Kanada: V prvej bitke Urán šikovne porazil Matthewsa s Kristoffom

11.9.2015, 09:05 | Preteky vo svete | Rastislav Boris
Kanadské jednodňové bitky v Québecu a Montreale sa usadili v kalendári ako náročná a výborne načasovaná príprava pred majstrovstvami sveta. Vo World Tour majú špecifické postavenie, pretože sa jazdia na krátkych technických okruhoch.
 
GP Cycliste de Québec 2015 (UCI World Tour, 4. kat., 6. ročník)
11.9. piatok zvlnená ciel rovina Québec > Québec 201,6 km vitaz Urán
historia-pretekovvlanajsi-rocnikstartova-listina
 
Odolní šprintéri, výbušní vrchári aj úniky. "Jednohubka" v Qúebecu s dĺžkou 201,6 kilometra ponúkla v rámci šestnástich okruhov šance rôznym typom jazdcov. Profilom sa totiž nachádza medzi flámskymi a ardénskymi klasikami, keďže obsahuje krátke kopčeky. Ten cieľový mal prevýšenie približne štyri percentá. Špecifikom je vysoký počet okruhov a zákrut, čo vedie k agresívnej útočnej cyklistike. Inak povedané - nemusí vyhrať najlsilnejší jazdec. 
22°C
Tento rok zvýšilo hodnotu podujatia aj umiestnenie svetového šampionátu v severoamerickom prostredí. Predchádzajúce ročníky ovládli samé hviezdy ako Voeckler, Gilbert, Gesink a dvakrát Gerrans.
 
Šiesty ročník GP Québec navštívila aj francúzska legenda Bernard Hinault, ktorá videla aktívnu cyklistiku hneď od štartu. Šesťčlenný únik vytvorili Benedetti (Bora Argon), Quemeneur (Europcar), Wippert a Lapthorne (obaja Drapac), De Vos a Roth (obaja Kanada). Počas úvodných okruhov si vypracovali náskok viac ako deväť minút, no potom prevzali opraty pelotónu tímy BMC a Trek. Neskôr sa pri určovaní tempa prestriedalo minimálne ďalších päť celkov, čo potvrdilo široký okruh favoritov. V trinástom okruhu zostala na čele dvojica Benedetti a Roth, zatiaľ čo z pelotónu chcel ujsť naprííklad Fuglsang. Dokázal to Manuele Boaro (Tinkoff-Saxo), ale len krátkodobo. 
 
Posledné tri okruhy priniesli očakávanú útočnú cyklistiku a rôzne tímové stratégie. Vpredu sa vytvorila trojica Roth, Bak a Kuznecov, ktorú dostihla dvojka Taaramae a Bookwalter. Skupina sa 20 kilometrov pred páskou rozrástla až na dvánasť členov a silu jej dodávali aj mená ako Kreuziger, Bardet, Barguil, Alaphilippe či Roelandts. Prvý risk im ale nevyšiel, útočili príliš skoro. Po ich dostihnutí pokračovali pekné útočné selekcie na krátkych kopčekoch. Ďalší nádejný únik vytvorili Fuglsang a Kelderman, ktorí išli v poslednom okruhu na plný plyn a bojovali o každú sekundu. Dostihli ich päť kilometrov pred páskou najmä vďaka tempu od takmer kompletného tímu BMC. Krátko na to zaútočil v kopčeku práve ich líder Greg Van Avermaet, ale nemal dostatok dynamitu v nohách, možno mal tiež ešte počkať.
 
Najlepšie načasoval útok vrchár Rigoberto Urán (Etixx), ktorý sa odpútal na poslednom kilometri a tesne si udržal maličký náskok pred skupinou favoritov s viacerými odolnými šprintérmi. Po rovinatom dni by ho zrejme obehli, ale po útočnom priebehu všetkým chýbali sily. Druhý muž Giro d'Italia 2013 si vybojoval prvý celkový triumf na World Tour podujatí. Pred štartom nepatril k hlavným favoritom, ale jeho tím využil "šírku kvality", keď predtým neúspešne útočil Alaphilippe. Urán patrí k prvým priekopníkom modernej kolumbijskej cyklistiky v Európe. K cyklistike ho priviedol otec, ktorého zastrelili v pouličnej prestrelke, keď mal štrnásť rokov. Zaujímavosťou je, že sa narodil 26. januára, teda v rovnaký deň ako Peter Sagan.
 
Na druhom mieste došprintoval Michael Matthews pred tretím Alexandrom Kristoffom. Obaja potvrdili, že patria k najodolnejším šprintérom a zvládajú šprinty do miernych kopcov. Za nimi nasledovali výbušní vrchári, ale aj ďalší odolní šprintéri. Kanadský víkend vyvrcholí druhou bitkou v nedeľu v Montreale. Zatiaľ iba Simon Gerrans ovládol v jednom roku obe kanadské World Tour podujatia, podarilo sa mu to minulý rok, no tentoraz uprednostnil Vueltu. Urán sa môže stať jeho nástupcom, ale súperi si naňho určite dajú väčší pozor. 
 
 
VÝSLEDKY GP QUÉBEC 2015
1. URÁN Rigoberto ETIXX - QUICK-STEP 5h 09' 46''
2. albansko MATTHEWS Michael ORICA GREENEDGE + 00' 00''
3. vlajka KRISTOFF Alexander KATUSHA TEAM + 00' 00''
4. vlajka SLAGTER Tom-Jelte TEAM CANNONDALE - GARMIN + 00' 00''
5. vlajka ULISSI Diego LAMPRE - MERIDA + 00' 00''
6. vlajka MOLLEMA Bauke TREK FACTORY RACING + 00' 00''
7. albansko GILBERT Philippe BMC RACING TEAM + 00' 00''
8. vlajka GALLOPIN Tony LOTTO SOUDAL + 00' 00''
9. vlajka BARGUIL Warren TEAM GIANT - ALPECIN + 00' 00''
10. albansko VAN AVERMAET Greg BMC RACING TEAM + 00' 00''
 
 
 
 
quebec-mapa-profil-maly
Mapa a profil GP Québec 2015 (klik pre zväčšenie)
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop