Aj keď patrí Peter Sagan na svetovom šampionáte medzi hlavných favoritov a jeho triumf môže zmeniť históriu, slovenský cyklista dorazil do Bergenu presne tak, ako ho poznáme. Trať si pozrieť nebol, žiadny tlak si nepripúšťa a podujatie si chce užiť.
 
Pred vyvrcholením majstrovského týždňa je frekventovanou témou zdravotný stav obhajcu prvenstva, ktorý kvôli menším problémom vynechal TTT, ale Sagan hlási, že v dejisku MS je pripravený predviesť maximum. "Minulý týždeň som bol trochu chorý a necítil som sa dobre, ale teraz by malo byť všetko v poriadku. Tri dni som bol bez bicykla, potom som trošku trénoval, takže som zvedavý, ako to dopadne v nedeľu. Po chorobe nemôžete povedať, že máte stopercentnú formu, ale som pripravený odviesť na trati maximum. Očakávam výbornú atmosféru na trati, ktorú vytvoria fanúšikovia z rôznych krajín." Špeciálne sa teší na slovenských priaznivcov, ktorí mu veľmi pomohli v Katare, a je rád, že na trati by ich malo byť viac ako pred rokom.
 
Slovenský jazdec si myslí, že máme pred sebou typické majstrovské preteky, ktoré sa odohrajú na náročnom profile s množstvom favoritov. "Dôležité bude, aby sme si užili preteky. Veľkými favoritmi budú Boasson Hagen a Kristoff, ktorí jazdia pred domácimi fanúšikmi, a to je vždy veľká motivácia. Ale favoritov bude niekoľko, všetci poznáme tie mená ako Avermaet, Matthews či Kwiatkowski. Všetko bude záležať od toho, ako sa bude komu dariť počas toho jedného najdôležitejšieho dňa. Trať je veľmi dlhá a po siedmich hodinách v sedle sa môže stať čokoľvek. Uvidíme, aké bude počasie, ale je lepšie, ak by svietilo slnko, lebo asi nikto nechce jazdiť 270 kilometrov v daždi. Videl som nejaké videá a fotky z okruhu, ale až zajtra po dvoch kolách zistím, aký je v skutočnosti náročný." A zároveň dodal, že aj keď má tú možnosť, okruh si nepôjde vyskúšať pred podujatím.
 
 
sagan 2017 ms tlacovka
Juraj Sagan, Peter Sagan a Michael Kolář pred novinármi (© Lukáš Timko, Cycling-Info.sk)
 
 
Pred pretekmi nechcel prezradiť, akým spôsobom sa chce presadiť, či bude útočiť, alebo sa bude spoliehať na špurt. "Nerozmýšľam nad tým, ako sa budú vyvíjať preteky. O všetkom sa rozhodne v poslednom či predposlednom kole a bude mať na to vplyv viacero faktorov. Preto nemôžem povedať takto dopredu, čo urobím v nedeľu na trati. Nemám žiadny vysnívaný scenár, budem jazdiť tak, ako si to bude vyžadovať ten konkrétny moment. Nedá sa povedať, čo by bolo pre mňa lepšie. Ak prídeme do šprintu, nikto nevie s istotou, že ho vyhrá. Najdôležitejšie bude, aby sme nemali smolu, defekty alebo pády v zlom momente, a mohli ušetriť čo najviac energie na finále." Ani pri predchádzajúcich triumfoch na MS nemal nachystanú presnú taktiku, ale vždy predviedol to najlepšie riešenie, ktoré si daný vývoj vyžadoval.    
 
Petra Sagana čaká v Bergene jedna z najdôležitejších výziev v kariére, ale na štart sa postaví bez nervozity. A pri tejto misii môže byť pokojný aj preto, lebo nemusí nič dokazovať. "Nepozerám sa na to, že ešte nikto nevyhral trikrát po sebe svetový šampionát. Čo sa má stať, to sa stane. Beriem to rovnako ako pred rokom v Katare. Nemám čo stratiť. Už som bol dvakrát majstrom sveta. Som hrdý na to, čo som dosiahol v uplynulých rokoch, preto si chcem nedeľňajšie preteky užiť. Jednoducho sa teším, že môžem byť opäť na MS a chcem spraviť všetko tak, aby som bol spokojný sám so sebou. Mám okolo seba dobrý tím a na trati necháme všetko. Budem mať viac pomocníkov ako v minulom roku, čo je vždy veľmi prospešné."
 
A čo vraví na neochotu viacerých jeho súperov spolupracovať v skupine napríklad na GP v Montreale? "Neobávam sa toho. Uvidíme, treba si uvedomiť, že MS sú dôležitejšie preteky ako Montreal. Tu sa budeme asi všetci za takých okolností správať inak. Ale konečné slovo budú mať nohy." Nevadí, Petrovi že Edvald Boasson Hagen si bol okruh prejsť tridsaťkrát? "Verte mi, že v pretekoch bude ten okruh vyzerať úplne inak ako počas tréningu osamoteného cyklistu."
 
Športový riaditeľ slovenskej reprezentácie Ján Valach vie, ako sa majú správať cyklisti počas majstrovských pretekov, preto verí, že im všetko klapne na sto percent ako pri predchádzajúcich účastiach. "Musíme byť pripravení na všetko, ako tomu bolo aj v minulých edíciách. Budeme sa snažiť, aby sme nerobili chyby a dostali sa do posledných kôl tam, kde máme byť. A potom sa uvidí. Taktiku neprezradím, my si ju pripravíme večer pred pretekmi. Budeme sa snažiť jazdiť tak, aby sme mali pokryté a boli pripravení na všetky situácie, ktoré môžu na trati vzniknúť."      
 
Okrem svojho úzkeho podporného tímu a fanúšikov vyzdvihol Peter aj veľkú podporu od Bory-Hansgrohe. Majiteľ spoločnosti Bora Willi Bruckbauer a šéf tímu Ralph Denk bývajú priamo s našou výpravou v hoteli.
 
 

 
 
28.09.17: Bergen bol dejiskom šampionátu s najlepšou diváckou kulisou (sumár)
27.09.17: Od odstúpenia v Austrálii po zlatý hattrick. Svetové šampionáty Petra Sagana
26.09.17: Budúci svetový šampionát mení terén, Innsbruck bude výhradne pre vrchárov
25.09.17: Prečo ťahala česká zostava, čo sa stalo na trati, keď vypadli TV zábery
24.09.17: Reakcie: Prefíkane neviditeľný. Sagan zavŕšil hetrik, pretože sa nebál prehry
24.09.17: Sagan prepísal históriu, dúhový dres nemení majiteľa, v špurte porazil Kristoffa
23.09.17: Holanďanky opäť zrežírovali ženské preteky, Bačíková zvládla polovicu
23.09.17: Peter Sagan prišiel do Bergenu bez tlaku a pripravený podať najlepší výkon
23.09.17: Aj medzi juniormi vyhral útok, presadil sa Dán Johansen, Štoček na 21. mieste
22.09.17: V kategórii U23 sa presadili dvaja útočníci s pro zmluvami, Cully 115.
22.09.17: Juniorske preteky ovládla Talianka Pirroneová po sólo jazd, Machálková 53.
21.09.17: Delegáti UCI radikálne odmietli Cooksona, cyklistiku povedie priateľ Slovákov
21.09.17: Preview Elite: Bergen s klasikárskym profilom, Sagan má tradičných súperov
20.09.17: ITT pod jasnou taktovkou Dumoulina, druhý skončil Roglič, Froome má bronz
19.09.17: Van Vleutenová sa po páde v Riu dočkala majstrovského titulu + ostatné ITT
19.09.17: Trinásti Slováci stoja pred ťažkou bergenskou výzvou. Ako vidia svoje šance?
18.09.17: V ITT mení podmienky hry záverečný kopec, favorizuje Dumoulina s Froomom
17.09.17: Výborný Sunweb získal premiérový svetový titul v TTT, na pódiu aj BMC a Sky
16.09.17: V majstrovskej TTT súboj tradičných tímov, vysoké ambície majú Sky i Sunweb
15.09.17: Tipnite si medailistov v Bergene a vyhrajte foto knihu zo zákulisia cyklistiky
14.09.17: Bergen: Mesto nazývané brána k fjordom
11.09.17: Poznáme menoslov Slovákov cestujúcich do Bergenu, sedem zažije premiéru
04.09.17: Nášmu zväzu sa podarilo získať divokú kartu pre štart cyklistu U23 na MS
16.08.17: Sagan si do Bergenu vybojoval päť pomocníkov, pelotón bude profesionálnejší
03.04.17: UCI aj tento rok zmenila kvalifikačný systém na MS, Slovákom pomohla