Malorka: Degenkolb získal v špurte druhý triumf, výborný Baška finišoval hneď za ním

28.1.2018, 14:50 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
št 25.1. zvlnena etapa ciel rovina Trofeo Campos 178 km Degenkolb
pi 26.1. rovinata etapa ciel rovina Trofeo Serra de Tramuntana 140 km Wellens
so 27.1. rovinata etapa ciel rovina Trofeo Lloseta - Andratx 166 km Skujinš
ne 28.1. zvlnena etapa ciel rovina Trofeo Playa Palma 160 km Degenkolb
 
 
št 25.1. zvlnena etapa ciel rovina Porreres > Ses Salines 178 km Degenkolb
 
profil etapy organizátor nezostavil, 1249 nastúpaných metrov
 
 
Cyklistickú sezónu na európskom kontinente otvorili štyri jednorazovky na Malorke, na tú prvú z nich sa sústredili šprintéri. V úvodnej previerke boli síce pripravené štyri horské prémie, ale tie neboli natoľko náročné, aby mali silu poprieť hromadný špurt balíka.
 
V príjemných podmienkach sa vydalo do úniku osem jazdcov, všetci boli zástupcovia menších tímov. Napriek početnosti vedúcej skupiny náskok utečencov nepresiahol tri minúty. V pelotóne diktovali dobré tempo Trek - Segafredo, ktorý sa tu spoliehal na Johna Degenkolba, a Lotto - Soudal, belgická zostava chcela vyskúšať mladíkov Morena Hoflanda a Jaspera De Buysta.
 
Na dnešnom podujatí sa predstavili Juraj Sagan a Erik Baška, mladší z našej dvojice bol určený na šprintérsku koncovku spoločne s Michaelom Schwarzmannom. Konkurenciu pre očakávaný špurt dopĺňali aj Wouter Wippert, Kenny Dehaes alebo Sondre Holst Enger.
 
Únik bol eliminovaný pätnásť kilometrov pred páskou, potom už nič nebránilo tomu, aby sme boli svedkami hromadného dojazdu. Úlohu najväčšieho favorita hravo zvládol John Degenkolb, za ktorým prešli cieľovou čiarou Sondre Holst Enger a Jasper de Buyst. Nemecký šprintér disponoval skúseným lead-outom, ktorý tvorili Stuyven a Boy van Poppel, preto mal vo finále uľahčenú pozíciu, ale nič to nemení na tom, že predviedol dominantný šprint. Nepochybujeme, že tento triumf ho pozitívne naladí na začiatku nového ročníka. Ten zvláda veľmi dobre aj Trek - Segafredo, ktorý už predtým uchmatol jedno víťazstvo v San Juane. 
 
Dobrým šprintom sa predviedol nórsky pretekár Holst Enger, ktorému nevyšiel minuloročný angažmán v Ag2r, ale zdá sa, že na novú sezónu je správne pripravený, a v Lotto - Soudal si začína budovať silnejšiu pozíciu 24-ročný Jasper de Byust. Po dlhej súťažnej prestávke sa objavil na štarte aj Alejandro Valverde, preto sa môžeme tešiť, čo nám predvedie na nasledujúcich zvlnených profiloch. Do záverečného špurtu sa snažil zapojiť aj Erik Baška, ktorý vo svojich prvých pretekoch sezóny obsadil ôsme miesto. Získal teda hneď 30 UCI bodov. Štartovať by mal ešte v nedeľu.
 
 
Výsledky
1. DEGENKOLB John link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 4:02:18 125
2. ENGER Sondre Holst Israel Cycling Academy 00:00 85
3. DE BUYST Jasper Lotto Soudal link ikonka 00:00 70
4. DEHAES Kenny WB Aqua Protect Veranclassic 00:00 60
5. TORRES Albert Španielsko 00:00 50
6. CANELLAS Xavier Španielsko 00:00 40
7. BENNATI Daniele Movistar Team link ikonka 00:00 35
8. BAŠKA Erik BORA - hansgrohe 00:00 30
9. BASSO Leonardo Team Sky link ikonka 00:00 25
10. GROSSER Aaron Team Sauerland NRW 00:00 20
96. SAGAN Juraj BORA - hansgrohe 01:23  
110. SZABO Miklos Pannon Cycling Team 03:16  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
pi 26.1. rovinata etapa ciel rovina Sóller > Deiá 140 km Wellens
 
profil etapy organizátor nezostavil, 2867 nastúpaných metrov
 
 
Druhý deň na Malorke už poskytol vyzývavejší terén, od samého začiatku pretekov čakali na jazdcov stúpania s priemerom v okolí piatich percent, a dokopy sa vyskytlo šesť horských prémii. Vo finále rozprúdili bitku Coll de Sa Battalla (10,5 km, 4,9 %) a Coll de Puig Major (4,3 km; 5,7 %), ale najzaujímavejším miestom na útok bolo stúpanie Coll den Bleda (3,8 km, 5,4 %), ktorého vrchol sa nachádzal necelých šesť kilometrov pred cieľom.
 
Práve preto sa hodila dnešná previerka pre jazdcov na ardenské klasiky, z ktorých sa tu predstavili Wellens, Brambilla aleho Mollema, no hlavná pozornosť smerovala na Alberta Valverdeho, ktorý bol veľmi hladný po cyklistike a úspechu. V drese Bora dnes jazdil iba Juraj Sagan a v maďarskom celku Panonia Cycling Team sa predstavil Miklos Szabo.
 
Z pôvodného úniku najdlhšie bojoval na čele pretekov druhý muž včerajšej etapy Sondre Holst Enger (Cycling Academy), ale jeho misia skončila na stúpaní Coll de Sa Battalla, kde začali atakovať hlavní favoriti. Pred pelotónom sa objavili Valverde, Moscon, Brambilla, Wellens a Mühlberger, ktorí si to rozdali o titul. Na nasledujúcom kopci Coll de Puig Major najskôr útočil Valverde, ale španielsky jazdec doplatil na svoju snahu a na vrchole kopca musel naháňať trojicu Moscon, Wellens a Brambilla.
 
Na rozhodujúcom stúpaní bola vedúca skupina opäť v pôvodnom, päťčlennom zložení, a na Coll den Bleda sme videli krásne nástupy, ktoré predvádzali najmä Wellens s Valverdem. Záverečné kilometre napokon zvládol lepšie belgický jazdec, ku ktorému sa pridal aj Moscon, a táto dvojica mierila na cieľovú pásku. V tomto súboji bol úspešnejší Tim Wellens, ktorý obhájil minuloročný triumf na tejto jednorazovke. Aj dnes predviedol aktívu jazdu, ale vo finále sa poriadne natrápil so svojimi súpermi.
 
Na druhej pozícii skončil Gianni Moscon, ktorý potvrdil svoj talent na zvlnené klasiky, a nádejný cyklista ukázal, že na nový ročník je pripravený veľmi dobre. Teraz len musí s  pokorou sledovať, ako dopadne jeho konflikt s Reichenbachom. Tretie miesto získal Alejandro Valverde, ktorý sa vrátil do hry po ťažkom zranení výborným spôsobom. Na jeho výkone nebola badať polročná prestávka, skúsený borec predviedol niekoľko útokov. Preto sa môžeme tešiť na jeho ďalšiu sezónu v profi-pelotóne. Gregor Mühlberger a Gianluca Brambilla patrili takisto k najlepším, ale miesto na stupňoch víťazov sa im neušlo. Preteky dokončilo len 55 jazdcov, do cieľa nedošiel ani jeden zo slovenských zástupcov.   
 
 
Výsledky
1. SKUJINŠ Toms Trek - Segafredo link ikonka 4:19:14 125
2. MÜHLBERGER Gregor BORA - hansgrohe 00:25 85
3. REINDERS Elmar Roompot - Nederlandse Loterij 00:31 70
4. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 00:42 60
5. LIGTHART Pim Roompot - Nederlandse Loterij 00:42 50
6. PRADES Eduard Euskadi Basque Country - Murias 00:42 40
7. WELLENS Tim Lotto Soudal link ikonka 00:42 35
8. MOSCON Gianni Team Sky link ikonka 00:42 30
9. GARCIA DE MATEOS Vicente Španielsko 00:42 25
10. MOLLEMA Bauke Trek - Segafredo link ikonka 00:42 20
DNF SZABO Miklos Pannon Cycling Team odstúpil  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
so 27.1. rovinata etapa ciel rovina Lloseta > Andratx 166 km Skujinš
 
profil etapy organizátor nezostavil, 2520 nastúpaných metrov
 
 
Podujatie pokračovalo ďalším vyzývavým terénom, na ktorom sa mohli opäť ukázať tí jazdci, ktorým sa darilo v predchádzajúcej previerke. V druhej časti pretekov sme len ťažko našli rovinatý úsek, čo podporovalo útoky, len štyri kilometre pred páskou čnel krátky kopec (1,2 km; 6 %) a cieľová čiara sa nachádzala na miernom stúpaní s priemerom štyroch percent, takže tretie predstavenie na Malorke sľubovalo zaujímavé finále. Dnes zastupoval slovenské farby iba Miklos Szabo.
 
Počas celého dňa sa objavilo pred balíkom niekoľko únikov, jedného sa zúčastnil aj český jazdec Daniel Turek (Cycling Academy). Najstatočnejší výkon v brejku predviedol Michael Gogl (Trek), ktorý vyrazil do útoku štyridsať kilometrov pred cieľom a rakúskeho cyklistu dobehol pelotón len o tridsať kilometrov neskôr. 
 
Potom už začali vystrkovať rožky najväčší favoriti a razom zostala na čele pretekov iba 10-členná skupina, kde sa pohybovali aj Wellens, Valverde či Moscon. Na záverečných kilometroch sa snažili zaútočiť Skujinš (Trek), Mühlberger (Bora) a Reinders (Roompot), sľubný náskok si vybudoval najmä lotyšský borec, ktorý odskočil favoritom na tridsať sekúnd. A napokon sa ukázalo, že pohyb týchto troch jazdcov rozhodol o stupňoch víťazov.
 
Toms Skujinš preukázal vo finále šikovnosť a hlavných favoritov nachytal na hruškách. Po odvážnom útoku si mohol vychutnať sólový triumf a po prestupe do tímu Trek - Segafredo sa zapísal u svojho nového zamestnávateľa tým najlepším spôsobom. Americká zostava získala druhú výhru na tomto podujatí. Na druhom mieste sa umiestnil Gregor Mühlberger, ktorý v špurte do kopca porazil Elmara Reindersa. Obidvaja sa snažili dobehnúť Skujinša, ale lotyšský jazdec na konci nezaváhal. Na štvrtej priečke finišoval Alejandro Valverde, ktorý bol najsilnejší v špurte hlavnej skupiny.
 
 
Výsledky
1. SKUJINŠ Toms Trek - Segafredo link ikonka 4:19:14 125
2. MÜHLBERGER Gregor BORA - hansgrohe 00:25 85
3. REINDERS Elmar Roompot - Nederlandse Loterij 00:31 70
4. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 00:42 60
5. LIGTHART Pim Roompot - Nederlandse Loterij 00:42 50
6. PRADES Eduard Euskadi Basque Country - Murias 00:42 40
7. WELLENS Tim Lotto Soudal link ikonka 00:42 35
8. MOSCON Gianni Team Sky link ikonka 00:42 30
9. GARCIA DE MATEOS Vicente Španielsko 00:42 25
10. MOLLEMA Bauke Trek - Segafredo link ikonka 00:42 20
DNF SZABO Miklos Pannon Cycling Team odstúpil  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
ne 28.1. zvlnena etapa ciel rovina Palma > Palma 160 km Degenkolb
 
profil etapy organizátor nezostavil, 1285 nastúpaných metrov
 
 
Poslednú previerku si mohli znovu vychutnať najrýchlejší pretekári. Na trati sa nachádzalo len jedno hodnotené stúpanie, Coll de Sa Creu (6,7 km; 4,8 %) bolo pripravené 35 kilometrov pred cieľom. Do hry sa tak dostali staré-známe mená z úvodného dňa, na štarte sa opäť objavili aj Erik Baška a Juraj Sagan.
 
Do úniku sa vydalo šesť jazdcov, táto skupina odvážlivcov bola chytená ešte pred jedinou horskou prémiou. Celý deň držali pod kontrolou tímy Trek - Segafredo a Lotto - Soudal. Po kopci Coll de Sa Creu sa rozdelil pelotón na dve skupiny, ale tento rozkol netrval dlho. Spomínané celky nepripustili žiadne prekvapenie a na Malorke sme mohli sledovať druhý hromadný dojazd pelotónu.
 
V takejto konkurencii si nenechal vziať druhý triumf John Degenkolb, ktorý odmenil svojich kolegov za ich dnešný vytrvalý výkon. Nemecký cyklista tak odštartoval sezónu sľubným spôsobom a zdá sa, že po minulom roku začala fungovať tá správna chémia medzi ním a Trekom.
 
 
degenkolb baska 18 malorka bohfb
John Degenkolb vs. Erik Baška (© BORA - hansgrohe / Sprintcycling)
 
 
Degenkolb opäť predviedol suverénny špurt a nás muselo veľmi tešiť, že hneď za ním preťal cieľovú pásku Erik Baška. Slovenský jazdec ukázal dobrú koncovku už v prvej jednorazovke, ale dnes predviedol odvážnejší výkon, vo finále sa natlačil dopredu a na začiatku ročníka sa povzbudil výborným druhým miestom. Veríme, že čerstvo 24-ročný cyklista získa po tomto výsledku zdravé sebavedomie a bude sa snažiť čo najlepšie využiť príležitosti, ktoré v tejto sezóne dostane v Bore. Získal výborných 85 UCI bodov. Na treťom mieste finišoval Coen Vermeltfoort z tímu Roompot. Juraj Sagan stratil necelú minútu, Miklos Szabo zaknihoval väčšie manko.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie André Schulze (DS Bora)
"Erik znovu ukázal, že jazdí v dobrej forme. Tím pôsobil koherentne a dostal Erika do potrebnej pozície v záverečnom šprinte. Mohli ste vidieť, že naše zoskupenie jazdí vo veľmi dobrej forme na začiatku sezóny. S naším účinkovaním na Malorke sme spokojní."
 
 
Výsledky
1. DEGENKOLB John link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 3:47:29 125
2. BAŠKA Erik BORA - hansgrohe 00:00 85
3. VERMELTFOORT Coen Roompot - Nederlandse Loterij 00:00 70
4. SANZ Enrique Euskadi Basque Country - Murias 00:00 60
5. BARBERO Carlos Movistar Team link ikonka 00:00 50
6. TORRES Albert Španielsko 00:00 40
7. WARLOP Jordi Sport Vlaanderen - Baloise 00:00 35
8. ROJAS José Joaquín Movistar Team link ikonka 00:00 30
9. BASSO Leonardo Team Sky link ikonka 00:00 25
10. CANELLAS Xavier Španielsko 00:00 20
53. SAGAN Juraj BORA - hansgrohe 00:51  
104. SZABO Miklos Pannon Cycling Team 12:16  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop