MSR: Skvelý Sagan tesne nestačil iba na Bártu, s titulom i Baška + foto a videá

22.6.2015, 15:01 | Slovensko a Slováci | Timko, Šandor, Maliňák
Druhý deň spoločných majstrovstiev sme upierali zrak na Petra Sagana, či sa mu podarí vybojovať prvý národný titul v časovke. Vysokú konkurenciu zariadili aj českí cyklisti, ktorí momentálne jazdia vo veľmi dobrej forme.   
 
MSR ŽILINA 26.06. 10:00 ČASOVKA MUŽOV U23
39 km vitaz Baška
MSR ŽILINA 26.06. 10:50 ČASOVKA MUŽOV ELITE
39 km vitaz Sagan
 
 
 
 

 
 
Časovka v hlavnej kategórii dostala poriadny náboj, pretože sa na štarte objavil Peter Sagan. Náš najlepší cyklista túžil vyhrať obidve majstrovské disciplíny, pretože šampionát sa odohrával v jeho rodnom meste. Súpermi mu boli jazdci z KEMO Dukla Trenčín, medzi ktorými boli adeptmi na medailu Patrik Tybor, Maroš Kováč a Martin Mahďar.
 
Vysokú úroveň druhého dňa na spoločných majstrovstvách zabezpečili aj českí pretekári. Favoritom zaujímavej časovky bol bezpochyby Jan Bárta, ktorý v minulom roku na MS obsadil deviatu priečku. Vo výbornej forme momentálne jazdí Petr Vakoč a na trati sa nakoniec predstavil aj Leo Konig, ktorý najskôr nemal štartovať, ale prehovoril ho jeho mechanik Peter Doležal, s ktorým donedávna pracoval v tíme NetApp. Naopak, časovku vynechal Zdeněk Štybar, ktorý do Žiliny zatiaľ nepricestoval kvôli blížiacemu sa pôrodu manželky.
 
Pripravená trasa bola pomerne náročná. Prvá časť prebiehala na rovinatých úsekoch, ktoré boli vhodné pre špecialistov na túto disciplínu. Druhá polovica obsahovala dvojnásobný prechod cez stúpanie a bola zakončená svižným zjazdom až do cieľa, a práve táto pasáž mala vytvoriť medzi pretekármi najväčšie rozdiely.
 
Podľa propozícii mala byť medzi posledným jazdcom U23 a prvým pretekárom kategórie Elite medzera 50 minút. Avšak polícia a mesto Žilina s tým nesúhlasili, pretože chceli, aby sa dopravná infraštruktúra vyhla čo najskôr odstávke miestnych spojov. Športový riaditeľ pretekov Peter Zánický to preto musel vybaviť u rozhodcu Milana Dvorščíka, ktorý prestávku okresal na 10 minút. Čakal nás teda veľmi rýchly deň.
 
Prvé priebežné výsledky hovorili o tom, že Peter Sagan strácal po 20-tich kilometroch na Jana Bártu 20 sekúnd, pričom český jazdec bol na tomto meranom úseku najrýchlejší. Medzitým prišiel do cieľa Leo Konig, ktorý sa neochvejne dostal na priebežné prvé miesto. Dosiahol výsledok 47:27 a ostatných pretekárov porazil minimálne o tri minúty. Časovku dokončil aj Jozef Metelka, ktorý mal zatiaľ najlepší čas zo slovenských jazdcov s hodnotou 52:02.
 
Poradie sa na vedúcej priečke o chvíľu zmenilo, pretože do cieľa prifrčal Jan Bárta, ktorý predviedol najlepší výkon s hodnotou 46:42. Fantastický výkon však ukázal aj Peter Sagan, ktorý za českým borcom a časovkárskym špecialistom zaostal len päť sekúnd a dosiahol pritom priemernú rýchlosť 49,3 km/h.
 
Peter Sagan sa po tomto výsledku jednoducho musel tešiť zo zlatej medaily. V slovenskej časti štartového poľa skončil na druhej priečke Maroš Kováč s časom 50:42, tretí Patrik Tybor dosiahol výsledok 50:59. Prvý menovaný obsadil v celkovom hodnotení nakoniec pekné siedme miesto, Tybor skončil na jedenástej priečke. V slovenskom rebríčku sa potom na štvrtom mieste umiestnil Jozef Metelka, za ním finišovali skúsení Róbert Nagy a Roman Broniš, a medzi touto trojicou neboli veľké rozdiely. Martin Mahďar obsadil siedmu priečku. Úcta patrí najmä Jozefovi, ktorý aj bez jednej nohy potvrdil zlepšujúcu formu. Z roka na rok stúpa vo výsledkovej listine. Nagy sa zasa krásne lúči s kariérou.
 
Náš najlepší cyklista bol na štarte poriadne motivovaný, čo na trati patrične dokázal. V cieli stratil len päť sekúnd na výborného Jana Bártu, ktorý patrí na svete medzi najlepších jazdcov v tejto disciplíne. A časovka pritom merala úctyhodných 39 kilometrov. Peter Sagan si prvýkrát v kariére oblečie na pretekoch slovenský majstrovský dres pre najlepšieho časovkára a premiéru zažije na Tour de France hneď v prvej etape.
 
Nielen v českej súťaži bol teda najrýchlejší Jan Bárta, striebro si vybojoval Leo Konig, ktorý sa rozhodol štartovať na poslednú chvíľu. Pri jeho mene svietila strata 44 sekúnd, o ďalšiu minútu bol pomalší Petr Vakoč, pre ktorého je to druhá bronzová medaila v tomto období, keď bol predtým úspešný na EH v Baku. 
 
 
Peter Sagan (Tinkoff-Saxo): "Bola to ťažká časovka, išlo na naplno. Teším sa, že som vyhral slovenskú časť, kvôli tomu som sem prišiel, ale chcel som uspieť celkovo. Bárta bol rýchlejší o päť sekúnd. Na trati mi vypadlo rádio, tak som nevedel, aké máme časy. Nevadí, teraz sa sústredím na nedeľu. Uvidíme, ako sa budú vyvíjať preteky, a podľa toho zvolíme taktiku s mojím bratom a Michaelom. Bral som to skoro ako povinnosť, aby som sa predstavil aj v časovke, keď sa MSR odohrávajú v Žiline. Je to veľmi pekné, že tu môžem pretekať. Fanúšikovia boli super, na trase ich bolo dostatok. Dúfam, že v nedeľu ich príde ešte viac."    
 
 
Maroš Kováč (Kemo Dukla Trenčín): "So špeciálom prichádzam do styku iba občas, takže žiadna senzácia sa nekonala. Trénujeme hlavne ak je v itinerári Okolo Slovenska. Tento rok ale nebola. Som spokojný s umiestnením, no, samozrejme, nie so stratou na Petra Sagana, ale aj ďalších. Bola obrovská. Presne 30 sekúnd som si spôsobil sám mojou veľkou hlúposťou. Boli sme rozložení iba 50 metrov od štartu, ale keď som prišiel do priestoru štartu, bol tam už Peter Sagan o okolo neho toľko ľudí, že som sa tam cez davy nedokázal dostatočne rýchlo pretlačiť. Vyštartoval som teda o pol minúty neskôr. Ale umiestnenie sa tým nezmenilo.
V nedeľu to bude zaujímavé. Formu máme asi traja, takže to bude súboj troch na troch, hoci z Tinkoffáckej trojice jeden nie je cyklista, ale motorka. My môžeme bojovať proti Jurovi s Mišom, takže budeme reagovať na ich nástupy. Oni budú útočiť hlavne preto, že keď to urobí aj Peter Sagan, vpredu bude mať kolegu. Ja tipujem, že Peter príde do cieľa sám. Víťazstvo si tu nenechá ujsť. Ísť na Miša alebo Jura by bol veľký risk. My sa pokúsime bojovať o striebro. Samozrejme, netvrdím, že to dopredu vzdávame, ale musíme sa na to pozerať reálne. Peter je schopný vyhrať na najväčších pretekoch sveta. V nedeľu by to mala byť pre neho samozrejmosť bez ohľadu na to, že nebude mať silnú tímovú podporu. Na to je roky zvyknutý."
 
 
Patrik Tybor (Kemo Dukla Trenčín): "Profil časovky mi vyhovoval. Najprv rovina, potom hore-dolu. Nešlo sa mi ale dobre. Akosi som sa nevedel vytrápiť. Štartoval som ešte iba na druhej časovke v sezóne, a to pred tým v krátkej v Suchej nad Parnou. Keď jazdíte časovky iba takto raritne, nie je rozumné to na špeciáli trénovať 2-3krát do týždňa, ako to robia profíci. Takže bohužiaľ, ak by sme sa na to zameriavali, dopadlo by to lepšie, ale momentálne nie je na to dôvod. Musíme sa sústrediť na klasický tréning.
Cítim v nohách, že formu mám, takže ak by nohy poslúchali aj v nedeľu, bolo by to super. Práve idem na masáž, Juraj Moška sa nás snaží dať dokopy, takže dúfame v úspech. Budeme to mať ťažké proti trom Tinkoffákom, ale rozhodne budeme bojovať. Oni zrejme skúsia niekoho nastreliť do úniku a my budeme musieť reagovať. Určite si k tomu sadneme a vymyslíme taktiku, snáď správnu."
 
 
VÝSLEDKY ČASOVKY MUŽI ELITE:
1. vlajka SAGAN Peter TEAM TINKOFF - SAXO  46' 47''
2. vlajka KOVÁČ Maroš DUKLA TRENČÍN - TREK + 03' 55''
3. vlajka TYBOR Patrik DUKLA TRENČÍN - TREK + 04' 11''
 
 
 
sagan-casovka-msr-maly
Peter Sagan na stupni víťazov (klik pre zväčšenie)
 
 
 
 
Fotogaléria z časovky mužov Elite (autor: Jaroslav Maliňák, Cycling-Info.sk):
Fotografia 1 z 30
Fotografia 1 z 30
Fotografia 1 z 30
Fotografia 1 z 30
Fotografia 1 z 30
Fotografia 1 z 30
Fotografia 1 z 30
Fotografia 1 z 30
Fotografia 1 z 30
Fotografia 1 z 30
Fotografia 1 z 30
Fotografia 1 z 30
Fotografia 1 z 30
Fotografia 1 z 30
Fotografia 1 z 30
Fotografia 1 z 30
Fotografia 1 z 30
Fotografia 1 z 30
Fotografia 1 z 30
Fotografia 1 z 30
Fotografia 1 z 30
Fotografia 1 z 30
Fotografia 1 z 30
Fotografia 1 z 30
Fotografia 1 z 30
Fotografia 1 z 30
Fotografia 1 z 30
Fotografia 1 z 30
Fotografia 1 z 30
Fotografia 1 z 30
 
Slovenskí muži Elite na štarte (konečná štartová listina):
Róbert Nagy 1972 (ARBÖ Denzel CLIFF WIEN)
Roman Broniš 1976 (KEMO Dukla Trenčín)
Maroš Kováč 1977 (KEMO Dukla Trenčín)
Martin Fraňo 1978 (CK Banská Bystrica)
Miroslav Debnár 1983 (CK Banská Bystrica)
Lukáš Bátora 1985 (CK Banská Bystrica)
Jozef Metelka 1986 (Beeline Bicycles RT)
Jozef Palčák 1987 (CK Banská Bystrica)
Patrik Tybor 1987 (KEMO Dukla Trenčín)
Martin Mahďar 1989 (KEMO Dukla Trenčín)
Tomáš Nagy 1989 (PROefekt team)
Peter Sagan 1990 (Tinkoff-Saxo)
Miroslav Hraško 1990 (CK Banská Bystrica)
Jakub Meszáros 1991 (CK Spartak Tlmače)
Dominik Špilák 1992 (Cykloklub Vlkanová Witzenmann)
 
 

 
 
Pretekári do 23 rokov mali pred sebou rovnako ťažký profil. V štartovej listine nefiguroval obhajca minuloročného triumfu Mário Daško, ktorý nemal potrebnú výkonnosť. Na trati sme neuvideli ani jeho tímového kolegu Luboša Malovca, ktorý túto disciplínu neobľubuje. Erik Baška na pretekoch štartoval, ale ani on nepatrí medzi najlepších jazdcov v ITT. Šanca sa tak otvárala pre ďalších pretekárov. Túto príležitosť chcel využiť Juraj Bellan, ktorý mohol zopakovať včerajší kúsok Terezy Madveďovej, a zvíťaziť pri svojom debute v novej kategórii. Prekvapiť mohli aj mladíci z Dukly Trenčín alebo dvojica tímu Firefly Matej Krajíček a Andrej Strmiska.
 
Práve spomínaný Andrej Strmiska ako prvý z našich jazdcov zajazdil dobrý čas s výsledkom 52:21 a zaradil sa do priebežnej  top 10. Na trati potom prebiehal súboj medzi Erikom Baškom a Jurajom Bellanom, ktorý po polovici časovky ovládal jazdec tímu AWT GreenWay o vyše tridsať sekúnd. Baška mal výborný štart do časovky, pretože v priebežnom poradí mu patrilo štvrté miesto.
 
V cieli sa ako prvý z nich objavil Juraj Bellan, ktorý dosiahol čas 51:41. Najlepší výkon spomedzi slovenských jazdcov predviedol Erik Baška, ktorý prebehol cieľom s hodnotou 50:32 a mohol sa tešiť zo svojej zlatej medaily. Spokojný mohol byť aj piatym miestom v celkovom v celkom hodnotení oboch krajín. Časovke U23 kraľoval český jazdec Josef Černý (CCC Sprandi), ktorý na uvedenej trati dosiahol výsledok 48:52.
 
Erik Baška predviedol výborný výkon, ktorým odsunul mladého Juraja Bellana na druhé miesto, a tento 21-ročný jazdec sa nestratil ani v celkovom hodnotení. Prvé štyri miesta obsadili českí jazdci, suverénne si počínal Josef Černý, ktorý mal pred druhým Danielom Turkom náskok 57 sekúnd. Na treťom mieste finišoval obhajca prvenstva Michal Schlegel, ktorý tak vyhral interný tímový súboj s Erikom Baškom, keďže sú kolegami v tíme AWT GreenWay. Medzi nimi sa vytvoril rozdiel 16 sekúnd. Pre Bellana to bola trinásta medaila z MSR v rade naprieč všetkými odvetviami.
 
 
Erika Baška (AWT GreenWay): "Najskôr som odštartoval trošku rýchlejšie, potom som sa chcel dostať do tempa, čo sa mi podarilo. Prvá časť bola ľahšia a snažil som sa, aby som pod kopec neprišiel unavený. Na stúpaní som si to potom postrážil, aby som nešiel úplne naplno, ale ani pomaly, a zvládol som to. Mne sedia kratšie časovky, ale dobre som si rozložil sily. Časovky nemám veľmi rád, lebo v nich nevynikám. Na Slovensku sa nemám veľmi s kým porovnávať, pretože tu nemáme dobrých časovkárov, ale som spokojný, ako to dopadlo v celkovom hodnotení. V nedeľu náš tím určite spojí sily s Etixxom a vytvoríme spoločnú taktiku. Ja mám šancu na ďalší titul, preto ho chcem získať."    
 
Juraj Bellan (Cyklistický tím Firefly): "Medailu som očakával, ale najradšej by som bol, keby som vyhral. Vedel som, že to bude veľmi ťažké, lebo Erik je veľmi dobrý pretekár. Mohol som len prekvapiť, ale minútová strata je veľa. Vyhral najsilnejší. Privítal by som viac kopcovitejšiu časovku, ale nemám sa na čo vyhovárať, podmienky boli pre všetkých rovnaké. S medailou som spokojný a rovnaký cieľ mám aj pred nedeľou. Pôjdem naplno a budem sa snažiť prekvapiť."
 
Andrej Strmiska (Cyklistický tím Firefly): "Som spokojný, bol to môj tajný cieľ, aby som získal medailu. Dúfam, že sa každým rokom budem zlepšovať. Dva kopce boli pre mňa dosť, no strácal som hlavne v zjazdoch, kde som sa bál ísť úplne naplno. Na časovku som cielene trénoval dva mesiace, vedel som, že v nej mám väčšiu šancu na úspech. V nedeľu sa chcem čo najdlhšie udržať vpredu, potom uvidíme, ako sa bude situácia vyvíjať. Ale vyhrať proti Erikovi bude veľmi ťažké." 
 
 
VÝSLEDKY ČASOVKY MUŽI U23:
1. vlajka BAŠKA Erik AWT GREENWAY 50' 32''
2. vlajka BELLAN Juraj CT FIREFLY + 01' 09''
3. vlajka STRMISKA Andrej CT FIREFLY + 1' 49''
 
 
 
casovka-podium-u23-box-clanok
 
 
 
 
Fotogaléria z časovky mužov Elite (autor: Jaroslav Maliňák, Cycling-Info.sk):
Fotografia 1 z 39
Fotografia 1 z 39
Fotografia 1 z 39
Fotografia 1 z 39
Fotografia 1 z 39
Fotografia 1 z 39
Fotografia 1 z 39
Fotografia 1 z 39
Fotografia 1 z 39
Fotografia 1 z 39
Fotografia 1 z 39
Fotografia 1 z 39
Fotografia 1 z 39
Fotografia 1 z 39
Fotografia 1 z 39
Fotografia 1 z 39
Fotografia 1 z 39
Fotografia 1 z 39
Fotografia 1 z 39
Fotografia 1 z 39
Fotografia 1 z 39
Fotografia 1 z 39
Fotografia 1 z 39
Fotografia 1 z 39
Fotografia 1 z 39
Fotografia 1 z 39
Fotografia 1 z 39
Fotografia 1 z 39
Fotografia 1 z 39
Fotografia 1 z 39
Fotografia 1 z 39
Fotografia 1 z 39
Fotografia 1 z 39
Fotografia 1 z 39
Fotografia 1 z 39
Fotografia 1 z 39
Fotografia 1 z 39
Fotografia 1 z 39
Fotografia 1 z 39
 
 
 
 
Slovenskí muži U23 na štarte (konečná štartová listina):
Róbert Malík 1993 (CK Příbram Fany Gastro)
Ján Chalupčík 1993 (CK EPIC Dohňany)
Matej Krajíček 1994 (Cyklistický tím Firefly)
Jakub Vančo 1994 (CK Banská Bystrica)
Juraj Lajcha 1994 (KEMO Dukla Trenčín)
Luboš Malovec 1994 (Cycling Academy team)
Mário Daško 1994 (Cycling Academy team) - majster SR 2014
Erik Baška 1994 (AWT GreenWay)
Milan Holomek 1995 (KEMO Dukla Trenčín)
Martin Dubeň 1995 (KEMO Dukla Trenčín)
Šimon Vozár 1995 (CK Banská Bystrica)
Tomáš Harag 1995 (CK Banská Bystrica)
Juraj Bellan 1996 (Cyklistický tím Firefly)
Denis Baška 1996 (Cyklistický tím Firefly)
Andrej Strmiska 1996 (Cyklistický tím Firefly)
David Zverko 1996 (TJ Favorit Brno)
Filip Vančo 1996 (AŠK INTER)
 
 
 
msr-cr-casovka-elite-maly
 
 

 
 
{module msr-2015-clanky}
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop