1. 20.10. rovinata etapa ciel rovina Madinat Zayed > Madinat Zayed 147 km Nizzolo
2. 21.10. rovinata etapa ciel rovina Abu Dhabi > Abu Dhabi 115 km Cavendish
3. 22.10. rovinata etapa ciel rovina Al Ain > Jebel Hafeet 150 km Kangert
4. 23.10. rovinata etapa ciel rovina Yas Marina Circuit 143 km Cavendish
 
 

Abu Dhabi Tour 2016 - 1. etapa, štvrtok 20. októbra

1. 20.10. rovinata etapa ciel rovina Madinat Zayed > Madinat Zayed 147 km Nizzolo
 
 
Preteky odohrávajúce sa v hlavnom meste Spojených arabských emirátov sú pre mnohých jazdcov definitívnou bodkou za sezónou 2016, kde si naposledy zmerajú sily v troch šprintérskych etapách a v jednom horskom dojazde. Celková klasifikácia sa mala rozhodnúť na cieľovom kopci Jebel Hafeet (10,8 km; 6,6 %), takže na titul mohli myslieť takí jazdci ako Contador, Nibali, Ulissi, Verona, Roche alebo Hermans.
 
Silná konkurencia sa zišla aj na hromadné špurty. V minulom roku tu dokázali zvíťaziť Viviani a Guardini, na podujatí bude veľmi motivovaný Cavendish a sezónu budú chcieť zakončiť víťazstvom Greipel, Degenkolb alebo Nizzolo. Svoje ambície budú mať aj Modolo, Lobato, Cort Nielsen či Mareczko, takže záujemcov o etapový triumf bude skutočne dostatok.
 
V tejto spoločnosti sa budú chcieť presadiť aj naši traja zástupcovia. Juraj Sagan a Michael Kolář budú chcieť využiť svoju výbornú formu, ktorú predviedli na majstrovstvách sveta. Michael Kolář môže na podujatí ukázať svoju rýchlosť a to isté platí aj o Erikovi Baškovi, takže v šprintérskych koncovkách by spoločnými silami mohli vybojovať pekný výsledok.
 
Úvodná etapa sa odohrala v okolí mesta Madinat Zayed a väčšinou prebehla v púšti. Na tomto podujatí však nehrozil silný vietor, ktorý by ohrozoval balík, ale pretekári sa museli na vysoké teploty, ktoré atakovali 35 stupňov.
 
Hneď na začiatku sa dostala dopredu dvojicu tímu Orica-BikeExchange Michael Matthews a Jens Keukeleire. Bolo zaujímavé vidieť v úniku rovinatej etapy Michael Matthewsa, preto bolo zrejmé, že austrálsky celok sa v závere spoliehal na mladého dánskeho cyklistu Magnusa Corta. Potom sa k vedúcej dvojici pridali Gatis Smukulis (Astana) a  Dion Smith (ONE Pro).
 
Čelná skupina si vybudovala maximálny náskok päť minút, v pelotóne všetko kontroloval tím Dimension Data, ktorý mal na pretekoch veľké ambície s Markom Cavendishom. Postupne sa na čele balíka ukazovali aj Sky, Giant-Alpecin a Astana, čo spôsobilo, že tempo bolo veľmi vysoké. Priemerná rýchlosť po dvoch hodinách na ceste prekročila 45 km/h.
 
Náskok utečencov stále klesal, ale 25 km pred cieľom vedúca skupina dokázala zvýšiť svoju časovú výhodu na dve a pol minúty. Vedúca štvorica v závere etapy jazdila naozaj veľmi dobre. Pelotón mal čo robiť, aby zmazal dvojminútovú stratu, ktorá svietila na jeho konte, keď sa jazdci vrátili do blízkosti mesta Madinat Zayed, kde ich čakalo ešte necelých pätnásť kilometrov.
 
Desať kilometrov pred páskou už boli na čele balíka príkladne zoradené viaceré šprintérske celky a utečenci dramaticky strácali zo svojho náskoku. O niekoľko kilometrov neskôr už boli Matthews, Keukeleire, Smukulis a Smith späť v pelotóne. Potom na predné pozície vytiahol Juraj Sagan svojich dvoch mladších slovenských kolegov. Na konci tohto vláčika sa nachádzal Michael Kolář, ktorý to mal v záverečnom špurte vyskúšať.
 
V klasickom hromadnom dojazde sa presadil Giacomo Nizzolo. Na druhom mieste skončil John Degenkolb, Mark Cavendish finišoval za touto dvojicou. V závere sa nachádzal vpredu aj Michael Kolář, ktorý vybojoval šiestu pozíciu.
 
Giacomo Nizzolo sa v záverečnom špurte najlepšie zorientoval a mal aj najsilnejšie nohy. Je to jeho siedme víťazstvo v sezóne a potvrdil tak výbornú formu na konci ročníka, ktorú ukázal aj na majstrovstvách sveta. Na jeho zrýchlenie nedokázali reagovať Degenokolb a Cavendish, do rozhodujúceho súboja sa vôbec nedostal André Greipel.
 
V drese Tinkoffu sa pohybovali na konci vpredu Sagan, Kolář a Baška. Juraj Sagan v závere pripravil výbornú pozíciu pre Michaela Kolářa, ktorý tak mohol začať šprintovať s najrýchlejšími pretekármi na podujatí. 23-ročný jazdec predviedol pekný výkon. Na tých úplne najlepších síce nestačil, ale šieste miesto je v takejto silnej konkurencii veľmi dobrým výsledkom. Erik Baška finišoval tesne za Top 10, Juraj Sagan po predchádzajúcej podpore kolegov stratil tri sekundy.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Michaela Kolářa
"Juraj odviedol veľmi dobrú prácu, aby mi pripravil pozíciu v záverečnom kilometri, a Erik mi takisto pomáhal. Takticky nám to vyšlo perfektne, ale v samotnom špurte mi chýbalo trošku rýchlosti."
    
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Tristana Hoffmana (DS Tinkof)
"Očakávali sme, že to bude šprintérska koncovka. Etapa prebiehala klasickým spôsobom. Vpredu sa pohyboval únik a na konci to bola bitka šprintérskych tímov. Na majstrovstvách sveta sme videli, že Michael Kolář odviedol skvelú prácu pre Petra Sagana, preto sme mu dali šancu. Predviedol dobrý šprint a získal šieste miesto v silnej konkurencii. Zajtra nás čaká podobná etapa a Michael opäť dostane svoju príležitosť."
 
 
Výsledky
1. NIZZOLO Giacomo Trek - Segafredo link ikonka 3:15:59 20
2. DEGENKOLB John link ikonka Team Giant - Alpecin link ikonka 00:00 10
3. CAVENDISH Mark link ikonka Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:00 5
4. NIELSEN Magnus Cort ORICA - BikeExchange link ikonka 00:00  
5. LATHAM Christopher Team Wiggins 00:00  
6. KOLÁŘ Michael Tinkoff link ikonka 00:00  
7. MAIKIN Roman Gazprom-RusVelo 00:00  
8. COLEDAN Marco Trek - Segafredo link ikonka 00:00  
9. DRUCKER Jean-Pierre BMC Racing Team link ikonka 00:00  
10. SINKELDAM Ramon Team Giant - Alpecin link ikonka 00:00  
11. BAŠKA Erik Tinkoff link ikonka 00:00  
39. SAGAN Juraj Tinkoff link ikonka 00:03  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. NIZZOLO Giacomo Trek - Segafredo link ikonka 3:15:49 5
2. DEGENKOLB John link ikonka Team Giant - Alpecin link ikonka 00:04  
3. CAVENDISH Mark link ikonka Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:06  
4. KEUKELEIRE Jens ORICA - BikeExchange link ikonka 00:07  
5. SMITH Dion One Pro Cycling 00:09  
6. NIELSEN Magnus Cort ORICA - BikeExchange link ikonka 00:10  
7. LATHAM Christopher Team Wiggins 00:10  
8. KOLÁŘ Michael Tinkoff link ikonka 00:10  
9. MAIKIN Roman Gazprom-RusVelo 00:10  
10. COLEDAN Marco Trek - Segafredo link ikonka 00:10  
13. BAŠKA Erik Tinkoff link ikonka 00:10  
41. SAGAN Juraj Tinkoff link ikonka 00:13  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
video v clanku ikonka ciernaVideo
 
 
etapa 1
mapa etapy (© abudhabitour.com)
 
 

Abu Dhabi Tour 2016 - 2. etapa, piatok 21. októbra

2. 21.10. rovinata etapa ciel rovina Abu Dhabi > Abu Dhabi 115 km Cavendish
 
Aj druhá etapa sa profilovo hodila pre šprintérov. Na trati sa nenachádzali žiadne výrazné prekážky a celý čas sa jazdci nachádzali v hlavnom meste Spojených arabských emirátov, preto sme očakávali rýchly finiš, kde sa mohli revanšovať tí cyklisti, ktorým predchádzajúca koncovka nevyšla. Športový riaditeľ tímu Tinkoff Tristan Hoffman po včerajšej etape povedal, že v ruskom celku aj tentoraz dostane šancu Michael Kolář.
 
Ani dnes netrvalo dlho, kým sa vytvorila vedúca skupina. Pred pelotón sa dostali Jan Polanc (Lampre Merida), Stanislau Bazhkou (Minsk), Dion Smith (ONE), Samuel Williams (ONE), Jens Keukeleire (Orica-GreenEdge) a Eugert Zhupa (Willier-Southeast). Vzhľadom na jednoduchý profil a silné zastúpenie záujemcov o etapový triumf v balíku táto skupina nedostávala na trati veľký priestor.
 
Aj včera sme videli v úniku Diona Smitha a Jensa Keukeleireho. Belgický jazdec povedal, že spolu s Matthewsom nemali plán dostať sa do vedúcej skupiny, ale situácia sa tak jednoducho vyvinula. Dnes si túto pozíciu zopakoval, a to v novej úlohe, keďže v predchádzajúcej etape pozbieral najviac bodov na rýchlostných prémiách. Na podujatí je táto súťaž špeciálne hodnotená a Keukeliere tak dostal čierny dres. Vo vysokých horúčavách, ktoré presahovali tridsať stupňov, to nemohlo byť nič príjemné.
 
Na rovinatom profile sa išlo veľmi rýchlo, priemerná rýchlosť dosahovala hodnotu 47 km/h. V balíku operovali celky Trek, Giant-Alpecin a Dimension Data. Prvú rýchlostnú prémiu podľa očakávania uchmatol Jens Keukeleire. Dobrá spolupráca šprintérskych tímov držala dnešnú etapu pod kontrolou. Utečenci jazdili len s malým náskokom.
 
Naháňačku medzi únikom a pelotón ako prvý nezvládol na čele pretekov Stanislau Bazhkou. Zvyšná pätica dokázala v záverečných dvadsiatich kilometroch ešte zabrať a udržiavať si pekný náskok. Preto sa v pelotóne začala zvyšovať nervozita, pretože na posledných dvanástich kilometroch museli zmazať manko sto sekúnd. 
 
Zodpovednosť najskôr zobral na seba Dimension Data, ale náskok utečencov klesal len veľmi pomaly. Vedel to aj Jens Keukeleire, ktorý v celkovom poradí strácal na lídra pretekov iba sedem sekúnd, a mal teda veľkú motiváciu, aby to únik dotiahol až do cieľa.
 
Lenže pelotón na posledných kilometroch výrazne zrýchlil a mali sme pred sebou veľmi tesný finiš. Aj tentoraz sa v závere tlačila dopredu trojica slovenských jazdcov, ktorých viedol Juraj Sagan.  
 
Utečenci boli chytení iba päťsto metrov pred cieľom a v peknom súboji medzi Cavendishom a Vivianim sa tešil britský pretekár. Tretí skončil Guardini. Michael Kolář a Erik Baška sa aj tentoraz chceli presadiť v záverečnom špurte, Kolář obsadil ôsme miesto.
 
Napínavý finiš sa nakoniec skončil úspešne pre pelotón a najrýchlejších jazdcov. Pred páskou mal výborne pripravenú pozíciu Elia Viviani, ktorému rozbehli špurt kolegovia, ale jeho zadné koleso si výborne udržal Mark Cavendish, ktorý tak vyrazil dopredu o čosi neskôr. A to bolo rozhodujúce pre jeho triumf. Britský jazdec sa odmenil svojim spolujazdcom, ktorí počas týchto dvoch dní svedomito pracovali na čele balíka.
 
Za britským pretekárom skončili v poradí traja talianski cyklisti, ale ani jedným z nich nebol včerajší víťaz etapy Giacomo Nizzolo, takže Cavendish bude mať v zajtrajšej kráľovskej etape oblečený dres pre lídra pretekov. Je isté, že červené tričko mu bude patriť iba jeden deň, keďže pretekári majú pred sebou náročný finiš na vrchole stúpania. 
 
Michael Kolář a Erik Baška sa opäť snažili predviesť v záverečnom špurte, ale keď začali rozbiehať šprint tí najlepší jazdci, obidvaja sa nachádzali trošku vzadu, a neboli bezprostredne vedľa hlavných favoritov. Kvôli tejto menšej medzere nemohol Michael Kolář získať viac ako ôsme miesto. Erik Baška finišoval niekoľko miest za ním. Juraj Sagan im opäť pomáhal na posledných kilometroch.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Tristana Hoffmana (DS Tinkoff)
"Po väčšinu dňa to bolo cekom jednoduché, štart a finiš bol dokonca pri hoteli, kde bývame. Po štyroch kilometroch sa vytvoril únik a niektoré šprintérske celky kontrolovali ich náskok. Michael bol v predchádzajúcej etape šiesty, preto mu Erik a Juraj opäť pomáhali. Dojazd bol pomerne chaotický, vedúca skupina bola chytená len tesne pred cieľom, ale aj tak Michael predviedol dobrý šprint. Je pekné, že sa znovu objavil v Top 10."
   
 
Výsledky
1. CAVENDISH Mark link ikonka Dimension Data for Qhubeka link ikonka 2:32:21 20
2. VIVIANI Elia Team Sky link ikonka 00:00 10
3. GUARDINI Andrea Astana Pro Team link ikonka 00:00 5
4. MARECZKO Jakub Wilier - Southeast 00:00  
5. DRUCKER Jean-Pierre BMC Racing Team link ikonka 00:00  
6. NIZZOLO Giacomo Trek - Segafredo link ikonka 00:00  
7. LATHAM Christopher Team Wiggins 00:00  
8. KOLÁŘ Michael Tinkoff link ikonka 00:00  
9. VON HOFF Steele One Pro Cycling 00:00  
10. NIELSEN Magnus Cort ORICA - BikeExchange link ikonka 00:00  
13. BAŠKA Erik Tinkoff link ikonka 00:00  
71. SAGAN Juraj Tinkoff link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. CAVENDISH Mark link ikonka Dimension Data for Qhubeka link ikonka 5:48:06 5
2. NIZZOLO Giacomo Trek - Segafredo link ikonka 00:04  
3. KEUKELEIRE Jens ORICA - BikeExchange link ikonka 00:05  
4. VIVIANI Elia Team Sky link ikonka 00:08  
5. DEGENKOLB John link ikonka Team Giant - Alpecin link ikonka 00:08  
6. GUARDINI Andrea Astana Pro Team link ikonka 00:10  
7. SMITH Dion One Pro Cycling 00:10  
8. LATHAM Christopher Team Wiggins 00:14  
9. DRUCKER Jean-Pierre BMC Racing Team link ikonka 00:14  
10. KOLÁŘ Michael Tinkoff link ikonka 00:14  
15. BAŠKA Erik Tinkoff link ikonka 00:14  
51. SAGAN Juraj Tinkoff link ikonka 00:17  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
video v clanku ikonka ciernaZostrih druhej etapy
 
 
etapa 2
mapa etapy (© abudhabitour.com)
 
 

Abu Dhabi Tour 2016 - 3. etapa, sobota 22. októbra

3. 22.10. rovinata etapa ciel rovina Al Ain > Jebel Hafeet 150 km Kangert
 
Organizátori pripravili na tretí deň rovnakú etapu ako pred rokom, keď sa z triumfu na Jebel Hafeete radoval Esteban Cháves pred Fabiom Aruom a Woutom Poelsom. Tento rok sem ani jeden z nich neprišiel, takže sme celkového víťaza museli hľadať inde. Veľa sa hovorilo o Albertovi Contadorovi, no sám po dlhej pauze v rozlúčkových pretekoch v Tinkoffe veľké oči nemal. Vyskúšať súperom chceli určite ľudia ako Vincenzo Nibali, Andrej Amador alebo mladý Dayer Quintana. Vlani ukázal dobré nohy v závere sezóny aj Diego Ulissi.
 
Etapa odštartovala v meste Al Ain, teda 110 kilometrov na juhovýchod od Abu Zabí už pri hraniciach s Ománom. Samotný cieľový kopec Jebel Hafeet patrí do rovnakého pohoria ako známa Zelená hora v Ománe. Po vlaňajšom chaose organizátorov, keď roadbook o Jebel Hafeete presne nesedel, už dostali pretekári presnú interpretáciu v parametroch 10,8 km a 6,6 %.
 
O úniky sa tento týždeň starajú aj zvláštni protagonisti. Doteraz najviac vyčnieval Michael Matthews a možno práve on inšpiroval k úniku Grega Van Avermaeta (BMC). Olympijský víťaz v úniku takejto etapy, to sa len tak nevidí. Doplnili ho Marco Coledan (Trek), Michael O'Loughlin (Wiggins) a Jevgenij Šalunov (Gazprom). Nebola to dlhá etapa, rozostup sa dostal iba na hranicu piatich minút.
 
Sobotňajšiu idylku narušil vietor. Začal silno fúkať a balík sa rozdelil. Vpredu ostalo asi štyridsať ľudí a znova tam bol Michael Kolář, ktorý tak potvrdil, že pred týždňom to nebola iba náhoda. Spoločnosť mu robili aj Alberto Contador a Jesus Hernández, teda lídri Tinkoffu na dnešný deň. Táto situácia dlho netrvala a balík sa začal spájať.
 
Napätá situácia absolútne nesedela Van Avermaetovi a spol. Napriek slušnému mennému obsadeniu to mal únik za sebou už 32 km pred páskou. Bolo otázne, či sa pôjde pod kopec spolu, alebo to ešte budú niektorí jazdci skúšať. A bol to práve Van Avermaet, ktorý znova nastúpil a vzdielil sa s Franciscom Ventosom (Movistar), ale toto rozhodne nemalo potenciál na úspech. Za nimi pracovala Astana a CCC. Poliaci to chceli roztočiť na 45-ročného Davide Rebellina.
 
Ako prvý vyskúšal pozornosť súperov mladý Španiel Carlos Verona, ktorý počas sezóny nezvyčajne prestúpil z Etixxu do Orici. Pelotón sa hneď v úvode kopca rozbil. Slováci podľa očakávania vpredu neboli. Verona sa vzďaľoval, tak sa rozhodol vydať za ním Diego Ulissi. Talian z Lampre-Merida potrhal skupinu favoritov a problémy mal aj Contador. Jesper Hansen ho ale dotiahol k najlepším.
 
Po Veronovi zavelili k úniku Tanel Kangert (Astana) s Nicolasom Rochem (Sky) a 3200 metrov pred páskou pokračoval Estónec sám za veľkým úspechom. Zo skupiny za nimi nastúpil Mekseb Debesay (DiDa). Ostali tam už iba Alberto Contador (Tinkoff), Vincenzo Nibali (Astana), Julien Bernard (Trek) a Diego Ulissi (Lampre-Merida).
 
Kangert dokázal vzdorovať sile za ním a finišoval osamote. Je tak blízko k životnému triumfu, keďže celkovo ešte profesionálne preteky nevyhral. Druhý finišoval Nicolas Roche so stratou sedemnástich sekúnd. Vynikajúci Debesay stratil 33, rovnako ako Ulissi. Contador s Nibalim finišovali bok po boku, ale s mankom až 50 sekúnd, ktoré znamená, že zrejme ostanú mimo pódia. Tesne za nimi dorazil aj nenápadný Bernard. Ďalší pretekári sa už do minúty straty nezmestili.
 
Celkové poradie vyzerá podobne ako etapa, ale je bez Debesaya, ktorý stratil v oboch predchádzajúcich dňoch a šetril sa vyslovene na dnešok. Vedie teda Kangert pred Rochem a Ulissim. Talian skončil vlani štvrtý, zdá sa, že sa mu podarí poskočiť o priečku vyššie.
 
 
Výsledky
1. KANGERT Tanel Astana Pro Team link ikonka 3:31:31 20
2. ROCHE Nicolas Team Sky link ikonka 00:17 10
3. DEBESAY Mekseb Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:33 5
4. ULISSI Diego Lampre - Merida link ikonka 00:33  
5. CONTADOR Alberto link ikonka Tinkoff link ikonka 00:50  
6. NIBALI Vincenzo link ikonka Astana Pro Team link ikonka 00:50  
7. BERNARD Julien Trek - Segafredo link ikonka 00:52  
8. HERMANS Ben BMC Racing Team link ikonka 01:19  
9. TUSVELD Martijn Team Giant - Alpecin link ikonka 01:28  
10. HANSEN Jesper Tinkoff link ikonka 01:28  
85. KOLÁŘ Michael Tinkoff link ikonka 20:49  
102. SAGAN Juraj Tinkoff link ikonka 23:21  
103. BAŠKA Erik Tinkoff link ikonka 23:25  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. KANGERT Tanel Astana Pro Team link ikonka 9:19:44 5
2. ROCHE Nicolas Team Sky link ikonka 00:21  
3. ULISSI Diego Lampre - Merida link ikonka 00:43  
4. NIBALI Vincenzo link ikonka Astana Pro Team link ikonka 01:00  
5. CONTADOR Alberto link ikonka Tinkoff link ikonka 01:00  
6. BERNARD Julien Trek - Segafredo link ikonka 01:02  
7. HERMANS Ben BMC Racing Team link ikonka 01:29  
8. TUSVELD Martijn Team Giant - Alpecin link ikonka 01:38  
9. ANACONA Winner Movistar Team link ikonka 01:38  
10. HANSEN Jesper Tinkoff link ikonka 01:38  
78. KOLÁŘ Michael Tinkoff link ikonka 20:56  
91. SAGAN Juraj Tinkoff link ikonka 23:31  
93. BAŠKA Erik Tinkoff link ikonka 23:32  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
 
 
etapa 3
mapa etapy (© abudhabitour.com)
 
etapa 3 profil
profil etapy - záverečné stúpanie 10,8 km; 6,6 % (© abudhabitour.com)
 
 

Abu Dhabi Tour 2016 - 4. etapa, nedeľa 23. októbra

4. 23.10. rovinata etapa ciel rovina Yas Marina Circuit 143 km Cavendish
 
Záver pretekov sa odohral na motoristickom okruhu Yas Marina, kde sa konajú preteky F1. Tento okruh meral 5500 metrov a cyklisti ho absolvovali 26-krát. Trasa pripomínala kritérium, preto sa na ďalší súboj mohli tešiť najrýchlejší pretekári. Šprintéri si však museli dať pozor na technický záver etapy. Posledný kilometer obsahoval štyri zákruty, z toho tá posledná sa nachádzala len 250 metov pred páskou, preto pre víťazný špurt bola potrebná dobrá pozícia.
 
V úniku sa ukázali Michal Paluta (CCC Sprandi), Yauhen Sobal (Minsk), Kristian House (One Pro Cycling), Fredrik Frison (Lotto-Soudal) a Sergey Firsanov (Gazprom-Rusvelo), ktorí však nedostávali od pelotónu príliš veľký priestor na rozlet.
 
Na jeho čele sa ukazovali farby Astany a Dimension Data. Kazašská zostava mala na dosah celkový triumf, Tanela Kangerta mohli o víťazstvo pripraviť už len neočakávané okolnosti. Dimension Data zase zdieľal veľkú motiváciu Marka Cavendisha získať ďalšiu etapu, preto aj oni kontrolovali náskok vedúcej skupiny.
 
Cyklisti jazdili pod umelým osvetelením na netradičnom mieste, čo v nich muselo vyvolávať dojem špeciálnej atmosféry. Na druhej strane monotónna jazda na rovnakej trase bola náročná na koncentráciu. Náskok vedúcej skupiny naďalej zľahka prekračoval jednu minútu. 
 
Posledné štyri kolá už balík letel vysokou rýchlosťou a utečenci začali postupne strácať zo svojho náskoku. Vo vedúcej skupine mali najviac síl Paluta, Frison a House. Medzitým v balílu atakoval Floris Gerts (BMC), ktorý sa spojil so zvyšnými dvomi utečencami. Táto skupinka bola o malú chvíľu dobehnutá, ale vedúca trojica sa nechcela vzdať len tak ľahko. Do balíka sa vrátili len štyri kilometre pred cieľom.
 
Hromadný dojazd balíka sa odohral vo vysokom tempe a pred páskou si vybudoval najlepšiu pozíciu Mark Cavendish, ktorý zdolal Giacoma Nizzola. Michael Kolář obsadil desiate miesto. Britskému šprintérovi v závere výborne pomohli kolegovia, Cavendish mal tak pred páskou najlepšiu pozíciu a druhý triumf na podujatí si nenechal vziať. Jeho talianski súperi nemali šancu, aby sa cez neho dostali.
 
V drese Tinkoffu v záverečnom špurte aj tretíkrát finišoval najlepšie Michael Kolář. Slovenská trojica však v posledných momentoch, ktoré sa odohrali vo vysokej rýchlosti, jazdila príliš vzadu, aby sa mohli vyrovnať tým najrýchlejším pretekárom. Erik Baška a Juraj Sagan si pripísali v cieli mierne straty. Všetci traja slovenskí zástupcovia získali na podujatí ďalšie cenné skúsenosti, ktoré sa pokúsia zúročiť v novom ročníku.
 
Celkové víťazstvo udržal Tanel Kangert. Pre silného pomocníka pre svojich lídrov na GT je to veľký úspech v etapových pretekoch, ale už v prvej časti sezóny dosiahol v tomto smere pekný výsledok, keď na Giro del Trentino obsadil druhé miesto. Na pódiu mu robili spoločnosť Nicolas Roche, ktorý sa takýmto spôsobom rozlúčil s tímom Sky, a Diego Ulissi
 
 
Výsledky
1. CAVENDISH Mark link ikonka Dimension Data for Qhubeka link ikonka 3:07:44 20
2. NIZZOLO Giacomo Trek - Segafredo link ikonka 00:00 10
3. VIVIANI Elia Team Sky link ikonka 00:00 5
4. NIELSEN Magnus Cort ORICA - BikeExchange link ikonka 00:00  
5. DRUCKER Jean-Pierre BMC Racing Team link ikonka 00:00  
6. SINKELDAM Ramon Team Giant - Alpecin link ikonka 00:00  
7. MATTHEWS Michael link ikonka ORICA - BikeExchange link ikonka 00:00  
8. MODOLO Sacha Lampre - Merida link ikonka 00:00  
9. RENSHAW Mark Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:00  
10. KOLÁŘ Michael Tinkoff link ikonka 00:00  
43. BAŠKA Erik Tinkoff link ikonka 00:06  
44. SAGAN Juraj Tinkoff link ikonka 00:16  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
Konečné poradie pretekov po etape
1. KANGERT Tanel Astana Pro Team link ikonka 12:27:34 200
2. ROCHE Nicolas Team Sky link ikonka 00:21 150
3. ULISSI Diego Lampre - Merida link ikonka 00:43 125
4. NIBALI Vincenzo link ikonka Astana Pro Team link ikonka 01:00 100
5. CONTADOR Alberto link ikonka Tinkoff link ikonka 01:00 85
6. BERNARD Julien Trek - Segafredo link ikonka 01:02 70
7. HERMANS Ben BMC Racing Team link ikonka 01:29 60
8. TUSVELD Martijn Team Giant - Alpecin link ikonka 01:38 50
9. ANACONA Winner Movistar Team link ikonka 01:38 40
10. HANSEN Jesper Tinkoff link ikonka 01:38 35
74. KOLÁŘ Michael Tinkoff link ikonka 20:50  
84. BAŠKA Erik Tinkoff link ikonka 23:32  
87. SAGAN Juraj Tinkoff link ikonka 23:41  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
video v clanku ikonka ciernaZostrih poslednej etapy
 
 
etapa 1
mapa etapy (© abudhabitour.com)