Kalendár WT pretekov pre rok 2018 je vzácne stabilný, keďže žiadne podujatie nepribudlo ani neubudlo. To predstavuje kontrast v porovnaní s minuloročnou revolúciou, keď sa stav zmenil z 27 na 37 podujatí (viac TU).
 
Profíkov opäť čaká dlhočizný boj od januárovej Austráliepo októbrovú Tour of Guangxi v Číne. V Európe začne WT dianie 25. februára klasikou Omloop Het Nieuwsblad. Aj najproblematickejšie podujatie  Okolo Turecka zostáva v elitnej spoločnosti napriek bezpečnostno-politickým komplikáciam, pre ktoré vlani prilákalo iba štyri WT tímy. Trvalo sa však mení termín akcie z apríla na október, čo je určite nevýhodnejšie z pohľadu súťažného i turistického potenciálu.    
 
Vo WT kalendári sa celkovo udiali iba kozmetické úpravy. Februárový etapák Abu Dhabi Tour sa rozrastie zo štyroch na päť etáp. Viaceré preteky v druhej polovici sezóny, počnúc Tour de France, o týždeň zmenili svoj termín. Dôvodom je domino efekt, ktorý nastal potom, čo Stará dáma minimalizovala svoju kolíziu s MS vo futbale na úvodný týždeň.
 
Doplňme, že ženský WT kalendár narastie o tri podujatia: Driedaagse De Panne v marci, Emakumeen XXX. Bira v máji a Tour of Guangxi v októbri. Celkovo ho tak vytvorí 23 podujatí.
 
 
ZREDUKOVANÝ PELOTÓN
 
Poďme späť do mužského pelotónu. Oveľa väčší vplyv na priebeh a výsledky podujatí ako kozmetické zmeny termínov môže mať zredukovanie pelotónu na maximálne 176 súžažiacich. Na Grand Tours budú mať tímy k dispozícii osem jazdcov namiesto deviatich, na ostatných veľkých podujatiach sedem namiesto ôsmych. UCI zdôvodnila túto hlavnú tohtosezónnu zmenu pravidiel zvýšením bezpečnosti, ale aj atraktivity, keďže sa zníži možnosť kontroly diania hviezdnymi tímami. Môže to však dopadnúť tak, že supertímy ako Sky ešte viac zamerajú zostavu na jediný cieľ a možno ešte výraznejšie odignorujú napríklad ambície vlastných šprintérov. 
 
Redukciou sa zoskupeniam zrejme o čosi znížia finančné náklady, no niektorí cyklisti logicky stratili zamestnanie. Napríklad celok s najširšou súpiskou BMC ju zredukoval z 29 na 24 miest. Celkovo sa počet elitných cyklistov znížil zo 499 na cca 476. Výnimkou sú zoskupenia Sky, Bahrain - Merida a Trek - Segafredo, ktoré rozšírili súpisky, Briti dokonca z 28 na 30 jazdcov.
 
 
bahrain 2017 TTT rcsf
Jazdci tímu Bahrajn - Merida v časovke družstiev (© LaPresse/Fabio Ferrari)

 
VIAC KILOMETROV?
 
Celkovo sa však nielenže znížil počet elitných cyklistov, ale zároveň zvýšil počet menších podujatí HC. a nižších kategórií. To znamená, že zrejme väčšinu pretekárov čaká ešte viac súťažných kilometrov. Štart nemusí byť povinný, no tlak sponzorov či finančné odmeny od organizátorov dokážu svoje. Do kalendára pribudlo až 12 podujatí, pričom zanikla iba jedna menšia jednorazovka v Rakúsku. Okrem toho, do HC. kategórie poskočilo šesť eventov, etapáky Okolo Chorvátska, Tour des Fjords a štyri jednodňové akcie. 
 
Okolo Chorvátska (2.HC) má výhodný termín v apríli pred dovolenkovou sezónou, pričom veľa sponzorov je spojených práve s oblasťou cestovného ruchu. Tešiť sa môžu i fanúšikovia v Nemecku, kde sa vďaka spolupráci ASO a tunajšieho zväzu po desiatich rokoch vráti etapák Okolo Nemecka (2.1). Zatiaľ štvordňový návrat naplánovaný na koniec augusta chcú v budúcnosti ešte rozšíriť. Už teraz však budú súčasťou projektu sprievodné akcie ako cyklistický festival, preteky detí, juniorov i hobbíkov. Na webe podujatia nie sú uvedení sponzori, no Nemecko je samozrejme veľmi silný trh, ktorý cyklistika potrebuje. 
 
Z popoľa už definitívne nepovstanú minulý rok zaniknuté eventy Okolo Kataru (WT), Critérium International (2.HC), Tour de San Luis či Tour de Picardie. Vo Francúzsku v tejto sezóne ani nepribudne žiadna náhrada, no v nižších kategóriach sa objavia tri nové "ropné preteky", vrátane katarskej jednorazovky Desert Pearl (1.1) vo februári.
 
V tejto súvislosti je zaujímavý aj zatiaľ nevyjasnený spor medzi Eddym Merckxom a ASO kvôli organizácii Okolo Ománu a predtým nezachránení Okolo Kataru. Legendárny Belgičan vraj už nebude súčasťou organizačného tímu a zvažuje bojkot Grand Départu Tour de France 2019, ktorý umiestnili aj na jeho počesť do Bruselu.
 
Atraktívnymi novinkami sú tiež ďalšie dve podujatia série Hammer v Nórsku a Záhrebe iniciované Velonom, teda zoskupením desiatich inovatívnych tímov z pelotónu. Po vzore holandského Hammeru by sa malo jazdiť na okruhoch, a to šprintérsky a vrchársky deň, no a na základe výsledkov z nich potom tímová časovka. 
 
V našich končinách je zaujímavý posun Okolo Maďarska do kategórie 2.1. Organizátori sa netaja snahou prilákať elitné tímy či dostať podujatie do vysielania Eurosportu, hoci je to, samozrejme, hudbou budúcnosti. V posledných rokoch stavajú na dobrý marketing. Naše najvýznamnejšie podujatie Okolo Slovenska (2.1) sa posunulo z júna na september, kde našťastie nebude konkurenciou Okolo Dánska (2.HC), ktoré sa posúva späť na skorší letný termín. Od 12. do 16. septembra tak bude s našim eventom priamo kolidovať iba jediný etapák - Vuelta a Espaňa.
 
 
fanusikovia 2016 danskof
Fanúšikovia na pretekoch Okolo Dánska (© Danmarks Cykle Union / Mads Hansen)
 
 
Posun:
vlajka Okolo Chorvátska 2.1 sipka z 2.HC
vlajka Tour des Fjords 2.1 sipka z 2.HC
vlajka Clasica de Almeria 1.1 sipka z 1.HC
vlajka Ronde van Drenthe 1.1 sipka z 1.HC
albansko Handzame Classic 1.1 sipka z 1.HC
vlajka Belehrad - Banja Luka 1.2 sipka z 2.1 (z jednorazoviek na vyšší etapák)
vlajka Fyen Rundt - Tour 1.2 sipka z 1.1
vlajka GP Horsens Posten 1.2 sipka z 1.1
vlajka Paríž - Chauny 1.2 sipka z 1.1
vlajka Okolo Maďarska 2.2 sipka z 2.1
albansko GP Marcel Kint 1.2 sipka z 1.1
albansko Tour de l'Eurométropole 1.1 sipka z 1.HC
albansko Gooikse Pijl 1.2 sipka z 1.1
 
Vznik:
vlajka Desert Pearl 1.1 (nová generálka na Dubaj Tour vo februári)
albansko Baku - Khizi Eco 1.1 (nová májová generálka na Azerbajdžan)
vlajka Vuelta Aragon 2.1 (trojdňová novinka v máji)
vlajka New Energy Tour 1.1 (jednor. mala vzniknúť už vlani, ale neuskutočnila sa)
vlajka Hammer Stavanger 2.1 (po vzore holandského Hammeru v máji)
vlajka Adriatica Ionica 2.1 (päťdňová novinka vo voľnom týždni pred šampionátmi)
albansko Great War Remembrance Race 1.1 (augustová spomienka na 2. sv. vojnu)
vlajka Hammer Záhreb 2.1 (po vzore holandského Hammeru v septembri)
 
Návrat:
vlajka Sharjah Tour 2.1 (v roku 2017 sa preteky nejazdili, naposledy 2016)
vlajka Závod míru 2.1 (pod záštitou prezidenta ČSC, nikto ale o tom nič nevie)
vlajka Okolo Nemecka 2.1 (naposledy sa jazdili v roku 2008 ako ProTour)
vlajka Gran Piemonte 1.HC (v roku 2017 sa preteky nejazdili, naposledy 2016)
 
Zosun:
vlajka Volta ao Alentejo 2.1 sipka c 2.2
 
Zánik:
vlajka Ötztal Pro Classic 1.1 (veľmi prekvapujúci zánik, keďže sú v Rakúsku MS)
 
Iná zmena vrámci kategórie:
albansko Tri dni De Panne 2.HC sipka s 1.HC (z etapáku na jednorazovku)
vlajka Dubaj Tour 2.HC (posun o týždeň neskôr)
vlajka Abu Dhabi Tour WT (zo štyroch na päť etáp)
albansko Vuelta San Juan 2.1 (zo šiestich na osem etáp)
vlajka Okolo Slovinska 2.1 (zo štyroch na päť etáp)
albansko Dwars Door Vlaanderen WT (posun o týždeň spred Gentu pred Flámsko)
vlajka GP De Denain 1.HC (zmena termínu z apríla na marec)
vlajka Vuelta Castilla y León 2.1 (zmena termínu z mája na apríl)
vlajka Tour de Yorkshire 2.1 (zmena termínu z apríla na máj)
vlajka GP di Lugano 1.HC (zmena termínu z mája na jún)
vlajka Tour de l'Ain 2.1 (zmena termínu z augusta na máj)
vlajka Okolo Dánska 2.HC (zmena termínu zo septembera na začiatok augusta)
vlajka Okolo Slovenska 2.1 (zmena termínu z júna na september)
- všetky preteky WT od Tour de France sa o týždeň posunuli okrem Prudential London, Hamburg Cyclassic, Bretagne Classic, 2x Kanady a Turecka