4 dni Dunkerque: Preteky skončili s únikom Juraja Sagana, Gilbert udržal vedenie v GC

8.5.2022, 15:00 | Preteky vo svete | Janoťák, Timko, Šandor
1. 3.5. rovinata etapa ciel rovina Dunkerque > Aniche 161 km De Kleijn
2. 4.5. rovinata etapa ciel rovina Béthune > Maubeuge 181 km Tesson
3. 5.5. rovinata etapa ciel rovina Péronne > Mont St. Eloi 170 km Gilbert
4. 6.5. rovinata etapa ciel rovina Mazingarbe > Aire La Lys 175 km Taminiaux
5. 7.5. zvlnena etapa ciel rovina Roubaix > Cassel 184 km Vermeersch
6. 8.5. rovinata etapa ciel rovina Ardres > Dunkerque 183 km Thijssen
1. 3.5. rovinata etapa ciel rovina Dunkerque > Aniche 161 km De Kleijn
profil etapy (© 4joursdedunkerque.com)
Pandémia koronavírusu ovplyvnila posledné dva ročníky pretekov 4 dni Dunkerque, ktoré sa naposledy konali v roku 2019. Situácia vo svete sa však pomaly upokojuje a po dvojročnej prestávke sa organizátori rozhodli oživiť toto podujatie. Na úvod nadviazali na menšiu tradíciu, a to že prvú etapu venovali pre najrýchlejších mužov v pelotóne. Prvá previerka nebola dlhá, merala 161 kilometrov prakticky po rovine. Pretekári nezdolali ani tisíc výškových metrov. 

Počas úvodnej etapy sa vytvorili dva úniky. Prvý, v ktorom boli Cyril Barthe z B&B Hotels - KTM, Milan Fretin zo Sport Vlaanderen - Baloise a Evaldas Šiškevičius z Go Sport - Roubaix Lille Métropole, bol dobehnutý krátko po polovici prejdenej trasy. V balíku nasledovali ďalšie ataky, a dopredu sa dostali opäť traja utečenci. Menovite nimi boli Gijs Van Hoecke z Ag2r Citroen, Lionel Taminiaux z Alpecin - Fénix a Alex Colman zo Sport Vlaanderen – Baloise.

Zaujímavosťou bolo, že všetci traja utečenci naposledy štartovali na pretekoch Eschborn - Frankfurt, najlepší výsledok z nich dosiahol Colman (Sport Vlaanderen). Členovia druhého úniku budili v pelotóne väčší rešpekt a z tohto dôvodu im hlavné pole neumožnilo odísť príliš ďaleko. Skoro celý čas trio vpredu zvieralo v rukách maximálne pol minútu k dobru. Balík za nimi ťahali prevažne zoskupenia Lotto Soudal a DSM, ktoré sa pri práci na čele pelotónu svorne striedali.  
Van Hoecke (Ag2r), Taminiaux (Alpecin) a Colman (Sport Vlaanderen) dlho odolávali tlaku zo strany pelotónu. Ešte 15 kilometrov od cieľa viedli o 42 sekúnd, no v tom čase sa už v popredí balíka začali objavovať aj ďalšie tímy. Práve v tom čase sa v balíku aj padalo, ale na zemi skončil iba jeden pretekár celku Human Powered Health, a aj keď padal asi v strede pelotónu, nikoho ďalšieho na zem nestiahol. 
Trio vpredu nezostalo pokope až do úplného konca. Osemtisíc metrov od cieľa si z úniku vystúpil Alex Colman, v čele tak zostalo duo. Štyri kilometre od konca sa z úniku odpojil aj Gijs Van Hoecke, no Lionel Taminiaux trápil šprintérske tímy v pelotóne aj naďalej. Tie sa cez neho dostali o kilometer neskôr. O víťazovi úvodnej etapy tak rozhodol šprint. Zvíťazil v ňom Sam Welsford, ale zároveň po kontakte s ním na zemi skončili jeho dvaja najväčší rivali. Cez nich padali ďalší pretekári.  
Ako prví na zemi skončili Arnaud De Lie a Daniel McLay, ktorí v momente pádu boli na úrovni Sama Welsforda. Následne cez nich spadlo okolo desať pretekárov a celá cieľová rovinka sa zablokovala. Samotný víťaz etapy sa v cieli neradoval. Pre úplnosť informácií treba dodať, že druhé miesto v etape obsadil Arvid De Kleijn, tretí bol Jason Tesson. Aspoň podľa prvých výsledkov. Rozhodcovia ešte kontrolovali zábery a nakoniec výsledky prvej etapy zmenili. Vyhral tak De Kleijn, ktorý sa stal aj priebežným lídrom pretekov. Welsford bol posunutý na posledné miesto v pelotóne.
Výsledky etapy
1. DE KLEIJN Arvid Human Powered Health 03:31:14 20
2. TESSON Jason St Michel-Auber 93 00:00 10
3. EEKHOFF Nils Team DSM 00:00 5
4. BARBIER Pierre B&B Hotels-KTM 00:00
5. RENARD Alexis Cofidis 00:00
6. DE LIE Arnaud Lotto Soudal 00:00
40. SAGAN Juraj TotalEnergies 00:00
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. DE KLEIJN Arvid Human Powered Health 03:31:04
2. TESSON Jason St Michel-Auber 93 00:04
3. EEKHOFF Nils Team DSM 00:06
4. BARTHE Cyril B&B Hotels-KTM 00:06
5. FRETIN Milan Sport Vlaanderen-Baloise 00:06
6. SISKEVICIUS Evaldas Roubaix Lille Métropole 00:06
42. SAGAN Juraj TotalEnergies 00:10
Zobraziť kompletné poradie
2. 4.5. rovinata etapa ciel rovina Béthune > Maubeuge 181 km Tesson
profil etapy (© 4joursdedunkerque.com)
Prvá etapa sa neskončila ideálne, a tak dostali šprintéri druhého a tretieho sledu možnosť na repete. Šanca dosiahnuť veľké víťazstvo úrovne ProSeries veľmi motivovala. Po páde v závere utorňajšej etapy nepokračoval jeden z najväčších favoritov pretekov Arnaud de Lie z Lotta Soudal, ktoré sa tu chcelo výrazne presadiť a zhrabnúť čo najviac UCI bodov, pretože bojuje o licenciu.
Do úniku sa tlačilo množstvo tímov, napokon to vyšlo pätici Samuel Watson (Groupama), Ludovic Robeet (Bingoal), Ángel Fuentes (Burgos), Alex Colman (Sport Vlaanderen) a  Evaldas Šiškevičius (Roubaix). Zaujímavý bol Robeet, ktorý bol v úniku aj na Paríž - Roubaix a šiel parádne. Watson je zasa kmeňovým jazdcom kontinentálnej verzie FDJ a vyhral Ncup Gent - Wevelgem. Boli to celkom silní ľudia, ktorých si balík nenechal príliš ujsť. Všetko bolo pod kontrolou.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Dokonca hodinu pred dojazdom skúšali z pelotónu únik ďalší pretekári, ale to sa nestretlo s pochopením hlavného poľa, ktoré viedli najmä ľudia z DSM. 13 km pred páskou už mala partia len pár sekúnd náskoku a prišlo jediné polozásadnejšie stúpanie, ktoré malo len 700 metrov, no Philippe Gilbert (Lotto) nemal čo stratiť a zaútočil. Vzal so sebou aj Chrisa Lawlessa z TotalEnergies. No podarilo sa im vybudovať len pár sekúnd. Keď ich dobehli, padol aj únik, a to už trochu skôr ako chceli, pretože v jednej zo zákrut až štyria jeho členovia vyleteli do trávy. Pokračoval už len Watson.

Následne to z balíka skúšali rôzni borci. Nemali čo stratiť, pretože kopec predsa len trochu zriedil hlavné pole, motiváciou bolo možno aj to, aby sa zozadu nevrátili niektorí šprintéri, ktorí zaostali. Na silný atak nasadil Benjamin Thomas (Cofidis), známy to tempár, no šiel proti veľkej presile. Štyri kilometre pred dojazdom teda bol na čele už pelotón a sformovali sa celky, ktoré tam ostali aspoň v trojiciach. Na čele to bol veľký festival najmä francúzskych tímov všetkých troch úrovní.

Záver bol vedený po rôznych úzkych uličkách mestečka Maubeuge a pozícia v poslednom kilometri bola absolútne kľúčová. Výborne to zvládol Jason Tesson z kontinentálneho celku St Michel - Auber93, ktorý zvíťazil. Druhý bol Gerben Thijssen (Sport) a tretí Thomas Boudat (Roubaix). Juraj Sagan opäť prišiel do cieľa v hlavnej skupine.
24-ročný Tesson bol v úvodnej etape druhý, dnes vyhral, a tak sa dostal do čela celkovej klasifikácie. Zaujímavé je, že doteraz špurtoval na mnohých jednorazovkách 1.1, ale väčšinou okolo 3-8. miesta, no tu mu to vychádza skvelo, hoci sa nedá hovoriť o tom, že má silnejšiu konkurenciu ako na francúzskych podujatiach 1. kategórie UCI.
Výsledky etapy
1. TESSON Jason St Michel-Auber 93 04:04:25 20
2. THIJSSEN Gerben Intermarché-Wanty-Gobert 00:00 10
3. BOUDAT Thomas Roubaix Lille Métropole 00:00 5
4. DE KLEIJN Arvid Human Powered Health 00:00
5. HOFSTETTER Hugo Team Arkéa-Samsic 00:00
6. RUSSO Clément Team Arkéa-Samsic 00:00
62. SAGAN Juraj TotalEnergies 00:00
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. TESSON Jason St Michel-Auber 93 07:35:20
2. DE KLEIJN Arvid Human Powered Health 00:09
3. THIJSSEN Gerben Intermarché-Wanty-Gobert 00:13
4. SISKEVICIUS Evaldas Roubaix Lille Métropole 00:13
5. EEKHOFF Nils Team DSM 00:15
6. BARTHE Cyril B&B Hotels-KTM 00:15
47. SAGAN Juraj TotalEnergies 00:19
Zobraziť kompletné poradie
3. 5.5. rovinata etapa ciel rovina Péronne > Mont St. Eloi 170 km Gilbert
profil etapy (© 4joursdedunkerque.com)
Tretia etapa už obsahovala náročnejší finiš, ale na konci sa stále mohli v plnej sile predstaviť šprintéri. O víťazovi rozhodlo krátke cieľové stúpanie (600 m; 4 %), ktoré však obsahovalo aj úseky s dvojciferným prevýšením, no tesne pred páskou už čakali na jazdcov jednoduché úseky.
Pretekári absolvovali na konci štyri prejazdy po finálnom okruhu. Ako prví sa tam dostali traja cyklisti v brejku. Alex Colman (Sport Vlaanderen), Kevin Besson (Nice Métropole) a Samuel Leroux (Go Sport) si vybudovali aj 5-minútový náskok, ale celú situáciu mal pod kontrolou tím St Michel – Auber93, ktorý obraňoval najcennejší dres. Alex Colman jazdil v drese pre najlepšieho vrchára a na pripravených horských prémiách svoju pozíciu ešte zveľadil.
Líder pretekov Jason Tesson mohol aj v dnešnej koncovke predviesť svoju formu, no záujem vyhrať etapu deklaroval aj celok Alpecin - Fenix, ktorý v očakávanom súboji odolných a rýchlych jazdcov dôveroval Robertovi Stannardovi. Alepcin - Fenix sa snažil využiť členitý terén záverečného okruhu, aby sa zbavil rýchlych jazdcov, a vysoké tempo hlavnej skupiny sa pokúsili využiť niektorí jazdci na útoky. Vedúca trojica vo finále vzdorovala a udržiavala 10-sekundový náskok osem kilometrov pred cieľom. V pelotóne ťahal TotalEnergies a najmä jeho zásluhou bol brejk chytený šesť kilometrov pred páskou.
Pred krátkym cieľovým stúpaním prebiehala v pelotóne pozičná jazda a finálne prudké úseky napokon využil Philippe Gilbert, na ktorého zrýchlenie nedokázal nikto zareagovať. Druhý skončil Jason Teeson, tretie miesto získal Julien Simon.
O výsledku etapy rozhodol len záverečný kopec, hoci na pomerne technickom okruhu sa pokúsili niektorí jazdci atakovať. V samotnom závere kontroloval situáciu na trati TotalEnergies, ale francúzsky celok na výhru nesiahol. Na najtvrdšie pasáže si totiž počkal Philippe Gilbert a jeho akcelerácia jasne vyčnievala nad ostatnými. Belgický cyklista dosiahol výhru po troch rokoch, naposledy zvíťazil v sezóne 2019 na Vuelte.
Vo finále predviedol výborný výkon aj Jason Teeson, ktorý zvládol najprudšie úseky na čele balíka a potom sa snažil predrať dopredu, ale na viac ako druhé miesto mu to nevydalo. To mu však stačilo, aby udržal dres pre lídra pretekov. Julien Simon skončil tretí, no jeho tím TotalEnergies mal vyššie ambície. Juraj Sagan finišoval v hlavnej skupine.
Po etape rozhodcovia upravili výsledky, keď Jason Teeson dostal penalizáciu za to, že sa viezol za autom, aby sa vrátil späť do balíka po defekte. V celkovom poradí sa prepadol na 63. pozíciu s mankom 25 sekúnd na nového lídra Arvida de Kleijna, ktorý má rovnaký čas ako Gilbert.
Výsledky etapy
1. GILBERT Philippe Lotto Soudal 04:22:14 20
2. TESSON Jason St Michel-Auber 93 00:00 10
3. SIMON Julien TotalEnergies 00:00 5
4. BARBIER Pierre B&B Hotels-KTM 00:00
5. HOFSTETTER Hugo Team Arkéa-Samsic 00:00
6. RUSSO Clément Team Arkéa-Samsic 00:00
66. SAGAN Juraj TotalEnergies 00:00
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. DE KLEIJN Arvid Human Powered Health 11:57:43
2. GILBERT Philippe Lotto Soudal 00:00
3. LEROUX Samuel Roubaix Lille Métropole 00:01
4. THIJSSEN Gerben Intermarché-Wanty-Gobert 00:04
5. SISKEVICIUS Evaldas Roubaix Lille Métropole 00:04
6. BOUDAT Thomas Roubaix Lille Métropole 00:06
50. SAGAN Juraj TotalEnergies 00:10
Zobraziť kompletné poradie
4. 6.5. rovinata etapa ciel rovina Mazingarbe > Aire La Lys 175 km Taminiaux
profil etapy (© 4joursdedunkerque.com)
Štvrtá etapa sa tvárila ako medzičlánok medzi tou, ktorá finišovala do krátkeho kopca a priniesla triumf lúčiaceho sa Philippa Gilberta a tou, ktorá bude mať v sobotu moc rozhodnúť celkové poradie a konečne vytvoriť nejaké rozdiely. Aj v piatok šiel v drese lídra Arvid de Kleijn z Human Powered Health, teda tímu, pre ktorý by bol celkový triumf na pretekoch Pro kategórie najväčším v histórii ich tímu, jedine na úrovni víťazstva Roba Brittona na Tour of Utah, ktorý však bol vtedy ešte menej obsadený.
V úniku sa prezentovali štyria pretekári, no tímy v pelotóne mali všetko pod kontrolou a kontrolovali to na špurt. Balík sa pre vietor dvakrát rozdelil, ale vzrušenie trvalo len krátko a všetko bolo rýchlo pokope. V závere sa klasicky tlačili dopredu najmä francúzske tímy. Opäť to bol veľmi napätý dojazd, pretože v celkovom poradí neboli žiadne rozdiely, teda nikto nechcel urobiť dieru.
Našťastie nikto nespadol a vo veľmi tesnom dojazde s množstvom šprintérov 3/4. ligy sa na fotofiniš presadil Belgičan Lionel Taminiaux z Alpecinu-Fenix. O šírku galusky prišiel o triumf Poliak Stanislaw Aniolkowski z Bingoalu, teda tímu, kde Taminiaux ešte nedávno pôsobil. Zaujímavé je, že pre jazdca Alpecinu ide ešte len o druhé profesionálne víťazstvo, a to prvé nevybojoval v špurte.
Výsledky etapy
1. TAMINIAUX Lionel Alpecin-Fenix 04:01:54 20
2. ANIOLKOWSKI Stanislaw Bingoal Pauwels Sauces WB 00:00 10
3. THIJSSEN Gerben Intermarché-Wanty-Gobert 00:00 5
4. MANZIN Lorrenzo TotalEnergies 00:00
5. DE KLEIJN Arvid Human Powered Health 00:00
6. WELTEN Bram Groupama-FDJ 00:00
60. SAGAN Juraj TotalEnergies 00:00
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. SISKEVICIUS Evaldas Roubaix Lille Métropole 15:59:36
2. THIJSSEN Gerben Intermarché-Wanty-Gobert 00:01
3. DE KLEIJN Arvid Human Powered Health 00:01
4. TAMINIAUX Lionel Alpecin-Fenix 00:01
5. GILBERT Philippe Lotto Soudal 00:01
6. LEROUX Samuel Roubaix Lille Métropole 00:02
53. SAGAN Juraj TotalEnergies 00:11
Zobraziť kompletné poradie
5. 7.5. zvlnena etapa ciel rovina Roubaix > Cassel 184 km Vermeersch
profil etapy (© 4joursdedunkerque.com)
Sobotňajšia etapa na pretekoch 4 dni Dunkerque bola najdlhšou v tomto ročníku a ako jediná mala zvlnený profil. Cyklisti skoro polovicu etapy strávili na okruhu v meste Cassel, na ktorom sa nachádzalo aj jedno stúpanie. Práve do neho umiestnili organizátori cieľ, takže dnešná previerka mohla mať aj iné finále ako hromadný dojazd pelotónu. Práve dnešok mohol výraznou mierou priblížiť niektorého z pretekárov k celkovému prvenstvu. 

Ešte pred finále, ktoré malo byť v podaní najsilnejších jazdcov na podujatí, prišiel čas ukázať sa v celodennom úniku. Dostali sa do neho Maurice Ballerstedt z Alpecin - Fénix, Max Poole z DSM, Léo Danés z celku U Nantes Atlantique, Alex Colman zo Sport Vlaanderen – Baloise, Louis Blouwe z Bingoal Pauwels Sauces WB a Andrea Mifsud z Nice Métropole Côte d'Azur. Na méte 126 kilometrov pred cieľom mali k dobru viac ako šesť minút. 

Za nimi sa v polovici etapy vytvorila trojčlenná skupina prenasledovateľov. Na méte 60 kilometrov od cieľa sa obe skupiny spojili a vpredu bolo deväť jazdcov. Dopredu pribudli Ladagnous a Stewart (2x FDJ) a Rosseto (St. Michel). Okrem novej energie priniesli do čela aj zmenu stratégie. Čelná skupina zrýchlila, a postupne z nej vypadli Ballerstedt (Alpecin), Danés (U Nantes), Colman (Sport Vlaanderen) a aj Stewart (FDJ), ktorý spadol. Naopak, z pelotónu si dopredu doskočil Gogl (Alpecin).

Rozdiel medzi utečencami a pelotónom nebol veľký, ani nie minútový. Viaceré tímy sa snažili udržať hlavné pole pokope, pretože v ňom sa neustále atakovalo. Šanca pripojiť sa k vedúcej šestici bola veľká. 23 kilometrov od cieľa sa z úniku porúčal aj Rosseto (St. Michel), v tom istom čase kontakt s balíkom stratil Šiškevičius (Go Sport) v najcennejšom drese. Bolo prakticky rozhodnuté, že dnes nastane výmena stráži na prvom mieste v predbežnom hodnotení podujatia. 
Sila však bola na strane hlavného poľa, v ktorom figurovalo do 20 pretekárov. Posledného člena úniku balík doskočil pár metrov pred hranicou troch kilometrov od konca. Lenže krátko na to zaútočil Philippe Gilbert, za ním vyrazil Gianni Vermeersch a Damien Touzé. Najsilnejším pretekárom z tejto trojice bol Vermeersch, ktorý si tak pripísal etapové prvenstvo. Sarreau v závere vytuhol, došli mu sily. Gilbert bojoval o pódium, no skončil za ním. Obehli ho Oliver NaesenJake Stewart. Juraj Sagan prišiel do cieľa 14 minút po víťazovi.  
Dobrou správou pre Philippa Gilberta bola skutočnosť, že síce mu len o pár centimetrov ušlo etapové víťazstvo, no do posledného dňa pôjde v najcennejšom drese. Pred poslednou etapou vedie o štyri sekundy pred Oliverom Naesenom. Ďalšiu sekundu stráca Jake Stewart. Ostatní pretekári už majú manko viac ako desať sekúnd a prakticky sú von z hry o celkové víťazstvo. Posledná etapa je úplná rovina.
Výsledky etapy
1. VERMEERSCH Gianni Alpecin-Fenix 04:39:56 20
2. NAESEN Oliver AG2R Citroën Team 00:00 10
3. STEWART Jake Groupama-FDJ 00:00 5
4. GILBERT Philippe Lotto Soudal 00:00
5. THOMAS Benjamin Cofidis 00:00
6. PLANCKAERT Baptiste Intermarché-Wanty-Gobert 00:00
98. SAGAN Juraj TotalEnergies 14:21
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. GILBERT Philippe Lotto Soudal 20:39:33
2. NAESEN Oliver AG2R Citroën Team 00:04
3. STEWART Jake Groupama-FDJ 00:05
4. THOMAS Benjamin Cofidis 00:10
5. PLANCKAERT Baptiste Intermarché-Wanty-Gobert 00:10
6. SIMON Julien TotalEnergies 00:14
79. SAGAN Juraj TotalEnergies 14:31
Zobraziť kompletné poradie
6. 8.5. rovinata etapa ciel rovina Ardres > Dunkerque 183 km Thijssen
profil etapy (© 4joursdedunkerque.com)
Záverčný šiesty deň sa rovinaté preteky prostredníctvom ďalšej profilovo jednoduchej etapy dostali do Dunkerque. Takmer polovicu 183-kilometrového dňa strávili pretekári už na okruhu v okolí cieľového mesta po ktorom sú preteky nazvané. Opäť sa očakával šprintérsky dojazd, v ktorý isto dúfal aj vedúci muž pretekov Philippe Gilbert, pretože by to na 90 % nepredstavovalo jeho ohrozenie a masívnych 200 UCI bodov pre jeho tím v boji o licenciu.
Dnešok bol dňom, ked sa po dlhšej dobe odprezentoval cyklistickým fanúšikom po celom svete brat slávnejšieho Petra Juraj Sagan, ktorý sa zapojil do úniku. V ňom sme ho naposledy videli vlani na OH v Tokiu. Tam bojoval vpredu štyri hodiny, dnes to boli vyše tri. Na videu vidíme ako sa pozdravil so šéfom tímu Jean-René Bernaudeauom.
Keďže bola jeho skupina až sedemčlenná, pelotón jej pre istotu nedoprial veľký náskok, tri minúty v maxime neboli žiadnym ternom. S Jurajom boli vpredu Fabian Lienhard (Groupama), Alexis Renard (Cofidis), Robert Stannard (Alpecin), Gilles De Wilde (Sport Vlaanderen), Léo Danès (Nantes) a Joris Delbove (Auber 93). Žiaľ, Juro odpadol z čela medzi prvými 38 km pred páskou, niektorí jazdci sa hotovali vzdorovať až niekam do méty desiatich kilometrov pred dojazdom. Tesne sa to podarilo Renardovi s De Wildem.
Nasledovalo chystanie si vláčikov na špurt. Kompaktne vyzerali najmä Alpecin s Bingoalom. Prvý z týchto belgických celkov tu už vyhral s dvoma pretekármi, Bingoal veľmi túžil po triumfe vďaka Aniolkowskemu. Samotný záver sa snažil režírovať Alpecin, no zdalo sa nám, že im skoro došli domestici a keď dva kilometre pred páskou nastúpil Maciej Bodnar (TotalEnergies), rozsypali sa. O pár sekúnd na to aj Bingoal a finišovalo to živelne.
Dlhý špurt nasadil Gerben Thijssen a zvíťazil. Najprv sa zdalo, akoby to Belgičan len rozbiehal niektorému z kolegov, ešte tam jeden za ním bol, ale dupol na to a nikto mu už nedokázal vykuknúť  háku. Ako-tak aspoň v priamej línii tesne za ním šiel Hugo Hofstetter (Arkéa). Potom tam už bol odstup bicykla a viac. Juraj Sagan po dostihnutí pelotónom odstúpil.
Celkový triumf si udržal Philippe Gilbert, ktorý sa vo svojej poslednej sezóne môže pochváliť výborným výsledkom, lúči sa ako celkový víťaz pretekov kategórie ProSeries. Na pódiu ho doplnili borci z francúzskych tímov Olivier Naesen (Ag2r) a Jake Stewart (Groupama). Vďaka druhému miestu sa podarilo z deviatej na šiestu priečku skočiť Hofstetterovi. Platí však, že už v tretej edícii za sebou na pódiu v Top 3 nedekorovali žiadneho domáceho pretekára.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Philippa Gilberta (celkový víťaz)
"Som trochu sklamaný, lebo som si myslel, že by som skúsil zabojovať aj o tú dnešnú etapu nejakým atakom v závere, ale nepodarilo sa mi. Bolo to ešte náročné aj kvôli šprintérskym prímiám, ale ubránili sme to. Som rád a ďakujem kolegom, rozhodla tá najťažšia etapa, no vo všetkých ostatných som sa musel vyhýbať všetkým pádom a situáciám, ktoré by ma mohli stáť stratu sekúnd.
Som šťastný, že som vyhral tieto preteky v poslednej sezóne. Chcel som sa takto rozlúčiť, cez nejaké víťazstvá v poslednom roku."
Výsledky etapy
1. THIJSSEN Gerben Intermarché-Wanty-Gobert 04:20:53 20
2. HOFSTETTER Hugo Team Arkéa-Samsic 00:00 10
3. MANZIN Lorrenzo TotalEnergies 00:00 5
4. TAMINIAUX Lionel Alpecin-Fenix 00:00
5. BARBIER Pierre B&B Hotels-KTM 00:00
6. ANIOLKOWSKI Stanislaw Bingoal Pauwels Sauces WB 00:00
DNF SAGAN Juraj TotalEnergies odstúpil
Zobraziť kompletné poradie
Konečné poradie pretekov
1. GILBERT Philippe Lotto Soudal 25:00:26
2. NAESEN Oliver AG2R Citroën Team 00:04
3. STEWART Jake Groupama-FDJ 00:05
4. THOMAS Benjamin Cofidis 00:10
5. PLANCKAERT Baptiste Intermarché-Wanty-Gobert 00:10
6. HOFSTETTER Hugo Team Arkéa-Samsic 00:12
Zobraziť kompletné poradie
 
Náš eshop