Dvanásty deň bol vyhlásený za najťažší Pyrenejský. Profil so štyrmi kopcami tomu jasne nasvedčoval a všetci boli zvedaví, či dôjde k nejakým prekvapeniam medzi vrchármi a kedy sa medzi nimi bude útočiť. Či na Port de Lers, v jeho zjazde, alebo až na Plateau de Beille.
 
12. etapa Tour de France 2015 (UCI World Tour, Francúzsko)
16.7. štvrtok horská ciel rovina Lan. > Plateau de Beille 195 km vitaz Rodríguez
 
 
Organizátori naplánovali šprintérsku prémiu už na dvadsiaty kilometer, takže to bol pre fanúšikov Petra Sagana hlavný bod programu. Hneď od štartu vzali tempo pod svoje krídla jazdci Lotta Soudal a nikto sa nedokázal odčleniť. Greipel si na prémii veril, chcel získať dvadsať bodov. Očakávali sme, že na prémii uvidíme tvrdý súboj kandidátov na zelenú, ktorých tam už doplnia jazdci, ktorí budú chcieť následný mini zmätok využiť na atak.
 
Prémiu získal podľa očakávania André Greipel. Petra Sagana tesne ošpurtoval aj John Degenkolb. Markovi Cavendishovi sa to už našťastie nepodarilo, a to znamenalo, že Peter o dva body ostal vo vedení zelenej súťaže.
 
Ihneď po prémii zaútočila dvojica Lieuwe Westra (Astana) - Bryan Coquard (Europcar). Po chvíli ich doplnil aj Louis Meintjes (MTN). Za nimi však boli ďalšie skupiny aj s Joaquimom Rodríguezom a Romainom Bardetom. Purito v celkovom poradí
34°C
strácal dvadsať minút, Sky ho ale pustilo a tempo v pelotóne upokojilo.
 
Vpredu boli Bardet, Cherel a Riblon (3x Ag2r), Westra a Fuglsang (Astana), Chavanel a Coppel (2x IAM), Sicard a Coquard (2x Europcar), Delaplace a Brun (2x Bretagne), Ladagnous a Roy (2x FDJ), Rodríguez (Kaťuša), Izagirre (Movistar), Kwiatkowski (Etixx), Durašek (Lampre-Merida), Meintjes (MTN), Navarro (Cofidis), Preidler (Giant), Vanmarcke (LottoNL) a Bárta (Bora).
 
Vpredu mal teda prevahu Ag2r s veľmi silnými borcami. Na etapový triumf by sme skôr verili Riblonovi. Astana už musí túto unikajúcu taktiku predvádzať každý deň. Rodríguez bude chcieť bodovať na prémiách a tiež zvíťaziť v etape. Meintjes mohol byť čiernym koňom. Rozhodne spokojní nemohli byť v Garmine, pretože vpredu nebol žiadny z ich pretekárov. Celkové poradie sa nevyvíja v ich prospech a dnes prišli o etapový triumf aj množstvo vrchárskych bodov.
 
Verte či nie, v úniku bol iba jediný cyklista, ktorý už bodoval do vrchárskej súťaže, ale iba chabé dva body, a to Purito.
 
Chris Froome aj dnes dokázal to, čo sme písali včera, že má záujem o bodkovaný dres. Zvukové mikrofóny zachytili ako Woutovi Poelsovi hovorí, že Daniel Martin nie je v úniku. Vyzerá to tak, akoby potreboval ďalšiu motiváciu.
 
Pod Col de Portet-d'Aspet (4,3 km; 9,7 %) dorazil únik s náskokom šiestich minút, ale v stúpaní sa táto medzera už nezväčšovala. V celkovom poradí boli najvyššie Fuglsang, Rodríguez a Bardet, teda osemnásty až dvadsiaty prvý pretekár celkovo so stratami okolo dvadsať minút. Sky nechcelo túto partiu pre istotu príliš púšťať.
 
22 ľudí vpredu šlo Aspet pokojným tempom, no Sky na to ohľad nebralo a v druhej polovici kopca začalo únik sťahovať. Tým začali odstraňovať prvých ľudí z balíka. Bol to príliš prudký kopec.
 
Prvú horskú prémiu dňa vyhral Georg Preidler z Giantu, s ním špurtovali iba Roy a Westra, teda ľudia, od ktorých rozhodne nečakáme tvrdý boj o tretí najcennejší dres. Pelotón prešiel vrcholom so stratou piatich minút. Sky teda počas výstupu minútu stiahlo. S tým nemohla byť unikajúca skupina spokojná, pretože dnes sa v závere očakávali tvrdé boje medzi favoritmi, ktoré majú vždy za vedľajší účinok v enormne rýchlom dobiehaní celodenného úniku.
 
Už na prvom stúpaní mal problémy Alex Dowsett, ktorý vo štvrtej etape spadol a odvtedy na trati bojoval. Britský jazdec sa nakoniec rozhodol ukončiť pôsobenie na podujatí, pretože dnešný ťažký deň by len ťažko absolvoval v časovom limite. Rovnaké riešenie za chvíľu zvolil aj Zakarri Dempster (Bora-Argon18). Na začiatku druhého kopca mali utečenci náskok sedem minút a z tejto skupiny už vypadli Ladagnous, Riblon, Roy, Kwiatkowski, Coquard a Brun.
 
Tím Sky tu nasadil stabilné, ale nie tvrdé tempo, únik si preto dokázal navýšiť svoj náskok. Peter Sagan sa pohyboval v strede pelotónu. Kwiatkowski, Coquard, Ladagnous, Roy a Brun sa potom vrátili do vedúcej skupiny. Keď sa to podarilo aj Riblonovi, vedúca skupina bola opäť kompletná. Jazdcov na chvíľu osviežila ľahká dažďová prehánka. Na vrchole bral najviac bodov Kristijan Durašek. 22-členná vedúca partia si udržiavala slušný náskok necelých deväť minút a pred sebou mala zjazd, ktorý ich priviedol pod predposledné stúpanie.
 
Tesne pred vrcholom začali odpadať z pelotónu prví jazdci, najmä šprintéri, jedným z nich bol aj Peter Sagan. V klesaní sa vedúca skupina rozdelila na dve časti, vpredu zostalo 16 pretekárov. Marcel Sieberg sa vrátil do pelotónu. Na čele pretekov sa potom opäť obnovilo zloženie vedúcej skupiny, chýbal len Christophe Riblon.    
 
Pred kopcom Port de Lers atakovali vpredu Kwiatkowski, Vanmarcke, Preidler a pomerne rýchlo si vypracovali takmer minútový náskok. Vedúca trojica nepatrila medzi najlepších vrchárov v úniku, svojou aktivitou aspoň rozhýbali pokojné vody. Medzitým strata pelotónu prekročila hranicu dvanástich minút, čo dávalo utečencom veľkú šancu na etapový úspech.
 
 
Vedúca trojica sa zahryzla do predposledného stúpania a pomaličky sa vzďaľovala svojim prenasledovateľom. Druhú skupinu potom ťahal Lieuwe Westra, ktorý chcel pripraviť pozíciu pre Jakoba Fuglsanga. Utečenci sa tu začali deliť, práve teraz prišiel priestor, aby sa ukázali tí najsilnejší z nich. Boli to Bardet, Fuglsang a Meintjes. Za chvíľu sa k nim pridali aj Sicard a Rodríguez. Peter Sagan sa v tom momente zaradil do skupiny pretekárov, ktorí opustili pelotón. 
 
Kwiatkowski a Vanmarcke boli na vrchole kopca dobehnutí a pripojili sa k nim Bardet, Fuglsang, Meintjes, Sicard, Rodríguez, Izagirre a Cherel. Na strojové tempo tímu Sky už doplatili Urán, Peraud, Daniel Martin, ktorý musel byť vyčerpaný po včerajšom odvážnom výkone. Kwiatkowski a Vanmarcke nechceli byť okamžite chytení a v zjazde využívali svoje kvality, aby svoj malý náskok ešte zveľadili.
 
Za nimi v klesaní spadol Louis Meintjes, ktorí vyzeral byť nezranení, ale musel sa rýchlo vrátiť do svojej skupiny. Bolo prekvapujúce, že Vanmarcke a Kwiatkowski si v zjazde opäť vypracovali až 60-sekundový náskok.
 
Pred záverečným stúpaním sa na trati radikálne zmenili podmienky, začalo pršať a cieľom sa prehnala poriadna búrka s krúpami. Na úpätí Plateau de Beille mali Vanmarcke a Kwiatkowski náskok 1:45, ktorý museli na tomto kopci zmazať Izagirre, Cherel, Bardet, Rodríguez, Fuglsang, Meintjes a Bárta, ktorý sa sem dokázal vrátiť. V hlavnom balíku stále jazdil na čele tím Sky, ich strata bola stále vysoká. V tom momente sa spustil prudký dážď aj na cyklistov.
 
Michal Kwiatkowski potom zostal na čele osamotený, za ním udávala silné tempo dvojica z Ag2r. Na začiatku záverečného kopca tím Sky vytiahol svojich najlepších vrchárov, čakali sme, ktorý z favoritov bude atakovať ako prvý. Potom sa na čelo balíka dostali jazdci z Tinkoffu.
 
Za Kwiatkowskim súperili o prípadný etapový triumf už len Rodríguez, Bardet a Fuglsang. Táto trojica zvládala medzi sebou súboje, ale ani jeden z nich nedokázal atakovať. V hlavnej skupine zostávali už len jednotliví lídri, len Froome tu mal Thomasa a Porteho, pri Quintanovi zostával aj Valverde.
 
Osem kilometrov pred vrcholom sa konečne podarilo nastúpiť Puritovi. Jeho najbližší cieľ Kwiatkowski bol veľmi blízko a jazdec tímu Kaťuša sa poľahky dostal na čelo pretekov. Za ním sa nachádzal Fuglsang, potom Bardet.V balíku sa Tinkoff-Saxo vystrieľal, situáciu kontrolovali Froomovi kolegovia. Na dlhý útok sa chcel vydať Alberto Contador, Porte a Thomas ho mali zameraného. Potom to skúšal Vincenzo Nibali, taliansky jazdec si dokázal udržať menší náskok. Ale len na chvíľu.
 
Päť kilometrov pred vrcholom mal Rodríguez pred Fuglsangom náskok 45 sekúnd, Bardet bol trošku ďalej. V skupine favoritov sa odohrávali menšie ataky, ktoré však nemali žiadny účinok. Potom to zobral za svoje Nairo Quintana, ale Thomas ho priviedol späť. V tejto skupine sa držali Pinot, Froome, Thomas, Contador, Quintana, Valverde, Van Garderen, Rolland, Mollema a Nibali.
 
Medzitým Joaquim Rodríguez zvýšil svoj náskok na čele pretekov. Svoje zrýchlenie ukázal aj Froome, to okamžite zachytil Quintana, za chvíľu aj Contador, Garderen ale táto skupina sa postupne rozrástla. Ďalší atak ukázal Quintana, žiadny rozdiel nevytvoril.
 
V tom momente sa už v cieli nachádzal Joaquim Rodríguez, ktorý po sklamaní v celkovej klasifikácii vyhral krásnu horskú etapu. Je to jeho druhý triumf na podujatí. Jakob Fuglsang vybojoval druhé miesto, na pódium sa dostal aj Romain Bardet. Všetci traja sa dostali do dnešného hlavného úniku a na cieľovom stúpaní potvrdili povesť výborných vrchárov. Určite ich potešil aj fakt, že si polepšili v celkovej klasifikácii, hoci na tých najlepších to stále stačiť nebude.
 
Za nimi prišli do cieľa Gorka Izagirre a Louis Meintjes, piate miesto je pre mladého juhoafrického pretekára vynikajúci výsledok. Zo skupiny favoritov najlepšie zvládol dojazd Alejandro Valverde, ale všetci hlavní kandidáti finišovali pri sebe. Zaostali len Gesink a Mollema, väčšiu stratu zaknihovali aj Gallopin a Barguil.
 
V dnešnej náročnej etape využili svoju šancu utečenci, favoriti na celkové poradie sa na záverečnom kopci ustrážili. Síce sme videli niekoľko pokusov o útočenie, ale tie mali len symbolický charakter alebo si s nimi poradil tím Sky. V celkovej klasifikácii nastali len minimálne rozdiely, čo môže tešiť mnohých jazdcov. Z Top 10 vypadol vypadol Warren Barguil, na jeho miesto sa posunul Vincenzo Nibali
 
Zmeny sa diali najmä v druhej desiatke. Fuglsang s Rodríguezom poskočili z jej záveru na 14. resp. 15. miesto. O tri pozície si polepšil aj Bardet. Skokanom dňa je Gorka Izagirre, ktorý si polepšil o deväť miest na slušné devätnáste. Naopak, najväčší prepad zaznamenal Rigoberto Urán, ktorý dnes ostal pri Cavendishovi v grupette a zo 17. priečky padol na 35. Zjavne šetrí sily a pokúsi sa predviesť niečo podobné ako na Gire, kde mu posledný týždeň vyšiel na výbornú.
 
Peter Sagan si na začiatku etapy splnil svoj hlavný zámer a na šprintérskej prémii udržal zelený dres. Na náročných kopcoch potom neplytval silami, pretože má pred sebou zaujímavé profily nasledujúcich etáp. Zajtra to možno bude skúšať v úniku, no je veľmi otázne, či ho tam Lotto s Giantom pustia, pretože by mu zadarmo odovzdali dres aj šancu na etapový triumf. Ak by sa aj dopredu dostal, kto s ním bude spolupracovať? Bude to mať veľmi ťažké, pretože je navyše bez tímu, ktorý by únik dostihol, a ten môže byť zajtra opäť nebezpečný. Ak sa však všetko dobre vyvrbí, Peter má šancu na triumf.
 
 
Joaquim Rodríguez (Kaťuša): "Vidíte, ako jazdím. Všetko alebo nič. Nikdy neviete, čo odo mňa môžete očakávať (úsmev). Etapu som šiel v pohode so snahou ušetriť čo najviac síl. Vedel som, že môžem byť z toho úniku najlepší. Poznal som aj to stúpanie Plateau de Beille. Dnes ráno som si spomenul, že presne pred piatimi rokmi som na Tour takto vyhral svoju prvú etapu, takže možno to ma nakoplo (úsmev)."
 
Peter Sagan pre Petra Štefanca z RTVS: "Lotto od začiatku kontrolovalo preteky a Greipel vyhral špurt pred Degenkolbom a mnou. Vediem teda o dva body. Potom to už bolo ťažké, došiel som v grupette. Musím si pred zajtrajškom poriadne oddýchnuť."
 
 
rodriguez-joaquim-tdf-2015-beille
 
 
 
 
VÝSLEDKY 12. ETAPY:
1. vlajka RODRÍGUEZ Joaquim KATUSHA TEAM 5h 40' 14''
2. vlajka FUGLSANG Jakob ASTANA PRO TEAM + 01' 12''
3. vlajka BARDET Romain AG2R LA MONDIALE + 01' 49''
4. vlajka IZAGIRRE Gorka MOVISTAR TEAM + 04' 34''
5. MEINTJES Louis MTN - QHUBEKA + 04' 38''
6. vlajka BÁRTA Jan BORA - ARGON 18 + 05' 47''
7. vlajka SICARD Romain TEAM EUROPCAR + 06' 03''
8. vlajka CHEREL Mikel AG2R LA MONDIALE + 06' 28''
9. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM + 06' 46''
10. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING + 06' 47''
QUINTANA, PINOT, VAN GARDEREN, CONTADOR,
ROLLAND, NIBALI, THOMAS
+ 06' 47''
vlajka GESINK Robert, MOLLEMA Bauke + 07' 44''
20. vlajka SÁNCHEZ Samuel BMC RACING TEAM + 09' 13''
TALANSKY, GALLOPIN, BARGUIL,
FRANK, SELPUVEDA, TEN DAM
+ 09' 46''
122. vlajka SAGAN Peter TEAM TINKOFF - SAXO + 33' 34''
162. URAN Rigoberto ETIXX - QUICK-STEP + 36' 54''
grupetto + 36' 54''
 
 
tour-1
1. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING 46h 50' 32''
2. vlajka VAN GARDEREN Tejay BMC RACING TEAM + 02' 52''
3. QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM + 03' 09''
4. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM + 03' 58''
5. vlajka THOMAS Geraint SKY PROCYCLING + 04' 03''
6. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO + 04' 04''
7. vlajka GESINK Robert TEAM LOTTO NL - JUMBO + 05' 32''
8. vlajka GALLOPIN Tony LOTTO SOUDAL + 07' 32''
9. vlajka NIBALI Vincenzo ASTANA PRO TEAM + 07' 47''
10. vlajka MOLLEMA Bauke TREK FACTORY RACING + 08' 02''
11. vlajka BARGUIL Warren TEAM GIANT - ALPECIN + 09' 43''
12. vlajka FRANK Mathias IAM CYCLING TEAM + 12' 25''
13. vlajka SÁNCHEZ Samuel BMC RACING TEAM + 12' 53''
14. vlajka FUGLSANG Jakob ASTANA PRO TEAM + 13' 33''
15. vlajka RODRÍGUEZ Joaquim KATUSHA TEAM + 13' 45''
16. vlajka ROLLAND Pierre TEAM EUROPCAR + 13' 57''
17. vlajka BARDET Romain AG2R LA MONDIALE + 17' 05''
18. vlajka TALANSKY Andrew TEAM CANNONDALE - GARMIN + 19' 32''
56. vlajka SAGAN Peter TEAM TINKOFF - SAXO + 1h 09' 33''
 
 
tour-02
1. vlajka SAGAN Peter TEAM TINKOFF - SAXO 254 bodov
2. vlajka GREIPEL André LOTTO SOUDAL 252 bodov
3. vlajka DEGENKOLB John TEAM GIANT - ALPECIN 201 bodov
4. vlajka CAVENDISH Mark ETIXX - QUICK-STEP 185 bodov
 

tour-3
1. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING 61 bodov
2. vlajka RODRÍGUEZ Joaquim KATUSHA TEAM 52 bodov
3. vlajka FUGLSANG Jakob ASTANA PRO TEAM 41 bodov
4. albansko PORTE Richie SKY PROCYCLING 40 bodov
 
 
tour-04
1. QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM 46h 53' 41''
2. vlajka BARGUIL Warren TEAM GIANT - ALPECIN + 06' 34''
3. vlajka BARDET Romain AG2R LA MONDIALE + 13' 56''
4. albansko SEPULVEDA Eduardo BRETAGNE - SECHE ENVIRON. + 25' 10''
 
 

 
 
Horské a rýchlostné prémie:
sprint-20 175 km - Saint-Bertrand-de-Comminges (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
2-20 137,5 km - Col de Portet-d'Aspet: 4,3 km (9,7 %) (5-3-2-1)
1-20 102 km - Col de la Core: 14,1 km (5,7 %) (10-8-6-4-2-1)
1-20 51 km - Port de Lers: 12,9 km (6 %) (10-8-6-4-2-1)
hc-20 Cieľ - Plateau de Beille: 15,8 km (7,9 %) (50-40-32-28-24-20-16-12-8-4)
body v cieli: 20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1
bonusové sekundy v cieli: 10-6-4
 
 
 
 
Krátke preview etapy:
Pretekári si asi nemohli želať náročnejšie vyvrcholenie pyrenejského triptychu. Tri ťažké kopce a poriadne strmé cieľové stúpanie, plus pokračujúca obrovská horúčava, majú potenciál vytvoriť značné rozdiely. A to bude mať po predchádzajúcom horskom dojazde masívny vplyv na celkovú klasifikáciu. Je to dlhá etapa, ktorá sa určite rozhodne na Plateau de Beille. Útok na predposlednom stúpaní je pre favoritov na GC takmer nemožný. Tím Sky je rozhodnutý jazdiť defenzívne, bude si strážiť konkurentov, preto ich nemusí zaujímať únik bez nebezpečných pretekárov. Z toho dôvodu sa môžu presadiť aj utečenci. Na druhej strane Plateau de Beille je legendárny kopec, kde vyhrávali šampióni Tour (Pantani, Armstrong, Contador tu vyhral svoju prvú etapu v roku 2007), preto sa môže stať korisťou toho najlepšieho vrchára na pretekoch.
 
Utečencom môže skomplikovať situáciu tím Movistar, ktorý má dostatočnú tímovú kvalitu a silného lídra, aby sa pokúsil potrápiť Chrisa Frooma. Španielska zostava môže urobiť dnešné preteky veľmi tvrdými, aby unavila konkurentov a pripravila útok pre Naira Quintanu. Toto je cesta aj pre Tinkoff-Saxo a Alberta Contadora, ale posledný víťaz Gira stále jazdí v neistote, preto sa môže zopakovať situácia zo včerajšieho dňa a ruský celok vyšle do úniku svojho vrchára. Chris Frome bude na konci vyčkávať, ale keď zbadá slabosti konkurencie, určite vyrazí dopredu. Na Plateau de Beille v skupine favoritov nemusíme vidieť útočné gala-predstavenie, ale aj tak to bude selektívna jazda kvôli únave a teplu. Všetci jazdci na GC vedia, že sa nemôže zopakovať deštrukcia, ktorá sa odohrala na La Pierre-Saint-Martin. Ak niekto podobným spôsobom druhýkrát zaváha, ťažko bude hľadať ďalšiu motiváciu. Mnohí z nich sa spoliehajú na alpské stúpania, preto to bude dnes tvrdý boj o udržanie svojej pozície. Etapový triumf tak môže byť ponechaný utečencom. Medzi nich sa môže zaradiť v dobrej forme jazdiaci Pierre Rolland, čiastkový úspech pre Lampre-Merida bude chcieť vybojovať Rafael Valls, na svoju šancu čakajú talentovaní súrodenci Yatesovci, ale aj skúsení borci ako Urán, Hesjedal, Talansky či Kruijswijk.                      
 
Krátky opis trasy:
Vrcholom pobytu v Pyrenejách bude etapa zakončená stúpaním Plateau de Beille. Pelotón sa najskôr dostane na kopec Col de Portet-d'Aspet, kde pred dvadsiatimi rokmi v zjazde zahynul taliansky jazdec Fabio Casartelli. Ďalšie dve stúpania nemajú slávne cyklistické mená, ale budú to svižné, tempárske záležitosti, kde sa môže v prednej skupine objaviť budúci víťaz vrchárskej súťaže. Medzi jednotlivými kopcami je dostatočný priestor na obnovenie síl, takže tím vedúceho pretekára bude schopný udržať etapu pod kontrolou. Favoriti na celkový triumf preto dostanú k dispozícii parádne ihrisko, kde môžu predviesť totálne predstavenie. Plateau de Beille obsahuje najtvrdšie pasáže v prvej tretine, ale ani potom vo svojej náročnosti nepoľaví a pretekárov bude žmýkať až do samého konca. Je to jeden z rozhodujúcich momentov celých pretekov. Takmer 16-kilometrová zaberačka dokonale preverí každého adepta na GC a nemilosrdne ukáže na jeho prípadné nedostatky.  
 
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS alebo online na tdf.rtvs.sk:
od 13:00 živý prenos, koniec cca. 17:25
komentátor RTVS: Vladimír Genda
spolukomentátor Cycling-Info.sk: Matej Vyšňa
hosť - spolukomentátor: Peter Privara
 
 
tour-etapa-maly-12
 
 

 
 
OSTATNÉ ETAPY TOUR DE FRANCE 2015:
 
ikona-1ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5ikona-6ikona-7ikona-8ikona-9ikona-10ikona-11ikona-13ikona-14ikona-15ikona-16ikona-17ikona-18ikona-19ikona-20ikona-21