Bardet sa dočkal prvého víťazstva, favoriti finišovali pri sebe

19.6.2015, 09:30 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
Finále druhej alpskej etapy malo mať podobný charakter ako včera, ale niektorí favoriti na GC by boli radšej, keby sa vytvorili väčšie rozdiely. Chris Froome naďalej ukazoval stabilnú výkonnosť, preto ostatní museli zabrať, ak naozaj chceli získať žltý dres.
 
18. etapa Tour de France 2015 (UCI World Tour, Francúzsko)
23.7. štvrtok horská ciel rovina Gap > St-Jean-Mauriene 186 km vitaz Bardet
 
Etapa štartovala na začiatku stúpania druhej kategórie, čo bol pre mnohých jazdcov signál, aby okamžite zavelili do útoku. Prvými z nich boli Joaquim Rodríguez, Pierre Rolland a Julián Arredondo. Táto skupinka vyprovokovala ďalších borcov a na čele sa vytvoril poriadny brejk, v ktorom sa nachádzalo až 29 jazdcov.
 
Únik tvorili Fuglsang (Astana), Bardet, Bakelants, Riblon (všetci Ag2r), Pinot (FDJ), Kreuziger, Rogers (obaja Tinkoff-Saxo), Castroviejo, Anacona (obaja Movistar), Caruso, Dennis (obaja BMC), De Gendt (Lotto-Soudal), Preidler (Giant-Alpecin), Rodriguez (Kaťuša), Matthews, Yates (obaja Orica), Rolland, Gautier, Sicard, Voeckler (všetci Europcar), Arredondo, Jungels (obaja Trek), Plaza (Lampre-Merida), Talansky, Hesjedal, Martin (obaja Cannondale-Garmin), Clement (IAM), Bárta (Bora), Pauwels (MTN-Qhubeka).
 
Pelotón bol veľmi spokojný, že vedúca skupina sa vytvorila veľmi rýchlo, a aj keď obsahovala množstvo jazdcov, pustil ju dopredu. Najvyššie postavenými jazdcami tu boli Bardet, Talansky, Rolland, Pauwels, Pinot a Bakelants, ktorí okupovali druhú
27°C
najlepšiu desiatku. Na čelo balíka sa postavil tím Sky, ale dostal aj pomocníkov z celku Giant-Alpecin, lebo najmä Bardet a Talansky mohli ohroziť desiatu priečku Warrena Barguila.
 
Prvé dve horské prémie putovali do rúk Joaquima Rodrígueza, ktorý dnes chcel získať bodkovaný dres. Na Frooma potreboval získať deväť bodov, ale ak si chcel priblížiť víťazstvo vo vrchárskej súťaži, mal by byť úspešný na Col du Glandom.
 
Tinkoff, Movistar a Astana vyslali dopredu svojich jazdcov, ktorí mohli zabojovať o etapový triumf alebo boli pre svojich lídrov poistkou na čele pretekov. Očakávali sme, že najmä Alberto Contador bude chcieť na konci využiť Rogersa a Kreuzigera. Nechýbali tu Pinot, Yates, Bardet, Rolland, ktorí chceli konečne získať etapu, poslední dvaja menovaní mali v úniku aj peknú podporu kolegov. Can-Garmin vyslal do brejku to najlepšie, čo má na pretekoch, vo vedúcej skupine sa chcel presadiť aj BMC, ktorý po odstúpení Garderena musel zmeniť stratégiu. V horskej etape znovu zavelil do útoku aj Jan Bárta
 
Aj na vrchole tretej horskej prémii bral všetky body Purito, čo znamenalo, že vo vrchárskej súťaži vyrovnal skóre Chrisa Frooma. Medzitým si jeho kolegovia v balíku mohli oddýchnuť, pretože tempo udávali Giant a Trek. Ohrozenie zo strany úniku tak začínal pociťovať aj Bauke Mollema. Za chvíľu sa potom blížila ďalšia vrchárska prémia, preto Rodríguez udržiaval vysoké tempo a vedúca skupina sa na chvíľu rozpadla. Na vrchole Col de Malissol bol znovu prvý španielsky jazdec a únik znovu pohromade.
 
Aj piata horská prémia skončila v hrsti jazdca z tímu Kaťuša, ktorý sa dostal na čelo vrchárskej súťaže. Potom na pretekárov čakali jednoduchšie pasáže, kde dominovala rýchlostná prémia, ale ani jeden jazdec z úniku nemal špeciálny záujem ukoristiť tieto body. V zjazde nasadili vysoké tempo jazdci z Ag2r, ktorí rozbili vedúcu skupinu na niekoľko častí, ale pred šprintérskou prémiou počkali na ostatných členov úniku. Giant a Trek naďalej udržiavali relatívne malý odstup medzi pelotónom a únikom.
 
Rovnaká situácia sa odohrala aj v balíku, pelotón sa rozdelil, ale najväčší favoriti zostávali pri sebe. Peter Sagan tu však chýbal, v dnešnej etape nemal špeciálne úlohy. Rýchlostnú prémiu ukoristil Thomas de Gendt. Zaujímavé delenie sa potom uskutočnilo aj na čele, kde zmeškali vlak aj takí jazdci ak Kreuziger, Rogers, Pinot, Bardet, Rolland, Yates, preto pred najťažším dnešným kopcom museli začať jazdiť veľmi rýchlo. Rozdiely to však neboli veľmi veľké, preto na čele zaútočil Thomas de Gendt
 
 
{module banner-article-skoda}
 
 
Na začiatku Col du Glandom bola vedúca skupina opäť pohromade, ale ale títo jazdci nemohli mať dobrý pocit z vývoja etapy, pretože hlavný balík bol čoraz bližšie. Postarali sa o to Giant a Lotto-Jumbo, ktoré išli poriadne rýchlo. Hneď na začiatku stúpania sa únik okresal na polovicu, okrem dvojice z Tinkoffu tam zostávali všetci najlepší vrchári. Potom nestačil tempu ani Thibaut Pinot.
 
Najsilnejšími jazdcami v úniku bol Fuglsang, Bardet, Anacona, Caruso, Rodriguez, Rolland, Gautier, Jungels, Talansky, Pauwels a aj Pinot, ktorý sa dokázal vrátiť do vedúcej skupiny. Potom sa situácia na trati stabilizovala, žiadne útoky sme zatiaľ nevideli. V balíku udával tempo tím Sky, ktorý nemal primárny záujem, aby dobehol vedúcu skupinu. Thibaut Pinot napokon definitívne opustil prvú skupinu. 
 
Prvý atak v skupine favoritov ukázal Warren Barguil, ze ktorým sa okamžite vydal Matthias Frank, pretože mohol ohroziť jeho pozíciu v GC. Do tejto spoločnosti sa pridal aj Robert Gesink, takže pred pelotónom sa objavili jazdci z druhej časti top 10. Potom to vyskúšal Alberto Contador. Na vrchol tohto kopca zostávalo sedem kilometrov, tím Sky pohyb španielskeho jazdca veľmi nezaujímal. Contador sa spojil s Gesinkom, Frankom, Barguilom a ich náskok pred balíkom sa zvyšoval.
 
Pred vrcholom HC stúpania vo vedúcej skupine začali útoky. Smolu mal Jakob Fuglsang, ktorý vyzeral byť veľmi silný, ale spadol na zem. V pelotóne potom atakoval aj Vincenzo Nibali, ale ostatní borci to dokázali eliminovať. Do nečakaných problémov sa dostal Joaquim Rodríguez, ktorý vypadol z úniku a stratil šancu na zisk ďalších vrchárskych bodov.
 
Na druhý Nibaliho útok už reagoval aj Nairo Quintana, Froome to stále nechával na svojich kolegov. Na vrchole stúpania bral najviac bodov Romain Bardet, Fuglsang preťal pásku na štvrtom mieste. Contador doplatil na to, že nemal pri sebe silnejších jazdcov, preto si pred druhou skupinou favoritov udržal len 15-sekundový náskok. Nibalimu a Quintanovi robili spoločnosť Thomas, Froome, Majka a Scarponi. Tesne za nimi sa nachádzali Valverde a Mollema. V dlhom zjazde sa mohli tieto skupiny spojiť, no niektorý z jazdcov sa mohol dostať aj do úniku.
 
V klesaní sa Contadorova a Froomova skupina spojili, pridali sa k nim aj Valverde, Sánchez a niektorí jazdci z pôvodného úniku. Na čele sa udržal osamotený Romain Bardet, ktorý si pred skupinou prenasledovateľov vytvoril 30-sekundový náskok.
 
Na začiatku záverečného kopca bola kompozícia na trati rovnaká, len Bardet zvýšil svoj náskok o pár sekúnd a do Froomovej skupiny pribudli Konig, Mollema a Kangert. Na samotnom kopci sa odohrával súboj medzi Bardetom a Rollandom, ale jazdec tímu Ag2r vyzeral byť veľmi odhodlaný. V balíku to skúšal aj Contador spoločne s Majkom, no nedokázali si vytvoriť náskok.
 
Romain Bardet mal na vrchole náskok 40 sekúnd, za ním sa nachádzali Fuglsang, Rolland, Anacona a Jungels. V balíku zrýchlil na konci aj Nibali, ale malo to len symbolický charakter. V klesaní sa žiadne preskupenie síl nekonalo, zo skupiny favoritov vypadli len Mollema a Barguil.
 
Romain Bardet bol v cieli najrýchlejší a po tom, čo sa mu nepodarilo zabojovať o top 5 v GC, získal náplasť na svoje počiatočné sklamanie. Víťazstvo si zabezpečil v zjazde z Col du Glandom, v ktorom si vybudoval polminútový náskok, ktorý dokázal udržať do cieľa. Etapový triumf sa pokúšal získať už v niekoľkých únikoch, ale až v tom dnešnom potvrdil svoje veľké kvality. Bol to jeho prvý úspech na Tour de France.
 
Na druhom mieste skončil Pierre Rolland, tretí finišoval Winner Anacona. Skupina favoritov zaknihovala manko tri minúty, nakoniec sa v nej objavil aj Warren Barguil. S malým odstupom prišli Mollema a Sánchez.
 
Utečenci o svojom víťazstve nemali dlho istotu, pre nich priaznivé časy nastali len vtedy, keď na Col du Glandom začal jazdiť na čele balíka tím Sky, ktorý nemal záujem získať ich skalp. V skupine favoritov sme videli podobný obrázok ako včera, keď si na najťažšom stúpaní nedokázal nikto vytvoriť po útoku nejaký náskok. Pokúšal sa o to Alberto Contador, ale doplatil na to, že v úniku už nemal svojich kolegov, ktorí by mu pomohli. Druhý útok predviedol Nibali, ku ktorému sa pridal aj Quintana, ale ani z tohto mráčika nezapršalo. Chris Froome si všetko postrážil cez svojich spolujazdcov, nemusel si nič dobiehať sám, preto jeho súperi musia vymyslieť naozaj niečo špeciálne, aby dostali do problémov výborne fungujúci tím Sky.
 
V celkovom poradí nenastali výrazné zmeny. Do top 10 sa po dnešnom výkone dostal Romain Bardet, ktorý si vymenil pozíciu s Warrenom Barguilom. Títo dvaja budú v nasledujúcich etapách najväčšími súpermi, ale miesto v najlepšej desiatke nemá isté ani Bauke Mollema
 
Vo vrchárskej súťaži sme najskôr videli suverénny výkon Joaquima Rodrígueza, ktorý sa postupne dostal do virtuálneho vedenia, ale na konci mu došli sily a HC stúpanie získal Romain Bardet. Aj keď si španielsky pretekár nakoniec vybojoval vrchársky dres, jeho francúzsky kolega má na svojom konte rovnaký počet bodov. Do tejto klasifikácie môžu ešte prehovoriť aj Chris Froome a Jakob Fuglsang, rozhodovať by sa malo v únikoch.
 
Peter Sagan si prvú časť etapy odpracoval pri Albertovi Contadorovi, ale keď sa začali objavovať náročnejšie stúpania, vystúpil si z vysokého tempa pelotónu a šetril sily na ďalšie etapy. V bodovacej súťaži sa po dnešnej etape nič nezmenilo.
 
Peter Sagan (Tinkoff-Saxo): "Už som potreboval pokojný deň v pelotóne. Ale nečakal som, že na stúpaniach budem tak trpieť. Bol som štyri dni za sebou v úniku a chcel som tam ísť aj dnes, ale nepodarilo sa mi to. Počas celej etapy to bolo náročné, ani na chvíľu sa nepoľavilo. Máme pred sebou ešte dva dni. Ak to bude vyzerať ako dnes, budem trpieť."  
 
Romain Bardet (Ag2r): "Záver dnešnej etapy som poznal z Dauhiné, takže som mohol ísť akoby naslepo. Som dobrý v zjazde a mal som dostatok energie, aby som to udržal až do cieľa. Najťažšou časťou etapy bolo dostať sa do úniku. Bolo to veľmi ťažké a veľmi rýchle, ale musel som sa cez to preniesť a dostať sa do brejku, pretože som chcel vyhrať etapu. Každý bol na začiatku etapy unavený. Na konci som sa cítil ako na futbalovom štadióne, na trati bolo strašne veľa hluku. Bolo to fenomenálne, cítil som veľkú podporu davov."      
 
 
 
 
VÝSLEDKY 18. ETAPY
1. vlajka BARDET Romain AG2R LA MONDIALE 5h 03' 40''
2. vlajka ROLLAND Pierre TEAM EUROPCAR + 00' 33''
3. ANACONA Winner MOVISTAR TEAM + 00' 59''
4. vlajka JUNGELS Bob TREK FACTORY RACING + 00' 59''
5. vlajka FUGLSANG Jakob ASTANA PRO TEAM + 00' 59''
9. vlajka TALANSKY Andrew TEAM CANNONDALE - GARMIN + 01' 55''
10. vlajka BARGUIL Warren TEAM GIANT - ALPECIN + 03' 02''
11. vlajka GESINK Robert TEAM LOTTO NL - JUMBO + 03' 02''
12. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING + 03' 02''
13. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM + 03' 02''
14. vlajka THOMAS Geraint SKY PROCYCLING + 03' 02''
15. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO + 03' 02''
17. QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM + 03' 02''
18. vlajka NIBALI Vincenzo ASTANA PRO TEAM + 03' 02''
21. vlajka MOLLEMA Bauke TREK FACTORY RACING + 03' 21''
137. vlajka SAGAN Peter TEAM TINKOFF - SAXO + 35' 51''
 
 
PRIEBEŽNÉ PORADIE PO 18. ETAPE
1. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING 74h 13' 31''
2. QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM + 03' 10''
3. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM + 04' 09''
4. vlajka THOMAS Geraint SKY PROCYCLING + 06' 34''
5. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO + 06' 40''
6. vlajka GESINK Robert TEAM LOTTO NL - JUMBO + 07' 39''
7. vlajka NIBALI Vincenzo ASTANA PRO TEAM + 08' 04''
8. vlajka FRANK Matthias IAM CYCLING TEAM + 08' 47''
9. vlajka MOLLEMA Bauke TREK FACTORY RACING + 12' 06''
10. vlajka BARDET Romain AG2R LA MONDIALE + 12' 52''
11. vlajka BARGUIL Warren TEAM GIANT - ALPECIN + 13' 08''
12. vlajka TALANSKY Andrew TEAM CANNONDALE - GARMIN + 15' 18''
13. vlajka ROLLAND Pierre TEAM EUROPCAR + 16' 02''
14. albansko PAUWELS Serge MTN - QHUBEKA + 18' 06''
15. vlajka SÁNCHEZ Samuel BMC RACING TEAM + 18' 11''
40. vlajka SAGAN Peter TEAM TINKOFF - SAXO + 1h 34' 24''
 
 
tour-02
1. vlajka SAGAN Peter TEAM TINKOFF - SAXO 420 bodov
2. vlajka GREIPEL André LOTTO SOUDAL 316 bodov
3. vlajka DEGENKOLB John TEAM GIANT - ALPECIN 281 bodov
4. vlajka CAVENDISH Mark ETIXX - QUICK-STEP 192 bodov
 

tour-3
1. vlajka RODRÍGUEZ Joaquim KATUSHA TEAM 68 bodov
2. vlajka BARDET Romain AG2R LA MONDIALE 68 bodov
3. vlajka FUGLSANG Jakob ASTANA PRO TEAM 64 bodov
4. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING 61 bodov
 
 
tour-04
1. QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM 74h 16' 41''
2. vlajka BARDET Romain AG2R LA MONDIALE + 09' 42''
3. vlajka BARGUIL Warren TEAM GIANT - ALPECIN + 09' 58''
 
 
Horské a rýchlostné prémie:
2-20 180 km - Col Bayard: 6,3 km (7 %) (5-3-2-1)
3-20 151 km - Rampe du Motty: 2,3 km (8,3 %) (2-1)
3-20 126 km - Côte de la Mure: 2,7 km (7,5 %) (2-1)
3-20 116 km - Col de Malissol: 2 km (8,7 %) (2-1)
2-20 101,5 km - Col de la Morte: 3,1 km (8,4 %) (5-3-2-1)
sprint-20 79 km - Rioupéroux (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
hc-20 39,5 km - Col du Glandon: 21,7 km (5,1 %) (25-20-16-14-12-10-8-6-4-2)
2-20 10 km - Lacets de Montvernier: 3,4 km (8,2 %) (10-6-4-2)
body v cieli: 20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1
bonusové sekundy v cieli: 10-6-4
 
 
{module banner-article-skoda}
 
 
Krátke preview etapy:
Na prvý pohľad nás čaká najľahšia etapa v Alpách, no najväčšie prekvapenia sa odohrávajú práve vtedy, keď to jazdci najmenej čakajú. Keďže dnešný dojazd nie je veľmi vhodný na vytváranie rozdielov v GC, rysuje sa ďalšia príležitosť pre utečencov. Cyklisti sa musia znovu pripraviť na rýchly začiatok, prvé stúpanie je pomerne dlhé a náročné, aby okamžite rozdelilo pelotón. Únik sa môže formovať pomerne dlho. Čím dlhšie to bude trvať, tým viacero jazdcov sa dostane do problémov na sérii krátkych stúpaní. Potom bude nasledovať stúpanie Col du Glandom, ktoré je síce ďaleko od cieľa, ale adeptov na GC určite rozprúdi. Je to nepravidelný kopec, so strmými úsekmi a dvomi klesajúcimi pasážami, ale je dlhý, preto sa hodí na útok. Záverečný kopec je prudší, ale krátky, dokáže vytvoriť rozdiely, ale nie dostatočne veľké, aby výrazne poprehadzovali miesta v klasifikácii.
 
Postupne sa vytvorila skupina kvalitných vrchárov, ktorí sa pokúšajú získať etapový triumf. Dnes je pripravené aj stúpanie HC kategórie, preto sa bude rozhodovať aj v súťaži o bodkovaný dres. Do úniku chce preto ísť Joaquim Rodríguez, ktorý sa vo včerajšej etape šetril na túto príležitosť. Dobré vyhliadky má v tejto súťaži aj Jakob Fuglsang, uvidíme, či ho Astana nebude chcieť mať radšej pri Nibalim. Pinot, Urán, Talansky, Yatesovci, Rolland, Bardet sú všetko jazdci, ktorí majú pred sebou ešte tri príležitosti, aby po sklamaní v GC ukoristili etapu. Col du Glandom je peknou vrchárskou výzvou, ktorá im to môže zariadiť. Favoriti na vysoké priečky v poradí takisto môžu poslať do úniku svojich kolegov. Tím Sky a najmä silný Chris Froome bude mať pred sebou rovnakú úlohu ako včera. Na najťažšom stúpaní ustáť ataky konkurentov. Keď sa mu to podarí, dojazd do cieľa nevytvorí veľké rozdiely. Movistar, Astana a Tinkoff-Saxo budú mať na Col du Glandom svoje záujmy. Alberto Contador sa dostal do nepríjemnej pozície, preto nebudeme prekvapení, keď na tomto kopci vyrazí do tvrdohlavého ataku. V podstate, inú možnosť ani nemá. Pre neho bude výborné, ak sa do brejku dostane jeho kolega, tentoraz to môže byť Kreuziger. Movistar sa bude snažiť napadnúť Frooma, ale Quintana sa viacej spolieha na posledné dve etapy. Španielska zostava sa preto v prvom rade zameria na udržanie svojej pozície. Takže uvidíme, či pri predpokladanom Pistolerovom ataku mu nebudú chcieť dať veľa priestoru. Astana a Nibali sa stále zlepšujú, aj oni môžu v kľúčových momentoch zatlačiť na pílu, aby izolovali Frooma a pred cieľom ho dostali pod veľký tlak. Otázkou zostáva, či bude niekto schopný britského jazdca zahnať do kúta.                                   
 
 
Krátky opis trasy:
Osemnásty deň začína do kopca, čo môže spôsobiť veľmi rýchly štart, aby sa do úniku nedostali nebezpeční borci. Potom nasledujú úseky krátkych, ale prudkých stúpaní, a etapa začne vrcholiť na Col du Glandon. Toto dlhé stúpanie bude rozhodujúcim okamihom v tom prípade, ak si na jeho vrchole utečenci udržia dostatočný náskok. Inak rozhodne o víťazovi charizmatické stúpanie Lacets de Montvernier, ktoré je obtočené osemnástimi zákrutami s prudkým sklonom. Tento kopec zažije na pretekoch premiéru, ale jazdci si ho vyskúšali už na Dauphiné. Je to záležitosť pre vrchárov, tí menej technicky zruční sa musia opäť pripraviť na nepríjemné klesanie, ktoré skončí štyri kilometre pred cieľovou čiarou. Na konci tak striehne ďalšia príležitosť na nečakaný atak.     
 
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS alebo online na tdf.rtvs.sk:
od 14:30 živý prenos, koniec cca. 17:40
komentátor RTVS: Ján Žgravčák
spolukomentátor Cycling-Info.sk: Lukáš Timko
hosť - spolukomentátor: Martin Fraňo
 
 
tour-etapa-maly-18
 
 

 
 
OSTATNÉ ETAPY TOUR DE FRANCE 2015:
 
ikona-1ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5ikona-6ikona-7ikona-8ikona-9ikona-10ikona-11ikona-12ikona-13ikona-14ikona-15ikona-16ikona-17ikona-19ikona-20ikona-21
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop