Nokere Koerse učebnicovo zvládol naštudovaným záverom Tim Merlier

16.3.2022, 13:00 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
Nokere Koerse učebnicovo zvládol naštudovaným záverom Tim Merlier
Tim Merlier (© LaPresse/Fabio Ferrari)

st 16.3. rovinata etapa ciel rovina Deinze > Nokereberg 190 km Merlier
profil pretekov, 1100 nastúpaných metrov (© nokerekoerse.be)
Klasika Nokere - Koerse býva rovinatou previerkou pred náročnejšími klasikami. No má viacero úsekov mačacích hláv aj pár kopcov. V minulosti sa tu radovali najmä šprintéri, no občas vyskočil niekto ako vlani Ludovic Robeet, ktorý sa dostal k triumfu po prekvapujúcom úniku.
Od štartu to bolo pomerne hektické aj s viacerými pádmi a zaujímavosťou bolo, že sa nedarilo vytvoriť klasický únik. Všetko bolo rýchlo dobehnuté a skupiny s náskokom 20 sekúnd nestáli za reč. Útočili rôzne kontinentálne aj Pro tímy, ale Quick-Step to trochu prekvapujúco stále držal na uzde. S blížiacim sa cieľom skúšali úniky aj známejší ľudia ako Lukas Pöstlberger z Bory. No nič ani raz neodišlo na viac ako pol minúty.
16 km pred páskou vyrazil dopredu Samuel Watson, britský pretekár kontinentálnej Groupamy-FDJ, ktorý sa takto nepochybne chcel ukázať. Podarilo sa mu vypracovať až polminútový náskok, no pelotón bol stále veľký i kompaktný, teda bolo to plne pod kontrolou. Keď prišiel na kockový úsek, tempo bolo obrovské a Quick-Step s Uno-X ho dorazili. Pelotón bol stále veľmi kompaktný.
Začali sa postupne vytvárať dvojice-trojice s lídrami daných tímov. Najväčšie šance sa dávali Timovi Merlierovi z Alpecinu, ktorý tu ešte nevyhral, hoci jeho krajanom ako Keukeleire, Steegmans, DeHaes, Boeckmans či Dupont sa to v minulosti podarilo. Ešte sme videli pár pokúsov o sebaprezentáciu najmä zo strany mladíkov farmy Groupamy.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Alpecin vôbec nebol na čele, nemal kontrolu nad pretekmi. Trpezlivo čakali na správny moment, keď sa s Merlierom dostanú do čela. Nebývalo slabú zostavu tu mal Quick-Step, ktorý nemal jasného šprintérskeho lídra, teda bolo zaujímavé sledovať, na koho pôjdu. Najsilnejším mužom bol Jannik Steimle, ale nie úplne na rovinatý šprintérsky dojazd. Tak to možno chcel skúsiť Bert Van Lerberghe.
Dva kilometre pred páskou sa vytiahli dopredu jazdci UAE s Ackermannom, no potom sa to ešte preskupilo a razu sa zjavil Alpecin. Tlačilo sa aj Lotto. Záverečný kilometer bol veľmi kľukatý a po kockách. Tim Merlier ako najväčší favorit vyštartoval pomerne skoro a natlačil sa ako prvý do poslednej zákruty. Musel to už rozbaliť a napokon sa to ukázalo ako správne. Vyhral pomerne jasne pred Maxom Walscheidom (Cofidis), ktorý dokázal ako-tak chytiť jeho hák, no ostatní už nie. Na pódiu ich doplnil Arnaud De Lie (Lotto).
Ackermann sa tlačil do dobrej pozície, ale napokon mu to absolútne nevyšlo a bol až deviaty už so zvesenými nohami. Vyškolený bol aj Quick-Step, nevedno prečo si Van Lerberghe so Steimlem nepomohli a finišovali obaja v Top 10 tak trochu zbytočne, v posledných stovkách metrov sa blízko seba neukázali. Tim Merlier dnes nemal silného konkurenta napriek tomu, že Alpecin to nemal v rukách a nerežíroval ani ten záver. 29-ročný pretekár sa tam natlačil sám a jasne porazil ostatných.
Väčšina štartovej listiny sa presunie do Francúzska na GP Denain a potom vráti v piatok na Bredene - Koksijde. Je to zvyčajne tá partia, ktorá nejazdí Miláno - San Remo.
Výsledky
1. MERLIER Tim Alpecin-Fenix 4:20:04 200
2. WALSCHEID Max Cofidis 00:00 150
3. DE LIE Arnaud Lotto Soudal 00:00 125
4. VAN LERBERGHE Bert Quick-Step Alpha Vinyl 00:00 100
5. WELTEN Bram Groupama-FDJ 00:00 85
6. TILLER Rasmus Uno-X Pro Cycling Team 00:00 70
Zobraziť kompletné poradie
 
Náš eshop