V polovici februára sa už tradične odohrá trojica etapových pretekov kategórie 2.HC, ktoré znamenajú štart sezóny pre mnohé cyklistické hviezdy. Omán, Andalúzia aj Algarve pripravili vyzývavé profily pre všetky typy pretekárov a prilákali na svoje trate Frooma, Porta, Landu, van Garderena, Nibaliho či Van Avermaeta.
 
 
landa 18 ilustrak movf
Mikel Landa na prezentácii v novom tíme (© Movistar Team)
 
 
Omán verný tradícii, prilákal Nibaliho aj Cavendisha
  
Omán znovu ponúkne trate pre šprintérov, klasikárov aj vrchárov. Drží sa osvedčených tratí, druhá, štvrtá, piata a šiesta budú takmer totožné ako vlani. Stálicou zostáva najmä rozhodujúce stúpanie na Zelenú horu. Etapy číslo jedna a šesť by mali byť šprintérskymi záležitosťami, ktoré majú šancu aj cez tretí deň, zvlnená trať ale nahráva aj útočným jazdcom.
  
Koncovku druhej skúšky ovplyvní hlavne kopec Al Jissah (1,4 km; 9%), z vrcholu ktorého je to len päť kilometrov do cieľa. "Päťku" tvorí hlavne trojitý prejazd cez vrcholček Al Almerat, pri prvom a treťom má stúpanie hodnoty 3,1 km a 6,8%, raz si skúsia aj prudkejší a dlhší variant tohto kopca s vrcholom v nadmorskej výške len 355 m.n.m. Poradie by ale mala vytvoriť hlavne Zelená hora (5,7 km; 10,5%), čiže predposledný deň. Toto už je klasická vrchárska skúška.
  
Medzi hlavných favoritov pretekov by mali patriť Vincenzo Nibali, Rui Costa alebo trojica z Astany Tanel Kangert, Miguel Angel Lopez a Jan Hirt, pre ktorého to bude premiéra vo World Tour tíme. Na kopcoch by sa mohli ukázať aj mladí nováčikovia Daniel Pearson, Steff Cras, Scott Davies či Brandon McNulty. Pre všetkých to bude už druhý etapák sezóny. Do šprintov sú pripravení  Mark Cavendish, Nacer Bouhanni, Giacomo Nizzolo, Edward Theuns, Alexander Kristoof, Adam Blythe alebo Bryan Coquard. Uvidíme, či nejaký výsledok predvedie Greg van Avermaet, či už vo forme neskorého ataku, alebo v šprinte menšej skupiny.
 
 
fotogaleria ikonkaFotogaléria profilov etáp (© Lasterketa Burua / cronoescalada.com)
 
Na kopcoch Andalúzie odštartujú sezónu Froome, Landa i Fuglsang
  
Svoj kopcovitý charakter si udržiava podnik Okolo Andalúzie. Hromadný dojazd celého pelotónu by sme pravdepodobne mohli vidieť len cez tretí deň. Ďalšie tri etapy budú lákať útočníkov. Prvá prinesie vo svojej druhej polovici hneď päticu kategorizovaných kopcov, posledná z nich ale až dvadsať kilometrov pred cieľom. V záverečných kilometroch nasleduje ešte jeden nehodnotený, tu by mohlo dôjsť k rozhodujúcemu útoku.
  
Druhý deň bude končit na kopci. Ešte pred ním budú musieť jazdci absolvovať štyri horské prémie a niekoľko ďalších menších kopčekov, takže záverečné Alto de las Allanadas (3 km; 12,8 %) nebude jedinou prekážkou pre menej zdatných vrchárov. Vo štvrtej etape bude kľúčový hlavne výstup v polovici etapy na Puerto de las Palomas (13 km; 6 %). Ani koniec nebude jednoduchý, do Alcalá de los Gazules totiž vedú na posledných sto dvadsiatich metroch rampy až 18%, stúpanie je však nestále, predposledných tristo metrov dokonca klesá. Poradie potom dotvorí individuálna časovka na 14,2 kilometra v Barbate.
  
Vzhľadom k vyššie uvedenému neprekvapuje, že uvidíme hlavne kvalitných vrchárov. Chris Froome, Mikel Landa, Jakob Fuglsang, Ben Hermans či Steven Kruijswijk by mali byť hlavnými favoritmi. Na štarte bude pravdepodobne aj jeden Čech, a to Michal Schlegel. Prišlo tiež aj zopár rýchlych pretekárov, svoju šancu budú chcieť využiť Sacha Modolo, Moreno Hofland, Daniele Bennati, Oscar Gatto, Eduard Grosu alebo aj Marko Kump.
 
 
fotogaleria ikonkaFotogaléria profilov etáp (© vueltaandalucia.es)
 
Algarve bude pravdepodobne opäť vyrovnané, šťastie skúsi Porte, Meintjes a Mollema, formu si vyskúšajú aj časovkári
  
Volta ao Algarve v susednom Portugalsku bude k šprintérom prívetivejšie, aj tu si však prídu na svoje ľahkonohí vrchári. Pre rýchlikov budú určené jednotka a štvorka, ani tieto sa však nedajú považovať za absolútne roviny. Tretia etapa znamená profilovo nenáročnú individuálnu časovku na 20,3 kilometra, rozhodnú ale dve etapy na kopcoch.
 
Druhá etapa ponúkne tri kopce tretej kategórie a jeden tej štvrtej, vrcholí ale na jedinej "jednotke" pretekov. Na vrchol Fóia vedie dlhých 15,2 kilometra s priemerom 5%. Nie je to žiadne brutálne stúpanie, no jeho dĺžka by mala dopomôcť k vytvoreniu rozdielov. Posledná, piata etapa ponúkne takmer nespočetné množstvo krátkych kopcov, tri z nich sú hodnotené číslom tri a dva dvojkou. Na jednej sa aj končí, vrcholček Malhao má len tri kilometre, zato priemerný sklon 8%.
 
Na štarte uvidíme Richieho Porta, Tejaya van Garderena, Louisa Meintjesa, Simona Špilaka, Gerainta Thomasa, Laurensa Ten Dama, Baukeho Mollemu či Daniela Martina. Ukáže sa nám aj množstvo rýchlikov, napríklad Arnaud Démare, John Degenkolb, Jens Debusschere, Edvald Boasson Hagen, Dylan Groenewegen, Ben Swift a aj Timothy Dupont. Za zmienku stojí aj účasť Simona Gerransa, Philippa Gilberta so Zdeňkom Štybarom, Michala Kwiatkowského či časovkárov Tonyho Martina s Vasilom Kirijenkom.
 
 
fotogaleria ikonkaFotogaléria profilov etáp (© Lasterketa Burua / cronoescalada.com)