na druhé miesto s mankom piatich sekúnd, fantastický čas Rohana Dennisa stále odolával. Slovenský jazdec na prvom medzičase zaostával 16 sekúnd, presne takú stratu mal aj Degenkolb. Peter Sagan si v cieli pripísal manko 41 sekúnd s časom 15:37 a ocitol sa v skupine borcov, ktorí sa dostali pod jednu minútu.
 
Zlý deň prežil v sedle Romain Bardet, ktorý stratil 1:33 a pripísal si jednu z najväčších strát spomedzi hlavných favoritov na GC. Podobný výsledok dosiahol aj Jan Bárta, čo bol prekvapujúci výkon. Fabian Cancellara mohol byť tým jazdcom, ktorý zamieša poradím na vysokých priečkach, na medzičase zaostával len dve sekundy. Švajčiarsky cyklista sa dostal na tretiu pozíciu, Dennis vyzeral byť neporaziteľný. Nedokázal ho poraziť ani Kwiatkowski, ktorý na neho nestačil 66 sekúnd. Joaguim Rodríguez zase prišiel do cieľa s mankom 1:26.
 
Spomedzi favoritov bol na medzičase najrýchlejší Nibali, ktorý bol od Frooma lepší o štyri sekundy a od Contadora o deväť sekúnd. Španielsky jazdec v kariére predviedol aj lepšie časovky, v cieli zaostal o 58 sekúnd, Froome ho prekonal o osem sekúnd. Najlepšie z nich obišiel Nibali, ktorý vybojoval manko 43 sekúnd. Rohan Dennis tak udržal vedenie v časovke a zajtra sa oblečie v žltom tričku. Peter Sagan skončil na devätnástom mieste.
 
Rohan Dennis dnes predviedol neprekonateľný výkon, za čo bol odmenený aj prvým miestom v klasifikácii. Austrálsky jazdec vynikajúco zvládol najmä druhú časť časovky, kde bol jasne najrýchlejší. Nesmieme zabúdať ani na to, že na trati vytvoril najväčší rýchlostný priemer v histórii pretekov v časovke, keď dosiahol priemer 55,44 km/h. Jeho tempu nestačili ani Martin, Cancellara a Dumoulin. Smutný musel byť najmä domáci pretekár, ktorý sa veľmi chcel predviesť pred holandskými priaznivcami.
 
Peter Sagan nakoniec finišoval na konci druhej desiatky, ale keď sa pozrieme na to, akých jazdcov dokázal poraziť, je to výborný výsledok. Na Tour de France prichádzajú jazdci v najlepšej forme a slovenský jazdec potvrdil, že to isté môžeme povedať aj o jeho výkonnosti.
 
Medzi jazdcami na GC sa nevytvorili veľké rozdiely, ale bolo prekvapujúce, že Froome a Contador nepodali suverénnejšie výkony. Tie sa naopak podarili Pinotovi, Mollemovi, Nibalimu a s časovkou môže byť v konečnom dôsledku veľmi spokojný aj Nairo Quintana. Valverde sa takisto dokázal umiestniť v tejto skupine, trošku viac zaostali Costa, Talansky a Martin. Najväčšie manko si pripísali Rodríguez (1:26) a Bardet (1:34).
 
 
Peter Sagan (Tinkoff-Saxo): "Čakal som niečo viac, ale nevadí, je to len prvá etapa. Dnešná časovka bola omnoho kratšia než tá na nedávnych majstrovstvách Slovenska, je to iné. Človek musí odštartovať naplno a udržať to až do cieľa. Necítil som sa najlepšie, bolo to také - idem, nejdem, idem, nejdem. Na to, aká bola krátka, je strata 41 sekúnd na víťaza dosť veľa. Myslím, že zajtra to bude lepšie. Každý ide s takými podmienkami, aké sú v danej chvíli na trati, to neovplyvním. Zo začiatku sa išlo s vetrom, cestou naspäť zase proti nemu, určite som ho cítil."
 
Rohan Dennis (BMC): "Bolo to perfektné. Rozhodol som sa ísť skoro na trať, potom som musel celý deň pozerať, ako ma ostatní chcú predbehnúť. Bolo to ťažké, keď som videl, aké veľké mená sa vydajú na trať za mnou. Všetko mi vyšlo perfektne a je to pre mňa šok. Boli sme tu pred mesiacom, aby sme si prezreli trať. Nosiť žlté tričko je pre mňa splnený sen. Najskôr som to musel chvíľu absorbovať. Bolo to neskutočné."             
 
 
VÝSLEDKY 1. ETAPY:
1. albansko DENNIS Rohan BMC RACING TEAM 14' 56''
2. vlajka MARTIN Tony ETIXX - QUICK-STEP + 00' 05''
3. vlajka CANCELLARA Fabian TREK FACTORY RACING + 00' 06''
4. vlajka DUMOULIN Tom TEAM GIANT - ALPECIN + 00' 08''
5. vlajka VAN EMDEN Jos TEAM LOTTO NL - JUMBO + 00' 15''
6. vlajka CASTROVIEJO Jonathan MOVISTAR TEAM + 00' 23''
7. vlajka BRANDLE Matthias IAM CYCLING TEAM + 00' 23''
8. vlajka MALORI Adriano MOVISTAR TEAM + 00' 29''
14. vlajka MOLLEMA Bauke TREK FACTORY RACING + 00' 37''
18. vlajka PINOT Thibaut FDJ + 00' 41''
19. vlajka SAGAN Peter TEAM TINKOFF - SAXO + 00' 41''
20. vlajka VAN GARDEREN Tejay BMC RACING TEAM + 00' 42''
22. vlajka NIBALI Vincenzo ASTANA PRO TEAM + 00' 43''
39. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING + 00' 50''
46. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO + 00' 58''
57. QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM + 01' 01''
      
 
 
Horské a rýchlostné prémie, bonusy:
body v cieli: 20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1
 
 
Krátke preview etapy:
Časovka je dostatočne dlhá, aby na trati úradovali špecialisti. Pre nich má etapa výbornú pozíciu, pretože na túto jazdu sa mohli nerušene pripravovať. Na štarte sa objavia také mená ako Tony Martin, Tom Dumoulin, Fabian Cancellara a Adriano Malori, ktorí sa automaticky musia stať najväčšími favoritmi. Pre nemeckého šampióna je to významná šanca dostať sa do žltého dresu, Cancellara má po zranení rovnaký cieľ. Dumoulin je ohromne motivovaný, aby zažiaril pred domácim obecenstvom, taliansky pretekár chce zariadiť úspešný vstup do pretekov pre Movistar. Štartová listina je však poriadne nabitá zvučnými menami, ktoré sa môžu presadiť. Dennis, Kwiatkowski, Brandle, Dowsett, Bárta, Jungels sú len niektorí z nich, ktorí budú na trati nebezpečnými konkurentmi. Medzi jazdcami na celkové poradie je najlepším časovkárom Chris Froome, uvidíme, či si hneď v prvej etape vybuduje nejaký pekný odstup. Aj Alberto Contador zvláda tieto disciplíny, formu ukazujú Kelderman, Thomas, preto bude na konci dňa zaujímavé sledovať, ako sa podarí týmto jazdcom otvoriť preteky. Peter Sagan je vynikajúci v krátkych časovkách, ale v tomto prípade by mu viac sadla kratšia a technickejšia záležitosť. Jeho posledné výkony však ukazujú, že je schopný takmer všetkého, preto si na neho musí dať každý pozor. Slovenský šampión vie veľmi dobre, že po výbornom výkone sa môže priblížiť k získaniu žltého trička, ktoré bude v najbližších dňoch poriadne žiadaným artiklom.             
 
 
Krátky opis trasy:
V tomto ročníku išli ITT do úzadia, ale najlepší borci v tejto disciplíne dostali šancu bojovať o maillot jaune. V uliciach Utrechtu čaká na cyklistov priamočiara záležitosť, takže o víťazovi rozhodne schopnosť udržať maximálnu silu v čo najdlhšom čase. 14-kilometrová časovka má dostatočnú dĺžku, aby z tejto súťaže vylúčila šprintérov. Pre nich to ale nebude oddychový deň, pretože vedia, že kvalitný výkon im v zajtrajšej etape otvára lov na žltý dres. Favoriti na celkové poradie medzi sebou nevytvoria veľké rozdiely, ale pre niektorých z nich to bude ťažký vstup do pretekov.     
 
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS alebo online na tdf.rtvs.sk:
od 14:15 štúdio, 14:30 živý prenos, záverečné štúdio, koniec cca. 17:55
komentátor RTVS: Vladimír Genda
spolukomentátor Cycling-Info.sk: Lukáš Timko
hosť - spolukomentátor: Peter Privara
moderátor štúdia: Ľuboš Hlavena
 
 
tour-etapa-maly-01
 
 

 
 
OSTATNÉ ETAPY TOUR DE FRANCE 2015:
 
ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5ikona-6ikona-7ikona-8ikona-9ikona-10ikona-11ikona-12ikona-13ikona-14ikona-15ikona-16ikona-17ikona-18ikona-19ikona-20ikona-21