Na Okolo Romandie sa zišla výborná konkurencia, kde pútali najväčšiu pozornosť Froome, Quintana a Nibali. Podujatie ponúkalo tri kľúčové etapy, dve časovky a jeden horský dojazd, ale aj ostatné tri dni mali potenciál na selektívnu cyklistiku.
 
vlajka Tour de Romandie 2015 (UCI World Tour, 712 km, 69. ročník)
1. 28.4. tím. čas. ciel rovina La Vallée de Joux > Juraparc 19,2 km vitaz Sky
2. 29.4. kopcovitá ciel rovina Apples > Saint-Imier 168 km vitaz Albasini
3. 30.4. kopcovitá ciel rovina Moutier > Porrentruy 172 km vitaz Albasini
4. 1.5. kopcovitá ciel rovina La Neuveville > Fribourg 170 km vitaz Küng
5. 2.5. horská ciel rovina Fribourg > Champex-Lac 166 km vitaz Pinot
6. 3.5. indiv. čas. ciel rovina Lausanne > Lausanne 17,3 km vitaz T. Martin
 
historiavlanajsi-rocnikstartova-listinasumar-pretekov-cerveny
 
 

Okolo Romandie 2015 - 6. etapa (nedeľa 3. mája)

indiv. čas. ciel rovina Lausanne > Lausanne 17,3 km cieľ cca.: 17:00
 
Posledný deň priniesol dvoch víťazov. Jedného očakávaného a druhého prekvapujúceho. So zvlnenou trasou 17300-metrovej časovky si najrýchlejšie poradil Tony Martin (Etixx - Quick-Step). Nezastavili ho ani dve krátke, ale náročné stúpania, ktoré vyhovovali klasickým vrchárom. Panzerwagenovi namerali priemernú rýchlosť 44,5 km/h. Trojnásobný majster sveta vyhral ešte len svoju druhú časovku na tomto podujatí. Pred tým si podmanil boj proti chronometru v Ženeve pred dvoma rokmi.
 
Spomedzi vrchárov boli jasne najlepší borci z Kaťuše Simon Špilak - Ilnur Zakarin. Stratili jedenásť, resp. trinásť sekúnd. Chris Froome zaznamenal až trinásty najrýchlejší čas a hoci sa čakalo, že by sa cez spomínanú dvojicu v obľúbenej disciplíne mohol dostať, opak bol pravdou. Bol bez šance.
 
Po štyroch rokoch, keď Romandiu vyhrávali iba obrovské mená - víťazi Tour de France, trikrát priamo z daného roku, sa teší najväčšie vrchárske prekvapenie tejto sezóny Ilnur Zakarin. Je až neuveriteľné, ako rýchlo sa 25-ročný objav Kaťuše, ktorý ešte vlani pôsobil v dráharskom RusVele, dokázal adaptovať na ťažké etapáky v kopcoch. V Baskicku šokoval deviatym miestom celkovo, teraz porazil Frooma, Špilaka či Quintanu. Dokonca by mal štartovať na Gire. Celý svet sa bude pozerať na to, čo predvedie.

Chris Froome znova ukázal, že ešte zďaleka nie je vo svojej koži a na pódiu sa musel z tretej priečky pozerať na dvoch jazdcov Kaťuše - vrchárov druhej svetovej skupiny. Pinot bral štvrté, Urán piate miesto. Quintana skončil ôsmy.
 
V utorok budeme publikovať sumár pretekov...
 
 
VÝSLEDKY 6. ETAPY
1. vlajka MARTIN Tony ETIXX - QUICK-STEP 23' 17''
2. vlajka ŠPILAK Simon KATUSHA TEAM + 00' 11''
3. vlajka ZAKARIN Ilnur KATUSHA TEAM + 00' 13''
4. albansko VAN DEN BROECK Jurgen LOTTO SOUDAL + 00' 19''
5. albansko DENNIS Rohan BMC RACING TEAM + 00' 22''
13. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING + 00' 34''
 
PRIEBEŽNÉ PORADIE PO 6. ETAPE
1. vlajka ZAKARIN Ilnur KATUSHA TEAM 18h 36' 30''
2. vlajka ŠPILAK Simon KATUSHA TEAM + 00' 17''
3. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING + 00' 35''
4. vlajka PINOT Thibaut FDJ + 00' 49''
5. URÁN Rigoberto ETIXX - QUICK-STEP + 01' 20''
6. vlajka YATES Simon ORICA GREENEDGE + 01' 21''
7. vlajka MAJKA Rafal TEAM TINKOFF - SAXO + 01' 24''
8. QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM + 01' 42''
9. vlajka BARDET Romain AG2R LA MONDIALE + 01' 43''
10. vlajka NIBALI Vincenzo ASTANA PRO TEAM + 01' 54''
 
 
 
romandia-2015-etapa-6
 
 

Okolo Romandie 2015 - 5. etapa (sobota 2. mája) víťaz Thibaut Pinot

horská ciel rovina Fribourg > Champex-Lac 166 km vitaz Pinot
 
Piata etapa si právom zaslúžila prívlastok kráľovská, pretože štyri kopce prvej kategórie ponúkali až 3400 nastúpaných metrov. Spolu so zajtrajšou časovkou to bola rozhodujúca fáza pretekov, preto kvalitní vrchári vedeli, čo dnes majú na trati urobiť. Záverečné stúpanie Champex-Lac (14,2 km; 7 %) poskytovalo potrebné atribúty, aby vytvorilo veľké rozdiely, ale veľmi komplikovaná bola aj predposledná prekážka Petite Forclaz (5,1 km; 9,8%).
 
Podobne ako v predchádzajúcich dňoch sa v úniku predstavilo málo cyklistov, tentoraz to vyskúšali Maxim Belkov (Kaťuša), ktorý bol v
ÚNIK DŇA
katusha Maxim Belkov
(Kaťuša)
europcar Bryan Nauleau
(Europcar)
brejku aj v druhej etape, a Bryan Nauleau (Europcar). Pelotón nemusel mať strach pred touto dvojicou, preto ho netrápila ani strata deviatich minút. Prvá horská prémia prebehla pokojným spôsobom, o čo sa postaral tím Sky, ale na tej druhej už začala v pelotóne tvrdá jazda. Spôsobila to kazašská Astana, ktorá nasadila vysoké tempo a podarilo sa jej okresať hlavný balík na približne 40 jazdcov. To znamenalo len jediné, že Vincenzo Nibali chcel na konci všetkým ukázať svoju výkonnosť.
 
Cez druhé stúpanie previezol hlavný balík Scarponi, odstup utečencov sa ustálil na štyroch minútach. Keďže po zjazde potom nasledovala rovinatá pasáž, niektorí jazdci sa dokázali vrátiť späť do hlavného balíka. Na začiatku predposledného kopca mali utečenci náskok už len tri minúty, začalo pršať a v hlavnom balíku sa od tohto momentu išlo rýchlo. Takmer celý kopec si vyšiel pred pelotónom osamotený Maxim Belkov, ale na jeho vrchole mal náskok už len pár sekúnd.
 
Hlavný balík bol opäť menší, ale žiadny zaujímavý pokus o atak sme nevideli. Cieľové stúpanie si zobral pod patronát Movistar a pomaly oslaboval vedúcu skupinu. Prekvapením bolo, že Chris Froome jazdil príliš vzadu a nezdalo sa, že má potrebné nohy na prichádzajúcu výzvu. Naopak, vpredu sa koncentrovane pohybovali Nibali, Urán či Quintana. Osem kilometrov pred vrcholom zaútočil ako prvý Yuri Trofimov, ale Quintana jeho malý náskok rýchlo vymazal. Za kolumbijským jazdcom sa udržal Nibali a práve títo dvaja borci vyzerali byť veľmi motivovaní.
 
O jeden kilometer neskôr si vyskúšal svojich súperov Quintana, ale vďaka Uránovi a Nibalimu sa nedokázal vzdialiť. Do ďalšieho útoku potom zavelil Bardet, ale skupina jedenástich favoritov sa dobre strážila. Bardetovi sa podaril až druhý pokus, ktorý podnikol päť kilometrov pred vrcholom a ktorý nasledoval iba Zakarin, ale ani ten netrval dlho. Kým Nibali, Froome a Quintana strážili jeden druhého, dopredu vyrazil Thibaut Pinot.
 
Za ním opäť vyštartoval Bardet, tentoraz so Špilakom. Na toto preskupovanie pomerov sa už nechcel pozerať Chris Froome a dobehol dvojicu pred ním. Týmto spôsobom sa mu podarilo zbaviť Nibaliho, ale Quintana, Majka, Špilak a Bardet boli stále pri ňom. Medzitým si Pinot udržiaval náskok na čele pretekov, za ním sa ešte nachádzal Zakarin.
 
Thibaut Pinot si nakoniec udržal svoj náskok až do cieľa a vybojoval jeden z najkrajších triumfov v kariére. Na druhom mieste finišoval Ilnur Zakarin z Kaťuše. Špurt o tretie miesto vyhral Romain Bardet pred Nairom Quintanom. Za nimi finišovala ďalšia skupina s Uránom, Scarponim a Nibalim.
 
Francúzsky pretekár vyhral etapu po sólovom útoku päť kilometrov pred cieľom, keď využil situáciu, že najväčší favoriti strážili jeden druhého. V cieli sa napokon ukázalo, že ani Froome, ani Quintana nemali nohy, aby ho dokázali pred vrcholom pokoriť. Na cieľovom kopci sme videli niekoľko útočných pokusov, ale ani jeden poriadny neprišiel zo strany Frooma, Nibaliho alebo Quintanu. Naopak, veľmi aktívne sa prezentoval Romain Bardet, ktorý sa niekoľkokrát pokúšal atakovať, ale po týchto pokusov potom nedokázal zareagovať na ten rozohdujúci Pinotov. 
 
Túto situáciu potom využil aj Ilnur Zakarin, ktorý sa dostal na prvé miesto v klasifikácii a ako veľmi dobrý časovkár sa zajtra postaví proti Froomovi. V záverečnej časovke majú až štyria borci šancu na celkový titul, ale spomedzi nich je suverénne najlepším jazdcom proti chronometru Chris Froome. Od neho sme čakali trošku viac v dnešnej etape, ale obhájenie prvenstva má stále na dosah. Zakarin, Pinot a Špilak urobia všetko preto, aby sa udržali na pódiu, preto nás čaká dramatické vyvrcholenie pretekov.   
 
 
VÝSLEDKY 5. ETAPY
1. vlajka PINOT Thibaut FDJ 4h 28' 54''
2. vlajka ZAKARIN Ilnur KATUSHA TEAM + 00' 07''
3. vlajka BARDET Romain AG2R LA MONDIALE + 00' 20''
4. QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM + 00' 20''
5. vlajka ŠPILAK Simon KATUSHA TEAM + 00' 20''
6. vlajka MAJKA Rafal TEAM TINKOFF - SAXO + 00' 20''
7. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING + 00' 20''
8. URÁN Rigoberto ETIXX - QUICK-STEP + 00' 53''
 
PRIEBEŽNÉ PORADIE PO 5. ETAPE
1. vlajka ZAKARIN Ilnur KATUSHA TEAM 18h 13' 00''
2. vlajka PINOT Thibaut FDJ + 00' 06''
3. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING + 00' 14''
4. vlajka ŠPILAK Simon KATUSHA TEAM + 00' 19''
5. QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM + 00' 54''
6. URÁN Rigoberto ETIXX - QUICK-STEP + 01' 01''
7. vlajka YATES Simon ORICA GREENEDGE + 01' 01''
8. vlajka NIBALI Vincenzo ASTANA PRO TEAM + 01' 04''
 
 
romandia-2015-etapa-5
 

Tour de Romandie 2015 - 5. etapa (piatok 1. mája) víťaz Stefan Küng

kopcovitá ciel rovina La Neuveville > Fribourg 170 km vitaz Küng
 
Aj do tretice čakalo na cyklistov pred cieľom stúpanie, to dnešné Treyvaux (3,8 km; 3,7 %) však nemalo potrebné grády, aby vystrašilo odolných špurtérov. Jedinou prekážkou bolo, že jeho vrchol sa nachádzal len dvanásť kilometrov pred cieľom, ale tí najrýchlejší pretekári boli veľmi motivovaní, aby sa konečne dostali do koncovky.
 
Do úniku ako prvý vyštartoval Lieuwe Westra (Astana), za ktorého sa zavesili Stefan Küng (BMC), Anton Vorobjev (Katuša), Bert-Jan Lindeman (Lotto-Jumbo), Jan Bakelants (Ag2r) a Pavel Kočetkov (Katuša). Pelotón im dal zelenú a vedúca partia sa okamžite pustila do zveľaďovania svojho náskoku. Pre hlavný balík bol však nebezpečný Pavel Kočetkov, ktorý sa nachádzal na siedmom mieste v klasifikácii. Aj z toho dôvodu začal aktívne jazdiť tím Sky, aby tento ruský borec nedostal prílišnú voľnosť. 
 
Brejk si svoje zloženie dlho neudržal. Najskôr vypadol Westra, ktorý nestihol zareagovať na Bakelantsovo zrýchlenie, prvý kopec potom poslal preč Vorobjeva. V kopcovitej oblasti si zvyšní štyria jazdci na čele udržiavali 3-minútový odstup. Britský celok statočne jazdil na čele pelotónu a chcel ukázať, že má veľkú ambíciu prostredníctvom Frooma vyhrať toto podujatie. Podobne ako včera sa na predné pozície dostali aj pretekári z Movistaru. Dnes sa pretekalo v daždivých podmienkach, ktoré urobili z najľahšej etapy veľmi pozornú jazdu.
 
Na vrchole predposledného kopca medzi dvomi skupinami bol rozdiel 2:11, všetko zatiaľ prebiehalo podľa plánu na hromadný dojazd. Nasledujúce pasáže využil talentovaný pretekár Stefan Küng na to, aby nastúpil svojím konkurentom v úniku, a podarilo sa mu pred nimi vytvoriť pekný náskok, takže zostal na čele pretekov osamotený. Dokonca sa mu podarilo zvýšiť odstup aj na hlavný balík, ktorý v tom momente zaostával 2:33. A to sme sa nachádzali už 15 kilometrov pred cieľom.
 
Švajčiarsky cyklista si udržiaval dlhú dobu svoj odstup, ako veľmi dobrý časovkár svojim prenasledovateľom nedovolil ohroziť svoju pozíciu. Najväčšou hrozbou pre neho boli Bakelants a Lindeman. Dráma sa odohrávala aj v pelotóne, kde po poslednom kopci v zjazde zaútočili Tony Martin a Alaphilippe, ktorí si dokázali vytvoriť 10-sekundový náskok.
 
Stefan Küng nakoniec udržal svoj sólový útok až do cieľa a hneď vo svojom premiérovom ročníku medzi profesionálmi vybojoval World Tour víťazstvo. Na druhom mieste so stratou 38 sekúnd prišiel do cieľa Jan Bakelants, ktorý predbehol Bert-Jana Lindemana. Štvrtú priečku si udržal Tony Martin, pelotón finišoval so stratou 57 sekúnd.
 
Pre 21-ročného jazdca tímu BMC je to úvodná sezóna ako hrom, veď pred mesiacom vyhral rovnako po úniku Volta Limburg Classic. Küng má výborné časovkárske schopnosti a v budúcnosti by mal patriť aj medzi hlavných kandidátov na mačacích hlavách. Pelotón dnes šetril sily na zajtrajšiu kráľovskú etapu, ktorá sa skladá z náročných stúpaní. Michael Albasini si udržal vedúcu pozíciu v klasifikácii, ale vie, že po nasledujúcej etape to už nebude platiť.
 
 
VÝSLEDKY 4. ETAPY
1. vlajka KUNG Stefan ORICA GREENEDGE 4h 14' 46''
2. albansko BAKELANTS Jan ETIXX - QUICK-STEP + 00' 38''
3. vlajka LINDEMAN Bert-Jan BMC RACING TEAM + 00' 39''
4. vlajka MARTIN Tony LAMPRE - MERIDA + 00' 45''
5. albansko MEERSMAN Gianni ORICA GREENEDGE + 00' 57''
favoriti na celkové poradie + 00' 57''
 
PRIEBEŽNÉ PORADIE PO 4. ETAPE
1. vlajka ALBASINI Michael ORICA GREENEDGE 13h 33' 40''
2. vlajka SANTAROMITA Ivan ORICA GREENEDGE + 00' 20''
3. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING + 00' 20''
4. vlajka YATES Simon ORICA GREENEDGE + 00' 20''
5. vlajka ZAKARIN Ilnur KATUSHA TEAM + 00' 25''
6. vlajka SILIN Egor KATUSHA TEAM + 00' 25''
7. vlajka TROFIMOV Juri KATUSHA TEAM + 00' 25''
8. vlajka ŠPILAK Simon KATUSHA TEAM + 00' 25''
 
 
romandia-2015-etapa-3
 

Tour de Romandie 2015 - 3. etapa (štvrtok 30. apríla) víťaz Michael Albasini

kopcovitá ciel rovina Moutier > Porrentruy 172 km vitaz Albasini
 
Ani tretia etapa nebola zvolená pre bitku na GC, pripravené stúpania boli ešte jednoduchšie ako tie včerajšie, preto sa v koncovke mohli presadiť pretekári ako Luka Mežgec, Gianni Meersman či Giacomo Nizzolo. Dnešný posledný kopec Cote de Bure (1,8 km; 7,4 %) bol príliš krátky a vo veľkej vzdialenosti pred cieľom, aby narobil v hlavnom balíku paseku. Toto stúpanie sa išlo dvakrát, pretože posledné kilometre krúžili okolo cieľového mesta Porrentruy.
 
Aj dnes sa únik vyprofiloval veľmi skoro a nemal veľké obsadenie, dopredu sa dostala trojica Kristof Vandewalle (Trek), Cheng Ji (Giant-Alpecin) a Brian Bulgac (Lotto-Jumbo). Hlavný balík bol s touto situáciou spokojný, preto si rýchlo vybudovali dostatočný odstup. Kontrolu nad jeho hodnotou prevzal tím Orica, ktorý chcel udržať
15°C
vedúcu pozíciu Michaela Albasiniho, ale zároveň aj uspieť v dnešnom dojazde. Zaujímavou bola účasť Vandewalleho v úniku, pretože jeho kolega Nizzolo patril medzi favoritov dnešného dojazdu.
 
Austrálsky celok držal odstup vedúcej trojice pod tromi minútami, ale akonáhle sa dostali cyklisti na prvé stúpanie druhej kategórie, tempa sa ujal Movistar a mnohí pretekári mali na konci hlavného balíka problémy. Na tomto kopci vypadol z brejku čínsky jazdec Cheng Ji, zvyšní dvaja utečenci mali na svojom konte už len 50-sekundový náskok. Movistar nasadil skutočne vysokú rýchlosť, pretože na druhom hodnotenom kopci zlikvidoval únik a okresal hlavný balík, v ktorom sa nachádzalo už len 50 pretekárov.
 
Ale do cieľa zostávalo stále 40 pokojnejších kilometrov, takže niektorí cyklisti dostali šancu vrátiť sa späť. No pre rýchlych jazdcov, ktorých sme spomínali na začiatku, to už bola nemožná misia. Najmä, ak sa potom dopredu presunuli celky Lampre-Merida a Etixx - Quick-Step, ktoré chceli využiť na konci rýchlosť Ulissiho a Alaphilippa. Zároveň to bola šanca aj pre Albasiniho, ktorý sa udržal v pelotóne.
 
Hlavný balík udržiaval naďalej vysoké tempo, aby sa jeho rady nerozšírili, ale medzitým sme vpredu objavili Luku Mežgeca, ktorý bol tak najrýchlejším jazdcom v hlavnej skupine. Ale množstvo pretekárov sa pokúšalo atakovať, aby zabránili spoločnému dojazdu. Skúšali to napríklad Atapuma alebo Bakelants, no prenasledovatelia boli silnejší. V jednom momente sa vpredu spolu s Wyssom a Zeitsom ocitol aj Nairo Quintana, ktorý ešte viac rozprúdil akciu, ale favoriti sa strážili. Tieto ataky skončili päť kilometrov pred cieľom, každý sa potom začal pripravovať na záverečný špurt.
 
V ňom bol podobne ako včera najrýchlejší Michael Albasini, ktorý porazil Juliana Alaphilippa. Na treťom mieste dorazil Damiano Caruso. Koncovku najlepšie zvládli celky Orica a Etixx a pred cieľovou páskou sme videli férový súboj Albasiniho proti Alaphilippovi, ktorí vyrazili v rovnakom čase. Domáci jazdec preukázal lepšie zrýchlenie, ktoré udržal až do cieľa, jeho mladší súper sa musel uspokojiť s druhou priečkou.
 
Nič to však nemení na tom, že francúzska nádej jazdí momentálne vo vynikajúcej forme. Pre Michaela Albasiniho je to už piata víťazná etapa na tomto podujatí v priebehu dvoch rokov a zajtra bude mať príležitosť, aby zopakoval minuloročný hetrik. Luka Mežgec obsadil len deviatu priečku, čo bude pre neho sklamaním vzhľadom na okolnosti etapy.
 
Medzi favoritmi na celkový triumf zostali rozdiely nezmenené, všetci dorazili do cieľa v hlavnom balíku. Zajtra si ešte oddýchnu, pretože je na programe najľahšia etapa, ale už v sobotu budú čeliť náročnej vrchárskej výzve.
 
Michael Albasini (Orica): "V prvom rade musím poďakovať mojím spolujazdcom, čo pre mňa dnes urobili. V prvej časti etapy jazdili výborne a na konci sa Ivan Santaromita staral, aby nikto neodbehol. Potom som mal v lead-oute najlepšieho muža pre túto úlohu, takže som musel vyhrať. Vedel som, že dve najťažšie stúpania sa pôjdu tvrdo a že tí najrýchlejší pretekári to nemusia vydržať. Toto sa potvrdilo a na konci som opäť patril medzi favoritov. Potom sa môj tím o mňa výborne postaral pred cieľovou páskou."          
 
VÝSLEDKY 3. ETAPY
1. vlajka ALBASINI Michael ORICA GREENEDGE 4h 14' 46''
2. vlajka ALAPHILIPPE Julian ETIXX - QUICK-STEP + 00' 00''
3. vlajka CARUSO Damiano BMC RACING TEAM + 00' 00''
4. vlajka COSTA Rui LAMPRE - MERIDA + 00' 00''
5. albansko GERRANS Simon ORICA GREENEDGE + 00' 00''
6. vlajka HAAS Nathan TEAM CANNONDALE - GARMIN + 00' 00''
favoriti na celkové poradie + 00' 00''
 
PRIEBEŽNÉ PORADIE PO 3. ETAPE
1. vlajka ALBASINI Michael ORICA GREENEDGE 8h 57' 38''
2. vlajka SANTAROMITA Ivan ORICA GREENEDGE + 00' 20''
3. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING + 00' 20''
4. vlajka YATES Simon ORICA GREENEDGE + 00' 20''
5. vlajka ALAPHILIPPE Julian ETIXX - QUICK-STEP + 00' 24''
6. vlajka ZAKARIN Ilnur KATUSHA TEAM + 00' 25''
7. vlajka KOČETKOV Pavel KATUSHA TEAM + 00' 25''
8. vlajka TROFIMOV Juri KATUSHA TEAM + 00' 25''
 
 
 
romandia-2015-etapa-3
 

Tour de Romandie 2015 - 2. etapa (streda 29. apríla) víťaz Michael Albasini

kopcovitá ciel rovina Apples > Saint-Imier 168 km vitaz Albasini
 
Druhá etapa obsahovala štyri stúpania, najnebezpečnejším z nich bolo to posledné, ktorého vrchol sa nachádzal 17 kilometrov pred cieľom. Col de Vue des Alpes (8 km; 6,7 %) predstavoval zaujímavú previerku, ktorá mohla oslabiť početnosť hlavného balíka, preto sme víťaza dnešnej etapy mali hľadať medzi odolnými pretekármi s rýchlym finišom. Do úniku sa dostala len dvaja pretekári a to Jonathan Fumeaux (IAM Cycling) a Maxim Belkov (Kaťuša).
 
Domáci celok IAM Cycling podľa očakávania
ÚNIK DŇA
katusha Maxim Belkov
(Kaťuša)
iam Jonathan Fumeaux
(IAM Cycling)
jazdil aktívne a určite sa chcel zapájať do každého brejku. Dopredu sa dostal aj ruský jazdec Maxim Belkov, ktorý si pred dvomi rokmi na Gire pripísal po úniku pekné etapové víťazstvo. Hlavný balík viedol samozrejme tím Sky, ktorý vo včerajšej tímovej časovke predviedol výborný výkon a už od dnešného dňa mohol na trati ukazovať to, v čom je majster - udávať tempo pelotónu. Vedúca dvojica si vybudovala maximálny odstup 6:30, ale po prvých dvoch horských prémiách ho britský celok stiahol o tri minúty.
 
Najdôležitejšia čast etapy sa začala 50 kilometrov pred cieľom, pretože pred pretekárov sa postavili dve náročné stúpania. Tým prvým z nich bol Col les Pontins (4 km; 8,6 %), po ktorom nasledoval dlhý zjazd až na úpätie záverečného kopca. Na začiatku toho predposledného mal situáciu pod kontrolou tím Sky, ktorý udával svoje typické tempo, aby chránil svojich lídrov Thomasa a Frooma. Utečenci mali v tom momente náskok necelé dve minúty.
 
Pred Col de Vue des Alpes sa začali dopredu tlačiť aj ostatné celky, pretože na jeho sklonoch hrozila možnosť útokov. Každý líder chcel mať pod kontrolou situáciu na čele pelotónu, aby sa nepodaarilo zaútočiť nebezpečnému pretekárovi.
15°C
V tomto stupňujúcom sa tempe sme videli pád, do ktorého sa dostali Niemiec, Atapuma, Tuft a Hansen. Przemyslaw Niemiec bol jedným z kapitánov tímu Lampre-Merida, preto musel veľmi rýchlo vysadnúť na bicykel a vrátiť sa späť.
 
Dvadsaťtri kilometrov pred cieľom skončili Belkov a Fumeaux svoju cestu pred pelotónom. Tempo sa postupne zvyšovalo a z hlavného balíka začalo odpadať niekoľko jazdcov. Na tomto stúpaní mal defekt Geraint Thomas, ktorý musel vynaložiť určitú námahu, aby sa dostal späť na čelo. Päť kilometrov pred vrcholom sa začalo útočiť, v jednom momente sa ocitlo pred pelotónom až dvanásť jazdcov, ale ako jediný z nich sa udržal na čele pretekov Fabrice Jeandesboz z Eurpocaru. Potom za ním vyrazili de Clerq, Silin a Anacona. Celú situáciu kontroloval tím Sky, ale Thomas stále nebol prítomný v hlavnom balíku.
 
Dva kilometre pred vrcholom sa Jeandesboz spojil so svojimi prenasledovateľmi, ku ktorým sa pridal aj Ivan Santaromita, ale táto 5-členná skupina sa pod vplyvom Astany vrátila do hlavného balíka. Kazašský celok chcel zabrániť Thomasovi, aby sa znovu ocitol v skupine favoritov. Jeho strata na vrchole už činila 80 sekúnd. Potom nasledoval dlhý zjazd, ktorý končil len päť kilometrov pred cieľom. V tomto klesaní sa nebál vyvinúť najvyššiu rýchlosť Rein Taaramae, ktorý sa okamžite dostal na čelo pretekov. Z jeho sľubného náskoku však ukrojil poriadnu časť Tony Martin.
 
Hlavný balík prevalcoval estónskeho jazdca dva kilometre pred cieľom a v 30-člennej skupine sa začala upierať pozornosť na najrýchlejších pretekárov. Favoritmi boli Alaphilippe, Albasini, Ulissi alebo Costa. Najkrajší šprint potom predviedol Michael Albasini, ktorý si tak dokázal napraviť včerajšie sklamanie. Na druhom mieste finišoval Jarlinson Pantano z Colombie, tretí dorazil tohtoročný objav ardenských klasík Julian Alaphilippe.
 
Na posledných metroch začal špurtovať ako prvý Nathan Haas, ale bolo to veľmi skoro, aby porazil Michaela Albasiniho. Ten si za ním udržal výhodnú pozíciu a v pravý čas vyrazil dopredu. Na jeho zrýchlenie potom nedokázali reagovať ani Pantano, ani Alaphilippe. Domáci jazdec bol po včerajšej etape sklamaný, pretože mu pomedzi prsty pretiekol žltý dres. Ale dnešný triumf mu musel vylepšiť náladu a určite si spomenul na svoje tri víťazstvá, ktoré tu dosiahol v minulom roku. Navyše vďaka desiatim bonusovým sekundám sa predsa len dostal na vedúcu pozíciu v klasifikácii. 
 
Všetci favoriti dnes finišovali vo vedúcej skupine, ktorá sa napokon rozrástla na 50 jazdcov. Medzi nimi však chýbal ten najdôležitejší muž, líder celých pretekov Geraint Thomas, ktorý sa po defekte na začiatku posledného stúpania už nedokázal vrátiť do hlavného balíka. Tím Sky tak bude v ďalších etapách hrať len na jednu kartu, ale tú najsilnejšiu, ktorou je Chris Froome.
 
Michael Albasini (Orica): "Ak mám byť úprimný, na predposlednom stúpaní som trpel, ale posledný kopec mi vyhovoval, pretože bol pravidelný. Keď som sa udržal v hlavnom balíku, vedel som, že mám v špurte dobré šance. Na konci som mal dobrú pozíciu, ale bol som príliš skoro vpredu, preto som bol rád, že dvaja jazdci z Can-Garminu ma predbehli a mohol som ísť za nimi. Ale aj tak som musel urobiť dlhý šprint. Včera som bol sklamaný, takže som dvojnásobne rád, že som dnes vybojoval moju prvú výhru v sezóne."         
 
VÝSLEDKY 2. ETAPY
1. vlajka ALBASINI Michael ORICA GREENEDGE 4h 21' 43''
2. PANTANO Jarlison vlajka + 00' 00''
3. vlajka ALAPHILIPPE Julian ETIXX - QUICK-STEP + 00' 00''
4. albansko HAAS Nathan TEAM CANNONDALE - GARMIN + 00' 00''
5. vlajka COSTA Rui LAMPRE - MERIDA + 00' 00''
6. vlajka CARUSO Damiano BMC RACING TEAM + 00' 00''
favoriti na celkové poradie + 00' 00''
69. vlajka THOMAS Geraint SKY PROCYCLING + 04' 12''
 
PRIEBEŽNÉ PORADIE PO 2. ETAPE
1. vlajka ALBASINI Michael ORICA GREENEDGE 4h 42' 52''
2. vlajka SANTAROMITA Ivan ORICA GREENEDGE + 00' 10''
3. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING + 00' 10''
4. vlajka YATES Simon ORICA GREENEDGE + 00' 10''
5. vlajka ZAKARIN Ilnur KATUSHA TEAM + 00' 15''
6. vlajka KOČETKOV Pavel KATUSHA TEAM + 00' 15''
7. vlajka SILIN Egor KATUSHA TEAM + 00' 15''
8. vlajka TROFIMOV Juri KATUSHA TEAM + 00' 15''
 
 
romandia-2015-etapa-2
 

Tour de Romandie 2015 - 1. etapa (utorok 28. apríla) víťaz tím Sky

tím. čas. ciel rovina La Vallée de Joux > Juraparc 19,2 km vitaz Sky
 
Tímová časovka je vždy atraktívna disciplína, tá dnešná v Romandii mala zaujímavý kontext, pretože všetky celky sem priniesli pretekárov vhodných do kopcov a mnohým z nich chýbali tradiční časovkárski ťahúni. Aj keď mala úvodná previerka dĺžku len devätnásť kilometrov, vytvorila prvé rozdiely, ktoré dostali niektorých jazdcov do výhodnejšej pozície.
 
Na začiatku etapy stanovil prvý dôležitý čas tím Cannondale-Garmin, ktorý preťal cieľovú pásku s hodnotou 21:59. Partia okolo Hesjedala a Martina tak mohla byť so svojím výkonom spokojná. Za nimi sa zatiaľ nachádzal so stratou desiatich sekúnd celok Giant-Alpecin, ktorý sem prišiel dobýjať najmä etapy, ktoré môžu skončiť špurtom zredukovaného balíka. Za chvíľu sa medzi nich vtesnal Lampre-Merida, ktorý stratil len jednu sekundu na vedúci celok. V tomto tíme prišlo pred podujatím k jednej zmene, keď Rui Costa nahradil Rafaela Vallsa, ktorý si zranil koleno na L-B-L.
 
Rafal Majka a Robert Kišerlovski boli prvými dôležitými jazdcami, ktorí zaknihovali menšiu stratu, pretože so svojimi spolujazdcami stratili na Can-Garmin 15 sekúnd. Oveľa horší výkon predviedol celok Lotto-Soudal, ktorý mal na konci problémy na jedinom stúpaní, a na jeho konte zasvietilo manko 32 sekúnd, čo nebola dobrá správa pre Jurgena van den Broecka. V cieli sa potom ukázal Trek Factory a ani on nepokoril americký celok, ale chýbali mu k tomu len dve sekundy.
 
Aj potom sme na trati videli protichodné výkony. Najskôr sa prezentoval slabým výkonom tím Ag2r, ktorý zaostal za priebežným lídrom etapy 42 sekúnd. Bardet a Peraud tak odštartovali podujatie veľmi nešťastným spôsobom. Za chvíľu to však neplatilo, pretože v cieli sa objavila Orica-GreenEdge, ktorá rozdrvila konkurenciu s časom 21:19, čo znamenalo, že austrálsky celok bol rýchlejší o 40 sekúnd ako Can-Garmin. Pre ostatné celky na štarte to mohol byť už nedostižný výsledok. 
 
Prekvapením bol výsledok francúzskeho celku FDJ, ktorý dostal Thibauta Pinota na priebežné druhé miesto. Ešte lepšie sa na trati ukázala Kaťuša, ktorá v cieli stratila len päť sekúnd na Oricu. Ruský celok sa dokonca dostal aj pred Etixx - Quick-Step, ktorý sa s výkonom 21:33 zaradil pre nich až na tretiu priečku. Ďalším z favoritov bol v cieli Nairo Quintana a jeho Movistar, ktorí sa dostali do druhého sledu tímov, pretože zaostali o 40 sekúnd. Kolumbijský jazdec tak bude potrebovať zmazať nejaké sekundy na Špilaka či Urána. Vincenzo Nibali a Astana sa s výkonom 21:36 zaradili k tomu, čo vyprodukoval celok Etixx, čo bol pre kazašskú zostavu dobrý štart do pretekov.
 
Poslednú zostavu priviezol do cieľa tím Sky, ktorý dosiahol o desatiny sekundy rýchlejší čas ako Orica-GreenEdge. Ako prvý prekročil cieľovú líniu Geraint Thomas, takže welšský borec si oblečie líderský dres, ktorý môže udržať minimálne nasledujúce tri etapy. Spokojný musí byť aj Chris Froome, ktorý si pred mnohými svojimi súpermi v GC  vybojoval výbornú pozíciu. To sa netýka Simona Špilaka, ktorého Kaťuša predviedla parádny výkon. Britský celok zarmútil aj Michaela Albasiniho, ktorý bol veľmi blízko k priebežnému prvému miestu. Ale domáci jazdec si to môže vynahradiť v jednej z najbližších etáp.
 
Po tímovej časovke môžu byť spokojní Vincenzo Nibali a Thibaut Pinot, ktorí sa dostali na vysoké priečky. Do tejto partie sa prepracoval aj Rigoberto Urán, ale vzhľadom na časovkárske kvality jeho tímu by sa rád umiestnil vyššie. Naopak, bolo vidno, že Movistar nemal na trati svojich najlepších časovkárov, preto Nairo Quintana musí už teraz premýšľať, ako zlikviduje značný náskok Chrisa Frooma. Takmer minútový stratu dnes vyprodukoval tím Tinkoff-Saxo, ešte horšie dopadla francúzska zostava Ag2r, pretože Romain Bardet a Jean-Christophe Peraud skončili úplne poslední so stratou 82 sekúnd.
 
Geraint Thomas (Sky): "Pri takomto tesnom dojazde zvyčajne nám pripadá druhé miesto, preto je skvelé, že sa nám podarilo vyhrať. Tímová časovka je niečo, na čo by sme sa radi zamerali trošku viac. Vždy sme boli v tejto disciplíne dobrý, ale nikdy sme sa tomu špeciálne nevenovali. Dnes sme chceli ísť tak rýchlo, ako to len pôjde, a chceli sme vyhrať etapu nielen kvôli žltému dresu, ale aj kvôli nám všetkým. Víťazstvo je výborné pre našu morálku."
 
 
VÝSLEDKY 1. ETAPY
1. vlajka SKY PROCYCLING 21' 19''
2. albansko ORICA GREENEDGE + 00' 00''
3. vlajka KATUSHA TEAM + 00' 05''
4. albansko ETIXX - QUICK-STEP + 00' 14''
5. vlajka ASTANA PRO TEAM + 00' 17''
6. vlajka BMC RACING TEAM + 00' 19''
7. vlajka FDJ + 00' 22''
8. vlajka IAM CYCLING TEAM + 00' 24''
9. vlajka TEAM CANNONDALE - GARMIN + 00' 40''
10. vlajka MOVISTAR TEAM + 00' 40''
 
 
romandia-2015-etapa-1