Jednou z hlavných myšlienok Tour de France bude storočnica od zavedenia legendárneho žltého dresu, preto nemôžu chýbať v ponuke obidve najslávnejšie stúpania pretekov Tourmalet a Galibier. Podujatie sa bude rozhodovať v druhej časti, kde sa objavia náročné bloky vo vysokej nadmorskej výške, ale zaujímavé budú aj obidve časovky a takisto v prvom týždni sa objavia vyzývavé profily, ktoré môžu prekvapiť.
 
Na francúzskej GT uvidíme päť cieľových stúpaní, medzi ktorými budú dominovať Col du Tourmalet a Val Thorens. V Pyrenejách a Alpách sú pripravené ťažké a svižné série v horách a veľká časť týchto etáp sa bude odohrávať vo vysokej nadmorskej výške, čo bude jedným z poznávacích znamením tohtoročnej edície. V ponuke bude iba jedna časovka jednotlivcov, ktorá je však umiestnená medzi pyrenejské previerky, čo nebýva zvykom. Organizátori sa snažili vytvoriť nenápadné, ale náročné etapy, ktoré bude veľmi ťažké dostať pod kontrolu, takže najmä na konci prvého súťažného bloku v Centrálnom masíve sa budeme mať na čo tešiť. V ideálnom prípade uvidíme sedem hromadných dojazdov a šprintérske príležitosti budú rozmiestnené v priebehu celých pretekov.
 
 
 
Úvodný týždeň bude súťaživý
 
Začiatok pretekov ozdobí Grand Départ v Belgicku, krajine, kde sa Stará dáma objaví už po 47-krát. Bude to hold pre Eddyho Merckxa, ktorý presne pred päťdesiatimi rokmi prvýkrát vyhral francúzsku GT a zároveň to bude pocta pre maillot jaune a jeho spojitosť s najlepším cyklistom histórie. Prvý majiteľ najcennejšieho dresu bude pochádzať z radov šprintérov. Podujatie otvorí rovinatá etapa v okolí Bruselu a bude prekvapením, ak sa nebude na konci prvého dňa šprintovať. Nebude to však ľahká koncovka, lebo sa bude finišovať v miernom kopci. Organizátori sa rozhodli nevyužiť miestne atraktívne prostredie a kockové kopce, Muur van Geraardsbergen a Bosberg sa objavia na trati len po štarte.
 
Na belgickom území sa odohrá aj tímová časovka a opäť sa budú pretekári pohybovať len v okolí Bruselu. Dvadsaťosem kilometrov na jednoduchom profile a bez technických komplikácii vytvorí dobrú pozíciu v klasifikácii pre tých favoritov, ktorí budú disponovať najsilnejšími zostavami. TTT sa bude odohrávať na trase medzi Kráľovským palácom a Atómiom. Tretí deň ešte odštartuje v Belgicku a mesto Binche vyšle pelotón do domovskej krajiny Tour de France, kde Epernay vyzve do hry výbušných jazdcov, aby sa zbavili šprintérov. Posledné kilometre budú obsahovať niekoľko krátkych kopcov a aj cieľová čiara sa bude nachádzať na jednom z nich. Vyzývavý finiš bude mať poriadny klasikársky náboj.
 
 
iluatrak ttt 03
Tímová časovka (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 

Nasledujúce dni sa bude cyklistický konvoj nachádzať na východe krajiny a aj na konci štvrtej etapy môžeme byť svedkami napínavého súboja, pretože v meste Nancy stojí pätnásť kilometrov pred páskou kopec Côte Maron (3,5 km; 5 %). V piatej etape sa dostanú cyklisti na atraktívny terén vedúci do mesta Colmar a v tomto bode pretekov jazdci objavia silu pohoria Vogézy. Kľúčovým bude prejazd cez stúpania Côte de Trois Epis (5 km; 6,7 %) a Côte des Cinq Châteaux (4,6 km; 6,1 %). To posledné z nich striehne devätnásť kilometrov pred cieľom a určite na ňom uvidíme útoky alebo snahu čo najviac okresať hlavnú skupinu.
 
Ako to býva zvykom, stúpanie Planche des Belles Filles (7 km; 8,7 %) ako prvý cieľový kopec pretekov prichádza na javisko veľmi skoro. Tentoraz sa vytiahnu vrchári už na konci šiesteho dňa a osvedčená horská etapa sa predstaví v náročnom prevedení. Na trati bude číhať niekoľko ťažkých kopcov a samotné finále na známom stúpaní si pripraví jednu novinku. Nebude sa finišovať na tradičnom mieste, ale cyklisti potiahnu ešte kilometer navyše a tam ich bude čakať nespevnená cesta na štrku a na prudkom kopci s maximum na úrovni 24 percent. Rozdiely medzi favoritmi v cieli budú zaručené.
 
 
video v clanku ikonka ciernaFinále na La Planche v sezóne 2017

 
Od tohto momentu sa bude pelotón presúvať smerom na juh, aby sa dostal čo najskôr do Pyrenejí, ale ešte predtým absolvuje niekoľko predstavení v Centrálnom masíve. Siedma etapa sadne šprintérom, ale bude merať až 230 kilometrov, a už v nasledujúcej previerke sa bude rozhodovať o výhre na kopcovitom profile vedúcom do Saint-Etienne a túto trasu si obľúbia útočníci do kopcov. Bude to však výzva aj pre favoritov, lebo na ceste sa nachádza množstvo menších stúpaní, aj s náročnými sklonmi, a len ťažko tu nájdeme rovinaté pasáže. Ôsma etapa môže byť práve tým predstavením, kde sa dočkáme nejakého prekvapenia.
 
V tomto roku oslávi Stará dáma štrnásty júl počas deviatej etapy a Centrálny masív ponúkne zaujímavý profil počas najväčšieho francúzskeho národného sviatku. Takmer hneď po štarte sa prejde cez prudký Mur d'Aurec-sur-Loire, potom sa bude jazdiť na kopcovitom teréne, ktorý bude opäť pokrytý niekoľkými nepríjemnými výstupmi, a vo finále sa bude rozhodovať na Côte de Saint-Just (3,6 km; 7,2 %). V meste Brioude, v ktorom sa narodil Romain Bardet, sa dostanú k slovu útoční jazdci, a pretekom by len prospelo, ak by na tomto terne jazdili aktívne aj favoriti na titul. Odpočinku sa dočkajú cyklisti až po desiatich súťažných dňoch, pred očakávaným voľnom sa ešte vydajú na dlhú cestu do Albi. Na zvlnený terén sa budú sústrediť šprintéri, ale unavený pelotón môže prekabátiť aj silný únik.
 
 
etapa 09 kopec
Profil záverečného kopca deviatej etapy (© letour.fr)
 

Tvrdé Pyreneje nedoprajú miesto na odpočinok
 
Druhý týždeň bude obsahovať len päť etáp a z toho tri sa uskutočnia priamo v Pyrenejách. Najskôr je pripravený rýchly profil pre šprintérov, Toulouse by mal vidieť hromadný dojazd pelotónu. Štart kľúčových horských predstavení odpália na konci dvanástej etapy stúpania Col du Peyresourde (13,2 km; 7 %) a Hourquette d'Ancizan (9,9 km; 7,5 %). Z vrcholu posledného kopca zostáva do cieľa v Bagnères-de-Bigorre tridsať kilometrov, miesto na atak sa tu určite nájde. Potom pripravili organizátori zaujímavú vec, keď priamo medzi horské etapy vtesnali jedinú časovku jednotlivcov. V meste Pau je pripravených 27 kilometrov s tromi menšími stúpaniami, čo bude veľká záťaž pre jazdcov na GC, lebo v tomto bode podujatia si nesmú dovoliť žiadne výkonnostné zaváhanie a musia pretekať v stopercentnej forme počas niekoľkých dní.
 
Po časovke sa cesta opäť zdvihne a jednou z najdôležitejšou udalostí tohtoročnej TdF bude cieľový výstup na Col du Tourmalet (19 km; 7,4 %). Na tomto legendárnom kopci sa bude finišovať len tretíkrát v histórii pretekov. Každý z hlavných favoritov bude chcieť dobyť túto horu, preto sa môžeme tešiť na parádny vrchársky súboj na náročnom kopci. Ešte predtým sa predstavia cyklisti v tejto etape na Col du Solour (12,1 km; 7,5 %), ale všetko dôležité bude smerovať na Tourmalet.
 
 
video v clanku ikonka ciernaSúboj Schleck - Contador na Tourmalete v edícii 2011
 
 
Pyrenejské finále v pätnástej etape sa odohrá na tvrdom profile so štyrmi ťažkými stúpaniami a bude sa končiť na Prat d'Albis (11,8 km; 6,9 %). Na konci sa pôjde najskôr cez Port de Lers (11,4 km; 7 %) a Mur de Peguére (9,3 km; 7,9 %) a obidva sú to ťažké kopce, ktoré narobia neplechu v pelotóne, a zaujímavou destináciou bude aj cieľový výstup, ktorý môže rozdeliť skupinu favoritov už vo svojej prvej polovici. V závere druhého týždňa tak čaká na jazdcov na celkové poradie poriadna výkonnostná záťaž. Ešte v nedeľu večer sa presunie pelotón do mesta  Nimes, kde strávi druhý voľný deň a v tomto meste s bohatou históriu bude čakať na štart šestnástej etapy.
 
 
Finále umorí pelotón dlhými výstupmi
 
Posledný súťažný blok bude zahájený jednoduchším predstavením odohrávajúcim sa v okolí Nimes a túto šancu by nemali odmietnuť šprintéri. Pelotón sa bude presúvať smerom k Alpám a v sedemnástej etape sa dostane do tradičnej destinácie Gap, do ktorej bude viesť cesta cez kopec Col de la Santinelle (5,2 km; 5,4 %). Na konci tohto dňa sa s najväčšou pravdepodobnosťou presadí únik.
 
 
tour 18 etapa 11 sceneria bohfb
Scenéria vlaňajšej Tour (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
Aj v Alpách budú nachystané tri horské etapy s dvomi cieľovými stúpaniami. V osemnástej etape sa pôjde cez Col du Galibier (23 km; 5,1 %) a tento majestátny kopec obstará ďalšie dramatické divadlo, pretože z jeho vrcholu sa bude priamo finišovať do mesta Valoire. Náročnosť dňa ešte umocnia Col de Vars (9,3 km; 7,5 %) a Col d'Izoard (14,1 km; 7,3 %). S prevýšením cez 5000 výškových metrov a so všetkými vrcholmi vo vysokej nadmorskej výške bude patriť osemnásta etapa k tomu najťažšiemu, čo ponúka tohtoročná edícia. V nasledujúcej previerke sa bude končiť na kopci Tignes (7,4 km; 7 %), tomu však chýba značná dĺžka aj tvrdé úseky, preto bude treba vynaložiť veľkú námahu, aby sa tu vytvorili potrebné rozdiely. Vývoju etapy len pomôže, ak sa rozprúdi akcia už na Col de l'Iseran (12,9 km; 7,5 %), ktorý sa nachádza pred cieľovým kopcom a je najvyšším bodom celých pretekov.
 
Poslednú možnosť ovplyvniť podobu klasifikácie ponúkne Val Thorens (33,4 km; 5,5 %) - nekončiaci výstup s niekoľkými zmenami rytmu, ktorého sklony sa pohybujú tvrdošijne v okolí siedmich percent. Z toho dôvodu nemusí obsahovať ani prudké gradienty, aby vystrašil favoritov, jeho poriadna dĺžka a vysoká nadmorská výška si môžu nájsť obeť na konci pretekov aj v elitnej skupine vrchárov. Pretekári si budú musieť nechať energiu aj na Cormet de Roseland (19,9 km; 6 %) a Cote du Longnefoy (6,6 km; 6,5 %), takže posledný deň v kopcoch udrie na pelotón poriadnou silou. Korunovácia najlepších cyklistov klasicky prebehne na parížskych okruhoch.
 
etapa 20 kopec
profil cieľového kopca 20. etapy (© letour.fr)
 

Úspech zaručí len vysoká kvalita počas celých troch týždňov
 
Trasa neprináša žiadnu špeciálnu novinku a vrchárov môže tešiť, že individuálna časovka obstará iba 27 kilometrov, čo sa dá v kopcoch veľmi rýchlo získať späť. Počas prvého týždňa vytvoria najdôležitejšie rozdiely tímová časovka a Planche des Belles Filles, pričom na konci šiesteho dňa môžu byť medzi niektorými favoritmi už vytvorené značné rozdiely. TTT vždy kladie tie najvyššie nároky na jednotlivé zostavy a na La Planche sa dá stratiť množstvo času. Napínavé budú obidve predstavenia v Centrálnom masíve, uvidíme, či niektoré zo silných z tímov budú mať guráž, aby tu rozprúdili bitku hlavných favoritov.
 
Druhý súťažný blok obsahuje v Pyrenejách až štyri dôležité etapy pre celkovú klasifikáciu. Z toho dôvodu bude mať dojazd do Bagnères-de-Bigorre akúsi testovaciu funkciu. Nikto nebude chcieť prepáliť tempo na dvoch kopcoch, ktoré sa nachádzajú pomerne ďaleko pred cieľom, a favoriti sa budú sústrediť, aby ušetrili čo najviac energie na ITT. Táto disciplína býva vždy kľúčovým predstavením na podujatí, ale teraz budú musieť kandidáti na titul vymyslieť správnu stratégiu, lebo počas nasledujúcich dvoch dní sa bude finišovať na Tourmalete a Albise. Kvalitný výkon len v jednej z týchto previerok nebude stačiť. V poradí uspeje len ten, kto bude rovnako silný počas všetkých predstavení.
 
 
dumoulin 18 tour triumf podium sunf
Vlani vyhral ITT na Tour Tom Dumoulin (© Cor Vos | Team Sunweb)
 

V Alpách sa pôjde cez prominentné priesmyky. Najskôr sa bude súperiť na Galibieri, čo je samo o sebe zárukou, aby sa tu vytiahli najsilnejší cyklisti, a potom sa bude štverať v ďalších dňoch na mohutné kopce Iseran a Val Thorens. Cieľový kopec Tignes nevyzerá byť príliš náročný, ale únava na konci pretekov urobí svoje v skupine favoritov, a Val Thorens v záverečnej previerke vyžmýka z pretekárov posledné zbytky energie. V ostatných edíciách sa nedelili favoriti podľa očakávania na prudkých kopcoch, teraz bude finišovať podujatie na dlhých výstupoch, kde sa zaručene objaví únava aj medzi tými najsilnejšími.
 
Prvý týždeň je nenápadný, ale má potenciál, aby odpálil bitku o žltý dres vo svižnom tempe. Štyri pyrenejské etapy predstavujú nesmierne bremeno a pre každého bude náročné, aby ich prekonal v stopercentnom prevedení. A keď sa v závere podujatia objavia v Alpách majestátne hory, Galibier a dve cieľové stúpania, o víťazovi pretekov sa rozhodne iba na samom konci a uspeje len ten, kto zostane čo najdlhšie svieži.

Šprintéri sa môžu vytiahnuť počas siedmich etáp, z toho v druhom týždni dostanú jednu príležitosť a v treťom týždni sa môžu sústrediť na dva hromadné djazdy. Pravoverný klasikársky profil nájdeme v tretej etape, útočníci do kopcov si prídu na svoje už vo Vogézach a v Centrálnom masíve a favoriti na titul im určite nechajú voľnosť aj v niektorých z horských etáp.