Dojazd tretej etapy zariadilo slávne stúpanie z Valónskeho šípa, ktoré obsahovalo tvrdé sklony. Dalo sa povedať, že oproti jarnej klasike sme mohli očakávať napínavejšie predstavenie, pretože na Mur de Huy sa malo odohrať hneď niekoľko zaujímavých súbojov.
 
3. etapa Tour de France 2015 (UCI World Tour, Francúzsko)
6.7. pondel. zvlnená ciel rovina Antverpy > Mur de Huy 159 km vitaz Rodríguez
 
V žltom drese sa tentoraz predstavil Fabian Cancellara, ktorý má s touto činnosťou bohaté skúsenosti. Na štarte sa trochu prekvapujúco vyjadril, že toto je jeho posledná účasť na Tour de France. Tretia etapa začínala jednoduchými úsekmi, na ktorých sa dostali do brejku štyria pretekári. Ako prvý zaútočil Bryan Nauleau (Europcar), ku ktorému sa čoskoro pridali Serge Pauwels (MTN-Qhubeka), Jan Bárta (Bora-Argon 18) a Martin Elmiger (IAM Cycling). A pelotón nemal s takýmto zložením úniku žiadny problém.
 
Český jazdec Jan Bárta bol v úniku aj včera,
ÚNIK DŇA
iam Martin Elmiger
(IAM Cycling)
europcar Bryan Nauleau
(Europcar)
bora Jan Bárta
(Bora-Argon 18)
mtn Serge Pauwels
(MTN-Qhubeka)
ale hektický priebeh etapy ho dostal späť do pelotónu skôr, ako očakával. Dnes mu spoločnosť robili Martin Elmiger, ktorý takisto dokáže vzdorovať vo vedúcej skupine, či Bryan Nauleau, ktorý pokračoval v prezentácii svojho tímu. Vpredu sa ocitol aj Serge Pauwels, ktorý by sa rád presadil v kopcovitých a horských etapách, do dnešného brejku sa dostal preto, lebo na začiatku etapy sa prechádzalo jeho rodným mestom.
 
O všetkom podstatnom sa malo rozhodnúť na záverečných päťdesiatich kilometroch, kde boli pripravené štyri krátke kopce a šprintérska prémia, ktorá sa takisto nachádzala na malom stúpaní. Na čelo balíka sa postavil tím Trek Factory, ktorý hrdo obraňoval žltý dres. Na predných pozíciách však jazdilo viacero celkov, ktoré sa po včerajšom výbuchu od začiatku nastavili do pohotovostného režimu.
 
Jazdci si vychutnávali ideálne cyklistické počasie, dnes im nič nebránilo v tom, aby sa mohli sústrediť len na záverečné kilometre. Vpredu jazdili na predných pozíciách tímy, ktoré mali záujmy v celkovej klasifikácii, dobre to predvádzali Tinkoff, Movistar, Astana, Sky, Kaťuša či Lampre. Rozdiel medzi dvomi skupinami zľahka presahoval tri minúty. Na rozdiel od včerajšej etapy sme videli veľmi pokojný priebeh, no utečenci to nedokázali využiť, lebo pelotón im stále dýchal na chrbát. Vedúca štvorica tak mohla len ťažko myslieť na nejaké prekvapenie.
 
Bárta, Pauwels, Elmiger, Nauleau to rýchlo pochopili, 70 kilometrov pred cieľom spomalili tempo a ich chvíle na čele pretekov boli spočítané.
 
Ešte predtým sa odohral veľmi nebezpečný pád, keď sa vo veľkej rýchlosti zrazilo množstvo jazdcov. V prvom momente sme tam videli Cancellaru a Costu, veľké obsadenie tu mala aj Orica. Riaditeľ pretekov preto na chvíľu neutralizoval etapu, prestalo sa jazdiť, vedúca štvorica už bola v pelotóne. V páde sa
pad-ikona PÁD
giant Tom Dumoulin
vykĺbené rameno
orica Simon Gerrans
zl. zápästie
fdj William Bonnet
poranenie hlavy
ocitol aj Tom Dumoulin, ktorý opustil preteky. Veľmi ťažký pád mal najmä Wiliam Bonnet (FDJ), podujatie spolu sním nedokončil ani Gerrans, Laurens Ten Dam napokon v pretekoch pokračoval..
 
Sky chceli pokračovať v jazde, Astana a Movistar na trati niečo silno vysvetľovali, preto riaditeľ pretekov úplne zastavil pelotón. Peter Sagan sa nachádzal v balíku. Výrazne odretí boli Oss, Matthews, Vansummeren, Teklehaimanot či Henderson. Držiteľ žltého dresu Fabian Cancellara sa dostal do balíka, ale vyzeral byť v bolestiach. Do pelotónu sa vrátil aj Rui Costa. Približne po desiatich minútach sa začalo znovu pretekať, ale na vrchol prvej horskej prémie vyšiel pelotón ešte za riaditeľským automobilom. 
 
Ani potom však cyklisti nezačali jazdiť naplno. Odstúpil aj domestik tímu Kaťuša Dimitri Kozončuk. Potom sa ale začalo pretekať zostra, keď Astana a Tinkoff vytvorili na čele malú partiu, kde sa nachádzali aj Contador a Sagan. Túto hrozbu však dokázal s vypätím síl zlikvidovať tím Sky. Vpredu sa vytvorila početná skupina, ale nie všetci jazdci sa v nej nachádzali. Chýbali v nej Pinot, Bardet Valverde, Costa, ale prví traja si to dorazili na čelo po vlastných. Lampre-Merida informoval, že Rui Costa si v predchádzajúcom páde poranil panvu. 
 
Potom sa odohral súboj na rýchlostnej prémii, v ktorom bol úspešný Greipel, za ním skončili Degenkolb a Bouhanni. Peter Sagan tu zobral za siedme miesto deväť bodov. Obidve skupiny sa nakoniec spojili. Dvadsať kilometrov pred cieľom sa tempo začalo dvíhať, cyklisti mali pred sebou už len tri rozhodujúce stúpania. Práve tu začal výrazne strácať Fabian Cancellara, ktorý tak dával k dispozícii svoj žltý dres.
 
Na čele balíka išiel veľmi rýchlo tím Sky, ktorý na úzkych cestách natiahol pelotón. Za ním boli zoradené dresy Tinkoff-Saxo. Na predposlednom stúpaní sa precedila hlavná skupina, strácali zranený Costa, mierne zaostal aj PinotPeter Sagan sa tu udržal. O víťazstvo v etape sa pobila približne 30-členná skupina.
 
Päťsto metrov pred cieľom už bol na čele Chris Froome, za ním sa nachádzal Contador, ale potom atakoval Joaguim Rodríguez a španielsky udržal svoj náskok až do cieľa. Na druhom mieste skončil Chris Froome. Peter Sagan stratil približne 40 sekúnd. Na konci sa vytvorili medzi favoritmi pekné rozdiely, ktorí prišli do cieľa po jednom a Alberto Contador stratil na víťaza 18 sekúnd.
 
V závere pretekov sa presadili najlepší vrchári. Svoje skúsenosti z tohto stúpania potvrdil Joaguim Rodríguez, ktorý si v ďalších kopcoch bude určite veriť. Mur de Huy výborne zvládol aj Chris Froome a za svoj výkon sa oblečie do žltého dresu. Najlepším z tímu Ag2r bol prekvapujúco Alexis Vuillermoz, ktorý bude pre Bardeta a Perauda vítanou podporou v horách. Strmé úseky nie celkom vyšli a vyhovovali Albertovi Contadorovi, cieľový kopec tak vytvoril ďalšie rozdiely medzi favoritmi. Z borcov na GC najhoršie obišiel Thibaut Pinot, ktorý stratil kontakt s vedúcou skupinou už na predposlednom kopci.
 
Pre Petra Sagana bolo záverečné stúpanie príliš ťažkým sústom, ale držal sa na čele hlavnej skupiny až do momentu, kým priemerný sklon nedosiahol maximum 19 percent. Po odstúpení Toma Dumoulina sa však dostal do bieleho dresu, ale v bodovacej súťaži si pred ním upevnil náskok André Greipel.
 
Po včerajšom sklamaní v cieli dnes prežil Tony Martin rovnaký pocit, keď mu ušlo žlté tričko o jednu sekundu. Na konci etapy si ho prevzal Chris Froome a rovnako ako v minulom roku si ho hneď na začiatku pretekov prebral jeden z hlavných favoritov. Počas troch dní si stihol vybudovať pekný náskok pred súpermi, najbližšie za ním sa nachádza Tejay van Garderen, ktorý takisto jazdí bez chybičky. To sa už nedá povedať o domácich pretekároch Romainovi Bardetovi a Thibautovi Pinotovi, ktorí v klasifikácii strácajú necelé tri minúty. Ale v poradí sú všetci favoriti rozmiestnení pomerne ďaleko od seba, čo sľubuje útočnú cyklistiku nielen v kopcoch.
 
Etapu ovplyvnil ťažký pád, po ktorom museli odstúpiť Dumoulin, Gerrans, Bonnet a Kozončuk. Po kolízii sa zranil Fabian Cancellara, ktorý tak prišiel o vedúcu pozíciu v GC. S bolesťami dokončil etapu Rui Costa, podobne ako aj Michael Matthews, Johan Vansummeren, Gregory Henderson a ďalší jazdci.
 
 
Peter Sagan (pre RTVS): "Ani som nevedel, že ešte bojujem o biely dres. Myslel som si, že som starší. Bolo to pre mňa prekvapenie. Ten pád som ani nevidel, všetci sme sa tlačili dopredu, išlo sa veľmi rýchlo. Potom prišli organizátori, aby sme sa zastavili. Na konci som sa snažil byť s Albertom, ak by mal nejaké problémy, ale nič sa nestalo, tak som chcel aj ja dosiahnuť dobrý výsledok. Ale kopec bol ťažký, nemal som na to."  
 
Peter Sagan (Tinkoff-Saxo): "Na začiatku cieľového stúpania sa snažil zostať pri Albertovi, ak by potreboval pomoc, ale na samotnom kopci bolo tempo pre mňa príliš vysoké. Dostal som sa na čelo súťaže do 25 rokov a nie som veľmi ďaleko od zeleného trička, ale uvidíme, ako sa bude situácia vyvíjať v ďalších dňoch. Mojou prioritou je pomáhať Albertovi a zajtra máme pred sebou náročnú úlohu na kockách."
   
Joaquim Rodríguez (Kaťuša): "Je to pre mňa špeciálny moment. Vyhral som Valónsky šíp, preto som poznal cieľový kopec. Dnes som nemohol ísť zle, lebo som vedel, že mám dobré nohy. Bola to veľmi ťažká etapa. Ale najskôr to išlo dobre, až kým sa nestal hromadný pád. Neviem, prečo sa zastavili preteky, ale na Mur de Huy sme prišli vo vysokom tempe. Nebol som si istý, či môžem vyhrať, ale zrýchlil som a mal som pocit, že to bola najdlhšia doba, ktorý som strávil v útoku na tomto kopci."           
 
 
 
 
VÝSLEDKY 3. ETAPY:
1. vlajka RODRÍGUEZ Joaquim KATUSHA TEAM 3h 26' 54''
2. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING + 00' 00''
3. vlajka VUILLERMOZ Alexis AG2R LA MONDIALE + 00' 04''
4. vlajka MARTIN Dan TEAM CANNONDALE - GARMIN + 00' 05''
5. vlajka GALLOPIN Tony LOTTO SOUDAL + 00' 08''
6. vlajka VAN GARDEREN Tejay BMC RACING TEAM + 00' 11''
7. vlajka NIBALI Vincenzo ASTANA PRO TEAM + 00' 11''
8. vlajka YATES Simon ORICA GREENEDGE + 00' 11''
9. QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM + 00' 11''
10. vlajka MOLLEMA Bauke TREK FACTORY RACING + 00' 11''
11. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM + 00' 11''
12. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO + 00' 18''
16. vlajka PERAUD Jean-Christophe AG2R LA MONDIALE + 00' 24''
21. vlajka BARDET Romain AG2R LA MONDIALE + 00' 36''
27. vlajka SAGAN Peter TEAM TINKOFF - SAXO + 00' 40''
52. vlajka PINOT Thibaut FDJ + 01' 33''
 
 
PRIEBEŽNÉ PORADIE PO 3. ETAPE:
1. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING 7h 11' 37''
2. vlajka MARTIN Tony ETIXX - QUICK-STEP + 00' 01''
3. vlajka VAN GARDEREN Tejay BMC RACING TEAM + 00' 13''
4. vlajka GALLOPIN Tony LOTTO SOUDAL + 00' 26''
5. albansko VAN AVERMAET Greg BMC RACING TEAM + 00' 28''
6. vlajka SAGAN Peter TEAM TINKOFF - SAXO + 00' 31''
7. URÁN Rigoberto ETIXX - QUICK-STEP + 00' 34''
8. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO + 00' 36''
9. vlajka THOMAS Geraint SKY PROCYCLING + 01' 03''
10. vlajka ŠTYBAR Zdeněk ETIXX - QUICK-STEP + 01' 04''
11. vlajka

BARGUIL Warren

TEAM GIANT - ALPECIN + 01' 07''
12. vlajka MOLLEMA Bauke TREK FACTORY RACING + 01' 32''
13. vlajka NIBALI Vincenzo ASTANA PRO TEAM + 01' 38''
14. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM + 01' 51''
15. QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM + 01' 56''
16. vlajka RODRÍGUEZ Joaquim KATUSHA TEAM + 02' 00''
 
 
BODOVACIA SÚŤAŽ PO 3. ETAPE:
1. vlajka GREIPEL André LOTTO SOUDAL 75 bodov
2. vlajka SAGAN Peter TEAM TINKOFF - SAXO 48 bodov
3. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING 40 bodov'
  
 
SÚŤAŽ DO 25 ROKOV PO 3. ETAPE:
1. vlajka SAGAN Peter TEAM TINKOFF - SAXO 7h 12' 08''
2. vlajka BARGUIL Warren TEAM GIANT - ALPECIN + 00' 36''
3. QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM + 01' 25''
 

CELKOVÁ SÚŤAŽ BODOVACIA SÚŤAŽ
sky vlajka FROOME Chris lotto vlajka GREIPEL André
SKY PROCYCLING LOTTO SOUDAL
VRCHÁRSKA SÚŤAŽ SÚŤAŽ DO 25 ROKOV
katusha vlajka RODRÍGUEZ Joaquim sagan vlajka SAGAN PETER
KATUSHA TEAM TEAM TINKOFF - SAXO
 
 
 
 
tdf-3-etapa-pad-2-tcgfPád v etape (klik pre zväčšenie) (© Courtesy Slipstream Sports)
 
 

 
 
Horské a rýchlostné prémie, bonusy:
4-20 50,5 km - Côte de Bohissau: 2,4 km (5,5 %) (1 bod)
sprint-20 31,5 km - Havelange (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
4-20 16,5 km - Côte d'Ereffe: 2,1 km (5 %) (1 bod)
4-20 5,5 km - Côte de Cherave: 1,3 km (8,1 %) (1 bod)
3-20 Cieľ - Mur de Huy: 1,3 km (9,6 %) (2-1)
body v cieli: 30-25-22-19-17-15-13-11-9-7-6-5-4-3-2
bonusové sekundy v cieli: 10-6-4
 
 
Krátke preview etapy:
Legendárny Mur de Huy otestuje vrchársku formu favoritov, ale pre väčšinu z nich sú strmé sklony cieľového kopca nevyhovujúce. Na konci teda uvidíme súboj o etapový triumf a jazdci na GC sa budú snažiť, aby na ich konte nepribudli ďalšie sekundy. Pretekárov dnes čaká opäť príjemné, slnečné počasie, ale nervozita sa z pelotónu nevytratí. Favoriti sa začnú tlačiť dopredu už pred Côte d'Ereffe, pretože každý z nich potrebuje obsadiť predné pozície na troch krátkych stúpaniach. Na Valónskom šípe vždy vídavame niekoľko pádov ešte pred Mur de Huy, preto jednotlivé tímy musia na konci strážiť svojich kapitánov. Prvé ataky môžeme očakávať už na Côte de Cherave, ale záujmy adeptov na etapový triumf ich musia pokryť. Na samotnom cieľovom kopci je veľmi dôležitá pozícia na čele, inak cyklista stratí dôležité sekundy, a pred cieľom rozhodne správne načasovanie šprintu. Medzi pretekárov s najlepším zrýchlením na strmých sklonoch patria Rodríguez a Valverde, ktorým dnešná etapa náramne vyhovuje a ktorí si chcú napraviť chuť po predchádzajúcich etapách. Najnovšie správy však hovoria o tom, že Purito si po včerajšom páde poranil koleno a jeho výkon v etape je neistý. Na dnešný deň je poriadne zameraný aj Daniel Martin, víťazstvo by bolo pre neho veľkou odplatou za nedávny pád na Valónskom šípe. Albasini tu vždy predvádzal dobré výkony, dostatočne výbušný je aj Arredondo, Mollema sa vie takisto presadiť v podobnom dojazde, Simon Yates, Bardet či Kelderman by mohli tiež niečo vyskúšať. Z favoritov na GC je najviac výbušný Chris Froome, ktorý môže vyraziť dopredu, od ostatných jazdcov sa dá skôr očakávať defenzívna taktika a minimalizácia časovej straty. Zaujímavé bude sledovať, ako sa vyvinie bitka o žltý dres. Sebavedomý Cancellara na Mur de Huy nikdy nepretekal, Dumoulin preto chce získať vedenie v klasifikácii. Peter Sagan má len jednu skúsenosť s cieľovým kopcom, ale určite bude chcieť finišovať na predných pozíciách. Uvidíme, ako sa budú vyvíjať preteky tesne pred cieľom, za istých okolností má šancu na dobrý výsledok aj v súboji proti najvýbušnejším vrchárom. Zvedaví budeme na to, či ho vedenie v závere pošle strážiť Contadora, alebo mu dá voľnú ruku.
 
 
Krátky opis trasy:
Francúzska Grand Tour už potrebovala dojazd na výbušnom kopci, prítomnosť Mur de Huy je pre všetkých dobrou správou. Etapa bude vrcholiť už na predposlednom stúpaní. Côte de Cherave je celkom náročná previerka a začne tu prebiehať bitka o pozície, pretože prichádzajúci zjazd môže byť zradný a na cieľový kopec nezostáva veľa času. Na Mur de Huy sa potom odohrá klasická hra nervov, ktorú prehrá ten favorit, ktorý sa bude pohybovať príliš vzadu na jeho prudkých sklonoch. Naopak, etapový triumf získa jazdec, ktorý zaútočí v pravý čas a bude poznať tento dojazd. Opäť nemusíme v cieli uvidieť veľké rozdiely, ale ľahko odhalíme skutočnú formu favoritov, ktorým to pôjde aj vo vysokých horách. Pre tých budú motiváciou aj bonusové sekundy.
 
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS alebo online na tdf.rtvs.sk:
od 14:00 živý prenos, koniec cca. 17:30
komentátor RTVS: Ján Žgravčák
spolukomentátor Cycling-Info.sk: Lukáš Timko
hosť - spolukomentátor: Marek Varhaňovský
 
 
tour-etapa-maly-03
 
 

 
 
OSTATNÉ ETAPY TOUR DE FRANCE 2015:
 
ikona-1ikona-2ikona-4ikona-5ikona-6ikona-7ikona-8ikona-9ikona-10ikona-11ikona-12ikona-13ikona-14ikona-15ikona-16ikona-17ikona-18ikona-19ikona-20ikona-21