Preview malých ME: V Portugalsku nás bude reprezentovať trinásť pretekárov, Svrček nie

6.7.2022, 09:00 | Slovensko a Slováci | Jakub Hlubek
Po spoločných majstrovstvách v Kovářove a Mladej Vožici prichádza pre juniorky, juniorov, ženy a mužov do 23 rokov ďalší vrchol sezóny. V portugalskom meste Anadia sa od štvrtka do nedele budú konať majstrovstvá Európy. Slovensko bude reprezentovať trinásť pretekárov vrátane Nory Jenčušovej či Lukáša Kubiša. Viacerí z nich absolvujú premiéru na kontinentálnom šampionáte.
Nora Jenčušová (© Ján Melicher)
Anadia okrem nadchádzajúceho kontinentálneho šampionátu v cestnej cyklistike pred niekoľkými dňami hostila aj majstrovstvá Európy v cross-country a čaká ju aj európsky šampionát v dráhovej cyklistike. Podujatie vo štvrtok otvorí boj proti chronometru. Organizátori si pre účastníkov pripravili pomerne rovinatý okruh, ktorý má 22 kilometrov. Štartovať aj finišovať sa bude v meste Sangalhos, pričom posledný kilometer je v stúpaní. Juniori, juniorky, ženy aj muži do 23 rokov majú totožnú porciu kilometrov.
Najprv sa na trať vyberú juniorky, kde budú našu krajinu reprezentovať majsterka Slovenska Klaudia Varšová (CYKLO SPIŠ) a vicemajsterka Terézia Ciriaková (CyS-Akadémia Petra Sagana), ktorá zaznamenala výborné umiestnenia na už spomínaných ME v horskej cyklistike. V eliminátore skončila na druhom mieste, v disciplíne XCC Short Track brala šiestu priečku. Medzi juniormi budeme držať palce Samuelovi Novákovi (Borgo Molino Rinascita Ormelle).
Majster Slovenska počas doterajšieho priebehu sezóny absolvoval tri časovky na juniorských svetových pohároch. Najlepšie umiestnenie dosiahol na Saarland Trofeo Juniors v Nemecku, kde obsadil 35. priečku. O pätnástej hodine sa na rad dostanú ženy do 23 rokov, kde nás bude zastupovať Nora Jenčušová (BePink). Pre majsterku Slovenska pôjde o tretiu časovku v sezóne. Na etapových pretekoch Gracia Orlová skončila na 27. priečke. Na ME bola aj vlani a v ITT obsadila 18. miesto.
Medzi mužmi do 23 rokov nás budú reprezentovať dvaja pretekári kontinentálnej stajne Dukly Banská Bystrica. Filip Lohinský bol na nedávnych spoločných majstrovstvách najlepším Slovákom do 23 rokov a obsadil piatu priečku. Doplní ho vlaňajší majster Slovenska v U23 či účastník olympijskych hier v Tokiu Lukáš Kubiš. Vlani v Trente obsadil 35. priečku.
Lukáš Kubiš mel.
V pretekoch s hromadným štartom čaká na cyklistov zvlnený okruh so štartom aj cieľom v Anadii. Pelotón by sa mal deliť na stúpaní Junqueira (1,7 km; 5,8 %), ktoré sa nachádza priblížne v jeho polovici. Najprudší úsek na kopci má šesť percent a z vrcholu ostáva do cieľa ešte jedenásť kilometrov. Tesne pred koncom okruhu sa v Anadii nachádza ešte krátke stúpanie s deväťpercentným sklonom.
K juniorkám Varšovej a Ciriakovej sa pridá majsterka Slovenska Simona Bodoríková (CK Epic Dohňany). Všetky tri juniorky sú prvoročáčky. Čakajú ich štyri okruhy a 83 kilometrov. Medzi juniormi doplnia Nováka Christian Haas (CKM Poprad), Tomáš Sivok (Team Franco Ballerini) a Juraj Vrbík (Cycling Academy Bratislava). Tretí menovaný sa zúčastnil ME aj minulý rok, ale do cieľa sa mu prísť nepodarilo. Juniori majú na programe šesť kôl a 130 kilometrov.
Tomáš Sivok (© Ján Melicher)
Jazdci do 23 rokov budú mať k dispozícii o deň voľna viac. Medzi ženami nás bude, podobne ako v časovke, reprezentovať Jenčušová. Na víťazku pretekov v Mladých Vožiaciach čaká päť okruhov. Program šampionátu uzavrú preteky mužov do 23 rokov, kde okrem Kubiša a Lohinského budú štartovať aj ich oddieloví kolegovia Samuel TukaPavol Rovder a šiesty muž z MSR Samuel Kováč (Cycling Academy Trenčín).
Za normálnych okolností by v zostave figuroval aj Martin Svrček (Quick-Step Alpha Vinyl), ale odchovanec akadémie Petra Sagana je aktuálne na sústredení so svojim novým tímom a jeho zamestnávateľ ho na preteky nepustil. Potrebujú si s ním nastaviť procesy a správny program. Vlani sa do cieľa podarilo prísť iba Kubišovi, pre ktorého to budú posledné majstrovstvá Európy do 23 rokov. Veríme, že sa mu podarí vylepšiť 25. miesto z Plouay. Kováč a Tuka majú pred sebou premiérový štart v tejto vekovej kategórii.