Tour of the Alps 2018 (2.HC), 16. - 20. apríla (714 km)
1. | 16.4. | Arco > Folgaria | 135 km | Bilbao | ||
2. | 17.4. | Lavarone > Alpe Pampeago | 145 km | López | ||
3. | 18.4. | Ora > Merano | 138 km | O'Connor | ||
4. | 19.4. | Chiusa > Lienz | 134 km | LL Sánchez | ||
5. | 20.4. | Rattenberg > Innsbruck | 164 km | Padun |
Vlaňajší ročník | Úvod k pretekom | Štartová listina | Michael Kolář |
1. | 16.4. | Arco > Folgaria | 135 km | Bilbao |
profil etapy, 2705 nastúpaných metrov (© tourofthealps.eu) |
Na podujatí Tour of the Alps by sme pokojný deň hľadali len márne. Pokiaľ by sme ho našli, preteky by neboli hodné svojho mena. Už prvý deň ukázal, že Alpy sa využijú naplno. Úvodná etapa odštartovala krátko po pol dvanástej z talianskeho mesta Arco. To má asi 17-tisíc obyvateľov, čiže asi ako naše Malacky či Handlová. Leží neďaleko Gardského jazera, ktoré je najväčším v Taliansku.
Pozornosť pútali dva kopce. Prvým v poradí bol Valico di Andalo (7,7 km; 4,1 %) a druhým Serrada (19,8 km; 5,4 %). Po zdolaní druhej prekážky čakalo pelotón posledných sedem kilometrov, čo predpovedalo napínavý záver. Celkovo bolo naplánovaných necelých 135 kilometrov.
Etapa tiež ponúkla prvé body do vrchárskej súťaže, čo motivovalo deväť pretekárov. Už po pätnástich kilometroch sa odtrhli Aleksejs Saramotinš (Bora - Hansgrohe), Natnael Berhane (Dimension Data), Alexej Ribalkin (Gazprom), Davide Ballerini (Androni), Matthias Krizek (Felbermayr), Pascal Eenkhoorn (LottoNL - Jumbo), Joan Bou (Nippo Vini), Marco Friedrich (Tirol Cycling) a Alex Turrin (Willier).
Veľké tímy ako Sky a FDJ ich však strážili. Priviedli sem totiž svoje najväčšie poklady, ktoré sa pripravujú na Giro a každý vie, že generálka pred ostrým vystúpením musí byť možno ešte lepšia ako vystúpenie samotné. Utečenci si vybudovali náskok maximálne troch minút. Logicky tak ale prišli na prvé stúpanie v predstihu. Vyhral ho a tri body do tejto poddisciplíny si pripísal Natnael Berhane.
Asi 35 kilometrov pred páskou si z úniku vystúpili Ribalkin a Friedrichom, a tak sa pokračovalo v sedmičke. Krátko na to vyhral Eenkhoorn jedinú šprintérsku prémiu, aby mohli začať stúpať na druhý kopec dňa. Hneď v jeho úvode si vystúpili práve Eenkhoorn a Saramotinš. Síl ale ubúdalo aj zvyšným cyklistom. Po celom dni na "výslní" sa niet čomu čudovať. Ich náskok utešene klesal. Medvediu prácu tu odviedlo francúzske zoskupenie FDJ. Thibaut Pinot vyzeral silný a chcel vyhrať.
Únik skončil tesne pred vrcholom Serrada. Najdlhšie vydržal Matthias Krizek, no chuť silných tímov bola priveľká. Boli tam Sky, Astana i FDJ. Všetkých čakalo už len sedem kilometrov. Záver bol náročný, o pelotóne už reč byť nemohla. Skôr to bola iba skupina favoritov. Tesne pod vrcholom zaútočil Giulio Ciccone, čo bola dobrá voľba. Stúpanie dokázal vyhrať.
Za ním to bolo ale husté, udržali sa tam všetci, ktorí tam mali byť. A bol tam aj Pello Bilbao, ktorý zabojoval i za Micheleho Scarponiho a Taliana tak víťaznou etapou aj napodobnil, keď v samom závere ušiel všetkým súperom. Pre zosnulého cyklistu boli totiž tieto preteky poslednými, ktoré absolvoval a zaznamenal tu tiež svoje posledné víťazstvo. V podaní Astany to bolo dnes výborné predstavenie, ktoré podčiarkol druhým miestom Luis Leon Sánchez!
Triumf Pella Bilbaa (© Tour of the Alps / Pentaphoto) |
Tretí finišoval Iván Sosa z Androni, štvrtý agresívne a atraktívne jazdiaci Thibaut Pinot, ktorí priviedol na pásku niečo ako zvyšok skupiny favoritov so stratou desiatich sekúnd. Boli tam Froome, Pozzovivo, Hermans, Ciccone a G. Bennett, Aru si nechal menšiu dieru. Prekvapujúco sa s úplne najlepšími neudržal Miguel López.
Výsledky | ||||||||
1. | BILBAO Pello | Astana Pro Team | 3:26:41 | 20 | ||||
2. | SÁNCHEZ Luis Leon | Astana Pro Team | 00:06 | 10 | ||||
3. | SOSA Ivan Ramiro | Androni - Sidermec - Bottecchia | 00:06 | 5 | ||||
4. | PINOT Thibaut | Groupama - FDJ | 00:10 | |||||
5. | FROOME Christopher | Team Sky | 00:10 | |||||
6. | POZZOVIVO Domenico | Bahrain Merida Pro Team | 00:10 | |||||
7. | BENNETT George | Team LottoNL - Jumbo | 00:10 | |||||
8. | CICCONE Giulio | Bardiani - CSF | 00:10 | |||||
9. | HERMANS Ben | Israel Cycling Academy | 00:10 | |||||
10. | ARU Fabio | UAE Team Emirates | 00:14 |
135. | KOLÁŘ Michael | BORA - hansgrohe | 20:03 |
11. | MASNADA Fausto | Androni - Sidermec - Bottecchia | 00:14 | ||
12. | PADUN Mark | Bahrain Merida Pro Team | 00:14 | ||
13. | HIRT Jan | Astana Pro Team | 00:14 | ||
14. | LOPEZ Miguel Angel | Astana Pro Team | 00:14 | ||
15. | ZEITS Andrej | Astana Pro Team | 00:18 | ||
16. | RAVASI Edward | UAE Team Emirates | 01:04 | ||
17. | CONCI Nicola | Taliansko | 01:04 | ||
18. | REICHENBACH Sebastien | Groupama - FDJ | 01:07 | ||
19. | PETILLI Simone | UAE Team Emirates | 01:07 | ||
20. | VILLELLA Davide | Astana Pro Team | 01:07 | ||
21. | ZOIDL Riccardo | Team Felbermayr - Simplon Wels | 01:07 | ||
22. | MEINTJES Louis | Dimension Data for Qhubeka | 01:07 | ||
23. | BOUWMAN Koen | Team LottoNL - Jumbo | 01:07 | ||
24. | SCHLEGEL Michal | CCC Sprandi Polkowice | 01:07 | ||
25. | CUNEGO Damiano | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 01:13 | ||
26. | GENIEZ Alexandre | Ag2r La Mondiale | 01:13 | ||
27. | VISCONTI Giovanni | Bahrain Merida Pro Team | 01:13 | ||
28. | ANTUNES Amaro Manuel | CCC Sprandi Polkowice | 01:13 | ||
29. | O'CONNOR Ben | Dimension Data for Qhubeka | 01:22 | ||
30. | ELISSONDE Kenny | Team Sky | 01:34 | ||
31. | DE LA CRUZ David | Team Sky | 01:52 | ||
32. | ITURRIA Mikel | Euskadi - Murias | 02:11 | ||
33. | SANTAROMITA Ivan | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 02:16 | ||
34. | GROSSSCHARTNER Felix | BORA - hansgrohe | 02:16 | ||
35. | HENAO Sebastián | Team Sky | 02:16 | ||
36. | MONTAGUTI Matteo | Ag2r La Mondiale | 02:30 | ||
37. | BISOLTI Alessandro | Androni - Sidermec - Bottecchia | 02:54 | ||
38. | ANDREETTA Simone | Bardiani - CSF | 03:12 | ||
39. | EARLE Nathan | Israel Cycling Academy | 03:12 | ||
40. | CARBONI Giovanni | Bardiani - CSF | 03:12 | ||
41. | DUPONT Hubert | Ag2r La Mondiale | 03:12 | ||
42. | TORRES Rodolfo | Androni - Sidermec - Bottecchia | 03:12 | ||
43. | BIZKARRA Mikel | Euskadi - Murias | 03:12 | ||
44. | BIDARD Francois | Ag2r La Mondiale | 03:12 | ||
45. | LAENGEN Vegard | UAE Team Emirates | 03:12 | ||
46. | PREIDLER Georg | Groupama - FDJ | 04:05 | ||
47. | ZARDINI Edoardo | Wilier Triestina - Selle Italia | 04:05 | ||
48. | KUDUS Merhawi | Dimension Data for Qhubeka | 04:11 | ||
49. | CONTI Valerio | UAE Team Emirates | 04:12 | ||
50. | ROTA Lorenzo | Bardiani - CSF | 04:14 | ||
51. | DURAŠEK Kristijan | UAE Team Emirates | 04:18 | ||
52. | STALNOV Nikita | Astana Pro Team | 04:38 | ||
53. | GAVAZZI Francesco | Androni - Sidermec - Bottecchia | 04:43 | ||
54. | BOU Joan | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 05:18 | ||
55. | ARSLANOV Ildar | Gazprom-RusVelo | 05:24 | ||
56. | JAUREGUI Quentin | Ag2r La Mondiale | 05:24 | ||
57. | LEHNER Daniel | Team Felbermayr - Simplon Wels | 05:24 | ||
58. | VELASCO Simone | Wilier Triestina - Selle Italia | 05:24 | ||
59. | RABITSCH Stephan | Team Felbermayr - Simplon Wels | 05:24 | ||
60. | AGNOLI Valerio | Bahrain Merida Pro Team | 05:24 | ||
61. | AMICI Alberto | Taliansko | 05:24 | ||
62. | BATTAGLIN Enrico | Team LottoNL - Jumbo | 05:24 | ||
63. | MORABITO Steve | Groupama - FDJ | 05:24 | ||
64. | SENNI Manuel | Bardiani - CSF | 05:24 | ||
65. | KRIZEK Matthias | Team Felbermayr - Simplon Wels | 06:14 | ||
66. | VLASOV Aleksandr | Gazprom-RusVelo | 06:49 | ||
67. | RAGGIO Luca | Wilier Triestina - Selle Italia | 06:49 | ||
68. | GEBREMEDHIN Awet | Israel Cycling Academy | 06:49 | ||
69. | PFINGSTEN Christoph | BORA - hansgrohe | 06:56 | ||
70. | TURRIN Alex | Wilier Triestina - Selle Italia | 06:58 | ||
71. | VAN RENSBURG Jacques | Dimension Data for Qhubeka | 07:01 | ||
72. | DEIGNAN Philip | Team Sky | 07:01 | ||
73. | BALLERINI Davide | Androni - Sidermec - Bottecchia | 07:24 | ||
74. | BERHANE Natnael | Dimension Data for Qhubeka | 09:27 | ||
75. | NAKANE Hideto | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 09:27 | ||
76. | FLOREZ Miguel Eduardo | Wilier Triestina - Selle Italia | 09:27 | ||
77. | ROSA Diego | Team Sky | 09:27 | ||
78. | EIBEGGER Markus | Team Felbermayr - Simplon Wels | 09:27 | ||
79. | ZACCANTI Filippo | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 09:27 | ||
80. | CHÉREL Mickael | Ag2r La Mondiale | 11:15 | ||
81. | DÍAZ José | Israel Cycling Academy | 12:16 | ||
82. | MONACO Alessandro | Taliansko | 12:19 | ||
83. | FIRSANOV Sergej | Gazprom-RusVelo | 13:00 | ||
84. | KOBERNJAK Jevgenij | Gazprom-RusVelo | 13:00 | ||
85. | COVILI Luca | Taliansko | 13:00 | ||
86. | NIEMIEC Przemyslaw | UAE Team Emirates | 13:00 | ||
87. | ZIMMERMANN Georg | Tirol Cycling Team | 13:00 | ||
88. | LUDVIGSSON Tobias | Groupama - FDJ | 13:00 | ||
89. | SCHINNAGEL Johannes | Tirol Cycling Team | 13:00 | ||
90. | TUREK Daniel | Israel Cycling Academy | 13:00 | ||
91. | NIV Guy | Israel Cycling Academy | 13:00 | ||
92. | OLIVIER Daan | Team LottoNL - Jumbo | 13:00 | ||
93. | CHERKASOV Nicolay | Gazprom-RusVelo | 13:00 | ||
94. | FORTIN Filippo | Team Felbermayr - Simplon Wels | 13:00 | ||
95. | SCHLEMMER Lukas | Team Felbermayr - Simplon Wels | 13:00 | ||
96. | WILDAUER Markus | Tirol Cycling Team | 13:00 | ||
97. | BRKIC Benjamin | Tirol Cycling Team | 13:00 | ||
98. | BARCELO Fernando | Euskadi - Murias | 13:00 | ||
99. | STOSZ Patryk | CCC Sprandi Polkowice | 13:00 | ||
100. | ANTON Igor | Dimension Data for Qhubeka | 13:00 | ||
101. | TXOPERENA Beñat | Euskadi - Murias | 13:00 | ||
102. | ADAMIETZ Johannes | Tirol Cycling Team | 13:00 | ||
103. | PLUCINSKI Leszek | CCC Sprandi Polkowice | 13:00 | ||
104. | FRAPPORTI Marco | Androni - Sidermec - Bottecchia | 13:00 | ||
105. | BAGIOLI Nicola | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 13:00 | ||
106. | SCHWARZMANN Michael | BORA - hansgrohe | 13:00 | ||
107. | KUSS Sepp | Team LottoNL - Jumbo | 13:00 | ||
108. | GOLDSTEIN Omer | Israel Cycling Academy | 13:00 | ||
109. | ORSINI Umberto | Bardiani - CSF | 13:00 | ||
110. | VAN HOECKE Gijs | Team LottoNL - Jumbo | 13:00 | ||
111. | SOBRERO Matteo | Taliansko | 13:00 | ||
112. | WANG Meiyin | Bahrain Merida Pro Team | 13:00 | ||
113. | RODRIGUEZ Oscar | Euskadi - Murias | 13:00 | ||
114. | PUCCIO Salvatore | Team Sky | 13:00 | ||
115. | ITO Masakazu | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 13:00 | ||
116. | PICCOT Michel | Taliansko | 13:00 | ||
117. | VENTURINI Clément | Ag2r La Mondiale | 13:00 | ||
118. | MORTON Lachlan | Dimension Data for Qhubeka | 13:00 | ||
119. | STERBINI Simone | Bardiani - CSF | 13:00 | ||
120. | KOCH Jonas | CCC Sprandi Polkowice | 13:00 | ||
121. | SISR František | CCC Sprandi Polkowice | 13:00 | ||
122. | EENKHOORN Pascal | Team LottoNL - Jumbo | 13:00 | ||
123. | BONNET William | Groupama - FDJ | 13:00 | ||
124. | KOZONČUK Dmitrij | Gazprom-RusVelo | 13:00 | ||
125. | GONZALEZ Aitor | Euskadi - Murias | 13:00 | ||
126. | UDONDO Gotzon | Euskadi - Murias | 13:00 | ||
127. | MOSCA Jacopo | Wilier Triestina - Selle Italia | 13:00 | ||
128. | SARAMOTINS Aleksejs | BORA - hansgrohe | 13:00 | ||
129. | TACIAK Mateusz | CCC Sprandi Polkowice | 13:00 | ||
130. | BUSATO Matteo | Wilier Triestina - Selle Italia | 13:29 | ||
131. | BERNARDINETTI Marco | Taliansko | 15:52 | ||
132. | ROY Jérémy | Groupama - FDJ | 16:04 | ||
133. | FENG Chun Kai | Bahrain Merida Pro Team | 16:45 | ||
134. | RYBALKIN Alexej | Gazprom-RusVelo | 18:57 | ||
135. | KOLÁŘ Michael | BORA - hansgrohe | 20:03 | ||
136. | PÖSTLBERGER Lukas | BORA - hansgrohe | 20:03 | ||
137. | KNAPP Daniel | Tirol Cycling Team | 21:04 | ||
138. | FRIEDRICH Marco | Tirol Cycling Team | 21:04 | ||
DNS | NIBALI Antonio | Bahrain Merida Pro Team | neštart. | ||
DNF | PELUCCHI Matteo | BORA - hansgrohe | odstúpil |
Krátky amatérsky zostrih etapy |
Kopce na trase etapy:
84,6 km - Valico di Andalo: dĺžka 7,7 km; sklon 4,1 %
6,6 km - Serrada: dĺžka 19,8 km; sklon 5,4 %
2. | 17.4. | Lavarone > Alpe Pampeago | 145 km | López |
profil etapy, 3293 nastúpaných metrov (© tourofthealps.eu) |
Aj druhý deň sa ešte celý odohral v Taliansku a pretekárov čakalo 145 kilometrov v alpských kopcoch. Zatiaľ čo Passo Redebus na konci prvej hodiny súťaženia nie je taký známy, cieľový Alpe di Pampeago je tradičnou destináciou Gira. Naposledy bolo toto stúpanie ako cieľové v roku 2012 a túto etapu vyhral Roman Kreuziger. Ryder Hesjedal tu bol prekvapujúco najrýchlejší z favoritov a aj vďaka tomuto dňu vyhral Giro celkovo. Pamätníci si určite vybavia aj rok 1999 a navonok parádny triumf Marca Pantaniho na Alpe di Pampeago, no práve dopingový test po etape odhalil vysokú hladinu hematokritu a do Milána už v maglia rosa nedošiel.
Verili sme, že dnešného víťaza už história škrtať nebude, hoci špeciálne pri jednom mene to nie je isté... Prvé momenty ale tradične patrili iným pretekárom a boju o únik. Ten sa vytvoril po 22 kilometroch. Ukázali sa v ňom šiesti pretekári. Bol to Quentin Jauregui z Ag2r a potom jazdci tímov nižších líg Jacopo Mosca (Wilier), Omer Goldsthein (Israel), Marco Frapporti (Androni), Oscar Rodríguez (Euskadi) a Stephen Rabitsch (Felbermayr).
Keďže mal prvý kopec Passo Redebus dĺžku až 15,7 km a sklon 6,2 %, organiztátori ho ocenili prvou kategóriou, a tak sa prvý muž na jeho vrchole dostal priebežne aj na čelo vrchárskej súťaže. Tento súboj vyhral Rakúšan Rabitsch, ktorého si pamätáme aj z Okolo Slovenska a najmä Bojníc, kde pred dvoma rokmi vyhral etapu po úniku. Dnes bol na dobrej ceste do bodkovaného dresu na týchto prestížnejších pretekoch. Zaujímavosťou bolo, že ho o dres nemohli pripraviť jazdci z celkového poradia, pretože organizátori sa rozhodli dojazd na Pampeago nebodovať. V skutku zvláštny spôsob zatraktívnenia vrchárskej súťaže pre úniky...
Dnes si konvoj pretekov mohol vychutnať krásnu scenériu Dolomít a prechádzalo sa aj cez Val di Fiemme, teda známe údolie o ktorom miestni obyvatelia provincie Trentino (v slovenčine "Tridentu") zvyknú hovoriť, že je matkou všetkých súťaží severského lyžovania. Nečudo, že sa tu už trikrát konal svetový šampiónát, naposledy v roku 2013.
Jedinú šprintérsku prémiu si vzal Frapporti, ale nebojovalo sa na nej. Aj tento pretekár pozná naše cesty, vlani štartoval na Okolo Slovenska. Na druhý klasifikovaný kopec Cavalese (5,9 km; 3,4 %) začala unikajúca skupina stúpať už bez Izraelčana Goldstheina a s náskokom štyroch minút pred hlavným poľom. O prémiu sa opäť pobili Rakúšan s Talianom a tentoraz bol rýchlejší Frapporti. Hoci sa Rabitsch veľmi rozčuľoval, stále s dvanástimi bodmi viedol súťaž a vedel, že ho po dojazde zavolajú na pódium, takže sklamanie nebolo na mieste. Tak či onak bude musieť dres hájiť v ďalšom priebehu pretekov.
V pelotóne vôbec nepracovali jazdci Astany. Všetko nechávali na FDJ a Sky aj napriek tomu, že im včera udelili špeciálnu cenu "Team-Up Award - Souvenir Michele Scarponi" za ich enormnú snahu vo včerajšom dni, veď okrem prvého aj druhého miesta mali ďalších štyroch ľudí v Top 20.
Odstup vedúcej skupiny bol meraný iba oficiálne, teda rozhodcami klasickými motospojkami, takže nebol každú chvíľu jasný náskok kvintenta vpredu. Dvadsať kilometrov pred začiatkom stúpania na Pampeago to malo byť okolo štyroch minút. Potom to už ale rýchlo klesalo. Do práce na čele pelotónu sa pustili aj borci UAE Emirates a Bahrajnu-Merida. Pod cieľový kopec prišla pohromade už iba trojka Jauregui, Frapporti a Rabitsch. Podľa očakávania mal najviac síl 23-ročný Jauregui, ktorý vlani prekvapil výbornou jazdou na Strade Bianche, kde bol v úniku od štartu a dokázal brať dvanáste miesto. Dnes padol päť kilometrov pred páskou.
Favoriti v závere (© Tour of the Alps / Pentaphoto) |
Medzi favoritmi sa v prvej polovici kopca neudialo nič, viedli to jazdci FDJ, partia Sky s Froomom jazdila chvíľu dosť vzadu, bola to typická jazdca Brita, ktorý šiel opäť výsostne podľa počítača a na nič iné nehľadel. Keď sa Francúzom minuli domestici, potom to prebrala päťka zo Sky a už sa šlo podľa ich stratégie. Narušil to až 2500 metreov pred páskou Jan Hirt, nová posila Astany. Pridal sa k jeho ataku Riccardo Zoidl (Felbermayr). Zo strany Astany to bol dobrý ťah. Stále tam mala Lópeza s Bilbaom. Ten sa ale veľmi trápil. Sky to rovnomerným tempom zlikvidovalo a skupina sa poriadne stenšovala.
Kilometer pred páskou boli v hre o etapu už iba Froome s Ellisondem (2x Sky), López (Astana), Pinot (FDJ), Pozzovivo (Bahrain Merida), Sosa (Androni) a Ciccone (Bardiani). Fabio Aru (UAE) odtiaľ vypadol. Práve pri označení záverečného kilometra zaútočil najväčší favorit, no Pinot sa nenechal zahanbiť a bez problémov ho dockvakol, za ním López a aj ostatní. Tak prišla chvíľa pre Pozzoviva. Nasledoval López. Froome na väčšinu atakov klasicky nereagoval a šiel si svoje. V samom závere sa na dlhý špurt odhodal Miguel López a pre Astanu vybojoval ďalší triumf. Za ním sa na pásku prirútili Pinot so Sosom. Froome nie len, že nebral bonifikácie, ale dostal aj štyri sekundy priamo na trati. Na špurt skrátka nezareagoval. Tak finišoval Pozzovivo a s menším odstupom Ciccone s Hirtom. Aru dnes vôbec nemal svoj deň, dostal 35 sekúnd a z boja o pódium vypadli aj Bilbao s LL Sánchezom, Bennett či Hermans.
Dnešný triumf Miguela Angela Lópeza (© Tour of the Alps / Pentaphoto) |
Do fialového dresu lídra pretekov sa prekvapujúco dostal Ivan Sosa, ktorého si včera nikto nevšímal, ale mladý borec Androni - Sidermec - Bottecchia, líder súťaže do 23 rokov, aj dnes finišoval tretí a taliansky prokontinentálny celok sa teší z ďalšieho obrovského kolumbijského talentu. Ešte vlani na rumunskom Tour of Bihor súťažil s našimi Duklákmi a dnes už je schopný vyzvŕtať Frooma, Pinota a spol. vo fáze finálnej prípravy na Giro. Asi každý bude zvedavý, či sa mu podarí dres udržať až do Innsbrucku, čo by bola veľká senzácia. Časovka tu nie je, a to hrá v jeho prospech. Za ním nasleduje dvojica Pinot - López s mankom šiestich sekúnd. Froome stráca šestnásť, o tri menej ako Pozzovivo. Medzi touto päticou sa zrejme rozhodne o celkovom víťazovi.
Vyjadrenie Miguela Lópeza pre organizátora (víťaz) |
"Tieto dni sme ukázali, že máme veľmi silný tím a nebolo to iba kvôli víťazstvám, ale aj tým ako sme jazdili. Stále nás však čaká veľa kopcov v týchto pretekoch a boj v celkovej klasifikácii ešte len začína. Froome, Pinot, Pozzovivo aj Sosa budú veľmi ťažkí rivali, s ktorými budeme musieť bojovať až do posledného kilometra." |
Výsledky | ||||||||
1. | LOPEZ Miguel Angel | Astana Pro Team | 3:55:30 | 20 | ||||
2. | PINOT Thibaut | Groupama - FDJ | 00:00 | 10 | ||||
3. | SOSA Ivan Ramiro | Androni - Sidermec - Bottecchia | 00:00 | 5 | ||||
4. | FROOME Christopher | Team Sky | 00:04 | |||||
5. | POZZOVIVO Domenico | Bahrain Merida Pro Team | 00:07 | |||||
6. | CICCONE Giulio | Bardiani - CSF | 00:14 | |||||
7. | HIRT Jan | Astana Pro Team | 00:20 | |||||
8. | O'CONNOR Ben | Dimension Data for Qhubeka | 00:27 | |||||
9. | HERMANS Ben | Israel Cycling Academy | 00:31 | |||||
10. | ARU Fabio | UAE Team Emirates | 00:34 |
133. | KOLÁŘ Michael | BORA - hansgrohe | 17:09 |
11. | ZOIDL Riccardo | Team Felbermayr - Simplon Wels | 00:45 | ||
12. | ELISSONDE Kenny | Team Sky | 00:49 | ||
13. | SCHLEGEL Michal | CCC Sprandi Polkowice | 00:49 | ||
14. | ZEITS Andrej | Astana Pro Team | 01:03 | ||
15. | BOUWMAN Koen | Team LottoNL - Jumbo | 01:03 | ||
16. | BIZKARRA Mikel | Euskadi - Murias | 01:03 | ||
17. | BENNETT George | Team LottoNL - Jumbo | 01:09 | ||
18. | PADUN Mark | Bahrain Merida Pro Team | 01:19 | ||
19. | GENIEZ Alexandre | Ag2r La Mondiale | 01:25 | ||
20. | SÁNCHEZ Luis Leon | Astana Pro Team | 01:25 | ||
21. | BILBAO Pello | Astana Pro Team | 01:25 | ||
22. | ANTUNES Amaro Manuel | CCC Sprandi Polkowice | 01:30 | ||
23. | PREIDLER Georg | Groupama - FDJ | 01:32 | ||
24. | RAVASI Edward | UAE Team Emirates | 01:32 | ||
25. | MONTAGUTI Matteo | Ag2r La Mondiale | 01:32 | ||
26. | VILLELLA Davide | Astana Pro Team | 01:49 | ||
27. | SANTAROMITA Ivan | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 01:56 | ||
28. | MEINTJES Louis | Dimension Data for Qhubeka | 02:02 | ||
29. | CONCI Nicola | Taliansko | 02:09 | ||
30. | BISOLTI Alessandro | Androni - Sidermec - Bottecchia | 02:18 | ||
31. | KUDUS Merhawi | Dimension Data for Qhubeka | 02:20 | ||
32. | MASNADA Fausto | Androni - Sidermec - Bottecchia | 02:25 | ||
33. | CARBONI Giovanni | Bardiani - CSF | 02:34 | ||
34. | TORRES Rodolfo | Androni - Sidermec - Bottecchia | 02:35 | ||
35. | BIDARD Francois | Ag2r La Mondiale | 02:39 | ||
36. | EARLE Nathan | Israel Cycling Academy | 02:39 | ||
37. | CUNEGO Damiano | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 02:47 | ||
38. | DUPONT Hubert | Ag2r La Mondiale | 02:50 | ||
39. | TURRIN Alex | Wilier Triestina - Selle Italia | 02:56 | ||
40. | SENNI Manuel | Bardiani - CSF | 03:17 | ||
41. | RAGGIO Luca | Wilier Triestina - Selle Italia | 03:17 | ||
42. | AMICI Alberto | Taliansko | 03:17 | ||
43. | ITURRIA Mikel | Euskadi - Murias | 03:38 | ||
44. | ZIMMERMANN Georg | Tirol Cycling Team | 03:48 | ||
45. | ROTA Lorenzo | Bardiani - CSF | 03:48 | ||
46. | FIRSANOV Sergej | Gazprom-RusVelo | 03:56 | ||
47. | TXOPERENA Beñat | Euskadi - Murias | 04:00 | ||
48. | DE LA CRUZ David | Team Sky | 04:04 | ||
49. | HENAO Sebastián | Team Sky | 04:04 | ||
50. | ZACCANTI Filippo | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 04:05 | ||
51. | ZARDINI Edoardo | Wilier Triestina - Selle Italia | 04:29 | ||
52. | ROSA Diego | Team Sky | 04:29 | ||
53. | GROSSSCHARTNER Felix | BORA - hansgrohe | 04:29 | ||
54. | CHÉREL Mickael | Ag2r La Mondiale | 04:32 | ||
55. | REICHENBACH Sebastien | Groupama - FDJ | 04:32 | ||
56. | CHERKASOV Nicolay | Gazprom-RusVelo | 04:32 | ||
57. | COVILI Luca | Taliansko | 04:47 | ||
58. | NIV Guy | Israel Cycling Academy | 05:05 | ||
59. | BRKIC Benjamin | Tirol Cycling Team | 05:19 | ||
60. | VLASOV Aleksandr | Gazprom-RusVelo | 05:22 | ||
61. | BATTAGLIN Enrico | Team LottoNL - Jumbo | 05:22 | ||
62. | LUDVIGSSON Tobias | Groupama - FDJ | 05:22 | ||
63. | NIEMIEC Przemyslaw | UAE Team Emirates | 05:39 | ||
64. | VELASCO Simone | Wilier Triestina - Selle Italia | 05:39 | ||
65. | AGNOLI Valerio | Bahrain Merida Pro Team | 05:41 | ||
66. | BOU Joan | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 05:41 | ||
67. | ANDREETTA Simone | Bardiani - CSF | 05:43 | ||
68. | FRAPPORTI Marco | Androni - Sidermec - Bottecchia | 06:07 | ||
69. | VAN RENSBURG Jacques | Dimension Data for Qhubeka | 07:10 | ||
70. | CONTI Valerio | UAE Team Emirates | 07:19 | ||
71. | PETILLI Simone | UAE Team Emirates | 07:19 | ||
72. | SOBRERO Matteo | Taliansko | 07:19 | ||
73. | MORTON Lachlan | Dimension Data for Qhubeka | 07:30 | ||
74. | ROY Jérémy | Groupama - FDJ | 07:31 | ||
75. | MORABITO Steve | Groupama - FDJ | 07:31 | ||
76. | NAKANE Hideto | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 07:45 | ||
77. | PFINGSTEN Christoph | BORA - hansgrohe | 07:50 | ||
78. | OLIVIER Daan | Team LottoNL - Jumbo | 07:50 | ||
79. | TUREK Daniel | Israel Cycling Academy | 07:50 | ||
80. | DÍAZ José | Israel Cycling Academy | 07:50 | ||
81. | DEIGNAN Philip | Team Sky | 08:20 | ||
82. | BERHANE Natnael | Dimension Data for Qhubeka | 08:32 | ||
83. | ADAMIETZ Johannes | Tirol Cycling Team | 08:36 | ||
84. | ITO Masakazu | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 08:53 | ||
85. | VENTURINI Clément | Ag2r La Mondiale | 09:05 | ||
86. | VAN HOECKE Gijs | Team LottoNL - Jumbo | 09:07 | ||
87. | FLOREZ Miguel Eduardo | Wilier Triestina - Selle Italia | 09:07 | ||
88. | KUSS Sepp | Team LottoNL - Jumbo | 09:07 | ||
89. | LEHNER Daniel | Team Felbermayr - Simplon Wels | 09:07 | ||
90. | BAGIOLI Nicola | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 09:17 | ||
91. | GAVAZZI Francesco | Androni - Sidermec - Bottecchia | 09:17 | ||
92. | BERNARDINETTI Marco | Taliansko | 09:17 | ||
93. | KOCH Jonas | CCC Sprandi Polkowice | 09:17 | ||
94. | ORSINI Umberto | Bardiani - CSF | 09:17 | ||
95. | SISR František | CCC Sprandi Polkowice | 09:17 | ||
96. | DURAŠEK Kristijan | UAE Team Emirates | 09:17 | ||
97. | LAENGEN Vegard | UAE Team Emirates | 09:17 | ||
98. | JAUREGUI Quentin | Ag2r La Mondiale | 09:27 | ||
99. | BONNET William | Groupama - FDJ | 09:45 | ||
100. | KRIZEK Matthias | Team Felbermayr - Simplon Wels | 09:45 | ||
101. | PLUCINSKI Leszek | CCC Sprandi Polkowice | 09:50 | ||
102. | PICCOT Michel | Taliansko | 10:24 | ||
103. | RABITSCH Stephan | Team Felbermayr - Simplon Wels | 10:34 | ||
104. | BALLERINI Davide | Androni - Sidermec - Bottecchia | 10:51 | ||
105. | PUCCIO Salvatore | Team Sky | 11:39 | ||
106. | VISCONTI Giovanni | Bahrain Merida Pro Team | 11:39 | ||
107. | SCHLEMMER Lukas | Team Felbermayr - Simplon Wels | 11:39 | ||
108. | EIBEGGER Markus | Team Felbermayr - Simplon Wels | 11:39 | ||
109. | MOSCA Jacopo | Wilier Triestina - Selle Italia | 12:36 | ||
110. | MONACO Alessandro | Taliansko | 12:36 | ||
111. | GONZALEZ Aitor | Euskadi - Murias | 13:19 | ||
112. | GEBREMEDHIN Awet | Israel Cycling Academy | 13:21 | ||
113. | STALNOV Nikita | Astana Pro Team | 13:31 | ||
114. | SARAMOTINS Aleksejs | BORA - hansgrohe | 13:52 | ||
115. | EENKHOORN Pascal | Team LottoNL - Jumbo | 13:52 | ||
116. | WANG Meiyin | Bahrain Merida Pro Team | 13:52 | ||
117. | SCHINNAGEL Johannes | Tirol Cycling Team | 13:52 | ||
118. | ARSLANOV Ildar | Gazprom-RusVelo | 14:26 | ||
119. | FORTIN Filippo | Team Felbermayr - Simplon Wels | 15:06 | ||
120. | WILDAUER Markus | Tirol Cycling Team | 15:17 | ||
121. | ANTON Igor | Dimension Data for Qhubeka | 15:17 | ||
122. | KOBERNJAK Jevgenij | Gazprom-RusVelo | 15:17 | ||
123. | BARCELO Fernando | Euskadi - Murias | 15:19 | ||
124. | BUSATO Matteo | Wilier Triestina - Selle Italia | 15:32 | ||
125. | TACIAK Mateusz | CCC Sprandi Polkowice | 15:39 | ||
126. | RODRIGUEZ Oscar | Euskadi - Murias | 15:39 | ||
127. | FRIEDRICH Marco | Tirol Cycling Team | 15:53 | ||
128. | SCHWARZMANN Michael | BORA - hansgrohe | 16:12 | ||
129. | UDONDO Gotzon | Euskadi - Murias | 16:33 | ||
130. | STERBINI Simone | Bardiani - CSF | 16:43 | ||
131. | KNAPP Daniel | Tirol Cycling Team | 16:55 | ||
132. | STOSZ Patryk | CCC Sprandi Polkowice | 17:09 | ||
133. | KOLÁŘ Michael | BORA - hansgrohe | 17:09 | ||
134. | GOLDSTEIN Omer | Israel Cycling Academy | 26:55 | ||
DNS | PÖSTLBERGER Lukas | BORA - hansgrohe | neštart. | ||
DNF | FENG Chun Kai | Bahrain Merida Pro Team | odstúpil | ||
DNF | KOZONČUK Dmitrij | Gazprom-RusVelo | odstúpil | ||
DNF | RYBALKIN Alexej | Gazprom-RusVelo | odstúpil |
Priebežné poradie pretekov po etape | ||||||||
1. | SOSA Ivan Ramiro | Androni - Sidermec - Bottecchia | 7:22:09 | 5 | ||||
2. | PINOT Thibaut | Groupama - FDJ | 00:06 | |||||
3. | LOPEZ Miguel Angel | Astana Pro Team | 00:06 | |||||
4. | FROOME Christopher | Team Sky | 00:16 | |||||
5. | POZZOVIVO Domenico | Bahrain Merida Pro Team | 00:19 | |||||
6. | CICCONE Giulio | Bardiani - CSF | 00:26 | |||||
7. | HIRT Jan | Astana Pro Team | 00:36 | |||||
8. | HERMANS Ben | Israel Cycling Academy | 00:43 | |||||
9. | ARU Fabio | UAE Team Emirates | 00:50 | |||||
10. | BILBAO Pello | Astana Pro Team | 01:17 |
132. | KOLÁŘ Michael | BORA - hansgrohe | 37:24 |
11. | BENNETT George | Team LottoNL - Jumbo | 01:21 | ||
12. | ZEITS Andrej | Astana Pro Team | 01:23 | ||
13. | SÁNCHEZ Luis Leon | Astana Pro Team | 01:27 | ||
14. | PADUN Mark | Bahrain Merida Pro Team | 01:35 | ||
15. | O'CONNOR Ben | Dimension Data for Qhubeka | 01:51 | ||
16. | ZOIDL Riccardo | Team Felbermayr - Simplon Wels | 01:54 | ||
17. | SCHLEGEL Michal | CCC Sprandi Polkowice | 01:58 | ||
18. | BOUWMAN Koen | Team LottoNL - Jumbo | 02:12 | ||
19. | ELISSONDE Kenny | Team Sky | 02:25 | ||
20. | RAVASI Edward | UAE Team Emirates | 02:38 | ||
21. | GENIEZ Alexandre | Ag2r La Mondiale | 02:40 | ||
22. | MASNADA Fausto | Androni - Sidermec - Bottecchia | 02:41 | ||
23. | ANTUNES Amaro Manuel | CCC Sprandi Polkowice | 02:45 | ||
24. | VILLELLA Davide | Astana Pro Team | 02:58 | ||
25. | MEINTJES Louis | Dimension Data for Qhubeka | 03:11 | ||
26. | CONCI Nicola | Taliansko | 03:15 | ||
27. | CUNEGO Damiano | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 04:02 | ||
28. | MONTAGUTI Matteo | Ag2r La Mondiale | 04:04 | ||
29. | SANTAROMITA Ivan | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 04:14 | ||
30. | BIZKARRA Mikel | Euskadi - Murias | 04:17 | ||
31. | BISOLTI Alessandro | Androni - Sidermec - Bottecchia | 05:14 | ||
32. | PREIDLER Georg | Groupama - FDJ | 05:39 | ||
33. | REICHENBACH Sebastien | Groupama - FDJ | 05:41 | ||
34. | CARBONI Giovanni | Bardiani - CSF | 05:48 | ||
35. | TORRES Rodolfo | Androni - Sidermec - Bottecchia | 05:49 | ||
36. | ITURRIA Mikel | Euskadi - Murias | 05:51 | ||
37. | EARLE Nathan | Israel Cycling Academy | 05:53 | ||
38. | BIDARD Francois | Ag2r La Mondiale | 05:53 | ||
39. | DE LA CRUZ David | Team Sky | 05:58 | ||
40. | DUPONT Hubert | Ag2r La Mondiale | 06:04 | ||
41. | HENAO Sebastián | Team Sky | 06:22 | ||
42. | KUDUS Merhawi | Dimension Data for Qhubeka | 06:33 | ||
43. | GROSSSCHARTNER Felix | BORA - hansgrohe | 06:47 | ||
44. | ROTA Lorenzo | Bardiani - CSF | 08:04 | ||
45. | PETILLI Simone | UAE Team Emirates | 08:28 | ||
46. | ZARDINI Edoardo | Wilier Triestina - Selle Italia | 08:36 | ||
47. | AMICI Alberto | Taliansko | 08:43 | ||
48. | SENNI Manuel | Bardiani - CSF | 08:43 | ||
49. | ANDREETTA Simone | Bardiani - CSF | 08:57 | ||
50. | TURRIN Alex | Wilier Triestina - Selle Italia | 09:56 | ||
51. | RAGGIO Luca | Wilier Triestina - Selle Italia | 10:08 | ||
52. | BATTAGLIN Enrico | Team LottoNL - Jumbo | 10:48 | ||
53. | BOU Joan | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 11:01 | ||
54. | VELASCO Simone | Wilier Triestina - Selle Italia | 11:05 | ||
55. | AGNOLI Valerio | Bahrain Merida Pro Team | 11:07 | ||
56. | CONTI Valerio | UAE Team Emirates | 11:33 | ||
57. | VLASOV Aleksandr | Gazprom-RusVelo | 12:13 | ||
58. | LAENGEN Vegard | UAE Team Emirates | 12:31 | ||
59. | VISCONTI Giovanni | Bahrain Merida Pro Team | 12:54 | ||
60. | MORABITO Steve | Groupama - FDJ | 12:57 | ||
61. | ZACCANTI Filippo | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 13:34 | ||
62. | DURAŠEK Kristijan | UAE Team Emirates | 13:37 | ||
63. | ROSA Diego | Team Sky | 13:58 | ||
64. | GAVAZZI Francesco | Androni - Sidermec - Bottecchia | 14:02 | ||
65. | VAN RENSBURG Jacques | Dimension Data for Qhubeka | 14:13 | ||
66. | LEHNER Daniel | Team Felbermayr - Simplon Wels | 14:33 | ||
67. | PFINGSTEN Christoph | BORA - hansgrohe | 14:48 | ||
68. | JAUREGUI Quentin | Ag2r La Mondiale | 14:53 | ||
69. | DEIGNAN Philip | Team Sky | 15:23 | ||
70. | CHÉREL Mickael | Ag2r La Mondiale | 15:49 | ||
71. | RABITSCH Stephan | Team Felbermayr - Simplon Wels | 16:00 | ||
72. | KRIZEK Matthias | Team Felbermayr - Simplon Wels | 16:01 | ||
73. | ZIMMERMANN Georg | Tirol Cycling Team | 16:50 | ||
74. | FIRSANOV Sergej | Gazprom-RusVelo | 16:58 | ||
75. | TXOPERENA Beñat | Euskadi - Murias | 17:02 | ||
76. | NAKANE Hideto | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 17:14 | ||
77. | CHERKASOV Nicolay | Gazprom-RusVelo | 17:34 | ||
78. | COVILI Luca | Taliansko | 17:49 | ||
79. | BERHANE Natnael | Dimension Data for Qhubeka | 18:01 | ||
80. | NIV Guy | Israel Cycling Academy | 18:07 | ||
81. | STALNOV Nikita | Astana Pro Team | 18:11 | ||
82. | BALLERINI Davide | Androni - Sidermec - Bottecchia | 18:17 | ||
83. | BRKIC Benjamin | Tirol Cycling Team | 18:21 | ||
84. | LUDVIGSSON Tobias | Groupama - FDJ | 18:24 | ||
85. | FLOREZ Miguel Eduardo | Wilier Triestina - Selle Italia | 18:36 | ||
86. | NIEMIEC Przemyslaw | UAE Team Emirates | 18:41 | ||
87. | FRAPPORTI Marco | Androni - Sidermec - Bottecchia | 19:09 | ||
88. | ARSLANOV Ildar | Gazprom-RusVelo | 19:52 | ||
89. | DÍAZ José | Israel Cycling Academy | 20:08 | ||
90. | GEBREMEDHIN Awet | Israel Cycling Academy | 20:12 | ||
91. | SOBRERO Matteo | Taliansko | 20:21 | ||
92. | MORTON Lachlan | Dimension Data for Qhubeka | 20:32 | ||
93. | TUREK Daniel | Israel Cycling Academy | 20:52 | ||
94. | OLIVIER Daan | Team LottoNL - Jumbo | 20:52 | ||
95. | EIBEGGER Markus | Team Felbermayr - Simplon Wels | 21:08 | ||
96. | ADAMIETZ Johannes | Tirol Cycling Team | 21:38 | ||
97. | ITO Masakazu | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 21:55 | ||
98. | VENTURINI Clément | Ag2r La Mondiale | 22:07 | ||
99. | KUSS Sepp | Team LottoNL - Jumbo | 22:09 | ||
100. | VAN HOECKE Gijs | Team LottoNL - Jumbo | 22:09 | ||
101. | BAGIOLI Nicola | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 22:19 | ||
102. | ORSINI Umberto | Bardiani - CSF | 22:19 | ||
103. | KOCH Jonas | CCC Sprandi Polkowice | 22:19 | ||
104. | SISR František | CCC Sprandi Polkowice | 22:19 | ||
105. | BONNET William | Groupama - FDJ | 22:47 | ||
106. | PLUCINSKI Leszek | CCC Sprandi Polkowice | 22:52 | ||
107. | PICCOT Michel | Taliansko | 23:26 | ||
108. | ROY Jérémy | Groupama - FDJ | 23:37 | ||
109. | SCHLEMMER Lukas | Team Felbermayr - Simplon Wels | 24:41 | ||
110. | PUCCIO Salvatore | Team Sky | 24:41 | ||
111. | MONACO Alessandro | Taliansko | 24:57 | ||
112. | BERNARDINETTI Marco | Taliansko | 25:11 | ||
113. | MOSCA Jacopo | Wilier Triestina - Selle Italia | 25:38 | ||
114. | GONZALEZ Aitor | Euskadi - Murias | 26:21 | ||
115. | SCHINNAGEL Johannes | Tirol Cycling Team | 26:54 | ||
116. | WANG Meiyin | Bahrain Merida Pro Team | 26:54 | ||
117. | EENKHOORN Pascal | Team LottoNL - Jumbo | 26:54 | ||
118. | SARAMOTINS Aleksejs | BORA - hansgrohe | 26:54 | ||
119. | FORTIN Filippo | Team Felbermayr - Simplon Wels | 28:08 | ||
120. | KOBERNJAK Jevgenij | Gazprom-RusVelo | 28:19 | ||
121. | WILDAUER Markus | Tirol Cycling Team | 28:19 | ||
122. | ANTON Igor | Dimension Data for Qhubeka | 28:19 | ||
123. | BARCELO Fernando | Euskadi - Murias | 28:21 | ||
124. | RODRIGUEZ Oscar | Euskadi - Murias | 28:41 | ||
125. | TACIAK Mateusz | CCC Sprandi Polkowice | 28:41 | ||
126. | BUSATO Matteo | Wilier Triestina - Selle Italia | 29:03 | ||
127. | SCHWARZMANN Michael | BORA - hansgrohe | 29:14 | ||
128. | UDONDO Gotzon | Euskadi - Murias | 29:35 | ||
129. | STERBINI Simone | Bardiani - CSF | 29:45 | ||
130. | STOSZ Patryk | CCC Sprandi Polkowice | 30:11 | ||
131. | FRIEDRICH Marco | Tirol Cycling Team | 36:59 | ||
132. | KOLÁŘ Michael | BORA - hansgrohe | 37:24 | ||
133. | KNAPP Daniel | Tirol Cycling Team | 38:11 | ||
134. | GOLDSTEIN Omer | Israel Cycling Academy | 39:57 |
Video sumár etapy |
Kopce na trase etapy:
94,3 km - Passo Redebus: dĺžka 15,7 km; sklon 6,2 %
37,9 km - Cavalese: dĺžka 5,9 km; sklon 3,4 %
Cieľ: Alpe di Pampeago: dĺžka 7,7 km; sklon 9,8 %
3. | 18.4. | Ora > Merano | 138 km | O'Connor |
profil etapy, 2665 nastúpaných metrov (© tourofthealps.eu) |
Alpské preteky nemajú v itinerári ani jednu jednoduchú etapu pre šprintérov, no aspoň mierne šetria pretekárov vďaka dĺžkam. Dnes to napríklad bolo iba 138 kilometrov. Na poslednú chvíľu sa organizátori rozhodli vzhľadom na tlak televíznych spoločností posunúť štart etapy o hodinu skôr, aby sa finišovalo už okolo 14:00 a mohol sa vysielať Valónsky šíp.
Dnes to bolo najmä o dvoch kopcoch Passo della Mendola a Passo Palade. Z vrchola toho druhého 24 km pred páskou sa zjazdovalo až na métu ôsmich kilometrov do cieľa v Merane. Viacero tímov si myslelo, že by to dnes mohol zdládnuť únik a tempo bolo od úvodu veľmi vysoké, veľa ľudí sa chcelo dostať do skupiny. Došlo aj k viacerým pádom. V jednom sa ocitol aj Miguel López, no zdalo sa, že mu nič nie je a po kratšom pobyte v kolóne sa vrátil do pelotónu neotlčený.
Takmer hodinu trvalo, kým sa podarilo definitívne odísť štvorici pretekárov. Boli tam Matteo Montaguti (Ag2r), Giovanni Visconti (Bahrain Merida), Manuel Senni (Bardiani) a Stephen Rabitsch (Felbermayr). Neboli to len takí obyčajní pretekári, o ich kvalitách nikto nepochyboval. Pelotón im dal k dispozícii iba tri a pol minúty. Keď prišlo Passo della Mendola (15,2 km; 6,4 %), Thibaut Pinot (FDJ) s Domenicom Pozzovivom (Bahrain Merida) si povedali, že prekvapia Frooma, ale aj mladého Sosu a prakticky hodinu a pol pred páskou zaútočili. Pelotón sa hneď rozbil. Chvíľu to bol chaos s množstvom skupín, prenasledoval ich samotný Sosa, no potom uznal, že lepšie bude vyčkať s Astanou a Sky, pretože sám bude bezmocný.
Kilometer pod vrcholom kopca sa pôvodná unikajúca skupina spojila s Pinotom, Pozzovivom a dvojicou Ben O'Connor (DiData), Mark Padun (Bahrain Merida), ktorí sa k nim tiež pridali. Najmä červení na tom boli perkfektne, vpredu mali troch ľudí. Ich tempo bolo ale vysoké a Montaguti s Rabitshom sa neudržali, Rakúšan teda nebral vrchárske body, o ktoré mu dnes šlo. Pod vrcholom dopracoval aj Padun.
Po krátkom zjazde začali stúpať na druhý kopec Passo Palade (12,9 km; 4,0 %) vpredu Pinot, Pozzovivo, O'Connor, Visconti a Senni. Všetci sa usilovne striedali, bola to veľmi silná skupina, v ktorej sa už ale trápil Visconti, ktorý mal pomôcť asi najviac. Vzadu to bola menšia panika. V balíku ostávalo ešte zo šesťdesiat ľudí a makala najmä Astana. Zaujímavé bolo, že v momente, keď ich tam bolo ešte všetkých sedem, borci Sky tam boli už iba traja, a to sem prišla výborná zostava vedená priamo ich najelitnejším športovým riaditeľom Nicolasom Portalom.
Už po prvej tretine stúpania nelogicky zaútočil Miguel López (Astana) napriek tomu, že tam mal ešte štyroch domestikov, ktorí ťahali pelotón. To sme už dávno nevideli. Chris Froome (Sky) hneď reagoval, no túto dvojicu vtipne prenasledovala Astana. O minútu sa všetko upokojilo a pätica vpredu mala náskok 45 sekúnd. López bol ale stále nespokojný a napriek tomu, že tam mal Sáncheza, Bilbaa aj Hirta, sám sa tiež točil na čele balíka. Zo Sky tam už s Froomom ostával iba Elissonde, aj ten pomáhal. Keď z čela odstúpil, kilometer pred vrcholom kopca, prišiel atak Chrisa Frooma. Nemohol už na nič čakať, skupina bola iba na dvadsať sekúnd. Jeho atak znamenal rozbitie skupiny favoritov, no nedostal sa až do čela.
Scenéria etapy (© Tour of the Alps / Pentaphoto) |
V zjazde už bola vpredu iba trojka Pinot - Pozzovivo - O'Connor a k Froomovi sa pridali López, Sosa, Sánchez a postupne aj ďalší. Teraz už išlo iba o to, kto má aké zjazdárske schopnosti. Froome v celom zjazde určoval trend skupiny, udržali sa ho iba López, Sánchez, Senni, Géniez, Bennett, Aru a Čech Schlegel z CCC. Chýbali tam Sosa, Ciccone či Hirt.
Štvornásobný víťaz Starej dámy šiel pekfetkne a dvanásť kilometrov pred páskou sa dotiahol do čela. Za sebou pritiahol aj spomínanú partiu a teraz bolo otázne, ako budú títo borci spolupracovať, a či ujdú Sosovi. Tak prišla informácia, že Kolumbijčan v zjazde spadol, takže bolo zrejmé, že dnes o vedúcu pozíciu príde.
Päť kilometrov pred páskou sa vytvorila jedenásťčlenná skupina Froome, López, Pinot, Pozzovivo, Sánchez, Geniez, Aru, Bennett, Senni, Schlegel a O'Connor. Práve Austrálčan zaútočil. Urobil to perfektne, za ním totiž nechcel nikto pracovať, ťahal iba López, ktorý si bol vedomý šprintérskych kvalít kolegu Sáncheza a bolo jasné, že ak chcú tretí triumf v rade, Španiel má na to väčšie šance ako Kolumbijčan.
Prekvapujúci triumf Bena O'Connora (© Tour of the Alps / Pentaphoto) |
Ben O'Connor si zaslúžene prišiel po veľmi cenný triumf, počas etapy bol veľmi aktívny a využil aj taktizovanie favoritov, ktorí v závere nechceli ťahať. Lopezova práca vyšla navnivoč, Sánchez ani bohvieako nešpurtoval a Kolumbijčan dokonca deväť sekúnd stratil, keď neustál zvýšenie tempa v poslednej dvestovke metrov. Šesť bonifikačných sekúnd si zapísal Pinot, štyri Pozzovivo. Sosa kvôli tomu pádu stratil až štyri minúty a musel posledných dvadsať minút zvládnuť frustrovaný úplne sám.
Do čela celkového poradia sa dostal Thibaut Pinot a keďže to Astana dnes prekaučovala a López v závere stratil, Francúz má k dispozícii päťnásť sekúnd na Domenica Pozzoviva s Miguelom Lópezom. Chris Froome stráca šestnásť sekúnd a potom už nasleduje väčšia diera, za ktorou nájdeme Fabia Arua, no už s mankom 50 sekúnd. Do druhej polovice Top 10 si pomohli viacerí dnešní protagonisti ako O'Connor, Bennett či Sánchez.
Dnešná etapa ukázala, že Sky nie je tím robotov a Pinotovi s Pozzovivom sa ich podarilo rozložiť ešte oveľa skôr ako Astanu. Svojim útokom sa postarali o dramatizáciu etapy. Froome sa ale nenechal zaskočiť, stúpanie zvládol dobre a zjazd ešte lepšie. Ten bol ale osudný pre talentovaného Sosu. Zajtra nás čaká zrejme niečo podobné. Pred cieľom je iba jeden kopec Bannberg (6,9 km; 6,7 %), ale určite sa pôjde rýchlo a z vrcholu bude nasledovať desaťkilometrový zjazd do cieľa.
Vyjadrenie Thibauta Pinota (líder pretekov) |
"Pred rokom som prišiel o dres kvôli štyrom sekundám. Dnes som sa snažil získať ho znova a už ho nechcem pustiť. Náš atak nebol plánovaný dopredu. Videl som viacero dobrých jazdcov skúšať to, tak som šiel aj ja. Toto je môj štýl pretekania. Nevadí, že to úplne nevyšlo, hlavne že vedieme preteky. Myslím si, že takéto podujatia ako Tour of the Alps s krátkymi a ťažkými etapami sú najlepšie pre tú správnu cyklistickú show. Dnes sa to znova potvrdilo." |
Výsledky | ||||||||
1. | O'CONNOR Ben | Dimension Data for Qhubeka | 3:30:05 | 20 | ||||
2. | PINOT Thibaut | Groupama - FDJ | 00:05 | 10 | ||||
3. | POZZOVIVO Domenico | Bahrain Merida Pro Team | 00:05 | 5 | ||||
4. | BENNETT George | Team LottoNL - Jumbo | 00:05 | |||||
5. | SÁNCHEZ Luis Leon | Astana Pro Team | 00:05 | |||||
6. | FROOME Christopher | Team Sky | 00:05 | |||||
7. | ARU Fabio | UAE Team Emirates | 00:05 | |||||
8. | SENNI Manuel | Bardiani - CSF | 00:05 | |||||
9. | GENIEZ Alexandre | Ag2r La Mondiale | 00:05 | |||||
10. | SCHLEGEL Michal | CCC Sprandi Polkowice | 00:05 |
102. | KOLÁŘ Michael | BORA - hansgrohe | 19:11 |
11. | LOPEZ Miguel Angel | Astana Pro Team | 00:14 | ||
12. | ZOIDL Riccardo | Team Felbermayr - Simplon Wels | 00:57 | ||
13. | VISCONTI Giovanni | Bahrain Merida Pro Team | 01:24 | ||
14. | PADUN Mark | Bahrain Merida Pro Team | 01:24 | ||
15. | BATTAGLIN Enrico | Team LottoNL - Jumbo | 01:24 | ||
16. | CUNEGO Damiano | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 01:24 | ||
17. | BOUWMAN Koen | Team LottoNL - Jumbo | 01:24 | ||
18. | DUPONT Hubert | Ag2r La Mondiale | 01:24 | ||
19. | VILLELLA Davide | Astana Pro Team | 01:24 | ||
20. | CICCONE Giulio | Bardiani - CSF | 01:24 | ||
21. | ZEITS Andrej | Astana Pro Team | 01:24 | ||
22. | KUDUS Merhawi | Dimension Data for Qhubeka | 01:24 | ||
23. | HERMANS Ben | Israel Cycling Academy | 01:24 | ||
24. | LAENGEN Vegard | UAE Team Emirates | 01:24 | ||
25. | MASNADA Fausto | Androni - Sidermec - Bottecchia | 01:24 | ||
26. | BIZKARRA Mikel | Euskadi - Murias | 01:24 | ||
27. | REICHENBACH Sebastien | Groupama - FDJ | 01:24 | ||
28. | RAVASI Edward | UAE Team Emirates | 01:24 | ||
29. | SANTAROMITA Ivan | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 01:24 | ||
30. | CONCI Nicola | Taliansko | 01:24 | ||
31. | BILBAO Pello | Astana Pro Team | 01:24 | ||
32. | MEINTJES Louis | Dimension Data for Qhubeka | 01:24 | ||
33. | HIRT Jan | Astana Pro Team | 01:24 | ||
34. | CARBONI Giovanni | Bardiani - CSF | 01:40 | ||
35. | VLASOV Aleksandr | Gazprom-RusVelo | 01:40 | ||
36. | STALNOV Nikita | Astana Pro Team | 02:20 | ||
37. | PREIDLER Georg | Groupama - FDJ | 03:24 | ||
38. | SOSA Ivan Ramiro | Androni - Sidermec - Bottecchia | 04:09 | ||
39. | ELISSONDE Kenny | Team Sky | 08:00 | ||
40. | FLOREZ Miguel Eduardo | Wilier Triestina - Selle Italia | 11:18 | ||
41. | TURRIN Alex | Wilier Triestina - Selle Italia | 11:18 | ||
42. | RABITSCH Stephan | Team Felbermayr - Simplon Wels | 11:18 | ||
43. | DE LA CRUZ David | Team Sky | 11:18 | ||
44. | BOU Joan | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 11:57 | ||
45. | JAUREGUI Quentin | Ag2r La Mondiale | 11:57 | ||
46. | TXOPERENA Beñat | Euskadi - Murias | 11:57 | ||
47. | EIBEGGER Markus | Team Felbermayr - Simplon Wels | 11:57 | ||
48. | MONACO Alessandro | Taliansko | 11:57 | ||
49. | ANDREETTA Simone | Bardiani - CSF | 11:57 | ||
50. | BISOLTI Alessandro | Androni - Sidermec - Bottecchia | 11:57 | ||
51. | AGNOLI Valerio | Bahrain Merida Pro Team | 11:57 | ||
52. | ITURRIA Mikel | Euskadi - Murias | 11:57 | ||
53. | MORABITO Steve | Groupama - FDJ | 11:57 | ||
54. | PUCCIO Salvatore | Team Sky | 11:57 | ||
55. | AMICI Alberto | Taliansko | 11:57 | ||
56. | ZACCANTI Filippo | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 11:57 | ||
57. | BERHANE Natnael | Dimension Data for Qhubeka | 11:57 | ||
58. | GROSSSCHARTNER Felix | BORA - hansgrohe | 11:57 | ||
59. | LUDVIGSSON Tobias | Groupama - FDJ | 15:08 | ||
60. | RAGGIO Luca | Wilier Triestina - Selle Italia | 15:08 | ||
61. | ZARDINI Edoardo | Wilier Triestina - Selle Italia | 15:08 | ||
62. | ZIMMERMANN Georg | Tirol Cycling Team | 15:08 | ||
63. | VELASCO Simone | Wilier Triestina - Selle Italia | 15:08 | ||
64. | ROTA Lorenzo | Bardiani - CSF | 15:08 | ||
65. | CHÉREL Mickael | Ag2r La Mondiale | 15:08 | ||
66. | FIRSANOV Sergej | Gazprom-RusVelo | 15:08 | ||
67. | DÍAZ José | Israel Cycling Academy | 15:08 | ||
68. | SOBRERO Matteo | Taliansko | 15:08 | ||
69. | EARLE Nathan | Israel Cycling Academy | 15:08 | ||
70. | COVILI Luca | Taliansko | 15:08 | ||
71. | VAN RENSBURG Jacques | Dimension Data for Qhubeka | 15:08 | ||
72. | CONTI Valerio | UAE Team Emirates | 15:08 | ||
73. | HENAO Sebastián | Team Sky | 15:08 | ||
74. | GAVAZZI Francesco | Androni - Sidermec - Bottecchia | 15:08 | ||
75. | FRAPPORTI Marco | Androni - Sidermec - Bottecchia | 15:08 | ||
76. | MONTAGUTI Matteo | Ag2r La Mondiale | 15:08 | ||
77. | PETILLI Simone | UAE Team Emirates | 15:08 | ||
78. | DURAŠEK Kristijan | UAE Team Emirates | 15:08 | ||
79. | LEHNER Daniel | Team Felbermayr - Simplon Wels | 15:08 | ||
80. | NAKANE Hideto | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 17:47 | ||
81. | SCHINNAGEL Johannes | Tirol Cycling Team | 17:47 | ||
82. | BIDARD Francois | Ag2r La Mondiale | 17:47 | ||
83. | ANTUNES Amaro Manuel | CCC Sprandi Polkowice | 17:47 | ||
84. | NIEMIEC Przemyslaw | UAE Team Emirates | 17:47 | ||
85. | BARCELO Fernando | Euskadi - Murias | 17:47 | ||
86. | GEBREMEDHIN Awet | Israel Cycling Academy | 17:47 | ||
87. | TORRES Rodolfo | Androni - Sidermec - Bottecchia | 17:47 | ||
88. | ITO Masakazu | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 17:47 | ||
89. | VENTURINI Clément | Ag2r La Mondiale | 19:11 | ||
90. | PFINGSTEN Christoph | BORA - hansgrohe | 19:11 | ||
91. | TUREK Daniel | Israel Cycling Academy | 19:11 | ||
92. | KUSS Sepp | Team LottoNL - Jumbo | 19:11 | ||
93. | DEIGNAN Philip | Team Sky | 19:11 | ||
94. | KRIZEK Matthias | Team Felbermayr - Simplon Wels | 19:11 | ||
95. | ROSA Diego | Team Sky | 19:11 | ||
96. | MOSCA Jacopo | Wilier Triestina - Selle Italia | 19:11 | ||
97. | WANG Meiyin | Bahrain Merida Pro Team | 19:11 | ||
98. | OLIVIER Daan | Team LottoNL - Jumbo | 19:11 | ||
99. | BERNARDINETTI Marco | Taliansko | 19:11 | ||
100. | FORTIN Filippo | Team Felbermayr - Simplon Wels | 19:11 | ||
101. | PICCOT Michel | Taliansko | 19:11 | ||
102. | KOLÁŘ Michael | BORA - hansgrohe | 19:11 | ||
103. | ANTON Igor | Dimension Data for Qhubeka | 19:11 | ||
104. | SCHWARZMANN Michael | BORA - hansgrohe | 19:11 | ||
105. | ARSLANOV Ildar | Gazprom-RusVelo | 19:11 | ||
106. | BAGIOLI Nicola | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 19:11 | ||
107. | SCHLEMMER Lukas | Team Felbermayr - Simplon Wels | 19:11 | ||
108. | CHERKASOV Nicolay | Gazprom-RusVelo | 19:11 | ||
109. | FRIEDRICH Marco | Tirol Cycling Team | 19:11 | ||
110. | VAN HOECKE Gijs | Team LottoNL - Jumbo | 19:11 | ||
111. | KOBERNJAK Jevgenij | Gazprom-RusVelo | 19:11 | ||
112. | EENKHOORN Pascal | Team LottoNL - Jumbo | 19:11 | ||
113. | ORSINI Umberto | Bardiani - CSF | 19:11 | ||
114. | NIV Guy | Israel Cycling Academy | 19:11 | ||
115. | ADAMIETZ Johannes | Tirol Cycling Team | 19:11 | ||
116. | WILDAUER Markus | Tirol Cycling Team | 19:11 | ||
117. | PLUCINSKI Leszek | CCC Sprandi Polkowice | 19:11 | ||
118. | KOCH Jonas | CCC Sprandi Polkowice | 19:11 | ||
119. | TACIAK Mateusz | CCC Sprandi Polkowice | 19:11 | ||
120. | STOSZ Patryk | CCC Sprandi Polkowice | 19:11 | ||
121. | SISR František | CCC Sprandi Polkowice | 19:11 | ||
122. | RODRIGUEZ Oscar | Euskadi - Murias | 19:11 | ||
123. | BALLERINI Davide | Androni - Sidermec - Bottecchia | 19:11 | ||
124. | GOLDSTEIN Omer | Israel Cycling Academy | 19:11 | ||
125. | UDONDO Gotzon | Euskadi - Murias | 19:11 | ||
126. | GONZALEZ Aitor | Euskadi - Murias | 19:11 | ||
127. | MORTON Lachlan | Dimension Data for Qhubeka | 19:11 | ||
DNS | ROY Jérémy | Groupama - FDJ | neštart. | ||
DNF | BONNET William | Groupama - FDJ | odstúpil | ||
DNF | BRKIC Benjamin | Tirol Cycling Team | odstúpil | ||
DNF | BUSATO Matteo | Wilier Triestina - Selle Italia | odstúpil | ||
DNF | KNAPP Daniel | Tirol Cycling Team | odstúpil | ||
DNF | SARAMOTINS Aleksejs | BORA - hansgrohe | odstúpil | ||
DNF | STERBINI Simone | Bardiani - CSF | odstúpil |
Priebežné poradie pretekov po etape | ||||||||
1. | PINOT Thibaut | Groupama - FDJ | 10:52:19 | 5 | ||||
2. | POZZOVIVO Domenico | Bahrain Merida Pro Team | 00:15 | |||||
3. | LOPEZ Miguel Angel | Astana Pro Team | 00:15 | |||||
4. | FROOME Christopher | Team Sky | 00:16 | |||||
5. | ARU Fabio | UAE Team Emirates | 00:50 | |||||
6. | BENNETT George | Team LottoNL - Jumbo | 01:21 | |||||
7. | SÁNCHEZ Luis Leon | Astana Pro Team | 01:27 | |||||
8. | O'CONNOR Ben | Dimension Data for Qhubeka | 01:36 | |||||
9. | CICCONE Giulio | Bardiani - CSF | 01:45 | |||||
10. | HIRT Jan | Astana Pro Team | 01:55 |
126. | KOLÁŘ Michael | BORA - hansgrohe | 56:40 |
11. | SCHLEGEL Michal | CCC Sprandi Polkowice | 01:58 | ||
12. | HERMANS Ben | Israel Cycling Academy | 02:02 | ||
13. | BILBAO Pello | Astana Pro Team | 02:36 | ||
14. | GENIEZ Alexandre | Ag2r La Mondiale | 02:40 | ||
15. | ZEITS Andrej | Astana Pro Team | 02:42 | ||
16. | ZOIDL Riccardo | Team Felbermayr - Simplon Wels | 02:46 | ||
17. | PADUN Mark | Bahrain Merida Pro Team | 02:54 | ||
18. | BOUWMAN Koen | Team LottoNL - Jumbo | 03:31 | ||
19. | RAVASI Edward | UAE Team Emirates | 03:57 | ||
20. | MASNADA Fausto | Androni - Sidermec - Bottecchia | 04:00 | ||
21. | SOSA Ivan Ramiro | Androni - Sidermec - Bottecchia | 04:04 | ||
22. | VILLELLA Davide | Astana Pro Team | 04:17 | ||
23. | MEINTJES Louis | Dimension Data for Qhubeka | 04:30 | ||
24. | CONCI Nicola | Taliansko | 04:34 | ||
25. | CUNEGO Damiano | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 05:21 | ||
26. | SANTAROMITA Ivan | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 05:33 | ||
27. | BIZKARRA Mikel | Euskadi - Murias | 05:36 | ||
28. | REICHENBACH Sebastien | Groupama - FDJ | 07:00 | ||
29. | DUPONT Hubert | Ag2r La Mondiale | 07:23 | ||
30. | CARBONI Giovanni | Bardiani - CSF | 07:33 | ||
31. | KUDUS Merhawi | Dimension Data for Qhubeka | 07:52 | ||
32. | SENNI Manuel | Bardiani - CSF | 08:43 | ||
33. | PREIDLER Georg | Groupama - FDJ | 08:58 | ||
34. | ELISSONDE Kenny | Team Sky | 10:20 | ||
35. | BATTAGLIN Enrico | Team LottoNL - Jumbo | 12:07 | ||
36. | LAENGEN Vegard | UAE Team Emirates | 13:50 | ||
37. | VLASOV Aleksandr | Gazprom-RusVelo | 13:58 | ||
38. | VISCONTI Giovanni | Bahrain Merida Pro Team | 14:13 | ||
39. | DE LA CRUZ David | Team Sky | 17:11 | ||
40. | BISOLTI Alessandro | Androni - Sidermec - Bottecchia | 17:16 | ||
41. | ITURRIA Mikel | Euskadi - Murias | 17:43 | ||
42. | GROSSSCHARTNER Felix | BORA - hansgrohe | 18:39 | ||
43. | MONTAGUTI Matteo | Ag2r La Mondiale | 19:07 | ||
44. | STALNOV Nikita | Astana Pro Team | 20:26 | ||
45. | ANTUNES Amaro Manuel | CCC Sprandi Polkowice | 20:27 | ||
46. | AMICI Alberto | Taliansko | 20:35 | ||
47. | ANDREETTA Simone | Bardiani - CSF | 20:49 | ||
48. | EARLE Nathan | Israel Cycling Academy | 20:56 | ||
49. | TURRIN Alex | Wilier Triestina - Selle Italia | 21:09 | ||
50. | HENAO Sebastián | Team Sky | 21:25 | ||
51. | BOU Joan | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 22:53 | ||
52. | AGNOLI Valerio | Bahrain Merida Pro Team | 22:59 | ||
53. | ROTA Lorenzo | Bardiani - CSF | 23:07 | ||
54. | TORRES Rodolfo | Androni - Sidermec - Bottecchia | 23:31 | ||
55. | PETILLI Simone | UAE Team Emirates | 23:31 | ||
56. | BIDARD Francois | Ag2r La Mondiale | 23:35 | ||
57. | ZARDINI Edoardo | Wilier Triestina - Selle Italia | 23:49 | ||
58. | MORABITO Steve | Groupama - FDJ | 24:49 | ||
59. | RAGGIO Luca | Wilier Triestina - Selle Italia | 25:11 | ||
60. | ZACCANTI Filippo | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 25:26 | ||
61. | VELASCO Simone | Wilier Triestina - Selle Italia | 26:08 | ||
62. | CONTI Valerio | UAE Team Emirates | 26:36 | ||
63. | JAUREGUI Quentin | Ag2r La Mondiale | 26:45 | ||
64. | RABITSCH Stephan | Team Felbermayr - Simplon Wels | 27:13 | ||
65. | DURAŠEK Kristijan | UAE Team Emirates | 28:40 | ||
66. | TXOPERENA Beñat | Euskadi - Murias | 28:54 | ||
67. | GAVAZZI Francesco | Androni - Sidermec - Bottecchia | 29:05 | ||
68. | VAN RENSBURG Jacques | Dimension Data for Qhubeka | 29:16 | ||
69. | LEHNER Daniel | Team Felbermayr - Simplon Wels | 29:36 | ||
70. | FLOREZ Miguel Eduardo | Wilier Triestina - Selle Italia | 29:49 | ||
71. | BERHANE Natnael | Dimension Data for Qhubeka | 29:53 | ||
72. | CHÉREL Mickael | Ag2r La Mondiale | 30:52 | ||
73. | ZIMMERMANN Georg | Tirol Cycling Team | 31:53 | ||
74. | FIRSANOV Sergej | Gazprom-RusVelo | 32:01 | ||
75. | COVILI Luca | Taliansko | 32:52 | ||
76. | EIBEGGER Markus | Team Felbermayr - Simplon Wels | 33:00 | ||
77. | ROSA Diego | Team Sky | 33:04 | ||
78. | LUDVIGSSON Tobias | Groupama - FDJ | 33:27 | ||
79. | PFINGSTEN Christoph | BORA - hansgrohe | 33:54 | ||
80. | FRAPPORTI Marco | Androni - Sidermec - Bottecchia | 34:12 | ||
81. | DEIGNAN Philip | Team Sky | 34:29 | ||
82. | NAKANE Hideto | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 34:56 | ||
83. | KRIZEK Matthias | Team Felbermayr - Simplon Wels | 35:07 | ||
84. | DÍAZ José | Israel Cycling Academy | 35:11 | ||
85. | SOBRERO Matteo | Taliansko | 35:24 | ||
86. | NIEMIEC Przemyslaw | UAE Team Emirates | 36:23 | ||
87. | PUCCIO Salvatore | Team Sky | 36:33 | ||
88. | CHERKASOV Nicolay | Gazprom-RusVelo | 36:40 | ||
89. | MONACO Alessandro | Taliansko | 36:49 | ||
90. | NIV Guy | Israel Cycling Academy | 37:13 | ||
91. | BALLERINI Davide | Androni - Sidermec - Bottecchia | 37:23 | ||
92. | GEBREMEDHIN Awet | Israel Cycling Academy | 37:54 | ||
93. | ARSLANOV Ildar | Gazprom-RusVelo | 39:08 | ||
94. | ITO Masakazu | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 39:37 | ||
95. | MORTON Lachlan | Dimension Data for Qhubeka | 39:38 | ||
96. | TUREK Daniel | Israel Cycling Academy | 39:58 | ||
97. | OLIVIER Daan | Team LottoNL - Jumbo | 39:58 | ||
98. | ADAMIETZ Johannes | Tirol Cycling Team | 40:44 | ||
99. | VENTURINI Clément | Ag2r La Mondiale | 41:13 | ||
100. | KUSS Sepp | Team LottoNL - Jumbo | 41:15 | ||
101. | VAN HOECKE Gijs | Team LottoNL - Jumbo | 41:15 | ||
102. | BAGIOLI Nicola | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 41:25 | ||
103. | ORSINI Umberto | Bardiani - CSF | 41:25 | ||
104. | KOCH Jonas | CCC Sprandi Polkowice | 41:25 | ||
105. | SISR František | CCC Sprandi Polkowice | 41:25 | ||
106. | PLUCINSKI Leszek | CCC Sprandi Polkowice | 41:58 | ||
107. | PICCOT Michel | Taliansko | 42:32 | ||
108. | SCHLEMMER Lukas | Team Felbermayr - Simplon Wels | 43:47 | ||
109. | BERNARDINETTI Marco | Taliansko | 44:17 | ||
110. | SCHINNAGEL Johannes | Tirol Cycling Team | 44:36 | ||
111. | MOSCA Jacopo | Wilier Triestina - Selle Italia | 44:44 | ||
112. | GONZALEZ Aitor | Euskadi - Murias | 45:27 | ||
113. | WANG Meiyin | Bahrain Merida Pro Team | 46:00 | ||
114. | EENKHOORN Pascal | Team LottoNL - Jumbo | 46:00 | ||
115. | BARCELO Fernando | Euskadi - Murias | 46:03 | ||
116. | FORTIN Filippo | Team Felbermayr - Simplon Wels | 47:14 | ||
117. | KOBERNJAK Jevgenij | Gazprom-RusVelo | 47:25 | ||
118. | ANTON Igor | Dimension Data for Qhubeka | 47:25 | ||
119. | WILDAUER Markus | Tirol Cycling Team | 47:25 | ||
120. | RODRIGUEZ Oscar | Euskadi - Murias | 47:47 | ||
121. | TACIAK Mateusz | CCC Sprandi Polkowice | 47:47 | ||
122. | SCHWARZMANN Michael | BORA - hansgrohe | 48:20 | ||
123. | UDONDO Gotzon | Euskadi - Murias | 48:41 | ||
124. | STOSZ Patryk | CCC Sprandi Polkowice | 49:17 | ||
125. | FRIEDRICH Marco | Tirol Cycling Team | 56:05 | ||
126. | KOLÁŘ Michael | BORA - hansgrohe | 56:40 | ||
127. | GOLDSTEIN Omer | Israel Cycling Academy | 59:03 |
Video sumár etapy |
Kopce na trase etapy:
48 km - Passo della Mendola: dĺžka 15,2 km; sklon 6,4 %
26 km - Passo Palade: dĺžka 12,9 km; sklon 4,0 %
4. | 19.4. | Chiusa > Lienz | 134 km | LL Sánchez |
profil etapy, 2407 nastúpaných metrov (© tourofthealps.eu) |
Štvrtý deň pretekov Tour of the Alps bol vôbec najkrajtší. Na cyklistov čakalo len 134 kilometrov, no nastúpať museli až 2407 metrov. Deň im tak spríjemňovalo aspoň slnečné počasie, ktoré si mohli užívať hlavne jazdci v pelotóne. Tí odvážlivci, ktorí sa rozhodli dnešný deň stráviť v úniku, si toľko radosti neužili.
Cyklisti vyštartovali z mesta Klausen o jedenástej hodine. Dnešný profil etapy nahrával úniku, ale zmeny sa dali očakávať aj v celkovom poradí. Veď na trati štvrtej etapy sa nachádzali dve náročné stúpania druhej kategórie. Predovšetkým na kopci Bannberg sa čakala nejaká aktivita, keďže jeho vrchol sa nachádzal len desať kilometrov pred páskou.
Začiatok etapy prebiehal v pokojnom duchu. V úvodných kilometroch sme nesledovali žiadne nástupy a ani zvýšenú aktivitu v podaní niektorého z pretekárov. Prvé pokusy o únik prišli až na začiatku stúpania Terento, kedy sa pokúsila utrhnúť pätica cyklistov. Zámer sa im vydaril a asi v polovici kopca sa k ním pridali ďalší traja statoční muži. Vpredu sme tak sledovali osem jazdcov, menovite Huberta Duponta z AG2R, Bena Hermansa z Israel Academy, Mikela Bizkarru z tímu Euskadi - Murias, Davida De La Cruza zo Sky, Kristijana Durašeka z UAE, Marka Paduna z Bahrajn - Merida, Felixa Grosschartnera z Bory a Davida Villellu z Astany. Táto osmička si to rozdala aj o body do vrchárskej súťaže, z ktorých najväčšiu radosť mal Hermans.
Na vrchole stúpania Terento mala vedúca skupina náskok minúty a pol. To sa snažil využiť Louis Meintjes z Dimension Data, ktorý sa odpútal z hlavného balíka dva kilometre pred vrcholom stúpania a v zjazde sa dotiahol do čela. Silná deväťčlenná družina ideálne spolupracovala a postupne sa zväčšoval časový rozostup medzi nimi a pelotónom. V jeho čele sa nachádzali jazdci FDJ, ktorí dovolili úniku vybudovať si vyše dvojminútový náskok na méte 70 km pred cieľom.
Potom francúzsky tím zapol na vyššie obrátky a odstup sa pomaly stenčoval. Jazdci vpredu však neprestávali ťahať za jeden koniec povrazu a aj preto stále dokázali odolávať veľkému tlaku. Situácia na trati sa výrazne nezmenila ani po šprintérskej prémii, ktorú vyhral Hermans z ICA. Ten mal dnes očividne dobré nohy. Ďalšie body si pripísali Grosschartner z Bory a Villella z Astany.
Thibaut Pinot v pelotóne (© Tour of the Alps / Pentaphoto) |
Presne o druhej hodine popoludní pelotón prekročil rakúsku hranicu a definitívne tak opustil Taliansko. Najväčšiu radosť z tejto skutočnosti určite mal Grosschartner, ktorý tak posledných 45 km dnešnej etapy absolvoval na domácej pôde. V pelotóne sa nič nezmenilo, tempo stále diktovali jazdci FDJ. Dobrou správou bolo, že Michael Kolář sa stále nachádzal v hlavnom balíku.
Chlieb sa začal lámať na méte 30 km pred páskou. Deväťčlenný únik v nehodnotenom stúpaní totálne spomalil a keďže sa do čela pelotónu posadil tím Sky bolo len otázkou času, kedy deviati odvážlivci skončia v poli porazených. Ich náskok sa zmenšil na pol minúty. Túto situáciu sa snažili využiť niektorí jazdci z hlavného poľa, najaktívnejší boli George Bennett z LottoNL - Jumbo a Sebastián Henao zo Sky, ktorí sa dotiahli do čela.
Novovzniknuté okolnosti prinútili Bizkarru z Euskadi - Murias a Villellu z Astany rozlúčiť sa so svojimi spolubojovníkmi, s ktorými dnes strávili celý deň v úniku a osamostatnili sa vpredu. Hlavný balík však bol veľmi blízko a hladní jazdci tímu UAE, ktorí dokonca odpárali pár cyklistov FDJ, vedúcemu duu nedopriali ani minimum času na oddych. Vo veľmi technickom zjazde, ktorý nasledoval, sme našťastie pád nevideli, síce Davide Villella nemal od toho ďaleko.
Celodenný únik bol definitívne zlikvidovaný ešte pred nájazdom na kopec Bannberg. Potom sa začalo pretekať, pár cyklistov sa pokúsilo odpútať z dosť okliešteného hlavného balíka, ale úspešný útok predviedol iba Nicola Conci z tímu Talianska. Lídrov jeho atak nezaujímal, čo chcel využiť Fabio Aru. Ten využil obetavosť svojich kolegov a skoro okamžite po začatí stúpania zvýšil frekvenciu pedálovania a 15 km pred cieľom sa dotiahol na vedúceho Conciho. Vpredu tak bola silná trojčlenná skupina, krok s Talianmi udržal aj Pello Bilbao z Astany.
Fabio Aru pri svojom ataku (© Courtesy UAE Team Emirates / SprintCycling) |
Presne v polovici stúpania Bannberg prišiel očakávaný útok Chrisa Frooma (Sky), na ktorý okamžite odpovedal nielen Pinot (FDJ), ale aj Domenico Pozzovivo (Bahrajin) a Miguel López (Astana). Najviac síl mal očividne Kolumbijčan v službách kazašského celku, ktorý niekoľkokrát skúšal nastúpiť, no jeho sokovia ho ďaleko nepustili. Svoje zbrane ukazoval aj Froome, ale vedúci Francúz sa nenechal nachytať na hruškách. Záverečný kopec tak veľkú zápletku nerozlúštil. Všetci najvážnejší adepti na celkové víťazstvo zostali pri sebe.
O víťazovi štvrtej etapy tak mohol rozhodnúť zjazd. Pinot sa za posledné roky v tejto činnosti zlepšil, čo dlho dokazoval aj dnes. Najskôr sa mu snažil ujsť Froome, potom Luis León Sánchez z Astany a nakoniec aj Pozzovivo, ale priebežne vedúci muž dokázal zakaždým odpovedať. Všetko tak nasvedčovalo tomu, že dnes uvidíme šprint o triumf, no Astana tam mala popri osamotených súperoch stále neuveriteľných päť ľudí, a tak museli niečo vymyslieť. Tritisíc metrov pred páskou ukázal svoje veľké skúsenosti Sánchez. Ten najväčších favoritov nezaujímal a keďže nikto ďalší jeho nástup nezachytil, bolo rozhodnuté. Zo skupiny favoritov sa odpútal aj George Bennett (LottoNL), no nedocvakol si ho.
Luis León Sánchez opäť raz dokázal, že ešte s ním treba počítať. Skúseností má na rozdávanie a na Tour of the Alps si pribalil okrem tradičnej bojovnosti aj fantastickú formu. Po výborných výkonoch v prvých troch dejstvách sa konečne dočkal aj víťazstva. Pre 34-ročného Španiela v službách Astany bol dnešný triumf už 37. v jeho bohatej kariére a druhý v aktuálnej sezóne. Naposledy na debnu vyskočil 10. februára. Druhý dnes skončil George Bennett a tretí Koen Bouwman (tiež z LottoNL). Ten vyhral špurt skupiny asi pätnástich ľudí.
Triumf Luisa Leona Sancheza venovaný tam hore (© Tour of the Alps / Pentaphoto) |
V celkovom poradí sa vôbec nič nezmenilo. Priebežné prvé miesto si udržal Thibault Pinot, ktorý nakoniec ustál všetky nebezpečné situácie a aj dva technické zjazdy. Náskok Francúza aj po dnešnom dni zostal nezmenený, na Domenica Pozzoviva a Miguel Ángel Lópeza má k dobru 15 sekúnd, na Chrisa Frooma 16. Celkovo z prvej desiatky dnes nikto nestratil, všetci prišli do cieľa v rovnakom čase.
Dnešná etapa nám ukázala agresívnu taktiku v podaní prenasledovateľov. Sky aj UAE rozpútali v poslednom stúpaní doslova peklo a odhalili tak najväčšie slabiny tímu FDJ. Veď Pinot v záverečnom stúpaní už musel bojovať sám za seba a chytať si všetky nástupy. Veľmi potešujúcou správou pred zajtrajšou etapou, ktorá bude o dosť náročnejšia ako tá dnešná, je, že sme počas štvrtého dňa Tour of the Alps nesledovali žiadne veľké pády.
Výsledky | ||||||||
1. | SÁNCHEZ Luis Leon | Astana Pro Team | 3:19:59 | 20 | ||||
2. | BENNETT George | Team LottoNL - Jumbo | 00:06 | 10 | ||||
3. | BOUWMAN Koen | Team LottoNL - Jumbo | 00:11 | 5 | ||||
4. | PINOT Thibaut | Groupama - FDJ | 00:11 | |||||
5. | ARU Fabio | UAE Team Emirates | 00:11 | |||||
6. | POZZOVIVO Domenico | Bahrain Merida Pro Team | 00:11 | |||||
7. | CONCI Nicola | Taliansko | 00:11 | |||||
8. | LOPEZ Miguel Angel | Astana Pro Team | 00:11 | |||||
9. | BILBAO Pello | Astana Pro Team | 00:11 | |||||
10. | FROOME Christopher | Team Sky | 00:11 |
DNF | KOLÁŘ Michael | BORA - hansgrohe | odstúpil |
11. | CICCONE Giulio | Bardiani - CSF | 00:11 | ||
12. | ZEITS Andrej | Astana Pro Team | 00:11 | ||
13. | HIRT Jan | Astana Pro Team | 00:11 | ||
14. | O'CONNOR Ben | Dimension Data for Qhubeka | 00:11 | ||
15. | VISCONTI Giovanni | Bahrain Merida Pro Team | 00:50 | ||
16. | PADUN Mark | Bahrain Merida Pro Team | 00:50 | ||
17. | EIBEGGER Markus | Team Felbermayr - Simplon Wels | 00:50 | ||
18. | KUDUS Merhawi | Dimension Data for Qhubeka | 00:50 | ||
19. | SCHLEGEL Michal | CCC Sprandi Polkowice | 00:50 | ||
20. | FIRSANOV Sergej | Gazprom-RusVelo | 00:50 | ||
21. | BIZKARRA Mikel | Euskadi - Murias | 00:50 | ||
22. | MASNADA Fausto | Androni - Sidermec - Bottecchia | 00:50 | ||
23. | SANTAROMITA Ivan | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 00:50 | ||
24. | DEIGNAN Philip | Team Sky | 00:50 | ||
25. | BALLERINI Davide | Androni - Sidermec - Bottecchia | 01:18 | ||
26. | HERMANS Ben | Israel Cycling Academy | 01:18 | ||
27. | TURRIN Alex | Wilier Triestina - Selle Italia | 01:18 | ||
28. | ZOIDL Riccardo | Team Felbermayr - Simplon Wels | 01:18 | ||
29. | ELISSONDE Kenny | Team Sky | 01:18 | ||
30. | CUNEGO Damiano | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 02:35 | ||
31. | TORRES Rodolfo | Androni - Sidermec - Bottecchia | 02:35 | ||
32. | HENAO Sebastián | Team Sky | 02:35 | ||
33. | VLASOV Aleksandr | Gazprom-RusVelo | 03:02 | ||
34. | MEINTJES Louis | Dimension Data for Qhubeka | 03:02 | ||
35. | FLOREZ Miguel Eduardo | Wilier Triestina - Selle Italia | 03:02 | ||
36. | MONTAGUTI Matteo | Ag2r La Mondiale | 03:02 | ||
37. | BISOLTI Alessandro | Androni - Sidermec - Bottecchia | 03:02 | ||
38. | ITURRIA Mikel | Euskadi - Murias | 03:02 | ||
39. | RAGGIO Luca | Wilier Triestina - Selle Italia | 03:02 | ||
40. | STALNOV Nikita | Astana Pro Team | 03:06 | ||
41. | REICHENBACH Sebastien | Groupama - FDJ | 04:46 | ||
42. | ROSA Diego | Team Sky | 05:05 | ||
43. | GROSSSCHARTNER Felix | BORA - hansgrohe | 05:05 | ||
44. | ARSLANOV Ildar | Gazprom-RusVelo | 05:55 | ||
45. | VILLELLA Davide | Astana Pro Team | 05:55 | ||
46. | DUPONT Hubert | Ag2r La Mondiale | 08:09 | ||
47. | DE LA CRUZ David | Team Sky | 08:59 | ||
48. | RAVASI Edward | UAE Team Emirates | 09:10 | ||
49. | LAENGEN Vegard | UAE Team Emirates | 09:10 | ||
50. | CARBONI Giovanni | Bardiani - CSF | 09:23 | ||
51. | ANTON Igor | Dimension Data for Qhubeka | 09:23 | ||
52. | BAGIOLI Nicola | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 09:23 | ||
53. | COVILI Luca | Taliansko | 09:44 | ||
54. | MOSCA Jacopo | Wilier Triestina - Selle Italia | 11:55 | ||
55. | GAVAZZI Francesco | Androni - Sidermec - Bottecchia | 11:55 | ||
56. | NIEMIEC Przemyslaw | UAE Team Emirates | 11:55 | ||
57. | KOBERNJAK Jevgenij | Gazprom-RusVelo | 11:55 | ||
58. | FRAPPORTI Marco | Androni - Sidermec - Bottecchia | 11:55 | ||
59. | CONTI Valerio | UAE Team Emirates | 11:55 | ||
60. | AGNOLI Valerio | Bahrain Merida Pro Team | 11:55 | ||
61. | FORTIN Filippo | Team Felbermayr - Simplon Wels | 11:55 | ||
62. | DÍAZ José | Israel Cycling Academy | 11:55 | ||
63. | ROTA Lorenzo | Bardiani - CSF | 11:55 | ||
64. | BARCELO Fernando | Euskadi - Murias | 11:55 | ||
65. | VELASCO Simone | Wilier Triestina - Selle Italia | 11:55 | ||
66. | SENNI Manuel | Bardiani - CSF | 11:55 | ||
67. | DURAŠEK Kristijan | UAE Team Emirates | 11:55 | ||
68. | VAN HOECKE Gijs | Team LottoNL - Jumbo | 11:55 | ||
69. | PREIDLER Georg | Groupama - FDJ | 11:55 | ||
70. | KRIZEK Matthias | Team Felbermayr - Simplon Wels | 11:55 | ||
71. | TUREK Daniel | Israel Cycling Academy | 11:55 | ||
72. | ZIMMERMANN Georg | Tirol Cycling Team | 11:55 | ||
73. | LUDVIGSSON Tobias | Groupama - FDJ | 11:55 | ||
74. | AMICI Alberto | Taliansko | 11:55 | ||
75. | PICCOT Michel | Taliansko | 11:55 | ||
76. | NAKANE Hideto | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 11:55 | ||
77. | BERNARDINETTI Marco | Taliansko | 11:55 | ||
78. | SCHLEMMER Lukas | Team Felbermayr - Simplon Wels | 11:55 | ||
79. | SCHINNAGEL Johannes | Tirol Cycling Team | 11:55 | ||
80. | BATTAGLIN Enrico | Team LottoNL - Jumbo | 11:55 | ||
81. | KOCH Jonas | CCC Sprandi Polkowice | 11:55 | ||
82. | PETILLI Simone | UAE Team Emirates | 11:55 | ||
83. | PUCCIO Salvatore | Team Sky | 11:55 | ||
84. | EENKHOORN Pascal | Team LottoNL - Jumbo | 11:55 | ||
85. | PFINGSTEN Christoph | BORA - hansgrohe | 11:55 | ||
86. | BOU Joan | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 11:55 | ||
87. | LEHNER Daniel | Team Felbermayr - Simplon Wels | 11:55 | ||
88. | EARLE Nathan | Israel Cycling Academy | 11:55 | ||
89. | RABITSCH Stephan | Team Felbermayr - Simplon Wels | 11:55 | ||
90. | ANTUNES Amaro Manuel | CCC Sprandi Polkowice | 11:55 | ||
91. | OLIVIER Daan | Team LottoNL - Jumbo | 11:55 | ||
92. | ANDREETTA Simone | Bardiani - CSF | 11:55 | ||
93. | ZARDINI Edoardo | Wilier Triestina - Selle Italia | 11:55 | ||
94. | BERHANE Natnael | Dimension Data for Qhubeka | 11:55 | ||
95. | GOLDSTEIN Omer | Israel Cycling Academy | 11:55 | ||
96. | STOSZ Patryk | CCC Sprandi Polkowice | 11:55 | ||
97. | RODRIGUEZ Oscar | Euskadi - Murias | 11:55 | ||
98. | CHERKASOV Nicolay | Gazprom-RusVelo | 11:55 | ||
99. | TXOPERENA Beñat | Euskadi - Murias | 11:55 | ||
100. | SOBRERO Matteo | Taliansko | 11:55 | ||
101. | ZACCANTI Filippo | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 11:55 | ||
102. | NIV Guy | Israel Cycling Academy | 11:55 | ||
103. | MONACO Alessandro | Taliansko | 11:55 | ||
104. | VENTURINI Clément | Ag2r La Mondiale | 11:55 | ||
105. | GENIEZ Alexandre | Ag2r La Mondiale | 11:55 | ||
106. | MORABITO Steve | Groupama - FDJ | 11:55 | ||
107. | CHÉREL Mickael | Ag2r La Mondiale | 11:55 | ||
108. | TACIAK Mateusz | CCC Sprandi Polkowice | 11:55 | ||
109. | PLUCINSKI Leszek | CCC Sprandi Polkowice | 11:55 | ||
110. | SOSA Ivan Ramiro | Androni - Sidermec - Bottecchia | 11:55 | ||
111. | BIDARD Francois | Ag2r La Mondiale | 11:55 | ||
112. | ITO Masakazu | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 11:55 | ||
113. | JAUREGUI Quentin | Ag2r La Mondiale | 11:55 | ||
114. | SISR František | CCC Sprandi Polkowice | 11:55 | ||
115. | GONZALEZ Aitor | Euskadi - Murias | 11:55 | ||
116. | MORTON Lachlan | Dimension Data for Qhubeka | 12:04 | ||
117. | ADAMIETZ Johannes | Tirol Cycling Team | 19:59 | ||
118. | WILDAUER Markus | Tirol Cycling Team | 22:49 | ||
119. | FRIEDRICH Marco | Tirol Cycling Team | 22:49 | ||
120. | WANG Meiyin | Bahrain Merida Pro Team | 22:49 | ||
121. | GEBREMEDHIN Awet | Israel Cycling Academy | 22:49 | ||
DNS | VAN RENSBURG Jacques | Dimension Data for Qhubeka | neštart. | ||
DNF | KOLÁŘ Michael | BORA - hansgrohe | odstúpil | ||
DNF | KUSS Sepp | Team LottoNL - Jumbo | odstúpil | ||
DNF | ORSINI Umberto | Bardiani - CSF | odstúpil | ||
DNF | SCHWARZMANN Michael | BORA - hansgrohe | odstúpil | ||
DNF | UDONDO Gotzon | Euskadi - Murias | odstúpil |
Priebežné poradie pretekov po etape | ||||||||
1. | PINOT Thibaut | Groupama - FDJ | 14:12:29 | 5 | ||||
2. | POZZOVIVO Domenico | Bahrain Merida Pro Team | 00:15 | |||||
3. | LOPEZ Miguel Angel | Astana Pro Team | 00:15 | |||||
4. | FROOME Christopher | Team Sky | 00:16 | |||||
5. | ARU Fabio | UAE Team Emirates | 00:50 | |||||
6. | SÁNCHEZ Luis Leon | Astana Pro Team | 01:06 | |||||
7. | BENNETT George | Team LottoNL - Jumbo | 01:10 | |||||
8. | O'CONNOR Ben | Dimension Data for Qhubeka | 01:36 | |||||
9. | CICCONE Giulio | Bardiani - CSF | 01:45 | |||||
10. | HIRT Jan | Astana Pro Team | 01:55 |
11. | BILBAO Pello | Astana Pro Team | 02:36 | ||
12. | SCHLEGEL Michal | CCC Sprandi Polkowice | 02:37 | ||
13. | ZEITS Andrej | Astana Pro Team | 02:42 | ||
14. | HERMANS Ben | Israel Cycling Academy | 03:09 | ||
15. | BOUWMAN Koen | Team LottoNL - Jumbo | 03:27 | ||
16. | PADUN Mark | Bahrain Merida Pro Team | 03:33 | ||
17. | ZOIDL Riccardo | Team Felbermayr - Simplon Wels | 03:53 | ||
18. | CONCI Nicola | Taliansko | 04:34 | ||
19. | MASNADA Fausto | Androni - Sidermec - Bottecchia | 04:39 | ||
20. | SANTAROMITA Ivan | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 06:12 | ||
21. | BIZKARRA Mikel | Euskadi - Murias | 06:15 | ||
22. | MEINTJES Louis | Dimension Data for Qhubeka | 07:21 | ||
23. | CUNEGO Damiano | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 07:45 | ||
24. | KUDUS Merhawi | Dimension Data for Qhubeka | 08:31 | ||
25. | VILLELLA Davide | Astana Pro Team | 10:01 | ||
26. | ELISSONDE Kenny | Team Sky | 11:27 | ||
27. | REICHENBACH Sebastien | Groupama - FDJ | 11:35 | ||
28. | RAVASI Edward | UAE Team Emirates | 12:56 | ||
29. | GENIEZ Alexandre | Ag2r La Mondiale | 14:24 | ||
30. | VISCONTI Giovanni | Bahrain Merida Pro Team | 14:52 | ||
31. | DUPONT Hubert | Ag2r La Mondiale | 15:21 | ||
32. | SOSA Ivan Ramiro | Androni - Sidermec - Bottecchia | 15:48 | ||
33. | CARBONI Giovanni | Bardiani - CSF | 16:45 | ||
34. | VLASOV Aleksandr | Gazprom-RusVelo | 16:49 | ||
35. | BISOLTI Alessandro | Androni - Sidermec - Bottecchia | 20:07 | ||
36. | SENNI Manuel | Bardiani - CSF | 20:27 | ||
37. | ITURRIA Mikel | Euskadi - Murias | 20:34 | ||
38. | PREIDLER Georg | Groupama - FDJ | 20:42 | ||
39. | MONTAGUTI Matteo | Ag2r La Mondiale | 21:58 | ||
40. | TURRIN Alex | Wilier Triestina - Selle Italia | 22:16 | ||
41. | LAENGEN Vegard | UAE Team Emirates | 22:49 | ||
42. | STALNOV Nikita | Astana Pro Team | 23:21 | ||
43. | GROSSSCHARTNER Felix | BORA - hansgrohe | 23:33 | ||
44. | HENAO Sebastián | Team Sky | 23:49 | ||
45. | BATTAGLIN Enrico | Team LottoNL - Jumbo | 23:51 | ||
46. | TORRES Rodolfo | Androni - Sidermec - Bottecchia | 25:55 | ||
47. | DE LA CRUZ David | Team Sky | 25:59 | ||
48. | RAGGIO Luca | Wilier Triestina - Selle Italia | 28:02 | ||
49. | ANTUNES Amaro Manuel | CCC Sprandi Polkowice | 32:11 | ||
50. | AMICI Alberto | Taliansko | 32:19 | ||
51. | ANDREETTA Simone | Bardiani - CSF | 32:33 | ||
52. | FIRSANOV Sergej | Gazprom-RusVelo | 32:40 | ||
53. | EARLE Nathan | Israel Cycling Academy | 32:40 | ||
54. | FLOREZ Miguel Eduardo | Wilier Triestina - Selle Italia | 32:40 | ||
55. | EIBEGGER Markus | Team Felbermayr - Simplon Wels | 33:39 | ||
56. | BOU Joan | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 34:37 | ||
57. | AGNOLI Valerio | Bahrain Merida Pro Team | 34:43 | ||
58. | ROTA Lorenzo | Bardiani - CSF | 34:51 | ||
59. | DEIGNAN Philip | Team Sky | 35:08 | ||
60. | PETILLI Simone | UAE Team Emirates | 35:15 | ||
61. | BIDARD Francois | Ag2r La Mondiale | 35:19 | ||
62. | ZARDINI Edoardo | Wilier Triestina - Selle Italia | 35:33 | ||
63. | MORABITO Steve | Groupama - FDJ | 36:33 | ||
64. | ZACCANTI Filippo | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 37:10 | ||
65. | VELASCO Simone | Wilier Triestina - Selle Italia | 37:52 | ||
66. | ROSA Diego | Team Sky | 37:58 | ||
67. | CONTI Valerio | UAE Team Emirates | 38:20 | ||
68. | JAUREGUI Quentin | Ag2r La Mondiale | 38:29 | ||
69. | BALLERINI Davide | Androni - Sidermec - Bottecchia | 38:30 | ||
70. | RABITSCH Stephan | Team Felbermayr - Simplon Wels | 38:57 | ||
71. | DURAŠEK Kristijan | UAE Team Emirates | 40:24 | ||
72. | TXOPERENA Beñat | Euskadi - Murias | 40:38 | ||
73. | GAVAZZI Francesco | Androni - Sidermec - Bottecchia | 40:49 | ||
74. | LEHNER Daniel | Team Felbermayr - Simplon Wels | 41:20 | ||
75. | BERHANE Natnael | Dimension Data for Qhubeka | 41:37 | ||
76. | COVILI Luca | Taliansko | 42:25 | ||
77. | CHÉREL Mickael | Ag2r La Mondiale | 42:36 | ||
78. | ZIMMERMANN Georg | Tirol Cycling Team | 43:37 | ||
79. | ARSLANOV Ildar | Gazprom-RusVelo | 44:52 | ||
80. | LUDVIGSSON Tobias | Groupama - FDJ | 45:11 | ||
81. | PFINGSTEN Christoph | BORA - hansgrohe | 45:38 | ||
82. | FRAPPORTI Marco | Androni - Sidermec - Bottecchia | 45:56 | ||
83. | NAKANE Hideto | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 46:40 | ||
84. | KRIZEK Matthias | Team Felbermayr - Simplon Wels | 46:51 | ||
85. | DÍAZ José | Israel Cycling Academy | 46:55 | ||
86. | SOBRERO Matteo | Taliansko | 47:08 | ||
87. | NIEMIEC Przemyslaw | UAE Team Emirates | 48:07 | ||
88. | PUCCIO Salvatore | Team Sky | 48:17 | ||
89. | CHERKASOV Nicolay | Gazprom-RusVelo | 48:24 | ||
90. | MONACO Alessandro | Taliansko | 48:33 | ||
91. | NIV Guy | Israel Cycling Academy | 48:57 | ||
92. | BAGIOLI Nicola | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 50:37 | ||
93. | ITO Masakazu | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 51:21 | ||
94. | MORTON Lachlan | Dimension Data for Qhubeka | 51:31 | ||
95. | TUREK Daniel | Israel Cycling Academy | 51:42 | ||
96. | OLIVIER Daan | Team LottoNL - Jumbo | 51:42 | ||
97. | VENTURINI Clément | Ag2r La Mondiale | 52:57 | ||
98. | VAN HOECKE Gijs | Team LottoNL - Jumbo | 52:59 | ||
99. | KOCH Jonas | CCC Sprandi Polkowice | 53:09 | ||
100. | SISR František | CCC Sprandi Polkowice | 53:09 | ||
101. | PLUCINSKI Leszek | CCC Sprandi Polkowice | 53:42 | ||
102. | PICCOT Michel | Taliansko | 54:16 | ||
103. | SCHLEMMER Lukas | Team Felbermayr - Simplon Wels | 55:31 | ||
104. | BERNARDINETTI Marco | Taliansko | 56:01 | ||
105. | SCHINNAGEL Johannes | Tirol Cycling Team | 56:20 | ||
106. | MOSCA Jacopo | Wilier Triestina - Selle Italia | 56:28 | ||
107. | ANTON Igor | Dimension Data for Qhubeka | 56:37 | ||
108. | GONZALEZ Aitor | Euskadi - Murias | 57:11 | ||
109. | EENKHOORN Pascal | Team LottoNL - Jumbo | 57:44 | ||
110. | BARCELO Fernando | Euskadi - Murias | 57:47 | ||
111. | FORTIN Filippo | Team Felbermayr - Simplon Wels | 58:58 | ||
112. | KOBERNJAK Jevgenij | Gazprom-RusVelo | 59:09 | ||
113. | RODRIGUEZ Oscar | Euskadi - Murias | 59:31 | ||
114. | TACIAK Mateusz | CCC Sprandi Polkowice | 59:31 | ||
115. | GEBREMEDHIN Awet | Israel Cycling Academy | 1:00:32 | ||
116. | ADAMIETZ Johannes | Tirol Cycling Team | 1:00:32 | ||
117. | STOSZ Patryk | CCC Sprandi Polkowice | 1:01:01 | ||
118. | WANG Meiyin | Bahrain Merida Pro Team | 1:08:38 | ||
119. | WILDAUER Markus | Tirol Cycling Team | 1:10:03 | ||
120. | GOLDSTEIN Omer | Israel Cycling Academy | 1:10:47 | ||
121. | FRIEDRICH Marco | Tirol Cycling Team | 1:18:43 |
Video sumár etapy |
Kopce na trase etapy:
101 km - Terento: dĺžka 6,3 km; sklon 7,7 %
10 km - Bannberg: dĺžka 6,9 km; sklon 6,7 %
5. | 20.4. | Rattenberg > Innsbruck | 164 km | Padun |
profil etapy, 3045 nastúpaných metrov (© tourofthealps.eu) |
Thibaut Pinot mal pred sebou poslednú obranársku etapu a mohol si byť istý, že na záverečnom okruhu jeho bezprostrední konkurenti v GC budú bojovať o líderskú pozíciu. Posledný deň bol zaujímavý aj z toho dôvodu, že vo finále sa prechádzalo cez kopec, ktorý bude súčasťou tohtoročných majstrovstiev sveta.
Do úniku sa vybralo deväť jazdcov a vypracovali si takmer 9-minútový náskok, žiadna iná skupina neodskočila pelotónu v aktuálnej edícii takto ďaleko. Bidard (Ag2r), Bagioli (Nippo-Vini Fantini), Rodriguez (Euskadi Murias), Anton (Dimension Data), Gavazzi (Androni), Andreetta (Bardiani), Senni (Bardiani), Niv (Israel Academy) a Mosca (Wilier Triestina) budovali svoj náskok najmä na jednoduchej časti trasy, ktorú osviežila len jedna horská prémia. Maximum bodov tu získal Oscar Rodriguez. Najznámejším mužom v brejku bol Igor Anton, výborný vrchár, ktorý vybojoval päť etáp na Grand Tour.
V balíku kontroloval situáciu Groupama - FDJ, ale francúzska zostava musela jazdiť obozretne, aby mal Pinot pri sebe čo najviac pomocníkov v kľúčovej časti. Pred príjazdom na záverečný okruh sa vytiahol na čelo balíka tím Sky a náskok utečencov klesol na tri minúty.
A britská zostava hneď pri prvom prechode cez kopec Olympia vyslala do útoku De la Cruza, ktorý sa dokázal do vedúcej skupiny, ale náskok brejku bol už minimálny. V nasledujúcom klesaní sa k nemu pridal aj Visconti, v okresanom balíku reagoval na túto situáciu Groupama - FDJ.
Ilustračný záber z dnešnej etapy (© Tour of the Alps / Pentaphoto) |
Druhý prejazd cez záverečné stúpanie ovládli jazdci Astany, ktorí ešte viac okresali zloženie hlavnej skupiny a pred vrcholom chytili všetkých utečencov. V balíku zostalo okolo dvadsať jazdcov, Pinot si strážil svoju pozíciu, ale pred posledným kopcom mali jeho súperi početnú prevahu. Potom v zjazde opäť atakoval Visconti a tentoraz sa pridal k nemu tretí muž poradia López. Pinot musel nasadiť zvýšenú pozornosť, lebo kolumbijský jazdec strácal v poradí len pätnásť sekúnd. Na kopci Visconti neudržal Lópezovo tempo, pretekár tímu Astana mal všetko vo svojich rukách, ale pred sebou dlhé stúpanie.
Na toto nebezpečenstvo následne zareagoval samotný Pinot a jeho aktivita odštartovala súboj najlepších jazdcov. Líder pretekov a Pozzovivo dobehli Lópeza, naopak, toto stúpanie narobilo problémy Froomovi, ktorý vypadol z rytmu a súperi sa mu vzdialili. Vedúca trojica si postrážila tento výjazd a pred skupinou prenasledovateľov Ciccone, Bennett, Hirt, Elissonde, Froome, Padun a O'Connor si vybudovala náskok dvadsať sekúnd.
Záverečnú previerku zvládli najlepšie traja najsilnejší pretekári v poradí, ale pred cieľom sa nechali dobehnúť druhou skupinou. Nikto z nich nemal potrebnú motiváciu, aby to dotiahli až na pásku. V malej skupine tak využil šancu na etapový triumf Mark Padun, ktorý zaútočil a všetkých ostatných nechal za sebou. Druhé miesto získal George Bennett, tretí finišoval aj Jan Hirt. Favoriti preťali pásku vedľa seba, Thibaut Pinot sa stal celkovým víťazom pretekov.
Na konci pretekov sme znovu videli útočnú jazdu favoritov, ale tá sa skončila bez zmeny na vedúcich priečkach v poradí, i keď na poslednom kopci sa veľmi zapotil Chris Froome. Všetky pokusy zalepil Thibaut Pinot a po sebavedomom výkone mohol oslavovať celkový titul. Pre francúzskeho jazdca je to veľmi povzbudivý výsledok pred Girom.
Pozzovivo - Pinot - López (© Tour of the Alps / Pentaphoto) |
Sympatický výkon predviedol vo finále Miguel López, ktorý sa snažil zabojovať o celkovú výhru, ale stúpanie Olympia mu šťastie neprinieslo. Ale miestom na stupňoch víťazov nadviazal na svoje výsledky z Ománu a Abu Zabí. Aktívnym spôsobom sa predviedli aj jazdci z Bahrajn - Merida. Domenico Pozzovivo ubránil pozíciu na pódiu a potvrdil, že na pretekoch patril k najsilnejším. Svoj potenciál ukázal Mark Padun, ktorý zvládal tieto náročné etapy a v tej poslednej z nich dokonca získal svoje prvé víťazstvo medzi profesionálmi, keď odvážne atakoval pred páskou.
Chris Froome obsadil štvrtú priečku, ale jeho predstavenie na poslednom stúpaní predviedlo, že ešte stále potrebuje doladiť formu pred prichádzajúcimi Grand Tour. Aj dnes mu na trati veľmi pomohol perfektne pripravený Kenny Elissonde. Dobré preteky má za sebou George Bennett, Fabio Aru sa stopercentne sústredí len na Giro, tento tvrdý súťažný blok určite zlepšil jeho výkonnosť. Silu Astany umocnili LL Sánchez a Jan Hirt, povzbudivé miesta medzi najlepšími udržali O'Connor a Ciccone.
Výsledky | ||||||||
1. | PADUN Mark | Bahrain-Merida Pro Cycling | 4:16:10 | 20 | ||||
2. | BENNETT George | Team Lotto NL-Jumbo | 00:05 | 10 | ||||
3. | HIRT Jan | Astana Pro Team | 00:06 | 5 | ||||
4. | CICCONE Giulio | Bardiani-CSF | 00:06 | |||||
5. | O'CONNOR Ben | Team Dimension Data | 00:06 | |||||
6. | PINOT Thibaut | Groupama-FDJ | 00:09 | |||||
7. | LÓPEZ Miguel Ángel | Astana Pro Team | 00:09 | |||||
8. | FROOME Christopher | Team Sky | 00:09 | |||||
9. | POZZOVIVO Domenico | Bahrain-Merida Pro Cycling | 00:09 | |||||
10. | ELISSONDE Kenny | Team Sky | 00:11 |
11. | DUPONT Hubert | Ag2r La Mondiale | 00:38 | ||
12. | SáNCHEZ LuisLeón | Astana Pro Team | 00:38 | ||
13. | ARU Fabio | UAE Team Emirates | 00:38 | ||
14. | ZEITS Andrey | Astana Pro Team | 00:38 | ||
15. | VISCONTI Giovanni | Bahrain-Merida Pro Cycling | 01:20 | ||
16. | GENIEZ Alexandre | Ag2r La Mondiale | 01:20 | ||
17. | HERMANS Ben | Israel Cycling Academy | 01:34 | ||
18. | BIZKARRA Mikel | Euskadi - Murias | 01:34 | ||
19. | ZOIDL Riccardo | Felbermayr - Simplon Wels | 01:34 | ||
20. | BOUWMAN Koen | Team Lotto NL-Jumbo | 02:24 | ||
21. | CUNEGO Damiano | Nippo - Vini Fantini | 02:24 | ||
22. | KUDUS Merhawi | Team Dimension Data | 02:24 | ||
23. | RAVASI Edward | UAE Team Emirates | 02:24 | ||
24. | SCHLEGEL Michal | CCC-Sprandi-Polkowice | 02:24 | ||
25. | MASNADA Fausto | Androni - Sidermec - Bottechia | 02:24 | ||
26. | REICHENBACH Sébastien | Groupama-FDJ | 02:24 | ||
27. | MEINTJES Louis | Team Dimension Data | 02:24 | ||
28. | BILBAO Pello | Astana Pro Team | 02:24 | ||
29. | PREIDLER Georg | Groupama-FDJ | 05:06 | ||
30. | EARLE Nathan | Israel Cycling Academy | 05:06 | ||
31. | FLóREZ Miguel | Wilier Triestina - Selle Italia | 05:06 | ||
32. | SENNI Manuel | Bardiani-CSF | 05:06 | ||
33. | SANTAROMITA Ivan | Nippo - Vini Fantini | 05:06 | ||
34. | RODRíGUEZ Óscar | Euskadi - Murias | 05:06 | ||
35. | PETILLI Simone | UAE Team Emirates | 05:06 | ||
36. | VELASCO Simone | Wilier Triestina - Selle Italia | 06:16 | ||
37. | JAUREGUI Quentin | Ag2r La Mondiale | 06:16 | ||
38. | FIRSANOV Sergey | Gazprom-RusVelo | 06:17 | ||
39. | BOU Joan | Nippo - Vini Fantini | 06:17 | ||
40. | ARSLANOV Ildar | Gazprom-RusVelo | 06:18 | ||
41. | VLASOV Aleksandr | Gazprom-RusVelo | 06:18 | ||
42. | BATTAGLIN Enrico | Team Lotto NL-Jumbo | 06:18 | ||
43. | TORRES Rodolfo | Androni - Sidermec - Bottechia | 06:18 | ||
44. | RAGGIO Luca | Wilier Triestina - Selle Italia | 06:18 | ||
45. | CONCI Nicola | Italy | 06:18 | ||
46. | ITURRIA Mikel | Euskadi - Murias | 06:18 | ||
47. | BISOLTI Alessandro | Androni - Sidermec - Bottechia | 06:18 | ||
48. | TUREK Daniel | Israel Cycling Academy | 06:18 | ||
49. | MONACO Alessandro | Italy | 06:18 | ||
50. | ANDREETTA Simone | Bardiani-CSF | 06:18 | ||
51. | EIBEGGER Markus | Felbermayr - Simplon Wels | 06:18 | ||
52. | ZARDINI Edoardo | Wilier Triestina - Selle Italia | 06:18 | ||
53. | TURRIN Alex | Wilier Triestina - Selle Italia | 06:18 | ||
54. | BAGIOLI Nicola | Nippo - Vini Fantini | 06:18 | ||
55. | TXOPERENA Beñat | Euskadi - Murias | 09:46 | ||
56. | CONTI Valério | UAE Team Emirates | 10:11 | ||
57. | NIV Guy | Israel Cycling Academy | 10:11 | ||
58. | HENAO Sebastián | Team Sky | 10:11 | ||
59. | DE LA CRUZ David | Team Sky | 10:11 | ||
60. | BIDARD François | Ag2r La Mondiale | 10:11 | ||
61. | SCHINNAGEL Johannes | Tirol Cycling Team | 14:49 | ||
62. | LUDVIGSSON Tobias | Groupama-FDJ | 14:49 | ||
63. | GROßSCHARTNER Felix | BORA - hansgrohe | 14:49 | ||
64. | PICCOT Michel | Italy | 14:49 | ||
65. | AGNOLI Valerio | Bahrain-Merida Pro Cycling | 14:49 | ||
66. | MONTAGUTI Matteo | Ag2r La Mondiale | 14:49 | ||
67. | DIAZ José | Israel Cycling Academy | 14:49 | ||
68. | MOSCA Jacopo | Wilier Triestina - Selle Italia | 14:49 | ||
69. | LAENGEN Vegard | UAE Team Emirates | 14:49 | ||
70. | BERHANE Natnael | Team Dimension Data | 14:49 | ||
71. | MORABITO Steve | Groupama-FDJ | 14:49 | ||
72. | ĐURASEK Kristijan | UAE Team Emirates | 14:49 | ||
73. | STALNOV Nikita | Astana Pro Team | 14:49 | ||
74. | CARBONI Giovanni | Bardiani-CSF | 15:59 | ||
75. | ROTA Lorenzo | Bardiani-CSF | 15:59 | ||
76. | SOBRERO Matteo | Italy | 15:59 | ||
77. | FRIEDRICH Marco | Tirol Cycling Team | 15:59 | ||
78. | AMICI Alberto | Italy | 15:59 | ||
79. | OLIVIER Daan | Team Lotto NL-Jumbo | 15:59 | ||
80. | GOLDSTEIN Omer | Israel Cycling Academy | 15:59 | ||
81. | ANDEMESKEL Awet | Israel Cycling Academy | 15:59 | ||
82. | RABITSCH Stefan | Felbermayr - Simplon Wels | 15:59 | ||
83. | BARCELó Fernando | Euskadi - Murias | 15:59 | ||
84. | KOCH Jonas | CCC-Sprandi-Polkowice | 15:59 | ||
85. | PLUCIńSKI Leszek | CCC-Sprandi-Polkowice | 15:59 | ||
86. | ITO Masakazu | Nippo - Vini Fantini | 15:59 | ||
87. | VAN HOECKE Gijs | Team Lotto NL-Jumbo | 18:42 | ||
88. | EENKHOORN Pascal | Team Lotto NL-Jumbo | 18:42 | ||
89. | ZIMMERMANN Georg | Tirol Cycling Team | 18:42 | ||
90. | SISR František | CCC-Sprandi-Polkowice | 18:42 | ||
DNF. | DEIGNAN Philip | Team Sky | |||
DNF. | PUCCIO Salvatore | Team Sky | |||
DNF. | ROSA Diego | Team Sky | |||
DNF. | CHéREL Mikaël | Ag2r La Mondiale | |||
DNF. | VENTURINI Clément | Ag2r La Mondiale | |||
DNF. | NAKANE Hideto | Nippo - Vini Fantini | |||
DNF. | ZACCANTI Filippo | Nippo - Vini Fantini | |||
DNF. | NIEMIEC Przemysław | UAE Team Emirates | |||
DNF. | COVILI Luca | Italy | |||
DNF. | BERNARDINETTI Marco | Italy | |||
DNF. | FORTIN Filippo | Felbermayr - Simplon Wels | |||
DNF. | LEHNER Daniel | Felbermayr - Simplon Wels | |||
DNF. | SCHLEMMER Lukas | Felbermayr - Simplon Wels | |||
DNF. | GONZALEZ Aitor | Euskadi - Murias | |||
DNF. | ADAMIETZ Johannes | Tirol Cycling Team | |||
DNF. | WILDAUER Markus | Tirol Cycling Team | |||
DNF. | PFINGSTEN Christoph | BORA - hansgrohe | |||
DNF. | ANTóN Igor | Team Dimension Data | |||
DNF. | MORTON Lachlan | Team Dimension Data | |||
DNF. | BALLERINI Davide | Androni - Sidermec - Bottechia | |||
DNF. | FRAPPORTI Marco | Androni - Sidermec - Bottechia | |||
DNF. | GAVAZZI Francesco | Androni - Sidermec - Bottechia | |||
DNF. | SOSA Iván | Androni - Sidermec - Bottechia | |||
DNF. | WANG Meiyin | Bahrain-Merida Pro Cycling | |||
DNF. | ANTUNES Amaro | CCC-Sprandi-Polkowice | |||
DNF. | TACIAK Mateusz | CCC-Sprandi-Polkowice | |||
DNF. | STOSZ Patryk | CCC-Sprandi-Polkowice | |||
DNF. | KOBERNYAK Evgeny | Gazprom-RusVelo | |||
DNF. | CHERKASOV Nikolay | Gazprom-RusVelo | |||
DNS. | KRIZEK Matthias | Felbermayr - Simplon Wels | |||
DNS. | VILLELLA Davide | Astana Pro Team |
Konečné poradie pretekov | ||||||||
1. | PINOT Thibaut | Groupama-FDJ | 18:28:48 | 200 | ||||
2. | POZZOVIVO Domenico | Bahrain-Merida Pro Cycling | 00:15 | 150 | ||||
3. | LÓPEZ Miguel Ángel | Astana Pro Team | 00:15 | 125 | ||||
4. | FROOME Christopher | Team Sky | 00:16 | 100 | ||||
5. | BENNETT George | Team Lotto NL-Jumbo | 01:00 | 85 | ||||
6. | ARU Fabio | UAE Team Emirates | 01:19 | 70 | ||||
7. | O'CONNOR Ben | Team Dimension Data | 01:33 | 60 | ||||
8. | SÁNCHEZ Luis León | Astana Pro Team | 01:35 | 50 | ||||
9. | CICCONE Giulio | Bardiani-CSF | 01:42 | 40 | ||||
10. | HIRT Jan | Astana Pro Team | 01:48 | 35 |
11. | ZEITS Andrey | Astana Pro Team | 03:11 | 30 | |
12. | PADUN Mark | Bahrain-Merida Pro Cycling | 03:14 | 25 | |
13. | HERMANS Ben | Israel Cycling Academy | 04:34 | 20 | |
14. | BILBAO Pello | Astana Pro Team | 04:51 | 15 | |
15. | SCHLEGEL Michal | CCC-Sprandi-Polkowice | 04:52 | 10 | |
16. | ZOIDL Riccardo | Felbermayr - Simplon Wels | 05:18 | 5 | |
17. | BOUWMAN Koen | Team Lotto NL-Jumbo | 05:42 | 5 | |
18. | MASNADA Fausto | Androni - Sidermec - Bottechia | 06:54 | 5 | |
19. | BIZKARRA Mikel | Euskadi - Murias | 07:40 | 5 | |
20. | MEINTJES Louis | Team Dimension Data | 09:36 | 5 | |
21. | CUNEGO Damiano | Nippo - Vini Fantini | 10:00 | 5 | |
22. | CONCI Nicola | Italy | 10:43 | 5 | |
23. | KUDUS Merhawi | Team Dimension Data | 10:46 | 5 | |
24. | SANTAROMITA Ivan | Nippo - Vini Fantini | 11:09 | 5 | |
25. | ELISSONDE Kenny | Team Sky | 11:29 | 5 | |
26. | REICHENBACH Sébastien | Groupama-FDJ | 13:50 | 5 | |
27. | RAVASI Edward | UAE Team Emirates | 15:11 | 5 | |
28. | GENIEZ Alexandre | Ag2r La Mondiale | 15:35 | 5 | |
29. | DUPONT Hubert | Ag2r La Mondiale | 15:50 | 5 | |
30. | VISCONTI Giovanni | Bahrain-Merida Pro Cycling | 16:03 | 5 | |
31. | VLASOV Aleksandr | Gazprom-RusVelo | 22:58 | 3 | |
32. | SENNI Manuel | Bardiani-CSF | 25:24 | 3 | |
33. | PREIDLER Georg | Groupama-FDJ | 25:39 | 3 | |
34. | BISOLTI Alessandro | Androni - Sidermec - Bottechia | 26:16 | 3 | |
35. | ITURRIA Mikel | Euskadi - Murias | 26:43 | 3 | |
36. | TURRIN Alex | Wilier Triestina - Selle Italia | 28:25 | 3 | |
37. | BATTAGLIN Enrico | Team Lotto NL-Jumbo | 30:00 | 3 | |
38. | TORRES Rodolfo | Androni - Sidermec - Bottechia | 32:04 | 3 | |
39. | CARBONI Giovanni | Bardiani-CSF | 32:35 | 3 | |
40. | HENAO Sebastián | Team Sky | 33:51 | 3 | |
41. | RAGGIO Luca | Wilier Triestina - Selle Italia | 34:11 | ||
42. | DE LA CRUZ David | Team Sky | 36:01 | ||
43. | MONTAGUTI Matteo | Ag2r La Mondiale | 36:38 | ||
44. | LAENGEN Vegard | UAE Team Emirates | 37:29 | ||
45. | EARLE Nathan | Israel Cycling Academy | 37:37 | ||
46. | FLóREZ Miguel | Wilier Triestina - Selle Italia | 37:37 | ||
47. | STALNOV Nikita | Astana Pro Team | 38:01 | ||
48. | GROßSCHARTNER Felix | BORA - hansgrohe | 38:13 | ||
49. | ANDREETTA Simone | Bardiani-CSF | 38:42 | ||
50. | FIRSANOV Sergey | Gazprom-RusVelo | 38:48 | ||
51. | EIBEGGER Markus | Felbermayr - Simplon Wels | 39:48 | ||
52. | PETILLI Simone | UAE Team Emirates | 40:12 | ||
53. | BOU Joan | Nippo - Vini Fantini | 40:45 | ||
54. | ZARDINI Edoardo | Wilier Triestina - Selle Italia | 41:42 | ||
55. | VELASCO Simone | Wilier Triestina - Selle Italia | 43:59 | ||
56. | JAUREGUI Quentin | Ag2r La Mondiale | 44:36 | ||
57. | BIDARD François | Ag2r La Mondiale | 45:21 | ||
58. | AMICI Alberto | Italy | 48:09 | ||
59. | CONTI Valério | UAE Team Emirates | 48:22 | ||
60. | AGNOLI Valerio | Bahrain-Merida Pro Cycling | 49:23 | ||
61. | TXOPERENA Beñat | Euskadi - Murias | 50:15 | ||
62. | ROTA Lorenzo | Bardiani-CSF | 50:41 | ||
63. | ARSLANOV Ildar | Gazprom-RusVelo | 51:01 | ||
64. | MORABITO Steve | Groupama-FDJ | 51:13 | ||
65. | MONACO Alessandro | Italy | 54:42 | ||
66. | RABITSCH Stefan | Felbermayr - Simplon Wels | 54:47 | ||
67. | ĐURASEK Kristijan | UAE Team Emirates | 55:04 | ||
68. | BERHANE Natnael | Team Dimension Data | 56:17 | ||
69. | BAGIOLI Nicola | Nippo - Vini Fantini | 56:46 | ||
70. | TUREK Daniel | Israel Cycling Academy | 57:51 | ||
71. | NIV Guy | Israel Cycling Academy | 58:59 | ||
72. | LUDVIGSSON Tobias | Groupama-FDJ | 59:51 | ||
73. | DIAZ José | Israel Cycling Academy | 1:01:35 | ||
74. | ZIMMERMANN Georg | Tirol Cycling Team | 1:02:10 | ||
75. | SOBRERO Matteo | Italy | 1:02:58 | ||
76. | RODRíGUEZ Óscar | Euskadi - Murias | 1:04:28 | ||
77. | ITO Masakazu | Nippo - Vini Fantini | 1:07:11 | ||
78. | OLIVIER Daan | Team Lotto NL-Jumbo | 1:07:32 | ||
79. | PICCOT Michel | Italy | 1:08:56 | ||
80. | KOCH Jonas | CCC-Sprandi-Polkowice | 1:08:59 | ||
81. | PLUCIńSKI Leszek | CCC-Sprandi-Polkowice | 1:09:32 | ||
82. | SCHINNAGEL Johannes | Tirol Cycling Team | 1:11:00 | ||
83. | MOSCA Jacopo | Wilier Triestina - Selle Italia | 1:11:08 | ||
84. | VAN HOECKE Gijs | Team Lotto NL-Jumbo | 1:11:32 | ||
85. | SISR František | CCC-Sprandi-Polkowice | 1:11:42 | ||
86. | BARCELó Fernando | Euskadi - Murias | 1:13:37 | ||
87. | EENKHOORN Pascal | Team Lotto NL-Jumbo | 1:16:17 | ||
88. | ANDEMESKEL Awet | Israel Cycling Academy | 1:16:22 | ||
89. | GOLDSTEIN Omer | Israel Cycling Academy | 1:26:37 | ||
90. | FRIEDRICH Marco | Tirol Cycling Team | 1:34:33 |
11. | ZEITS Andrej | Astana Pro Team | 03:11 | ||
12. | PADUN Mark | Bahrain Merida Pro Team | 03:14 | ||
13. | HERMANS Ben | Israel Cycling Academy | 04:34 | ||
14. | BILBAO Pello | Astana Pro Team | 04:51 | ||
15. | SCHLEGEL Michal | CCC Sprandi Polkowice | 04:52 | ||
16. | ZOIDL Riccardo | Team Felbermayr - Simplon Wels | 05:18 | ||
17. | BOUWMAN Koen | Team LottoNL - Jumbo | 05:42 | ||
18. | MASNADA Fausto | Androni - Sidermec - Bottecchia | 06:54 | ||
19. | BIZKARRA Mikel | Euskadi - Murias | 07:40 | ||
20. | MEINTJES Louis | Dimension Data for Qhubeka | 09:36 | ||
21. | CUNEGO Damiano | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 10:00 | ||
22. | CONCI Nicola | Taliansko | 10:43 | ||
23. | KUDUS Merhawi | Dimension Data for Qhubeka | 10:46 | ||
24. | SANTAROMITA Ivan | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 11:09 | ||
25. | ELISSONDE Kenny | Team Sky | 11:29 | ||
26. | REICHENBACH Sebastien | Groupama - FDJ | 13:50 | ||
27. | RAVASI Edward | UAE Team Emirates | 15:11 | ||
28. | GENIEZ Alexandre | Ag2r La Mondiale | 15:35 | ||
29. | DUPONT Hubert | Ag2r La Mondiale | 15:50 | ||
30. | VISCONTI Giovanni | Bahrain Merida Pro Team | 16:03 | ||
31. | VLASOV Aleksandr | Gazprom-RusVelo | 22:58 | ||
32. | SENNI Manuel | Bardiani - CSF | 25:24 | ||
33. | PREIDLER Georg | Groupama - FDJ | 25:39 | ||
34. | BISOLTI Alessandro | Androni - Sidermec - Bottecchia | 26:16 | ||
35. | ITURRIA Mikel | Euskadi - Murias | 26:43 | ||
36. | TURRIN Alex | Wilier Triestina - Selle Italia | 28:25 | ||
37. | BATTAGLIN Enrico | Team LottoNL - Jumbo | 30:00 | ||
38. | TORRES Rodolfo | Androni - Sidermec - Bottecchia | 32:04 | ||
39. | CARBONI Giovanni | Bardiani - CSF | 32:35 | ||
40. | HENAO Sebastián | Team Sky | 33:51 | ||
41. | RAGGIO Luca | Wilier Triestina - Selle Italia | 34:11 | ||
42. | DE LA CRUZ David | Team Sky | 36:01 | ||
43. | MONTAGUTI Matteo | Ag2r La Mondiale | 36:38 | ||
44. | LAENGEN Vegard | UAE Team Emirates | 37:29 | ||
45. | EARLE Nathan | Israel Cycling Academy | 37:37 | ||
46. | FLOREZ Miguel Eduardo | Wilier Triestina - Selle Italia | 37:37 | ||
47. | STALNOV Nikita | Astana Pro Team | 38:01 | ||
48. | GROSSSCHARTNER Felix | BORA - hansgrohe | 38:13 | ||
49. | ANDREETTA Simone | Bardiani - CSF | 38:42 | ||
50. | FIRSANOV Sergej | Gazprom-RusVelo | 38:48 | ||
51. | EIBEGGER Markus | Team Felbermayr - Simplon Wels | 39:48 | ||
52. | PETILLI Simone | UAE Team Emirates | 40:12 | ||
53. | BOU Joan | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 40:45 | ||
54. | ZARDINI Edoardo | Wilier Triestina - Selle Italia | 41:42 | ||
55. | VELASCO Simone | Wilier Triestina - Selle Italia | 43:59 | ||
56. | JAUREGUI Quentin | Ag2r La Mondiale | 44:36 | ||
57. | BIDARD Francois | Ag2r La Mondiale | 45:21 | ||
58. | AMICI Alberto | Taliansko | 48:09 | ||
59. | CONTI Valerio | UAE Team Emirates | 48:22 | ||
60. | AGNOLI Valerio | Bahrain Merida Pro Team | 49:23 | ||
61. | TXOPERENA Beñat | Euskadi - Murias | 50:15 | ||
62. | ROTA Lorenzo | Bardiani - CSF | 50:41 | ||
63. | ARSLANOV Ildar | Gazprom-RusVelo | 51:01 | ||
64. | MORABITO Steve | Groupama - FDJ | 51:13 | ||
65. | MONACO Alessandro | Taliansko | 54:42 | ||
66. | RABITSCH Stephan | Team Felbermayr - Simplon Wels | 54:47 | ||
67. | DURAŠEK Kristijan | UAE Team Emirates | 55:04 | ||
68. | BERHANE Natnael | Dimension Data for Qhubeka | 56:17 | ||
69. | BAGIOLI Nicola | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 56:46 | ||
70. | TUREK Daniel | Israel Cycling Academy | 57:51 | ||
71. | NIV Guy | Israel Cycling Academy | 58:59 | ||
72. | LUDVIGSSON Tobias | Groupama - FDJ | 59:51 | ||
73. | DÍAZ José | Israel Cycling Academy | 1:01:35 | ||
74. | ZIMMERMANN Georg | Tirol Cycling Team | 1:02:10 | ||
75. | SOBRERO Matteo | Taliansko | 1:02:58 | ||
76. | RODRIGUEZ Oscar | Euskadi - Murias | 1:04:28 | ||
77. | ITO Masakazu | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 1:07:11 | ||
78. | OLIVIER Daan | Team LottoNL - Jumbo | 1:07:32 | ||
79. | PICCOT Michel | Taliansko | 1:08:56 | ||
80. | KOCH Jonas | CCC Sprandi Polkowice | 1:08:59 | ||
81. | PLUCINSKI Leszek | CCC Sprandi Polkowice | 1:09:32 | ||
82. | SCHINNAGEL Johannes | Tirol Cycling Team | 1:11:00 | ||
83. | MOSCA Jacopo | Wilier Triestina - Selle Italia | 1:11:08 | ||
84. | VAN HOECKE Gijs | Team LottoNL - Jumbo | 1:11:32 | ||
85. | SISR František | CCC Sprandi Polkowice | 1:11:42 | ||
86. | BARCELO Fernando | Euskadi - Murias | 1:13:37 | ||
87. | EENKHOORN Pascal | Team LottoNL - Jumbo | 1:16:17 | ||
88. | GEBREMEDHIN Awet | Israel Cycling Academy | 1:16:22 | ||
89. | GOLDSTEIN Omer | Israel Cycling Academy | 1:26:37 | ||
90. | FRIEDRICH Marco | Tirol Cycling Team | 1:34:33 |
Kopce na trase etapy:
100 km - Alpbach: dĺžka 7,4 km; sklon 7,1 %
40 km - Olympia Climb: dĺžka 7,8 km; sklon 5,5 %
26 km - Olympia Climb: dĺžka 7,8 km; sklon 5,5 %
12 km - Olympia Climb: dĺžka 7,8 km; sklon 5,5 %
Doplňovaná fotogaléria z pretekov (© Tour of the Alps / Pentaphoto) |
- z každej etapy postupne pridávame osem fotografií