Úvodná etapa sa odohrala v náročných podmienkach, pretože na trati bolo veľmi horúco. Víťazstvo si vybojoval suverénny Rohan Dennis, rozdiely medzi favoritmi sa nevytvorili veľmi veľké. Tinkoff-Saxo je už pripravený na zajtrajšiu etapu. 
 
Do prvého šíku kandidátov na etapový triumf sa zaradil aj Tony Martin, ktorému sa opäť nepodarilo získať triumf na začiatku Tour de France. Po druhom mieste bol sklamaný, ale bitku o žltý dres ešte nevzdáva. "Vedel som, že je to pre mňa dobrá šanca, na ktorú som sa pripravil na sto percent. Dnes som zápasil s veľkým teplom, nebolo to jednoduché a na konci som už bol unavený. Zvyčajne sa potrebujem na trati dostať do tempa, teraz som na konci nedokázal zmeniť rytmus. Chcel som vyhrať, ale porazil ma skvelý Rohan Dennis. Trošku som sklamaný, ale každý vie, že najbližšie dni budú bláznivé, preto sa môže naskytnúť šanca, aby som vybojoval žltý dres."     
 
Fabian Cancellara má po zranení, ktoré utrpel cez jarné klasiky, pred sebou najdôležitejšie preteky v sezóne. Aj keď sa mu nepodarilo v prvej etapy zvíťaziť, forma a sebavedomie budú v najbližších dňoch na jeho strane. "Bolo to veľmi ťažké a teplo bolo pre každého vyčerpávajúce. Urobil som, čo som mohol, ale Rohan bol najsilnejší. Stratil som nejaký čas v dvoch zákrutách, ale to nerobilo rozdiely. Bola to pre mňa dôležitá etapa, pretože som nejazdil na klasikách. Ale to nie je problém, podobných etáp som vyhral dosť počas kariéry. Pretekám pre zábavu a Tour je ešte dlhá. Som si istý, že budem mať ešte svoje príležitosti."
 
Na domácom jazdcovi Tomovi Dumoulinovi bol v Utrechte veľký tlak, ktorý dokázal pretaviť do štvrtého miesta. Veľký favorit úvodnej časovky sa však na nič nevyhováral. "Na trati som nikde nestratil zbytočné sekundy, jednoducho som nemohol ísť rýchlejšie. Predviedol som však veľmi dobrú časovku, ale nestačilo to na víťazstvo. Na trase panovala skvelá atmosféra, jazdil som akoby vo zvukovom tuneli, bolo to úžasné."
 
Španielsky celok Movistar sa snažil minimalizovať straty svojich dvoch lídrov, v tomto smere môže byť veľmi spokojný. Nairo Quintana zostal na dostrel svojim konkurentom, a to je najdôležitejšie. "Začiatky na Grand Tour sú vždy ťažké. Bol to dlhší čas, čo som nejazdil časovku, ale fyzicky som sa cítil dobre. Nemal som záujem súťažiť proti Dennisovi, ale proti pretekárom, ktorí sú mojimi súpermi v GC." Jeho skúsenejší kolega Alejandro Valverde ho doplnil: "Nie je dôležité, že som skončil päť sekúnd pred Nairom, ktorý išiel tiež veľmi dobre. Veci sa vyvíjali viac-menej správnym smerom, len na konci bol na trati trošku silnejší vietor, ktorý však neovplyvnil výsledok. Ale je pravda, že medzi pretekármi na celkové poradie mohli byť ešte menšie rozdiely."
 
Spomedzi jazdcov na celkové poradie sa výborným výkonom prezentoval Thibaut Pinot, pre ktorého to mohla byť prvá zákerná etapa. Na trati to však zvládol výborne, ale po etape svoju pozíciu nepreceňoval: "Bol to pekný profil časovky, celkom priamočiary. Nie som zlý časovkár. Keď záleží len na výkone a mám dobré nohy, viem, že som v tejto disciplíne dobrý. Moja časová výhoda je ničím, keď to porovnáme s tým, čo príde v nasledujúcich týždňoch. Ale aspoň som sa uistil, že som na správnej ceste."
 
Dobrý pocit po časovke môže mať aj Vincenzo Nibali, ktorý bol dnes silnejší ako jeho súperi o celkový triumf. "Keď som uvidel výsledné časy, môžem povedať, že som spokojný s mojím výsledkom. Ale Tour je ešte dlhá, musím sa držať na zemi. V každom prípade som chcel predviesť dobrú časovku, aby som vybojoval dobrú pozíciu pre tímové auto, čo bude dôležité najmä v etape s mačacími hlavami. Bolo veľmi teplo a tieto podmienky mohli trošku ovplyvniť výsledky dnešnej etapy."
 
Alberto Contador nevyzeral v časovke príliš svieži, ale keďže v cieli neboli vytvorené veľké rozdiely, nič vážne sa nestalo. Ale v každom prípade si určite želal jednoduchší vstup do pretekov. "Neviem, ako ovplyvnil výsledky vietor, ale bol veľmi silný. No pre všetkých to bolo rovnaké. Nohy sa cítili v poriadku, ale moja tepová frekvencia bola veľmi, veľmi vysoká. Mojím zámerom bolo, aby som prvú časť prekonal stabilným tempom, a potom svoje úsilie zvýšil. Ale nepodarilo sa mi to v takej miere, v akej som si predstavoval. Nakoniec to bola obyčajná časovka, ktorá medzi favoritmi nevytvorila veľké rozdiely, preto môžeme začať rozmýšľať nad tým, čo nás čaká zajtra."
 
Svoj pohľad na prvú etapu ponúkol aj športový riaditeľ tímu Tinkoff-Saxo Steven de Jongh: "Celkovo môžem vyjadriť spokojnosť, možno nás dnešný najrýchlejší jazdec Peter Sagan mohol skončiť v poradí vyššie, pretože vieme, že v takýchto časovkách je veľmi rýchly. Alberto zvládol svoju úlohu dobre, preto môžeme byť spokojní. Tour už je v plnom prúde. Momentálne tu nefúka žiadny vietor, ale všetko sa môže v jednom momente zmeniť, preto sa musíme pripraviť na zajtrajší deň. Vietor bude hrať hlavnú úlohu a vieme, že to bude plochá a rýchla etapa pre šprintérov. Naším hlavným zámerom je ochrániť Alberta, a potom sa uvidí."          
 
 
Vrchári a ich časy:
1. Rohan DENNIS 14:56
9. Wilco KELDERMAN +30
11. Robert GESINK +33
12. Geraint THOMAS +33
14. Bauke MOLLEMA +37
17. Rigoberto URAN +40
18. Thibaut PINOT +41
20. Tejay VAN GARDEREN +42
21. Leopold KÖNIG +43
22. Vincenzo NIBALI +43
33. Simon YATES +46
39. Christopher FROOME +50
43. Alejandro VALVERDE +56
46. Alberto CONTADOR +58
50. Jean-Christophe PERAUD +59
57. Nairo QUINTANA +1:01
63. Roman KREUZIGER +1:03
64. Michal KWIATKOWSKI +1:06
65. Richie PORTE +1:06
82. Rui FARIA DA COSTA +1:13
87. Ryder HESJEDAL +1:15
90. Andrew TALANSKY +1:15
96. Daniel MARTIN +1:17
97. Adam YATES +1:18
111. Rafal MAJKA +1:23
125. Jakob FUGLSANG +1:26
126. Joaquin RODRIGUEZ +1:26
147. Romain BARDET +1:34
166. Pierre ROLLAND +1:46