Okolo Slovenska: V záverečnej etape zvíťazil Rudy Barbier, Steimle celkovým víťazom

19.9.2020, 09:00 | Preteky vo svete | Hlubek, Timko, Grežďová
os2020 lista 560x100 new
4. 19.9. rovinata etapa ciel rovina Topoľčianky > Skalica 171 km Barbier
Etapy 64. ročníka pretekov:
1a1b234
 
etapa 4
profil etapy, 1799 nastúpaných metrov (© okoloslovenska.com)
 
 
V záverečnej etape nášho cyklistického sviatku sme mali definitívne spoznať víťaza tohtoročného ročníka Okolo Slovenska. Po náročnom včerajšku mal Jannik Steimle na sebe naďalej oblečený žltý dres, no Nico Denz nezaostával ani jednu sekundu. Horúco bolo aj za nimi. Chad Haga, Jempy Drucker a Yves Lampaert mali totožnú stratu na Nemca.
 
Prvý únik sa vytvoril pomerne skoro. Dopredu sa dostali Michael Storer (Sunweb), Fernando Barceló (Cofidis), Morten Hulgaard (Uno-X) a Matěj Zahálka (Elkov - Kasper). Neskôr sa pred vrcholom prvej horskej prémie Skýcov (9,4 km, 3,2%) dotiahol k ním aj Adrian Kurek (Mazowsze Serce Polski). Najmä tretí menovaný bol pre pelotón nebezpečným pretekárom. V GC uzatváral Top 10.
 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
 
 
Horskú prémiu vyhral Barceló a hneď na to bola vedúca skupina pohltená. Po šestnástich kilometroch sme tak únik nevideli. Ďalší pokus podnikol Julius Johansen (Uno-X). Majster Dánska v ITT aj v pretekoch jednotlivcov do 23 rokov si po chvíli vybudoval dvadsaťpäť sekúnd k dobru. Za ním sa vydalo trio v zložení Joonas Henttala (Novo Nordisk), Timon Loderer (Hrinkow Advarics Cycleang) a Martin Haring (Dukla Banská Bystrica).
 
Johansen nečakal na nich a jedenásť kilometrov pred rýchlostnou prémiou v Topoľčanoch mal k dobru takmer dve minúty na hlavnú skupinu. Haring, Loderer a Henttala boli dostihnutí. Klesal aj náskok Johansena, po dvadsiatichpiatich kilometroch mal len minútu. Pred rýýchlostnou prémiou mal k dobru už len dvadsať sekúnd a za ním sme očakávali aktivitu jazdcov na GC.
 
 
- reklama -
os2020 banner 560x300 new update
- reklama -
 
 
Johansen prešiel prémiou ako prvý, no hneď za ním skončil Nico Denz a ďalší nemecký pretekár sa tak priebežne obliekal do žltého dresu. Jannik Steimle však bol hneď za ním a rozdiel medzi prvými dvoma pretekármi tak zostával minimálny. Dán bol dobehnutý a tak vyrazil z pelotónu poltucet jazdcov - José Herrada (Cofidis), Ľubomír Petruš (Alpecin - Fenix), Joonas Henttala, Gorazd Per (Adria Mobil), Gabriele Petrelli (Cycling Team Friuli) a Andreas Hofer (Hrinkow Advarics Cycleang).
 
Bicykle museli meniť Itamar Einhorn (Israel Start-Up Nation) a Kenny Molly (Bingoal - Wallonie Bruxelles). Lenže ani táto šestica nedokázala dlho vydržať pred pelotónom. Deceuninck nechcel nikoho pustiť. Napokon si nastúpil Jonas Rapp (Hrinkow Advarics Cycleang), ktorý unikal aj v úvodnej poletape. Jeho tím sa dnes zatiaľ prezentoval aktívnou jazdou. Veď Nemec bol už tretím pretekárom z ich zoskupenia, ktorý sa pokúšal o únik.
 
 
banner kolekciaOS 3 2020
 
 
Ďalšou prémiou na trati bola horská prémia Havran (3,6 km, 4,2%). Na každej HP poslednej etapy získaval prvý pretekár len šesť bodov. Tentoraz ich, logicky, získal Rapp a v súťaži o bodkovaný dres sa posunul na štvrté miesto. Jeden bol vzal aj Kenny Molly (Bingoal - Wallonie Bruxelles) a už teraz bolo jasné, že 23-ročný Belgičan si spod Tatier odnesie bodkovaný dres.
 
Ako každý rok, aj tento ročník sa nezaobišiel bez prítomnosti príslušníkov Policajného zboru, ktorí dohliadali na bezproblémový priebeh pretekov. Zaujímavosťou je, že dnes sa v konvoji nachádzal aj minister vnútra, ktorý sedel v jednom aute s prezidentom SZC. Prácu polície si na pretekoch pochvaľovali aj jednotlivé zoskupenia. Pred druhou rýchlostnou prémiou Vrbové si Rapp udržiaval náskok dvadsaťpäť sekúnd.
 
 
{module [205]}
 
 
Na rýchlostnej prémií bol Rapp dorazený a Steimle preťal prémiu na prvom mieste. Denz bol hneď za ním a tak sa rozostupy na sekundu vyrovnali. Zástupca Deceunincku šiel zároveň späť na prvé miesto. Rapp následne opäť vyrazil do úniku, tentokrát sa k nemu pridali Nikolaj Cherkasov (Gazprom - RusVelo), Jakub Otruba (Elkov - Kasper) a Kristián Hočevar (Adria Mobil). Z pretekov odstúpil Dimitri Peyskens (Bingoal - Wallonie Bruxelles).
 
Skupina aj s 11. mužom v GC Otrubom si rýchlo vybudovala štyridsať sekúnd k dobru. Hočevar sa pohyboval vpredu aj včera, za svoju aktivitu bol ocenený ako najbojovnejší jazdec. Vedúcu skupinu sa vydal stíhať Ján Andrej Cully (Dukla Banská Bystrica). Niekdajší zástupca orientačnej cyklistiky strácal na kvarteto pred ním päťdesiat sekúnd.
Majster Česka v ITT do 23 rokov Jakub Otruba strácal v poradí len dvadsaťosem sekúnd a priebežne držal žltý dres.
 
 
02 18
 (© Igor Stančík, Cycling-Info.sk)
 
 
Spoločnosť mu vpredu robil Nikolaj Cherkasov, ktorý bol v minulom roku dvakrát tretí na talianských jednorázovkách. Kristián Hočevar patril svojimi výkonmi medzi kandidátov na najbojovnejšieho jazdca Okolo Slovenska, ktorý bude vyhlásený po dnešnej etape. To isté sa dalo povedať aj o Jonasovi Rappovi. Cully strácal na vedúcu skupinu osemdesiat sekúnd. Pred poslednou HP Jablonka (2,6 km, 5%) mal únik k dobru viac ako tri minúty.
 
Na horskej prémií sa opäť presadil Rapp a vyšvihol sa na tretie miesto v súťaži o bodkovaný dres. Cully naďalej strácal minútu, hlavná skupina mala manko 3:40. Zhruba šesťdesiat kilometrov pred cieľom čakalo na cyklistov občerstvenie. Náskok vedúcej skupiny naďalej stúpal, v čase občerstvovania strácal pelotón päť minút. Hlavná skupina sa približovala k Cullymu, na majstra Slovenska v ITT strácala už len polminútu. 47 kilometrov pred cieľom sa Cully stal súčasťou hlavnej skupiny.
 
 
03 11
(© Igor Stančík, Cycling-Info.sk)
 
 
V pelotóne sa už činili muži z Deceunincku a Bory. Na vedúcich priečkach sa pohyboval aj Juraj Sagan (Bora), ktorý si plnil svoje tradičné úlohy. V hlavnej skupine sa odohral menší pád a postupne začal klesať aj náskok vedúceho kvarteta. 38 kilometrov pred páskou mala vedúca skupina k dobru rovné štyri minúty a do poslednej rýchlostnej prémií v Skalici zostávalo jedenásť kilometrov.
 
Vpredu sa už striedali len traja cyklisti, Cherkasov už mal toho plné zuby a tak sa viezol na poslednej figúre. Nico Denz sa priebežne obliekal do zeleného dresu, no jeho cieľom pre dnešok bolo celkové víťazstvo. Poslednú šprintérsku prémiu vyhral Otruba, vzal osem bodov a polepšil si o tri bonifikačné sekundy. Po prémií si vystúpil z úniku Rapp.
 
 
03 4
 (© Igor Stančík, Cycling-Info.sk)
 
 
V hlavnej skupine sa na zemi ocitol Daniel Staniszewski (Mazowsze Serce Polski) a Poliak musel byť naložený do sanitky. Dvadsať kilometrov pred cieľom mala vedúca skupina naďalej deväťdesiat sekúnd minúty k dobru. Na čele sa opäť začal striedať aj Cherkasov. Tento rok sa finišovalo v Skalici na dlažobných kockách. Trinásť kilometrov pred páskou mal únik už len tridsať sekúnd k dobru.
 
Šesť kilometrov pred cieľom bol únik minulosťou, na čelo pelotónu sa vytiahli aj borci z Uno-X. Jonas Rapp sa stal najbojovnejším jazdcom dneška aj celých pretekov. Juraj Sagan sa po práci na čele balíka umiestnil na koniec hlavnej skupiny. Zo Slovákov mal aj dnes šprintovať Lukáš Kubiš (Dukla Banská Bystrica). Tri kilometre pred páskou sa utrhol jeden z pretekárov Vin Zabú - KTM, no ľudia z Una a Bory ho okamžite priviedli späť.
 
 
07 2
 (© Igor Stančík, Cycling-Info.sk)
 
 
V záverečnom šprinte sa presadil Rudy Barbier (Israel Start-Up Nation). Pre Francúza je to druhé tohtosezónne víťazstvo. Na druhom mieste skončil Álvaro Hodeg (Deceuninck - Quick Step), tretie miesto obsadil Martin Laas (Bora - hansgrohe). Ani jeden z prvých dvoch mužov v GC nebral v cieli bonifikácie a tak Jannik Steimle dosiahol najväčší úspech v kariére. Nemec prišiel do cieľa na desiatom mieste, jeho krajan zo Sunwebu bol ôsmy.
 
Martin Laas vďaka tretiemu miestu napokon udržal zelený dres a tak prežil asi najlepší týždeň vo svojej kariére. Opäť šprintoval aj David van der Poel (Alpecin - Fenix), tentoraz mu to stačilo na štvrté miesto. Top 5 uzavrel majster Českej Republiky Adam Ťoupalík (Elkov - Kasper). Aj dnes bol najlepším Slovákom Lukáš Kubiš, ktorý preťal pásku v hlavnej skupine na 42.mieste.
 
 07 15
 (© Igor Stančík, Cycling-Info.sk)
 
 
V celkovom poradí doplnil Steimleho a Denza Shane Archbold, ktorý prišiel do cieľa na 19. mieste. Deceuninck - Quick-Step tak dokonal hetrik pod Tatrami. Pred dvoma rokmi sa tešil Julian Alaphillipe, minulý rok bral celkové víťazstvo Yves Lampaert. Lukáš Kubiš sa posunul o osem miest na 37. miesto a oproti minulému roku si vylepšil pozíciu v GC o dvadsaťjeden miest. Dres najlepšieho Slováka získal premiérovo v kariére.
 
Videli sme nádhernú etapu plnú zaujímavých únikov, do ktorých sa nebáli naskočiť ani vysoko postavení jazdci v GC. Jeden z nich, Jakub Otruba, si so svojou partiou dokázal vybudovať až päť minút k dobru a jeho púť za celkovým víťazstvom bola ukončená len šesť kilometrov pred páskou. Napriek tomu sa Čech vďaka bonifikáciam z rýchlostnej prémie v Skalici dostal do Top 10, čo sa mu podarilo už na druhých etapových pretekoch v tejto sezóne. Predtým bol šiesty na domácom podujatí Czech Tour. Deviaty muž z majstrovstiev Európy v ITT vyhodil z elitnej spoločnosti Mortena Hulgaarda (Uno-X), ktorý dnes skúšal šťastie hneď v prvom úniku dňa.
 
Spokojný môže byť aj Kenny Molly. Jazdec Bingoalu strávil v druhej etape celý čas zbieraním bodov na horských prémiach a za svoju snahu si domov berie bodkovaný dres. Jedným z príjemných prekvapení pretekov bol Jonas Rupp. Tento mladý Nemec sa predviedol už v prvej etape, no dnes si hneď dvakrát vyskočil do úniku a jeho snaživé výkony ocenili organizátori dvoma oceneniami pre najbojovnejšieho pretekára etapy a zároveň najbojovnejšieho cyklistu celých pretekov.
 
Vyjadrenia vedenia pretekov budeme publikovať v sumári...
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Rudyho Barbiera (víťaz etapy)
"Som veľmi šťastný, lebo toto bola posledná príležitosť na pretekoch a s tímom sme sa dobre cítili. Je to dobrá príprava pred Girom d'Italia. Veľmi sa mi tu páči. Je tu skvelé zabezpečenie, dobrá cesta, dobrý asfalt, výborné pódium. A finále nebolo nebezpečné, takže musím pochváliť bezpečnosť. Pred týmto som bol ešte v Belgicku. Ďakujem veľmi tímovým kolegom."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jannika Steimleho (víťaz pretekov)
"Cítim sa prosto úžasne, som rád, že som vyhral tieto preteky. Tréning z posledných mesiacov sa mi vyplatil, takisto aj tímová práca, ktorú sme odvádzali. Už sa teším na ďalšie preteky. S Nicom sme mali rovnaký čas, tak som si pomyslel, že sa situácia komplikuje. Ale porazil som ho na druhej prémii, tak som bol naspäť lídrom. Potom som sa už len držal na jeho kolese. Celé preteky boli výborne organizované, hotel sa nám páčil, každý deň sme dostali chutné jedlo. Aj cesty boli v dobrom stave. Už sa teším na budúci rok, ako sa vrátim a myslím, že sme aj nášho sponzora, janom, potešili."
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideorozhovor s Rudym Barbierom po 4. etape
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideorozhovor s Jannikom Steimlem po 4. etape
 
 
audio ikonkaAudiovyjadrenie Nica Denza (2. miesto v GC)
 
 
audio ikonkaAudiovyjadrenie Lukáša Kubiša (najlepší Slovák)
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo z GoPro kamier
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo zo zákulisia o práci dobrovoľníkov
 
 
Výsledky etapy
1. BARBIER Rudy Israel Start-Up Nation 3:56:37 14
2. HODEG Álvaro José Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:00 5
3. LAAS Martin BORA - hansgrohe link ikonka 00:00 3
4. VAN DER POEL David Alpecin-Fenix 00:00  
5. ŤOUPALÍK Adam Elkov - Kasper 00:00  
6. RESELL Erik Nordsaeter Uno-X Pro Cycling Team 00:00  
7. DRUCKER Jempy BORA - hansgrohe link ikonka 00:00  
8. DENZ Nico Team Sunweb link ikonka 00:00  
9. DE BIE Sean Bingoal - Wallonie Bruxelles 00:00  
10. STEIMLE Jannik Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:00  
45. KUBIŠ Lukáš Dukla Banská Bystrica 00:00  
58. TYBOR Patrik Dukla Banská Bystrica 00:22  
65. SAGAN Juraj BORA - hansgrohe link ikonka 00:48  
73. ČANECKÝ Marek Dukla Banská Bystrica 01:07  
97. MALOVEC Ľuboš Slovensko 06:18  
99. OROS Samuel Slovensko 06:18  
100. BELLAN Juraj Dukla Banská Bystrica 06:18  
103. HARING Martin Dukla Banská Bystrica 06:18  
104. CULLY Ján Andrej Dukla Banská Bystrica 06:18  
106. NAGY Simon Slovensko 06:18  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy
 

vysledky 1
Konečné poradie pretekov po etape
1. STEIMLE Jannik Deceuninck - Quick-Step link ikonka 15:49:04 125
2. DENZ Nico Team Sunweb link ikonka 00:00 85
3. ARCHBOLD Shane Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:18 70
4. LEKNESSUND Andreas Uno-X Pro Cycling Team 00:21 60
5. SÜTTERLIN Jasha Team Sunweb link ikonka 00:23 50
6. HAGA Chad Team Sunweb link ikonka 00:26 40
7. DRUCKER Jempy BORA - hansgrohe link ikonka 00:26 35
8. LAMPAERT Yves Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:26 30
9. OTRUBA Jakub Elkov - Kasper 00:29 25
10. BIERMANS Jenthe Israel Start-Up Nation 00:29 20
41. KUBIŠ Lukáš Dukla Banská Bystrica 04:31  
73. MALOVEC Ľuboš Slovensko 20:21  
83. CULLY Ján Andrej Dukla Banská Bystrica 27:01  
85. BELLAN Juraj Dukla Banská Bystrica 28:10  
91. TYBOR Patrik Dukla Banská Bystrica 29:01  
93. ČANECKÝ Marek Dukla Banská Bystrica 29:58  
96. SAGAN Juraj BORA - hansgrohe link ikonka 31:34  
101. HARING Martin Dukla Banská Bystrica 34:49  
102. NAGY Simon Slovensko 35:01  
105. OROS Samuel Slovensko 36:06  
 
Zobraziť kompletné konečné poradie pretekov po etape
 
 
vysledky 2
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. LAAS Martin BORA - hansgrohe link ikonka 52
2. DENZ Nico Team Sunweb link ikonka 47
3. STEIMLE Jannik Deceuninck - Quick-Step link ikonka 43
4. ARCHBOLD Shane Deceuninck - Quick-Step link ikonka 37
5. BIERMANS Jenthe Israel Start-Up Nation 31
6. DE BIE Sean Bingoal - Wallonie Bruxelles 29
29. BELLAN Juraj Dukla Banská Bystrica 3
43. HARING Martin Dukla Banská Bystrica 1
 
 
vysledky 3
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. MOLLY Kenny Bingoal - Wallonie Bruxelles 57
2. PAASSCHENS Mathijs Bingoal - Wallonie Bruxelles 42
3. RAPP Jonas Hrinkow Advarics Cycleang 33
4. SUTER Joel Bingoal - Wallonie Bruxelles 27
5. BOIVIN Guillaume Israel Start-Up Nation 27
6. POWER Robert Team Sunweb link ikonka 18
8. HARING Martin Dukla Banská Bystrica 15
11. BELLAN Juraj Dukla Banská Bystrica 11
32. SAGAN Juraj BORA - hansgrohe link ikonka 1
 
 
vysledky 4
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. LEKNESSUND Andreas Uno-X Pro Cycling Team 15:49:25
2. OTRUBA Jakub Elkov - Kasper 00:08
3. HULGAARD Morten Uno-X Pro Cycling Team 00:10
4. RENARD Alexis Israel Start-Up Nation 00:17
5. TULETT Ben Alpecin-Fenix 00:58
6. SUTER Joel Bingoal - Wallonie Bruxelles 01:05
9. KUBIŠ Lukáš Dukla Banská Bystrica 04:10
21. NAGY Simon Slovensko 34:40
23. OROS Samuel Slovensko 35:45
 
 
fotogaleria ikonkaFotogaléria z 4. etapy Okolo Slovenska (© Igor Stančík pre Cycling-Info.sk)
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
Fotografia 1 z 84
 
 

 
 
Prémie a kopce na trase etapy:
2 20 162,4 km - Skýcov: dĺžka 9,4 km; sklon 3,2 % (6-4-2-1)
sprint-20 138,1 km - Topoľčany (8-5-3-2-1)
2 20 111,2 km - Havran: dĺžka 3,6 km; sklon 4,2 % (6-4-2-1)
sprint-20 94,7 km - Vrbové (8-5-3-2-1)
2 20 76 km - Jablonka: dĺžka 2,6 km; sklon 5 % (6-4-2-1)
sprint-20 27,1 km - Skalica (8-5-3-2-1)
ciel Cieľ - Skalica (20-15-12-10-8-6-4-3-2-1)
 
 
Krátky opis trasy etapy:
Organizátori podujatia pripravili na jeho samotný záver príležitosť pre čistokrvných šprintérov. Odštartuje sa z Topolčianok a finišuje sa v historickom centre mesta Skalica. Cyklisti prejdú počas 171 kilometrov tri vrchárske a rovnako tri rýchlostné prémie. Ako prvé bude na programe stúpanie na Skýcov. Následne sa cyklisti spustia do Topolčian, kde bude pripravená rýchlostná prémia. Cez vrchársku prémiu Havran a mesto Piešťany prídu pretekári do Vrbového, kde bude situovaná ďalšia šprintérska prémia. Odtiaľ sa cyklisti presunú na kopcovitý kopaničiarsky terén, kde sa nachádza množstvo krátkych a prudkých stúpaní. Jediné hodnotené bude pripravené nad obcou Jablonka. Posledných 60 kilometrov bude viac-menej rovinatých, a tak sa v závere budú určite o slovo hlásiť šprintéri.
 
 
09
mapa etapy (© okoloslovenska.com / © Mapbox)
 
 
posledne km 2 etapa
mapa dojazdu etapy (© okoloslovenska.com)
 
 
itinerar 4 novy
 
 
kratka sprava ikonkaNaše spravodajstvo z Okolo Slovenska 2020
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop