1. 17.2. zvlnená ciel rovina Lagos > Albufeira 179 km Kittel
2. 18.2. kopcovitá ciel rovina Lagoa > Fóia 200 km L.L. Sánchez
3. 19.2. indiv. čas. ciel rovina Sagres > Sagres 18 km Cancellara
4. 20.2. zvlnená ciel rovina S. Brás de Alportel > Tavira 187 km Kittel
5. 21.2. zvlnená ciel rovina Almodôvar > Alto do Malhao 173 km Contador
 
 

Okolo Algarve 2016 - 1. etapa, streda 17. februára

1. 17.2. zvlnená ciel rovina Lagos > Albufeira 179 km Kittel
 
Na portugalskom podujatí dostali šprintéri k dispozícii dve prijateľné etapy, hneď úvodný deň sa sme tešili na veľký súboj medzi Greipelom a Kittelom. Lenže finiš sa odohrával na mierne zvlnenom teréne, preto ich spolujazdci museli na konci postrážiť akékoľvek ataky.   
 
V úniku sa prezentovali traja borci, Domingos Goncalves (Caja Rural), Alexander Kolobnev (Gazprom-RusVelo) a Kamil Gradek (Verva ActiveJet). Najaktívnejšie jazdil poľský jazdec Gradek, ktorý vyhral jednu vrchársku prémiu a tri rýchlostné šprinty. Pelotón bol zoradený za tímom Lotto-Soudal, na čele jazdili aj borci z celku Etixx - Quick-Step. Tieto silné zoskupenia dokázali držať utečencov na uzde.
 
Únik bol chytený desať kilometrov pred cieľom, potom sa všetci začali pripravovať na hromadný špurt. Posledné kilometre však poznačili tri pády a pelotón prišiel do cieľa s menšími rozostupmi. Šprintérsky súboj ovládol Marcel Kittel, ktorý vybojoval tretie víťazstvo v ročníku. Na druhé miesto odsunul svojho krajana André Greipela, na tretej priečke sa umiestnil Jasper Stuyen. V Algavre teda začal priamy nemecký súboj o post lídra krajiny na MS v Katare lepšie pre Kittela. 
 
Výsledky
1. KITTEL Marcel Etixx - Quick-Step 3:52:35 14
2. GREIPEL André Lotto Soudal 00:00 5
3. STUYVEN Jasper Trek-Segafredo 00:00 3
4. WIPPERT Wouter Cannondale Pro Cycling Team 00:00  
5. CAMPENAERTS Victor Team LottoNL-Jumbo 00:01  
6. PUCCIO Salvatore Team Sky 00:01  
7. MACHADO Tiago Team Katusha 00:01  
8. DOWSETT Alex Movistar Team 00:01  
9. MAIKIN Roman Gazprom-RusVelo 00:01  
10. CIEśLIK Paweł VERVA ActiveJet Pro Cycling Team 00:01  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
kittel 2016 algarve spurt eqsf
víťazstvo Marcela Kittela (© Etixx - Quick-Step / Tim de Waele)
 
 
1
profil etapy (© voltaaoalgarve.com)
 
 

Okolo Algarve 2016 - 2. etapa, štvrtok 18. februára

2. 18.2. kopcovitá ciel rovina Lagoa > Fóia 200 km L.L. Sánchez
 
Druhý deň v najjužnejšom a turisticky najatraktívnejšom regióne Portugalska, teda v Algavre, mal kráľovské parametre. Dĺžku takmer 200 kilometrov a finiš na veternom kopci Alto de Fóia (7,5 km, 6 %), ktorý sa išiel naposledy v roku 2002. V úniku bojovali Naesen (IAM Cycling), de Bie (Lotto - Soudal), Rast (Trek), Lastra (Caja Rural), Cecchin (Roth), Koch (Verva ActiveJet) a Mestre (Efapel), ale pelotón všetky náskoky zlikvidoval už 40 kilometrov pred cieľom, aby vytvoril pôdu pre vrchárov do najnáročnejšej časti etapy. Situáciu kontroloval najmä tím Tinkoff.
 
Predposlednou vrchárskou prémiou Alto de Pombo prešiel ako prvý Alberto Contador (Tinkoff), ale v záverečných kilometroch mali navrch odvážne útoky. Nevyšlo to štvorici Štybar, Rosa, Oliveira a Gesink. Po náročnom priebehu zostalo najviac rýchlosti v nohách Luisovi Leonovi Sánchezovi (Astana), ktorý o sekundu zdolal minuloročného celkového víťaza Gerainta Thomasa (Sky), tretí skončil Primož Roglič (Lotto NL - Jumbo). Contador prišiel do cieľa spolu so Štybarom so stratou 24 sekúnd. Mimo hry zostal Joaquim Rodríguez (Katusha), ktorý sa necítil zdravotne fit a z podujatia odstúpil.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie LL Sáncheza (víťaz)
"Víťazstvo ma veľmi potešilo, keďže som ho dosiahol v silnej konkurencii. Vedel som, že mám dobrú formu, ale netušil som, ako si budem počínať v takejto koncovke. Keď atakoval Thomas, čakal som, že Contador bude reagovať. Potom som to vyskúšal ja a podarilo sa mi predbehnúť Thomasa. Na konci fúkal silný vietor, ale ja som mal dobré nohy."
    
 
Výsledky
1. SANCHEZ Luis Leon Astana Pro Team 5:08:25 14
2. THOMAS Geraint Team Sky 00:01 5
3. ROGLIČ Primož Team LottoNL - Jumbo 00:03 3
4. IZAGIRRE Ion Movistar Team 00:03  
5. MACHADO Tiago Team Katusha 00:05  
6. PINOT Thibaut FDJ 00:06  
7. AMARO Manuel Antunes LA Aluminios - Antarte 00:09  
8. SAEZ Héctor Caja Rural - Seguros RGA 00:13  
9. BENOOT Tiesj Lotto Soudal 00:14  
10. ARU Fabio Astana Pro Team 00:15  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
1
profil etapy (© voltaaoalgarve.com)
 
 

Okolo Algarve 2016 - 3. etapa, piatok 19. februára

3. 19.2. indiv. čas. ciel rovina Sagres > Sagres 18 km Cancellara
 
V tretej etape sa porovnávali časovkárske kvality na rovinatej a v prvej polovici technickej trati s prevýšením iba pár desiatok metrov. Najväčším nepriateľom bol vietor, keďže miesto konania Sagres susedí vysokými útesmi s Atlantickým oceánom. Cyklisti štartovali v minútových intervaloch od 13:30 do 16:28. Na trati sa predstavili aj šiesti úradujúci národní majstri v časovke: Dowsett (Veľká Británia), Bárta (ČR), Castroviejo (Španielsko), Oliveira (Portugalsko), Terpstra (Holandsko) a Tony Martin (Nemecko).
 
Najlepší čas v prvej hodine súťaženia zašiel bývalý dočasný svetový rekordér v hodinovke Matthias Brandle (IAM). Najťažšie kalibre sa dostali k slovu až v závere a potvrdilo sa, že podmienky budú sedieť "ťažkým váham". Napokon o päť sekúnd zvíťazil Fabian Cancellara (Trek-Segafredo) pred Tonym Martinom (Etixx - Quick-Step). Švajčiar zrejme získal rozhodujúce sekundy v technickej pasáži, od začiatku sezóny ukazuje dobrú formu. Tretí skončil minuloročný celkový víťaz Geraint Thomas (Sky), ktorému to ale nestačilo na prevzatie celkového vedenia.
 
Držiteľ líderského dresu Luis Leon Sánchez (Astana), ktorý sa vydal na trať ako posledný, spadol na zaprášenej ceste s prispením vetra a odviezli ho do nemocnice, takže z podujatia odstúpil. Neskôr sa vrátil za tímom do hotela, keďže mu nezistili vážne zranenia. Do čela celkového poradia sa dostal Tony Martin o tri sekundy pred Thomasom, takže bude zaujímavé sledovať, či a ako sa ubráni Britovi a svorke kvalitnejších vrchárov. Contador zašiel trinásty najlepší čas a v celkovom poradí uzaviera top desiatku. Českí zástupcovia Bárta a Štybar sa v časovke umiestnili na začiatku štvrtej desiatky. 
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Fabiana Cancellaru (víťaz)
"Cítil som sa dobre a na trati som nechal úplne všetko. Po včerajšej náročnej etape som nemal veľké očakávania. Začal som, že budem na trati skoro, preto som sa sústredil len aj svoj výkon. Už pri rozcvičke som mal dobré pocity, čo mi veľmi pomohlo po mentálnej stránke. Preto som dokázal podať na trati vyvinúť veľkú silu."
 
 
Výsledky
1. CANCELLARA Fabian Trek - Segafredo 20:57 14
2. MARTIN Tony Etixx - Quick-Step 00:05 5
3. THOMAS Geraint Team Sky 00:28 3
4. IZAGIRRE Ion Movistar Team 00:37  
5. OLIVEIRA Nelson Movistar Team 00:37  
6. CASTROVIEJO Jonathan Movistar Team 00:37  
7. DOWSETT Alex Movistar Team 00:40  
8. GALLOPIN Tony Lotto Soudal 00:51  
9. CAMPENAERTS Victor Team LottoNL - Jumbo 00:51  
10. NAVARDAUSKAS Ramunas Cannondale Pro Cycling Team 00:55  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
video v clanku ikonka ciernaVideo pádu Luisa Leona Sáncheza
 
 
1
profil etapy (© voltaaoalgarve.com)
 
 

Okolo Algarve 2016 - 4. etapa, sobota 20. februára

4. 20.2. zvlnená ciel rovina S. Brás de Alportel > Tavira 187 km Kittel
 
Po včerajšej individuálnej časovke čakala dnes cyklistov na západe Pyrenejského poloostrova porcia takmer 190 kilometrov. Zvlnená etapa odštartovala približne okolo poludnia. V pelotóne sme už nevideli borcov Jelleho Wallaysa (Lotto - Soudal) a Joonasa Henttalu (Novo Nordisk), ktorí na etapu ani nenastúpili. Hneď na začiatku dnešnej epizódy sa vytvoril únik. Ocitli sa v ňom traja cyklisti Ivan Savitskii (Gazprom-Rusvelo), Charles Planet (Novo Nordisk) a Adam Stachowiak (Verva ActiveJet). Pár sekúnd za nimi sa snažil o zapojenie sa do úniku aj Francúz Guillaume de Almeida (Radio Ppular - Boavista), čo sa mu napokon aj podarilo. Prvé stúpanie Picota prinieslo na trať novú situáciu. Svoje šťastie vyskúšal de Almeida, skupina sa však opäť spojila. Druhé stúpanie pre seba uchmatol Ivan Savitskii.
 
Touto prémiou sa pre dnešok skončil boj o vrchárske body. Líderský dres v tejto súťaži si udržal Brit Geraint Thomas zo Sky. Cieľové mestečko Tavira, ktoré je veľkosťou podobné našej Revúcej a leží len pár kilometrov od oceánu, očakávalo dnes hromadný dojazd celého pelotónu. V roku 2012 tu zvíťazil Gerald Ciolek. Pre svojich mužov číslo jeden na čele pelotónu pochopiteľne pracovali šprintérske celky. Únik bol pod úplnou kontrolou. Po vrchárskej prémii pridal na svoje konto Ivan Savitskii aj tú šprintérsku. Do cieľa ostávalo ešte pár slušných minút, ale v cieľovom meste už na cyklistov čakali davy divákov.
 
Na trati nastala 40 kilometrov pred cieľom nová situácia. Dopredu sa pustila dvojica Stachowiak a Planet, zaostávať začal Almeida, Savitskii sa už začlenil do hlavného balíka. Videli sme tiež pád Andrého Greipela, ktorý sa však o pár minút vrátil do pelotónu. Utečenci mali necelých 30 kilometrov pred cieľom už len poslednú minútku náskoku. Geraint Thomas dostal defekt, tím Sky to však zvládol a dotiahol ho naspäť. Po páde vyzeral veľmi zle Greipel. Poslednú šprintérsku prémiu dnešnej etapy získal pre seba Stachowiak. Na čelo hlavného balíka sa medzi tým začali objavovať Movistar s Tinkoffom. Medzi fanúšikmi sa neobjavovali len Portugalci, ale i mnohé iné národnosti.
 
Posledných desať kilometrov ostávalo pre utešencov už len desať sekúnd. Pokojne sme mohli hovoriť o úniku už v minulom čase. Keď do cieľa chýbalo už päť kilometrov, balík bol definitívne pokope a iniciatívu prebral Etixx - Quick-Step, ktorý to zvládol a Marcel Kittel mohol oslavovať v Portugalsku svoje druhé víťazstvo! Druhý skončil Wouter Wippert (Cannondale), tretí Jens Debusschere (Lotto - Soudal), ktorý nahradil vo finiši doudieraného Greipela. Ten došiel do cieľa tesne za pelotónom a čaká ho ťažká noc.
 
V celkovom poradí sa nič nezmenilo, vedie naďalej Kittelov kolega Tony Martin. Dnes získal belgický celok Etixx - Quick-Step už desiaty triumf v sezóne, teda to, čo sa tretine tímov World Tour nepodarí za celý rok.
 
 
Výsledky
1. KITTEL Marcel Etixx - Quick-Step 4:46:35 14
2. WIPPERT Wouter Cannondale Pro Cycling Team 00:00 5
3. DEBUSSCHERE Jens Lotto Soudal 00:00 3
4. VAN GENECHTEN Jonas IAM Cycling 00:00  
5. ROJAS José Joaquín Movistar Team 00:00  
6. PASQUALON Andrea Team Roth 00:00  
7. BAUHAUS Phil Bora-Argon 18 00:00  
8. GROENEWEGEN Dylan Team LottoNL - Jumbo 00:00  
9. CALDEIRA Samuel W52-FC Porto-Porto Canal 00:00  
10. STUYVEN Jasper Trek - Segafredo 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
1
profil etapy (© voltaaoalgarve.com)
 
 

Okolo Algarve 2016 - 5. etapa, nedeľa 21. februára

5. 21.2. zvlnená ciel rovina Almodôvar > Alto do Malhao 173 km Contador
 
Záverečnú etapu malo rozhodnúť známe stúpanie Alto do Malhao (2,6 km, 9,6 %), ktoré bolo síce náročné, ale príliš veľké rozdiely sme od neho nečakali. Na čele klasifikácie sa nachádzal Tony Martin, ktorý toto podujatie dvakrát vyhral, a na cieľovom kopci dokázal v minulosti predvádzať veľmi dobré výkony. Otázkou bolo, či mu bude stačiť 3-sekundový náskok na Gerainta Thomasa.    
 
V úniku sa predstavilo ža deväť jazdcov -  Pellaud, Vorobjev, Groenewegen, Popovič, Bárta, Bonet, Kolobnev, Cardoso a Jiménez. Pelotón nenechával nič na náhodu a nedovolil im vybudovať si veľký náskok. V balíku udávali tempo tímy Etixx, Movistar a Tinkoff. Španielsky celok chcel dostať Iona Izagirreho čo najvyššie v poradí a Contador neskrýval ambíciu vyhrať dnešnú etapu.
 
45 kilometrov pred cieľom bol naplánovaný prvý prejazd cez Alto do Malhao a na jeho vrchole bol prvý Kolobnev. V balíku bolo nastavené vysoké tempo a do problémov sa tu prekvapujúco dostal Tony Martin, ktorý stratil kontakt s pelotónom a prepadal sa čoraz nižšie. Utečenci boli chytení 30 kilometrov pred cieľom, na pretekárov potom čakali už len dve stúpania.
 
Balík sa udržal pohromade až pod záverečný kopec, kde odštartoval útočnú bitku Alberto Contador, ale pred španielskeho pretekára sa už nikto nedostal. Jazdec tímu Tinkoff predviedol veľmi silný atak, pretože na takomto kopci si dokázal vypracovať až 20-sekundový náskok. Potom sa v cieli objavili Fabio Aru a Thibaut Pinot.
 
Geraint Thomas finišoval na piatej priečke, ale to mu stačilo na to, aby sa stal celkovým víťazom podujatia a obhájil svoj minuloročný primát. Na druhom mieste sa umiestnil Ion Izagirre, ktorý dnes vybojoval dvanástu priečku, ale jeho predchádzajúce výkony ho udržali na pódiu. Alberto Contador sa posunul na tretie miesto v GC.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Alberta Contadora (víťaz)
"Teším sa, že som zvíťazil. Tieto preteky mi vždy prinášajú šťastie. Vedel som, že mám dobrú výkonnosť, ale obával som sa, ako budem jazdiť po dlhej prestávke. Ale išlo to lepšie, ako som čakal, veď som nepretekal sedem mesiacov od TdF. Toto víťazstvo mi dodalo sebadôveru. V druhej etape som stratil dosť času, pretože mi chýbala energia, ktorú som počas pretekov nedopĺňal. Takže som stratil oveľa viac ako za normálnych okolností. Dnešný deň bol preto veľmi dôležitý. Chcel som vyhrať."
 
 
Výsledky
1. CONTADOR Alberto Tinkoff 4:24:47 14
2. ARU Fabio Astana Pro Team 00:20 5
3. PINOT Thibaut FDJ 00:20 3
4. AMARO Manuel Antunes LA Aluminios - Antarte 00:21  
5. THOMAS Geraint Team Sky 00:28  
6. ROGLIČ Primož Team LottoNL - Jumbo 00:28  
7. URAN Rigoberto Cannondale Pro Cycling Team 00:28  
8. DEVENYNS Dries IAM Cycling 00:30  
9. ARREDONDO Julián David Trek - Segafredo 00:30  
10. PANTANO Jarlinson IAM Cycling 00:31  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
contador 2016 algarve vitazstvo tnkf
Alberto Contador opäť ako El Pistolero (© Courtesy Tinkoff Team / BettiniPhoto)
 
 
Konečné poradie pretekov
1. THOMAS Geraint Team Sky 18:34:15
2. IZAGIRRE Ion Movistar Team 00:19
3. CONTADOR Alberto Tinkoff 00:26
4. PINOT Thibaut FDJ 00:32
5. ROGLIČ Primož Team LottoNL - Jumbo 00:49
6. GALLOPIN Tony Lotto Soudal 00:50
7. ZAKARIN Ilnur Team Katusha 01:03
8. PANTANO Jarlinson IAM Cycling 01:04
9. ARU Fabio Astana Pro Team 01:25
10. AMARO Manuel Antunes LA Aluminios - Antarte 01:27
 
Zobraziť kompletné poradie
 
video v clanku ikonka ciernaVideo
 
 
1
profil etapy (© voltaaoalgarve.com)