Už túto nedeľu v škótskom Glasgowe uvidíme preteky mužov na ME v cestnej cyklistike. Chýbať nebude ani Peter Sagan. Úradujúci svetový aj bývalý európsky šampión bude favoritom číslo jeden, veď trasa pretekov je akoby stavaná pre neho. Popasovať sa však bude musieť s veľkou konkurenciou. Do Glasgowa totiž neprichádza len v dobrej forme jazdiaci Greg Van Avermaet či Elia Viviani, ale aj veľké množstvo elitných šprintérov či klasikárov.
 
 
Saganovi by mal okruh sedieť
 
Najväčším kandidátom na zisk európskeho titulu je bezpochyby Peter Sagan. Staronový slovenský šampión už vie, aké je to byť cyklistickým kráľom na starom kontinente a do Glasgowa cestuje vo výbornej forme. Svedčia o tom predovšetkým jeho nedávne úspechy na Tour de France, kde zažil životný ročník. Najlepší slovenský cyklista v histórii prichádza do dejiska Majstrovstiev Európy oddýchnutý a v dobrej nálade. „Už sa neviem dočkať pretekania o zlato na šampionáte v Glasgowe. Vydám zo seba to najlepšie, ale bude to veľmi ťažký súťažný deň,“ napísal Sagan na sociálnej sieti.
 
 
sagan 2016 me vlajka na podiu tnkf
Peter po triumfe v Plumelecu (© Courtesy Tinkoff Team / BettiniPhoto)
 
 
Nositeľ dúhového dresu bude v nedeľu bojovať so silnou konkurenciou, no v jeho prospech hovorí okrem výbornej formy ešte aj profil trate. Okruh v centre Glasgowa nie je príliš náročný, ale je vlnitý, čo bude Saganovi viac ako vyhovovať. Na trase sa nachádza pár kratších, ale prudších, stúpaní, kde sa očakáva predovšetkým aktivita klasikárov, ktorí si nebudú chcieť priviesť elitných šprintérov na cieľovú rovinku. Uvidíme, akú taktiku zvolí Peter, či sa bude schovávať ako na poslednom svetovom šampionáte alebo vyskúša atakovať ako na Majstrovstvách sveta v Richmonde či na tohtoročnom Paríž - Roubaix. Platí však, že záver okruhu nie je náročný.
 
Peter Sagan bude mať v nedeľu po ruke päticu pomocníkov. Do Škótska však necestovali jeho tímoví kolegovia Juraj Sagan a ani Erik Baška, ktorí nedostali od Bory výnimku. Nemecký celok totiž nepustil na ME nikoho okrem Petra. Víťaz šiestich zelených dresov na Starej dáme sa bude musieť spoliehať na pomoc od jazdcov z kontinentálnej a slovenskej scény. Nomináciu Jána Valacha totiž tvorí trojica pretekárov Dukly Banskej Bystrice, a to Marek Čanecký, Patrik Tybor a Martin Mahďar. Okrem nich sa v Glasgowe predstavia ešte Luboš Malovec z CK Spartak Tlmače a Róbert Málik z CK Příbram Fany Gastro, ktorí si miestenku vyslúžili cez MSR a ČR v Plzni.
 
 
slovaci 2017 me jarof
Naša vlaňajšia zostava na ME (© Jaroslav Maliňák, Cycling-Info.sk)
 
 
Domáci Briti vzbudzujú rešpekt
 
Britský národný tím vyslal do Škótska zaujímavé cyklistické mená. Na štart mohli postaviť až osem jazdcov a svoje právo naplno využili. Prevahu v britskej nominácii majú cyklisti zo Sky, ktorých však dopĺňajú známe, no aj menej známe tváre z domácej scény. V nedeľu sa tak „domácim“ fanúšikom predstavia Adam Blythe a Mark Christian z celku Aqua Blue Sport, Owain Doull, Luke Rowe a Ian Stannard zo Sky, Ben Swift z UAE Team Emirates a Scott Thwaites z celku Dimension Data. Keďže Mark Cavendish vypadol z nominácie kvôli zlému zdravotnému stavu, domáci pôjdu pravdepodobne na jedného z dvojice Swift a Rowe. „Som rád, že tu môžem byť. Už dávno som nesúťažil na britskej pôde, takže dúfam, že pridám ruku k úspechu nášho tímu,“ vyhlásil Rowe, ktorý by mal v nedeľu pôsobiť ako kapitán britskej reprezentácie.
 
 
Sága v belgickom tíme
 
Veľmi nepríjemné problémy museli riešiť v Belgicku. Tí počítali na európskom šampionáte s duom Dylan Teuns a Greg van Avermaet. Proti ich štartu v Glasgowe sa však postavil ich tím, BMC Racing Team, ktorý argumentoval tým, že v tomto období majú obaja jazdci nabitý kalendár a existuje veľké riziko, žeby sa mohli zraniť. „Šampionát je vo veľmi zlom čase. V tom týždni budú prebiehať preteky Okolo Poľska, Tour of Utah alebo EuroEyes Classic. Ďalšie veľmi atraktívne podujatie, BinckBank Tour, začína len deň po ME. K dispozícii tak musíme mať minimálne 24 jazdcov a s oboma pretekármi počítame,“ povedal športový riaditeľ BMC Allan Peiper ešte v máji.
 
 
belgicko 2017 belf
Blegický národný tím (© Tomas Sisk - 2017)
 
 
Pôvodné rozhodnutie BMC sklamalo belgickú reprezentáciu. Od tohto obdobia ale prešli takmer tri mesiace a americký celok nakoniec svoje predchádzajúce rozhodnutie zmenil. Van Avermaet pôjde na BinckBank Tour, no objaví sa tiež v Glasgowe, kde bude patriť medzi najväčších favoritov. „Trasa je stavaná pre Grega a motivácia mu nechýba,“ zhodnotil ambície svojho zverenca Kevin de Weert, človek, ktorý zostavoval belgickú nomináciu. Olympijsky víťaz naposledy pretekal na klasike San Sebastián, kde v silnej konkurencii obsadil výborné štvrté miesto. Zdá sa, že forma by tu bola, už ju len v nedeľu potvrdiť.
 
V tomto roku uvidíme na európskom šampionáte zaujímavý boj šprintérov a klasikárov. Do Glasgowa totiž prišli veľké šprintérske mená. Až dva esá v rukáve do hromadného dojazdu majú Francúzi, ktorí tu vyslali Bryana Coquarda a Christopha Laporteho. Svojho najrýchlejšieho muža v Škótsku budú mať aj Taliani v podobe Eliu Vivianiho, no spoliehať sa budú tiež na Mattea Trentina či Sonnyho Colbrelliho. To Nemci počítali s André Greipelom, no ten im dal na poslednú chvíľu košom a pozície lídra sa tak bude musieť ujať John Degenkolb, podobne ako na MS v Bergene. Okrem vyššie spomenutých pretekárov tento rok uvidíme v akcii tiež obhajcu vlaňajšieho titulu Alexandra Kristoffa alebo momentálne najlepšieho českého cyklistu Zdenka Štybara, ktorý tiež patrí do skupiny favoritov. Tak či onak, v nedeľu sa máme na čo tešiť. Nudiť sa určite nebudeme.
 
 
me okruh profil
profil okruhu, muži 16 okruhov, 2222 nastúpaných metrov (© uec.ch)
 
 
Preteky v masívnej dĺžke šiestich hodín už od 11:25 bude vysielať Dvojka RTVS s komentárom Vladimíra Gendu, Petra Velitsa a Petra Zánického.