Pred Roubaix: Sagan hovorí o detailoch, Štybar o chorobe, Belgičania o sebavedomí

13.4.2019, 19:00 | Aktuality zo sveta | Juraj Janoťák
Paríž - Roubaix, alebo aj "Peklo severu", už zajtra absolvujú tí najodvážnejší z najodvážnejších. Hlavní aktéri sa ešte pred štartom podelili o svoje dojmy. Peter Sagan si zaspomínal aj na minulosť a chýbajúce šťastie, Zdeněk Štybar a Philippe Gilbert zas spomenuli zdravotné problémy. Spomedzi Belgičanov si najviac veria Greg van Avermaet a Oliver Naesen. Sep Vanmarcke chce preteky hlavne dokončiť. 
 
Odvážny útok ďaleko pred cieľom vyniesol vlani Petra Sagana k vysnenému prvenstvu. Trojnásobný majster sveta je jedným z najväčších favoritov na zisk vavrínu aj teraz, ale pred pretekmi radšej uvažuje nad inými vecami. „Vyhrať druhý rok za sebou by bolo pekné, ale nechcem na to myslieť. Uvidíme v nedeľu. Na Paríž – Roubaix sa môže prihodiť mnoho nečakaných situácií. V minulosti mi často chýbalo šťastie.“ Sagan musel odpovedať aj na nepríjemné otázky ohľadom formy. Tradične sa k tomu postavil čelom, na nič sa nevyhováral. „Nič s tým nenarobím. Žiadnu klasiku som nevyhral, ale nezaťažujem sa tým. Nie som typ, ktorý by sa sťažoval. Ale je pravda, že viróza ma odstavila počas sústredenia na šesť dní. Zanechalo to dosť výraznú stopu. Musíte byť pripravený aj na to a ísť na súťaž s tým, čo máte,“ citoval vyhlásenie najlepšieho slovenského cyklistu denník SME.
 
Líder Bory - hansgrohe si nemyslí, že priebeh kráľovnej všetkých klasík bude rovnaký, ako napríklad pred siedmimi dňami na Okolo Flámska. Podľa Sagana budú rozhodovať aj tie najmenšie detaily. „Roubaix sú nepredvídateľné preteky a výsledok ovplyvní veľa faktorov. Stačí malá chyba alebo defekt a máte po nádejach. Na Okolo Flámska niektorí pretekár útočili už 150 kilometrov pred cieľom. Hovoril som si, že kam sa hrnú? Celý deň to bolo šialene náročné. Na konci sme boli všetci vyžmýkaní po množstve zbytočných útokov. Teraz je to iné a preteky sú veľmi otvorené,“ pokračoval aktuálny držiteľ slovenského dresu, ktorý ešte opísal, čo pre neho vôbec „peklo severu“ znamená. „Ak by som si mal vybrať, či by som radšej vyhral všetkých päť klasík, alebo mal päť víťazstiev z Roubaix, tak by som si vybral Roubaix,“ zakončil Peter Sagan.
 
 
sagan 19 gent sotolina bohfb
Peter Sagan vlani s trofejou (© BORA - hansgrohe / Sprintcycling)
 
 
Svoju stopu v pretekoch určite zanechajú jazdci Quick-Stepu. Philippe Gilbert sa nebojí, že by zajtra ťahali za kratší koniec lana. On sám má však obavy ohľadom svojej formy. „Bol som naozaj veľmi smutný, že som bol minulý týždeň chorý, najprv pred Dwars door Vlaanderen, a potom opäť v noci pred Okolo Flámska. Teraz, keď som si trochu odpočinul, uzdravil sa a trénoval, mám úplné iné ambície. Samozrejme, neviem na sto percent, ako sa budem cítiť v deň pretekov, ale viem, že máme silný tím a preto sa o výsledok neobávam.“ Ruku k dielu chce pridať aj Kasper Asgreen, ktorý by mal pomáhať, nie útočiť. „Po Ronde sa nič nezmenilo. Som rád, že som na Okolo Flámska vybojoval druhé miesto, ale teraz som pripravený pomôcť svojim lídrom,“ ubezpečil novinárov dánsky cyklista.
 
Jedným z nich by mal byť Zdeněk Štybar, ktorý už veľmi dobre pozná nástrahy tohto podujatia. Podľa neho problémy môže robiť počasie, hlavne vietor. „Tieto preteky sú také náročné, že existuje veľmi malá šanca, že na velodrome bude o víťazstvo bojovať početná skupina. Veľa môže zmeniť protivietor, podľa predpovede by malo silno fúkať. Ak sa naplnia, bude sa veľmi ťažko útočiť,“ povedal Štybar. Čech by chcel bojovať o víťazstvo, lenže aj jeho v poslednom období trápili bacily, takže pred pretekmi nevedel odhadnúť svoje sily. „Vo Flámsku sme nejazdili zle, a druhé miesto Kaspera bol pekný výsledok. Bohužiaľ, vo finále som chýbal kvôli chorobe, ktorá mi začala robiť problémy už vo štvrtok. Teraz, keď sedím a nič nerobím, sa cítim dobre, ale pri maximálnej intenzite neviem ako bude telo reagovať.“
 
Veľké skúsenosti bude chcieť vo svoj prospech využiť Greg van Avermaet. Jednotka poľského tímu si robila chúťky na Okolo Flámska, lenže minulú nedeľu sa Avermaetovi zvíťaziť nepodarilo. Teraz sa vracia na cesty, ktoré majú nenahraditeľné miesto v jeho srdci. „Neexistujú ďalšie preteky ako je Paríž – Roubaix. Milujem ich. Je to zatiaľ jediný monument, ktorý som vyhral, a preto ho mám hlboko vo svojom srdci,“ povedal jazdec, ktorý už má doma vo vitríne jednu pamätnú kocku. Van Avermaet v krátkosti predpovedal, ako podľa neho budú zajtra preteky vyzerať. Samozrejme, nezabudol prezradiť čo-to zo svojich plánov. „Zatiaľ som spokojný s tým, čo som ukázal v tejto sezóne, mám zo seba dobré pocity, takže sa teším na nedeľu. Nemyslím si, že vo finále uvidíme veľkú skupinu, preto sa budem snažiť jazdiť agresívne. Chcem zabojovať o víťazstvo.“
 
 
van avermaet 19 na podiu rcsfg
Greg Van Avermaet (© LaPresse/Gian Mattia D'Alberto)
 
 
Bez šance nebude ani Wout van Aert, ktorý má za sebou impozantné výsledky na predchádzajúcich klasikách, a radosť mu robí aj vlaňajšie 13. miesto. Zajtra bude svoje nádeje vkladať nielen do seba samého, ale aj do svojho tímu. „Podľa môjho názoru, Paríž – Roubaix mi bude viac vyhovovať ako Okolo Flámska. Už vlani som bez tímovej podpory dokázal útočiť na umiestnenia v najlepšej desiatke, a to teraz budem mať za sebou silný tím,“ skonštatoval stále ešte mladý cyklista. Van Aert si bol prejsť všetky úseky na kockách, a rozpamätal sa na minulý rok. „Bol som si oživiť všetky spomienky. Po roku už zabudnete, aké je to ťažké. Až keď začujete praskanie kolies, tak si na to spomeniete.“ Menovať jeho najväčších súperov odmietol, vraj ich je viac ako dosť. „Bude to ako na iných jarných klasikách. Pretekárov, ktorí budú schopní vyhrať, je veľmi veľa. Tento monument je však najťažšie predvídateľný.“
 
Medzi maródmi v nedávnej minulosti figuroval tiež Oliver Naesen, ktorý pred najťažšou klasikou oplýval veľkou dávkou sebavedomia. Naesen podľa vlastných slov zmúdrel, naučil sa používať hlavu a teraz to bude chcieť dokázať. „Momentálne jazdím na vysokej úrovni, takže určite patrím medzi favoritov. Myslím si, že za posledný rok som sa zlepšil vo všetkých aspektoch. Dozrel som ako po fyzickej, tak aj mentálnej stránke. Aj taktike lepšie rozumiem,“ zdôraznil niekdajší belgický šampión, ktorý sám na seba vytvára veľký tlak. Vyhovárať sa na chorobu nechce. „Ešte trochu kašlem, ale nemalo by mi to robiť problémy. Nechcem sa na nič vyhovárať, mám silné nohy a dobrú formu. Po ruke budem mať dobrý tím, nikdy nebol silnejší ako teraz.“ Naesen sa možno inšpiruje Saganom. „Bude dôležité, aby som neútočil príliš neskoro. Musím sa poučiť z Ronde, kde som svoje nádeje stavil na zlú kartu. Možno to skúsim ako Sagan vlani, možno aj 80 kilometrov pred cieľom, uvidíme.“
 
Po veľkom úspechu Alberta Bettiola si fanúšikovia budú viac všímať aj zoskupenie EF Education First. Samotný Bettiol vo Francúzsku súťažiť nebude, ale Sep Vanmarcke v zostave tímu chýbať nebude. Belgičan sa stále zotavuje z ťažkého pádu, ktorý utrpel na E3, ale aj napriek určitým obmedzeniam chce v nedeľu pomútiť vodu. „Cítim sa dobre a čerstvo, ale chýba mi sila v ľavej nohe, takže to musím nejako kompenzovať. Na bicykli sedím mierne šikmo, ale v nedeľu urobím všetko, čo bude v mojich silách,“ podelil sa Vanmarcke o svoje pocity. Sep ďalej pripustil, že víťazstvo v tohtoročnej edícii je nereálne, jeho snom bude prísť do cieľa, a to na akomkoľvek mieste. „Po Flámsku mi koleno trochu opuchlo a mal som aj horúčku, ale chcem tieto preteky dokončiť. Každý jazdec, ktorý štartuje na Paríž – Roubaix chce prísť do cieľa, aj na 90. mieste. Už roky bojujem, aby som tieto preteky vyhral. Bude to stresujúci deň, pri vstupe na kocky chce byť každý vpredu.“
 
 
vanmarcke 19 roubaix test efefg
Sep Vanmarcke testujúci kocky (© Ashley Gruber, Jered Gruber || GRUBER IMAGES)
 
 
Odvážny vo svojom vyhlásení bol po Naesenovi aj ďalší belgicky špecialista na jednodňové záležitosti. Tiesj Benoot si myslí, že má nohy na to, aby skončil v najlepšej trojke. Cestu za vytúženým cieľom mu môže zatarasiť len teta smola. „Forma mi určite nebude robiť problémy, pretože sa stále cítim svieži. Ak nebudem mať smolu, a dokážem sa vysporiadať so všetkými nástrahami, určite budem útočiť na jedno z pódiových umiestnení,“ prezradil novinárom svoje ambície líder Lotta Soudal. Benoot vie, že na poslednej dláždenej klasike budú chýbať stúpania, ale rozhodne sa nebude držať vzadu. Ešte však nevie, akým výsledkom jeho aktivita dopadne. „Okolo Flámska mi možno vyhovuje o niečo viac, pretože na Paríž – Roubaix chýbajú stúpania a nie sú to tak výbušné preteky, ale nevzdám sa bez boja. Skúsim byť aktívny, zaútočiť, a buď sa za mnou bude taktizovať, alebo sa ku mne pripoja niektorí ďalší favoriti. Bude dôležité byť stále vpredu,“ zdôraznil samotný pretekár, ktorého najlepším umiestnením na kráľovnej všetkých klasík je sté miesto z roku 2015.
 
Až dve želiezka v ohni budú mať v Treku - Segafredo. John Degenkolb od malička sleduje Paríž – Roubaix a preto vie, kde sa má pohybovať, a čo má urobiť, aby mohol pomýšľať na víťazstvo. Raz na tomto podujatí už vyskočil na najvyšší stupienok, a rovnakú taktiku ako v roku 2015 bude chcieť aplikovať aj v tohtoročnej edícii. „Tieto preteky ma fascinovali už ako chlapca. V televízii som sledoval každý ročník, je to skutočný monument s bohatou históriou. Vždy je kľúčom k úspechu byť vpredu na kockách a ísť na plný plyn. Čím rýchlejšie idete, tým väčšie problémy majú vaši súperi,“ povedal Nemec, ktorému vietor do plachiet môže priviať aj vlaňajšia výhra v etape na Tour de France, ktorá kopírovala práve trasu tohto monumentu. „Verím, že môžem vyhrať, vlaňajší triumf na Tour de France ma napĺňa dôverou. Bolo to jedno z mojich najemotívnejších víťazstiev, prvé od ťažkého zranenia, ktoré som utrpel. Zároveň to bol koniec ťažkého obdobia.“
 
V tieni Degenkolba bude jazdiť Jasper Stuyven, ktorý celú jar dopláca na chorobu, ktorou si prešiel ešte pred začiatkom sezóny. Stuyven kvôli nej nemohol poriadne trénovať a na jarných klasikách za to platí krutú daň. „Príprava na klasiky nebola ideálna, nikdy nie je dobré, keď ste na začiatku jari chorý. Vo všetkých pretekoch som cítil, že som sa nedostatočne pripravil,“ krútil hlavou Belgičan, ktorý však mal pre svojich fanúšikov jednu pozitívnu správu. Už sa cíti lepšie, síce nie výborne, no verí, že v nedeľu bude môcť konečne miešať kartami v popredí. „Až na Okolo Flámska prišla zmena, a preto verím, že na Paríž – Roubaix to bude dobré. Minulý týždeň som už nebol ďaleko od toho Jaspera, ktorým som chcel byť. Pokúsim sa na najťažšej jednorazovke skončiť čo najvyššie,“ dodal odhodlaný pretekár, ktorému môže pomôcť práve fakt, že súperi si budú strážiť skôr Degenkolba a Stuyvena si nebudú až tak všímať.
 
 
stuyven 18 podium trekf bettini
Jasper Stuyven (© Courtesy Trek - Segafredo / @BettiniPhoto)
 
 
Veľký otáznik visí nad výkonom Mattea Trentina. Ani Talian pred pretekmi nevie, či jeho forma nemá klesajúcu tendenciu, do Francúzska si prišiel napraviť pošramotenú povesť po Okolo Flámska. „Roubaix je poslednou z dláždených klasík. Podujatie budem hodnotiť ako úspešné, ak vybojujem lepší výsledok ako na Okolo Flámska. Minulú nedeľu som nemal zrovna najlepší deň, dúfam ale, že to bol len slabší deň, nie strata formy. Už táto nedeľa ukáže, aká je pravda,“ uviedol úradujúci majster Európy. Trentin ponúkol aj zaujímavé porovnanie medzi „peklom severu“ a ostatnými jarnými jednorazovkami. „Je to náročný prechod, Roubaix je najbrutálnejšia jednorazovka. Je to ako keď ste jeden deň na rockovom koncerte a ďalší deň idete na heavy metalový koncert. Všetky jarné klasiky sú podobné, ale Roubaix je drsnejšie, tvrdšie a vyčerpávajúcejšie. Musíte dúfať, že sa vyhnete pádom, a stále nemáte ešte nič vyhraté,“ zhrnul svoje predstavy jeden z možných čiernych koňov.
 
Ďalším zo skupiny menej favorizovaných pretekárov, ktorí však môžu v istej konštelácii hviezd prekvapiť je Alexander Kristoff. On sám si myslí, že môže byť v závere viac ako dobrý, aj keď v minulosti sa na Paríž – Roubaix cítil skôr ako ryba na pláži, nie ako ryba v rybníku. „Na tomto podujatí som nikdy zo seba nemal dobrý pocit, ale viem, že ak sa dokážem udržať tých najlepších, môžem byť v závere nebezpečný,“ povedal nórsky cyklista. Kristoff dúfa, že v nedeľu v boji o víťazstvo prehovorí aj počasie, čo by mu vyhovovalo, pretože útočiť sa nechystá. „Pre mňa bude lepšie, ak bude silný protivietor, pretože bude ťažšie ujsť, a mne bude hrať do kariet, ak vo finále bude väčšia skupina. Určite nebudem útočiť a snažiť sa prísť do cieľa sám. Ideálny scenár pre mňa je, že sa udržím v čelnej skupine, nech je akákoľvek veľká, proste musím byť v nej. Mám však také tušenie, že budem v druhej skupine,“ ponúkol s úsmevom akú-takú konšpiráciu.
 
Veľké ambície pred pretekmi neskrývali ani ďalší jazdci. Gianni Moscon chce vylepšiť svoje kariérne maximum na treťom monumente v sezóne. „Piate miesto z pred dvoch rokov ma napĺňa dôverou, že by som tu mohol bojovať o víťazstvo. Dúfam, že si na Paríž – Roubaix dokážem vytvoriť nové maximum. Mám rád kocky a tú atmosféru.“ Ani André Greipel sem neprichádza len si pobicyklovať. „V nedeľu mám len tie najväčšie ciele, som veľmi motivovaný. Viem, že budem trpieť, nohy a ruky budú bolieť, ale nikdy sa nevzdám.“ Edvald Boasson Hagen si všimol, že pavé je úplné rovnaké ako pominulé roky, a že jeho forma je lepšia ako pred pár dňami. „Kocky sú rovnako hrboľaté ako v minulosti, vôbec sa nezmenili. V nedeľu bude zohrávať dôležitú úlohu šťastie. Forma a šťastie. Moja forma je určite lepšia, aj keď nie je taká dobrá, ako som pred sezónou dúfal.“ To Arnaud Démare verí, že opäť raz môže vyhrať aj pretekár z tzv. druhého sledu. „Cítim sa dobre, som presvedčený, že v nedeľu môžem hrať prím. Už sa stalo, že Paríž – Roubaix vyhral aj nefavorizovaný pretekár. Vlani som si prešiel sklamaním. Teraz som odhodlaný trpieť až do konca,“ uzavrel Francúz sériu reakcií. 
 
Preteky môžete sledovať aj na obrazovkách Dvojky RTVS od 14:00 s komentárom Vladimíra Gendu a Martina Velitsa. Naše spravodajstvo začíname robiť už od 11:30.
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop