uci 2016 road world championships banner
ne 9.10. rovinata etapa ciel rovina Lusail > Doha 40 km Etixx
 
 
Svetový šampionát po piaty raz odštartoval tímovou časovkou. UCI zaradila túto disciplínu do programu MS vo Valkenburgu s miernymi obavami, ako to bude vyzerať, či si nájde obľubu medzi tímami aj fanúšikmi. Motivovala ich ziskom 200 bodov do rebríčka tímov World Tour a tiež finančnými bonifikáciami. A hneď od úvodu to bol veľmi tesný súboj Quick-Stepu s BMC a viaceré celky sa už o rok vo Florencii na štart poctivo pripravovali špeciálnymi sústredeniami. Práve tu dosiahla štartová listina svoj vrchol s 35 tímami. Sily si zmerali všetky Pro tímy, takmer všetky prokontinentálne a s veľkou poctou kontinentálne na vrchole rebríčka. Potom sa ale karta obrátila, tímy začali náročnú disciplínu ignorovať a na ďalších šampionátoch klesol počet celkov na štarte cez 29 a 27 až na terajších 17. Viackrát sme sa venovali tomu, čo tomuto poklesu predchádzalo, vracať sa k súvislostiam nebudeme, ale v každom prípade si UCI dalo poriadny vlastný gól.
 
Prvý raz bola trasa pre ženy aj mužov rovnaká - 40 kilometrov z motoristického okruhu Lusail smerom na juh do Dauhy na cieľovú čiarku okruhu, ktorý absolvujú všetky kategórie na budúci týždeň.
 
Iba osem ženských tímov sa postavilo na štart, ale medaily ostali v rukách osvedčených celkov. Po štyroch triumfoch americko-nemeckého projektu Specialized–Lululemon (vlani pod názvom Velocio-SRAM, tento rok už Canyon SRAM) sa radovali vlaňajšie strieborné medailistky Boels - Dolmans. Holandská zostava porazila práve Canyon SRAM o výrazných 48 sekúnd. Bronz putoval do Švajčiarska a celku Cervélo-Bigla. Na štvrtom mieste skončil taliansky BePink bez Terezy Medveďovej v zostave.
 
Na štart medzi mužmi sa dostali aj celky, ktoré by za normálnych okolností zďaleka nesplnili kritériá. Ako prvý sa na trať vydal nemecký celok Stradalli - Bike Aid, ktorý veľmi dobre poznajú Banskobystričania z ich potuliek Afrikou. Nepreháňali by sme ak by sme povedali, že tím je slabší ako naša Dukla, ale mal financie na dnešné dobrodružstvo, a to im stačilo na účasť. Samozrejme, na každom medzičase boli najpomalší.
 
Keďže do Kataru pricestovali iba najsilnejšie tímy World Tour, bolo by husárskym kúskom, ak by sa niektorému kontinentálnemu tímu či jedinému prokonti podarilo poraziť aspoň jeden. Sedem partií nižšej ligy si hralo akúsi vlastnú ligu. Jasne najrýchlejšia bola zostava Veranda's Willems, belgického kontinentálneho projektu, ktorý má záujem o posun z tretej do druhej ligy, ale zatiaľ nepredložil UCI všetky potrebné dokumenty. O druhé miesto medzi tímami druhého sledu bojovali CCC Sprandi, Kolss-BDC a Cycling Academy Team. Všetko zostavy známe aj z našich ciest z Okolo Slovenska, V4 či Kuriérov. V Izraelskom celku ukončil v auguste pôsobenie Ľuboš Malovec a predbežne je dohodnutý s vedením Dukly.
 
Napokon sa tieto celky zoradili v nasledujúcom poradí: Veranda's Willems, Cycling Academy, CCC Sprandi a Kolss. Belgičania dnes bez zázračného šprintéra Duponta dokonca získali aj jeden WT skalp. Boli rýchlejší ako Ag2r, teda obsadili desiatu pozíciu.
 
Po prvom medzičase na 13 600 metroch po veľmi technickej trati s množstvom zákrut to vyzeralo zaujímalo. Etixx, BMC a Sky sa zmestili do šiestich sekúnd. Trinásť strácali LottoNL aj Giant a prekvapujúco až na šiestej pozícii bola Orica s mankom sedemnástich sekúnd. Vôbec sa nedarilo zvyčajne silnému Movistaru, ktorý bol deviaty.
 
Nasledoval úplne rovinatý úsek smerom do Dauhy a medzičas na méte 26,4 km. Tam to vyzeralo poriadne dramaticky. Etixx a BMC delilo sedem stotín sekundy! Na tretiu pozíciu sa už dostala Orica, ale strácala 22 sekúnd a šla si to už v závere rozdať iba o bronz so Sky. Títo borci strácali 24 sekúnd. LottoNL 29.
 
Po dvoch rokoch nadvlády BMC Racing Team žezlo späť prevzal Etixx - Quick-Step. Zostava Toma Steelsa (náš rozhovor) bola v cieli napokon rýchlejšia až o jedenásť a pol sekundy. Postarala sa o to šestica Bob Jungels, Marcel Kittel, Yves Lampaert, Tony Martin, Niki Terpstra a Julien Vermote. Zdolali sexteto Rohan Dennis, Stefan Küng, Daniel Oss, Taylor Phinney, Manuel Quinziato a Joey Rosskopf.
 
 
ms 2016 ttt podium 2 eqsf
Zlatí medailisti: Jungels - Vermote - Martin - Lampaert - Terpstra - Kittel - Steels
(© Etixx - Quick-Step / Tim de Waele)
 
 
Orica (Durbridge, Edmondson, Hepburn, Impey, Matthews, Tuft) zvládla boj o bronzovú medailu. O 17 sekúnd zdolala Sky aj LottoNL, teda tímy, ktoré delila iba polsekunda. Austrálčania získali už štvrtý cenný kov, po dvoch striebrach pridali aj druhý bronz. Majstrovský titul im naďalej uniká, ale vzhľadom na zostavu bez časovkárkych superhviezd musia byť spokojní. Ani Sky na viac nemalo, Holandskí stávkari naopak zaznamenali doteraz najlepšiu časovku na MS. Zdolali aj Movistar, od ktorého sa po vlaňajšom bronze čakalo viac ako šieste miesto, hoci to po polovici trate vyzeralo ešte na väčšiu pohromu.
 
Etixx ostal jediným celkom, ktorý získal medailu na všetkých MS po obnove časovky družstiev. K Petrovi Velitsovi sa s tromi zlatými medailami pridali Tony Martin a Niki Terpstra. Táto dvojica má zároveň najviac medailí - päť, zúčastnili sa všetkých TTT. V Kaťuši to bude mať Martin veľmi ťažké rozšíriť. Všetky tri celky na pódiu sú tam poriadne udomácnené. Platí fakt, že o doterajších pätnásť medailových kolekcií z tejto disciplíny sa podelilo iba päť tímov.
 
V Dauhe nedošlo k veľkému prekvapeniu, hoci viac ľudí istotne verilo BMC. Americko-švajčiarsky projekt sa ale nemohol spoľahnúť na tak dominantného Rohana Denisa ako v posledných dvoch rokoch a možno aj preto súboj o zlato prehral. Etixxu ale po sezóne odchádza Tony Martin, takže BMC by mohlo mať v budúcnosti trochu jednoduchšiu cestu za triumfom, hoci už bez Taylora Phinneyho.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Tonyho Martina (tretí raz majster sveta v TTT)
"Prostredníctvom vysielačiek sme vedeli medzičasy, ale popravde to bol po celý čas iba boj o prežitie. Bolo to dnes kvôli horúčave brutálne ťažké. Ak mám byť úprimný, ťažšie než som si myslel. Mali sme výborné natrénované, ale od desiateho kilometra sme už bojovali na úplnej hrane. Verili sme si, boli sme motivovaní a ubojovali sme to do krásneho triumfu. Som veľmi šťastný. Bol to môj posledný štart za tento tím, takže mnou lomcujú veľmi špeciálne pocity. Musím poďakovať tímu za perfektnú podporu nie len dnes, ale aj celý päť rokov. Som smutný, že opúšťam týchto ľudí, ale toto je život športovca. Navždy ostaneme priateľmi. Dnes to aj oslávime."
 
 
ms 2016 ttt podium 1 eqsf
Všetci medailisti na pódiu (© Etixx - Quick-Step / Tim de Waele)
 
 
Výsledky:
1. Etixx - Quick-Step 42:32
Jungels, Kittel, Lampaert, Martin, Terpstra, Vermote
2. BMC Racing Team +0:12
Dennis, Küng, Oss, Taylor Phinney, Quinziato, Rosskopf
3. Orica - BikeExchange +0:37
Durbridge, Edmondson, Hepburn, Impey, Matthews, Tuft
4. Team Sky +0:54
Kirienka, Kwiatkowski, Roche, Swift, Thomas, D. Van Poppel
5. Team LottoNL-Jumbo +0:55
Campenaerts, Kelderman, Leezer, Roglič, Roosen, Van Emden
6. Movistar Team +1:11
Amador, Castroviejo, Dowsett, Erviti, Oliveira, Sütterlin
7. Team Giant - Alpecin +1:26
Andersen, Degenkolb, Dumoulin, Haga, Preidler, Sinkeldam
8. Team Katusha +2:01
Bystrom, Kristoff, Kuznecov, Morkov, Politt, Vorobyev
9. Astana Pro Team +2:21
Cataldo, Fuglsang, Grivko, Kangert, Lutsenko, Smukulis
10. Verandas Willems +3:39
Cordeel, Ghyselinck, Kruopis, Premont, Van Breussegem, Van Zummeren
11. Ag2r La Mondiale +3:43
Bagdonas, Gastauer, Gougeard, Gretsch, Houle, Riblon
12. Cycling Academy Team +4:25
Boivin, Craven, Raim, Sagiv, Turek, Yechezkel
13. CCC Sprandi Polkowice +4:26
De La Parte, Grossschartner, Michajlov, Owsian, Paterski, Samoilav
14. Kolss - BDC Team +5:04
Bratashchuk, Buts, Kononenko, Kulik, Lagkuti, Vasiljuk
15. SkyDive Dubaj +5:44
Haddi, Jelloul, Mancebo, Obaid, Palini, Zmorka
16. Vino4ever - SKO +6:31
Astafyev, Bizhigitov, Gidich, Shušemoin, Vološin, Zemljakov
17. Stadalli - Bike Aid +7:23
Beck, Bichlmann, Lechner, Merseburg, Schäfer, Teshome
 
 
team time trial women and men
mapa pretekov (© dohacycling2016.com) (ešte väčší detail ako po kliku na obrázok)
 
 

 
 
19.10.16: Aj v Katare znela slovenská hymna, sponzori však o cyklistiku nemajú záujem
17.10.16: Peter Sagan vyhral šampionát s ľahkosťou a oddaným tímom
17.10.16: Po MS v nórskom tíme dusno, Belgičania a Taliani nemohli na trati urobiť viac
16.10.16: Peter Sagan obhájil svetový titul, tentoraz vyhral v špurte malej skupiny!
15.10.16: Aj v ženských pretekoch sa špurtovalo, tešilo sa Dánsko a Dideriksenová
14.10.16: Výlet do púšte vyvoláva otázniky, Sagan je pripravený na všetky možnosti
14.10.16: V pretekoch juniorov vyhral Dán Egholm po sóle, naši neboli v kľúčovom úniku
13.10.16: Nóri dokonale zrežírovali preteky U23. Baška 13., záver mu nevyšiel ideálne
12.10.16: ITT Elite: Tony Martin v časovke opäť dominoval a má rekordný štvrtý titul
11.10.16: V mužskej časovke striehnu na premiérový titul Dumoulin a Dennis
10.10.16: ITT: Najmä Nemci a Američania dominovali časovkám v ostatných kategóriách
09.10.16: TTT: Etixx po dvoch rokoch zdolal BMC a opäť tróni tímovej časovke
08.10.16: Na MS v TTT pokračuje rivalita medzi BMC a Etixxom, dopredu sa tlačí Movistar
07.10.16: Slováci cestujú do Kataru s veľkými ambíciami vo všetkých troch kategóriách
04.10.16: Katar: Od rybárskych osád po technologický výskum
28.09.16: Na MS do Kataru pocestuje jedenásť slovenských cyklistov (nominácia)
25.08.16: Nové pravidlá súboja o Katar Slovensku nepomohli, črtá sa repete z Richmondu
Konečná štartová listina pretekov Elite na MS 2016