Netradične posledný monument sezóny si zachoval pôvodný kockovitý a bergovitý charakter so všetkými slávnymi úsekmi a aj v polovici októbra všetko smeruje k atraktívnemu klasikárskemu predstaveniu na flámskom teréne.  Hlavným motívom bude rivalita medzi Van Aertom a Van der Poelom, do ktorej prehovoria aj úradujúci majster sveta Alaphilippe a početná skupina skupina etablovaných špecialistov na jednorazovky.
 
 
flamsko 19 podium dqtf
Pódium na Okolo Flímska 2019 (© Deceuninck - Quick-Step Cycling Team / Getty Images)

 
Náročnosť trate zostala bez zmien
 
Rozhodujúce okamihy sa odohrajú na okruhoch v okolí mesta Oudenaarde, ktorých náročnosť bude postupne gradovať. V polovici podujatia otvorí menu Oude Kwaremont. Tento prejazd bude mať pre všetkých zoznamovací charakter, ale od tohto momentu už bude musieť každý cyklista jazdiť obozretne. Nasledujúcich šesťdesiat kilometrov bude obsahovať sedem krátkych stúpaní, ale ani jedno z nich neprebehne na kockách. Mačacie hlavy však budú zastupovať úseky Holleweg a Haaghoek. Po stúpaní Valkenberg príde pomerne jednoduchý úsek, ktorý musia pretekári využiť na zotavenie, lebo lebo záverečných šesťdesiat kilometrov pripraví veľmi tvrdú jazdu.
 
Finále odpáli kombinácia prvýkrát použitá kombinácia Kwaremont - Paterberg. Od tejto chvíle sa musia pohybovať favoriti na samom čele pretekov, v silnom štartovom poli už môžeme uvidieť relevantné ataky v podstate hocikedy. Len o niekoľko kilometrov neskôr sa postaví do cesty brutálny kockový Koppenberg, stúpanie, ktoré môže zlomiť aj toho najväčšieho favorita. Kwaremont, Paterberg, Koppenberg značne oslabia zloženej hlavnej skupiny, pre kandidátov na titul bude dôležité, aby po tomto úseku nezostali bez spolujazdcov.
 
 
flamsko 19 ilustrak kocky bohfb
Koppenberg (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 

Priestor na odpočinok tu naruší dlhý úsek na mačacích hlavách Mariaborrestraat, po ktorom okamžite nasledujú v tesnom závese ďalšie dva bergy. Steenbeekdries nemá tvrdé sklony, ale Taaienberg opäť preverí najsilnejších jazdcov. Z jeho vrcholu zostáva do cieľa 37 kilometrov, ale to nemusí byť prekážkou na útok. Po tomto ťažkom kopci vedie na rozhodujúci prechod cez Kwaremont - Paterberg ešte dvadsať kilometrov, ktoré pretne iba Kruisberg/Hotond. Pred kľúčovou pasážou tak budú mať favoriti akú-takú šancu dostať situáciu pod kontrolu, ale nebude to jednoduché, lebo na konci pretekov už nemusia disponovať tímovou podporou a energie nebude nazvyš.
 
Najsledovanejším momentom podujatia budú Oude Kwaremont a Paterberg. Prvý z nich je dlhý, miestami prudký, sedí rýchlemu, ale pravidelnému tempu a práve tu sa zvyknú vytiahnuť najodolnejší cyklisti. O necelé štyri kilometre neskôr sa bude bojovať na Paterbergu. Krátkom, ale o to prudšom stúpaní, kde rozhoduje akcelerácia. Tento výbušný berg je posledným miestom na vytvorenie selekcie, potom zostáva do cieľa ešte trinásť kilometrov, kde môžeme uvidieť víťaznú jazdu jednotlivca, hektickú naháňačku alebo nervózne čakanie na šprint malej skupiny.
 
 
flamsko 20
profil pretekov, 2000 nastúpaných metrov (© flandersclassic.be)
 
 
Traja hlavní favoriti, Deceuninck - Quick-Step bude znovu veľmi silný
 
V posledných edíciách hlavní favoriti väčšinou čakali s útokmi na posledné dva bergy alebo im niektorí z nich „prešmykol“ a ušiel ďalej pred cieľom. Tentoraz vzbudzuje optimizmus účasť Matthieua van der Poela, ktorý rád útočí z väčšej diaľky, otvára preteky skoro a mohol by vytvoriť útočnú edíciu, kde budú musieť kandidáti na titul vytiahnuť svoje zbrane ešte pred posledným prejazdom cez Kwaremont - Paterberg. Holandský jazdec sa dostal do skvelej formy. Súperov zničil v poslednej etape na BBT, na Brabantskom šípe skončil „len“ druhý kvôli chybe v záverečnom šprinte a výborne si viedol aj na LBL. Van der Poel je mimoriadne silný na krátkych kopcoch a na jeho akceleráciu dokážu reagovať len vybraní cyklisti. Svoje útoky dokáže niekoľkokrát zopakovať, vyniká vytrvalosťou a pri tom je na cieľovej páske veľmi rýchly. Jeho jedinou slabinou je to, že ak vystrelí do akcie, musí sa o všetko postarať sám, lebo mu chýba potrebná tímová podpora. Na Ronde prichádza v správnom napätí, keďže na G-W sa presvedčil, že Wout van Aert si udržal perfektnú výkonnosť.
 
Jazdec tímu Jumbo - Visma po výbornom predstavení na Tour de France zvolil opatrný program, aby bol čo najlepšie pripravený na klasiky. Na G-W sa predviedol v sebavedomom prevedení a vedomý si svojej sily, chcel mať všetko pod kontrolou. Ukázal však svoju mimoriadnu úroveň, na čo zareagovali súperi, najmä Van der Poel, obranárskym spôsobom, keď mu nenechali ani meter voľného priestoru. Wout van Aert disponuje veľkou silou na krátkych kopcoch, aj jeho útoky na bergoch by mali patriť k hlavným momentom podujatia, odolnosťou počas dlhých pretekov a výborným šprintom na konci ťažkých pretekov. Všetky tieto atribúty z neho robia favorita na titul a oproti Van der Poelovi sa môže spoľahnúť na skúsenejšiu podporu. Kľúčovým mužom bude najmä Teunissen, ktorý mu pomôže dostať pod kontrolu hektické momenty v dôležitých momentoch na konci pretekov. Van Aert a Van der Poel pôsobia vyrovnaným dojmom a obaja majú schopnosti, aby na záverečných bergoch nasadili víťazný útok alebo sa presadili v šprinte malej skupiny.
 
 
video v clanku ikonka ciernaSumár G-W 2020
 
                    
Okolo Flámska však nebude len o týchto dlhoročných konkurentoch. Tím Deceuninck - Quick-Step nezostáva nič dlžný svojej povesti a s tradične mimoriadne silnou zostavou môže vyhodiť preteky do povetria, kedy si zaumieni. Aj keď Julian Alaphilippe zažije premiéru na Ronde, nebude len zbierať skúsenosti, ale bude vážnym kandidátom na dobrý výsledok. Ako jeden z mála sa dokáže vyrovnať Van der Poelovi a Van Aertovi na krátkych kopcoch a disponuje aj podobnou koncovkou v cieli. Francúzsky jazdec si tak môže strážiť na trati dvoch hlavných favoritov, kým jeho spolujazdci sa budú sústrediť na prekvapujúce útoky z veľkej diaľky, a bolo by zaujímavé sledovať, aký výkon podá Alahpilippe proti Van der Poelovi a Van Aertovi na posledných dvoch kockových bergoch, či si jazda po mačacích hlavách vyžiada nejakú daň na svetovom šampiónovi. V belgickom tíme uvidíme aj Jungelsa, Lampaerta, Štybara, Asgreena a Sénéchala, ktorí sami o sebe môžu bojovať o najvyššie miesta, preto budeme zvedaví, akú taktiku zvolia v Quick-Stepe. Alaphilippe môže byť ušetrený na rozhodujúce útoky ostatných favoritov, podporovaný výbornými tímovými kolegami, ale zároveň niektorí z nich určite dostanú voľnú ruku na nepríjemné útoky.
 
 
alaphilippe 20 lbl atak asofd
Julian Alaphilippe (© ASO / Gautier Demouveaux)

 
Prekvapiť môžu Trek alebo Sunweb
 
Na štarte sa objavia aj ďalšie tímy, ktoré môžu hrať viacerými kartami a vytvoriť tak atraktívnu útočnú edíciu. V celku Trek - Segafredo bude spolupracovať osvedčená trojica Stuyven, Theuns a Pedersen. Najlepšiu formu má Mads Pedersen, ktorý vyhral Gent - Wevelgem a veľmi dobre si viedol aj na BBT. Dánsky jazdec je nezlomným typom na takýchto profiloch a jeho prítomnosť na čele pretekov bude favoritov len a len znervózňovať. Ťažko sa ho zbaviť, hocikedy môže nečakane atakovať a navyše je veľmi rýchly v šprinte. V spoločnosti Stuyvena a Theunsa nájde kvalitnú podporu, ale dobrý výsledok môžu získať aj obaja belgickí cyklisti. V drese EF Pro nesmie chýbať obhajca prvenstva Alberto Bettiol, ktorý sa povzbudil štvrtým miestom na G-W. Jeho hlavnou zbraňou je zrýchlenie na krátkom kopci a teraz si môže tieto schopnosti vyskúšať vo veľmi silnej konkurencii. Ak si nebude trúfať na hlavných favoritov, môže nasadiť útok ďalej pred cieľom, čo bude vhodná taktika aj pre Sepa Vanmarckeho, ktorý na BBT a G-W nepatril k tým úplne najsilnejším pretekárom.
 
Na pozitívnej vlne sa nesie Sunweb a od nemeckého zoskupenia očakávame aktívnu cyklistiku v kľúčových momentoch. Soren Kragh Andersen skončil druhý na BBT a Tiesj Benoot ôsmy na LBL, čo sú dve veľmi silné mená, ktoré môžu na konci pretekov vytvoriť na trati peknú zápletku. Každý jeden z nich dokáže nastúpiť vo finále náročného podujatia a dostať pod tlak konkurenciu, aby to potom využili jeho kolegovia. Sunweb bude úspešný len vtedy, keď jeho najlepší jazdci vyrazia do útoku, lebo v priamom súboji hlavných favoritov by mali ťahať za kratší koniec. V celku CCC bude jasným lídrom Matteo Trentin, ktorý sa spolieha na svoju odolnosť a aj rýchlosť. Na G-W skončil tretí a na Ronde mu pomôže, že nebude patriť k tým najviac sledovaným pretekárom.
         
Výbornú konkurenciu dopĺňajú ostrieľaní klasikári ako Naesen, Terpstra, Politt, Degenkolb alebo Kristoff, ktorí disponujú potrebnými skúsenosťami a v prípade dobrého dňa môžu byť v priebehu pretekov nebezpeční. Na trati môže vyniknúť odolnosť Stefana Künga a v tíme Ineos sa predstaví neviazaný Gianni Moscon,  ktorý sa vyznačuje agresívnym štýlom jazdy, čo sa vždy hodí na monument, ale nepretekal vyše mesiaca a jeho forma je neznáma.  V drese Bora - hansgrohe sa môžu pobiť o výsledok Drucker alebo Oss, v lepšej forme jazdí luxemburský cyklista, a Okolo Flámska si prvýkrát v kariére vyskúša Max Schachmann. Ako výbušný jazdec sa hodí na krátke bergy a problémy mu nemusia robiť ani mačacie hlavy, na ktorých v roku 2018 podal výborný výkon na BBT, kde skončil štvrtý v poradí. Nemeckému pretekárovi by pristal útok z väčšej diaľky.