O etapové preteky s kvalitným obsadením na jar nikdy nie je núdza a do Baskicka opäť zavítala vrchárska smotánka. Narozdiel od Katalánska sa v susednej španielskej provincii jazdieva aj časovka, takže víťazom sa stáva veľmi komplexný cyklista.
 
vlajka Okolo Baskicka 2015 (UCI World Tour, 848 km, 55. ročník)
1. 6.4. zvlnená ciel rovina Bilbao > Bilbao 167 km vitaz Matthews
2. 7.4. kopcovitá ciel rovina Bilbao > Vitoria-Gasteiz 175 km vitaz Felline
3. 8.4. kopcovitá ciel rovina Vitoria-Gasteiz > Zumarraga 171 km vitaz Rodríguez
4. 9.4. kopcovitá ciel rovina Zumarraga > Arrate (Eibar) 162 km vitaz Rodríguez
5. 10.4. kopcovitá ciel rovina Eibar > Aia 155 km vitaz Landa
6. 11.4. indiv. čas. ciel rovina Aia > Aia 18,3 km vitaz Dumoulin
 
historiavlanajsi-rocnikuvod-k-pretekomstartova-listina
 
 

Okolo Baskicka 2015 - 6. etapa (sobota 11. apríla) víťaz Tom Dumoulin

indiv. čas. ciel rovina Aia > Aia 18,3 km cieľ cca.: 17:00
 
Časovky do značnej miery rozhodujú týždňové etapáky a keď sa jazdia v posledný deň, je to ešte o to dramatickejšie. Ani päť etáp nedokázalo vytvoriť žiadny rozdiel medzi Henaom a Rodríguezom. Keďže to nie sú ani vyhlásení časovkári, boli sme veľmi zvedaví, či preteky nevyhrá napokon niekto tretí. Či už Simon Yates s dráharskou minulosťou, Nairo Quintana, alebo dokonca Tejay Van Garderen, Michal Kwiatkowski či náš čierny kôň - domáci Bask Ion Izagirre.
 
Profil časovky bol poriadne zvlnený a dokonca končil jeden a pol kilometrovým stúpaním. Z prvej polovice pretekárov zaznemenal najlepší čas starší brat spomínaného Iona Gorka Izagirre. O úctyhodných 57 sekúnd prekonal špecialistu Diega Ulissiho, čo mal za následok práve náročný terén. Španiel dosiahol priemernú rýchlosť iba 38 km/h.
 
Lídri celkového poradia prišli na rad až po 16tej hodine, ale ešte pred nimi sa chceli ukázať iní borci. Dokonale sa to podarilo Reinovi Taaramaemu (Astana), ktorý síce prvú mierne klesajúcu pasáž nešiel najrýchlejšie, ale v druhej náročnejšej poriadne pridal, v kopcoch zabral a Izagirreho odsunul o pätnásť sekúnd. Estónec si asi spomenul na sezóny 2011-12, keď sa mu v boji proti chronometru zvyklo dariť. Odvtedy však formu hľadá. Len čo sa dlhoročný jazdec Cofidisu stačil vydýchať, už hlásateľ v cieli ospevoval výkon 25-ročného Taliana Fabia Fellineho z Treku, ktorý už prekonal hranicu 39 km/h. To už bol ale na trati Tony Martin, ktorého výkon sa ťažko tipoval, pretože v predchádzajúcich dňoch odviedol kvantum práce pre Kwiatka a sedela by mu skôr rovina. Nakoniec sa to aj potvrdilo a prvé husle nemecký šampión nehral. Naopak, jeho čoraz väčší súper Tom Dumoulin (Giant) predviedol suverénny výkon a časom 28:46 jasne zasadol na trón najrýchlejšieho cyklistu a vyzeralo to tak, že ho už nikto neprekoná.
 
Favoriti volil rôzne kombinácie bicyklov. Buď časovkársky a potom výmenu na klasický, alebo klasický s diskovým zadným kolesom bez presadania. Technické problémy hneď na štarte mal šiesty muž celkového poradia Simon Špilak, ktoré ho mohli pripraviť o Top 10. Etixxáci Martin ani Kwiatkowski špeciály nemenili a nebola to asi správna voľba. Obaja stratili na Dumoulina cez pol minúty. U Poliaka to však vyzeralo na posun v poradí.
 
Vážení priatelia, najlepší čas zo všetkých favoritov zajazdil práve náš čierny kôň, o ktorom sme sa to nebáli napísať, Ion Izagirre. Stratil iba päť sekúnd na Dumoulina a z ôsmeho miesta útočil na celkový triumf! Na konečné tretie miesto ho napokon vytlačili Joaquim Rodríguez a Sergio Henao.

Purito prešiel jasne najrýchlejšie záverčné stúpanie a za Dumoulinom v konečnom účtovaní zaostal iba o štyri sekundy, takmer zhodne s Izagirrem. Henao šiel o 13 sekúnd pomalšie a klesol na druhé miesto celkovo. Izagirre v minisúboji kolegov porazil Naira Quintanu o deväť sekúnd a odsunul ho na štvrté miesto. Skokanom dňa bol aj Rui Costa. Bývalý majster sveta skočil z 12. na 7. miesto.
 
Sumár pretekov budeme publikovať v utorok podvečer...
 
 
VÝSLEDKY 6. ETAPY
1. vlajka DUMOULIN Tom TEAM GIANT - ALPECIN 28' 46''
2. vlajka RODRÍGUEZ Joaquim KATUSHA TEAM + 00' 04''
3. vlajka IZAGIRRE Jon MOVISTAR TEAM + 00' 05''
4. HENAO Sergio SKY PROCYCLING + 00' 17''
5. vlajka IZAGIRRE Gorka MOVISTAR TEAM + 00' 21''
6. vlajka FELLINE Fabio TREK FACTORY RACING + 00' 23''
7. QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM + 00' 30''
9. vlajka COSTA Rui LAMPRE - MERIDA + 00' 37''
10. vlajka KWIATEK Michal ETIXX - QUICK-STEP + 00' 37''
DNS vlajka MOLLEMA Bauke TREK FACTORY RACING nenastúpil
 
 
KONEČNÉ PORADIE PRETEKOV
1. vlajka RODRÍGUEZ Joaquim KATUSHA TEAM
2. HENAO Sergio SKY PROCYCLING + 00' 13''
3. vlajka IZAGUIRRE Ion MOVISTAR TEAM + 00' 29''
4. QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM + 00' 38''
5. vlajka YATES Simon ORICA GREENEDGE + 00' 46''
6. vlajka SCARPONI Michele ASTANA PRO TEAM + 01' 06''
7. vlajka COSTA Rui LAMPRE - MERIDA + 01' 14''
8. vlajka KWIATEK Michal ETIXX - QUICK-STEP + 01' 15''
9. vlajka ZARAKIN Ilnur KATUSHA TEAM + 01' 25''
10. vlajka PINOT Thibaut FDJ + 01' 33''
11. vlajka VAN GARDEREN Tejay BMC RACING TEAM + 01' 42''
12. vlajka ŠPILAK Simon KATUSHA TEAM + 01' 44''
 
 
 
baskicko-etapa-6
 
 

Okolo Baskicka 2015 - 5. etapa (piatok 10. apríla) víťaz Mikel Landa

kopcovitá ciel rovina Eibar > Aia 155 km vitaz Landa
 
Predposledná etapa pripravila pre jazdcov náročnú vrchársku porciu, ktorá bola zakončená tromi prejazdmi cez strmú rampu Alto de Aia. Cieľový výstup mal na dĺžke 1,5 km priemerný sklon 15 percent, takže bol lákavou ponukou pre výbušných jazdcov. Prichádzajúca časovka a malé rozdiely v klasifikácii ich nútili jazdiť aktívne. Štart do dnešnej etapy bol veľmi dramatický, na prvom kopci sme videli niekoľko útokov, ale ten rozhodujúci sa odohral na druhom stúpaní, kde sa do čela dostalo až 31 jazdcov.
 
Najlepšie postaveným mužom vo vedúcej skupine bol Rudy Molard z Cofidisu, ktorý strácal na Henaa 3:32. Tím Sky musel preto jazdiť pozorne, aby tento početný únik nedostal krídla. Okrem britského celku nemali vpredu zastúpenie len Kaťuša a FDJ. Naopak, trojicu jazdcov vyslala dopredu Astana (Agnoli, Tarramae, Landa), zo zaujímavých borcov sa tu prezentovali Visconti, Anton, Arredondo, Dennis, Martin, Danielson a nechýbali ani jazdci z tímu Caja Rural, ktorí chceli obhájiť svoje pozície vo vrchárskej súťaži.
 
Tím Sky držal brejk na štyroch minútach a kým bola spolupráca vo vedúcej skupine vzorná, tento odstup sa nemenil. Ku koncu začali pripravovať pozíciu pre Rodrígueza jeho spolujazdci a únik začal strácať pôdu pod nohami. Medzitým Omar Fraile vyhrával jednu prémiu za druhou a bol na najlepšej ceste ukoristiť bodkovaný dres.
 
Alto de Aia sa prvýkrát postavilo do cesty dvadsať kilometrov pred cieľom a narobilo poriadnu paseku. Vedúca skupina sa rozdelila po útoku Reina Tarramaeho, ktorý si na vrchole vypracoval sľubný náskok. V pelotóne zas atakoval Michal Kwiatkowski, za ktorého sa nalepil len Polansky. Po zjazde sa na čele pretekov udržali Taaramae, Wellens, Danielson, Gallopin a Landa. Kwiatkowski sa parádnym pohybom spojil s Tonym Martinom a pred ostatnými favoritmi si pomaličky navyšoval náskok.
 
Na predposlednom kopci pokračovala naháňačka v každom smere. Hlavný balík stiahol pôvodný 35-sekundový Kwiatekow náskok o polovicu a vedúca štvorica, z ktorej už vypadol Gallopin, si udržiavala minútový odstup. Záverečná brutálna stena potom vytvorila úžasné predstavenie. Na čele sa Tarramae obetoval pre Mikela Landu, ktorý parádne využil túto príležitosť a vyhral najdôležitejšiu bitku kariéry. Na druhom mieste finišoval Tim Wellens, tretia priečka sa putovala do tímu Can-Garmin pre Toma Danielsona.
 
V hlavnej skupine zaútočil ako prvý Simon Yates a mladého britského cyklistu favoriti už nedobehli. Michal Kwiatkowski neudržal svoj mierny náskok, postupne ho predbehli aj Sergio Henao a Joaguim Rodríguez. Bolo prekvapením, že sa pri nich neudržal Nairo Quintana.
 
Astana dokonale využila trojicu jazdcov v úniku, keď Tarramae a Agnoli výborne pracovali pre Mikela Landu. Pre 25-ročného domáceho jazdca je to prvé WT víťazstvo, čo je pre neho dobrým znamením formy pred Girom. Mladý Tim Wellens a nestarnúci Tom Danielson takisto ukázali na konci výbornú odolnosť. Etixx - Quick-Step a Kwiatkowski chceli zase využiť nemecký motor Tonyho Martina, ktorý naozaj skvele potiahol poľského jazdca, ale ten to na záverečnom kopci nedokázal využiť.   
 
Organizátori dnes pripravili parádny dojazd do cieľa, na ktorom však samotní cyklisti museli trpieť. Ani tri brutálne záverečné kopce však nerozhodli klasifikáciu, ktorá tak bude mimoriadne napínavá. A to už len z toho dôvodu, že aj zajtra čaká na jazdcov dnešné cieľové stúpanie. Henao a Rodríguez majú navlas rovnaké časy, takže každá chybička ich môže stáť celkový triumf. Talentovaný Simon Yates tu zatiaľ jazdí výborne a odpisovať nemôžeme ani Naira Quintanu, ktorý je spomedzi nich asi najlepším časovkárom, hoci sa na záverečnej stene trošku trápil.
 
Dvojica z Kaťuše Špilak a Zakarin tiež vedia jazdiť proti chronometru a nesmieme zabúdať ani na Izagirreho a van Garderena. Kwiatkowski sa bude chcieť dostať minimálne do Top 10, preto to bude zajtra veľmi zaujímavý súboj. 
 
 
VÝSLEDKY 5. ETAPY
1. vlajka LANDA Mikel ASTANA PRO TEAM 4h 06' 01''
2. albansko WELLENS Tim LOTTO SOUDAL + 00' 03''
3. vlajka DANIELSON Thomas TEAM CANNONDALE - GARMIN + 00' 16''
4. vlajka TAARAMAE Rein ASTANA PRO TEAM + 00' 28''
5. vlajka GALLOPIN Tony LOTTO SOUDAL + 00' 38''
6. vlajka YATES Simon ORICA GREENEDGE + 00' 53''
7. HENAO Sergio SKY PROCYCLING + 00' 56''
8. vlajka RODRÍGUEZ Joaquim KATUSHA TEAM + 01' 05''
9. vlajka SLAGTER Tom-Jelte TEAM CANNONDALE - GARMIN + 01' 06''
KWIATKOWSKI, ŠPILAK, QUINTANA, SCARPONI + 01' 08''
ZARAKIN, IZAGUIRRE, PINOT, COSTA + 01' 14''
VAN GARDEREN, MAJKA + 01' 22''
vlajka MOLLEMA Bauke TREK FACTORY RACING + 01' 48''
 
 
PRIEBEŽNÉ PORADIE PO 5. ETAPE
1. HENAO Sergio SKY PROCYCLING 21h 20' 48''
2. vlajka RODRÍGUEZ Joaquim KATUSHA TEAM + 00' 00''
3. vlajka YATES Simon ORICA GREENEDGE + 00' 07''
4. QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM + 00' 12''
5. vlajka SCARPONI Michele ASTANA PRO TEAM + 00' 22''
6. vlajka ŠPILAK Simon KATUSHA TEAM + 00' 22''
7. vlajka ZARAKIN Ilnur KATUSHA TEAM + 00' 28''
8. vlajka IZAGUIRRE Ion MOVISTAR TEAM + 00' 28''
9. vlajka VAN GARDEREN Tejay BMC RACING TEAM + 00' 36''
10. vlajka PINOT Thibaut FDJ + 00' 36''
11. vlajka KWIATEK Michal ETIXX - QUICK-STEP + 00' 42''
12. vlajka COSTA Rui LAMPRE - MERIDA + 00' 44''
 
 

Okolo Baskicka 2015 - 4. etapa (štvrtok 9. apríla) víťaz Joaquim Rodríguez

kopcovitá ciel rovina Zumarraga > Arrate (Eibar) 162 km vitaz Rodríguez
 
 
Najťažšia etapa pretekov prišla na rad vo štvrtok a pretekári sa museli vysporiadať so siedmimi kategorizovanými stúpaniami. Všetko to boli krátke, ale zväčša veľmi prudké kopce. Rozhodujúci Usartza dva kilometre pred cieľom mal 3900 metrov a priemerný sklon až 10,7 %.
 
Včerajšia etapa udržala v hre o celkový triumf ešte zo dvadsať ľudí, ale ďalších tridsať strácalo iba pár minút. Keďže bol od štartu veľký záujem dostať sa do úniku a stále v ňom figuroval niekto s malou stratou, klasický únik, ako ho poznáme z rovinatých etap, sa ani nevytvoril. Vpredu sa na pár minút ukázali Gilbert, Westra, Weening, Monfort, Danielson, Dennis, Jungels a doslova desiatky ďalších mien.
 
Najlepšie sa ukázal americký veterán a víťaz vrchárskej klasifikácie z Katalánska Thomas Danielson (Cannondale-Garmin), ktorý bol v každom dôležitejšom ataku. Na viac ako minútu sa mu podarilo odísť ale až v druhej polovici etapy, a to spolu s ďalšou legendou súčasnej cyklistiky Tonym Martinom (Etixx - Quick-Step). Najprv šli spolu s Pellom Bilbaom z Caja Rural, ale mladý Španiel na kopci Ixua nestačil ich tempu.
 
ÚNIK DŇA
etixx Tony Martin
(Quick-Step)
garmin Tom Danielson
(Garmin)
Od hranice 45 km pred cieľom čakala pretekárov rýchla séria záverečných štyroch kopcov a nemecko-americká dvojica dorazila pod stúpanie Gontzagaigana s náskokom 2:10 na hlavné pole. To viedli jazdci tímu Sky, teda kolegovia Sergia Henaa. Že nemohli nič nechať na náhodu bolo jasné nie len z dôvodu, že proti nim stáli solídni vrchári (spomeňte si na vlanajšie Tour de Suisse v poradní Martina), ale aj samotného postavenia časovkárskeho šampióna v celkovom poradí, keďže strácal na 32. mieste iba minútu, ktorá bola včera spôsobená hlavne pádom, nie slabou jazdou Panzerwagena.
 
"Trojky" Gontzagaigana a Santa Eufemia nič zásadné nezmenili. Klesol iba náskok dua na 1:35. Favoriti ostávali pokojní v hlavnej skupine na čele so Sky a Movistarom. Predposledný San Miguel znova priblížil pelotón bližšie k čelu. V poslednom zjazde dňa mal Danielson problémy s reťazou, ale našťastie nespadol a nepotreboval ani väčšiu pomoc, no za svojim súputníkom mierne zaostal. Tempa sa už ujali aj ľudia z Kaťuše a Treku, takže bolo mimoriadne vysoké. Pridala sa k tomu aj Orica a Danielson s Martinom boli dostihnutí v úvode záverečného výstupu - Usartza (1.kat): 3,9 km / 10,7 %. V hlavnej skupine ostalo asi päťdesiat ľudí.
 
Ako prví atakoval prekvapujúco Ilnur Zarakin z Kaťuše. Rusom to v týchto dňoch naozaj ide neuveriteľne. Chytil sa ho Ion Izaguirre. Favoriti ostávali v pokoji. To už neplatilo po ataku Sergia Henaa už v tretine kopca, no za aktuálnym lídrom pretekov sa nevydal nikto. Kolumbijčan sa spojil so Zarakinom, Izaguirre odpadol. Partiu vrchárov viedol Scarponi. A doviedol až k útočníkom.
 
O víťazovi rozhodol špurt dvanásťčlennej skupiny najlepších vrchárov. Zvíťazil mohutným nástupom Joaquim Rodríguez (Kaťuša). Pre Purita to teda bolo druhé víťazstvo na tomto podujatí, ale bonifikácie nedostal. Druhý Mollema, tretí Yates. Bez straty finišovali ešte Izaguirre, Henao, Scarponi, Quintana, Zarakin, Costa, Pinot, Van Garderen a Špilak. Včera predviedli výbornú jazdu Poliaci Kwiatek s Majkom, ale dnes ťahali za kratší koniec a stratili 23 sekúnd.
 
V celkovom poradí nedošlo k výrazným zmenám. Henao ostal v žltom drese. O Top 10 prišli Poliaci a stále ostáva desať cyklistov v desiatich sekundách.
 
 
VÝSLEDKY 4. ETAPY
1. vlajka RODRÍGUEZ Joaquim KATUSHA TEAM 4h 05' 10''
2. vlajka MOLLEMA Bauke TREK FACTORY RACING + 00' 00''
3. vlajka YATES Simon ORICA GREENEDGE + 00' 00''
4. vlajka IZAGUIRRE Ion MOVISTAR TEAM + 00' 00''
5. HENAO Sergio SKY PROCYCLING + 00' 00''
SCARPONI, QUINTANA, ZARAKIN, COSTA,
PINOT, VAN GARDEREN, ŠPILAK
+ 00' 00''
KWIATKOWSKI, SÁNCHEZ, PERAUD, MAJKA + 00' 23''
 
 
PRIEBEŽNÉ PORADIE PO 4. ETAPE
1. HENAO Sergio SKY PROCYCLING
2. vlajka RODRÍGUEZ Joaquim KATUSHA TEAM + 00' 00''
3. QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM + 00' 00''
4. vlajka SCARPONI Michele ASTANA PRO TEAM + 00' 07''
5. vlajka MOLLEMA Bauke TREK FACTORY RACING + 00' 10''
6. vlajka ZARAKIN Ilnur KATUSHA TEAM + 00' 10''
7. vlajka VAN GARDEREN Tejay BMC RACING TEAM + 00' 10''
8. vlajka IZAGUIRRE Ion MOVISTAR TEAM + 00' 10''
9. vlajka YATES Simon ORICA GREENEDGE + 00' 10''
10. vlajka ŠPILAK Simon KATUSHA TEAM + 00' 10''
 
 
Stúpania:
36,7 km: Asentzio (2.kat): 2,7 km / 8,3 %
64,8 km: Karabieta (2.kat): 5,8 km / 6,8 %
98 km: Ixua (1.kat): 3,8 km / 10,4 %
118,4 km: Gontzagaigana (3.kat): 5,9 km / 4,2 %
130,5 km: Santa Eufemia (3.kat): 3,9 km / 6,9 %
142,6 km: San Miguel (2.kat): 4,6 km / 5,5 %
160 km: Usartza (1.kat): 3,9 km / 10,7 %
 
baskicko-etapa-4
 
 

Okolo Baskicka 2015 - 3. etapa (streda 8. apríla) víťaz Joaquim Rodríguez

kopcovitá ciel rovina Vitoria-Gasteiz > Zumarraga 171 km vitaz Rodríguez
 
V tretej etape opäť striehlo na konci stúpanie. To dnešné však malo parametre, ktoré malo zapojiť do hry jazdcov na celkové poradie, a jeho vrchol sa nachádzal len tri kilometre pred cieľom. Alto de Antigua (2,5 km; 9,6 %) bolo na programe dvakrát, no len jeho druhý prejazd mal iniciovať aktivitu. Jeho záverečných 500 metrov totiž dosiahlo priemerný sklon 16 %, čo bola bola výborná príležitosť, ako získať na svoju stranu dôležité sekundy.
 
Na kopcovitej trase sa dostali do úniku Lieuwe Westra (Astana), Sander Armee (Lotto-Soudal), Hugh Carthy a Omar Fraile (obaja Caja Rural). Hneď na nich čakali tri zaujímavé kopce, na ktorých si udržiavali stabilný odstup štyroch minút. V jednom momente sa ich náskok vyšplhal až na necelých šesť minút, ale pelotón to rýchlo dostal do prijateľných hraníc. Na stúpaniach bol aktívny Omar Fraile, ktorý získal najviac bodov do vrchárskej súťaže. Dlhá zjazd ešte viac priblížil k sebe tieto skupiny, podobne ako včera na čele hlavného balíka sa ukazoval najmä tím Movistar.
 
Ani dnes sa to nezaobišlo bez pádu, v polovici etapy si to najhoršie odniesol Jussi Veikkanen, ktorý bol hospitalizovaný. Celok FDJ tak stratil už svojho tretieho jazdca. V prostrednej časti sa odstup pelotónu udržiaval na nemennej úrovni, ale pretekári Movistaru boli pripravený na prichádzajúcich kopcoch jazdiť veľmi tvrdo. Na štvrtom stúpaní sa dostali do problémov Carthy a Armee, ale na jeho vrchole nemali veľkú stratu, aby sa v zjazde vedúca skupina opäť nespojila. No pred týmito jazdcami stáli čoraz náročnejšie kilometre. Medzitým si Movistar výborne plnil svoju úlohu a svojich najväčších konkurentov nútil jazdiť na predných pozíciách.
 
Ďalším nešťastníkom dnešného dňa bol Andrew Talansky, ktorý bolestivo spadol, ale nezaprel svoju tvrdú povahu a vysadol späť na bicykel. V tom momente už jazdila na čele aj Kaťuša, ktorá chcela pred záverečnou rampou pripraviť komfortnú pozíciu pre Purita. Tá prišla prvýkrát na rad 30 kilometrov pred cieľom a na jej prudkých sklonoch sa pelotón rozpadol na kúsky. Postaral sa o to Tinkoff-Saxo a po jeho zrýchlení sa udržalo vpredu len 15 jazdcov. Medzitým zostal vo vedúcej skupine len Westra.
 
Po zjazde a niekoľkých kilometroch sa do hlavného balíka postupne vracali všetci favoriti, medzi nimi však chýbali Pinot, Peraud či Talansky. Aj to signalizovalo, že pred cieľom sme sa mohli tešiť na ohromnú vrchársku bitku. Holandský pretekár jazdil vpredu suverénne, do pelotónu sa nechcel vrátiť za každú cenu. Na predposlednom stúpaní mal stále k dobru 35 sekúnd. Medzitým sa do hlavného balíka vrátili aj Pinot a Peraud, ale už prvý prejazd cez Antiguu ukázal, že na konci sa môžu vytvoriť dôležité rozdiely.
 
Westra si dokázal udržať svoj náskok až pod záverečný kopec, čo bol prekvapivý moment, pretože za ním jazdila skupina 30-tich jazdcov, kde sa nachádzali všetci najlepší vrchári. Hlavný balík nakoniec vynuloval svoju stratu len tesne pred vrcholom tohto stúpania. Na najprudších úsekoch potom atakoval Sergio Henao, za ktorým zostali nalepení len Rodríguez a Quintana. Za nimi sa vytvorili malé skupinky pretekárov, v tej najbližšej sa nachádzali Kwiatkowski, Majka, Sánchez a Scarponi.
 
Vedúca trojica udržala svoj odstup až do cieľa a špurt troch vrchárov ovládol Joaquim Rodríguez, ktorý porazil Sergia Henaa. Tretie miesto putuje do tímu Movistar. Za nimi finišovala spomínaná štvorica so stratou sedem sekúnd. Ďalšia partia si pripísala manko desať sekúnd a jej členmi boli Moreno, Yates, van Garderen, Vuillermoz, Špilak, Mollema, Chavez, Landa.
 
Záverečný atak na poslednom stúpaní predviedol Sergio Henao, ktorý potom síce nevyhral etapu, ale aspoň sa dostal na čelo priebežnej klasifikácie. V nej má rovnaký čas spoločne s Nairom Quintanom a Joaguimom Rodríguezom. Jazdec tímu Kaťuša si na cieľovej čiare poradil so svojimi mladšími súpermi a nadviazal na svoj triumf, ktorý tu dosiahol pred štyrmi rokmi. V klasifikácii sa tak vytvorili prvé rozdiely, ale medzi dnešnými víťazmi a početnou skupinou favoritov je rozdiel len desať sekúnd. Už zajtra je pripravená kráľovská etapa končiaca na známom kopci Arrate, ktorá to opäť poprehadzuje.        
 
 
VÝSLEDKY 3. ETAPY
1. vlajka RODRÍGUEZ Joaquim KATUSHA TEAM 4h 39' 02''
2. HENAO Sergio SKY PROCYCLING + 00' 00''
3. QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM + 00' 00''
4. vlajka KWIATEK Michal ETIXX - QUICK-STEP + 00' 07''
5. vlajka MAJKA Rafal TEAM TINKOFF - SAXO + 00' 07''
 
PRIEBEŽNÉ PORADIE PO 3. ETAPE
1. HENAO Sergio SKY PROCYCLING 13h 08' 41''
2. vlajka RODRÍGUEZ Joaquim KATUSHA TEAM + 00' 00''
3. QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM + 00' 00''
4. vlajka KWIATEK Michal ETIXX - QUICK-STEP + 00' 07''
5. vlajka SÁNCHEZ Samuel BMC RACING TEAM + 00' 07''
 
       
baskicko-etapa-3
 

Okolo Baskicka 2015 - 2. etapa (utorok 7. apríla) víťaz Fabio Felline

kopcovitá ciel rovina Bilbao > Vitoria-Gasteiz 175 km vitaz Felline
 
Na začiatku druhej etapy ešte doznievali vášne z tej predchádzajúcej. Kvôli včerajšiemu ťažkému pádu na cieľovej rovinke pretekári protestovali proti organizátorom päťminútovým mini-štrajkom, ktorým chceli dať najavo svoju nespokojnosť s bezpečnosťou na trati. Včerajšiu kolíziu totiž spôsobili dve kovové tyče, ktoré sa bez predchádzajúceho označenia a upozornenia nachádzali na kraji cesty a prekvapených jazdcov zhodili na zem v plnej rýchlosti. Najhoršie na to doplatili Sergio Pardilla, ktorý
ÚNIK DŇA
lottoj Kevin de Weert
(Lotto-Jumbo)
caja Amets Txurruka
(Caja Rural)
iam Seb. Reichenbach
(IAM Cycling)
lotto Louis Varvaeke
(Lotto-Soudal)
giant Thierry Hupond
(Giant-Alpecin)
utrpel poranenia hlavy a zlomeninu ramena a zápästia, a Peter Stetina so zlomenou holennou kosťou a štyrmi rebrami. Spolu s nimi boli okamžite prevezení do nemocnice aj Adam Yates (zlomená kosť v pravej ruke) a Nicolas Edet, ktorý si zlomil kľúčnu kosť a jedno rebro. Okrem toho sa do pádu zaplietli aj Atapuma, Formolo, Landa či Herrada.
 
Dnešná etapa vyvrcholila stúpaním Alto de Zaldiaran (5,2 km; 3,4 %), ktoré sa nachádzalo deväť kilometrov pred cieľom. Tento kopec nemal náročné parametre, aby rozdelil hlavný balík, veď niekoľko predchádzajúcich dojazdov tu skončilo hromadným špurtom veľkej skupiny. Po včerajšku si tak mali zopakovať svoj súboj najrýchlejší cyklisti. Do úniku sa prepracovali Kevin De Weert (Lotto-Jumbo), Amets Txurruka (Caja Rural), Sebastien Reichenbach (IAM Cycling), Louis Vervaeke (Lotto- Soudal) a Thierry Hupond (Giant-Alpecin). Ich náskok sa postupne vyšplhal až na desať minút, ale so začiatkom prvých kopcov sa v pelotóne ujal tempa tím Movistar a tento odstup sa začal zmenšovať.
 
Španielsky útočník Amets Txurruka vyhral prvé dve horské kategórie a práve zisk vrchárskej súťaže mohol byť pre neho zaujímavou výzvou. V pelotóne už od druhej etapy jazdil aktívne domáci celok Movistar, ktorý mal jasný záujem s Nairom Quintanom zaútočiť na celkové víťazstvo. Podľa nedávnych skúseností z Katalánska tak nechceli napodobniť nečakanú naháňačky za utečencami. 
 
Pretekári potom jazdili na zvlnenom teréne, pripravené kopce však neboli žiadnymi vrchárskymi výzvami. Vedúca pätica sa snažila udržať svoje nádeje čo najdlhšie, ale stabilný odstup piatich minút neveštil nič dobrého. V hlavnom balíku sa posunula na čelo aj austrálska Orica, ktorá si chcela zopakovať včerajší triumf. Dojazd vo Vitoria-Gasteiz im náramne sedel, veď posledné tri finiše v tomto meste vyhrali práve jej jazdci. V minulom roku sa to podarilo Matthewsovi, dvakrát predtým sa presadil Daryl Impey.
 
Orica poriadne dupla na plyn a 50 kilometrov pred cieľom jazdila vedúca skupina s náskokom dve minúty. Austrálska partia chcela v záverečnej hodine pretekať rýchlym tempom, aby unavila súperov Michaela Matthewsa. O ňom je známe, že patrí medzi veľmi odolných špurtérov. Tretí kopec od konca rozdelil vedúcu skupinu, na čele zostali len Reichenbach, Varvaeke a Txurruka, ktorý pokračoval v bodovej žatve. Pred záverečným kopcom v pelotóne vrcholila bitka o pozície, svojich borcov vysunuli do čela Kaťuša a Lotto-Soudal. Traja utečenci vzdorovali až do poslednej chvíle, nechceli sa vzdať ani 15-sekundového náskoku. To sa už všetci dostali na posledné stúpanie, kde sa nasadilo vysoké tempo.
 
Podľa očakávania boli jazdci z úniku predbehnutí ešte pred vrcholom Alto de Zaldiaran. Na jeho vrchole sa naplnili predpovede, že nemá takú silu, aby rozdelil pelotón. Po niekoľkokilometrovom klesaní sa tak všetci mohli pripravovať na hromadný špurt. S týmto scenárom nesúhlasil Tom-Jelte Slagter (Can-Garmin), ktorý si v zjazde vybudoval menší odstup. Orica a Etixx -Quick-Step však vedeli, čo majú robiť. Dva kilometre pred cieľom si tieto celky postrážili dnešný dojazd.
 
Z etapového triumfu sa však neradoval ani jeden z ich členov, favoritom vypálil rybník Fabio Felline z Treku. Hneď za ním finišoval Michael Matthews, tretí skončil Tony Gallopin. Austrálsky jazdec mal výborne pripravenú pozíciu, ale vyčkával trošku dlhšie, ako bolo potrebné. To využil 25-ročný taliansky pretekár, ktorý začal špurtovať v pravom momente. Matthews bol na konci rýchlejší, ale už nemal priestor, aby sa dostal pred svojho súpera. Pre Felliniho je to najdôležitejšie víťazstvo v kariére, ale od začiatku ročníka už nazbieral niekoľko zaujímavých umiestnení v top 10.
 
Skupina favoritov na celkový triumf dorazila do cieľa v rovnakom čase ako víťaz etapy. Na čele klasifikácie zostáva Michael Matthews, ale zajtra sa to s veľkou pravdepodobnosťou zmení. Tri kilometre pred cieľom totiž stojí kilometrová stena s dvojciferným sklonom, ktorá prinúti mnohých vrchárov zaútočiť.
 
 
VÝSLEDKY 2. ETAPY
1. vlajka FABIO Felline TREK FACTORY RACING 4h 32' 32''
2. albansko MATTHEWS Michael ORICA GREENEDGE + 00' 00''
3. vlajka GALLOPIN Tony LOTTO SOUDAL + 00' 00''
4. albansko GILBERT Philippe BMC RACING TEAM + 00' 00''
5. vlajka REZA Kevin FDJ + 00' 00''
favoriti na celkové poradie + 00' 00''
 

PRIEBEŽNÉ PORADIE PO 2. ETAPE

1. albansko MATTHEWS Michael ORICA GREENEDGE 8h 29' 39''
2. vlajka KWIATEK Michal ETIXX - QUICK-STEP + 00' 00''
3. vlajka FABIO Felline TREK FACTORY RACING + 00' 00''
4. vlajka GALLOPIN Tony LOTTO SOUDAL + 00' 00''
5. vlajka REZA Kevin FDJ + 00' 00''
 
 
baskicko-etapa-2
 

Okolo Baskicka 2015 - 1. etapa (pondelok 6. apríla) víťaz Michael Matthews

zvlnená ciel rovina Bilbao > Bilbao 167 km vitaz Matthews
 
Vlani bola prvá etapa šitá pre vrchárov a ovládol ju celkový víťaz Alberto Contador. Tento rok organizátori pripravili zvlnený deň, kde hralo dôležitú úlohu stúpanie El Vivero (4,3 km; 8,6 %), ale s vrcholom 18 km pred cieľom, takže vyhovovalo aj odolným šprintérom ako Matthews, Meersman či Swift, ktorých sme tipovali na víťazstvo po šprintérskej koncovke preriedeného poľa.
 
O únik sa postarala trojica Brian Bulgac (LottoNL), Omar Fraile (Caja Rural) a Anthony Turgis (Cofidis). Prvé dve hodiny sa na čelo pelotónu vysunul iba Movistar a Igor Anton ťahal celé pole, ale v druhej polovici etapy sa pridal aj Etixx a trochu prekvapujúco Trek. Alain Gallopin sem priviedol šprintérsku nádej Fabia Fellineho, ktorého dnes chceli dostať do koncovky. Náskok čelnej trojice dosiahol maximálnu hranicu siedmich minút a potom pozvoľne klesal.
 
Prvé vrchárske body si pripísal 20-ročný Francúz Turgis, keď zdolal ako prvý prémiu tretej kategórie. Spomínaný El Vivero (zaujímavý preklad z baskického jazyka "škôlka") sa šiel dvakrát. S vrcholom 46 a 14 km pred cieľom. Prvý výstup sa ťažko odrazil na náskoku úniku a ani zjazd nezvládla trojka najlepšie. Rozdelila sa a už 35 km pred cieľom sa do pelotónu vrátil Bulgac. O pár minút ho nasledoval aj Turgis a vpredu ostal iba domáci Omar Fraile. Šiel veľmi slušne. Pod "Škôlku" prišiel ešte s náskokom jednej minúty, ale už mlel z posledného.
 
Hneď v úvode stúpania Fraile padol a dochádzalo k atakom. Skúšali to Arredondo, Izaguirre aj Henao, ale vrcholom prešla spolu pomerne veľká skupina, ktorú čakal zjazd, takmer až do cieľa v Bilbau. Etixx bol na čele. Mali tu viacero variant. Meersmana, Kwiatka i Martina. Všetko rýchlych pretekárov. Došlo k viacerým atakom, ale iba platonického charakteru a úvodný deň vyvrcholil špurtom.
 
Zvíťazil Michael Matthews z Orica-GreenEDGE a potvrdil papierové predpoklady. Etixx to Martinom dobre rozbehol, zdalo sa pre Meersmana, ktorého tam však Kwiatek obzeraním sa nenašiel a skúsil zašpurtovať sám. Stačilo to na druhé miesto. Austrálčan bol jasne najrýchlejší a opäť musíme zagratulovať aj do Oslan i Monaka a Michaelovej snúbenici Kataríne. Orica získala v prvej etape dres lídra rovnako ako v roku 2013, keď v špurte tesne porazil Gerrans Petra Velitsa.
 
 
VÝSLEDKY 1. ETAPY
1. albansko MATTHEWS Michael ORICA GREENEDGE 3h 57' 07''
2. vlajka KWIATEK Michal ETIXX - QUICK-STEP + 00' 00''
3. vlajka ZAKARIN Ilnur KATUSHA TEAM + 00' 00''
4. vlajka RÉZA Kevin FDJ + 00' 00''
5. vlajka GALLOPIN Tony LOTTO SOUDAL + 00' 00''
favoriti na celkové poradie + 00' 00''
 
 
baskicko-etapa-1