Francúzske cesty sa musia pripraviť na nápor favoritov, veľká časť tímov posiela do bitky o žltý dres to najlepšie, čím aktuálne disponuje. Nevídaná koncentrácia kvalitných jazdcov na Grand Tour sľubuje neviazaný vývoj v klasifikácii.
 
 
tour 18 favoriti 560px
 

Obhajca dostane odhodlaných súperov ako nikdy predtým
 
Chris Froome chce piaty titul na TdF a nemá ho v tom zastaviť ani Giro v nohách. Lepší čas na dobytie takéhoto double nemohol dostať, francúzska GT sa odohrá v tomto roku o týždeň neskôr, čo  mu poskytne vyhovujúci priestor na zotavenie. Okolo neho sa bude aj tak spomínať únava, ale pre jeho súperov môže byť problém, že Froome jazdí tak, akoby sa ho vyčerpanosť ani netýkala. Či už na konci ťažkých pretekov, alebo vo finále náročných etáp po predchádzajúcej snahe jeho výkon neklesá, práve naopak. Preto bude opäť hlavným kandidátom na maillot jaune. Samozrejme, ak sa nejaký neprajný fanúšik nespokojný s riešením jeho kauzy nerozhodne aplikovať nešportové riešenie.
 
Benefity vyťaží z TTT a podľa jeho gusta bude tiež ťažká časovka jednotlivcov, lebo aj na konci GT dokáže vydať zo seba stopercentný výkon. Na francúzskych kopcoch sa dostáva do úzkych len v obmedzenej miere a je to práve on, kto vie zasadiť konkurencii tvrdý úder svojím neuveriteľným zrýchlením. Nepochybujeme, že bude dokonale pripravený na všetky nebezpečenstvá, ktoré striehnu na trase, vrátane pavé a veterných etáp na začiatku podujatia. Pragmatický prístup tímu Sky bude myslieť na všetko, ale je tu stále faktor náhody, ktorého sa budú obávať najviac. Konkurencia sa nemôže spoliehať na to, že Froome sa postupne vyčerpá, britský celok ich zaskočí chladnokrvnými výpočtami, ale ak chcú pokoriť Frooma, musia jazdiť nekonvenčne, drzo a odvážne, aby dostali tím Sky do nepohody. Ale budú to mať ťažké, lebo pomocníci Thomas a spol. sa  nechcú vzdať ďalšej párty na Champs-Élysées.
                 
 
froome 18 giro sampanske rcsff
Chris Froome oslavuje triumf na Gire (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Movistar nešpekuloval a svojich troch najlepších jazdcov berie na Tour. Nairo Quintana, Alejandro Valverde a Mikel Landa cítia, že prišiel ich čas, aby prerušili kraľovanie tímu Sky na Starej dáme. Neprichádzajú s vyriešenou otázkou ohľadom lídra, vzhľadom na nevyspytateľnú etapu na mačacích hlavách to môže byť rozumné riešenie. Pre nich bude najdôležitejšie to, aby na vedúcich priečkach v poradí udržali čo najdlhšie viac ako jedného cyklistu. V tom prípade môžu jazdiť ofenzívne, dostávať súperov pod tlak, čo nebude pre konkurenciu želaná situácia, lebo spomínaní traja jazdci sú skutočne silné osobnosti.
 
Zo strany španielskej zostavy sa očakáva neúnavná aktivita, inak len ťažko rozbijú kalkul tímu Sky. V tomto smere by nemali mať problémy. Quintana a Valverde si vyskúšali dlhé útoky na svojich generálkach, Landa môže atakovať hoci aj od nultého kilometra. Kolumbijský jazdec pôsobil vo Švajčiarsku veľmi sebavedome, Valverde je stále mimoriadne silný a disponuje aj potrebnými skúsenosťami, a keď sa k nim pridá vždy motivovaný Landa, ktorý rád vytvára na trati zmätok, majú to pripravené výborne. Treba len prekonať úvodný týždeň bez komplikácii a šou sa môže začať.
 
 
movistar velka trojka 18 movf
Veľká trojka Movistaru prvý raz bude pretekať spolu (© Movistar Team)
 
 
Richie Porte po minuloročnom odstúpení nezanevrel na Tour a vracia sa v plnej sile. V predchádzajúcej sezóne sa dostal do skvelej formy, v tomto ročníku jazdil s väčšou pokorou, aby dosiahol špičkovú výkonnosť len na TdF. Výhra na Okolo Švajčiarska mu len a len pomohla, preto musí mať tie najvyššie ciele. Austrálsky jazdec je veľmi silný v kopcoch, má nielen vytrvalosť, ale aj kvalitnú akceleráciu, čo bude dôležité pri prípadných Froomových atakoch.
 
Spoliehať sa bude aj na ITT, patrí medzi najsilnejších časovkárov medzi jazdcami na celkové poradie, a veľmi by si mal polepšiť aj v tímovej časovke. Tím BMC tu bude hlavným kandidátom na etapový triumf. Toto všetko ho môže dostať na konečné pódium, ale musí sa mu vyhnúť smoliarsky incident. A Porte je náchylný na nepríjemné momenty. Tím BMC tak musí urobiť všetko preto, aby sa jeho hlavná hviezda nedostala do žiadnych komplikácii.
               
Miesto na stupňoch víťazov nestačí Romainovi Bardetovi, chce získať žltý dres. Postupne sa vypracoval medzi najlepších jazdcov na GT a výkonnostne rastie aj jeho podpora v tíme Ag2r. Bardet by mal patriť k tým cyklistom, ktorí neodmietnu ponuku na útok, a kľudne to môže byť aj v klesaní. Jeho doménou budú ťažké horské etapy a podlomiť nohy by mu tentoraz nemala ani ITT, ktorá sa odohrá pre neho na prijateľnej trase. Ale stále to bude na konci ťažkých pretekov, takže si musí nechať potrebnú energiu aj na predposlednú etapu. Kameňom úrazu však bude TTT, kde Ag2r určite stratí čas na súperov. Bardetovi nechýba sebavedomie, z roka na rok je silnejší, preto aj on sa môže postarať o to, že uvidíme výnimočnú edíciu.
      
 
bardet 2017 tdf atak cdtf
Romain Bardet pri vlaňajšom triumfe na Tour (© Slipstream Sports)
 
 
Šancu na dobrý výsledok šípi Vincenzo Nibali. Talianky cyklista videl pred očami v tomto roku výlučne Starú dámu, hovorí, že má asi poslednú šancu uspieť na francúzskom podujatí. Okrem výhry na Miláno - San Remo nedosiahol žiadny výrazný výsledok, ale to nič neznamená. Nibali je typický jazdec na Grand Tour, ktorý mimoriadne zvláda trojtýždňovú záťaž a pri tom dokáže svoju formu ešte vystupňovať. Preto ho nikto nemôže podceniť, lebo jeho najobľúbenejším javiskom je tretí týždeň. A TdF tam ponúka tri pyrenejské etapy a časovku jednotlivcov. Nemusí sa už na trati blázniť ako kedysi, ale vie si presne určiť, kedy má zabrať naplno. Najväčšiu istotu bude cítiť v horách a na tých najťažších stúpaniach, ale pri svojom triumfe v roku 2014 predviedol skvelý výkon aj na mačacích hlavách. Tím Bahrajn - Merida poskladal veľmi dobrú zostavu pre kopce, uvidíme, ako sa im bude dariť v TTT.
 

Pretlak ambícii na vysoké priečky v poradí
 
Vábeniu TdF neodolal Tom Dumoulin. Tvrdí, že po Gire sa veľmi dobre zregeneroval a chce sa pobiť o výsledok v klasifikácii. Vzhľadom na očakávanú únavu, zloženie horských etáp a málo časovkárskych kilometrov ho nečaká jednoduchá úloha. Holandský cyklista už má vybudovanú dostatočnú odolnosť a vie byť konkurencieschopný počas celých troch týždňov, v tomto smere patrí medzi najsilnejších jazdcov na svete. Zároveň je univerzálom, ktorý dokáže získavať dobrý výsledok na viacerých profiloch, kocky ho nemusia zaskočiť. Otázkou však zostáva, ako si poradí s predpokladaným útočným vývojom v horských etapách, či mu bude stačiť nastavenie vlastného tempa na cieľových stúpaniach. V každom prípade jeho prítomnosť zvýši kvalitu podujatia. Čím dlhšie vydrží na popredných priečkach v poradí, tým viac ho bude motivovať záverečná časovka. Takýto kopcovitý profil veľmi obľubuje.
            
 
dumoulin 18 giro itt sampanske rcsf
Tom Dumoulin po triumfe v časovke na Gire (© LaPresse/Massimo Paolone)
 
    
Mitchelton – Scott tentoraz vsadí na Adama Yatesa a ten musí byť povzbudený výkonom svojho brata na Gire. Adam je pravoverným vrchárom, ktorý obľubuje veľmi ťažké, vytrvalostné horské previerky, ale má aj dobré zrýchlenie, čo predviedol na konci siedmej etapy na Dauphiné. Po vynútenej dvojmesačnej prestávke hľadal formu v Kalifornii a na spomínanom Dauphiné a jeho výsledky potvrdili, že na Starej dáme bude pripravený mútiť vodu. Ak mu austrálska zostava vytvorí potrebnú pozíciu v TTT a prevedie ho cez nástrahy úvodného týždňa bez komplikácii, v druhej, kopcovitej časti pretekov nám môže ponúknuť podobnú neviazanú jazdu, akou nás bavil jeho brat na talianskej GT.
        
Druhú priečku príde obhajovať Rigoberto Urán. Kolumbijský jazdec je už dostatočne skúsený, aby vedel načasovať výkonnosť presne na najdôležitejšie podujatie. V minulej edícii to dokázal a počas celých pretekov neprežil slabú chvíľku. Rovnaký prístup chce zvoliť aj tentoraz, výsledky na Okolo Slovinska hovoria, že svoju domácu úlohu zvládol výborne. Na prelomový výsledok na Grand Tour (stupne víťazov) stále čaká Jakob Fuglsang. Dánsky cyklista je veľmi silný v kopcoch, v Romandii a vo Švajčiarsku v tomto smere patril medzi najlepších, no jeho vynikajúcu formu demonštruje najmä výkon vo švajčiarskej časovke jednotlivcov. Sebavedomé predstavenie ešte viac zvýšilo jeho morálku a po minuloročnom odstúpení je pripravený na revanš. Na kopce a ITT si bude trúfať a nezľakne sa ani mačacích hláv, v upršanej etape z roku 2014 obsadil na pavé skvelé druhé miesto.
 
 
uran 18 kolumbia triumf efdf
Triumf Rigoberta Urána v Kolumbii (© Slipstream Sports / Bettini Photo)
 
 
Konkurenciu rozširuje Ilnur Zakarin. Ruský jazdec verí, že nastal správny čas, aby po stupňoch víťazov na Vuelte a niekoľkých dobrých výsledkoch na Gire uspel aj na francúzskej GT. Aj on patrí do skupiny jazdcov, ktorým nerobí problémy trojtýždňová záťaž, preto by svoje najväčšie majstrovstvo mal vytiahnuť v závere pretekov. Dlhé horské etapy ho nestrašia, ak bude mať dobrý deň, prekvapí aj v časovke, ale jeho hlavnou zbraňou je stabilita výkonov počas celého podujatia, a to aj pri náročnom priebehu. Na druhej strane niekedy urobí jazdeckú chybu, čo mu bude hroziť vo veterných previerkach, na kockách či v zjazdoch na konci etáp.
         
Silnú dvojicu bude mať k dispozícii tím Lotto - Jumbo. Primož Roglič v tejto sezóne exceloval na týždňových etapákoch a ponúkol takmer všetko, čo potrebuje vedieť komplexný jazdec na celkové poradie. Jedinou otázkou zostáva, či si dokáže udržať potrebný štandard počas celých troch týždňov. Ak áno, zaručene bude patriť medzi najsilnejších jazdcov na trati. Po jeho boku sa objaví Steven Kruijswijk, silný vrchársky motor pre tie najväčšie výzvy v kopcoch. V predchádzajúcich ročníkoch dokázal byť úderný na Gire aj v poslednom týždni, čo nedokáže hocikto, preto svoju odolnosť plánuje vytiahnuť aj na Tour. Lotto - Jumbo bude mať na podujatí vysoké ambície a musí veriť, že aspoň jeden jazdec ich naplní.
 
 
kruijswijk 2017 giro stupanie rcsf
Steven Kruijswijk (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
V celku UAE Emirates bude hlavným lídrom Daniel Martin. Ten má za sebou dva prieniky do Top 10 na Tour, no v minulej edícii sa mu málila šiesta priečka. Generálka na Dauphiné dopadla tradične výborne, írsky jazdec tak môže sústrediť svoje zameranie najmä na kopce, lebo v tímovej časovke a ITT bude počítať straty. Skupinu kandidátov na vysoké priečky v poradí rozširuje Bauke Mollema. Holandský jazdec bude dúfať, že dokáže nadviazať na edíciu v roku 2016, keď atakoval miesto na stupňoch víťazov, ale jeden zlý deň všetko zmenil. V aktuálnej sezóne pôsobil skôr nenápadne, ale s pribúdajúcim vekom sa stopercentne sústredí len na tie najväčšie preteky.
 
Rafal Majka prežil na Tour množstvo skvelých momentov, teraz je čas, aby opäť nadviazal na svoje najlepšie momenty. Poľský cyklista čaká na ďalší úspech na GT dva roky, preto sme zvedaví, ako mu to pôjde v kopcoch, kde musí byť veľmi silný, ak chce skončiť v poradí vysoko. Veľký test čaká na Boba Jungelsa. Jazdec tímu Quick-Step Floors sa už udomácňuje na trojtýždňových pretekoch, ale silná konkurencia, vyzývavá trasa a menej časovkárskych kilometrov poriadne preveria jeho schopnosti.