Posledné klasiky so silnou talianskou pečaťou

12.10.2015, 08:30 | Preteky vo svete | Juraj Pivarči
Ak sa Lombardia nazýva klasikou padajúceho lístia, nasledujúce klasiky môžeme s jemnou satirou nazvať klasikami padnutého lístia. Záverečné významnejšie preteky dali peknú bodku za sezónou 2015, ktorá bola pre cyklistiku plná zvratov, nádherných súbojov, ale aj prekvapení.

Mnohí cyklisti majú už dávno po sezóne. Nájdu sa však i takí, ktorí sú stále plní energie. Vinou zranení, možno menšej vyťaženosti počas roka alebo len skrátka nechcú vypadnúť z cyklistického kolotoča tak rýchlo. Presne pre týchto pretekárov sú ako stvorené preteky, ktoré sa uskutočnili druhý októbrový víkend.

Talianske cesty mu vyhovujú

Po pretekoch Giro del Piemonte dokázal belgický jazdec Jan Bakelants triumfovať i na klasike Giro dell'Emilia (1.HC). Trasa viedla z Bologne do mesta San Luca. Objavil sa na nej i jej minuloročný víťaz Davide Rebellin z poľského CCC Sprandi Polkowice. Ten však skončil až na 18. mieste. Vyhral jazdec Ag2r La Mondiale Jan Bakelants.

"Cítil som sa dnes veľmi isto, a to vďaka víťazstvu v Piemonte. Patril som medzi favoritov a počas stúpania som si povedal, že to skúsim v zjazde, aby som si vytvoril nejaký náskok," vyhlásil sebaistý Bakelants. Oboje preteky boli poznačené dažďom a klzkými cestami, čo Belgičanovi očividne vyhovuje.

"Spomínam si, keď som tu štartoval po prvý raz. Bolo to ešte v roku 2010 a skončil som tu 42. Vždy som chcel tieto preteky vyhrať a myslím, že sa mi to podarilo výborným spôsobom," dodal rodák z mestečka Oudenaarde. Druhý skončil domáci pretekár Andrea Fedi z celku Southeast a tretí Španiel Angel MadrazoCaja Rural.

Osemnásty muž z tohtoročného Okolo Švajčiarska Bakelants sa teda môže pridať do skupiny víťazov Gira dell'Emilia, do ktorej už dávnejšie patria Diego Ulissi (2013), Nairo Quintana (2012), tímový kolega Carlos Betancur (2011) či Ivan BassoJan Ullrich.

V elitnej desiatke až sedem Talianov

Taliani sú na jeseň v usporadúvaní pretekov skutočne aktívni. Možno ešte v duchu posledného sezónneho monumentu sa konali i preteky Gran Premio Bruno Beghelli. No a temperamentní južania na nich dominovali. Okrem víťaza mali v elitnej desiatke ďalších šiestich jazdcov. Vavrín určený pre víťaza si odniesol Sonny Colbrelli z celku Bardiani - CSF.

"Chcel som túto sezónu uzavrieť tým najlepším možným spôsobom. Všetci chalani z tímu odviedli perfektnú prácu od prvého do posledného kilometra. Víťazstvo na poslednom sezónnom podniku je výborné i pre morálku. Dodáva nám ešte viac odhodlania pre prácu v ďalšej sezóne," zamyslel sa víťaz viac ako 196 kilometrov dlhej klasiky.

"Už v minulých ročníkoch šiel Sonny výborne. Dnes nás obišlo všetko nešťastie a klaplo to. Uzavrieť sezónu víťazstvom je perfektné i pre našich sponzorov," ukončil športový manažér Bardiani Roberto Raverberi. Druhý skončil Manuel Balletti zo Southeastu. Pre tento Prokonti celok to bola druhá strieborná pozícia v priebehu dvoch dní na domácich pretekoch kategórie HC. Tretí skončil ďalší taliansky cyklista Roberto FerrariLampre - Merida.

Talianska cyklistika zvíťazila i vo Francúzsku

Podarilo sa to zásluhou jazdca obliekajúceho dres Etixxu - Quick-Step Mattea Trentina. Rodák z mesta, ktoré má komplikovaný názov Borgo Valsugana, ukoristil pre seba najslávnejšiu klasiku víkendu Paríž - Tours.

"Tím išiel dnes na dvoch jazdcov. Na Nikiho Terpstru a na mňa. Preteky sa vyvíjali veľmi zaujímavo, tím odviedol dobrú prácu," povedal tretí muž tohtoročnej edície E3 Harelbeke. "Preteky boli veľmi rýchle. V prvých troch hodinách sme šli rýchlosťou viac ako 51 kilometrov za hodinu. Potom sa tempo trochu upokojilo," dodal kolega nášho Martina Velitsa. Tretí v poradí skončil tímový kolega púchovskej dvojičky Petra Greg van Avermaet.

"Najskôr som si myslel, že by mohol byť ešte šprint. Ale v poslednej zákrute som vedel, že to bude všetko veľmi zložité. Záver bol úplne po rovine, a to pre mňa znamenalo koniec," uviedol. Po roku 2011 tak nepridal na tomto podujatí ďalší víťazný zárez. Mal však technické problémy s kolesom. Podľa šéfa tímu Yvona Ledanoisa nebol čas na ich opravu. Ak by sa tak stalo, tretie miesto by si BMC z týchto pretekov určite neodnieslo.

Na súpiskách tímov sa objavili aj traja Slováci, čiže všetci z World Tour ukončili sezónu až v polovici októbra. Martin Velits pomáhal víťazovi podujatia, jeho brat Peter v BMC je tým jazdcom, ktorý chce po zranení ešte zajazdiť čo najviac súťažných kilometrov, no a tretím Slovákom v pelotóne bol Michael Kolář. Všetci traja finišovali v skupinke so stratou takmer 16 a pol minúty na víťaza. Peter Velits by mal ešte cestovať do Japonska na Japan Cup (1.HC) 18.10.

paris-tours-2015-podium-eqsf
Pódium: Van der Sande - Trentin - Van Avermaet (© Etixx - Quick-Step / Tim de Waele)