cofidis 560x100
 
Vrchol svetového šampionátu už je za dverami a jeho hlavní aktéri hodnotili svoju prípravu  naň. Viacerí adepti na zisk dúhového dresu pripomenuli počasie, niektorých predpoveď desí, iní z nej majú radosť. Van der Poel si myslí, že šprintéri preteky neprežijú, Matthews chce urobiť dobrý výsledok, Trentin sa bojí mladého Holanďana. Peter Sagan vyhlásil, že sa drží nohami pevne na zemi.
 
Do grófstva Yorkshire prišiel obhájiť minuloročné víťazstvo Alejandro Valverde, a to v správnom rozpoložení. „Cítim sa motivovaný a teším sa, že sa pokúsim obhájiť titul,“ skonštatoval. Valverde sa pred pretekmi obáva jedného nepredvídateľného súpera, poveternostných podmienok. „Nepáči sa mi však predpoveď počasia. Uvidíme, čo sa stane. Aj keď som na daždivých šampionátoch išiel dobre, veľmi sa obávam nedeli hlavne kvôli podmienkam. Za zlého počasia musíte neustále šliapať a jesť, pritom okolo vás sa neustále padá. Povedal by som, že sa cítim fyzicky skvelo, ale to ostatné pre mňa nie je úplne dokonalé,“ pokračoval vo svojej výpovedi. Španielsky matador ešte zhodnotil samotné preteky, podľa neho vyhrá ostrieľaný cyklista. „Myslím si, že preteky budú vyhovovať skúsenejším jazdcom ako reprezentantom mladej generácie. Jedinou výnimkou bude Van der Poel.“
 
 
valverde 19 uae prezentacia rcsf
Alejandro Valverde (© LaPresse/Massimo Paolone)
 
 
Medzi papierovo najväčších favoritov na zisk dúhového dresu patrí Mathieu van der Poel. On sám viac-menej odmieta toto konštatovanie. „Patrím medzi favoritov, ale ukazovať na mňa, že som najväčším favoritom, to je možno príliš veľa. Myslím si, že patrím medzi tých pár ľudí, ktorí určite môžu vyhrať preteky. Je tu však veľa silných jazdcov. Všetci favoriti dokážu lepšie jazdiť v daždi ako ja,“ povedal Holanďan. Van der Poel si myslí, že šprintéri budú bez šance. „Nechcem hovoriť o tom, kto môže vyhrať, a ešte v takých podmienkach, ale myslím si, že šprintéri do konca neprežijú. Víťazom bude skôr jazdec, klasikár, možno aj vrchár. Podľa mňa v nedeľu neuvidíme šprint, príliš veľa cyklistov ho nechce, takže na okruhoch sa bude vo veľkom útočiť. Myslím si, že divákov čakajú vzrušujúce preteky, nás pretekárov ani veľmi nie. Bude to ťažké,“ uzavrel svoju reakciu.
 
Tiež Peter Sagan by mal hrať prím v nedeľňajších pretekoch. Trojnásobný majster sveta a najlepší slovenský cyklista pre portál Cycling Weekly prezradil, že pred pretekmi mu motivácia nechýba, ale počas spánku sa mu o titule nesníva. „Nesnívam o zisku štvrtého titulu. Čo by sa zmenilo, keby som ho vyhral? Nič. Áno, mám motiváciu vyhrať, veď preto pretekám na toľkých svetových šampionátoch, ale nie je ľahké vyhrať. Lepšie je držať sa nohami na zemi. Nemôžem povedať, že v noci snívam o majstrovstvách sveta, ale môžeme to nazvať ako mojim cieľom v tejto fáze sezóny,“ dal veci na pravú mieru. Sagan príliš svoje šance nerozoberal, ale okomentoval Remca Evenepoela. „Je mladý, je silný, v živote sa môže všetko stať. Všetko je možné. Absolvoval som niekoľko pretekov proti nemu, zapôsobil na mňa. Ale zakaždým bude pre neho čoraz ťažšie vyhrávať, pretože už ho budú všetci poznať.“
 
 
audio ikonkaAudio záznam z tlačovej konferencie slovenskej reprezentácie
 
 
sagan 19 detail tlacovka asofab
Peter Sagan (© A.S.O. / Alex Broadway)
 
 
Viacerí odborníci do trojlístka najväčších favoritov pridávajú aj meno Julian Alaphilippe. Francúzsky borec má za sebou životný rok, vyhral prvý monument v sezóne, na Tour de France strávil skoro tri týždne v žltom drese a nebol ďaleko od toho, aby ho vyhral. Samotný Alaphilippe sa vo svojej výpovedi venoval hlavne svojim úspechom, o trase a svojich cieľoch nepovedal vôbec nič. „Mám za sebou neuveriteľnú sezónu, sám seba som prekvapil na Miláno - San Remo, tiež na Tour som prežil nezabudnuteľné chvíle. Teraz už myslím iba na svetový šampionát. Je to súťaž, o ktorej snívam, že ju raz vyhrám. Dúhový dres je najkrajší, je to svätý grál,“ citovala Francúza stránka Wieler Flits.
 
Ani Michael Matthews nebude v nedeľu bez šance. Na generálkach v Kanade zažiaril a teraz upriamil pozornosť na dúhový dres. „Vždy som si myslel, že získať zelený dres na Tour de France bude najväčším úspechom v mojej kariére. Teraz si myslím, že získať dúhu by to prekonalo,“ rozprával v rozhovore pre 7news. Tiež Matthews poukázal na dážď ako na rozhodujúci faktor na ceste za víťazstvom. „V nedeľu to bude šialenstvo. Hlavne to počasie. Je zrejmé, že trasa je náročná, ale bude desaťkrát ťažšia, ak bude pršať. Ťažko preto predpovedať, čo sa stane. Bude to zaujímavé.“ Na konci pripomenul, že kvôli týmto pretekom dýchal posledné dva mesiace, takže bude bojovať až do samého konca. „Toto je vrchol mojej sezóny, takže dúfam, že všetko dopadne dobre. Myslím si, že tu môžem urobiť dobrý výsledok, takže uvidíme, čo sa stane v nedeľu.“
 
 
- ponuka z nášho eshopu -
banner eshop dres ms
- ponuka z nášho eshopu -
 
 
Svoje ku zajtrajším pretekom povedal aj Greg Van Avermaet, ktorý sa netajil tým, že si veľké šance na úspech nedáva, zas v tom malo prsty počasie. „Moje šance nie sú veľké. Najlepšie výkony podávam, keď svieti slnko. Osobne potrebujem, aby bolo dobré počasie. Keď vidím predpoveď, tak som smutný.“ Na druhú stranu Van Avermeat uznal, že trasa je mu šitá na mieru. „Zo všetkých šampionátov, ktoré som jazdil, je trasa v Yorkshire pre mňa najvýhodnejšia. Je to veľmi technický okruh, ak sa pretekár ocitne vzadu, bude potrebovať veľa síl, aby sa vrátil naspäť. Nikto nevie, ako bude vyzerať finále. Určite sa bude padať.“ On a Gilbert budú lídrami belgického tímu, ktorý bude čakať, čo vymyslia súperi. „Ja a Philippe budeme riadiť náš tím. Musíme byť stále pri sebe a dobre komunikovať. Určite nebudeme dominantným tímom,“ čo-to odhalil z taktiky.
 
Najsilnejším jazdcom nemeckého tímu by mal byť John Degenkolb, a on vyhlásil, že má radosť z toho, že v nedeľu nie je predpoveď počasia príliš dobrá. Podmienky na ceste by mu mali vyhovovať. „Celková vzdialenosť takmer tristo kilometrov, veľké množstvo výškových metrov a ako sa momentálne zdá aj silný vietor a dážď. Z týchto dôvodov to budú ťažké preteky, ale ťažké preteky mi vyhovujú a mám ich rád,“ doslova žiaril radosťou pred novinárom z en24. news. Degenkolb ďalej uznal, že aj keď ich zostava nepatrí medzi favoritov, svoju kvalitu má, a preto nemajú jedného lídra. „My ako nemecký tím určite nepatríme medzi favoritov, ale určite môžeme hrať vlastnú hru. Našim cieľom je, aby sme nechali na ceste všetko. Viac však nepoviem, nebudem prezrádzať našu taktiku. Poviem len toľko, že viacero našich členov môže vyhrať, preto nejdeme do pretekov s jedným lídrom.“
 
 
- inzercia -
cofidis 560x300
- inzercia -
 
 
Dobrú náladu pred pretekmi mal Matteo Trentin, kraj v grófstve sa mu páči a aj nohy mu poslali dobré signály. „V Yorkshire sa cítim dobre. Bol som si zatrénovať a nohy reagovali celkom dobre,“ zveril svoje pozitívne dojmy novinárom. Potom už rozprával o tom, že jeden súper bude ťažko poraziteľný. V jeho prípade mal jedno želanie. „Myslím si, že v pelotóne je veľmi málo ľudí, ak vôbec niekto, kto dokáže poraziť Van der Poela. Dúfam, že si ho neprivedieme na pásku, dúfam, že ho vyselektujeme pred finále.“ Svoje ambície príliš nechcel komentovať, podľa Taliana vyhrá najlepší. „Na takomto profile zvyknem byť dobrý, ale zvyčajne jazdíme tak dvesto kilometrov, teraz nás čaká o sto kilometrov viac. Na konci to bude úplne iný šprint a vyhrá ten najsilnejší z nás.“
 
Na dúhový dres pomýšľa aj Alexander Kristoff. Už na začiatku svojej reakcie pre The National vyhlásil, že v nedeľu večer na najvyšší stupienok vyskočí niekto, koho je vídať na jar. „Z môjho pohľadu bude trasa vhodná pre jazdcov, ktorí zvyčajne pretekajú na podujatiach ako je Okolo Flámska.“ Potom sa venoval trase, ktorá je podľa neho veľmi dlhá. Pre porovnanie siahol až do ďalekej minulosti. „Trasa pretekov je najdlhšia od roku 1976, v sedle strávime sedem hodín. Nebude to vôbec ľahký deň. Dôležitú úlohu zohrá taktika a motivácia, aj kvôli zlému počasiu. Ak budem mať zlý deň, bude to ešte ťažšie.“ Ďalej prezradil, prečo bude mať zajtra motiváciu. „V roku 2017 som bol zatiaľ najbližšie k titulu, ale na domácej pôde som prehral s Petrom Saganom, o niekoľko centimetrov. Práve táto prehra ma bude motivovať v nedeľu. Chcel by som získať dúhový dres.“
 
 
valverde 19 uae prezentacia rcsf
Alexander Kristoff (© Ján Melicher)
 
 
Najväčším domácim esom by mal byť Ben Swift, aj jemu vraj daždivé podmienky budú vyhovovať. „Mám tendenciu ísť dobre, keď sú podmienky dosť zlé. Hneď svoje prvé Miláno - San Remo som bol tretí a vtedy panovali jedny z najhorších podmienok, aké som kedy zažil.“ Swift pomenoval aj ďalšie výhody, ktoré bude mať proti súperom. „Veľkou výhodou je, že poznám tunajší kraj a tieto cesty. Celý týždeň ste mohli vidieť, že zjazdy sú ťažké, takže je dobré ich poznať. Ak sa pozriete na náš tím uvidíte, že sme skupina, ktorá vie, ako spolu pretekať a vie, ako zvládnuť takúto vzdialenosť. V žiadnom prípade nepatríme medzi favoritov, ale dúfame, že dokážeme na ceste niečo urobiť. Samozrejme, chceme vyhrať. Keby som zvíťazil, bol by som veľmi šťastný. Keby som skončil piaty, ako v Bergene, tiež by som bol spokojný.“
 
Silnú zostavu vyslalo do Yorkshire aj Slovinsko. Matej Mohorič zhodnotil svoje šance, a prezradil aj to, čo ho v príprave nepotešilo. „Nepovažujem sa za favorita. Som celkom spokojný s prípravou. Po pretekoch v Poľsku som sa úplne sústredil na tieto preteky. Posledné dva výsledky v Kanade ma sklamali. Oba preteky som obetoval kvôli úspechu tu. Víťaz však bude potrebovať mať aj šťastie.“ Pre portál siol.net ponúkol vyjadrenie aj Primož Roglič. Ten bude zajtra iba pomáhať. „Stále mám bolesti, ale jazdieval som už aj vo väčších. Chcem pomôcť tímu, urobiť, čo bude v mojich silách,“ ukončil sériu našich reakcií muž, ktorý ovládol poslednú Grand Tour v sezóne.