Belgický tím Quick-Step dočasne mení svoj názov. Počas nasledujúcich monumentálnych pretekov Okolo Flámska ponesie meno Elegant - Quick-Step. Pozitívne testy na koronavírus vyradili z Gira už dva celé tímy. Jeden odovzdal na konci minulého týždňa aj Jan Bakelants. Peter Sagan bol po včerajšom fenomenálnom víťazstve nadšený. Konečne z neho opadla ťarcha v podobe etapového úspechu. Egan Bernal končí svoju sezónu predčasne. Vynechá Vueltu a zameria sa radšej na úplné zotavenie zo zranenia chrbta. Tom Dumoulin a Primož Roglič si, naopak, svoju sezónu predĺžia. Na španielskej Grand Tour budú patriť k najväčším favoritom na zisk červeného dresu.
 
 
Quick-Step na Okolo Flámska s novým názvom
 
Deceuninck - Quick-Step mení svoj názov pre preteky Okolo Flámska, na ktorých sa predstaví ako Elegant - Quick-Step. Elegant je okenný systém vyvinutý spoločnosťou Deceuninck, ktorý je jedným z hlavných sponzorov belgického tímu.
 
Patrick Lefevere, šéf Quick-Stepu, v tlačovej správe tímu uvádza: "Je to zatiaľ veľmi špeciálna sezóna a spoločne so sponzormi z nej chceme vyťažiť čo najviac. Považujem za privilégium, že môžem spolupracovať so spoločnosťou Deceuninck a zároveň pomôcť im zaviesť na trh nový koncept okna Elegant. Verím, že si v nedeľu budeme môcť uctiť tento jedinečný dres a spoločne si vychutnať nezabudnuteľné vydanie Ronde van Vlaanderen."
 
 
 
 
 
Jumbo-Visma, Mitchelton-Scott aj Michael Matthews odstúpili po pozitívnych testoch
 
V pondelok bol v Taliansku na programe voľný deň, ktorý organizátori využili na pretestovanie pretekárov na ochorenie COVID-19. Simon Yates napokon nezostal jediným pozitívnym pretekárom. Test z rovnakým výsledkom odovzdali aj Steven Krujswijk a Michael Matthews, pre ktorých sa týmto predčasne ukončilo účinkovanie na talianskej Grand Tour.
 
Okrem nich boli pozitívne testovaní aj štyria zamestnanci Mitcheltonu-Scott, ktorý sa preto rozhodol stiahnuť z pretekov celý svoj tím. Z rovnakých preventívnych dôvodov sa tak rozhodol aj tím Jumbo-Visma, ktorý po odstúpení svojho lídra stratil hlavný dôvod k pretekaniu. Tím Sunweb pokračuje v pretekoch aj naďalej. Odstúpil len samotný Michael Matthews. Ich líder, Wilco Kelderman, je zatiaľ zdravý a v najbližších dňoch cieli na ružový dres. Pozitívne prípady pribudli, zhodne po jednom, aj v realizačných tímov Ineosu a AG2R. Organizátor pretekov RCS Sport zatiaľ počas Giro d’Italia vykonal celkovo 571 testov.
 
V stredu sa mali pretekári aj zamestnanci jednotlivých tímov podrobiť ďalšiemu testovaniu. Ich výsledky, v čase uzávierky tohto článku, ešte známe neboli. Závisieť od nich však mal nasledujúci priebeh celých pretekov.
 
 
sagan 20 giro unik dazd rcsff
Giro a póza Ivana Bassa s trofejou (© LaPresse / Jennifer Lorenzini)
 
 
Peter Sagan konečne zvíťazil. A ako...
 
461 dní. Presne toľko si musel počkať Peter Sagan na svoje ďalšie profesionálne víťazstvo, od jeho posledného triumfu z minuloročnej Tour de France. Po viac než roku a množstva druhých a tretích miest však slovenský fenomén konečne prelomil smolu a opäť mohol v cieli dvíhať ruky nad hlavu. Stalo sa tak po celodennom úniku v desiatej etape Giro d'Italia.
 
Peter Sagan v utorok po pretekoch sršal nadšením a priznal, že svoje víťazstvo už dlhoval svojmu tímu aj fanúšikom: "Veľmi sa teším z tohto víťazstva, ktoré má pre mňa aj zvláštny význam, pretože je to moje prvé víťazstvo na Giro d'Italia. Do teraz som naposledy vyhral vlani na Tour de France, takže som si na dosiahnutie tohto ďalšieho úspechu musel trochu počkať. Či už tím alebo aj fanúšikovia na to netrpezlivo čakali, všetkým som dlžil víťazstvo. Mnohokrát som bol na pódiu, ale medzi prvým a druhým miestom je veľký rozdiel. Vedeli sme, že dostať sa do úniku bude dnes dôležitý krok, ale môžem vám zaručiť, že to nebolo vôbec ľahké. Práveže bolo to veľmi ťažké, vyžadovalo si to veľa úsilia a myslím si, že dnes mali jazdci v úniku najlepšie nohy. Navyše, kým sa vytvoril tento únik museli sme ísť dlhú dobu naozaj naplno, pretože pelotón na čele s jazdcami Groupama-FDJ nás chcel rýchlo stiahnuť. Trvalo dlho, kým sme si vytvorili dostatočný náskok. V záverečných stúpaniach, najmä v poslednom, som vedel, že už musím dať do toho všetko, pretože som potreboval dostatočný náskok na vrchole aby som nemusel v zjazde príliš riskovať. Stratil som našťastie len trochu a na záverečných 7 km bolo dôležité ísť na limite, pretože za mnou bola skupina 10-15 jazdcov, ktorí ma určite chceli ešte doskočiť," vyjadril sa Peter Sagan pre tímový web Bory.
 
 
sagan 20 giro unik dazd rcsff
Sagan počas svojej majstrovskej jazdy (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Aj Jan Bakelants mal pozitívny test
 
Belgický klasikár zostáva po pozitívnom teste v karanténe a sezóna sa tak pre neho predčasne skončila. Uviedol to tím Circus-Wanty na svojom webe. Bakelants mal v piatok absolvovať tréningovú jazdu, počas ktorej sa necítil dobre a následne bol podľa medializovaných informácii pozitívne testovaný na koronavírus.
 
"Janov zdravotný stav je dobrý, zatiaľ má len mierne príznaky," uviedol hlavný lekár tímu Joost De Maeseneer a dodal: "Podľa lekárskeho protokolu nášho tímu a UCI zostane Jan v štrnásťdňovej karanténe a v roku 2020 sa už na žiadnych pretekoch nepredstaví." Bakelants sa mal v nedeľu zúčastniť pretekov Gent-Wevelgem, kde ho však nahradil Ludwig De Winter. V karenténe zároveň zostáva aj Tiesj Benoot, ktorý bol v predchádzajúcich dňoch v blízkom kontakte s nakazeným.
 
 
 
 
Bernal ukončil svoju sezónu, Dumoulin a Roglič velia na útok
 
Po nevydarenej Tour de France a pretrvávajúcich problémoch s chrbtom sa Egan Bernal rozhodol ukončiť svoju sezónu predčasne. Na tohtoročnej Vuelte sa teda nepredstaví. Lídrami Ineosu preto budú jej dvojnásobný víťaz Chris Froome a Ekvádorčan Richard Carapaz. Doplniť by ich mali Andrey Amador, Ivan Sosa, Sebastian Henao, Cameron Wurf, Ian Stannard a Michal Golas.
 
Tím Jumbo-Visma zatiaľ oficiálne neohlásil svoju zostavu na španielsku Grand Tour, avšak Tom Dumoulin v rozhovore pre holandskú regionálnu stanicu 1 Limburg prezradil, že sa na Vuelte predstaví spoločne s Primožom Rogličom. Dumoulin, ktorý sa k tímu Jumbo-Visma pripojil len na začiatku tejto sezóny, obetoval svoje vlastné ambície a na Tour de France jazdil v pozícii pomocníka pre slovinského pretekára. V Španielsku sa ich role možno otočia: „Ak budem na Vuelte lepší, bude jazdiť (Roglič) pre mňa a ak bude opäť lepší Primož, potom nastane rovnaký scenár ako bol aj na Tour,“ uviedol Dumoulin, "Nechcem jazdiť pre seba a potom skončiť povedzme siedmy, ak by som Primožovi mohol pomôcť k lepšiemu umiestneniu," uzavrel Dumoulin.