V nedeľu si cyklisti zmerali sily na tradičnom okruhu so štartom aj cieľom v Suchej nad Parnou. Svoju dominanciu na Slovensku potvrdila Dukla Banská Bystrica, pretekári sa museli popasovať s nepríjemným vetrom a slovenskí cyklisti sa mohli porovnať aj s pretekármi spoza hraníc.
 
 
Medzi mužmi dominoval Bellan
 
Najsledovanejšou kategóriou boli muži, na ktorých čakalo päť okruhov a 115 kilometrov. Od samotného štartu sa jazdilo aktívne, vpredu sa prezentovali najmä zverenci Martina Fraňa či český celok Forman Cinelli. Zahanbiť sa však nechceli ani zástupcovia trenčianskeho športového gymnázia, ktorým na trati velili Roman Broniš Juraj Lajcha.
 
Ani tu sa pretekárom nevyhli pády, na zemi sa ocitol napríklad Richard Duška (AŠK Inter Bratislava). Tempo sa ukľudnilo v druhom kole, v balíku zostalo asi 70 cyklistov a malé skupiny sa vracali naspäť do pelotónu. To sa však nepáčilo jazdcom Dukly, ktorí najmä na veterných úsekoch tlačili na pílu a napokon vpredu ostala skupina dvadsiatich najsilnejších cyklistov.
 
Dvadsať kilometrov pred páskou sa odtrhol z vedúcej skupiny Juraj Bellan, ktorý sa pridal ku juniorskému víťazovi a spoločne putovali do cieľa. 5000 metrov pred cieľom zaútočil jazdec Dukly osamote, za ním sa pohybovali Marek Čanecký, Adrián Babič, Patrik Tybor, Ľuboš Malovec a ďalší.
 
Juraj Bellan si s 28-sekundovým náskokom prišiel po víťazstvo, za ním sa odohral súboj o druhú priečku a slovenský majster v časovke jednotlivcov Čanecký dokázal prešpurtovať zástupcu tímu Firefly Babič. Aj štvrté miesto uchmatol zástupca Dukly Patrik Tybor a elitnú päticu uzavrel pravidelný účastník Okolo Slovenska Juraj Lajcha.
 
"Prvý terezín sme skúsili vytvoriť hneď po štarte, no vietor dnes nebol veľmi silný, a tak sa balík nenadelil. Skúšali sme to každé kolo a postupne ľudom dochadzali sily. Súperov ubúdalo. Ostalo nás cca. dvadsať a začali sme nastupovať, aby sa nám nik nevozil v háku. Pretekať tak začali aj súperi. Ja som odisiel asi dvadsať kilometrov pred cieľom. Doskočil som si niekoho z Trenčína a išli sme vo dvojici. Päť kilometrov pred cieľom som sa ho zbavil a pohodlne prišiel do cieľa," povedal v cieli Bellan.
 
 
sucha muzi 076
Juraj Bellan (© Ján Melicher pre SZC)
 
 
Kategóriu juniorov si podmanil Pavol Kramarčík  
 
Juniori štartovali spolu s mužmi a boli sme zvedaví, koľkí z nich dokážu konkurovať vyššej kategórií. Medzi favoritov patrili Marek Gajdula, Simon Nagy, Pavol Kramarčík, David Sikora a predviesť sa chceli aj cyklisti z MŠK CK Žiar nad Hronom napriek tomu, že Adam Foltán už zarezáva za český Topforex - Lappiere.
 
Pre juniorov to nebola prechádzka ružovou záhradou, mnoho z nich už od začiatku nedokázalo držať krok s balíkom. Mechanické problémy mal minuloročný víťaz viacerých kôl v SP Pavol Rovder (Cyklo Spiš), ktorý sa musel dlho vracať do pelotónu a nechcene strácal množstvo síl.
 
Po nervóznom začiatku sa v pelotóne udržali jazdci CYS - Akadémie Petra Sagana, TJ Slávie ŠG Trenčín, Cyklo Spišu, no nachádzali sa tam aj zástupcovia MŠK CK Žiar nad Hronom či ŠKC Dubnice nad Váhom. Z pelotónu sa pokúsil ujsť sobotňajší víťaz Marek Gajdula, no za chvíľu sa vrátil späť. S blížiacim sa cieľom sa z balíka utrhol Pavol Kramarčík, ktorý spomedzi juniorov dokázal najdlhšie držať krok s elitnými mužmi.
 
Pavol Kramarčík si suverénne prišiel po prvenstvo, pričom na páske dokázal poraziť aj Čaneckého či Babiča patriacich medzi mužov. Na pódiu ho doplnil oddielový kolega Simon Nagy, tretiu priečku vybojoval Tobias Vančo reprezentujúci ŠKC Dubnicu nad Váhom. Hneď za ním došprintoval David Sikora z akadémie PS a prvú päťku uzavrel jeho kolega Marek Gajdula. Spomedzi juniorov sa v balíku udržali aj Lohninský, Gavenda, Patay (TJ Slávia ŠG Trenčín), Kamenský (MŠK CK Žiar nad Hronom), Nagy, Sánta (KONTENT-DKSI), Hodás (CYS Akadémia PS) a Hollý (CKM Poprad).
 
 
sucha muzi 080
Pavol Kramarčík (© Ján Melicher pre SZC)
 
 
Ženy a juniorky držali krok s kadetmi, víťazkou Machálková
 
O víťazstvo v tejto kategórii chcelo zabojovať dvadsaťštyri pretekárok, medzi ktorými sa nachádzala aj ostrieľaná dráharka Alžbeta Bačíková, profesionálka Tereza Medveďová či osem zástupkýň od Balatonu.
 
Nežnejšie pohlavie sa nedalo vôbec zahanbiť a až do posledných metrov držalo krok s kadetmi. Na sólovú jazdu do cieľa stavila Medveďová, tá však bola pohltená pár metrov pred páskou. O víťazstvo si to napokon rozdalo sedem cyklistiek a najlepší šprint predviedla slovenská reprezentantka a členka Akadémia PS Petra Machálková. Po dvojnásobnom víťazstve na národnom šampionáte spred dvoch rokov je to pre ňu ďalší cenný úspech.
 
Za ňou sa umiestnila Alžbeta Bačíková (CK Dukla Bratislava), ktorá si domov nesie dve strieborné medaily. Stupne víťazov doplnila maďarská pretekárka Csenge Honos (KSI.SE). Víťazka kritéria Nora Jenčušová (Schwabik Cycling CEA) sa do špurtu nezapojila a napokon uzatvorila prvú desiatku.
 
 
 
sucha muzi 080
Petra Machálková (© Ján Melicher pre SZC)
 
 
Kadetom kraľovala slovensko-maďarská dvojica
 
Medzi kadetmi sa očakávala dominancia žilinskej akadémie, ktorej mali sekundovať motivovaní maďarskí pretekári či zástupcovia TJ Slávie ŠG Trenčín. Od začiatku sa atakovalo a v druhom kole sa podarilo odísť dvojici Martin Svrček (CYS Akadémia PS) a Kristóf Árvai (KONTENT-DKSI), ktorý sa deň predtým stal súčasťou hromadného pádu a skončil v sanitke.
 
V pelotóne sa do práce pustili cyklisti z Trenčína, jazdci Kaktus Bike Team Bratislava či CKM Poprad, no ich snaha bola márna a vedúca dvojica si to v závere rozdala o triumf. Viac síl mal napokon Slovák. Árvai stratil štyri sekundy, no vzhľadom na okolnosti je to preňho skvelý výsledok. V špurte početného pelotónu si tretie miesto vybojoval víťazov kolega Jakub Slivka.
 
Zástupcom akadémie PS tento víkend vyšiel znamenite a obaja jazdci si zo západného Slovenska odniesli po dva cenné kovy.
 
 
 
sucha muzi 080
Martin Svrček (© Ján Melicher pre SZC)
 
 
Medzi staršími žiakmi uchmatol zlato Schwarzbacher
 
Na starších žiakov čakali dva okruhy, okrem maďarských cyklistov sa v tejto kategórii objavili aj Poliaci a jeden Čech. Podobne ako u kadetov, aj tu sa z balíka podarilo odísť reprezentantovi Podbrezovej, ktorého doplnil nešťastník z kritéria Samuel Novák z Kaktus Bike Tímu (nedostavil sa na meranie prevodov a tým pádom prišiel o víťazstvo).
 
Dvojica si vzornou spoluprácou postupne budovala náskok a v záverečnom šprinte si po druhé víťazstvo prišiel Matthias Schwarzbacher. Samuel Novák sa musel zmieriť so striebornou medailou. Špurt pelotónu ovládol Adam Mrocek (CK Epic Dohňany) a pre svoj tím tak vybojoval druhú bronzovú medailu v tejto kategórií. V elitnej desiatke sa objavili až štyria zástupcovia bratislavského zoskupenia.
 
 
sucha muzi 080
Matthias Schwarzbacher (© Ján Melicher pre SZC)
 
 
V špurte žiačok sa presadila Natália Kušnírová
 
Medzi žiačkami chceli pridať ďalšie cenné kovy predovšetkým zástupkyne klubu z Dohnian, ktorým kritérium vyšlo nad očakávania. Proti tomu však boli dievčatá z Akadémie PS či z Cyklo Spišu.
 
V pelotóne sa podarilo dvanástim pretekárkam a záverečný špurt ovládla cyklistka z Cyklo Spišu Natália Kušnírová, ktorá tak ku dvom zlatým medailám z vlaňajších mládežníckych majstrovstiev Slovenska pridala ďalší úspech. Na druhom mieste došpurtovala Žilinčanka Terézia Ciriaková. Tá zbiera pódiové umiestnenia predovšetkým v cyklokrose. Aj tretie miesto obsadil klub z Levoče. Postarala sa o to Klaudia Varšová, ktorá sa v uplynulej sezóne stala majsterkou Slovenska v časovke do vrchu.
 
 
sucha muzi 080
Žiačky po štarte (© Ján Melicher pre SZC)
 
 
Medzi mladšími žiakmi druhé zlato do Dohnian
 
V najmladšej kategórii sa na štart postavilo 40 odhodlaných pretekárov. Početné zastúpenie tu mala predovšetkým Akadémia PS, ale aj MŠK CK Žiar nad Hronom či CK Epic Dohňany.
 
Práve posledný menovaný klub dokázal do svojej zbierky pridať ďalšie zlato zásluhou Mateja Tomáša, ktorý bol v záverečnom šprinte rýchlejší ako dvojica súperov zo Žiliny. Víťaz kritéria Martin Haluška uzavrel prvú päťku a do elitnej desiatky sa prepracovali rovno traja zástupcovia Žiaru - Dominik Sochan, Jakub Benča Filip Záhorec.
 
 
sk pohar sucha mladsi ziaci
Dojazd mladších žiakov (© Radoslav Vranák, cez MR)
 
 
 
 
 
fotogaleria ikonkaFotogaléria z pretekov - MUŽI+JUNIORI (© Ján Melicher pre SZC)
 
fotogaleria ikonkaFotogaléria z pretekov - OSTATNÉ KATEGÓRIE (© Ján Melicher pre SZC)
 

 
 
1. 6.4. kriterium 2016 SP TRNAVA
M,Ž,J,K,D clanok ikonkapdf ikonka
2. 7.4. preteky 2016 SP SUCHÁ NAD PARNOU M,Ž,J,K,D clanok ikonkapdf ikonkapdf ikonka
3. 27.4. kriterium 2016 SP DUDINCE M,Ž,J,K,D  
4. 28.4. preteky 2016 SP KRUPINA M,Ž,J,K,D  
5. 17-19.5. etapy 2016 SP BÁNOVCE NAD BEBRAVOU
J,K  
6. 19.5. preteky 2016 SP ZLATNÍKY M  
7. 31-2.6. etapy 2016 SP TRNAVA M,J  
6. 1.6. preteky 2016 SP TRNAVA Ž,K,D  
7. 15-16.6. etapy 2016 SP NITRA Ž,J,K,D  
8. 21-23.6. etapy 2016 SP DUBNICA NAD VÁHOM
J,K  
- 27.6. casovka 2016 MSR TRNAVA M,Ž,J  
- 29-30.6. preteky 2016 MSR TRNAVA M,J  
- 7.7. preteky 2016 MSR VIDNAVA Ž  
- 13.7. casovka 2016 MSR ŽIAR NAD HRONOM
K,D  
9. 13.7. casovka 2016 SP ŽIAR NAD HRONOM
Ž,J  
- 14.7. preteky 2016 MSR ŽIAR NAD HRONOM K,D  
11. 14.7. preteky 2016 SP ŽIAR NAD HRONOM Ž,J  
12. 17.8. casovka 2016 SP KLÁŠTOR POD ZNIEVOM
Ž,J,K,D  
10. 18.8. preteky 2016 SP KLÁŠTOR POD ZNIEVOM M,Ž,J,K,D  
11. 24.8. kriterium 2016 SP TLMAČE M,Ž,J,K,D  
12. 25.8. preteky 2016 SP TLMAČE M,Ž,J,K,D  
- 29.8. casovka 2016 MSR KREMNICA (DO VRCHU)
M,Ž,J,K,D  
14. 31.8. kriterium 2016 SP RAJECKÉ TEPLICE
M,Ž,J,K,D  
- 1.9. casovka timov 2016 MSR TEPLIČKA NAD VÁHOM
M,Ž,J,K,D  
15. 7.9. kriterium 2016 SP SPIŠSKÁ NOVÁ VES
M,Ž,J,K,D  
16. 8.9. casovka 2016 SP SNV (DO VRCHU)
M,Ž,J,K,D  
 
- poradie kôl je zostavené podľa kalendára SZC, aby sme mali jednotné číslovanie, v niektorých prípadoch to vyzerá nelogicky, ale je to preto, že sa v rámci jedných pretekov stretávajú rôzne kolá pri mužoch a mládeži...
 
- vysvetlivky: M - muži Elite aj U23, Ž - ženy, J - juniori/ky, K - kadeti/ky, D - starší/mladší žiaci