Konečne! Tony Martin si po štvrtej etape obliekol žltý dres, na ktorý mu viackrát v minulosti chýbali iba centimetre. Oklepal sa zo sklamania z predchádzajúceho dňa a nezastavil ho ani defekt v záverečnej fáze. Tritisícdvesto metrov pred cieľom zapol povestný odvážny motor a vypol ho až v cieli. „Bolo to všetko, alebo nič. Celá moja smola z posledných dní sa teraz obrátila na šťastie,“ znela výstižná reakcia rodáka z Cottbusu pre televíziu ARD.
 
Cyklista s výstižnou prezývkou „obrnené vozidlo“ sa stal historicky pätnástym nemeckým držiteľom žltého dresu na „Starej dáme“. Posledným Nemcom, ktorý držal žltý dres na Tour dlhšie ako dva dni bol ešte Jan Ullrich v rokoch 1997 (12 dní) a 1998 (6 dní). Priblíži sa k nemu Tony Martin? Na vlastné oči to bude sledovať aj ďalší bývalý nemecký držiteľ „maillot jaune“ Jens Voigt, ktorý momentálne pracuje ako televízny analytik pre americkú NBC. Potešil sa aj celý tím Sky a Chris Froome označil tesnú stratu žltého dresu za ideálny scenár.
 
Tony Martin si medzitým splnil životný sen, aj vďaka obetavosti celého tímu Etixx - Quick-Step. Najdôležitejšiu úlohu zohral Matteo Trentin, ktorý požičal Tonymu bicykel v kritickej chvíli, keď sa lámal chlieb. „Na tímovej porade sme sa dohodli, že pri probléme si vymeníme bicykel, pretože je to rýchlejšie ako čakanie na mechanické vozidlo, ktoré je po dlažobných kockách stratené ďaleko vzadu. Vymenil som si bicykel s Tonym, a potom som čakal na výmenu kolesa jednu minútu, možno aj dlhšie. Nebol to víťazný ťah, ale zachránilo nás to. Tonyho bicykel bol pre mňa veľmi nepohodlný, takže si viem predstaviť, že sa mu išlo na mojom dobre a dúfam, že si ho nechce nechať do konca Tour,“ dodal vtipne Trentin.
 
 
martin-tdf-2015-etapa-4-eqsf
Tony Martin víťazí (klik pre zväčšenie) (© Etixx - Quick-Step / Tim de Waele)
 
 
 
 
Podobnú dávku obetavosti predviedol Peter Sagan v prospech Alberta Contadora, keď sťahoval úniky a neustále sa otáčal za svojim lídrom. Navyše, získal tretie miesto a takmer dostihol Greipela na čele bodovacej súťaže. „Očakávali sme bláznivú etapu a stalo sa! Pre nás to dopadlo dobre, pretože naším hlavným cieľom bolo udržať Alberta Contadora v bezpečí. Bolo to ťažké, ale nakoniec to bola pekná etapa. Keď atakoval Tony Martin, myslel som si, že niekto pôjde za ním, alebo mu to vydrží až do cieľa. Ja som nemohol reagovať, lebo predtým som dokončil prácu pre Alberta, ale bolo to v poriadku a cieľ sme splnili,“ reagoval Žilinčan.
 
Situáciu tímu Tinkoff-Saxo sťažilo zlomené koleso Contadora, s ktorým išiel záverečných 25 kilometrov. „Cítil som, že niečo nie je v poriadku. Ďakujem spolujazdcom, ktorí ma chránili až do konca. Mal som dnes dobré nohy, oveľa lepšie ako včera. Som predovšetkým rád, že sme to zvládli bez výraznejších problémov,“ povedal rodák z predmestia Madridu, ktorý má stále ambíciu na zisk jedinečného double Giro - Tour v jednom roku.
 
Spomedzi favoritov na celkové poradie stratila prekvapivo iba trojica Rui Costa, Pierre Rolland a Thibaut Pinot, ktorá mala už predtým čierne dni. „Mal som mechanické problémy, a potom som išiel na plný plyn. Mám veľa problémov, rovnako ako v roku 2013 a vyzerá, že to dopadne rovnako. Je to škoda. Ak máte mechanické vozidlo s číslom 13, tak musíte čakať na podporu veľmi dlhý čas. Chcem dokončiť Tour a ukázať, že talent je stále vo mne,“ povedal domáci miláčik a tretí muž celkového poradia minuloročnej Tour Thibaut Pinot. Z problémovej Tour de France 2013 odstúpil až po druhom voľnom dni.
 
Ostatní favoriti na celkové poradie mali tentoraz šťastie, pretože dažďové kvapky sa udržali v oblakoch a nepomohli pri útokoch Astane na čele s Vincenzom Nibalim. Žralok zo Sicílie zostáva odhodlaný: „V porovnaní s minulým rokom sa nič nezmenilo, iba počasie. Etapa bola náročná, ale menej nebezpečná. Snažil som sa rozbiť skupinu a dúfal som, že niekto stratí. Nemohol som spraviť viac. Som spokojný, že som dnes nestratil viac času a po prvých štyroch etapách sa cítim fyzicky dobre. Mám stratu a budem sa snažiť využiť každú príležitosť, ktorá sa naskytne.“
 
 
tdf-4-etapa-pave-tcgf
cyklisti v jednom z úsekov pavé (klik pre zväčšenie) (© Courtesy Slipstream Sports)