Okolo Slovenska: V Žiari druhýkrát zvíťazil Laas, Kubiš 19. + video, foto, audio

18.9.2020, 16:00 | Preteky vo svete | Hlubek, Timko, Grežďová
os2020 lista 560x100 new
3. 18.9. zvlnena etapa ciel rovina B. Bystrica > Žiar nad Hronom 181 km Laas
Etapy 64. ročníka pretekov:
1a1b234
 
etapa 3
profil etapy, 2256 nastúpaných metrov (© okoloslovenska.com)
 
Cyklistický sviatok na Slovensku dnes pokračoval svojou treťou etapou. Na pelotón dnes čakalo viac ako 180 kilometrov so štartom v Banskej Bystrici, kde finišovala včerajšia previerka. Na štart sa už nepostavil Ján Bárta (Elkov - Kasper), ktorý má zlomené zápästie. Čech sa stal už desiatym cyklistom, ktorý nedokončí tohtoročný ročník Okolo Slovenska.
 
Ostrý štart sa uskutočnil pred predajňou BIKEPRO, kde sídli aj eshop nášho portálu. Ako zvyčajne sme na začiatku sledovali množstvo atakov. Po desiatich kilometroch sme únik nevideli. Prvou horskou prémiou dnešného dňa bola Železná Breznica (3,3 km, 6,2%). Suverénnym lídrom v súťaži o bodkovaný dres bol Kenny Molly (Bingoal - Wallonie Bruxelles). V pelotóne sa odohral menší pád, ktorý sa zaobišiel bez následkov.
 
 
video v clanku ikonka ciernaZákulisie Okolo Slovenska (mechanické vozidlo)
 
 
Prvý seriózny atak podnikol Erik Nordsaeter Resell (Uno-X). Nór bol po chvíli vetrania sa späť v hlavnej skupine. Mechanické problémy museli riešiť Hannes Brandecker a Jonas Rapp (2x Hrinkow Advarics Cycleang). Na prvej horskej prémií vzal šesť bodov deviaty muž Starej dámy z roku 2012 Janez Brajkovič (Adria Mobil). Nasledoval zjazd do Žiaru nad Hronom a rýchlostná prémia.
 
Defekt musel riešiť vedúci muž v GC Jannik Steimle (Deceuninck). Po prvej HP sa balík, podobne ako včera, rozdelil. Majiteľ žltého dresu sa nachádzal až v poslednej tretej skupine, ktorá rýchlo nabrala dve minúty na čelo etapy. Nemec navyše nemal pri sebe žiadneho kolegu. Ľudia v jeho skupine ale spolupracovali a pre víťaza časovky tak nemusel byť žltý dres stratený.
 
 
fotofinis 1 sprint premia
 
 
Tesne pred rýchlostnou prémiou v Žiari sa druhá a tretia skupina dali dohromady a na prvú skupinu strácali dve minúty. Do druhej skupiny sa preto vrátil celý Deceuninck okrem Lampaerta a Archbolda. V prvej skupine to riadili borci zo Sunwebu. Ku ľudom okolo Nica Denza sa pridali aj zástupcovia Bory a Israel Start-Upu. Rýchlostnú prémiu o milimetre ovládol Jenthe Biermans (Israel Start-Up Nation).
 
Následne zaútočili z prvej skupiny Jay McCarthy (Bora - hansgrohe), Martin HaringLukáš Kubiš (2x Dukla Banská Bystrica) a Mathijs Paasschens (Bingoal - Wallonie Bruxelles). Bicykel musel meniť Jasha Sütterlin (Sunweb). Vzadu bol okrem Steimleho aj držiteľ bodkovaného dresu Kenny Molly. Kvartetu s dvoma Slovákmi sa ujsť nepodarilo a po chvíli boli dostihnutí. Austrálčan strácal v GC len 65 sekúnd.
 
 
- reklama -
os2020 banner 560x300 new update
- reklama -
 
 
Potom to skúsila iná štvorica, ktorú tvorili Cyril Lemoine (Cofidis), Paasschens, Brian Kamstra (Novo Nordisk) a Gabriele Petrelli (Cycling Team Friuli). Posledný menovaný bol v úniku aj v úvodnej poletape. V stúpaní na Červenú Studňu (20 km, 3,9%) si vybudovali náskok 40 sekúnd. Táto horská prémia bola zároveň najvyšším bodom dnešnej etapy.
 
Následne sa z pelotónu oddelilo štrnásť ľudí a táto skupina sa spojila s unikajúcimi pretekári. Bol tam Pieter Serry (Deceuninck), Patrick Gamper, Jay McCarthy (2x Bora), Michael Storer (Sunweb), Jesper Hansen, Cyril Lemoine (2x Cofidis), Jenthe Biermans (Israel Start-Up), Ludovic Robeet, Mathijs Paasschens (2x Bingoal), Idar Andersen (Uno-X), Brian Kamstra (Novo Nordisk), Simone Bevilacqua (Vin Zabú), Petr Rikunov (Gazprom), Michael KukrleAdam Ťoupalík (2x Elkov - Kasper), Kristián Hočevar, Janez Brajkovič (2x Adria Mobil) a Gabriele Petrelli (Cycling Team Friuli).
 
 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
 
 
Zo Slovákov bol v hlavnej skupine Lukáš Kubiš Martin Haring (2x Dukla). Na druhej HP bral desať bodov Paaschens. V zjazde bola vedúca skupina dostihnutá pelotónom. Druhá skupina neúnavne vedená Deceuninckom zaostávala už len minútu. Nasledoval ďalší zjazd do Žiaru spojený s ďalšou rýchlostnou prémiou. Práca Deceunincku priniesla ovocie, 85 kilometrov pred páskou sa Steimle vrátil do pelotónu. Zo Slovákov sa objavil v hlavnej skupine aj Ľuboš Malovec.
 
V čase návratu podlahárov odišla pätica cyklistov. Šťastie tentoraz skúšali Biermans, Andersen, Hočevar, Andrea Pietrobon (Cycling Team Friuli) a Peter Kusztor (Novo Nordisk). Za pelotónom aktuálne jazdilo dvadsaťtri cyklistov. Z pretekov odstúpil Marek Gajdula (Slovensko). 72 kilometrov pred páskou mala skupina k dobru pekné štyri minúty. V balíku cyklisti predovšetkým čerpali sily na ďalší priebeh etapy.
 
 
banner kolekciaOS 2 2020
 
 
Na druhej rýchlostnej prémií v Žiari nad Hronom bral osem bodov Jenthe Biermans. Tento Belgičan bol virtuálnym lídrom pretekov, pred etapou mu totiž patrilo dvanáste miesto a na Steimleho strácal len 34 sekúnd. Slušne si viedol aj Maďar Péter Kusztor, ktorému bol v GC na 18. priečke. Kristián Hočevar strácal dve minúty na Nemca, tento rok bol deviaty na slovinskej ITT. Andrea Pietrobon sa v profesionálnej cyklistike pohybuje iba druhý rok a na väčší úspech zatiaľ čaká. Skupinu dopĺňal Idar Andersen, šiesty muž tohtoročnej nórskej ITT.
 
Z pretekov odstúpil Matej Blaško (Slovensko) aj Filippo Ferronato (Cycling Team Friuli). Vjačeslav Kuznetsov (Gazprom RusVelo) pre zmenu musel meniť bicykel. Poslednou horskou prémiou dnešného dňa bolo Nevoľné (12,1 km, 3,7%). Kuznetsov si vymenil svojho dvojkolesového tátoša aj po druhýkrát. Náskok úniku začal klesať, tesne pred prémiou mal hodnotu 3:35. Práve tu mali cyklisti k dispozícií priestor na občerstvenie.
 
 
03 2
 (© Igor Stančík, Cycling-Info.sk)
 
 
Desať bodov na poslednej HP dnešného dňa vzal Hočevar. Bolo jasné, že po dnešnej etape sa majiteľ bodkovaného dresu meniť nebude. Balík sa v následnom zjazde rozdelil na dve skupiny. Do cieľa zostávalo 45 kilometrov. Rozdiel medzi dvoma skupinami sa zvýšil na štyridsať sekúnd. V prvej skupine zostalo zhruba šesťdesiat ľudí.
 
Zo slovenských pretekárov sa v hlavnej skupine držali len Malovec, Kubiš a Juraj Sagan (Bora). Za balíkom bola ďalšia skupina, ktorej strata sa pelotón sa však zvyšovala. Znižoval sa aj náskok úniku, 36 kilometrov pred páskou už nemala vedúca pätica k dobru ani dve minúty. Pred pretekármi bola už len posledná rýchlostná prémia a cieľ. Mimochodom, posledné tri kilometre sú totožné s cieľom na MSR spred troch rokov.
 
 
02 4
 (© Igor Stančík, Cycling-Info.sk)
 
 
Na prémií bral najviac bodov opäť Biermans. Za najbojovnejšieho pretekára dnešného dňa bol vyhlásený Hočevar. Ďalším pretekárom, ktorý zabalil svoje účinkovanie na pretekoch predčasne, bol Žiga Horvat (Adria Mobil). Vpredu bojovali už len Andersen a Pietrobon, hlavnú skupinu ťahali pretekári Sunwebu. Nór sa vpredu osamostatnil a svoj náskok držal na dvadsiatichpiatich sekúndách.
 
Pred cieľom sa nachádzalo ešte jedno prudké stúpanie z Lutily do Žiaru nad Hronom, kde sa pelotón mohol roztrhať. Dva kilometre pred páskou Andersen kapituloval a záverečný šprint po druhýkrát vyznel v prospech Martina Laasa (Bora), ktorý sa vráti aj do zeleného dresu. Druhý skončil Sean de Bie (Bingoal - Wallonie Bruxelles), stupne víťazov uzavrel David van der Poel (Alpecin - Fenix).
 
 
01050307
 (© Igor Stančík, Cycling-Info.sk)
 
 
Žltý dres aj po dnešku udržal Jannik Steimle (Deceuninck), ktorý prišiel do cieľa na piatom mieste. Slušne si počínal aj najlepší Slovák Lukáš Kubiš (Dukla Banská Bystrica), ktorý preťal pásku na devätnástej priečke. Pre majstra Slovenska do 23 rokov je to doposiaľ najlepší výsledok na Okolo Slovenska. Minulý rok v záverečnej previerke skončil na 23. mieste.
 
Andreas Leknessund prišiel do cieľa na 29. priečke a naďalej velí súťaži pretekárov do 25 rokov. Nič sa nezmenilo ani v súťaži o bodkovaný dres. Kenny Molly pôjde do poslednej etapy s párbodovým náskokom pred kolegom Mathijsom Paaschensom. Najlepším Slovákom aj po dnešku ostane Lukáš Kubiš, ktorý sa v GC posunie na 45. miesto.
 
 
01050341 1
 (© Igor Stančík, Cycling-Info.sk)
 
 
Videli sme veľmi peknú etapu, ktorú od začiatku riadili predovšetkým pretekári Sunwebu. Tí roztrhli pelotón na prvej horskej prémií a priali im aj okolnosti, keď ich hlavný súper Jannik Steimle dostal defekt v nevhodnom momente a zostal uväznený v poslednej skupine. Jeho tím Deceuninck - Quick Step však zmobilizoval sily a za druhou horskou prémiou sa im podarilo vrátiť svoje hlavné želiezko v ohni späť do hlavnej skupiny. Nemec sa im neodvďačil ďalším víťazstvom, no vzhľadom na priebeh dnešnej etapy môže byť s piatym miestom spokojný.
 
Na pódium sa druhýkrát dostal Sean de Bie. Belgičan predviedol kvalitný šprint aj v úvodnej poletape a teraz bol k víťazstvu ešte bližšie. Jeho tím sa zatiaľ prezentuje aktívnou jazdou, veď vo všetkých troch etapách sa ukazoval v únikoch. David van der Poel ani zďaleka nedosahuje také úspechy ako jeho slávnejší brat. Napriek tomu sa dnes v záverečnom šprinte nestratil a načrtol svoj potenciál do zajtrajšej záverečnej etapy.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
 
 
Pochvalu za dnešný deň si zaslúži aj Belgičan Jenthe Biermans, ktorý v úniku poctivo zbieral bonifikácie a po dnešnom dni okupuje deviate miesto v GC hneď za obhajcom titulu Yvesom Lampaertom. Belgičan klesol o jednu priečku. Aj po dnešku má troch pretekárov v elitnej spoločnosti Sunweb. Posunul sa aj Jean Pierre Drucker, pred poslednou etapou je siedmy. Spokojní môžu byť aj v nórskom klube Uno-X. Okrem držiteľa bieleho dresu majú v Top 10 aj Mortena Hulgaarda.
 
Čo sa týka Slovákov, slušne šiel aj Ľuboš Malovec, ktorý dostal len polminútu a v GC sa posunul o jedenásť miest na 68. priečku. Z reprezentácie okrem neho pokračuje aj Simon Nagy Samuel Oros. Cyklistický sviatok sa zajtra končí pomerne rovinatou etapou, kde by mali byť v permanencii opäť šprintéri.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideorozhovor s víťazom
 
 
audio ikonkaKompletná verzia vyjadrenia víťaza (anglicky)
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Martina Laasa (víťaz)
"Cítim sa veľmi dobre. Je super mať druhé víťazstvo s tímom Bora - hansgrohe. Deň bol ťažký v podstate už hneď od štartu. Od začiatku sa šlo naplno, pretože tam boli nejaké problémy s Jannikom Steimlem, ktorý má žltý dres a mal defekt. Šlo sa na plný plyn, ako vpredu, tak aj vzadu sme sa ešte snažili dotiahnuť späť do pelotónu. Tempo bolo naozaj rýchle. Ale pre nás to skončilo dobre. Pred posledným stúpaním som odpadol, ale dokázal som sa vrátiť a potom sme diskutovali, čo čo a ako. Vravel som, že sa necítim úplne dobre, ale uvidíme, čo bude v poslednom kole. Mohli sme ísť na mňa, alebo na Jempyho. Na poslednom okruhu bolo kontrolované tempo a bolo to ťažké. Boli nejaké ataky, kam Jempy skočil, čo bolo pre nás dobré, ale potom sa vrátili. Povedal som si, že to musím skúsiť a nezáleží na tom, či ma nohy bolia alebo nie. Andreas Schillinger mi spravil dlhý, asi päťstometrový vláčik, tak som len dokončil jeho prácu a vyšlo to."
 
 
audio ikonkaAudiovyjadrenie lídra pretekov aj o problémoch
 
 
audio ikonkaAudiovyjadrenie najlepšieho Slováka
 
 
audio ikonkaAudiovyjadrenie športového riaditeľa Dukly
 
 
video v clanku ikonka ciernaVýber z GoPro kamier
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo zo zákulisia
 
 
Výsledky etapy
1. LAAS Martin BORA - hansgrohe link ikonka 4:12:24 14
2. DE BIE Sean Bingoal - Wallonie Bruxelles 00:00 5
3. VAN DER POEL David Alpecin-Fenix 00:00 3
4. MORIN Emmanuel Cofidis, Solutions Crédits 00:00  
5. STEIMLE Jannik Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:00  
6. MEISEN Marcel Alpecin-Fenix 00:00  
7. BOIVIN Guillaume Israel Start-Up Nation 00:00  
8. KUZNECOV Vjačeslav Gazprom - RusVelo 00:00  
9. STACCHIOTTI Riccardo Vini Zabù - KTM 00:00  
10. DRUCKER Jempy BORA - hansgrohe link ikonka 00:00  
19. KUBIŠ Lukáš Dukla Banská Bystrica 00:00  
58. MALOVEC Ľuboš Slovensko 00:32  
77. SAGAN Juraj BORA - hansgrohe link ikonka 02:45  
86. NAGY Simon Slovensko 10:39  
96. BELLAN Juraj Dukla Banská Bystrica 10:39  
100. HARING Martin Dukla Banská Bystrica 10:39  
102. CULLY Ján Andrej Dukla Banská Bystrica 10:39  
103. ČANECKÝ Marek Dukla Banská Bystrica 10:39  
104. TYBOR Patrik Dukla Banská Bystrica 10:39  
105. OROS Samuel Slovensko 10:39  
DNF ŠTOČEK Matúš Slovensko odstúpil  
DNF BLAŠKO Matej Slovensko odstúpil  
DNF GAJDULA Marek Slovensko odstúpil  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


vysledky 1
Priebežné poradie pretekov po etape
1. STEIMLE Jannik Deceuninck - Quick-Step link ikonka 11:52:31 3
2. DENZ Nico Team Sunweb link ikonka 00:00  
3. ARCHBOLD Shane Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:14  
4. LEKNESSUND Andreas Uno-X Pro Cycling Team 00:17  
5. SÜTTERLIN Jasha Team Sunweb link ikonka 00:19  
6. HAGA Chad Team Sunweb link ikonka 00:22  
7. DRUCKER Jempy BORA - hansgrohe link ikonka 00:22  
8. LAMPAERT Yves Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:22  
9. BIERMANS Jenthe Israel Start-Up Nation 00:25  
10. HULGAARD Morten Uno-X Pro Cycling Team 00:27  
45. KUBIŠ Lukáš Dukla Banská Bystrica 04:27  
68. MALOVEC Ľuboš Slovensko 13:59  
82. CULLY Ján Andrej Dukla Banská Bystrica 20:39  
85. BELLAN Juraj Dukla Banská Bystrica 21:48  
93. HARING Martin Dukla Banská Bystrica 28:27  
94. TYBOR Patrik Dukla Banská Bystrica 28:35  
95. NAGY Simon Slovensko 28:39  
98. ČANECKÝ Marek Dukla Banská Bystrica 28:47  
103. OROS Samuel Slovensko 29:44  
107. SAGAN Juraj BORA - hansgrohe link ikonka 30:42  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 
vysledky 2
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. LAAS Martin BORA - hansgrohe link ikonka 40
2. ARCHBOLD Shane Deceuninck - Quick-Step link ikonka 36
3. DENZ Nico Team Sunweb link ikonka 34
4. BIERMANS Jenthe Israel Start-Up Nation 31
5. STEIMLE Jannik Deceuninck - Quick-Step link ikonka 31
6. DE BIE Sean Bingoal - Wallonie Bruxelles 27
25. BELLAN Juraj Dukla Banská Bystrica 3
35. HARING Martin Dukla Banská Bystrica 1
 
 
vysledky 3
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. MOLLY Kenny Bingoal - Wallonie Bruxelles 56
2. PAASSCHENS Mathijs Bingoal - Wallonie Bruxelles 42
3. BOIVIN Guillaume Israel Start-Up Nation 27
4. SUTER Joel Bingoal - Wallonie Bruxelles 23
5. RAPP Jonas Hrinkow Advarics Cycleang 21
6. POWER Robert Team Sunweb link ikonka 18
8. HARING Martin Dukla Banská Bystrica 15
10. BELLAN Juraj Dukla Banská Bystrica 11
29. SAGAN Juraj BORA - hansgrohe link ikonka 1
 
 
vysledky 4
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. LEKNESSUND Andreas Uno-X Pro Cycling Team 11:52:48
2. HULGAARD Morten Uno-X Pro Cycling Team 00:10
3. OTRUBA Jakub Elkov - Kasper 00:11
4. RENARD Alexis Israel Start-Up Nation 00:17
5. SUTER Joel Bingoal - Wallonie Bruxelles 00:31
6. TULETT Ben Alpecin-Fenix 00:58
11. KUBIŠ Lukáš Dukla Banská Bystrica 04:10
19. NAGY Simon Slovensko 28:22
21. OROS Samuel Slovensko 29:27
 
 
fotogaleria ikonkaFotogaléria z 3. etapy Okolo Slovenska (© Igor Stančík pre Cycling-Info.sk)
Fotografia 1 z 59
Fotografia 1 z 59
Fotografia 1 z 59
Fotografia 1 z 59
Fotografia 1 z 59
Fotografia 1 z 59
Fotografia 1 z 59
Fotografia 1 z 59
Fotografia 1 z 59
Fotografia 1 z 59
Fotografia 1 z 59
Fotografia 1 z 59
Fotografia 1 z 59
Fotografia 1 z 59
Fotografia 1 z 59
Fotografia 1 z 59
Fotografia 1 z 59
Fotografia 1 z 59
Fotografia 1 z 59
Fotografia 1 z 59
Fotografia 1 z 59
Fotografia 1 z 59
Fotografia 1 z 59
Fotografia 1 z 59
Fotografia 1 z 59
Fotografia 1 z 59
Fotografia 1 z 59
Fotografia 1 z 59
Fotografia 1 z 59
Fotografia 1 z 59
Fotografia 1 z 59
Fotografia 1 z 59
Fotografia 1 z 59
Fotografia 1 z 59
Fotografia 1 z 59
Fotografia 1 z 59
Fotografia 1 z 59
Fotografia 1 z 59
Fotografia 1 z 59
Fotografia 1 z 59
Fotografia 1 z 59
Fotografia 1 z 59
Fotografia 1 z 59
Fotografia 1 z 59
Fotografia 1 z 59
Fotografia 1 z 59
Fotografia 1 z 59
Fotografia 1 z 59
Fotografia 1 z 59
Fotografia 1 z 59
Fotografia 1 z 59
Fotografia 1 z 59
Fotografia 1 z 59
Fotografia 1 z 59
Fotografia 1 z 59
Fotografia 1 z 59
Fotografia 1 z 59
Fotografia 1 z 59
Fotografia 1 z 59
 
 
 

 
 
Prémie a kopce na trase etapy:
2 20 154,9 km - Železná Breznica: dĺžka 3,3 km; sklon 6,2 % (6-4-2-1)
sprint-20 133,8 km - Žiar nad Hronom (8-5-3-2-1)
1 20 101,6 km - Červená Studňa: dĺžka 20 km; sklon 3,9 % (10-7-5-3-2-1)
sprint-20 72,3 km - Žiar nad Hronom (8-5-3-2-1)
1 20 51,5 km - Nevoľné: dĺžka 12,1 km; sklon 3,7 % (10-7-5-3-2-1)
sprint-20 27,5 km - Žiar nad Hronom (8-5-3-2-1)
ciel Cieľ - Žiar nad Hronom (20-15-12-10-8-6-4-3-2-1)
 
 
Krátky opis trasy etapy:
Predposledná etapa zaobstará kvalitnú kopcovitú previerku s cieľom v Žiari nad Hronom. Táto trasa bude merať takmer dve stovky kilometrov. Pelotón popri tom nastúpa slušný počet výškových metrov a zabojuje o 4 horské a 3 rýchlostné prémie. Z Banskej Bystrice povedie trať na Zvolen, odkiaľ sa znova pôjde smerom do Kremnických a Štiavnických vrchov. Ako prvé čaká pretekárov stúpanie na Železnú Breznicu, nasleduje jedenásť kilometrové stúpanie na Podhorie a po kratučkom zjazde ešte jedno ďalšie na Červenú Studňu. Po prejazde rýchlostnou prémiou v Žiari nad Hronom, nasleduje okruh cez Nevoľné a Kremnicu, kde bude na programe posledné hodnotené stúpanie dňa. Posledný okruh bude všetkým fanúšikom cestnej cyklistiky dôverne známy z Majstrovstiev Českej a Slovenskej republiky z roku 2017. Technický finiš zaobstará najmä prudká otočka menej ako kilometer pred cieľom, na ktorej sa cyklisti otočia o 180 stupňov. Tretia etapa možno ešte výraznejšie prehovorí do celkovej klasifikácie, ako deň predtým.
 
 
07
mapa etapy (© okoloslovenska.com / © Mapbox)
 
 
posledne km 2 etapa
mapa dojazdu etapy (© okoloslovenska.com)
 
 
itinerar 3 novy
 
 
kratka sprava ikonkaNaše spravodajstvo z Okolo Slovenska 2020
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop