Evolúcia našich najstarších a najprestížnejších pretekov pokračuje. Organizátori Okolo Slovenska dnes médiám predstavili plány na 62. ročník, ktorý sa uskutoční v novom termíne od stredy 12. do nedele 16. septembra 2018. Na štart v Poprade by sa mali prvý raz postaviť aj tímy z najvyššej ligy.
 
 
privara 2017 okolo svk b w schiller
Peter Privara (© Aeternus photography: Tomáš Schiller, pre Cycling-Info.sk)
 
 
Po záchrane pretekov v roku 2011 ich nové vedenie Slovenského zväzu cyklistiky presťahovalo na júnový termín pred spoločné MSR a ČR. Po siedmich rokoch sa táto pozícia Okolo Slovenska v kalendári UCI výrazne mení a vracia do niekdajšieho termínu pred MS. Hlavným dôvodom opustenia júnového termínu bola vysoká konkurencia podujatí v podobe Critérium du Dauphiné, Tour de Suisse, GP du Canton d'Argovie, Rund um Köln či ďalšími dvoma belgickými klasikami, kam rozdelila pretekárov väčšina tímov zo západnej Európy. Aj preto tento rok na Slovensko neprišiel celok z World Tour.
 
Nový termín sa rodil ťažko. Najprv mal byť na konci augusta, potom v prvej polovici septembra a po sérii dlhých úvah a náročných rokovaní najmä s Quick-Stepom a Borou sa 62. ročník usalašil na piatich dňoch od 12. do 16. septembra. V tomto termíne síce vyvrcholí Vuelta a Espaňa a klasiky nájdeme v Belgicku i Taliansku, ale nemal by sa konať žiadny ďalší etapák vyššej kategórie. Pomôcť by nám mohla aj poloha pred rakúskym svetovým šampionátom, hoci podobne náročnú trasu pre vrchárov s množstvom kopcov by organizátori finančne neutiahli, keďže mestá sú veľmi dôležitými partnermi. V kopcoch by nemali žiadnu šancu Slováci a otázna by bola aj prítomnosť divákov najmä v pracovných dňoch.
 
 
audio ikonkaAudio vyjadrenie Petra Privaru k zmene termínu
zdroj: Tomáš Šandor, Cycling-Info.sk
 
 
02
Tlačová konferencia (© Aeternus photography: Tomáš Schiller, pre Cycling-Info.sk)
 
 
Prvé dva mesiace rokovaní o podobe štartovej listiny Ľudovítovi Lučaničovi a Petrovi Privarovi priniesli definitívu v účasti dvoch tímov World Tour a štyroch profesionálnych kontinentálnych celkov. Prvý raz v histórii by sme mali na našich etapových pretekoch vidieť jazdcov Bory - hansgrohe a Quick-Stepu Floors. V predbežnej zostave Nemcov sú Juraj Sagan s Michaelom Kolářom. Belgický projekt pošle svoj prvý nástrel počas zimy a vzhľadom na ich veľmi kvalitný káder tu určite privítame zaujímavé mená. Okrem nich sa na štart chystajú aj štyri popredné celky druhej ligy s väčšími či menšími skúsenosťami z Grand Tours. Dvojicu CCC Sprandi Polkowice a Gazprom - RusVelo, ktorú sme tu videli tento rok, doplnia veľmi zvučné tímy Cofidis, Solutions Crédits a Bardiani - CSF. V priebehu zimy budú pokračovať rokovania o štarte ďalších celkov, organizátori veria, že ešte jeden-dva tímy sa sem podarí prilákať, hoci každý si pýta štartovné aj podľa kvality svojej zostavy a rozpočet nie je nebotyčný. Zdá sa, že najbližšie k účasti majú Bahrain Merida, Dimension Data, Roompot a Novo Nordisk, no situácia sa ešte môže zmeniť. Tímy postavia sedem pretekárov. Piotr Wadecki z CCC avizoval, že Jan Tratnik príde obhajovať titul.
 
 
audio ikonkaPodrobné audio vyjadrenie Ľudovíta Lučaniča k účasti tímov
zdroj: Tomáš Šandor, Cycling-Info.sk
 
 
audio ikonkaAudio vyjadrenie Petra Privaru k účasti tímov
zdroj: Tomáš Šandor, Cycling-Info.sk
 
 
audio ikonkaAudio vyjadrenie Jána Miškovského (janom) k účasti Quick-Stepu Floors
zdroj: Tomáš Šandor, Cycling-Info.sk
 
 
04
Ján Miškovský na tlačovej konferencii (© Aeternus photography: Tomáš Schiller, pre C-I.sk)
 
 
Po Kúpeľných v roku 2016 a kráľovských mestách v roku 2017 by mal dostať nasledujúci 62. ročník podtitul "Od Tatier k Dunaju".
 
Trasa bude podobná ako v minulých rokoch. Budú jej dominovať zvlnené etapy s predpokladanou šprintérskou koncovkou, no na program sa dostane aj dojazd na tradičnom kopci. Všetko odštartuje v stredu 12. septembra krátkym podvečerným prológom v uliciach Popradu. Mal by byť kratší ako tento rok v Levoči. Vo štvrtok sa pelotón presunie do Vysokých Tatier a najťažšia etapa vyvrcholí na Štrbskom Plese. V piatok privítajú pelotón fanúšikovia v Dubnici nad Váhom, jednej z najväčších cyklistických bášt na Slovensku. Finišovať by sa malo na ovále atletického štadióna ako za starých čias. Z Dubnice sa preteky presunú do Nitry, ktorá ostáva jediným z etapových miest 61. ročníka. V nedeľu preteky vyvrcholia v Galante.
 
 
audio ikonkaAudio vyjadrenie Petra Privaru k etapovým mestám
zdroj: Tomáš Šandor, Cycling-Info.sk
 
 
audio ikonkaPodrobné audio vyjadrenie Stanislava Holeca k trase
zdroj: Tomáš Šandor, Cycling-Info.sk
 
 
Predbežný itinerár Okolo Slovenska 2018:
Prológ, streda 12. septembra: Poprad > Poprad
1. etapa, štvrtok 13. septembra: Poprad > Štrbské Pleso
2. etapa, piatok 14. septembra: Ružomberok > Dubnica Nad Váhom
3. etapa, sobota 15. septembra: Dubnica Nad Váhom > Nitra
4. etapa, nedeľa 16. septembra: Nitra > Galanta
 
 
fotogaleria ikonkaFotogaléria z tlačovej konferencie (© Aeternus photography: Tomáš Schiller)